Sandinisten: Beraad over verdrag Russen in VS veroordeeld van Helsinki voor spionage Militairen als Engeland bereid tot compromis vuilophalers in Parijs nieuwe strijd tegen Somoza Nederlandse uitgever ontkent Toename spanning China-Vietnam SWAPO meldt successen Grapo verantwoordelijk voor aanslag op krant Geen kerncentrales voor Westduitse kust Invasie Londen 2 DINSDAG 3 1 OKTOBER 1 9 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND ?n irt nd ing ael art ff (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. In de Euro pese visserijpolitiek tekent zich een doorbraak af. Engeland zou bereid zijn mee te werken aan een compromis over het EEG-visserij- beleid waarover de afgelopen twee jaar vruchteloos door de Ne gen is onderhandeld. Eind novem ber kan dit compromis worden bereikt, zo verklaarde een Duitse woordvoerder gisteren in Luxem burg. door Nico Scheepmaker V t trijfël visserijpolitiek in zicht Energiebeleid EEG zit vast Twee leden Iraans kabinet afgetreden Door braak in Europese d ze- iten. het ab is men npu- 3 de en n uit sche in 15 suit- iaag sta- NEWARK (UPI). Een districtsrecht- bank in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey heeft gisteren twee Russische functionarissen bij de Verenigde Naties tot ieder 50 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het kopen van Amerikaanse defensiegeheimen met het doel deze door te zenden naar de Sovjet-Unie. Rechter Lacey zei dat de twee mannen, Valdik Enger en Rudolf Tsjernyayev han delden op direct bevel van de Russische regering. Beiden moeten bovendien tege lijkertijd een gevangenisstraf van tien jaar uitzitten wegens samenzwering. De twee mannen werden op 13 oktober in staat van beschuldiging gesteld wegens het betalen van 20.000 dollar aan een Ame rikaans marineofficier in ruil voor gehei me documenten. Hiertoe behoorden zeer geheime plannen voor de onderzeebootbe- strijding. De officier werkte in werkelijk heid voor de federale recherche. De veroordeelden zijn inmiddels in ho ger beroep gegaan. De hoofdredacteur van The Citizen heeft beweringen als zouden geheime staatsfondsen zijn gebruikt voor de exploi tatie van zijn krant, ten stelligste van de hand gewezen. Hij daagt The Sunday Ex press uit bewijzen te overleggen. Ook de beide uitgevers van het dagblad, de Neder lander Hubert G. Jussen die lange tijd directeur is geweest van Elseviers Magazi ne in Amsterdam en de Zuidafrikaan Jan van Zijl Alberts, zeggen in een geza- Vooral Groot-Brittannië houdt alle sla gen om de arm, stelde Van Aardenné vast. De Britse minister Tony Benn, aanvoerder van de anti-EEG-gezinde linker Labour- vleugel, blokkeerde zelfs een beslissing om Uitgangspunt van het beraad in Mon treux is een ontwerpverdrag van Zwitser land, dat in 60 artikelen een volledig uitge werkt systeem biedt voor onderzoek, be handeling van kwesties, schikkingen, be middeling en ontvankelijkheid. Kernpunt hiervan is dat alle ondertekenaars van de slotacte van Helsinki de verplichting op (Door onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Bryer) menlijke verklaring dat zij The Citizen met hun eigen geld hebben gekocht en dat het bedrijf een puur zakelijke onderne ming is. The Sunday Express is al maanden be zig de activiteiten van het ministerie van Informatie uit te pluizen. Daarbij moeten de voormalige minister van Informatie, dr. Connie Mulder (nu minister voor Bantoe- zaken) en diens secretaris, dr. Eschel Rhoodie, het geregeld ontgelden. Maar ook alle andere dag- en weekbladen in Zuid- Afrika berichtten zondag en gisteren met grote koppen over de affaire. Gisteren ging het dagblad „Rand Daily Mail” zelfs zo ver te schrijven dat een bedrag van 13 miljoen Rand (26 miljoen gulden) door het ministerie van Informatie aan The Citizen werd overgemaakt, waarna het geld volle dig verdween. In Nederland begint over kernenergie een maatschappelijke discussie, zei Van Aardenne. Hij sloot zich aan bij Denemar ken, dat een EEG-standpunt inzake de opslag van (gevaarlijk) nucleair afval be pleitte. De Denen willen zelf in twee jaar een oplossing voor het opslagprobleem hebben gevonden. Frankrijk en België deelden mee dat kernenergie voor de helft in de behoefte aan elektriciteit zal voorzien in 1985. Volgens de berichten hebben vanuit het ministerie van Informatie ook omvangrij ke financiële transacties naar het buiten land plaatsgevonden, wat volledig in strijd is met de Zuidafrikaanse valuta bepalin- Tussen de regels door hadden de Negen volgens Van Aardenne wel laten blijken dat ze de Europese Commissie, het „dage lijks bestuur” van de EEG, niet willen volgen inzake kernenergie. De Europese commissaris Brunner meent dat de Negen alles in het werk moeten stellen om de vertraging bij de uitvoering van de kern energieprogramma’s in te lopen. Ook over het probleem van de overtolli ge raffinagecapaciteit in de gemeenschap kwamen de Negen geen stap verder. Ne- deskundigen een inventarisatie te laten maken van moeilijk exploiteerbare gas- en olielagen in Europa. Benns argument: de zeggenschap van de EEG inzake energie mag niet groter worden dan ze is. zich nemen zich te onderwerpen aan een bemiddelingsprocedure. Het moet niet mogelijk zijn dat een staat zich eenzijdig kan onttrekken aan regeling van een conflict, zoals nog steeds wel mo gen. Vooral Rhoodie zou zich daaraan schuldig hebben gemaakt. Hij was al eer der mikpunt van felle aanvallen in de Engelstalige pers, die beweerde dat hij en zijn broer belastinggeld gebruikten ter fi nanciering van allerlei privéuitstapjes. De toenmalige premier Vorster heeft toen een Commissie van Onderzoek be noemd, maar die heeft tot dusver geen eindrapport geproduceerd. Wel is Rhoodie die trouwens enige tijd als informatie- ambtenaar aan de Zuidafrikaanse ambas sade in Den Haag heeft gewerkt gepen sioneerd en werd het tot ministerie van Nationale en Internationale Communica tie omgedoopte departement onder de hoe de gebracht van minister van Buitenland se Zaken Pik Botha. Besloten is voorts tot een inventarisatie van de zogenoemde historische rechten van andere landen, waaronder Nederland, in zeeën tot 12 mijl uit de Ierse en Britse kust. Silkin: „Bekeken moet worden hoe een compromis kan worden bereikt.” Van de groei van de visstand, waarvan de vangst nu beperkt is, eist Silkin 20 a 25 procent op voor de Britse vissers. Dat is ook lager dan tot nu toe van Britse kant kon worden gehoord. gelijk is bij de uitspraken van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. Deelnemers aan de Europese veilig- heidsconferentie - en dus aan het deskun- digenberaad in Montreux - zijn alle Euro pese landen uitgezonderd Albanië, de Ver enigde Staten en Canada. De oproep van het Sandinistische bevrij- dingsfront volgt nadat een aantal politieke tegenstanders van Somoza het overleg met de president in de Nicaraguaanse hoofd stad Managua heeft afgebroken. Inmiddels hebben Jussen en Van Zijl Alberts bij de rechter een eis tot schade vergoeding ingediend. Het lijkt er evenwel op dat de Engelstalige bladen in de loop van de komende dagen nog meer onaange name verrassingen over de geheime fond sen van het ministerie gaan publiceren. De stakende vuilnismannen willen een hogere plaats in de loonschalen en vermin dering van nachtarbeid. Ook bij de televisie wordt gestaakt. Het nog werkende personeel, de produktie- afdeling, heeft gisteren besloten zich bij de stakende collega’s te voegen. Het doel van deze staking betreft eveneens de strijd om meer geld en betere sociale voorzieningen. De staking in de havens gaat nog steeds door. Het betreft hier een solidariteitssta- king met de zeelieden. Deze protesteren tegen het in dienst nemen van Afrikaanse en Aziatische werknemers tegen slechtere voorwaarden dan gebruikelijk. Gisteren zijn in de Franse hoofdstad de onderhan- delingen tussen zeeliedenbonden en rede rijen begonnen. De Britse minister John Silkin (Land bouw en Visserij) sprak in de hoofdstad van het groothertogdom met zijn Duitse collega Ertl, die thans voorzitter is van de Europese raad van Landbouw en Visserij ministers. Na afloop zei Silkin dat hij wil meewerken aan een acceptabele regeling over de gemeenschappelijke visserijpoli tiek van de Negen. JOHANNESBURG. „The Citizen”, het regeringsgezinde dagblad in Zuid-Af rika, is opgezet en op de been gehouden met een bedrag van minstens twaalf mil joen Rand (ongeveer 24 miljoen gulden) uit geheime fondsen van het voormalige ministerie van Informatie. In Zuid-Afri ka is deze onthulling, zondag gedaan door de Engelstalige krant „The Sunday Ex press”, als een bom ingeslagen. BERN (DPA). In de Zwitserse stad Montreux begint vandaag een beraad over de opzet van een bemiddelingsproce dure voor de regeling van geschillen die voortvloeien uit de verklaring over Euro pese veiligheid en samenwerking. Dit ambtelijk beraad van experts over de naleving van „Helsinki” was al aangekon- digd in de slotacte van de Helsinkiverkla- ring. BONN (AFP). West-Duitsland heeft besloten af te zien van bestudering van plënnen voor de bouw van kerncentrales voor zijn kust. De minister van Wetenschappelijk On derzoek, Volker Hauff, liet in een commu niqué weten dat dit besluit voornamelijk om ecologische redenen was genomen: de gevolgen van het bestaan van dergelijke installaties voor het milieu zijn nog niet bekend. De minister gaf voorts te kennen dat kerncentrales in zee duurder zijn dan die op het vasteland. jjn- ich- •ub- din- ank een lek- len Co- lar -31 en- als na :ijn ien ste- jen og- ht. lerd ien) van vee lden ten slag huis pan- Zlak 945) tl bij (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het huisvuil van de Parijze naars, dat zich door een staking van de reinigingsdienst de afgelopen week tot enorme bergen heeft opgehoopt, wordt vandaag door militairen opgehaald. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt in de Franse hoofdstad. BANGKOK (AP). Het officiële Vietna mese persbureau heeft gisteren gemeld dat de spanning in het grensgebied tussen Vietnam en de volksrepubliek China aan het toenemen is nu de Chinezen steeds meer troepen in dit gebied concentreren en herhaaldelijk op Vietnamees grondge bied doordringen. Volgens het Vietnamese persbureau zijn meer dan 20 gewapende Chinezen vorige week doorgedrongen in de grensprovincie Cao Lang, waar zij Vietnamese soldaten aanvielen, verdedigingswerken vernielden en huizen plunderden. Het grensgeschil tussen de twee landen is het gevolg van de onenigheid over het probleem van de Chinezen, die in Vietnam wonen. China zegt dat deze Chinezen wor den gediscrimineerd en vervolgd. Tiendui zenden Chinezen zouden inmiddels naar hun eigen land zijn teruggekeerd. De derde avond in Londen zaten we in het Lyric Theatre om Joan Plowright in „Filumena” te zien, maar voordat het doek openging zag ik Ronnie Bierman zitten, een paar rijen voor ons. De conclusie uit al deze ontmoetingen is duidelijk: hier is geen sprake meer van toeval, maar van een Nederlandse invasie, die beter ge slaagd is dan de invasie die de Duitsers in 1940 van plan waren. „Wij zullen ons ei land verdedigen,” zei Winston Churchill op 4 juni 1940. „Wij zullen vechten op de stranden, wij zullen vechten op de lan dingsbanen, wij zullen vechten in het open veld en in de straten, wij zullen vechten in de heuvels, wij zullen ons nooit overge ven.” iet tu- '79 ul- 1 8 ien or- ;n- in ide al- irden iphol „De daar jrcië- :hap- rheid al- s be let zo hun m de s vol- i een m al- sct al We ak te 3. j wet- g van taken egen. et als staat lij de delen p wil anen- <roes r een ■baan Duitsland zou er mee instemmen, zo verluidde gisteren uit Duitse bron, dat de Britse vissers het leeuwedeel krijgen van de vis die in de wateren van 12 tot 50 mijl uit de Britse kust kan worden gevangen. De bijvangst van de industriële vissers zou „zeer dicht bij 10 procent” komen een zaak die vooral van belang is voor de zeer omvangrijke Deense visserijindustrie. Dit was tweede onderdeel van het Brits-Duitse akkoord. De Duitsers hebben het geweten, maar wij hebben Londen, zonder tromgeroffel maar ook zonder veel moeite veroverd. We hebben de theaters bezet, de warenhuizen, de markten en de musea, en er wordt nauwelijks teruggeschoten. Natuurlijk, we betalen ervoor, en in Hotel Imperial was op zondagmorgen de klok in de eetzaal niet een uur teruggezet en was ook nergens een waarschuwing opgehangen dat die nacht de wintertijd weer was ingegaan, omdat die buitenlanders toch nooit de moeite namen om mededelingen in de lif ten te lezen, zoals de manager uit zijn hoofd als excuus verzon, maar intussen is de invasie geslaagd, en de bezetting (hoe roulerend ook) is een feit. Als bewijs hiervoor heb ik in de vier dagen dat ik in Londen was alle gespreks- flarden die ik in het voorbijgaan opving, voor u genoteerd. Weggelaten heb ik hele gesprekken van Nederlanders aan onze eigen ontbijttafel, of aan de belendende tafel in een restaurant, alsook de vele bittere commentaren op Heathrow van de wachtenden voor de KLM-loketten. Want dat zou al te gemakkelijk zijn geweest. Nee, alleen de opgevangen zinsneden in het voorbijgaan; en dan steeds eentje per persoon: „We hebben maar één grote aanbieding gehad” - „Ik wil eentje die wat eenvoudi ger is” - „Kom, oma!” - „Weet je waar we eens zouden moeten kijken, in Regent Street” - „Wacht even, ik kom er zo aan” - „Laat dat maar aan Trees over” - „Waar is dat dan?” - „Piet!”k - „Jezus, ik weet niet meer waar ik ben” - „Dat is dus iets meer dan 30 gulden” - „Da’s mooi” - „Olricht, letscho” (grapje) - „Nou, vooruit dan maar!” - „Dat is het wezenlijke probleem” - „Even kijken, hoe zullen we gaan, hier heen?” - „Ik denk het niet” - „Engelse kookboeken? Ik zou niet weten wat ik daarvan zou kunnen leren” - „Beginnen ze méé te swingen” - „Hier kunnen we nou wel even wachten, maar eh- „Als je even wacht loop ik er daar weer uit” - „Zeg Bob, staan al die mensen in de rij voor eten?” - „Wat zijn het nu, lakens of de kens?” - „God het lijkt wel oorlog!” - „Daar kom je niet tussendoor” - „Leuk hè?” - „Doorlopen!” (en als toegift de vraag van de al wat oudere vrouw aan de kassa van het boekenstalletje op het vliegveld Heath row bij enig gedrang aan haar kassa: „Wie was er het eerst?). Minister-president Pieter Willem Botha heeft tot nu toe nog geen commentaar willen geven op de onthullingen. Hij ver wees slechts naar een verklaring, die hij verleden week uitgaf en waarin hij be kendmaakte dat een nieuwe commissie van onderzoek wordt ingesteld, samenge- Als bijdrage om een gunstig klimaat te scheppen voor de beslissende onderhande lingsronde (op 20 en 21 november) kondig de Silkin aan dat een in juli aangekondig- de Britse maatregel tot vangstbeperking van grote garnalen in bepaalde wateren werd uitgesteld. Deze zou oorspronkelijk op 1 november van kracht worden. Deze beslissing werd bekendgemaakt via een communiqué na afloop van Silkins ont moeting met Ertl. Nederland rekent er nu op, zo werd er nog aan toegevoegd, dat de Britse regering werkelijk bereidwillig zal zijn tot een rechtvaardig compromis te komen. De Britten vormden immers het grote pro bleem bij het overleg over het visserijbe leid in de Europese wateren. Over de in houd van het gesprek tussen Silkin en Ertl werden gisteren geen verdere mededelin gen gedaan. Behalve het Zwitserse ontwerp komen waarschijnlijk ook teksten van andere lan den en amendementen ter discussie. Over de duur en de procedure van het overleg zal bij het begin van de conferentie een afspraak worden gemaakt. Zwitserland heeft voorgesteld het overleg in twee fasen van elk drie weken te voeren, met een denkpauze ertussen. TEHERAN (Reuter, DPA). Twee le den van de twee maanden geleden ge vormde regering van Iran zijn gisteren afgetreden: minister van Justitie Moham med Baheri en minister van Staat voor de uitvoerende macht, Manoucher Azmun, zijn opgevolgd door Hossein Najafi en Mosrafa Paidar, beiden afkomstig uit de rechterlijke macht. Een reden voor hun aftreden is niet gegeven. Eerder traden ook al twee ministers uit het kabinet van „nationale verzoening”, dat op 27 augustus door premier Sharif- Emami werd gevormd. Speculaties dat de hele regering zou aftreden zijn in rege ringskringen tegengesproken. Nieuwe botsingen tussen betogers en militairen hebben gisteren in de stad Pa- veh bij de grens met Irak aan elf mensen het leven gekost, zo meldt radio-Teheran. Ook in andere plaatsen gingen demonstra ties met geweld gepaard. Daarentegen verliepen gisteren de stu dentenbijeenkomsten op de drie universi- teiten in Teheran zonder incidenten. Tanks en pantserwagens zijn uit het cen trum teruggetrokken. Wilde stakingen in vijf zuidelijke steden verstoren de produktie en de uitvoer van olie, zo meldt het dagblad Ayhan. De pro duktie van de grootste olieraffinaderij ter wereld in Abadan is teruggelopen van 600.000 vaten per dag tot 200.000 vaten per dag. De gasleverantie aan de Sovjet-Unie stagneert sinds donderdag, ook als gevolg van een staking. Ook bij sommige dagbla den en universiteiten zijn stakingsacties gaande. Tot de eisen van de stakers behoren: beëindiging van de uitzonderingstoestand, (Van onze redacteur in Brussel,'Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Het Europese energiebeleid zit in het slop. „Het is niet duidelijk op welke punten voortgang kan worden gemaakt.” Dit constateerde minister Van Aarden ne (Economische Zaken) na afloop van een discussie met zijn collega's uit de Europese Negen. Onderwerp daarvan was de aanpak van een gemeenschappelijk energiebeleid. In kringen van deskundigen van het Nederlandse ministerie van Landbouw werd deze ontwikkeling gisteren in Luxemburg verheugd begroet. Gesproken werd over de „sterke wil van het Duitse voorzitterschap” in de EEG (dat eind de cember trouwens eindigt) om oplossingen te vinden. De stagnatie in het visserijbeleid was voor de hele ontwikkeling van de Europese gemeenschap een slechte zaak, zo werd gezegd. SAN JOSË/MANAGUA (AP). Het Sandinistische bevrijdingsfront van de Middenamerikaanse staat Nicaragua wil opnieuw strijd gaan voeren tegen het be wind van president Anastasio Somoza. In een communiqué dat vandaag in Costa Rica werd verspreid roept het Sandinisti sche Nationale Bevrijdingsfront alle guerrillastrijders op, zich te hergroeperen voor een nieuwe aantal op de Nationale Garde van Nicaragua, die op bevel van Somoza onlangs een volksopstand neersloeg. De avond voordat we naar Londen zou den vertrekken, belde Willem Diepraam, de fotograaf, op of hij de sleutel nu nog even Zou komen brengen, of anders zater dag? Zaterdag zitten we nog in Londen, zei ik. Wanneer vertrek je dan, vroeg hij. Morgenochtend, zei ik. Met het vliegtuig van 9 uur 55, vroeg hij. Ja, zei ik. Wij ook, zei hij, dan geef ik je de sleutel wel in het vliegtuig. De eerste avond in Londen gingen we naar „Whose life is it anyway?” met Tom Conti, op wie alle vrouwen in mijn omge ving sinds de tv-serie The Glittering Prizes draadloos verliefd zijn. Vroeger Tyrone Power en Gregory Peck, nu Tom Conti en Kees van Kooten: „ik vind het veelbeteke nend dat de leeftijd van de acteurs nauwe lijks aan schommelingen onderhevig is, terwijl die van de bewonderende meisjes toch elk jaar een jaartje is toegenomen. Ik zat nog maar net toen rechts naast mij Guus Oster kwam te zitten, die ik een week tevoren nog in zijn kwaliteit van directeur van Carré had opgezocht. Voordat Guus Oster en zijn vrouw de zaal (tot mijn verrassing) betraden, had ik nog even aan hem gedacht. Bij het afdalen van de trap naar de zaal passeerde ik namelijk enkele oude ingelijste affiches van voorstellingen in het Savoy Theatre, en die herinnerden me aan een ingelijst affiche van een vooroorlogse voorstelling in Carré die Guus Oster in zijn kamer heeft hangen. Er staat een dirigent op, in zwart-wit, en op de rug gezien. En verder alle noodzakelijke informatie: Theater Carré, wanneer, hoe laat, hoeveel de plaat sen kostten. Het enige wat ontbrak was de naam van die man die zou optreden. Want dat hoefde in die dagen niet. Jack Hylton, die met zijn orkest altijd optrad in The Savoy maar dan wel in het aanpalende restaurant, was voor de oorlog zo be roemd, dat de mensen hem ook op de rug van het affiche herkenden, hoewel ér toen nog geen televisie was, alleen maar radio! Enfin, aan die affiche en het verhaal erbij dat Guus Oster me verteld had dacht ik dus even, enkele minuten voordat Guus Oster de zaal van het Savoy Theatre be trad (Jack Hylton is dood, dus die was verexcuseerd MADRID/SAN SEBASTIAN (Reuter). De Grapo, een links-extremistische be weging, heeft zich gisteren verantwoorde lijk gesteld voor de bomaanslag op het kantoor van de liberale Spaanse krant El Pais in Madrid. Bij de ontploffing vielen drie gewonden, van wie een ernstig. In een telefoongesprek met het Spaanse persbu reau EFE zei een anonieme zegsman van de „Revolutionaire Antifascistische Groe pen van de Eerste Oktober (Grapo) dat de aanslag op „dit fascistische blad” onder meer verband hield met een onlangs gepu bliceerd interview met premier Adolfo Su arez. Daarin zei Suarez dat de democrati sering absoluut niet teruggedraaid zal worden, ondanks terreur van uiterst rechts of uiterst links. De Baskische afscheidingsbeweging ETA zegt verantwoordelijk te zijn voor de moord op een 42-jarige chauffeur, die gis teren dood werd aangetroffen in een steen groeve bij San Sebastian. Volgens de ETA was de man - lid van een plaatselijk comité dat zich beijvert voor amnestie voor poli tieke gevangenen - een infiltrant. steld uit ambtenaren van de ministeries van Justitie en Nationale Communicatie en van het bureau voor staatsveiligheid. De premier liet weten de kwestie diep gaand en mt spoed te zullen laten onder zoeken. Hubert Jussen deed eerder van zich spreken, toen hij samen met Martin Duyzings, een voormalige hoofdredacteur van Elseviers Magazine het pro-Zuidaf- rikaanse tijdschrift „To the Point” op richtte, dat bedoeld leek om de internatio nale opinie over het Zuidafrikaanse apart- heidsbeleid wat milder te stemmen. To the Point bestaat nog steeds en Jussen is er nog steeds uitgever van. Ook over dit blad duiken geregeld geruchten op als zou er geld uit „onbekende” bron in zitten. vrijlating van politieke gevangenen, be rechting van het voormalige hoofd van de geheime politie, generaal Nassiri, en be straffing van functionarissen die verant woordelijk zijn voor het schieten op beto gers. „Bisschop” Ruhollah Khomeiny, de leider van de sjiietische oppositie in Iran, heeft in een interview met het Amerikaan se nieuwsmagazine Newsweek bevestigd dat als de sjah door de huidige onlusten in zijn land niet wordt weggejaagd, „wij ons zouden kunnen voorstellen dat we oproe pen tot een gewapende strijd van het volk”. De doorbraak in de Europse visserijpoli tiek werd vorige week al gemeld uit Duits land, toen de Britse premier Jim Callag han, o.a vergezeld van Silkin, bij bonds kanselier Schmidt op bezoek was. Over de inhoud van de doorbraak bestaat nog geen duidelijk beeld. Wel zou Callaghan zijn gewicht als regeringsleider hebben ingezet om op korte termijn een oplossing te vin den. Daaronder wordt verstaan nog voor de bijeenkomst van de Europese raad van regeringsleiders op 4 of 5 december. derland en België bepleitten een gemeen schappelijke aanpak, maar minister Benn voelde hier ook niets voor. Van Aardenne betwijfelde of dit probleem aan de orde zal komen in december als de energieminis- ters van de Negen elkaar weer ontmoeten. LOEANDA (AFP>. - Tweehonderd Zuidafrikaanse soldaten, 38 oorlogsvoer- tuigen en vier helikopters zijn in de afgelo pen drie maanden door de SWAPO, het volksleger voor de bevrijding van Namibië „buiten werking” gesteld. Dit staat in een communiqué van de SWAPO, dat gisteren in Loeanda openbaar gemaakt werd. In het communiqué werd ook gemeld dat het Zuidafrikaanse leger de troepen die al in Namibië waren, onlangs heeft versterkt. Volgens de SWAPO zou deze versterking een dreigement kunnen bete kenen voor Angola en Zambia. Zuidafrikaans dagblad betaald met geheime regeringsfondsen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3