Antilliaans Gardeniers-Berendsen in toespraak tot delegaties Consul Machmoud Rabbani: Bisschop Simonis over LPO: KLM-affaire niet overdrijven Namibië lid van UNESCO protest tegen CRM Damiate Pers I lï Tussentijds bewind Rhodesië in gevaar NIET LANGER” r r I „ZO KAN HET I 99 Dissident Kohout Epidemie in India IJmuider Courant doodt 1200 mensen Staatsecretaris Smit-Kroes: wil terug naar T s jecho-Slowaki je I 1/451 Tomaat voor Bernhard GROOTSTE UITGEVERIJ IN NEDERLAND R Moezorewa na uitstel verkiezingen: F Sb as' 9 FrW r Bonnie's 17451 4 DINSDAG 3 1 OKTOBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND E ’t ROODE HERT” aa tra de 17e-eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02S50-1S797 Red label. Extra special. ES (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. Mevrouw Garde- niers-Berendsen (CRM), heeft vanmorgen de 20ste Algemene Vergadering van de UNESCO in Parijs toegesproken. In deze toe spraak kwam de ongerustheid van de Nederlandse delegatie tot uiting over de koers die de UNESCO onder leiding van zijn Senegalese president Amadoe M’Bow de laatste jaren vaart. L '8 I Nederlandse kritiek (Van onze redactie binnenland) op koers UNESCO NDU en Elsevier W (ADVERTENTIE) Udink is een 0,70 145,- Scotch Whisky Het was vooral de „onheilige alliantie” tussen Oostblok en Derde Wereld waarte gen mevrouw Gerdeniers zich diplomatiek doch krachtig verzette. Langdurig sprak zij in dit verband over de ongerustheid die bij de Nederlandse regering bestaat over de voortgaande neiging bij de UNESCO tot het nemen van zgn. „normatieve ac ties”, dat wil zeggen tot het nastreven van resoluties die voor een ieder en allen bin nen deze enorme volkerenorganisatie zou den moeten gelden. De minister hekelde met name normatieve acties op het gebied van kunst en sport en met betrekking tot de massa-media. De bedoeling van deze resoluties, zoals zij voorkomen uit deze „onheilige alliantie”, is om de betrokken jaar van 1978 boekte de NDU een winst van 10 miljoen gulden. Elsevier, uitgeefster van een groot aan tal tijdschriften en boeken, maakte een winst van 7,5 miljoen in dezelfde periode. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten, A. van Corten- berghe, ziet de samenwerking van Elsevier en NDU zorgelijk tegemoet. Hij ziet in deze combinatie een voorbode van verdere con centraties op het terrein van de media. Het idee, dat in de toekomst een informatie- industrie gaat ontstaan die bepaalt „welke informatie onder welke omstandigheden voor wie beschikbaar komt,” staat de NVJ-voorzitter niet aan. Cortenberghe on derstreept de noodzaak van een actief overheidsbeleid op dit punt. Hier voegde hij aan toe dat ook de vakbeweging „deze samenballing” afdoende tegemoet moet treden. groepen van staatsburgers een „bijzonde re” status te geven vanuit welke status zij aan bijzondere regels van staatscontrole gebonden zouden zijn. Minister Gardeniers zei dat de UNESCO zou moeten afzien van normatieve acties (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) vindt, dat de KLM-affaire over onder andere de verstrekking van gratis tickets, niet overdreven moet worden. in die gevallen, waarin het bij voorbaat al duidelijk is dat een algemene overeen stemming niet kan worden bereikt. En dit geldt in het bijzonder aldus mevrouw Gardeniers voor normatieve acties in relatie waarmee sommige lid-staten ver plicht zouden zijn bepaalde fundamentele Moezorewa reageert hiermee op een eergisteren door Ian Smith, de Rhodesische premier, afgelegde verklaring, waarin deze zei dat die verkiezingen pas volgend jaar kunnen worden gehouden. In Rhodesië zelf heeft de strijd de vorige maand aan 758 mensen het leven gekost, het hoogste aantal doden in ééil maand tot nu toe. was er voor Rienks van de Partij van de Arbeid en de CDA-er Lansink nog voldoende aanleiding om de affaire aan te roeren. „Hoe is het mogelijk dat de overheid toestaat dat er tickets met een waarde van duizenden guldens worden weggegeven in een land waar een Wet op het Cadeaustelsel bestaat? Men presteert het hier om urenlang te vergaderen over de vraag of er een bierglas cadeau gegeven mag worden, terwijl tegelijkertijd gra tis tickets kunnen worden uitgedeeld”, aldus Rienks. Het socialistische kamerlid verwacht een grondige schoon maak bij de KLM. Lansink vroeg zich af of de overheid niet in een onmogelijke positie verkeert, enerzijds als hoedster van het algemeen belang, anderzijds als grootste aandeelhoudster van de KLM. „Ook de KLM kan alleen gebaat zijn bij een volledige opheldering”, aldus Lansink. Hij vindt het beter de zaak in handen te geven van een meer onafhankelijke instelling, zoals de Algemene Rekenkamer. Een onderzoek door de Tweede Kamer vindt hij vooralsnog te zwaar. vrijheden en grondrechten op te geven. Letterlijk verklaarde de bewindsvrouw: „Als het aannemen van normatieve resolu ties het afstand doen van onze grondrech ten zou betekenen, is onze delegatie niet bereid deze prijs te betalen”. Ten aanzien van de ontwerpverklaring over de massa-media verklaarde minister Gardeniers: „Wij zouden een ontwerp heb ben toegejuicht indien het een instrument zou zijn geweest om een van de fundamen teelste rechten van de mens te verzekeren, namelijk het recht op vrije meningsuiting. Wij zijn ons terdege bewust van de zin van enige elementen in de principes, zoals die in de huidige tekst uiteen zijn gezet, vooral die welke gericht zijn op het beschermen van de onafhankelijke positie van de jour nalist. We geloven echter niet dat de tekst zoals die in het document voorkomt, ook werkelijk-deze vrijheid op meningsuiting garandeert. We geloven evenmin dat de verklaring in feite enige werkelijke hulp zou bieden ten aanzien van de infrastruc tuur van de massamedia in ontwikkelings landen”. Aangenomen wordt, dat de muskieten zich na de recente overstromingen in India in grote aantallen hebben voortgeplant. Uttar Pradesj, een deelstaat in het noor den van India, is het zwaarst getroffen door de epidemie. Ook in de deelstaten Assam, West-Bengalen en Bihar vielen veel slachtoffers. dissidenten over de mensenrechten), wil samen met zijn vrouw terugkeren naar zijn land zodra hun visum afloopt. Kohout verblijft op het ogenblik in Oos tenrijk, waar hij voorlopig verbonden is aan een Weens theater. Voor de Oosten rijkse radio verklaarde hij, dat hij „wilde trachten in te halen wat de laatste jaren buiten mijn schuld aan mij voorbij gegaan is”. Hij zei echter niet geïnteresseerd te zijn in het maken van „politieke koppen in de krant”. DELEAVE BV. Deftt tel 015-569524* DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Gedistilleerd en ge botteld in Schotland. Belegen in eikenhouten vaten volgens aloude Ta huis Pegc aan het i PARUS (DPA). UNESCO, de VN- organlsatie voor opvoeding, onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft gisteren be sloten Namibië toe te laten als 145ste lid van de organisatie. WENEN (AP). De 50-jarige Tsjecho- slowaakse toneelschrijver Pavel Kohout, een van de ondertekenaars van Charta 77 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning EINDHOVEN. Negen Antilliaanse welzijnsstichtingen en verenigingen heb ben in een telegram aan mevrouw Garde niers van CRM met kracht geprotesteerd tegen de plannen om de opvang van Antil- lianen in contractpensions met ingang van morgen te staken. W< Geopend vanaf 17.00 uur. ’s Maandags gesloten he PI eei IJi als sin let „M Kr ni< er tei nit „M ter BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023-31 90 53 „Het begint er soms op te lijken, alsof de KLM bijna niets anders heeft gedaan dan tickets voor niets uitgeven. Op een totaal van miljoenen kaartjes kan het echter hooguit om een handvol gratis tickets gaan, die dan nog nooit zonder reden gegeven konden worden”, aldus de staatssecretaris gisteren tijdens een debat over de burgerluchtvaart met de vaste kamer commissie. De geruchtmakende zaak rond het Newyorkse kantoor van de KLM kwam niet in volle omvang ter sprake. De commissie heeft een afspraak met de bewindsvrouw, dat binnenkort alle infor matie over deze door de ex-KLM-accountant De Wit aangezwen gelde kwestie, naar de Kamer wordt gestuurd. In afwachting daarvan beperkten de parlementariërs zich gisteren. Niettemin Als Smith zich niet houdt aan eerder gemaakte afspraken over de verkiezingen dit jaar, zou er volgens Moezorewa „een rampzalige situatie” ontstaan. Hij wilde niet ingaan op een vraag of hij zich zou terugtrekken uit de overgangsregering van Rhodesië. Moezorewa zei, dat dit iets was waarover hij na zijn terugkeer in Salisbury zou spreken met Ian Smith. De bisschop hekelde de eenzijdige stap van Smith om de verkiezingen te verschuiven naar het volgend jaar”. Als hoofd van de Uitvoerende Raad van Rhodesië ben ik niet gekend in die beslissing”, aldus Moe zorewa. Geen enkel land stemde op de algemene vergadering van UNESCO, die momenteel in Parijs wordt gehouden, tegen de toela ting van Namibië. Wel onthielden 13 lan den zich van stemming, waaronder de VS, West-Duitsland, Frankrijk, Canada en Groot-Brittannlë. Deze vijf landen voeren sinds enkele weken overleg met Zuid-Afri ka over de toekomst van Namibië. LONDEN/SALISBURY (AP/UPI). Als er in Rhodesië voor het eind van dit jaar geen verkiezingen worden gehouden, kan dit het einde betekenen van de huidige tussentijdse regering in Rhodesië. Aldus bisschop Abel Moezorewa, die deel uitmaakt van de overgangsregering in Rhodesië, gisteren tijdens.fceen bezoek aan Londen. Dit protest richt zich vooral tegen de manier waarop het besluit is genomen. „Er is noch vooroverleg gevoerd met welzijns organisaties noch met de gevolmachtigd minister en evenmin met de Antilliaanse regering”, aldus het telegram. al teleurgesteld dat niet meer gestemd werd over een twaalfde aanbeveling, waarin gevraagd werd respect te hebben voor de moeilijke positie van de bisschop pen, om vertrouwen te hebben in hun beleid en voor hen te bidden. „Deze aanbe veling kwam niet eens in stemming. Daar om kon ik het niet opbrengen om naar de vergadering terug te gaan”. Deze serie ongezouten uitspraken kwam gisteravond uit de mond van Machmoud Rabbani, zakenman in Den Haag, van Pa lestijnse afkomst, en honorair consul van Koeweit. In 1975 bij de bouw- en handels- gigant Ogem binnengehaald door oud-mi- nister drs. B. J. Udink, sinds gisteren Ogem-adviseur-af. „Ik vind het erg, de Ogem te verlaten. Ik beschouw het na drie jaar als mijn eigen bedrijf, net zo goed als het hunne. Van een omzet van 0,000 in 1975 in het Midden-Oosten heb ik de Ogem kunnen maken tot de grootste op zijn gebied in het Midden-Oosten. Maar ik kon zo niet verder werken”. De klachten van Rabbani gelden vooral het optreden van Udink persoonlijk. Zo zou de voorzitter van de raad van bestuur van Ogem niet zijn komen opdagen bij afspraken die Rabbani met grote moeite voor hem had gemaakt, onder meer met de sultan van de oliestaat Aboe Dhabi. Ver der zou Udink verschillende malen voortij dig naar buiten hebben laten uitlekken dat de Ogem bepaalde orders zou krijgen uit het Midden-Oosten.„Ik heb er genoeg van elk ogenblik weer verrast te worden door meneer Udink”, aldus Rabbani. Op 20 oktober jl, de dag waarop zijn contract met Ogem zou worden ver nieuwd, heeft Rabbani zijn klachten tegen over Udink kenbaar gemaakt „Toen vroeg Udink of ik toch wilde blijven, maar later merkte ik dat hij onmiddellijk is begonnen mij zwart te maken bij andere concurrerende bedrijven, kennelijk om te (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bisschop Simonis van Rotterdam heeft gisteravond in een verklaring scherpe kritiek geuit op de aanbevelingen die het katholieke Landelijk Pastoraal Overleg het afgelopen weekeinde heeft gedaan. „Zo kan het niet langer”, aldus de bisschop. Hij had met name kritiek op de aanbevelingen om het priesterambt open te stellen voor vrouwen gehuwde mannen en voor priesters die getrouwd zijn. maand sinds 1965, het jaar waarin Smith j eenzijdig de onafhankelijkheid van Rho desië uitriep en de guerrillastrijd begon. In Salisbury hebben honderden zwarte studenten de regering in een petitie laten weten, dat zij zich zullen onttrekken aan de onlangs af gekondigde dienstplicht voor zwarte Rhodesiërs. De studenten weigeren hoogverraad te plegen aan de zaak van de massa’s van Zimbabwe. Zimbabwe is de naam waarmee zwarte Rhodesische natio nalisten hun land aanduiden. Minister Van der Stee van Antilliaanse Zaken, die gisteren naar Willemstad is vertrokken in verband met het instellen van de Antilliaanse sectie van de konink- rijkswerkgroep, herhaalde op Schiphol het eens te zijn met het besluit van minis ter Gardeniers. „Het aantal Antillianen dat naar Nederland komt is uiterst gering. NEW DELHI (AP). In India zijn in de afgelopen twee weken ongeveer 1200 men sen overleden aan hersenontsteking. De epidemie wordt veroorzaakt door virus sen, die door muskieten worden overge bracht. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55.- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Een uitgelezen blend van de m beste Schotse whisky s gaan samen door (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nederlandse Dag blad Unie uit Rotterdam en het uitgevers concern Elsevier in Amsterdam gaan sa men. Door de fusie ontstaat de grootste uitgeverij van Nederland met een omzet van ruim één miljard en een nettowinst van 33 miljoen gulden. Het aantal perso neelsleden gaat samen 7.736 bedragen. Vandaag krijgt de fusie zijn beslag, maar het samengaan van de twee bedrij ven werd reeds gisteren bekend, doordat de aandelen van beide concerns op de Amsterdamse effectenbeurs niet mochten worden verhandeld. Ook vandaag zijn de noteringen van Elsevier en NDU opge schort. De NDU geeft twee landelijke dagbla den uit (Algemeen Dagblad en NRC-Han- delsblad) alsmede een aantal tijdschriften en drie regionale kranten. Het eerste half- circusfiguur (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Udink is een circusach tig figuur, een clown. Als hij je nodig heeft zit hij op zijn knieën, maar als hij denkt de zaken zelf verder wel af te kun nen, dan ziet hij je niet meer. Hij is iemand die als hij een keer naar het Con certgebouw is geweest, dentk dat hij Beethoven is”. traditie. Voor een zuinige prijs te koop bij 600 ..DELCAVE slijters en wijn handelaren herkenbaar aan het vignet op de deur. Inmiddels zouden volgens het Rhodesi sche militaire opperbevel Zambiaanse mi litairen zondag en gisteren een post van Rhodesische veiligheidstroepen in het dorp Chirundu, aan de grens met Zambia, hebben bestookt met granaten, raketten en machinegeweren. Volgens het Rhodesi sche opperbevel zouden hierbij geen slachtoffers zijn gevallen. Voorts werd me degedeeld, dat Rhodesische veiligheid stroepen als vergelding voor deze beschie tingen een militair kamp op Zambiaans grondgebied hebben „geneutraliseerd”. Volgens Rhodesië was de Zambiaanse aanval de derde sinds Rhodesische vlieg tuigen en troepen twee weken geleden kampen van guerrillastrijders in Zambia aanvielen en daarbij, volgens berichten, 1500 mensen om het leven brachten. H< slaa van Serc gem het de g de I aan reet om huis W verc miss ben; sliss „dal Hij fraa mee encl berg stijr M. gees Het maa gebi dat houi mee ged« blijv D< kooi zorg tie ii fel Wer der dat 1 gepi en n dat kun: voorkomen dat ik daarvoor als adviseur zou gaan optreden. Ik heb lang geduld gehad, maar nu is het genoeg. Ik vind het jammer, maar ik heb alle banden met de Ogem nu verbroken”.' Drs. Udink wilde gisteren op de uitlatingen van Rabbani geen verder commentaar geven dan dat hij deze uitspraken betreurde, maar naast zich neerlegde. „Die aanbevelingen van het LPO bren gen de kerk van Nederland grote schade toe. Men wist van tevoren dat dit zou gebeuren en toch heeft men dit gedaan. Er zal in de toekomst, wil het overleg voort kunnen gaan, grondig beraad nodig zijn om gebeurtenissen als deze in de toekomst te voorkomen”. Volgens de Rotterdamse bisschop zal deze week in de bisschoppenvergadering worden gesproken over het verloop van het overleg, waaraan vertegenwoordigers uit alle Nederlandse parochies hebben deelgenomen. „We zullen moeten bekijken welke garanties er moeten komen als je met dit overleg wilt voortgaan om zoiets als nu gebeurt is te voorkomen. Want dat werkt alleen maar destructief en werkt de desintegratie van onze kerk in de hand. Dat is juist het tegendeel van wat het LPO wil bereiken: het samen kerk zijn en kerk als gemeenschap”. Bisschop Simonis vraagt zich af of de samenstelling van de delegaties naar het Landelijk Pastoraal Overleg wel juist is. „Als je ziet dat verschillende dioceses en bloc voor aanbevelingen stemmen zoals die over het priesterambt, dan kun je zo al zeggen dat die afvaardigingen geen afspie gelingen zijn van het normale kerkvolk. Daarnaast kun je je afvragen of je in dit overleg niet bij definitie mensen moet zet ten die echt loyaal zijn ten opzichte van de kerk en van het kerkgezag. En deze loyali teit heb ik eerlijk gezegd gemist”. Bisschop Simonis heeft het laatste deel van de vergadering van gisteren uit pro test niet bijgewoond. Hij toonde zich voor- I (ADVERTENTIE) De zaak is niet te vergelijken met de nood situatie die ontstond, toen vlak voor de onafhankelijkheid van Suriname een stroom Surinamers naar Nederland kwam”, aldus Van der Stee. I Bij het begin van het I werkbezoek dat prins I Bernhard vandaag I brengt aan Twente I heeft zich vanmorgen I een incident voorge- I daan. Vlak nadat de s prins in het Valpark I in Enschede uit de he- I likopter was gestapt I probeerden twee jon- I gemannen hem te be- I kogelen met tomaten. I De prins zelf heeft i waarschijnlijk niets van het incident ge merkt, omdat hij reeds op weg was naar het verzetsmo- s nument in dit park. 8 De jongelui werden I aangehouden en over- i gebracht naar een po litiebusje (zie foto). Steeds meer blanke Rhodesiërs verlaten hun land. Vorige maand vertrokken 1776 blanken uit Rhodesië. Het is de grootste emigratie van blanke inwoners in één (Het manifest van de Tsjechoslowaakse

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4