Geen stadswinkel Westerhout-bazaar een succes Reconstructie Rijksweg 9 Enkele honderden leerlingen minder op de lagere scholen Hollandse Schotten voor Vera en Mike zakennieuws I Minder diefstal en vernielingen kort ijmondnieuws burgerlijke stand in Beverwijk veilingen beverwijk '«O? Bureau Voorlichting voldoet uitstekend Li I Dr. Schenk directeur Landbouwonderwijs Woning maar vast gesloopt a Ml M.A.. DE LAATSTE VIJF JAREN IN HEEMSKERK ffiEMSKERK Koninklijke onderscheiding Weer granaten gevonden in Park Westerhout Verhuizing Paula Dump Illegale zender Joegoslaaf werd het land uitgezet Ingebroken bij supermarkt AH Raadscommissie De leeshonger in Heemskerk Open huis in speeltuin Kindervreugd DE VRIJHEID Oeganda-aktie van Amnesty in openbare bibliotheek 1 DINSDAG 3 I OKTOBER 19 7 8 BEVERWiJK-HEEMSKERK 9 M i 7* (Van een onzer verslaggeefsters) y J I I I 4 i f HEEMSKERK. Wat staat de onderwijswereld in Heemskerk in de toekomst te wachten? Dreigt er ontslag voor overbodig geworden personeel, moeten er scholen sluiten? Op dergelijke vragen kan nooit een concreet antwoord worden gegeven, want er zullen zich steeds nieuwe ont wikkelingen voordoen. Er kun nen wel verwachtingen worden ontleend aan de cijfers van het sociografisch bureau en de laatst bekende zijn deze maand ver schenen in de gemeentelijke jaar statistiek over 1977. V f A (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De grotere bekend heid van het bureau voorlichting van de gemeente heeft tot gevolg, dat steeds meer burgers de weg naar het bureau in het Stadskantoor weten te vinden en de vraag naar meer voorlichting toeneemt. Dit jaar kwam van diverse zijden dan ook de wens naar voren, naast het bureau Maandagmiddag werden de 28-jarige Vera Molenaar en de 30-jarige Engelsman Mike Harf eg bij de ingang van het Stads kantoor verrast door zes leden van de BEVERWIJK. De politie heeft maan dag een 43-jarige Beverwijker uit de Ber- gerslaan aangehouden wegens illegale zendaktiviteiten. In beslag genomen wer den drie complete zendinrichtingen en een antenne. BEVERWIJK. De Beverwijkse politie heeft maandag een 34-jarige illegaal in ons land verblijvende Joegoslaaf aangehou den. De man is naar Schiphol gebracht en uitgeleid. BEVERWIJK. Maandag is bij de Be verwijkse politie aangifte gedaan van dief stal van sigaretten en shag ter waarde van 6000,- uit het filiaal van Albert Heijn aan de Wijkerbaan. Deze inbraak is in het weekend gepleegd en toen heeft men ook geprobeerd een deur te forceren van het COÖP-filiaal aan de Wijkerbaan. Met de verbreding van de rijbaan wordt nog dit jaar gestart, terwijl de zogenoemde uitvulling en het aanbrengen van een de klaag in de periode van 1 maart tot 1 juni 1978 zullen worden uitgevoerd. De werk zaamheden vinden plaats tussen 9 en 16 uur, dus buiten de spitsuren. Hoe de lagere scholen straks zullen wor den bevolkt (of misschien ontvolkt) valt dan enigszins te ontlenen aan de leerlin genaantallen van de kleuterscholen. Als we dan de cijfers over de Vijf laatste jaren bekijken zien we dat het totale aantal BEVERWIJK. Maandagmiddag is in het paviljoen Wester hout de tweedaagse bazaar geopend onder auspiciën van de Stichting Recreatie Bejaarden. Het was direct al gezellig druk en er zijn goede zaken gedaan. Vooral het handwerk van de bejaarden vond gretig aftrek. De jongeren kwamen vooral „snuffelen” in de vele boeken en ook voor de oude televisietoestellen bestond belangstelling, alsmede voor de kledingstand. Het gemiddelde aantal leerlingen per lokaal daalde van 28 tot 26.2, maar ook het aantal lokalen daalde van 44 naar 42. Bezien we afzonderlijk het openbaar en het bijzonder onderwijs dèn was de daling in het openbaar onderwijs van 1193 leer lingen in 1972 naar 1096 leerlingen. Bij het bijzonder onderwijs daalde het totale leer- De theestand kreeg het wat later druk, maar het rad van avontuur draaide van het begin af met succes. De bazaar is vandaag nog open en vanavond, dinsdag 31 oktober, wordt de jaarlijkse fancy-fair gesloten met een kiena- vond die al om zeven uur begint. Daarna kan de financiële balans worden opgemaakt en die zal stellig doorslaan naar de goede kant. (Van een onzer verslaggeefsters BEVERWIJK. In het park Wester hout zijn maandag weer twee granaten gevonden. De politie verwijderde het oorlogstuig. BEVERWIJK. De noteringen op- de veilingen in Beverwijk waren maandag als volgt: Planten: achmea 550, cyclamen 250-750, vriesia 175. Groenten: andijvie 41-89, bleekseldery 20-37, bloemkool 45-92, boerenkool 18-52, bospeen 70-103, seldery 10-21, breekpeen 11-25, knolseldery 32-55, komkommer 38- 90, peterselie 10-27, postelein 62-80, prei 53-78, pronkbonen 180-225, radijs 61-72, rode kool 16-36, schorseneren 112, snijbo nen 380-470, spinazie 130-245, sla 40-64, spitskool 53, spruiten 75-81, tomaten 500- 720, uien 15-43, waspeen 20-45. BEVERWIJK. De behuizing aan de Kees Delfsweg van „Paula Dump” was te klein geworden en daarom is de zaak ver plaatst naar de Zeestraat 13. Ter gelegen heid van de opening houden Carla en Hans Primowees een receptie in het nieuwe pand op 1 november,van 19 tot 21 uur. HEEMSKERK. Aan de heer S. G. Terluin is de ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend wegens een veertigjarig dienst verband bij de overheid. Sinds 1958 werkt de heer Terluin als fortwachter bij de I genie op het Fort Veldhuis in Heemskerk. I De heer Terluin ligt op het ogenblik in het Rode Kruis Ziekenhuis en het ereme- I taal werd hem daar uitgereikt door de chef van het verzordingscommando. Het jaar 1978 is in die statistieken nog niet vermeld, maar in een vergelijking van de jaren 1974 en 1977 blijkt dat het aantal bij de politie geregistreerde diefstallen is af genomen van 608 tot 531. In 1974 werden er 300 fietsen, 82 brom fietsen en 7 auto’s gestolen en was het aantal diefstallen met braak 88. Over 1977 waren de cijfers: 243 fietsen, 40 brom fietsen, 3 auto's en 106 diefstallen met braak. Het aantal geregistreerde vernielingen liep terug van 111 in 1974 tot 97 in het jaar 1977. Het rijden onder invloed van alcohol nam in die jaren toe volgens de politiecij fers. In 1974 werden 24 gevallen geregi streerd en in 1977 waren dat er 45. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Diefstal en vernie ling, het wordt de laatste tijd al te bar, is een opvatting die vaak in Heemskerk valt te beluisteren. Uit de cijfers van de deze maand verschenen gemeentelijke jaarsta tistiek valt dat evenwel niet af te leiden. kleuters in die periode is gedaald van 1445 eind 1972 tot 1110 aan het’ einde van het jaar 1977. Die leerlingen zijn dan verdeeld over zes openbare, en vijftien bijzondere kleuterscholen. Bekijken we de cijfers apart voor het openbaar en het bijzonder kleuteronder wijs dan blijkt dat het aantal kleuters van de openbare kleuterscholen in vijf jaren tijd is gedaald van 388 tot 300 en van het bijzonder kleuteronderwijs van 1057 naar 810. Die daling zet zich voort in het aantal leerlingen van de lagere scholen. Daarvan zijn er in Heemskerk zeven openbare, zes prot. christelijke en vijftien katholieke. Die hadden gezamenlijk in 1972 nog 4899 leerlingen en einde 1977 waren dat er 4120, dus ruim 700 minder. BEVERWIJK. Maandag 6 november om 13.30 uur zal de commissie voor sport zaken in het Stadskantoor in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat: vaststelling van de begroting 1979 van de Stichting Sporthal en de renovatie van de zittribune op het hoofdveld van sportpark Adrichem. Bloemen: anjers 20-55, trosanjers 200- 360, chrysanten 110-283, jaarrond 60-90, dahlia 110-160, freesia 10-34, lelie 20-30, nerinen 10-160, crispa 25, roos 40-80, baby- roos 10-40. HEEMSKERK. Rijkswaterstaat zal binnenkort een begin maken met de re constructie van de westelijke rijbaan van Rijksweg 9 tussen Uitgeest en Bever wijk. y X w De werkgroep zal daartoe voor verdere informatie aanwezig zijn in de verschillen de bibliothe,ekfilialen, namelijk op vrijdag 3 november in de openbare bibliotheek in „De Jansheeren” in Heemskerk, op woens dag 1 november in het filiaal aan de Bene- luxlaan, de vrijdag 3 november tevens in de centrale bibliotheek aan de Kerkstraat en in het filiaal te Wijk aan Zee, steeds van 19 tot 21 uur. Hoewel Amnesty International niet in de eerste plaats een organisatie is voor hulp aan vluchtelinge, wil men in dit geval toch een uitzondering maken ten opzichte van de Oegandese vluchtelingen. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 454.000 ten name van Amnesty International onder vermelding van „Vluchtelingen Oeganda”, of worden afgegeven via de werkgroep in de bibliotheekfilialen. HEEMSKERK. Een bekend gegeven is, dat de Heemskerkse bevolking veel leest, althans volgens de cijfers van de bibliotheek. Volgens de jaarstatistiek van de gemeente beliep het aantal ingeschre ven lezers bij de openbare bibliotheek in totaal 9885 en dat resulteerde in 494.311 uitleningen. Het boekenbezit van de centrale in „De Jansheeren” en het filiaal aan de Benelux- laan was 64.949 boeken. BEVERWIJK. Om de reorganisatie plannen van de speeltuin Kindervreugd aan de Huiderlaan weer eens onder de aandacht van het publiek te brengen, orga niseert de Werkgroep Kindervreugd zater dag 4 november een open huis op het terrein van de speeltuin. Het is nu alweer een jaar geleden, dat de Werkgroep, namens de buurtbewoners, de plannen voor de toekomst van Kinder vreugd aan het gemeentebestuur overhan digde. Tot nu toe heeft men van de zijde van de gemeente niets vernomen. De Werkgroep daarentegen heeft niet stilgezeten en met talloze vrijwilligers uit de buurt de speeltuin hier en daar flink opgeknapt. Het open huis begint om 10 uur en duurt tot ongeveer 16 uur. HEEMSKERK. De leden van schiet vereniging De Vrijheid beginnen steeds beter te schieten. De tien beste schutters behaalden in de onderlinge competitie dit maal 868 punten. Deze schutters zijn: H. Derksen 94 punten, H. van Leen 93 punten, K. van Dijk 91 punten, Q. Rijke 87 punten, F. Kok 86 punten, W. Kooistra en A. Schoehuis 84 punten en H. Koper, A. Schelvis en H. Tomas 83 punten. voorlichting in het Stadskantoor, in het centrum van de stad een zogenaamde stadswinkel te openen. Het college van B. en W. vindt het niet noodzakelijk aan deze wens tegemoet te komen, zo staat er in de aanbiedingsnota van de begroting 1979. „De inrichting van een stadswinkel vraagt veel geld aan huurruimte en personeelsbe zetting, terwijl de burger op het Stadskan toor toch alle informatie vindt die hij no dig heeft en die in de stadswinkel dikwijls maar gedeeltelijk voorhanden is”. Over het bureau voorlichting merken B. en W. dat, in verband met de toeneming van de werkzaamheden, een personele uit breiding van het bureau „zeer gewenst” is, maar dat daarvoor op dit moment de fi nanciën ontbreken. Het gemeentelijk voorlichtingsbureau heeft dit jaar naar tevredenheid gefunctio neerd. Na de komst van voorlichter Jan Leeuw is met name de voorlichting aan scholpn, door bezoeken aan het Stadskan toor, maar ook door het beschikbaarstel len van materiaal, belangrijk toegenomen. Het bureau had voorts een belangrijke taak bij de organisatie en uitvoering van inspraak- en informatieavonden. Een ont werp van een fotoboekje over Beverwijk ligt inmiddels gereed om te worden ge drukt. Op de prioriteitenlijst voor 1979 is een bedrag opgenomen voor de aankoop van een daglicht-diaprojector. Een diase rie over het functioneren van de gemeente raad is nagenoeg gereed. X X BEVERWIJK. Amnesty Internatio nal is ernstig bezorgd over de situatie met betrekking tot de mensenrechten in Oe ganda, waar in 1971 de militaire regering van president Idi Amin aan de macht kwam. De werkgroep IJmond-Noord deelt die bezorgdheid en haakt in op een inzamelinsaktie ten behoeve van de naar schatting tienduizend Oegandese vluchte lingen in Kenia. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Dr. ir. P. K. Schenk, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, is be noemd tot directeur landbouwonderwijs op het ministerie van Landbouw en Visse rij. Hij volgt daarmee ir. P. van der Schans op, die op 1 september werd benoemd tot voorzitter van het college van bestuur van de Landbouwhogeschool in Wageningen. De heer Schenk werkt sinds 1954 bij het Laboratorium voor Bloembollenonder zoek, sinds 1961 als directeur. In dat jaar werd hij tevens benoemd tot buitenge woon hoogleraar in bijzondere delen van de plantenziektenkunde aan de Land bouwhogeschool. Ook die functie zal hij nu opgeven. Stichting Jazz Promotion Beverwijk, die, gekleed in Schotse kledij, Vera en Mike naar de trouwzaal begeleidden. Vera is secretaresse van de nieuwbakken Promo- tionclub. Mike Harfey, liefhebber van Schotland en de tradities in dat land, en zijn Beverwijkse bruid konden het alle maal best waarderen. HEEMSKERK. Aan de Jan van Kuik- weg staat een voor de sloop bestemde woning leeg, door de gemeente met plan ken dichtgespijkerd. De jeugd heeft de sloop niet afgewacht en is daar zelf maar vast aan begonnen. Het interieur is totaal vernield. Inter Heemskerk. Vrijdag 3 november organiseert de r.k. voetbalvereniging Inter Heemskerk een bingo-avond in de kantine aan de Hoogdorperweg. De opbrengst is bestemd voor het damesvoetbal, de jeugd en natuurlijk de nieuwe kantine op het nieuwe complex. Aanvang 20 uur. Nivon. Zondag 5 november belegt het Nivon de eerste contactdag in dit seizoen in het natuurvriendenhuis De Banjaert te Wijk aan Zee. De grote zaal staat vanaf 10 uur ter beschikking. De afdeling Bever wijk treedt als gastvrouwe op. Volksdansen. Donderdagavond treedt in buurthuis Wijk aan Duin aan de Vilgenhoflaan te Beverwijk een volks dansgroep uit Beverwijk op. Ook wordt er een dansdemonstratie gegeven, uit te voe ren door leerlingen van dansschool Dick Heemskerk. De toegangsprijs is laag 1.25 met bovendien nog een gratis kopje koffie. Aanvang 20 uur. Commissie. Donderdagavond 2 no vember vergadert in de raadszaal van het Heemskerkse gemeentehuis de verkeers- rommissie. Deze openbare vergadering begint om 19.30 uur. Paul des Chats. Op zaterdag 4 novem ber komt de hypnotiseur-telepatist Paul ies Chats naar Donkey Shot te Heems- berk. Hij zal met behulp van door het publiek meegebrachte foto’s dingen uit het «rieden vertellen, en soms doet hij toe komstvoorspellingen. De show begint om lalf tien ’s avonds. Klaverjassen. Klaverjasclub Meeres- ein organiseert donderdagavond in de fredevorstkerk een drive. Aanvang 20 lur IEBOREN: Christiane Lindelauf, Marcia Louisa van Irevenhof. NDERTROUWD: W H. M. Nijman en J. M. de Meij, H. van I luist en A. Arts, W. A. Verhoeven en I. C. »n ’t Hoff, P. C. Spannemaker en J. V. asteel, J. C. Welboren en C. G. Steeman. IEHUWD. B, G. van de Ven en J. Gunst, W. Helder K. R. Schepel, J. H. N. Schram en E. M. Beentjes, E. C. Blommaert en A. A. tosten. VERLEDEN: Antonius Cornells Aardenburg, geb. 8 nuari 1905; Gerardus Raymundus Half, :b. 22 juni 1912, Maria Boon, geb. Boon, 'boren 24 april 1899. lingenaantal van 3706 naar 3024 in een periode van die vijf jaren. Wat het voortgezet onderwijs betreft laat de ontwikkeling zich wat moeilijk aflezen, want in 1972 was er in de gemeente Heems kerk alleen maar huishoudonderwijs voor meisjes. Daarna kwamen de scholenge meenschappen „De Die” en „De Blinkerd” pas tot ontwikkeling, waardoor veel Heemskerkse kinderen in de eigen ge meente het onderwijs konden volgen waarvoor zij voorheen naar Beverwijk gingen en dus ook daar werden geregi streerd. Per 16 januari 1978 was het aantal leer lingen van de Heemskerkse scholen voor huishoud- en nijverheidsonderwijs 1488. De onderverdeling is dan 233 jongens en 294 meisjes bij het openbaar onderwijs, 635 jongens en 326 meisjes bij het rooms katholieke onderwijs. De r.k. mavo in Heemskerk telde eind 1977 in totaal 533 leerlingen, namenlijk 207 jongens en 326 meisjes. Sinds 1974 is het aantal jongens van de r.k. mavo gedaald van 244 naar 207. Het aantal meisjes-leer- lingen steeg in die periode van 266 naai 326. ■z. j A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9