Leo de Hartogh voortreffelijk als Meneer Klomp Michel Dalberto treft met artistiek zelfbewustzijn Festival alleen leuk voor Hoge prijs voor Canaletto’s Vage groepsimpressies via ogen van een aap n s Ml ingewijden V. Kantoordrama met dubbele regelafstand lil „Oranje’’-doek naar Ameland 198, Hoi! Niet te versmaden. ORT Antiekbeurs kasteel Keukenhof Lisse Reisbeurzen voor schrijvers en vertalers Mijn moeder zorgt dat er natuurlijke vitaminen in echte boter zitten. Dus dan hebben andere moeders daar geen omkijken meer naar. lend door Pieter van Lierop Nietteversnn ORKEST NEEMT LOOPJE MET PROGRAMMA Squat Theatre in Mickery met King Kong REN Slachtoffer Obsessie KUNST DONDERDAG 2'NOVEMBER 11 19 7 8 rkoop nodig ags de iets Alle dagen 2-10 uur. (op 5 nov. tot 6 uur) 28 okt.-S nov. (•^specialiseerde handelaren in kunst en antiek. UTRECHT. In Nederland heeft zich een filmgenre ontwikkeld dat je op de hele rest van de wereld vrijwel niet tegenkomt, maar bij ons hebben ze er een specialiteit Van gemaakt: de kantoorfilm. Het gaat om werkstukken met titels als „Heb je Jetta wel eens gehad?” (Ab van leperen), „Goede morgen, mijnheer Van Wijk!” (Rob van der Vijver), „Prettig weekend, meneer Meyer!” (Orlow Seunke)en „Mijn heer Frits” (Bas van der Lecq). De nieuwste aflevering heet „Meneer Klomp”. Regisseur is Otto Jonge- rius. Deze film kreeg dinsdag zijn première tijdens de Cinemanifës- tatie en gaat vandaag in roulatie onder meer in City 2 in Amster dam. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. traat 24 <14568 llemsl '/n'Z.VZ, io® luw (ADVERTENTIE) >eed Yf Maar slachtoffer waarvan eigenlijk? (ADVERTENTIE) igenheld 6 L (ADVERTENTIE) S2 45 tPRAA* uider Maar toen je uiteindelijk de langver wachte balletmuziek van Stravinski in de oorspronkelijke en overdadig geïnstru menteerde versie uit 1910 op je af hoorde komen, nam je alle programmageharre- war en eventuele smoesjes voor lief. Want wat vaste gastdirigent Colin Davis, die ook op deze avond weer meer de leiding had, met het Concertgebouworkest aan sugges tieve klankschilderingen van het betref fende (in dit ballet uitgebeelde) Russische sprookje tevoorschijn toverde, was nuan cerijker dan ooit en in het verloop van het werk al maar boeiender. Daar zal zich de voorstelling verder ont wikkelen, als een rituele symboliek met tal UTRECHT. Dinsdag na de première van Meneer Klomp en gisteren na de èlotvoorstelling met Watership Down, zijn er in de gewelven onder de festival- bioscopen feestjes aangericht, waarmee werd bewezen dat de Cinemanifestatie nog altijd in staat is om die momenten van heel speciale gezelligheid te veroor zaken die je verder bij geen enkele ande re filmgebeurtenis in Nederland tegen komt. Zo werd het toch nog leuk. Voor de incrowd. Over dat pad komt een klein legertje piep kleine robotjes aangemarcheerd, even la ter gevolgd door een groepje in zilver geklede vrouwen en kinderen met schiet- van verschillende beelden en gebeurtenis sen. Een deel van wat Meneer Klomp over komt, heeft te maken met de leegheid waarin iedere dag duizenden Nederlan ders geworpen worden, als ze merken in eens te zijn gepensioneerd en de fantasie als die uiteindelijk bereikt wordt, gebeurt dat in opperste gelatenheid. Alleen in zijn auto, ergens in de Amersfoortse bossen. De achteruitkijkspiegel moet het het eerst ontgelden, dan volgt onmiddellijk het ken- tekendeel III. Het is waar, wat Otto Jongerius vorige week al voorspelde: Leo de Hartogh heeft in zijn hoofdrol Meneer Klomp beter ge maakt dan het scenario geweest moet zijn. Een beetje filmjournalist heeft dit jaar in Cannes, Ferreri en Skolimowski al uitgebreid en beter verstaanbaar horen vertellen over hun nu in Utrecht vertoonde films. Maar vragen stellen aan de makers van Ciao Maschio en The Shout na afloop van een voorstelling als het even kan in de zaal zelf dat juist maakt voor het publiek het verschil tussen een festivalvertoning en een gewone bio scoopvoorstelling. Onbegrijpelijk dat men zoiets niet begrijpt wapens. Als later een man en een vrouw over het pad teruglopen zullen ze door een kind worden neergeschoten. Het komt dus nogal destructief over. Wat moet je als publiek met deze voor stelling? Ik weet het niet. De voorstelling is een resultaat van afspraken en invallen van de groepsleden. De mensen van Squat wonen ook in de kerk en het is voor hun essentieel dat de voorstellingen worden gegeven in de ruimte waarin zij ook wo- blijken te missen om nog eens te gaan léven. Maar zo’n exemplaar heeft Jongeri us voor de gebeurtenissen niet willen ge bruiken. Jammer genoeg, want het sociale thema had bij nadere uitwerking de film belangrijker kunnen maken dan hij nu geworden is. AMSTERDAM. Het wemelt de laatste tijd (in navolging van het APhO?) van de programmawijzigingen bij het Concertgebouworkest. Onlangs werd Stravinski’s „Vuurvogel" veranderd in de Achtste van Dvorak, waarbij dan de extra repetitietijd eisende spiksplinternieuwe symfonie van Peter Schat als de grote boosdoener in deze werd aangemerkt. Chef de bureau Klomp wordt het slacht offer van een streek, die hem geleverd wordt door het provocerende, jonge meis je Helen. Hij wordt gecompromitteerd en vervroegd met pensioen gestuurd. Be duusd zit hij thuis met zinloze kaartenbak ken te spelen, geen notie meer hebbend wat met zijn tijd aan te vangen en nog altijd aangeslagen door de verraderlijke omhelzing. Zijn zee van vrije tijd gaat hij dan op die Helen richten, met doelloos voyeurisme, onmachtig een nieuw contact te leggen. Moeder de vrouw, de buren en de be vriende cheffin begrijpen hem niet meer en zijn niet in staat de stakker op te vangen, als Klomp de rand van de zenuw- instorting steeds dichter gaat naderen. En tingen toch nog ooit een Cinemanifesta tie zal komen, dan dienen de gemaakte, kapitale organisatiefouten te worden vermeden. En men zal meer moeten doen om er in de eerste plaats voor het publiek een feest van te maken. Men zal bijvoor beeld moeten beseffen dat die buiten landse gasten niet zozeer voor de pers, als wel voor het publiek een festival aantrekkelijk kunnen maken. Produktschap voor Vis en Visprödukten, ’s-Gravenhage DEN HAAG. Schrijvers en vertalers die in aanmerking willen komen voor een reisbeurs kunnen daarvoor een aanvraag indienen bij het Fonds voor de Letteren. vanuit de respons van het publiek. En de lauwe reactie vanuit die hoek toont aan dat de Cinemanifestatie, op deze leest geschoeid, geen enkele zin meer heeft. In ’74 was de publieke opkomst ook heel treurig, maar in ’76 werd er verlicht ademgehaald, want het aantal bezoekers was aanmerkelijk toegenomen. Ik weet niet hoeveel het er precies in ’74 geweest zijn, maar de vreugde van '76 gold een totaalopkomst van 6000 bezoekers! Veel meer zullen het er dit jaar in elk geval niet zijn. Is dit een filmfestival? Als er ondanks de sombere verwach- Squat Theatre is als groep geen onbe kende. Onder de naam Elephant Theatre was het gezelschap al eerder in Mickery te zien met een verwarrende opvoering van De Drie Zusters van Tsjechov. Drie man nen speelden toen de zusters bij de samo var, zwijgend, in het wit gekleed en af en toe voorgefluisterde tekstflarden preve lend. Een voorstelling die via het Mickery- circuit ook in de Toneelschuur in Haarlem te zien was. King Kong komt niet naar Haarlem. In de plaats van de oorspronkelijk geën gageerde Rudolf Serkin, was er in Mozarts pianoconcert KV 456 in Bes, de nog slechts 23 jaren tellende pianist Michel Dalberto te beluisteren. Een eerste kennismaking met deze, door niemand minder dan Vlado Perlemuter opgeleide Fransman, die aller eerst trof door mentale beheersing en een schitterend gave techniek. Misschien houdt deze jonge musicus de expressie, in een soms enigszins kamermu ziekachtige benadering, nog iets teveel voor zichzelf. Maar uit het leggen van alle accenten en het volgen van de essentiële muzikale lijn, kon je onmiskenbaar een zelfbewuste artistieke geestesgesteldheid afleiden. Een indruk die behalve in het fijnzinnig musiceren in steeds uitstekende verstandhouding met het orkest, ook al op te maken was uit de kwaliteit van de door Dalberto zelf bedachte (tweede) cadens. JOHAN VAN KEMPEN Maar het moet nog maar eens gezegd worden: het is niet tevredenheid van de incrowd die een Cinemanifestatie laat slagen. Een gebeurtenis van cultureel belang, die 120.000 opsoupeert aan fondsen van Rijk, gemeente en provincie (overigens schijnt de provincie op het moment weigerachtig de begrote 14.000 te schokken) dient te worden beoordeeld AMSTERDAM. De uit Boedapest af komstige tegenwoordig in New York wonende theatergroep Squat Theatre geeft in november en december in ons land voorstellingen van twee verschillende produkties. In Mickery wordt begonnen met een voorstelling die de bekende film- aap King Kong als inspiratiebron heeft en in Rotterdam wordt het New Yorkse suc ces van de groep, Andy Warhols Last Love gespeeld, vanaf 1 december. De produktie Cool King Kong ging dinsdagavond in première; ik woonde de voorstelling van woensdag bij. Het hoofdaccent is gelegd op de particu liere geschiedenis: Klomp en zijn obsessie voor die prille meid. Toch weer een „amour fou”, net als in Jongerius’ korte film „Joyriding”; ook nu weer uitlopend op een heilloze ontvoering, met desillusio- nerend gevolg. Maar dit keer helemaal zonder happy-end. En dan moet me toch van het hart, dat ondanks De Hartoghs uitstekende titelrol, er toch te weinig ge beurt om de aandacht strak te spannen. Het pleit weliswaar voor Jongerius dat hij het ons bepaard heeft om Klomp te laten vervallen tot doodslag of verkrachting (wat de clichématige afloop van een onder werp als dit zou zijn geweest). Maar de neergang voltrekt zich nu wel erg ge stroomlijnd en voorspelbaar. Details als die met de serveerster en met Guus Hermus, die een keer zwijgend als Carmiggelts alter ego aan Klomps tafeltje komt zitten, duiden de kant van waaruit meer dramatische stoffering had mogen plaatsvinden. In de lijn van dat gastoptre den van Hermus, was het misschien ook wel aardig geweest als Mimi Kok en Tim Beekman nog eens gerefereerd hadden aan hun vroegere banketbakkerszaak in Amsterdam. Er is verder weinig tegen de film in te brengen. Complimenten zijn zelfs nog op z’n plaats voor de rollen van Riek Schagen (mevrouw Klomp) én Henny Alma (de vriendin) en dan voor de fotografie van Frans Bromet, die vooral met zijn nacht- opnamen een belangrijke bijdrage aan de uiteindelijk zeer deerniswekkende stem ming geleverd heeft. Jongerius heeft abso luut geen slechte film gemaakt. Wel eentje die te mager en kaal is uitgevallen voor een hoofdfilm van anderhalf uur. Een beetje teveel de dubbele regelafstand gebruikt, om op lengte te komen. Maar behalve het bekende verhaal van de repetitietijd rovende première van Schats Eerste symfonie, werd nu nota be ne ook de voorbereiding van de al eerder beloofde „Vuurvogel” als reden voor de programmawijziging genoemd. En dat laatste is toch wel een beetje onwaar schijnlijk als je bedenkt dat het Concertge bouworkest dit werk vorig jaar nog op de lessenaars had staan en het zelfs op de plaat heeft gebracht. Dergelijke praat past eigenlijk, net zo min als de hele handelwij ze, niet zo erg goed bij de degelijke image van ons nationale ensemble. Daarvoor is de produktie te zeer aan plaats gebonden. Squat laat Cool King Kong weliswaar in de bar van Mickery beginnen, maar nodigt het publiek al vlug uit om naar de kerk De Zaaier aan de overkant van de Rozengracht te komen. Voor het eerst dit jaar kan het fonds reisbeurzen toekennen aan Nederlandse schrijvers en vertalers van buitenlands letterkundig werk. Het Fonds voor de Letteren heeft van het ministerie van CRM een totaalbedrag van 50 duizend gulden ontvangen. Een beurs bedraagt tenminste 2500 gulden en ten hoogste 5 gulden. Het Fonds is geves tigd in het Schrijvershuis, Huddestraat 7, Zeer voorstelbaar is zijn burgermanstype, altijd bezorgd om de naald van de pick-up, de juiste kilometerstand voor dë 10.000 beurt („Het behoud van je auto!”), de krap jes op de lak van zijn Fiat die hij hult in zo’n ongelooflijke autopyama. De ontred dering laat zich perfect weerspiegelen in De Hartoghs steeds glaziger wordende blik. Een aardige man en een zielig slacht offer. Relevante informatie over wat Squat Theatre precies met de voorstelling be oogt, wil zeggen, wordt vooraf niet gege ven. Ook niet in het programmaboekje, want zelfs tegenover de Mickery-mede- werkers werd geen detail van de voorstel ling onthuld. In de grote kerkruimte domi neert een monumentale zittende King Kong, een namaak-aap, die bijna tot aan de gewelven van het gebouw reikt. De ogen van het dier zijn tv-monitors en als daar grote pupillen in geprojecteerd wor- deh, loert King Kong de ruimte in. Er worden ook andere beelden via de ogen van de aap aan het publiek voorgescho teld: een porno-filmpje, beelden van de toeschouwers die ter plekke gefilmd wor den. Het komt op mij over als zichtbaar geworden gedachten van het dier, van de groep. Recht tegenover de reusachtige Darwin- adapt bevindt zich bovenin een laboratori um waar een type-Frankenstein bezig is met een mensenhoofd. Terwijl alles ge beurt worden we bediend van wijn of jus d’orange door een langs rolschaatsend meisje. Middenin de kerk is over de gehele Iqngte een middenpad open gehouden en aan weerskanten daarvan zit het publiek. De werken vormden een onderdeel van een Zwitserse collectie. Het kostbaarste doek hieruit, de H. Franciscus in meditatie met broeder Leo, van de Spanjaard El - Greco, vond echter geen koper. Het werd ZNi inKezet voor 1,1 miljoen gulden; een be- Gisteravond kregen de bezoekers van de tweede abonnementsconcert van de B-se- rie, bij aankomst in het Amsterdams Con certgebouw weer zo’n keurig gestencilde brief uitgereikt, met onder andere het be richt dat nu Dvoraks Achtste vervangen zou worden door De Vuurvogel. En voor de ter opening beloofde Suite opus 90 van Britten, kwam dan nu Beethovens ouver ture Eleonore IH in de plaats. Goed ge speeld, daar niet van. Eif misschien als repertoirestuk eigenlijk nog wel meer naar tevredenheid van het soort publiek dat deze B-serieconcerten frequenteert. ïïscotelet op z’n Zwitsers Bestrijk 4 visfilets van 200 g met ansjovis- boter en leg ze in beboterde vuurvaste schaal Op elke filet een lepel Parmezaanse kaas. Leg rondom 4 gehalveerde, met reepjes kaas belegde, tomaten. Schotel in niet te hete oven zachtjes gaar stoven. drag waarvoor kennelijk geen geïnteres- 1 seerden waren. Dat gebeurde gisteren nog met zo’n 26 werken uit de collectie, die dus niet werden verkocht. De veiling leverde het totaalbedrag van 14 miljoen gulden op. Een paar zeer zeldzame Nederlandse ^pistolen uit de 17ë eeuw zijn gisteren op nieuw in Nederlandse handen terechtge- jkomen. Een verzamelaar uit ons land, [wiens naam niet is bekendgemaakt, kocht ze op een veiling bij Christie’s voor onge veer 158.400 gulden. De pistolen, die met ivoor zijn belegd en een vuursteenslot hebben, zijn tussen 1670 en 1680 vervaardigd door Johan Louroux Uit Maastricht. Ze maakten deel uit van een collectie antieke Europese wapens die ij Christie’s onder de hamer kwamen. AMELAND. Het enorme schilderij van alle leden van de koninklijke familie dat twee jaar geleden in opdracht van het weekblad Libelle gemaakt is dopr de illustrator Jan Kruis uit Westerbork, zal een definitieve plaats krijgen in het gemeentehuis van Ameland. De keus voor de plaats van het schilderstuk, dat 4,80 meter breed is en 3,25 meter hoog, houdt verband met het feit dat de koningin „vrije en erfvrouwe van de heerlijkheid Ameland” is. De overdracht zal plaatshebben op 1 december in aanwezigheid van de commissaris der koningin in Friesland, mr. Hedzer Rijpstra. De koningin hééft laten meedelen op deze dag verhinderd te zijn, maar er is toegezegd dat ze in het komende voorjaar naar Ameland komt om het doek in ogenschouw te nemen. Het schilderij is een geschenk van het weekblad aan de vorstin in verband met het jubileum ter gelegenheid van haar veertigjarig huwelijk. In de afgelopen maanden heeft het werk, dat bij de schilder thuis stond opgesteld, bijzonder veel bekijks getrokken. Veel vrouwenverenigingen namen het atelier van Kruis in hun jaarlijkse uitstapje op. Leo de Hartogh en Myriam van Loon in Meneer Klomp van Otto Jongerius. groene blaadjes lonkende afdelingshoofd, dat al een platonische vriendschap onder hield met de cheffin van de typekamer. Het eerste half uur van Jongerius’ „Me neer Klomp” zit je licht geamuseerd aan te kijken, in de zekerheid dat er nog van alles kan gebeuren, maar een speelfilmdebuut dat horen en zien doet vergaan, zal het niet meer worden. Tot eindelijk het eigenlijke drama mag losbreken. nen. Dat deden zij toen ze nog in Boeda pest woonden, later ook in hun woonplaats Parijs en ze hebben dat in ons land al eens in Rotterdam ook gedaan. Maar het surre alistische resultaat geeft de bedoelingen niet erg helder weer. Wie, zoals ik, ziekelijk nieuwsgierig is naar alles op theaterge- bied, moet maar eens gaan kijken. Ik kon er niet koud of warm van worden. T.m. 19 november nog in Mickery. KO VAN LEEUWEN Amsterdam. (Van onze kunstredactie) LONDEN. Een schilderij van de be roemde Venetiaanse, 17e-eeuwse schilder Canaletto heeft woensdag op een veiling bij Sotheby in Londen het bedrag van 700.000 gulden opgebracht. Een tweede GitanO wertt van de Italiaanse meester ging weg voor 480.000 gulden, terwijl een schilde- ISCOUn rij van Fragonard 600.000 gulden op bracht. De titels van deze soms meer, soms min der geslaagde, maar tot dusver altijd kort gebleven films, hebben gemeen dat ze ie dere verwachting van sensationele zaken meteen in de kiem smoren. Het kantoor personeel dat de hoofdrollen speelt, be leeft dan ook bar weinig, het is meestal hun ironisch beschouwde grijsheid, lullig heid en ongein, die de films betekenis moeten geven. Ook voor de filmer vormt de dagdroom het enige middel om aan de kleinburgerlijkheid en de benauwde regel maat te ontsnappen, met als meest opzien barende exces: de orgie op het belasting kantoor in een episode uit Adriaan Dit- voorsts „Mantel der liefde”. Nederlandse kantoorfilmers blijven het 7meestal in ondubbelzinnige zaken zoeken als de zoveelste rondgang met de verjaars- F v 0 taartjes. Ook Otto Jongerius doet het op die manier Wederom krijgen we uitvoerig gedemon streerd hoe een broodje van Sjors de tik machine in kan worden gedraaid. En de keten paperclips heeft nu dergelijke afme tingen bereikt dat de jongste bediende er, met een blad koffiebekertjes in de hand, onder luid gejuich over kan struikelen. Of de leukste-op-de-deurknop-na nou Jean- Luc Bideau heet, Peter Faber, of Thomas Koolhaas, dat blijkt niks uit te maken. Ook hij is weer present. Evenals het te keurige en steeds naar Scènebeeld uit Cool King Kong van het Squat Thea tre. (Foto Bob van Dantzig).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11