Koerswaarde aandelen fors lager Vervoersbonden FNV: in Franse Nieuwe Chinese missies op komst Meer overheidszeggenschap nodig over krantenfusies Aanvoer van olie ervic De Top 3 thrillers van de maand havens ligt stil ün Gegadigden voor KNSM-woningen in Amsterdam ■■I PvdA-kamerleden: ER Spion van nobel bloed Verloren Hercules Zwart Gambiet gespecialiseerd in spanning en avontuur. 1W ijthoff Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. r Heem- *- e is ge- geval is het niet alleen nodig uit concurrentie- en sociaal-politieke ag na! met de en voor ift reed jpleidin /an UTRECHT. Voorzitter Schroer van de Vervoersbonden-FNV vindt dat premier Van Agt bezig is het sociale klimaat in ons land te verzieken. De minister-president werd verweten niet over een antenne te beschikken die hem in staat stelt signalen uit de maatschappij op te vangen. WASHINGTON (ANP). Pre sident Carter van de Verenigde Staten vindt dat het afgelopen moet zijn met de koersdaling van de dollar op de wisselmarkten. Hij heeft daarom in samenwerking met zijn regering, het centrale bankbestuur in de VS en autori- tieten in het buitenland een aantal maatregelen genomen. Dat hij in de roos heeft geschoten bleek gis teren onmiddellijk na de bekend making, want de dollar herstelde zich krachtig en het goud daalde scherp in prijs. socia iren 4 DEN HAAG. De voorgenomen fusie tussen de Nederlandse Dagbladunie en Elsevier onderstreept nog eens de noodzaak voor aider de verregaande overheidsbevoegdheden ter toetsing van fusies. In dit overwegingen, maar wordt ook de verscheidenheid van berichtgeving bedreigd. EDRIJ 19 ECONOMIE 3 Carter neemt maatregelen 50 105,00 ter ondersteuning dollar Van Agt verziekt sociaal klimaat (Van onze redactie economie) ot. fond» n, 10,60 (ADVERTENTIE) dollar. Hij kondigde een pakket maatregelen aan. Vredeling wil Europees beleid ter bestrijding werkloosheid in (Van onze redactie economie) 1.1 419 Bovendien voorzien de plannen in de verkoop van bijzondere trekkingsrechten (SDRs) op het Internationale Monetaire Fonds (IMF) voor de tegenwaarde van twee miljard dollar in yen, marken en Zwitserse franken, de geldeenheden ten opzichte waarvan de koersdaling van de dollar het scherpst is geweest. De Ameri kanen trekken dan nog voor twee miljard dollar in yen en marken op het IMF en kort daarna nogmaal voor een miljard dollar. Dit schrijven de PvdA-Tweede-Kamer- leden Roethof, Woltgens en Poppe in schriftelijke vragen aan de ministers Gar- deniers (CRM), Van Aardenne (Economi sche Zaken) en Albeda (Sociale Zaken). De PvdA-kamerleden vragen de bewindslie den of de fusiecontroleregels van de Soci- aal-Economische Raad in dit geval in acht worden genomen. Het disconto (officieel rentetarief) van de Federal Reserve Bank van New York, de belangrijkste van de twaalf centrale banken in de Verenigde Staten werd giste ren met onmiddellijke ingang van 8,5 tot 9,5 procent verhoogd. Naar verwachting zullen de overige elf spoedig volgen. In totaal dertig miljard dollar is beschik baar om de dollar te beschermen tegen verdere speculatieve aanvallen. Er zal op grote schaal gebruik worden gemaakt van de regelingen inzake valutahulp („swaps”), die zijn getroffen met Japan, West-Duits- land en Zwitserland. De Duitsers houden daarvoor zes miljard dollar beschikbaar, de Japanners vijf miljard en de Zwitsers vier miljard dollar. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën verdubbelt de hoeveelheid goud die het maandelijks op zijn veilingen aan biedt, tot 1,5 miljoen ounce (van 31,1 gram). Deze maand wordt nog 750.000 oun ce aangeboden, volgende maand komt de dubbele hoeveelheid onder de hamer. De Amerikaanse schatkist zal in vreem de valuta’s luidend papier voor de tegen waarde van tien miljard dollar in het bui tenland plaatsen op de openbare markten, dus niet bij de centrale banken. De bijzon derheden moeten nog worden geregeld. Al deze maatregelen hebben volgens het ministerie ten doel het overschot aan dol lars in binnen- en buitenland dat de koersdaling van de laatste tijd heeft ver oorzaakt „op te dweilen”. Zo wordt het aanhouden van gelden in de Verenigde Staten aantrekkelijker gemaakt door de verhoging van het bankdisconto, het tarief President Carter bij het betreden van het podium in de perskamer van het Witte Huis, waar hij zou mededelen dat het afgelopen moet zijn met de koersdaling van de waartegen de gewone banken bij de cen trale bank kunnen lenen. DEN HAAG. „Wat mij erg stoort, is dat het op Europees niveau niet mogelijk is topvertegenwoordigers van werkge vers en werknemers aan één tafel te krij gen. Wat nationaal volstrekt normaal is, missen we op het Europese plan. Vaak krijgen wij in Brussel te horen dat we een vaag beleid voeren, maar we missen de sociale kanalen om werkelijk beleid te voeren.” De centrale ondernemingsraad van de KNSM is inmiddels op de hoogte gesteld van het voornemen van de KNSM om de 200 woningen van de Minister Blumenthal verklaarde dat de Amerikaanse regering vastbesloten is een eind te maken aan de ongezonde situatie. „Een feit is dat de situatie op de wissel markten, die met dit programma moet worden verbeterd, uit de hand is gelopen.” De koersdaling van de dollar heeft in de VS geleid tot prijsstijgingen voor import- goederen en heeft aldus de inflatie aange- wakkerd. Hij erkende dat de daling een negatieve uitwerking heeft gehad op de kracht van de Amerikaanse economie. Op een bijeenkomst in Utrecht zei Schroer: „Van Agt heeft deze week in Eindhoven gezegd dat een situatie dreigt zoals in 1957, toen de koopkracht van de modale werknemer met drie procent kel derde. Hij heeft de vakbeweging gewezen op de behoefte aan overleg en op het aanhalen van de broekriem. Het bespelen van de angst, het wijzen op oen nog grotere werkloosheid en het verlies van koop kracht zijn ongehoord valse dreigingen,” aldus Schroer. Volgens hem gaat de regering geheel voorbij aan de kritiek die de vakbeweging heeft geleverd op de ombuigingsplannen. „De arbeidsvoorwaardennota van de FNV staat haaks op Bestek ’81. De regering wil de problemen op de klassieke methode oplossen, door de zwaarste offers te vra gen aan de zwaksten in de samenleving,” aldus Schroer. In zijn toespraak leverde Schroer even zeer kritiek op de .Joonbrief” van Albeda. dat de partijen zich kunnen vinden in het document van de commissie. Als de confe rentie echter even weinig oplevert als die van vorig jaar, verwacht Vredeling een botsing met de vakbonden. De gemiddelde koers daalde van 401 tot 366. De beurswaarde-index lokaal ging van 135,3 naar 125,5 (1970 is 100). In de vergadering van de vervoersbon den van de FNV kwam het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1979 aan de orde. Instemming werd betuigd met de doelstellingen zoals de FNV die voor het komende cao-overleg heeft opgesteld: handhaving van de koopkracht tot 30.000 gulden (het inkomen van de modale werk nemer), het via verschillende vormen in voeren van korter werken, met in het uiter ste geval een eigen financiële bijdrage. De algemene beurswaarde-index zakte van 100,5 naar 91,9. «hnische fouten koersen, voor dit men euvel uus aan. John le Carré Het cynische spel van geheime diensten. John le Carré op z'n best. Paperback; 29,50 or sica I DEN HAAG (ANP). De koers waarde van de gewone Nederlandse aandelen op de Amsterdamse effecten beurs is in oktober fors gedaald, name lijk van 56.267 mln tot 51.756 mln, bij een iets hogere nominale waarde. De waardedaling strekte zich over alle sec toren uit, zo blijkt uit gegevens van het CBS. Denis Pitts Adembenemend verslag van een geheim wapentransport boven Afrika. Paperback; 14 50 1,00a ,10.00 Eric Clark Russisch dissident pion op het sinistere schaakbord van CIA en KGB. Paperback; 14,50 President Carter zei gisteren dat de aan houdende daling van de wisselkoers voor de dollar duidelijk niet wordt gerechtvaar digd door de economische situatie, waar de notering een afspiegeling van moet zijn. De 200 woningen worden voor veertig procent bewoond door werknemers of oud-werknemers van KNSM. Het be drijf beschouwt de exploitaite van wo ningen „onder de huidige omstandighe den als een bedrijfsvreemde activiteit”, die moet worden beëindigd, maar de KNSM heeft geen haast met de ver koop, aldus de woordvoerder. „De di rectie hecht groot belang aan de be scherming van de rechten van de huidi ge bewoners”, zo voegde hij hieraan toe. Om de kredietverlening in de Verenigde Staten aan banden te leggen is niet alleen het disconto verhoogd, maar moeten de handelsbanken ook nog eens twee procent van alle bij hen staande deposito’s van meer dan honderdduizend dollar zonder rentevergoeding bij de centrale banken plaatsen. Zijn minister van Financiën, Michael Blumenthal, had eerder de eis van vak- bortdsleider George Meany inzake loon- en prijsbeheersing van overheidswege van de hand gewezen. Blumenthal zei: „Wij zijn niet van oordeel dat beperkende maatre gelen passend zijn.” Hij merkte op dat de loon- en prijsbeheersing van 1971 tot een scherpe economische inzinking heeft ge leid. De minister hoopt dat de vakbewe ging het voorbeeld van de ondernemers zal volgen: die hebben laten weten te zullen meewerken aan het regeringsplan voor bestrijding van de inflatie door middel van vrijwillige matiging. De Amerikaanse president zei er goede hoop op te hebben dat zijn maatregelen in binnen- en buitenland effect sorteren. In een vraaggesprek met een „actiegroep te gen inflatie” in St. Louis gaf hij als zijn „persoonlijke” mening te kennen dat de dollar is ondergewaardeerd. Hij zei geen plannen te hebben om bindende maatrege len te nemen op het gebied van lonen en prijzen. Niet alleen het paal en perk stellen aan overwerk, het aanpakken van. uitzendar beid en vervroegde pensionering moeten bijdragen tot herverdeling van het aantal beschikbare banen. Vredeling ziet veel in de groei van de dienstensector (banken, verzekeringsbedrijven, winkels). Hij wees erop dat die groei vergeleken met de Verenigde Staten in Europa aanzienlijk is achtergebleven. In de VS levert deze sector tweederde van het aantal banen, tegen slechts de helft in Europa. 44,90 132,00 Ï5U0 37,50 7,00 78,00 23,01 55.00 110,00 35,11 57,50 47,50 73,00 29,50 56,50 ,00b 127,50 99,00 88,50 3O,50i 105,00 64,00 128,00 53,00 37,00 30,00 49,00 65,00 36,50 34,06 582,00 49,50 60,00 51,01 47,87 44,5i 1213 31,00 37,50 120,51 53,50 36,5 5>' 58,5 147, 60, 96,00 169, 57, S 50, 115,01 421 26,1 651 58,0 90,0 45,5 311 .112; 75, 54, 48, 168, 34. I 79, I 111, 52, 52. 39 40. 285 506 162 136 280 Om een effectieve strijd tegen de werk loosheid te voeren, moet binnen de EG worden gekomen tot gerichte stimulering van de investeringen. De groei van het aantal arbeidsplaatsen blijft achter bij de stijging van de produktiviteit. „We moeten er van uitgaan dat de economische groei, die nu weliswaar buitengewoon laag is, zeker tot in de jaren tachtig laag blijft. Daarom kunnen we de komende jaren niet zonder herverdeling van de arbeid. Volle dige werkgelegenheid, zoals in de jaren zestig, komt nooit meer terug. De invloed van de overheid op de investeringen moet dan ook veel groter worden, of men dat nu leuk vindt of niet. Ik acht het niet uitgeslo ten dat het moet komen tot een meldings plicht,” aldus Vredeling. (Van onze parlementsredactie) Na het bekend worden van de maatrege len zijn de koersen van het Amerikaanse geld op de wisselmarkten in Europa giste ren laat op de dag met sprongen omhoog gegaan. De goudprijzen zakten dienove reenkomstig. In Londen zakte de notering van 238,65 dollar per ounce bij de officiële vaststelling van ’s morgens in korte tijd tot 220 a 230 dollar, ’s Middags werd de prijs met vertraging bepaald op 227,50 dollar. In New York werd bij opening van de handel voor in Londen te leveren goud ongeveer 219 dollar genoteerd na een slot van 239,50 tot 240 dollar op dinsdag. De handel liep volkomen uit de hand. nisters, werkgevers en werknemers, die 9 november in Brussel wordt gehouden. Beperking van het stelselmatig laten verrichten van overwerk, acties tegen mis bruik van uitzendarbeid en de praktijken van koppelbazen en vooral de ontwikke ling van flexibele pensioenregelingen ziet de Europese Commissie als bitter noodza kelijk om het aantal werklozen in de EG (momenteel zes miljoen) terug te brengen. Daarenboven moeten in de komende jaren nog eens 12 miljoen extra arbeidsplaatsen worden geschapen om de gevolgen van de geboortengolf van de jaren vijftig en zestig en de toenemende aanspraken van gehuw de vrouwen op een volwaardige baan te kunnen opvangen. Daarom is het van belang dat de komen de conferentie een succes wordt. Deze heeft echter geen enkele beslissingsbe voegdheid, maar is bedoeld om het beleid van de lidstaten onderling beter te kunnen afstemmen. Vredeling heeft goede hoop >n in eff I'raanse olie voorziet in hooguit acht pro- zaak IS cent van de Franse behoefte. Overigens gaat het Vredeling er niet om de werknemers binnen de EG aan meer vrije tijd te helpen. „Het gaat, en dat wordt nog wel eens vergeten, uitsluitend om de spreiding van de werkgelegenheid.” Daarin doet de minister het ruilvoorstel om de korting op de sociale uitkeringen niet te laten doorgaan als de werknemers tenminste bereid zijn tot extra loonmati ging. „Omdat de vakbeweging daar niet intrapt, kan zij straks als de grote schuldi ge worden aangewezen,” aldus Schroer, die verder de uitspraken van bank-topman en oud-minister Langman als zouden 200.000 man zwart werk verrichten, kort maar krachtig bekritiseerde. „Gezwam en gelul in de ruimte”, aldus Schroer. hand te doen. Gisteren had de onderne mingsraad opheldering gevraagd aan de raad van bestuur van de KNSM over persberichten, waarin sprake was van onderhandelingen met een beleggings maatschappij over de verkoop van 800 KNSM-woningen. De ondernemingsraad eiste, dat eventuele onderhandelingen hierover onmiddellijk worden gestaakt, en drong voorts aan op opening van zaken en het betrekken van de ondernemings raad bij de verdere ontwikkelingen. Verschillende personeelsleden en ande re bewoners van de KNSM-huizen zijn van plan een bewonerscommissie in te stellen, die aan het overleg moeten deel nemen. De PvdA vreest dat samengaan van de twee bedrijven nadelige gevolgen kan heb ben voor de verscheidenheid van informa tievoorziening door dag- en weekbladen in ons land. Zij vragen verder wanneer de regering met het aangekondigde wetsont werp ter toetsing van fusies zal komen. Ook willen zij weten wanneer een voorstel kan worden verwacht dat strekt tot het geven van een wettelijke grondslag aan ten minste de bestaande SER-regels. De kamerleden vragen de bewindslieden voorts hoe ver het staat met een wetsvoor stel dat aantasting van de verscheidenheid van de pers als gevolg van fusies moet tegengaan. Dit zou moeten gebeuren door de invoering van een wettelijke verplich ting tot aanmelding van persfusies. Ook moet de overheid volgens de kamerleden het recht krijgen ongewenste fusies te ver bieden, als zij de verscheidenheid van de pers aantasten of tot een ongewenste machtsconcentratie leiden. DEN HAAG (ANP). Dit jaar komen in samenwerking met het centrum voor handelsbevordering nog twee economi sche missies uit China naar ons land. Op 3 november wordt een missie verwacht van de Chinese organisatie, die zich met de in- en uitvoer van granen, oliën en levensmid delen bezig houdt. Zij wil in Nederland technische kennis vergaren op het gebied van slachthuizen, het mengen van veevoeder, de verwerking van vlees tot vleeswaren enz. Zij komt ook kennis opdoen op het gebied van de kunst matige inseminatie. De missie verblijft tot 23 november in ons land. Van 2 tot 12 december bezoekt een Chi nese missie ons land, die zich in Rotterdam en Amsterdam komt oriënteren op het gebied van het transport van gestorte la ding. Aldus ir. H. J. Vredeling, die als Neder lands lid van de Europese Commissie (het „dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap) is belast met sociale aangele genheden. Gisteren lichtte Vredeling in Den Haag de uitgangspunten toe die de Europese Commissie heeft geformuleerd om de werkloosheid in de negen lidstaten een halt toe te roepen. Effectieve bestrij ding daarvan is het centrale thema van de drie-partijenconferentie van Europese mi- AMSTERDAM. Volgens een woordvoerder van KNSM hebben zich „enkele gegadigden” gemeld voor de 200 woningen in Amsterdam-Noord, die het bedrijf van de hand wil doen. Van echte onderhandelingen met deze geïnteresseerden kan echter nog niet worden gesproken, aldus KNSM. genoteel 119,00 439 4,35 6 PARIJS (ANP). De staking van de Franse zeelieden heeft de aanvoer van ruwe olie in de Franse havens stilgelegd; als gevolg daarvan is de levering van olie vanuit het industriecentrum Fos bij Mar seille aan elf raffinaderijen in Frankrijk, Zwitserland en West-Duitsland gestaakt. De bevoorrading van Westdiütse en Zwit serse raffinaderijen gebeurt nu via Genua en Rotterdam. Naar van welingelichte kringen in Parijs werd vernomen wordt er vrijwel nergens in Frankrijk olie aangevoerd. Verscheide- ne raffinaderijen kunnen al niet meer wer- e ken, andere draaien op een laag pitje. Een en ander heeft niets te maken met de staking bij de Iraanse olie-industrie; Tenslotte wil Vredeling systematisch on derzoek naar het effect van economische en sociale maatregelen. „Dat gebeurt nog veel te weinig,” vindt hij, „waardoor de lidstaten nu volledig in den blinde varen.” cent van de Franse behoefte. In Marseille wordt ongeveer negentig procent van de Franse olie-import overge slagen. Er is al verscheidene dagen geen tanker meer gelost. De zeelieden staken uit protest tegen de gewoonte van de Franse rederijen om Aziatische zeelieden aan te stellen op slechte voorwaarden. Dit gaat ten koste van de werkgelegenheid onder de Franse zeelui. Frankrijk heeft een voor raad olie in reserve overeenkomend met een normaal verbruik gedurende negentig dagen. 12510 29ol 1 ex-claim, n-laten. 50 50 ,20f 115,05 00 - ,10 ,80 00 ,00 .50 .00 ,60 00b ,20e .00 00b ,30 ,00e .50 ,30 .00 1 ,80 ,00 1 1,00 1,50 ),00 1,00 1,00 5,10 1,80 0,00 I 0,00 2,00 2,70 1,50 7,00 0,00 8,70 6,20 8,00 9,00 0,60 5,501 0,00 8,00 5,00 0,00 4,50 ,4,50 4,40 >6,70 17,50 12,20 >9,50 >2,50 16,00 12,50 >8.50 15.00 10,00 16,00 12.00 50,00 30,20 72,20 01,20 45,10 49,50 33,50 36,50 85,00 54,00 30,00 68,00

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19