Rhodesische RADIO-OEGANDA MELDT: Griekse boot door Turken aangevallen Rechtse leider Botha in Windhoek verliest leven Vietnamese GROTE BETOGING IN TEHERAN religieuze veroordeeld Bomaanslag eist leven in Madrid Greenpeace ontvouwt nieuwe actieplannen bij schietpartij delegatie in Sovjet-Unie Zonnewijzer n Voorlopig akkoord krantenstaking VS Zware kuip De Krim Oeganda BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 3 NOVEMBER 2 DONDERDAG laats afval n asting novem e gezai vierini let nie viteiten aren ge- zolg val medien >r, naa ehande olera •serie kers ren uit ingeval i geko- i motor imende net een achtof- Bosch rivac imers door Nico Scheepmaker lagen eren de >r bom- :s in de In een l gevon den ge- etariërs om te an onze inden.” ïS- Op een heuvel bij San Francisco, in de Amerikaanse staat California, is een zonne wijzer van ruim twintig meter hoog gebouwd, naar een ont werp van Jacques Overhoff. Op de ronde basis, waarop het meisje looptzijn de uren en tien-minuten aangegeven. NAIROBI (AFP, Reuter). Oeganda heeft gisteren be kendgemaakt dat president Idi Amin zijn leger naar Tanzania heeft gedirigeerd om een deel van het noordwesten van Tanzania te annexeren. Het gaat om een ge bied van ongeveer 1850 vierkante kilometer dat zich uitstrekt van de Oegandese grens tot de rivier de Kagera. Radio-Oeganda maakte gistermiddag bekend dat de ope ratie binnen 25 minuten voltooid was, „een record in de wereldhis torie”. Deel van Tanzania bezet Zelf gaf hij daar geen antwoord op. Ook geen goed idee? Dan geef ik het op. Tijdens bijeenkomsten van de Internati onale Walviscommissie in december in To- De Rainbow Warrior zal worden ingezet bij de strijd tegen het dumpen van nucle air afval in zee. Volgend jaar gaat het schip een Brits schip volgen, dat 2000 ton afval in zee moet lozen. kio en in juni van het volgend jaar in Londen zal Greenpeace haar belangen verdedigen. De Internationale Walviscom missie stelt op deze bijeenkomsten vast hoeveel ieder land mag vangen. Samen met alle belangengroepen onder zoekt Greenpeace de rol van de grijze zeehond in de Schotse wateren en de in vloed op de lokale vispopulatie. De organi satie hoopt te kunnen aantonen, dat het niet noodzakelijk is veel zeehonden te do den, omdat het dier nauwelijks de vis vangst beïnvloedt. Voor al deze acties heeft Greenpeace genoeg vrijwilligers, die zich eventueel met gevaar voor eigen leven, willen inzet ten. Of alles kan worden gerealiseerd hangt af van de financiële steun, die de organisatie krijgt. Tot nu toe heeft het Wereld Natuurfonds regelmatig acties ge financierd. Het conflict tussen Tanzania en Oegan da kan moeilijkheden opleveren voor de Sovjet-Unie. Moskou levert aan beide lan den wapens. Gisteren werden bij de ge vechten twee Oegandese en vier Tanzani- In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam is toegegeven dat op Tanzaniaans grondgebied wordt gevochten, met name rond de stad Kyaka, 30 kilometer van de grens met Oeganda. De Tanzaniaanse ra dio noemde de Oegandese president Amin gisteren „een gek”. Zijn beweringen dat Tanzania enkele dagen terug een inval heeft gedaan in Oeganda noemde de radio nonsens. (Dit is een van de namen die Amin zichzelf gegeven heeft). Volgens de radio was de aktie nodig vanwege „de voortdurende agressie van Tanzania sinds 1971”. In dat jaar werd Milton Obote in een militaire coup wegge schoven voor Amin. Obote leeft sindsdien in ballinschap in Tanzania. In 1972 waren er schermutselingen toen aanhangers van Obote vanuit Tanzania Oeganda aanvie len. De aanval werd af geslagen. De Soedanese president Gaafar Al Ni- meiry heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Een heid aangeboden te bemiddelen in het con- aanse straaljagers van Russische makelij neergehaald. De laatste dagen gaan geruchten over een opstand binnen het Oegandese leger. flict. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft laten weten uitermate be zorgd te zijn over het grensverschil. Hierbij liet hij het touw los. De kuip met stenen was nu voor de andere man, alleen, te zwaar. Hij schoot omhoog en kreeg halverwege een klap van de tegelijkertijd omlaagsuizende kuip. Vervolgens sloeg hij met zijn hoofd tegen de dakrand. De kuip was ondertussen op de grond geklapt, ge kanteld, en had daarbij een groot deel van zijn inhoud verloren. Op zijn beurt was de man nu te zwaar voor de kuip, hij schoot omlaag, kreeg onderweg weer een klap van de omhooggaande kuip, sloeg daarna met een harde smak op de straatstenen, verloor daardoor het bewustzijn en liet het touw los. Hierdoor suisde de kuip met stenen weer omlaag en kwam boven op de ongelukkige terecht. tan Ha- een ar en. Hij ar ach- jn land reep in t. Door UTRECHT. Na de succesvolle actie tegen het doden van de grijze zeehond in de Britse wateren rond Orkney, heeft de internationale organisatie Greenpeace haar plannen voor volgend jaar vastgesteld. De organisatie wil binnen twee jaar zien te bereiken dat de walvisvangst rond Ijsland en Spanje wordt gestopt. Daarnaast zullen acties worden gevoerd tegen het dumpen van nucleair afval in zee en tegen vervuiling van de Middellandse Zee. De federatie van zeven conservatieve partijen, Allianza Popular (AP), dreigt uit een te vallen door de nieuwe democrati sche Grondwet. De voorzitter van deze federatie, Frederico Silva Munoz, heeft gistermiddag aangekondigd dat hij met zijn partij, Accion Democratica Espanola (ADE), uit de federatie stapt, omdat hij het niet eens is met de graad van autonomie- verleningen in de Grondwet. Volgens Silva Munoz brengt de nieuwe democratische Grondwet, die zelfbestuur aan de Spaanse streken toelaat, de natio nale eenheid in gevaar. Het besluit van Silva Munoz om uit de federatie te stap pen, moet nog door het partijbestuur van de ADE goedgekeurd worden. De betoging was georganiseerd door de grootste oppositiepartij, het Nationale Front en de winkeliersvereniging van Teheran. Van incidenten is geen melding gemaakt. In de Iraanse olieraffinaderijen in Abadan aan de Perzische Golf zijn groe pen stakende werknemers gisteren weer aan het werk gegaan. In andere raffina- De staking begon 9 augustus, toen de „New York Times” en de „Afternoon Post” een reorganisatie bekendmaakten, waardoor het aantal drukkers met de helft zou worden verminderd. NEW YORK (Reuter). In de 85 dagen oude Newyorkse krantenstaking is giste ren een voorlopig akkoord bereikt op een vergadering van 21 uur van directies en de vakvereniging van drukkers. Het betreft de dagbladen „New York Times” en „Dai ly News”, die waarschijnlijk zondag weer kunnen verschijnen. De drukkers hebben de verzekering ge kregen, dat er geen ontslagen zullen val len. Hij vroeg zich af wat de SWAPO met dat geld en de naar schatting 70 miljoen dollar van landen van het Oostblok heeft gedaan. ATHENE (AP). Een Turkse kanon neerboot heeft dinsdagavond in de Aegei- sche Zee een Griekse vissersboot tot zin ken gebracht, aldus is gisteren in Athene bekendgemaakt door een woordvoerder van het Griekse ministerie van Defensie. Het Turkse marinevaartuig zou de vis sersboot een tijd hebben achtervolgd en het daarna binnen Griekse territoriale wa teren tot zinken hebben gebracht. Bij het incident is een visser om het leven geko men. De drie andere opvarenden werden later door Griekse schepen opgepikt. Het incident deed zich voor in de wateren ten zuiden van de Noordgriekse havenstad Alexandroupolis. De woorvoerder maakte bekend dat pre mier Constantine Karamanlis met enkele ministers en medewerkers is bijeengeko men om zich over het incident te beraden. Uit officiële bronnen werd vernomen dat Griekse marine-eenheden in het oostelijk deel van de Aegeïsche Zee in staat van paraatheid zijn gebracht. Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren naar aanleiding van het tot zinken brengen van de vissersboot een formeel protest ingediend bij de Turk se regering. De bijeenkomst viel samen met een ver gadering van de Veiligheidsraad. Daarin drongen Afrikaanse landen aan op acties tegen Zuid-Afrika omdat het de voorstel len voor een overgang tot onafhankelijk heid van Namibië onder VN-toezicht zou negeren. Zuid-Afrika heeft verklaard er bij de overwinnaars van die verkiezingen op aan te zullen dringen met de Verenigde Naties samen te werken. De VN willen volgend jaar in Namibië verkiezingen onder inter nationaal toezicht houden. munteenheid, de rial, wordt losgekop peld van de dollar. Krijn zegt het opgediept te hebben uit de geschriften van zijn oom Leopold Schede- moller, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen. Leopold Schedemoller maakte de Krimoorlog mee als militair arts, en het dagboek dat hij in die periode bijhield was onvolledig omdat de krijgshandelingen hem vaak verhinderden zijn aantekenin gen te maken, maar het volgende verhaal stond er gelukkig wel in: e afge- im het demie. •ensge- meeste i. Meer esmet- •soneel de drie s afge- niseer- :ht uur aan en havens iedere kracht onder- n wor van BOELAWAYO (AP). Een rechtbank in de Rhodesische stad Boelawayo heeft een zwarte rooms-katholieke non gisteren tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat zij het leger niet op de hoogte had gesteld van het feit dat een groep gewapende guerrillastrijders haar missie post had bezocht. indt het log niet delijke) •r 0011. les wor- naken”, ve reac- Kamer- indeling groting lenland- uis ziet lummel □estaan g- BEIROET (Reuter). Tijdens een schietpartij met het Libanese leger is de leider van het „Libanese Revolutionaire Leger” zwaar gewond geraakt en onder weg naar het ziekenhuis overleden. Het Libanese leger heeft dit meegedeeld. Veertien medestanders van Al-Ashquar werden bij de schietpartij gearresteerd. Al-Ashquar is een van de twaalf voor malige legerofficieren die ervan worden beschuldigd met Israel samen te werken, en militair materieel te stelen. Hierop staat de doodstraf. Volgens een officiële verklaring steunde het „Revolutionaire Leger” de rechtse mi litia in hun strijd tegen de voornamelijk uit Syriërs bestaande Arabische vredemacht. Het leger verklaarde dat de mannen die gisteren werden gearresteerd militaire voertuigen hadden ontvreemd en legerper- soneel hadden ontvoerd. TEHERAN. Tienduizenden mensen zijn gistermiddag in Teheran langs de woning getrokken van de religieuze lei der Ayatollah Taleghani om hem te feli citeren. Hij is drie dagen geleden uit gevangenschap ontslagen. De betoging was in strijd met het verbod tot samen scholing, maar de militairen grepen niet in. Na de voor ons zo gunstig verlopen slag op de Kreperische hoogvlakte werd ons detachement ingekwartierd in het stadje Terlenka, aan de oever van het Waldola- meer. Wij baden God dat het ons vergund mocht zijn hier enige tijd ongestoord te verblijven, want wij waren moe, en de voortdurende gedachte aan ons vaderland had de meesten van ons neerslachtig ge maakt. Nu „Broodje aap”, waarin Ethel Portnoy al die sterke, verhalen verzameld heeft die als moderne folklore van mond tot mond worden doorgegeven als zijnde waar ge beurd, maar dan blijkbaar in honderd- of duizendvoud, in de boekhandel verkrijg baar is, zal ik, om dat feit te vieren, nog één zo’n verhaal dat me door Krijn Gouden- kleere is toegestuurd, aan u doorvertellen. mrger- tie een ïr wer- liverse rd ge envan as- en d hier- le leef- n. In een kennelijke poging de onrust te bedwingen maakte de net benoemde mi nister van Justitie Hoessein Najafi be kend dat op 10 december aanstaande alle politieke gevangenen in vrijheid worden» gesteld. De 10e december is door de Vere nigde Naties uitgeroepen tot „de dag van de mensenrechten”. Najafi deelde niet mee om hoeveel gevangenen het gaat. In kringen van Oegandese vluchtelingen in de Keniase hoofdstad verluidde het gis teren dat er dinsdagavond in de Oegande se hoofdstad, drie vliegtuigen met Libi sche soldaten waren aangekomen die de strijdkrachten van Amin moeten verster ken. Met name in het zuiden van Oeganda zou een deel van het leger in opstand zijn gekomen tegen het strakke regime van Amin. Waarnemers menen dat de Oegan dese president daarom heeft besloten tot enig wapengekletter om zo de nationalisti sche gevoelens in eigen land aan te wakke ren. ;n van ven op r van zei dat tijdens g. Vol- If naar ht dat zullen en en het ministerie van Economische Zaken hebben gisteren meegedeeld dat er in Nederland pas ingrijpende maatre gelen genomen moeten worden als de Iranese arbeiders langer dan zes weken in staking geweest zijn. Het ministerie van Economische Zaken wees erop dat de raffinaderijen de verplichting hebben een voorraad aardolieprodukten aan te houden waarmee de binnenlandse markt 90 dagen kan worden voorzien. Functionarissen van het vliegveld in Teheran waren door de staking van het vluchtpersoneel gisteren gedwongen de meeste vluchten af te gelasten. Volgens regeringsfunctionarissen eisen de sta kers dat een einde wordt gemaakt aan de staat van beleg, dat politieke gevangenen worden vrijgelaten en dat de Iraanse MADRID (AFP). Een van de drie werknemers van de krant „El Pais” die maandag zwaar gewond werden bij een bomaanslag op de krant, is gisterochtend vroeg overleden. Het slachtoffer, de 19- jarige Andres Fraguas, bevond zich in de kamer waar de bom ontplofte. Zowel een extreem rechtse als een extreem linkse groepering heeft zich verantwoordelijk verklaard voor de aanslag. Volgens Botha hebben de Verenigde Staten twee miljoen dollar als rechtstreek se hulp en nog twee miljoen „indirect” verleend. Voor Nederland zijn deze bedra gen 3 miljoen en 3,5 miljoen, voor Finland 1 en 1 en Denemarken 1 en 2 miljoen. Frankrijk, West-Duitsland, Canada en België hebben kleinere bedragen geschon ken. Deze hulp wordt door de betrokken landen als humanitair betiteld, zo zei Bo tha. elderse rkeers- it leven le map iarbare kt. Een ton de I en. De n inwo- politie eerd de rekken aar niet Ik vertrouwde er zozeer op dat ons ge bed verhoord zou worden, dat ik op de markt een vijftigtal witlofknollen kocht, die ik wilde inkuilen om in de winter eigen groente te hebben. Daartoe begon ik die zelfde dag in de tuin een kuil te graven ter grootte van 2 bij 1 meter met een diepte van 60 centimeter. Een oude boer, wiens tuin aan de onze grensde, kwam naar het hek en zei dat het godgeklaagd was om, met het einde van de oorlog in zicht, nu nog executies uit te voeren. Ik lachte en wees naar de stapel witlofknollen. Terwijl wij nog wat praatten kwam een man aan gehold die mij verzocht snel mee te komen om medische hulp te verlenen bij een ongeval dat voor zijn huis had plaatsge vonden. Ik volgde de man, en na énige minuten hardlopen bereikten wij een straat, waar en menigte was samenge stroomd rond eeen man, die roerloos op de grond lag. Ik gelastte de burgers opzij te gaan en onderzocht de ongelukkige. Ik stelde vast dat hij dood was. Op mijn verzoek vertelden de omstanders me, hoe het ongeluk gebeurd was: Twee mannen waren bezig geweest een zware kuip met stenen naar boven te hij sen. Toen de kuip bijna boven was, werden zij lastig gevallen door een wesp. Een van de mannen was zo bang voor het dier, dat hij wild met zijn armen begon te slaan. Nu Idi Amin de onvoorzichtigheid heeft begaan zijn troepen Tanzania in te sturen, wordt het misschien tijd dat de wereld voorgoed afrekent met deze tiran, die hon derdduizenden mensen (Oegandezen) de dood heeft ingejaagd. Als een paar grote landen (ik vind Amerika, Rusland, China en West-Duitsland al behoorlijk groot, maar als Frankrijk en Engeland graag mee willen doen mogen ze van mij ook) de koppen nu eens bij elkaar steken en een gezamenlijk overvalcommando samen stelden dat groot en krachtig genoeg is om het leger van Amin weg te vagen, zou de hele wereld dan niet vol begrip staan te applaudisseren? O, China wil niet samen met Rusland en omgekeerd, en bovendien zit het wat ingewikkeld in elkaar met de machtsverhoudingen. Nou goed dan, laten dan de landen van netten huize, zoals Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en bij voorbeeld Canada, landen dus met kortin gen en koninginnen aan het hoofd, een coöp-leger naar Tanzania en Oeganda stu ren, om de macht van Amin eindelijk te breken. Ja maar, dat zijn nu juist vredelie vende landen die weinig zin zullen hebben hun manschappen aan ongevraagd oor logsgevaar bloot te stellen! Daar hebt u weer gelijk in. Misschien kunnen ze dan in de Libanon, m Noord-Ierland en dat soort continue haarden van geweld hun beste mannetjes voor een paar weken vrijaf geven, dan doen ze in Oeganda mooi werk, en is het bij hen thuis weer even rustig! In Ijsland wil Greenpeace samen met de lokale aanhangers druk gaan uitoefenen om te komen tot sluiting van de walvisfa- briek binnen twee jaar. Greenpeace hoopt dit te bereiken door aan te tonen, dat de walvisvangst voor Ijsland van geringe economische waarde is (slechts 1 procent) en door te wijzen op de grote ecologische waarde van de walvis. Bovendien zal de organisatie met rubberboten weer tussen walvisvaarder en walvis gaan varen om de vangst te beperken. Ook de Spaanse walvisvaarders kunnen bezoek verwachten van de Rainbow War rior, het schip waarmee de acties worden ver. De gevoerd. Bovendien wil de organisatie de ;ht: hij Internationale Walviscommmissie dwin gen sancties te nemen tegen Japan voor de invoer van Spaanse walvisprodukten. Met het stoppen van de vangst in Spanje en Ijsland hoopt Greenpeace de twee groot ste walvisvangende landen Japan en Rus land te isoleren. Libië, een behoudende islamitische staat, is een van de financiële steunverle- ners van Oeganda. In de Keniase krant „Daily Nation” heeft een dezer dagen ge staan dat president Amin Libië had ver zocht hem ook militair te helpen. WINDHOEK (DPA, Reuter). De Zuidafrikaanse minister van Buitelandse Zaken, Roelof Botha, heeft gisteren tij dens een onverwacht bezoek aan de Nami- bische hoofdstad Windhoek gezegd dat de westelijke landen de bevrijdingsbewe ging SWAPO, die hij als marxistisch beti telde, de afgelopen drie jaar 79 miljoen dollar hebben gegeven. Op 15 juli van dit jaar kwamen vier guerrillastrijders de missie van het Heilige Hart, niet ver van de grens met Zambia, binnen en dwongen zuster Clotilda Moyo onder bedreiging met vuurwapens een aantal medicamenten af te geven. De guer rillastrijders dreigden de non te zullen doden als zij het Rhodesische leger over hun komst zou inlichten. Zuster Moyo is in afwachting van hoger beroep op borgtocht vrijgelaten. Sinds de guerrilla-oorlog in Rhodesië zes jaar geleden begon zijn tenminste vier missionarissen, waaronder twee blanken, schuldig bevonden aan het verzwijgen van de aanwezigheid van guerrillastrijders. De Rhodesische vereniging voor de be scherming van dieren heeft een noodplan opgesteld dat voorziet in het laten afma ken van huisdieren als de guerrilla-oorlog zou voortduren en dwingen tot evacuatie op grote schaal van de blanke bevolking. Wij zullen niet toestaan dat gebeurt wat er in Mozambique en Angola gebeurde toen tienduizenden Portugezen vluchtten bij de komst van de onafhankelijkheid en hun huisdieren aan hun lot overheten,” zei mevrouw Trish Allison, secretaresse van de vereniging. ersoon ir 1__ naast ivriendschap en algehele samenwerking tot ten. ge« nieuwe hoogte verheffen”. de tec van staatss ;aken te vo( derijen werd de staking evenwel nog voortgezet. Zegslieden in Abadan hebben gisteren verklaard dat de nationale Iraanse olie maatschappij, de NIOC, een consortium van westerse oliemaatschappijen dat olie uit Iran betrekt, heeft meegedeeld dat zij door de stakingen niet in staat is haar verplichtingen na te komen. De Iraanse oliemaatschappij meldde dinsdag dat zij een produktie kon hand haven van 60 procent. Gistermiddag wer den evenwel cijfers vrijgegeven waaruit bleek dat de afgelopen 24 uur slechts twee miljoen vaten waren afgeleverd, hetgeen eenderde deel vormt van de nor male produktie van zes miljoen vaten per dag. Woordvoerders van oliemaatschappij- De minister was in Windhoek voor be sprekingen met plaatselijke politieke en militaire leiders. Botha deelde hierover mee dat hij de.functionarissen op de hoog te wilde stellen van de politiek van zijn regering met betrekking tot de aanstaande onafhankelijkheid van het gebied, de ont wikkelingen in de Verenigde Naties wilde bespreken. Tot slot heeft hij de nadruk gelegd op het belang van de verkiezingen die Zuid-Afrika voor december a.s. heeft uitgeschreven. De Vietnamese delegatie bezoekt de Sov jet-Unie op een tijdstip dat de propaganda oorlog tussen dat land en China zeer hoog opgelopen is en in Zuidoost-Azië het front is uitgestippeld: China en Cambodja aan de ene en Vietnam en de Sovjet-Unie aan de andere zijde. De sjah heeft dinsdag Al Amini ont vangen. Deze wordt beschouwd als de meest voor de hand liggende kandidaat van een oppositionele regering. Zij heb ben de mogelijkheden van een oplossing van de crisis in Iran besproken. I MOSKOU (AP). Een officiële delega tie van de Vietnamese regering is gisteren voor een vriendschapsbezoek in de Sovjet- Unie aangekomen. De delegatie wordt ge leid door partijvoorzitter Le Doean en van hi Premier Fam Van Dong. Zij werd op het heeft t Zegveld van Moskou verwelkomd door eravoi) President Brezjnjev, premier Kosigin en eidsnot minister van Buitenlandse Zaken Gromi- loonlifl ko- Volgens het partijblad de Pravda zal het Fabi bezoek „de betrekkingen van broederlijke Diplomatieke waarnemers in de Keniase hoofdstad Nairobi zeiden dat 3.000 Oegan dese soldaten met tanks en artillerie de grens met Tanzania zijn overgestoken. Ra dio-Oeganda liet weten dat het veroverde gebied als een nieuw district bestuurd zal worden. Voorlopig zal het echter als een militaire zone beschouwd worden. Het volk in het gebied heeft te horen gekregen dat het nu „onder direct bestuur staat van de veroveraar van het Britse imperium”. trijfël O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3