C. J. SLEDDERING (HOOFD DOUANEDIENST): Britse vakbonden wacht aangezegd i _r— Ambtenaren klaar met studie schendt briefgeheim Zes jaar cel voor uitlokken heroïnesmokkel A v ONDER ANDERE KLM GEDUPEERD r Colombiaanse bende vliegt Paus vraagt priesters Veerpont in dichte mist VN: miljoen vluchtelingen Verbouwing op maat? aangevaren 20 gulden kado Damiate Pers Vijf miljoen voor project brugklassen „Stichting Ombudsman met gestolen tickets «.J Premier: Kamerdebat over kunstuitleen VVD-T weede-Kamerleden: IJmuider Courant PvdA wil af van Krachtige beving in Tasjkent Damesvest „medaille-troep” Buigen of barsten” Duitsers 100 JAAR STOUTENBEEK I J b interbouw bv 4 DONDERDAG 2 NOVEMBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 1878-1978 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-KERKRADE. „De schietpar tij in Kerkrade is voor ons aanleiding om ons nog eens te bezinnen op de bewapening van de douaniers. Als wij dat niet zouden doen, zou ons dat terecht verweten kunnen worden.” Dit zegt directeur-generaal C. J. Sleddering van het ministerie van Financiën, hoofd van de Douanedienst, over de nog steeds onopgeloste schietpartij in Kerkrade. met lange mouw in ribgebreid wol/acryl 9 modekleuren, maten 42-50 Beverwijk, Breestraat 65-69 Haarlem, Houtplein 10 Alkmaar, Langestraat 79 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Normaal 69,75 Jubileumprijs V ïT U (ADVERTENTIE) Fashion (Special Bewapening douaniers na Kerkrade ter discussie i (ADVERTENTIE) 145,- AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren een van de groot ste heroïnedealers uit de hoofdstad, een 30-jarige man, veroordeeld tot zes jaar celstraf. Kosto heeft meegedeeld dat de minister dreigt al een deel van het uitleenbeleid te gaan vaststellen nu zij alle gemeenten in een brief voorstellen heeft gedaan waarop zij aanvankelijk uiterlijk zondag 4 november een reactie wilde hebben. De beving had een kracht van 6.7 tot 7.2 op de schaal van Richter. Dat betekent, aldus het observatorium, dat als de aard beving heeft plaatsgehad in bewoonde ge bieden, er aanzienlijke schade moet zijn aangericht. Er zijn allang plannen om deze handvuurwapens te vervangen door een ander type. Het standpunt van justitie Daarbij werd gistermiddag de 20-jarige douanier D. de Jong gedood. Een 24-jarige collega werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis gebracht en een derde doua nier liep een schotwond in de schouder op. Zij maakten deel uit van een patrouille van in totaal vier douaniers, die allen uitgerust waren met 9 mm-FN-pistolen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Op de eerste dag van het nieuwe parlementaire jaar heeft de Britse premier Callaghan de vakbonden gewaar schuwd, dat hij zal vechten om de loons verhogingen te beperken. Die beperking is nodig wil Callaghan slagen met zijn anti-inflatiepolitiek. „Deze winter wordt het buigen of barsten”, aldus de premier. De Prinses Margriet liep een enkele meters groot gat op boven de waterlijn De boeg van de Herman Suhr werd ingedrukt Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. GENÈVE (Reuter*. Volgens de hoge com missaris voor vluchtelingen in Genève, bevin den zich in Azië en Afrika bijna een miljoen vluchtelingen. Eerder die dag had koningin Elizabeth het parlementaire jaar geopend en in een rede voor het parlement de plannen van de minderheidsregering van Labour onthuld. Uit die plannen blijkt, dat Labour haar De meeste van hen bevinden zich in Vietnam. Het gaat hierbij om 350 000 Cambodjanen In Afrika zijn het vooral inwoners van Eritrea en zwarte Rhodesiërs die naar de buurlanden vluchten In Libanon vertrokken 150.000 mensen uit angst voor de gevechten naar andere landen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De „Stichting Ombuds man” is te ver gegaan door brieven van mensen, die bij de stichting om raad vra gen, ter publikatie aan te bieden aan het weekblad Nieuwe Revu. Volgens de VVD- Tweede-Kamer 1 eden Keja en Scherpen huizen schendt de stichting hiermee het briefgeheim. De beide liberalen hebben hun vragen gesteld naar aanleiding van een dagblad- publikatie waaruit blijkt dat de Ombuds man met het weekblad een contract af zal sluiten voor een reportageserie. Het mate riaal voor de serie moet komen uit de Uit de koninklijke redevoering bleek ook. dat Noord-Ierland in de toekomst beter zal zijn vertegenwoordigd in het La gerhuis. Hoewel de vorstin geen aantallen noemde wordt aangenomen dat het aantal vertegenwoordigers met drie tot vijftien zal worden verhoogd. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek verandert er weinig. Ten aanzien van Rhodesië zal worden gestreefd naar een wapenstilstand. Het Lagerhuis gaat een week debatteren over het regeringsbeleid. Op negen novem ber wordt er gestemd en zal moeten blij ken of de regering Callaghan op voeldoen- de steun kan rekenen. economisch beleid zal richten op het be strijden van de werkloosheid en inflatie. Aangekondigd werd verder, dat begin vol gend jaar een referendum zal worden ge houden onder de inwoners van Schotland en Wales. De bevolking kan zich dan uit spreken voor een beperkte zelfstandig heid. Callaghan probeert op deze wijze in het Lagerhuis de steun te krijgen van de veertien afgevaardigden van nationalisti sche partijen uit Schotland en Wales. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In het kamerdebat over de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1979 heeft PvdA-woord- voerder Veilenga gisteravond gepleit voor opruiming van, wat hij noemde „de hele medailletroep” bij de konin klijke onderscheidingen. is echter dat dit pas tegelijk kan gebeuren met de vervan ging van de politie-pistolen, waarover pas begin volgend jaar een beslissing genomen wordt. Sleddering: „De situatie die zich gistermiddag heeft voorgedaan, is echter zo uitzonderlijk, dat je moeilijk de mensen daar helemaal voor klaar kunt maken. Iemand die zo snel schiet, kun je niet zomaar overmeesteren of voor zijn.” brieven die mensen naar de stichting schrijven. Per gepubliceerde brief zou de stichting 500 ontvangen, aldus het kran- teartikel. Afgesproken is dat in 1979 mini maal 5000 door het weekblad zal worden betaald. Overigens liet ombudsman Frits Bom weten zelf niets van de afspraken te weten. Keja en Scherpenhuizen vinden dat de stichting het briefgeheim schendt door zonder toestemming van de schrijvers hun brieven ter voorinzage te geven aan Nieu we Revu. Voor diegenen, die later weige ren hun geval te laten publiceren, zou dit in nog sterkere mate gelden. Ook willen de beide WD'ers weten in hoeverre de bepa lingen van de Omroepwet worden overtre den. die vastleggen dat omroeporganisa ties niet gericht mogen zijn op, of dienst baar zijn aan, het maken van winst. ten, worden georganiseerd. Daar houden de Colombianen zich bezig met o.m. zak kenrollen en prostitutie. Het buitgemaakte geld wordt snel overgemaakt naar de Co lombiaanse hoofdstad Bogota. Een reisbu reau in deze stad blijkt het hoofdkwartier van de organisatie te zijn. De vliegtuigtickets zijn in november 1974 gestolen bij reisbureauj Lissone Lin deman in Rotterdam. De helft van de ruim 800 gestolen plaatsbewijzen is nu boven water. In de praktijk blijkt echter dat het Vorig jaar zijn twee Rotterdamse re chercheurs naar Bogota gereisd. Dit heeft niets opgeleverd, evenmin als het onder zoek dat de Colömbiaanse politie na dit bezoek heeft ingesteld. Er kwam licht in de zaak na de arrestatie van een 28-jarige Colombiaanse vrouw in Breda. Zij vertelde de politie hoe de orga nisatie werkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Op voorstel van het PvdA-kamerlid Kosto zal de Tweede Ka mer donderdag 9 november minister Gar- deniers (CRM) aan de tand voelen over het uitleenbeleid van kunstobjecten. Het par lement wil tijdig worden ingelicht over dit deel van het CRM-beleid. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije VATICAANSTAD (UPI). Paus Jo hannes Paulus heeft gisteren op de 32ste verjaardag van zijn priesterwijding in zes talen gevraagd om meer priesters. De beide kamerleden willen van de mi nisters De Ruiter (J ustitie) en Gardeniers (CRM) weten of de handelingen van de stichting in overeenstemming zijn met de bepalingen van de Omroepwet. In het debat benadrukte de socialist voorts dat bij burgemeestersbenoemin gen PvdA en D'66 veel meer betrokken zouden moeten worden. Uit een recent onderzoek bleek dat 68,7 procent van de burgemeesters uit de gelederen van het CDA komt. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De paus sprak honderdduizend mensen toe die op het Sint Pietersplein waren samengestroomd „Vandaag, bij het bedanken van de Heer voor 32 jaar priesterschap, vraag ik hem priesterroepingen te geven aan zijn kerk, tegen veel jonge mensen te zeggen „kom volg mij”. De oogst is groot”, aldus Johan nes Paulus. De paus sprak in het Italiaanse, Frans, Engels, Duits, Spaans en Pools. WASHINGTON (AFP/UPI). Het ob servatorium Van Goulden in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft gisteravond een krachtige aardbeving geregistreerd in het gebied van Tasjkent in de Sovjet unie. per maand per kwartaal per post per |aar per post losse nummers buitenland per kwartaal VLISSINGEN. Rond middernacht is de veerpont Prinses Margriet vlak voor de haven van Vlissingen aangevaren door de Duitse kust vaarder „Herman Suhr”. Het ongeval gebeurde in dichte mist. Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem 023-263463 1 op ijz st< 1 in. 1 in sti uu ge ho w» I ma opl De de wis stoi E one sen ter kw; stui den 1 me str rei He acl sto dir bliek. De man stond op Nederlands en de vrouw op Westduits gebied. Men stopte, vroeg de man wat hij deed en wilde zijn tas controleren. Daarin bevonden zich enkele sloffen sigaret ten en wat chpcolade. De man weigerde mee te gaan naar de grenspost en trok, op de sommatie om dat toch te doen, een vuurwapen. Hij schoot de twee dicht bij hem staande douaniers neer, en raakte de derde, die op de vlucht sloeg, in de schouder. Op grond van dit gegeven vroeg Kosto woensdagmiddag een spoedinterpellatie aan voor donderdag 2 november. Toen echter van de zijde van CRM even later was gesteld dat de gemeenten iets meer tijql zullen krijgen om te reageren, meldde Kosto dat het spoedeisende van zijn ver zoek af was en ging akkoord met een debat op 9 november. De daders van de schietpartij, een jonge man en een vrouw, zijn nog steeds spoorloos. Het zijn mogelijk Duitse terroristen. „Zeker is dit niet, maar ik sluit het ook niet uit”, aldus gisteravond de hoofdofficier van justitie, R. Bauwens, op een persconferentie in het politiebureau van Kerkrade. Volgens getuigen hebben de daders Duits ge sproken, maar er zijn ook verklaringen dat de vrouw Nederlandse uitdrukkingen zou hebben gebezigd. De vier douaniers troffen het tweetal even over twaalf uur gister- middag aan bij de grens in Kerkrade met de Bondsrepu- ROTTERDAM. Een Colombiaanse misdadigersorganisatie blijkt de laatste jaren met gestolen vliegtickets de wereld rond te vliegen. Vier vliegtuigmaatschap pijen, KLM, Alitalia, Iberia en Air Fran ce, lijden hierdoor een schade van rond twee miljoen. Verwacht wordt dat dit bedrag nog hoger zal worden. De bende bestaat uit minstens honderd Colombiaanse mannen en vrouwen en opereert bij voorkeur op plaatsen waar evenementen, zoals bijvoorbeeld veemark- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 DEN HAAG ANP). Staatssecretaris De Jong (Onderwijs) stelt met ingang van 1980-1981 per jaar vijf miljoen gulden extra beschikbaar voor het landelijk brugklasproject. Bovendien wordt het aantal brugklasprojecten per 1 augustus van het volgend jaar uitgebreid. De uitbreiding betreft de verlengde brugperiode in het voortgezet onderwijs. Verder gaat die uitbreiding de samenwer king tussen afzonderlijke verschillende scholen in het voortgezet onderwijs aan. dus niet die in scholengemeenschappen. Een 20-jarige Amsterdammer, die in zijn opdracht het spul naar ons land bracht, kreeg acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk. Deze haalde in mei met zijn auto 2.5 kilo heroïne op uit Parijs voor zijn opdrachtgever. Het spul was verpakt in twee schilde rijen en een vaas. De Amsterdamse narco ticabrigade observeerde de reis en hield de koerier aan in de hoofdstad. DEN HAAG. Vanmorgen zijn de voor zitters en vice-voorzitters van de vijf amb tenarencentrales op de hoogte gebracht van de resultaten van de werkgroep trend- methodiek ambtenarensalarissen. Gisteren is de commissie, die bestuderen moet hoe en waar ambtenaren eventueel op de salarissen zouden kunnen inleveren, gereedgekomen met de studie. Niet be kend is, welke alternatieven de werkgroep de voorzitters heeft voorgelegd, omdat rond de studie een volstrekt stilzwijgen wordt gehandhaafd. Het is nu de taak van de besturen van de vijf centrales om een gezamenlijke keus uit de door de commissie opgestelde alter natieven te maken, waarna men in het Centraal Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken de voorstellen zal voorleg gen aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. Volgens .hoofdofficier Bauivens „hadden ze nauwelijks een kans om terug te schieten”, hoewel nog niet vaststaat of zij dat inderdaad ook niet gedaan hebben. Tientallen hulzen werden op de straat gevonden. Aangenomen wordt dat ook de vrouw heeft geschoten. Vervolgens vluchtte het tweetal een straat in en maak ten zij zich onder bedreiging mét hun wapens, een pistool en een automatisch snelvuurwapen, een bakkersbusje eigen, dat enkele uren later in Kerkrade werd teruggevon den. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor van het tweetal. soms maanden duurt voordat wordt ont dekt dat de tickets zijn gestolen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14.35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- 0.70 si- Prins Charles salueert voor zijn moe der, koningin Elisabeth, bij haar aan komst gisteren bij het Britse parlement ter gelegenheid van de opening van het parlementaire jaar.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4