ACHTTIEN SPEELFILMS IN TWEE DAGEN ver de vries rw/1 Marktplein in Umuiden blijft voetgangersdomein ;rs loop—in Hema viert jubileum met festiviteiten Veel lof bij afscheid D. de Winter Brandje in woonhuis Ontdek hoe lekker borstplaat kan zijn. I Asfaltauto verliest reservewiel 4®» K int Waf, waar en hoe laat BESTEMMING ALS PARKEERPLAATS AFGEWEZEN Jongeman gewond bij bedrijfsongeluk Filiaal bestaat tien jaar Jan Dooijes verlaat Stichting Felison Programma banketbakkerij j.p.hazenberg Video-voorstelling c Vuur gedoofd met potaarde (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Niet minder dan achtentwintig vrijwilligers zijn vrijdagavond en zaterdag in het Witte Tejater bij toerbeurt in touw om de marathon-filmvoorstelling in het kader van het Tweede Noordhollands Filmfestival in goede banen te leiden. gg gp «o VELSEN-IJMUIDEN Marathon-voorstelling in Filmhuis Velsen se filmer Andrzej Wajda (een onderzoek held-van-de-arbeid, de in ongenade geval- (ADVERTENTIE) Onder grote belangstelling heeft de (ADVERTENTIE) ld UMUIDEN L.NIEUW.STR.SO7 tel:OM54 14781 O uur )uur VELSEN. Gemeentevoorlichter Jan Dooijes heeft na zes jaar zijn functie als voorzitter van het bestuur van Felison neergelegd. De vrouw des huizes trachtte enkele broodjes op te warmen. Daarbij vatte een doek vlam. In luttele ogenblikken stond de oven in brand. Zij wist het vuur te doven met potaarde uit de bloembakken. De brandweer, die was gewaarschuwd, behoefde niet meer in te grijpen. SANTPOORT. Bij een brandje in een woning aan de Duinlustparkweg in Sant poort is gistermorgen omstreeks kwart voor tien een oven totaal verwoest. werkzaam zijn geweest bij deze Hema- vestiging ontvangen een speciale attentie. Volgens bedrijfsleider H. J. M. Klütt hebben het afgelopen decennium circa achtmiljoen mensen het warenhuis be zocht. Veel klanten doen hun dagelijkse boodschappen, zoals vleeswaren, gebak, brood en andere levensmiddelen, bij de Hema. De IJmuidense vestiging vervult daarmee een centrumfunctie voor de con sument. De laatste jaren is de omzet van het bedrijf sterk gegroeid. Maar de afgelo pen maanden is sprake van een kentering. Klütt constateert dat het winkelend pu bliek minder snel tot grote uitgaven be sluit. Die tendens is vooral merkbaar in de sector van de woninginrichting en de luxe artikelen. Die aarzelende houding van de consument is niet alleen vastgesteld in deze regio, maar moet worden beschouwd als een landelijk verschijnsel. stelling van video-banden te zien zal zijn. Dit video-programma omvat zowel edu catieve (onder meer over de culturele ont wikkelingen in de zestiger jaren) als infor matieve bijdragen, waarmee het Filmhuis aan bijvoorbeeld wijkcomités wil tonen wat er met de relatief goedkope en handza me video-apparatuur te bereiken valt. Gedurende de filmtweedaagse wordt in de barruimte van het Witte Tejater alleen filmmuziek gedraaid. Nadere informatie over het programma is verkrijgbaar bij de VW, het bureau culturele zaken en bij het Witte Tejater. Daar kunnen voor het film festival ook passepartouts worden ge kocht. De jongen, die werkzaam was in de opslagloods, schopte tegen een losstaande ijzeren plaat, die omviel. Het gevaarte stortte zich bovenop het slachtoffer. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. van het «ede Ka ter Gar- over het Het par- :ht over MODELce NdACTELTsi man en twee oudste zoons ook haar beide jongere zoons aan de zee moet afstaan. In zijn toespraak tot de scheidende amb tenaar sprak wethouder jeugdzaken H. J. Scheeper zijn waardering uit voor het werk van de recreatieassistent in het alge meen en dat van de heer De Winter in het bijzonder. Hij noemde de baan veelomvat tend en beladen met een zware verant woordelijkheid omdat begeleiding van spelende jeugd, terwijl het spel een vor mend karakter heeft, een zowel toezicht houdende als opvoedende taak is. Evenals de wethouder prees ook de amb tenaar jeugdzaken G. J. Kwakkel de heer De Winter om zijn teamgeest, die het korps recreatieassistenten zo ten goede is gekomen. „Ten aanzien van uw werk”, zo sprak de heer Kwakkel, was u vaak een voorbeeld omdat u de jeugd van Velsen beschoude en benaderde als uw eigen kin deren”. De heer De Winter is bijna zestien jaar in Velsen als recreatieassistent werkzaam geweest. In die hoedanigheid had hij bij voorbeeld ook toezicht op de gymlokalen, de camping Schoonenberg, plantsoenen en speelplaatsen. Ook uit monden van vertegenwoordigers van deze sectoren klonken woorden van dank en werden de daarbij behorende cadeaus en bloemen aangeboden tijden de afscheidsbijeen komst op het stadhuis. Na dit officiële gedeelte konden alle belangstellenden on der het genot van een drankje afscheid nemen van het echtpaar De Winter. >g Kosto rpellatie >r. Toen ren later ?ts meer meldde zijn ver en debat (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het filiaal van de Hema in Umuiden, worden deze week enige feestelijke activiteiten georgani seerd. Het warenhuis aan de Lange Nieuwstraat zal met veel vlaggen, bloe men, planten en ander materiaal opge fleurd worden. Bijzondere aandacht is besteed aan de inrichting van de etalages. Bovendien zal de winkelruimte extra ge zellig verlicht zijn. IJMUIDEN. Bij een bedrijfsongeval in een warenhuis aan de Lange Nieuw straat is woensdagmorgen omstreeks elf uur een 18-jarige jongen uit Heemskerk gewond geraakt. Hij moest voor een hoofdwond behandeld worden in het Zee weg Ziekenhuis. Het hoogtepunt van het feest valt op zaterdagmiddag wanneer majorettenpelo- ton en drumband „Umuiden” een show zullen verzorgen bij de ingang van het warenhuis. Dit optreden begint om half drie ’s middags. Tevens zullen er zaterdag 2000 ballonnen met het opschrift „Tien jaar Hema” worden uitgedeeld aan de jeugd. Tussen tien uur ’s morgens en vijf uur ’s middags zijn er demonstraties breien voor dames die daarin geïnteres seerd zijn. Vrijdag en zaterdag zijn op het trottoir voor de Hema enkele toonbanken opge steld waar enige artikelen verkocht zullen worden tegkn sterk gereduceerde prijs. De ruim honderd personeelsleden van het fili aal krijgen vrijdagavond een Scandina visch buffet aangeboden. Diegenen die vanaf het begin dus tien jaar lang len model-metselaar Birkut); „De geparfu meerde nachtmerrie” van de Filippijnse regisseur Kidlat Tahimik (over de droom van een jonge Filippijn, ooit Amerika te leren kennen); en „De cyclus” van Darius Mehrjui uit Iran (een ongeflatteerd beeld over de levensomstandigheden van de armsten onder de Perzen). Al deze films zijn in de loop van november nogmaals in het filmhuis te zien. Al eens eerder in de Filmhuizen ver toond zijn „Themroc” van Claude Faraldo (een absurdistisch verhaal over een arbei der die zich uit onvrede verandert in een oermens); „Badlands” van Terence Malick (met Martin Sheen als een verliefde psy chopaat en Sissy Spacek als zijn met hem meevluchtende vriendin); „Aguirre, der zorn Gottes” van Werner Herzog de uit 1560 daterende geschiedenis van een in een tragedie eindigende Spaanse verken ningstocht door het Amazonegebied); „I Clowns” van Frederico Fellini (een semi- documentaire over het circusleven); „Je- der für sich und Gott gegen alle” van Werner Herzog (met acteur Bruno S. als Kaspar Hauser, de man die na zijn jeugd afgesloten van de buitenwereld te hebben De heer Dooijes zal worden opgevolgd door Siem Schaafsma, voorheen gewoon bestuurslid van Felison, de Stichting ter bevordering van de beeldende kunst in de gemeente Velsen. Net als in de overige drie aan het festi val deelnemende Filmhuizen worden in het Filmhuis Velsen vrijdagavond van 19 tot 0.3 uur en zaterdag van 14 tot 03 uur achttien speelfilms vertoond, welk pro gramma wat Umuiden betreft zaterdag middag nog wordt aangevuld met een „special” over de visserij. Maar het college volhardt in zijn weige ring het Marktplein op te offeren aan de auto. Het gemeentebestuur hecht namelijk veel waarde aan het plein als ruimtelijk object en als ontmoetingsplaats voor de bevolking. „Bij de planologische opzet van IJmuiden is aan het Marktplein een sociale functie toegedacht. Het moet dienen als ruimte voor manifestaties. Voor dit doel wordt het Marktplein zeer frequent ge bruikt. Het is daarvoor qua ligging ook bij uitstek geschikt”, aldus B. en W. in hun brief aan de middenstand. Anderzijds is de laatste jaren de behoef te aan parkeerruimte op diezelfde plek' sterk toegenomen, zo erkent ook het colle ge. „De vraag dringt zich dan ook op of het gewenst moet worden geacht een deel van het Marktplein als parkeerplaats in te rich ten. Bij afweging van de verschillende belangen zijn wij tot de slotsom gekomen dat hiertoe niet moet worden overgegaan. Het nut in zijn oorspronkelijke, sociale bestemming is naar onze mening zo groot - i mede door het ontbreken van alternatie ven in de omgeving - dat inrichting als parkeergelegenheid niet verantwoord is”, aldus de motivatie van het besluit. Er wordt op gewezen dat in de directe omgeving van het plein nog volop ruimte aanwezig is waar het winkelend publiek de auto neer kan zetten. Gebleken is dat zelfs op zaterdag, wanneer de drukte op en rondom het Marktplein het grootst is, de parkeerruimte tussen het hoofdpostkan toor en de Petrakerk ten dele onbenut blijft. „Wel zal dan de automobilist de bereidheid moeten hebben om zijn wagen iets verder weg te parkeren”, zo stelt het college. Nog opgemerkt wordt dat een ontwerp voor een zogenoemd verkeerscirculatie plan in de maak is, in verband met de verschillende verkeersproblemen die mo menteel met name in Umuiden spelen. Daarbij zal ook het vraagstuk van het parkeren rond het Marktplein worden be trokken. De winkeliers van het Marktplein zijn teleurgesteld over de afwijzende houding van het gemeentebestuur. De midden stand pleit al jaren voor meer faciliteiten voor klanten die met de auto hun bood schappen doen L. Glas, directeur van een meubelzaak, verwacht dat de winkelstand aan het Marktplein zal wegkwijnen als niet snel wordt voorzien in de parkeernood. Voor het overige omvat het Festivalpro- gramma negen voor de Filmhuizen nieuwe films, naast enkele reeds eerder vertoonde successen en een kinderfilm. „Nieuw” zijn de recente thriller „Der Amerikanischer Freund” van Wim Wenders (over een onge neeslijk zieke lijstenmaker die bij een moordcomplot betrokken raakt; „Stros- zek” van Werner Herzog (waarin deze aan de hand van de mislukte emigratie van de hoofdpersoon opnieuw zijn ideeën over vereenzaming gestalte geeft); „Law and order” (waarin de functie van de politie centraal staat) en „Hospital” (een aangrij pende documentaire over een armenzie kenhuis) van Fredric Wiseman; „Les am bassadeurs” van de Tunesische regisseur Naceur Ktari (over de Afrikaanse gastar beiders in Frankrijk); „Una giornata parti- colare” van Etore Scola (met Marcello Mastroianni en Sophia Loren, die elkaar in een uitgestorven Romeins flatgebouw ont moeten op de dag dat Hitler Mussolini bezoekt); „Mens uit marmer” van de Pool- doorgebracht als volwassene de samenle ving moet gaan verkennen); „Padre Pa naar de verblijfplaats van een voormalige drone” van Paolo en Vittorio Taviani (hoe een jongen zich aan het hem door zijn Lange Nieuwstraat 439 Umuiden Telefoon 02650-16479 •it Scene uit „Padre, Padrone”, of hoe een vader vertwijfeld poogt zijn invloed op de zoon te behouden. OiV: EN UMUIDEN. Het festivalpro- gramma van het Filmhuis Velsen (Kanaalstraat 257, Umuiden) ziet er als volgt uit: Vrijdag, zaal 1: 19 uur Themroc, 21 uur Der Amerikanischer Freund, 23 uur Badlands, 01 uur Stroszek; Vrijdag, zaal 2: 19 uur Law and order, 21 uur Aquirre, 23 uur Les ambassadeurs; Zaterdag, zaal 1: 14 uurplaatselijk programma over de visserij, 17 uur I Clowns, 19 uur Una Gionata Partico- lare, 21 uur Mens uit marmer, 23 uur De geparfumeerde nachtmerrie, 01 uur De cyclus; Zaterdag, zaal 2: 75 uur De lieverd jes (jeugdfilm), 17 uur Jeder für sich, 19 uur Padre padrone, 21 uur Night at the opera, 23 uur Hospital. Die „special” omvat de vertoning van de in 1954 in opdracht van het toenmalige bedrijfsschap voor Visserijprodukten door de cineast Herman van der Horst vervaardigde documentaire „Vieren maar” (een gedeeltelijk in Umuiden opge nomen impressie van het leven aan boord van een trawler); van de recente NOS- televisiefilm „Hebben en houwen van de Noordzeevisserij” (waarin onder meer wordt ingegaan op de visquotering) en de uit 1935 stammende Nederlandse speel film „Op hoop van zegen”. In deze eerste verfilming van Herman Heijermans’ popu laire stuk speelt Esther de Boer-van Rijk de rol van de weduwe Kniertje, die na haar minister beleid te enten in waarop ondag 4 •en. ,'f a .->o heer D. de Winter, chef van het korps recreatieassistenten in de gemeente, af scheid genomen van zijn werkkring. De heer De Winter, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn dienst verlaat, werd uitgeluid met ge schenken en veel lovende woorden. vader opgelegde isolement ontsnapt en met succes zijn eigen weg gaat) en de bekende Marx Brothers-film „A night at the opera”. Als kinderfilm is in het aan de Kanaalstraat gevestigde Filmhuis de op een gegeven van Mark Twain gebaseerde film van regisseuse Vera Simkova-Plivova „De lieverdjes” te zien. Het festivalprogramma wordt door Filmhuis Velsen over twee zalen verspreid afgedraaid. Daarnaast wordt er in het Wit te Tejater nog een speciale video-kamer ingericht, waarin een doorlopende voor- Verse roomborstplaat is een traktte waar je niet af kan blijven. Zeker niet als het volgens ons recept gemaakt is. We nemen er verse slagroom voor, water en Suiker. Met litfde en Zcrg maten we daar borstplaat van. Zó zacht dat het op uw tong smelt Wij Zijn frotó op onze roomborstplaat. Komt u zeil maar eens proeven waarom. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Marktplein in IJmuiden blijft voetgangersdomein. Dit blijkt uit een brief die het college van B. en W. heeft gestuurd aan de aldaar gevestigde winkeliers. B. en W. voelen er niets voor deze open ruimte geheel of gedeeltelijk te bestemmen als parkeerge legenheid voor personenauto’s. Hiermee gaat het college volledig voor bij aan de adviezen van de Dienst Openba re Werken en de gemeentepolitie. Deze instanties wilden wel tegemoet komen aan de wensen van de middenstand op het Marktplein meer parkeervoorzieningen te treffen. Hun voorstel luidde, ongeveer de helft van de kale vlakte aan te wijzen als ruimte voor autostalling. Een meerderheid van de raadscommissie voor algemene za ken steunde dit plan, toen het in oktober 1977 tijdens een vergadering aan de orde kwam. Het Velsense gemeentebestuur wil het Marktplein behouden als middelpunt van allerlei evenementen, zoals de weekmarkt en de kermis. X VELSEN. Een vrachtauto geladen met asfalt heeft woensdagmorgen om streeks half zeven het reservewiel verlo ren in de oostbuis van de Velsertunnel. Het wiel kwam terecht onder een van de achterwielen van de wagen. Daardoor stortte ook de asfaltkap, waarmee de la ding was afgedekt, op de rijbaan. De gevolgen bleven beperkt tot enige materiële schade. Een achteropkomende oplegger kon de asfaltkap niet ontwijken. De kap veroorzaakte een scheur in een van de wielen. De chauffeur van de oplegger wist te voorkomen dat een aanrijding ont stond. De asfaltauto is voor nader technisch onderzoek in beslag genomen door de Vel sense politie. Een woordvoerder kon ech ter met vertellen waar de auto vandaan Kwam. Ook over de identiteit van de be stuurder konden geen mededelingen wor den verstrekt. I naaJdhak- L.AARS 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5