Malawi-aktie in Heemskerk afgerond STOEL VOOR „OME JACQUES politienieuws en zee ii Vrij entree Emmaschool De slangen uit de toren het barre pad naar de w 5 V Parallelwegen krijgen eigentijdse aankleding kort ijmondnieuws Rondgang langs sportaccommodaties sau Kt Volksdansen voor bejaarden Derde plaats voor Peter Dijkman ven o g B 2 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het renovatie- plan voor de parallelwegen van de Breestraat zal donderdagavond 9 november in de gemeenteraad worden besproken. De goedkeu ring van de raad zal er ongetwij feld komen, waarna vóór 22 maart met de uitvoering van het project, dat 1,6 miljoen kost, moet zijn begonnen om in aan merking te komen voor een rijks- bijdrage van ruim 8 ton. REORGANISATIE OPRUIMING LEDERBEDRIJF VELDHUIS KORTING 10% TOT 50% OP DE GEHELE COLLECTIE SUÈDE- EN LEDERKLEDING BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK TEL. 25629 React\ ï^^s^’Tubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 BEVERWIJK-HEEMSKERK J r r. donderdag in gemeenteraad ikties. jnde en Want We hout en en tie op s een laf en ging, Icen- grote iapk., ing. DAGS TJR (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Malawi-aktie is thans officieel afgesloten. Het zie kenhuisje, met de demonstratiekeu- ken en enkele personeelswoningen in het Afrikaanse land konden inmid dels in gebruik worden genomen, me de namens de opbrengst van tal van in Heemskerk gevoerde akties, die 130.000 opleverden. Die onroerend goedbelasting wordt ge heven naar de waarde van het goed in het economisch verkeer. Die (her)waardering moet opnieuw plaats vinden omdat voor de belastingjaren 1980 tot en met 1982 1 januari 1979 als peildatum is gehanteerd. Verdere agendapunten zijn o.a. de aan schaf van een hulpverleningsvoertuig voor de brandweer, de vaststelling van de ver ordening logiesgebouwen en de renovatie zittribune hoofdveld sportpark Adrichem. BEVERWIJK Vrijdag 10 november 13.30 uur zullen de leden van de raadscom missie voor sportzaken en het bestuur van de Beverwijkse buitensportaccommoda ties. Bezocht zullen worden het complex van de S. V. Beverwijk St. Aagtenbos, hockeycomplex Scheijbeeck, sportpark Adrichem, sportcomplex D.E.M.. Jong Hercules en Watervliet, hockeycomplex Eechtrop en sportvelden complex Wijk aan Zee. plaat vastgelegd. Op de oude, hierbij afgedrukte foto moeten voor oude Wijk aan Zeeërs nog veel mensen te herken nen zijn, o.a. Dolf Schelvis, Zwager, bur gemeester Rothe, politieman Vellekoop, Eerhart, J. de Wilt, Jaap de Wilt, G. Schacht, Meijer, Belinfante, D. Zuider- duin, J. Bodewes en Heunder. plaats in de nationale kampioenschappen voor junioren. In de finalepoule verloor hij na een enerverende strijd van de huidige kampioen Kevin Leeuwin, maar via de herkansing knokte de Beverwijker zich naar een derde plaats. De andere twee leerlingen van De Lange, Hans Nijman en Manuel Vinas, werden uitgeschakeld. en heden van Beverwijk en Zee te vinden zijn. Toen al met de neus vooraan, ja. Ge lukkig maar, want vooral dankzij de medewerking van de heer en mevrouw Van der Linden konden we tientallen afleveringen maken van de rubriek „Op het tweede gezicht”, die we deze week gaan besluiten, nu we via ettelijke rond wandelingen in het verleden van Bever wijk en Wijk aan Zee weer terug geko men zijn op de Zeestraat die ons weer terug brengt op ons uitgangspunt in Beverwijk. Dank aan de heer en me vrouw Van der Linden. Dank ook aan de lezers die met hun talloze reacties bewe zen dat deze rubriek een aanleiding werd om herinneringen op te halen. Op deze school zitten kinderen uit Vel- sen-Noord, Beverwijk, Heemskerk, Wijk aan Zee, Castricum, Uitgeest en Assen delft. Door middel van tentoonstelling over de verschillende leervakken zal ge toond worden, op welke manier en met welke hulpmiddelen op de Emmaschool onderwijs wordt gegeven. Bij elke tentoon stelling is een leerkracht aanwezig om deskundige uitleg te geven. Tevens zal in diverse stands uitvoerig aandacht worden besteed aan de verschillende mogelijkhe den voor vervolgonderwijs. In een speciale diaserie, die elk heel uur zal worden ge toond, wordt nader ingegaan op de speci fieke werkwijze van deze vorm van onder wijs. Ook worden de bezoekers aktief bij deze Open Dag betrokken door op een draaischijf van pottebakkersklei een pot proberen te vormen. Ook kan men helpen bij het maken van een groot wandkleed, dat een plaats krijgt in het overblijflokaal van de school. BEVERWIJK. Zaterdag 4 november van 10 tot 16 uur zet de Emmaschool op het Moensplein haar deuren open voor iedereen, die nader wil kennis maken met deze school, voor moeilijk lerende kinde ren. SCHENNIS. Bij de HEMA aan de Breestraat is woensdag een 44-jarige inwo ner van Stompetoren aangehouden we gens openbare schennis van de eerbaar heid. Hij bekende eerder dit jaar te zijn opgetreden bij de LIA-huishoudschool en het Pius X College. WINKELDIEFSTAL. In de Famila- supermarkt werd woensdag een 58-jarige Heemskerkse aangehouden wegens dief stal van 17. aan potloden en 17 aan boekjes. 19304 JWO- •tuin. uime apka- 1: 4e Mede door eventuele wijzigingen in het ontwerpplan als gevolg van recente bouw- aanvragen is het niet mogelijk gebleken om binnen de daartoe gestelde termijn een ontwerp-bestemmingsplan in procedure te brengen. De raad wordt voorgesteld voor dit gebied een voorbereidingsbesluit te ne men. Dergelijke besluiten moeten ook ge nomen worden voor de gebieden „Arends- weg en omgeving”, „Creutzberglaan en omgeving” en „Het Overbos”. Een ander agendapunt is de vaststelling van de on roerend goedtarieven. Het college stelt de raad voor het tarief voor de gebruikers in 1979 te brengen van 5,25 op 5,40 en voor de zakelijk gerechtigden van 6,55 op 6,80 voor elke drie mille van de heffings grondslag. uit Heemskerk reed woensdagavond van af het trottoir plotseling de Wijk aan Dui- nerweg op. Hij botste tegen een auto van een 52-jarige Beverwijker. De fietser is naar het ziekenhuis in Heemskerk ge bracht met verwondingen aan zijn han den, maar hij mocht na behandeling naar huis. De Bevers Het jeugdtamboer- en trompetterkorps De Bevers organiseert op vrijdag 3 november de eerste kienavond van dit seizoen in het speeltuingebouw De Flipper aan de Merwedestraat. Aanvang 20 uur. Commissie De raadscommissie voor jeugdzaken en onderwijs en culturele za ken vergadert maandagavond 6 november in het Stadskantoor. Besproken wordt het raadsvoorstel tot deelname aan een be stuurlijk experiment op het terrein van het welzijn. Geen spreekuur In verband met een extra commissie-vergadering zullen bur gemeester en wethouders op maandag 6 november verhinderd zijn hun wekelijkse spreekuur te houden. De Zeezotte Carnavalsvereniging De Zeezotte organiseert zaterdagavond 18 november in De Nieuwe Slof „de Nacht van de Prins”, een feestelijke bijeenkomst waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het brandwondencentrum. Kaarten verkrijgbaar bij de heer Joomen. Don Boscostraat 18 te Heemskerk. Bingo. De voetbalvereniging „Inter Heemskerk” houdt vrijdag 3 november een bingo-avond in de kantine aan de Hoogdorperweg. Kienen. Eveneens vrijdag 3 november is er weer een kienavond in het buurtcen trum „De Schans” en ook in het buurtcen trum „De Lichtboei” kan men dan kienen. De renovatie voorziet in een verbreding van de trottoirs met l'/i meter en de aan leg van een sierbestrating. Het resterende gedeelte van de parallelweg tot aan het fietspad van de Breestraat zal onder meer door het plaatsen van keermuurtjes, groenvoorzieningen, terrasjes, zitbanken en fietssteunen worden verfraaid. Vol gens het college krijgt het centrum een eigentijdse aankleding die recht doet aan het historisch karakter van de Breestraat. De aantrekkingskracht zal ongetwijfeld worden verhoogd. De gemeenteraad, die donderdagavond om half acht in het Stadskantoor verga dert, behandelt een zeventien punten tel lende agenda. Met de Stichting Dorpsraad van Wijk aan Zee is momenteel overleg gaande om te komen tot een nieuw bestem mingsplan voor de badplaats. De in- spraak-procedure is inmiddels voltooid. ten naar Wijk aan Zee te brengen. De dames en heren werden in de koetsen flink door elkaar geschud en ze konden ook met veel geld schudden. Daar bleef het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin niet doof voor. Met een goede verbindingsweg zou men ook een nieuwe toekomst voor Wijk aan Zee kunnen ope nen en de kleine gemeente bracht toen een groot offer aan dat wenkend per spectief. De tramrails vormde een belem mering voor de verbreding, maar er kwam toch een ordentelijke weg en dat was zo’n uitkomst voor Wijk aan Zee, dat de opening zeer officieel moest geschie den. Burgemeester H. Rothe hakte op 1 juni 1922 met een zilveren bijltje een lint door en dat moment is op de gevoelige ONDERZOEK. In het duingebied rond de Oudendijk in Heemskerk voert de Nederlandse Aardolie Maatschappij van- daag en morgen een vibro-seismisch on- I derzoek uit. Ten behoeve van dit onder zoek zal de Oudendijk verschillende malen voor alle verkeer worden afgesloten. De NAM tracht met dit bodemonderzoek door middel van trillingen aardolie op te spo ren. NA RUIM een kwart eeuw handel en wandel op o.a. de Beverwijkse markt nam textielkoopman Jacques van der Kar uit Amsterdam afscheid van de plek waar je gulden altijd nog een daalder waard kan zijn. In de ochtenduren kwam een select gezelschap bijeen in het voormalige bad huis en luidde daar met een praatje, koffie en gebak „ome” Jacques uit. Ook wethou der Hienkens als voorzitter van de markt- commissie was er om samen met Jacques en zijn marktvrienden herinneringen op te halen, ’s Middags kwamen de markt kooplieden met een fijne stoel voor Jac ques aandragen, terwijl mevrouw Van der Kar met bloemen werd verrast. Het plaatselijke comité gaat eerst daags huis-aan-huis foto’s van het nieuwe ziekenhuisje verspreiden om op die wijze de bevolking van Heems kerk te bedanken voor de medewer king bij het bereiken van het doel. Het ziekenhuisje was een half jaar geleden al klaar, maar toen moest men nog wachten op de waterleiding. Inmiddels is er een put geslagen, die met de hand bediend voor vol doende water kan zorgen. De aktie voor dit ontwikkelingsland startte in Heemskerk in mei 1975. Vele verenigingen, scholen en het St. Jozef- ziekenhuis, alsmede talloze particulie ren haakten in op de totstandkoming van dit concrete projekt. Het ziekenhuisje voorziet in een zeer grote behoefte. Voor ernstige in grepen moet men nog met een Landr over naar een groter ziekenhuis wor den vervoerd, maar in een wijde om geving vervult het nu in gebruik geno men projekt een zeer belangrijke en veelzijdige funktie in het kader van de volksgezondheid. Er zijn onder meer een verloskundige en een medisch as sistent aan verbonden. Het Malawi-comité in Heemskerk heeft dit projekt afgesloten, maar men heeft wel plannen om door te gaan met andere akties, die de Heemskerkse bevolking kunnen moti veren voor het verlenen van ontwik kelingshulp. Het college vraagt een krediet van 310.340,- om de Stichting voor kadastrale en financiële administratie (Kafi) te Arn hem met dit werk te belasten. HEEMSKERK. In het buurtcentrum „De Lichtboei” gaat men van start met een volksdanscursus voor bejaarden on der leiding van mevrouw Middel. Deze cursus wordt gegeven op de dins dagmiddagen van 15.45 tot 16.45 uur en omvat twaalf lessen. Om enig idee te geven van deze cursus zullen twee leden van de volksdansclubs van „De Mei” en „Nieuw-Akerendam” een demonstratie geven op dinsdag 7 novem ber, ’s morgens vanaf 19.45 uur. Na afloop van deze demonstratie kan men zich eventueel opgeven in het buurt huis, Maasstraat 5, telefoon 32651 in Heemskerk. tijden moesten de Wijk aan Zeeërs wel zelf de brand blussen, want de Zeestraat was toen zo slecht begaanbaar, dat het veel te lang zou duren om de brandweer uit Beverwijk te laten komen. HET ZOU TOT 1922 duren voordat de Zeestraat een goede verbindingsweg was geworden, maar dat werd toen ook feestelijk gevierd, blijkens de foto uit dat jaar, die wij eveneens in deze ru briek afdrukken. Het kleine witte huisje, dat op de hier bij afgedrukte foto te vinden is, pal naast de Wilhelminaschool was groot genoeg om het kleine met handkracht bediende brandspuitje van Wijk aan Zee te huis- VOORRANG Door een voorrangs- fout raakte woensdagmorgen op de Arendsweg een 28-jarige Beverwijkse bromfietsster gewond. Zij reed met een zoontje van tien jaar achterop over de —■—■i Florastraat. Op het kruispunt met de Arendsweg kon een 35-jarige automobilist uit Roelofarendsveen haar niet meer ont wijken. De vrouw is met een gebroken been in het Rode Kruis Ziekenhuis opge nomen. Het zoontje mocht na behandeling paar huis. ACHTERUIT. Een 50-jarige inwoner van Beverwijk reed woensdagmiddag met Zijn bestelwagen vanuit een uitrit de Wij- kermeerweg op. Een 31-jarige inwoner van Assendelft reed tegen de wagen op en eeg een beenwond. PLOTSELING. Een 15-jarige fietser Helemaal rechts op de foto staat een klein meisje in een wit matrozenpakje. Dat is nu mevrouw Van der Linden die met haar man het Prentenkabinet in Wijk aan Zee heeft opgebouwd, waarin zo ontzettend veel foto’s, prentenbrief- kaarten. voorwerpen, tekeningen, akten, feestgidsen en wat al niet uit het verleden In de financiële afwikkeling van de reno vatie is 80 procent van de niet subsidiabe le kosten 838.893,- voor rekening van de Breestraatwinkeliers die via een baatbelasting dit bedrag moeten opbren gen. Voor rekening van de gemeente komt 167.779,- plus de kosten van onderhoud van rioleringen 287.500) en wegen 402.500), welk onderhoud tegelijk met de vernieuwingswerkzaamheden zal worden uitgevoerd. Voor de wegverharding trekt het college 152.500,- uit de posten op de begrotingen van Openbare Werken voor 1978 en 1979. De jaarlast van de renovatie is door de gemeente berekend op 79.928,-, te dekken door de bedragen die op de prioriteitenlijst voor 1979 voor dit werk zijn uitgetrokken. AL VELE JAREN is het geleden, dat Wijk aan Zee een eigen brandspuit had. Dat was dan een met de hand getrokken kar met een pomp en slangen. Die brand weer in Wijk aan Zee is weer aktueel geworden nu het college van burgemees ter en wethouders van Beverwijk een onderkomen heeft gevonden voor het stioneren van een eigen bluseenheid van de Beverwijkse brandweer in de bad plaats. ER HEEFT OOIT een brandweerge- bouwtje in Wijk aan Zee gestaan, name lijk naast de Wilhelminaschool en daar van vonden we weer een foto in het Wijk aan Zeeër prentenkabinet. In vroeger WSSSS GEZICHT vesten. Als de brand geblust was - of „uitgegaan” - moesten de slangen wor den gedroogd en dat was niet goed moge lijk in het brandweergebouwtje. Wel, die hing je dan gewoon te drogen vanuit de toren van de hervormde kerk. Vroeger zocht je toch simpelweg een oplossing voor een probleem. Nee, nu moet u daar niet direct achteraan den ken, dat we tegenwoordig problemen be denken waar we een oplossing voor kun nen zoeken. Trouwens, zo simpel lag dat vroeger nu ook weer niet als we lezen hoe lang men doende is geweest om nu eindelijk eens een behoorlijke weg van Beverwijk naar Wijk aan Zee aan te leggen. Tot 1922 was het voor menigeen letterlijk een lijdens weg, hoewel het toch voor Wijk aan Zee eeuwenlang een levensader is geweest. Voordat in 1922 de weg werd verhard was het niet veel meer dan een pad vol gaten en kuilen en bij alle gezwoeg op die weg moest men dan nog tol betalen ook. In een ingezonden stuk schreef een Wijk aan Zeeër in 1875 boos: „De Koning weet niet dat er tol wordt geheven op een weg die ’s winters een sloot en ’s zomers een reepje woestijn gelijkt. Die weg, aan gelegd op een breedte van vier meter is op meerdere plaatsen voor de helft dicht gegroeid. Maar toen reed er toch al de paarde- tram? Jawel, maar de rails van de tram lag belangrijk hoger dan de weg en tus sen die rails lagen klinkers. Vandaar dat men veelal dat klinkerpad benutte De wielen van de schelpenkarren uit Wijk aan Zee sloegen kapot op de ongelij ke puinbrokken in de eigenlijke weg en daarom konden de schelpenvissers ook maar kleine hoeveelheden tegelijk ver voeren. Die schelpenvissers werden een steeds kleinere groep en hun geklaag vond weinig gehoor. Dat werd anders toen de rijtuigen kwamen om de badgas- Renovatievoorstel Breestraat BEVERWIJK. Judoka Peter Dijkman van sportschool De Lange behaalde zon dag in de sporthal te Huizen een derde (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9