Tot en met 26 november in Münster Boeiende expositie over geschiedenis ballonvaart Fatale ballonreis na 30 jaar opgehelderd I r. te I 3 S 1 Spektakel Grondig Winterkamp De dood ptte Hing hem RDAM c 133-143 >p Leer 1e Etage (roltrap) >t de 15, Op 6 augustus 1930, ruim 30 jaar nadat de Zweedse ingenieur Salomon August Andrée met zijn ballon van Spitsbergen was opgestegen om de Noordpool te bereiken, wordt het geheim van zijn spoorloze verdwijning opgehel derd. Een Noorse expeditie, op weg naar het eeuwige ijs om er wetenschappelijk onderzoek te doen, stuit op de resten van een kamp. k I hvv Het kamp waarin de ballonvaarders trachtten te overleven. Zweedse poolonderzoeker schreef logboek van de dood Het fototoestel van de ballonvaarders De eerste duif brengt een goed MÜNSTER. In het Landsmu- seum für Kunst und Kulturege- schichte in Munster (Westfalen) is een uiterst boeiende tentoonstel ling ingericht over de geschiede nis van de ballonvaart die tot en met 26 november duurt. De expositie, een idee van de Münsterse ballonclub dat door het Landesmuseum werd uitgewerkt, valt op een geschikt moment. Door de geslaagde overtocht van de Double Eagle over de Atlantische Oceaan in augustus is het onder werp, zonder dat de organisatoren dat konden voorzien, zeer actueel geworden. Zo kort na die historische ge beurtenis biedt de tentoonstelling een schitterend overzicht van 200 jaar ballonvaart. De tentoonstel lingscatalogus bevat voor liefheb bers van ballonvaart en kunst een unieke documentatie, bijeenge bracht uit de hele wereld. De drie mannen stappen in de gondel, de touwen worden losges neden en terwijl de ballon lang zaam opstijgt, roept Andrée, over tuigd van de historische betekenis van zijn missie: „Lang leve het oude Zweden.” Technisch gezien is er aan de ballon in al die jaren nauwelijks iets veranderd. Er waren hete- luchtballonnen en gasballonnen, men probeerde het stuurmecha- niek enigszins te verbeteren, maar het principe bleef gelijk. De geheimzinnige aantrekkings kracht die altijd van de ballon vaart is uitgegaan, is terug te vin den in de beeldende kunst en lite ratuur, vooral in die van de 18e en 19e eeuw. Vooral aan dat aspect wordt in Munster veel aandacht besteed. Uit talloze landen zijn prenten, karikaturen, schilderijen, aardewerk, klokken en meubels bijeengebracht waarin het motief van de ballon voorkomt. Het wordt een moeilijke tocht. In het begin gaat het nog: ieder is Begin augustus komen de eerste problemen. Strindberg raakt uit geput. Ze moeten samen slee voor slee trekken en 300 kilo bagage achterlaten. Nog onwetend van de noodlotti ge af loop van het avontuur en met ontwerp van Strindberg en schie ten zoveel beren en zeehonden dat ze genoeg proviand hebben voor de hele winter. Zijn dood moet de beide anderen hevig hebben geschokt. De begra fenis van Strindberg, het hakken van een spleet in het ijs en het gesjouw met de stenen hebben hun laatste krachten gesloopt. Zij ster ven korte tijd later. De Noorse expeditie vindt hun lijken in de tent temidden van etensresten. Zij moeten overdag zijn gestorven. Andrée is zeker van zijn zaak, goed beslagen als hij ten ijs is gekomen. Niet alleen heeft hij zich voor de uitvoering van zijn prestige-object verzekerd van de hulp van Alfred Nobel en koning Oscar 22 van Zweden, maar ook heeft hij zich grondig verdiept in de techniek van de ballonvaart. Bovendien heeft zich al na drie dagen een 1500 kg zware ijslaag op de ballon afgezet. Het einde van de vlucht laat niet lang op zich wach ten. Op 14 juli, ’s morgens om half zeven, slaat de gondel tegen het poolijs. Drie Zweden, die ondanks hun De tragiek van Andrée en zijn makkers is, dat ze niet aan kou of uitputting gestorven zijn, maar aan de gevolgen van het eten van het ijsberenvlees dat ze in zo roya le hoeveelheden voor de winter hadden ingeslagen. heemskerkl Zeker tot in de eerste helft van de vorige eeuw heeft de ballon vaart het publiek geweldig gefasci neerd. Bij grote hoffeesten of staatkundige jubilea pronkten de vorstenhuizen ermee, maar ook op jaarmarkten en bij volksfeesten was een ballon-opstijging een ge liefd spektakelstuk. Hoogtepunt van de expositie is ongetwijfeld de speciale zaal die aan de mislukte ballonvlücht van de Zweed Andrée is gewijd. Over die waanzinnige expeditie gaat het volgende verhaal. Acht dagen blijven ze rondhan gen op de plek waar de ballon is geland. In die tijd pakken ze hun bagage over op de drie sleeën, die ze hebben meegenomen. Ieder moet zijn eigen slee trekken. Ze besluiten koers te zetten naar Kaap Flora, waar de Noorse pool onderzoeker Nansen een paar jaar eerder heeft overwinterd. Het gaat steeds moeilijker. Be gin september is een voet van Frankel zo aangetast dat hij niet meer kan lopen. Als ze dan een paar dagen later ook nog worden overvallen door een zware noord wester storm, besluiten ze de tocht te staken en een kamp te bouwen om te overwinteren. Ze maken een sneeuwhut naar een De foto’s die nat het ontwikkelen van de filmrollen tevoorschijn kwamen, zijn op de tentoonstelling in het Landesmuseum in Munster tentoongesteld. Hartverscheuren de platen van kleine mensen in sneeuw en ijs, vechtend voor hun leven. De symbolische lading van de foto’s is zeer intens. Het zijn voorstellingen geworden van de al tijd weer ongelijke strijd van de mens tegen de natuur en van zijn onvermogen de helse krachten daarvan de baas te worden. Strindberg sterft het eerst. De Noorse expeditie die in 1930 de restanten van het overwinterings- kamp ontdekt, nadat meer dan dertig jaar over het lot van de mannen niets meer is vernomen, heeft zijn graf gevonden: een spleet in het ijs, door Andrée en Frankel met stenen bedekt. bericht naar huis: „We zijn nu bo ven het ijs, dat overal tamelijk vlak is. Het weer is prima, de stem ming uitstekend.” Maar de vreug de is van korte duur. Na ruim 60 uur in de lucht te zijn geweest, begint de ballon hoogte te verlie zen. Er ontsnapt veel gas, omdat de ballonhuid poreus is. Alsof de mannen al niet zwaar genoeg getroffen zijn, geselt de Noordpool ze begin oktober op nieuw. De grote ijsschots waarop ze hun kamp hebben gebouwd, breekt in stukken. „Ons bezit is nu over verschillende schotsen ver deeld”, schrijft Andrée op 2 okto ber in zijn logboek. Twee ijsbeer- kadavers en de proviand voor vier maanden drijven op schotsen langzaam van het kamp vandaan. Andrée, Strindberg en Frankel hebben hun martelende tocht door de onmetelijke poolvlakte op fo to’s vastgelegd, niet wetend dat ze hun eigen ondergang vereeuwig den. De camera en de films wer den door de Noorse expeditie in de tent gevonden. De Noren vinden een logboek, een fototoestel, meetinstrumenten, sneeuwschosnen en drie, door de kou redelijk geconserveerde, lij ken. Het zijn de lichamen van An drée en zijn metgezellen Strind berg en Frankel, drie poolonder- zoekers die in de laatste drie jaar van de 19e eeuw de voorpagina’s van de wereldpers haalden. Het logboek wordt ontcijferd, de films uit het fototoestel ontwik keld. Als de stukjes van de legpuz zel in elkaar zijn gelegd, is het niet moeilijk meer het drama te recon strueren, dat zich in het kamp heeft af gespeeld. Op 18 mei 1897 varen twee schepen de haven van Gotenburg uit. Aan boord zijn Salomon Au gust Andrée, de fysicus Nils Strindberg en ingenieur Knut Frankel. Ze zetten koers naar Spitsbergen. Daar ligt het begin punt van de meest gewaagde expe ditie die de geschiedenis van het poolonderzoek ooit heeft gekend. Het plan is van Andrée. Hij wil de Noordpool bereiken, niet per schip, zoals velen voor hem ver geefs hebben geprobeerd, maar per ballon. Een Deense arts, die het logboek van Andrée op beschreven ziekte- symptomen heeft bestudeerd, kwam tot de conclusie dat de man nen aan trichinose gestorven zijn. Dat is een ziekte die zich in spieren en darmen kan voordoen en wordt veroorzaakt door haarwormpjes. Die haarwormpjes zijn aangetrof fen in de overgebleven resten ijs berenvlees die in de tent verspreid lagen. De ballon waarmee ze de vlucht naar de Noordpool maken, is op speciale aanwijzingen van Andrée vervaardigd door de bekende bal- lonfabrikant Henri Lachambre in Parijs. De hoeveelheid gas die het luchtschip kan bevatten, is vol doende voor een tocht van 30 da gen. Tot hun uitrusting behoren ondermeer een boot, drie sleeën, instrumenten, duiven (om bood schappen over te brengen) en foto apparatuur. Op 11 juli, bijna twee maanden nadat ze uit Gotenburg zijn ver trokken, begint het grote avon tuur. De ballon staat al een paar weken startklaar in afwachting van gunstig weer. Op die bewuste julidag meldt het weerbericht ster ke zuidenwind- Alles wijst erop „Lichter dan lucht” is de titel van de Münsterse expositie. Het thema is een aanduiding van het principe dat aan het eerste lucht- vaarttuig ten grondslag ligt. De eerste geslaagde ballonvlücht staat op naam van de Franse broers Montgolfier die op 5 juni 1783 een hete-luchtballon lieten opstijgen in de Franse provincies tad Annonay. Het was een keer punt in de geschiedenis: het begin van de verovering van het lucht ruim een heilig geloof in eigen kunnen schrijft Andrée op die dag in zijn journaal: „Niemand van ons heeft de moed verloren. Met zulke ka meraden kun je iedere moeilijk heid overwinnen. Het is zijn laat ste logboek-notitie. Ze zullen daarna nog ruim een week leven. in staat zijn eigen slee te trekken, al is die zwaar beladen. Onderweg schieten de drie mannen ijsberen, waarvan ze het vlees nu eens rauw, dan weer gebraden opeten. dat dat de komende dagen zo blijft. voorbereidingen betrekkelijk weinig van de Noordpool weten, zien zich plotseling geplaatst voor de moeilijke opgave te voet de terugreis naar het vasteland te aanvaarden. Op 14 juli 1897 moest de ballon noodgedwongen landen. Er werd deze foto van gemaakt. tunnel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19