Op 7 november verkiezingen Congres 138.00 12.20 nu 25.40 DAMIATE EXTRA RONDREIS PORTUGAL t i 1 WEEKAANBIEDING BLACK-DECKER WORKMATE PHILIPS TL BALK 8 dagen VIJFDELIGE SCHROEVENDRAAIERSET van 16.30 17 februari 1979 L ^■.WÏ I VRIJDAG 19 7 8 3 NOVEMBER BUITENLAND (Door Henk Kolb) Vertrekdatum: Reisduur: Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. y NU van 178.- NU KÖUDENHORN 54 t/m 60 TEL: 321212-322368 Openingstijden: di t/m vr WASHINGTON. De Ameri kaanse republikeinse partij heeft voor de tussentijdse verkiezingen van 7 november (voor Huis van Afgevaardigden, een aantal Se- naatszetels en enkele belangrijke gouverneursposten) meer fond sen bijeengebracht dan ooit tevo ren. Niettemin: na Carters politie ke wedergeboorte, die op Camp David begon en zich voortzette in enkele belangrijke parlementaire triomfen voor het Witte Huis, zak ken de kansen van de republikein se partij op het teweegbrengen van betekenisvolle politieke ver schuivingen met dezelfde snel heid als die waarmee de hefstbla- deren vallen. 40 Watt met lamp, compleet van 33.75 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur ingen Reissom per persoon: 998 Inbegrepen: Reisdokumenten: een geldig paspoort (mag dus niet verlopen zijn). Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in Stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem Tel. 023-313150 (toeslag éénpersoonskamer 82,-) f zaterdags van 's maandags gesloten K vanaf Schiphol om 17.20 uur. Carters ster op tijd rijzend el, itzegel). met u (ADVERTENTIES) I uur. KEUR BOUWMARKT >.-s - 7 jaar en zerk, .komen jcker- ster van De scheidslijn tussen liberaal en behou dend loopt dwars door de partijen en biedt, bepaald aan de hand van het stem gedrag van de individuele volksvertegen woordiger, niet eens veel houvast, omdat allerlei kwesties van strikt plaatselijke aard voor het gedrag van de kiezer dik wijls van doorslaggevender betekenis zijn, dan de grote vraagstukken van een door waard mag zijn als gegeven, waarbij de partij van de president in doorsnee 34 zetels in het Huis en vier zetels in de Senaat kwijtraakt. Echter, zelfs al zouden de aanstaande verkiezingen dit gemiddel de tegen alle redelijke verwachting in be vestigen, dan doet dat voor de democrati sche meerderheid nog nauwelijks terzake en zegt het evenmin iets over de algemene politieke geestesgesteldheid van een parle ment dat ongeacht de verhouding tussen democraten en republikeinen, een sterke neiging vertoont zich steeds conservatie ver te gaan opstellen. Amerikaanse verkiezingen zijn bij tijden een verbijsterende verzameling van tegen strijdigheden. Uit een opinie-onderzoek van de Washington Post is gebleken dat de kiezers de steeds stijgende inflatie en de belastingdruk (die toeneemt maar nog lang niet met de Nederlandse valt te verge lijken) als het grootste nationale probleem beschouwen. Een meerderheid van de kie zers is dan ook voor een republikeins voor stel om de nationale inkomstenbelasting grofweg in drie jaar met 30 procent te verminderen. Maar diezelfde kiezers vin den in meerderheid dat de democratische partij beter in staat is de belastingproble- men te lijf te gaan dan de republikeinen. En een enorme en kostbare republikeinse ontspanning om juist een verlichting van politieke crisis, nieuwe machtsverhoudin gen, rechtvaardig beheer van grondstof fen en wankelende economische systemen geteisterde wereld. Je prima Ti|dens de rondreis accommodatie in 3- of 4-sterrenhotels op basis van 2-persoonska- mer met bad of douche en toilet, volpension, gehele rondrit met een air-conditioned bus met een Engels sprekende gids, vliegreis van Amsterdam naar Lissabon v v per lijndienst van de TAP, busvervoer Haarlem (Fredenkspark)-Schiphol v.v., alle van toepassing zijnde transfers, luchthavenbelastingen, kruierij, tijdens de rondreis bieden wij de lezers van onze, bladen een drankje aan. Nederlandse begeleiding (bij voldoende deelname) en een bagage- en reisongevallenverzekermg ns staal wordt al, igd. il de am van an de ver een trvoer - d- Jt ten van het vertrouwen van de kiezers. Sedert zijn triomfantelijke terugkeer met Sadat en Begin uit het presidentiële va kantieoord is zijn status enorm versterkt. Niet langer zeggen democratische kandi daten dat hij hun winskansen zou schaden als hij in hun kiesdistrict voor een propa gandaspeech zou verschijnen. Integen deel, Carter koestert zich in de warme zon van wederom stijgend vertrouwen. Evenwel, van republikeinse kant blijkt vooralsnog niets, omtrent de opkomst van een kandidaat die het Carter in 1980 lastig zou kunnen maken. Ronald Reagan, de aartsconservatief en ex-president Gerald Ford, dromen van een terugkeer op het politieke toneel, maar hun bittere strijd tijdens de voorverkiezingen van 1976 heeft in de toch al kleine republikeinse minder- heidspartij een tweespalt nagelaten, die niet valt te lijmen door hun bij diverse gelegenheden gezamenlijk verschijnen. Noch Reagan, de voormalige acteur, die als politieke handelsreiziger vrijwel aan elke wens met zilveren tong lijkt te willen de belastingdruk tot het kernpunt van deze verkiezingen te maken, heeft dan ook niets opgeleverd op het punt van mogelij ke stemmenwinst, naar het lijkt. De partij van Reagan en Gerald Ford, die zichzelf moeizaam van een nieuwe poli tieke levensadem poogt te voorzien, wordt slechts op één punt beter in staat geacht tot ’s lands beheer dan de democraten en dat is de bestrijding van de misdaad. Wel nu, slechts 7 procent van de ondervraag den beschouwt dit als het belangrijkste in Amerika van dit moment. Afgezien van de onmiddellijke resulta ten voor de nieuwe zetelverdeling in Huis en Senaat, ontlenen tussentijdse verkiezin gen belang aan hun functie als graadmeter voor de presidentsverkiezingen van 1980. Tot Camp David gaf vrijwel niemand pre sident Carter (zijn kostbare zegepraal bij de teruggave van het Panamakanaal ten spijt) veel kans op een prolongatie van zijn voorstelling in het Witte Huis. Opiniepei lingen wezen op een dramatisch wegsmel- Per traditie in deze eeuw heeft de presi dentiële partij bij tussentijdse verkiezin gen verloren, maar volgens recente opinie peilingen zullen de democraten in de Se naat, waar zij al een meerderheid hebben van 68-32, wellicht één zetel winnen. In het Huis van Afgevaardigden, waar ook een democratische meerderheid heerst met 287-146 (met twee zetels vacant) mo gen de republikeinen, alweer volgens de niet altijd betrouwbare peilingen, hoog stens rekenen op een winst van tien zetels. Het blijkt dan ook dat twee uiterst moei lijke jaren onder Carters beheer nauwe lijks hebben geleid tot een vermindering van democratische aanhang onder de kie zers. En dit wijkt sterk af van het gemid delde van deze eeuw, wat dat dan ook In nauwelijks 3 uur vliegen brengen wij u in samenwerking met de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP naar tiet uiterste westen van Europa, PORTUGAL Portugal, vooral bekend om de hoofdstad Lissabon en in het zuiden de Algarve, is een land vol afwisseling met totaal verschillende mogelijkheden in de diverse regio s. En juist deze afwisseling willen wij u tijdens deze bijzondere rondreis tonen. U bezoekt o a. Nazaré, een oud karakteristiek vissersdorp, Batalha (bezoek aan het klooster), Abrantes, een stad hoog boven de rivier de Taag gelegen, Vila Vicosa (bezoek aan het paleis). U verblijft 3 nachten in Albufeira van waaruit de Algarve bezocht wordt Een heerlijk gebied met schitterende, vaak verlaten, stranden, grillige roodbruine rotsen, gezellige terrasjes, bars, nachtclubs en casinos. Hierna reist u, via Odemira en Setubal naar Lissabon. Deze rondreis door een schitterend land met de in februari bloeiende amandelboom- gaarden en Jn Lissabon een diner in een typisch Portugees „Fadorestaurant met folklore show zullen de hoogtepunten zijn van een heerlijke vakantie. Vanuit Albufeira kunt u deelnemen aan een diner met floorshow in het casino van Vilamoura. De extra kosten bedragen 66,- per persoon. hij zich bekeerd tot een aantal conservatie ve ideeën en dit beperkt de speelruimte van de politieke strategen in de republi- keinse kantoren enorm. Zij moeten kiezen tussen bijvoorbeeld een democraat, die conservatief is ten aanzien van de relaties met de Sovjet-Unie en een verdrag ter verdere beperking van strategische wa pens en republikeinse progressieven, die I bijvoorbeeld door een man als Reagan t nauwelijks te steunen zijn als hij van zijn politieke geloofwaardigheid nog iets wil behouden tegen 1980. Zonder twijfel brokkelt de progressieve vleugel van de republikeinse partij af. Zij concentreert zich voornamelijk in de noordelijk en zeer geïndustrialiseerde staten. De democraten die daar hun steun bij de vakbonden, de zwarte kiezers en de liberalen hebben zien verminderen, pogen dat goed te maken met winst onder de conservatieven. Voor conservatieven wie het meer gaat om hun beginselen dan een partij leidt dit tot de consequentie dat zij de democraten zullen gaan steunen. De slotsom is duidelijk en niet bemoedi gend, maar stemt wonderlijk genoeg over een met een Europese trend: zowel in de republikeinse partij als bij de democraten zullen de liberalen moeten strijden voor het behoud van zeggenschap. Zij hebben het tij tegen: van de verwende Amerikaan die gewend is maatschappelijk succes uit sluitend in tastbaar geld te vertalen en dus zijn persoonlijke welvaart niet prijs wil geven ten bate van belastingen, van een voortwoekerende vrees voor aantasting van Amerika’s militaire macht, van afkeer tegenover maatschappelijke vernieuwin gen die een vertrouwd levensritme ingrij pend wijzigen. Kortom: het politieke tij in Amerika zwenkt naar rechts, ongeacht de vraag tot welke partij de kandidaten behoren. voldoen, noch de harkerige, zij het niet door een briljant intellect gesteunde op rechtheid van Gerald Ford, spreken de kiezer aan. Voor Carter is het aanmerkelijk interes santer om te volgen hoe het zijn concur rentie in de democratische partij vergaat. Jerry Brown, in Califomië strijdend voor herverkiezing als gouverneur, bijvoor beeld: een man met een vrijwel magne tisch aantrekkingskracht voor dé kiezers. Hij leek aanvankelijk ten gronde te wor den gericht door het befaamde „voorstel 13”, dat de belasting op bezit beperkte en zodoende de middelen van de staat ver minderde ten koste van degenen wier be staan van staatsuitgaven afhankelijk is. Brown heeft uiterst behendig deze „op stand van de belastingbetaler” tot zijn politiek eigendom gemaakt en staat op het punt zijn republikeinse tegenstander te verpletteren. Gegeven het feit dat de belas tingkwestie op min of meer plaatselijk niveau in zo’n zestien staten in de een of andere vorm op de stembiljetten is gezet, kunnen de democraten niet veel anders dan in hun nationale politiek althans een essentie daarvan te verwelkomen. De democraten hebben in de aanloop naar de verkiezingen in tal van staten diepe bressen geslagen in het republikein se „voorrecht” als behoudend te worden beschouwd. Overal waar een democraat een uiterst moeilijke strijd tegen een repu blikeinse opponent tegemoet gaat, heeft

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27