Vinyl op de vloer is gemakkelijk te leggen Boerenkool en spruitkool uit de moestuin Trommeldroger zontUrafpoer naar buiten J Xj'; Vi Lekkere kwark en yoghurt recepten Èé-- rft S|i ster HARDE LAAG MET EFFECT VAN TAPIJT TUINKALENDER VOOR NOVEMBER MS X 32 Xii y Vochtbestendig Ondergrond Los of vast leggen in Moestuin Uit het assortiment materialen voor wanden en vloeren is vinyl niet meer weg te denken Het wordt in tal van fraaie uitvoeringen aangeboden Maar behalve de decoratieve functie heeft vinyl nog meer goede en praktische eigenschappen. Het is een halfzacht produkt. Voor vloerbedekking betekent dit dat men bij het belopen dezelfde ervaring heeft als op tapijt. Het onderhoud is echter net zo simpel als bij harde vloeren, bijvoorbeeld plavuizen. Gebruiksduur V a Zelfs vlak voor de open haard doet vinyl het goed als vloerbedekking. ST- 1S€ onderlaag dient drukvast en droog te zijn. Vinyl kan niet over weke vloerbedekking, zoals tapijt of een zacht isolatiemateriaal, gelegd worden. De banen worden zó gelegd, dat de na den ertussen loodrecht op de wand met de meeste ramen staan. De eerste baan moet een lengte hebben als die van de te beleg gen ruimte met vijf centimeter extra voor het snijden. De tweede en eventueel vol gende banen krijgen een zodanige lengte dat men „op rapport” kan leggen. Dat wil zeggen dat het patroon van de banen in elkaar over moet kunnen lopen. Raad pleeg hiervoor de handelaar bij het aan schaffen van de vloerbedekking. Hij kan berekenen hoeveel extra materiaal men moet kopen om de banen op patroon naast elkaar te laten liggen. De eerste baan wordt op maat afgesne den en tegen de wand geschoven. Dan de tweede baan er tegen aanleggen. Altijd „gestort”, dus ten opzichte van de eerste baan 180 graden gedraaid. Het „rapport” van beide banen doorschuiven en op el kaar laten aansluiten. De tweede baan moet de eerste zodanig overlappen dat op de naad weer een volledige figuur wordt gevormd. Als het motief van de twee ba nen onderling verloopt, kan men de twee de baan met de rugzijde naar buiten stijf oprollen. Na enige tijd weer uitrollen en alsnog op patroon leggen. Het materiaal voegt zich dan gemakkelijker. Op de plaats waar de banen elkaar over lappen, worden deze met een Stanleymes langs een zware stalen lineaal tot op de ondergrond doorgesneden. Afgesneden stroken worden verwijderd. beste tijd om bomen, heesters en rozen te (ver) planten. Bij struiken spit men de grond twee steken diep. Bomen krijgen een extra ruim plantgat van een meter lang, een meter breed en zestig tot tachtig centimeter diep. De uitgegraven grond wordt vermengd met goede teelaarde en verteerde mest. Onder de wortels komt een laag bemeste grond, maar de wortels mogen niet direct met de mest in aanra king komen. Na het planten worden bo men en struiken gesnoeid, zodat het evenwicht tussen kroon en wortels wordt hersteld. Wie herinnert zich niet de tijd dat je met een lekker knuffeldier naar bed ging? Hoe dat beest of pop er precies uitzag deed er niet zo veel toe. Vaak de lelijkste, de gekste, maar in ieder geval de liefste. Het poppen maken hing geheel van de fantasie van moeder, of zelfs vader, af. Natuurlijk kon je het altijd via een voorbeeld doen. Nu zijn er ook voorbedrukte lapjes stof in de handel die weinig aan de fantasie overlaten. Kant en bijna klaar in een wip. Een instant lappenpop. Ze worden vanuit Amerika geïmporteerd door Wébé Textiel (Choorstraat 7, Utrecht) en kosten ongeveer zeven gulden per stuk. De knuffelbeesten zijn er in de vorm van kikkers, konijnen, leeuwen, poezen enz. Ze kunnen het best worden opgevuld met schuimrubbervlokken. In tien minuten staat Kees de Kikker gestikt en gevuld in de kinderkamer. telen, kunnen daarvoor in november de voorbereidingen worden getroffen. Men spit de grond om. Voor asperges wordt drie steken diep gespit en voor mieriks wortels twee. In de bovenste laag ver werkt men verteerde stalmest of turf molm om het humusgehalte van de grond te verbeteren. Voordat de grond diep bevroren is, kan zo tegen eind no vember nog een voorraadje prei worden aangelegd. Men kort de wortels en de bladeren een stukje in en de prei wordt in vochtig zand in de kelder opgeslagen. Als de spruitkool veel te lijden heeft van de oostenwind kunnen aan de oost kant sparre- of dennetakken op de juiste lengte in de grond worden gestoken. Bij zeer strenge vorst kan op de groentekui- len nog een extra beschermlaag worden aangebracht van stro of turfmolm. Als men ook ’s winters peterselie wil plukken, worden om en over de planten stukken glas geplaatst. Zodra het gaat vriezen wordt het glas met droge blade ren bedekt. Ilchtkap 144,60 inten en De kwaliteit van de onderlaag is vanzelf sprekend ook van groot belang. Als de Vinylvloerbedekking kan in principe op elk soort ondervloer gelegd worden, hout of steenachtig. De ondervloer dient in elk geval volkomen vlak te zijn. Gaatjes, kie ren, open naden en putjes moeten eerst worden opgevuld met een vulmiddel. De Men kan kiezen uit twee mogelijkheden. Vinyl laat zich namelijk ook los plaatsen, zodat het eventueel later verhuisbaar is. Men werkt dan met dubbelzijdig plak band. Volledig plakken kan ook. Dan moet de vloer in zijn geheel met kit worden bestreken. Bij los leggen worden twee of meer ba nen onder de hele lengte van de naad beplakt met dubbelzijdig plakband. Nadat één beschermlaag is afgestroopt, kan men die op de vloer plakken. Daarna de boven ste beschermstrook verwijderen en de bei de banen gelijkmatig aandrukken. Op de ze wijze kan men langs de randen van het vertrek, niet meer dan twee millimeter vanaf de plint, plakband plaatsen. Bij volledig plakken is de werkwijze als volgt. De pasgesneden banen tot de helft terugslaan. Vervolgens het plakmiddel op de vloer uitgieten en waaiervormig uit strijken. De banen terugklappen op het kitbed. Vervolgens met een plank, waar een doek omheen is gewonden, de banen vanuit het midden naar de kant toe uit wrijven, om eventuele luchtbellen te ver wijderen. Direct na het leggen gaat men de naden en randen afdichten. De naden moeten schoon zijn. Verharde kitresten aan de bovenkant van het materiaal met een doekje met terpentine verwijderen, verse kit met een vochtige doek. Het afdichten moet gebeuren met een elastisch blijvende voegpasta, bijvoorbeeld Winoliet van Eu- rocol. Vinyl mag nooit met vloerwas of andere vette middelen worden onderhouden. Vet tige substanties kunnen namelijk de week maker aantasten. Bovendien vormt zo’n waslaagje een „vuilvasthouder”. Toeia ans alles Tel Om toch maar met een lekker toetje te beginnen: smelt 40 gram chocolade in 1 deciliter melk. Laten afkoelen en er 3 bekertjes Bulgaarse yoghurt door kloppen met 50 gram suiker. Vervol gens een-achtste liter slagroom met wat suiker stijfkloppen en een banaan in plakjes snijden en met wat citroen sap besprenkelen. Onderin een glazen schaal komt het chocolade-yoghurt- mengsel, daar bovenop een garnering Behalve boerenkool en spruitkool moe ten alle koolsoorten, die nu nog in de volle grond staan, geoogst worden. Ze kunnen zo mogelijk worden opgeslagen in de kelder. In oktober geplante wintersla krijgt eind november een beschermlaag van sparretwijgen. Ook voor snijbiet is zo’n beschermlaag het meest geschikt. Als rwen van plan is in het komende voorjaar mierikswortels of asperges te Toch is er ook bij vinyl veel verschil in samenstelling. De onderlaag kan bestaan uit jutevilt, kurk, polyestervilt en een ve rende asbestlaag. Wie dan ook bezwaar heeft tegen het gebruik van asbest in huis, kan beter in plaats van vinyl op de vloer het natuurprodukt linoleum nemen. Daar van is kurk de voornaamste grondstof. Bij vinyl bestaat de bovenste laag uit polyvinylchloride, kortweg PVC genoemd. Dat kan in kleuren en diverse reliëfuitvoe- ringen worden gemaakt. Soms is het des sin alleen op de bovenste laag aange bracht. maar bij andere soorten zijn de patronen door en door verwerkt. In de PVC-slijtlaag bevindt zich onder meer een zogenaamde „weekmaker”. Dat is een chemische stof die ervoor moet zorgen dat het materiaal soepel blijft en niet gaat barsten. Het is wel één van de duurste grondstoffen voor het maken van PVC-vloerbedekking. Het ligt dan ook voor de hand dat de concurrentie een fabrikant wel eens aanzet tot het gebruik van minder goede weekmakers. Er zijn er die tamelijk vlug uit de PVC-laag verdwij- len, waardoor het materiaal gaat barsten. Dit verschijnsel doet zich veelal voor bij goedkopere soorten. Bol- en knolgewassen die 's winters in de grond blijven krijgen in de loop van november een beschermende deklaag, liefst van verteerde stalmest of turf molm. Rotstuinplanten geeft men boven dien nog een deklaag van sparretakken. Waterplanten worden in een koele, vorst- vrije kelder gebracht. Alle niet gave plantedelen worden verwijderd. Wanneer men in het voorjaar een nieuw gazon wil aanleggen, is het aan te bevelen nu de grond om te spitten. Men laat de aarde in grove kluiten liggen. Door er compost of turfmolm in te ver werken wordt de bodem poreus. De meeste grassoorten voelen zich hierin het beste thuis. De grond rondom sierheesters wordt omgespit zodra de laatste bladeren zijn gevallen. Heesters kunnen eind novem ber gesnoeid worden. Rankende planten als bijvoorbeeld de clematis omwikkelt men tot een hoogte van ongeveer anderhalve meter met sparretakken. November is met maart de ondervloer kurkdroog is, kan een volko men watervaste onderlaag achterwege blijven. Is dat niet het geval, dan kan men niet zonder een elastische laag van asbest vezels. De vinylvloerbedekking wordt in dit geval geplakt met een witte kunst- rubber kit. Voor drie tot vier vierkante meter is één liter kit nodig. De verende asbestlaag maakt vloerisola- tie overbodig. Deze laag vormt zelf een uitstekende isolatie Niet alleen ten aan zien van vocht, koude en warmte, maar ook voor wat betreft de woongeluiden. Daardoor wordt ook het binnendringen van burengeluiden tegengegaan. Door gaans worden deze vloerbedekkingen uit sluitend in vertrekken waar het altijd nat is, zoals keukens en badkamers, toegepast. Omdat vinyl door zijn isolerende laag warm aanvoelt, is het eigenlijk overal in huis toepasbaar. Kinderen spelen graag op zo’n vloer en bij valpartijen kan aanraking met deze vloer weinig kwaad. Natuurlijk kan vinyl ook in woon- en slaapkamers worden gebruikt. De kinderen worden niet geremd door dure, kwetsbare materialen. Of de inrichting nu klassiek of modern is, het dessin voegt zich naar alle woonstijlen. Doe-het-zelvers zullen met het leggen van vinyl op vloeren weinig problemen hebben. Als regel geldt: grote patronen in grote ruimten, kleine patronen in een klein vertrek. Daar kan uiteraard ook van afge weken worden. Soms kan een groot dessin op een kleine oppervlakte een prima effect geven. In het bijzonder daar waar het materiaal behalve op de vloer ook tegen de wand wordt aangebracht. Het beste kan men van de te beleggen ruimte eerst een nauwkeurige plattegrond tekenen. Hierop alle maten precies aange ven. Ook die van deuren en deurposten. Geef tevens de plaats van de ramen aan. van banaan en slagroom. Kinderen zijn dol op dit „negertoetje". En „champignons speciaal” maakt men als volgt: 250 gram schoonge maakte en gehalveerde champignons, samen met twee in vieren gesneden tomaten (eerst ontvellen), 1 gehakte ui en wat zeer fijn gesneden bieslook smoren in wat boter. Iets laten afkoe len en er dan 250 gram kwark en 1 deciliter koffieroom door roeren. Met zout, peper en aromazout op smaak afmaken. Dit smaakt voortreffelijk bij droge rijst en gemengde salade. Het boekje bewijst dat kwark en yoghurt vrijwel overal mee te combine ren zijn, ook met bijvoorbeeld vis- en vleesschotels of typisch Italiaanse ge rechten als macaroni en spaghetti. Maar zuivel kan ook in de soep! GASTON GOURMET tr goeds >geleid te en bon- jk 1 jaar ave van Er is weer iets nieuws op de markt gekomen op het gebied van trommel- droogautomaten In te genstelling tot bestaan de condensatiedrogers met waterkoeling heeft dit apparaat, de Dier mat 45 K, namelijk geen afvoer naar buiten no dig. Overal waar een stopcontact aanwezig is kan deze luchtgekoelde condensatiedroger wor den geplaatst. Inbouw als keukenap- paratuur is ook zonder Met kwark en yoghurt kan je meer doen dan ze, al dan niet van vruchtjes voorzien, als toetje verorberen. Uitge verij Luitingh heeft een boekje „Lek kere kwark- en yoghurtrecepten” doen verschijnen, samengesteld door Nancy Eekhof-Stork, Deddie de Bie-Geursen en Nel van der Marei, in samenwerking met het Nederlands Zuivelbureau. Prijs: f 9,90. Omvang 96 pagina's. De gebruiksduur van vinylvloeren wordt voor een belangrijk deel bepaald door de kwaliteit van de PVC-toplaag. Is dit laagje van een matige kwaliteit door een minder soort weekmaker en een des sin dat er als het ware opgedrukt is, dan gaat de vinylvloer natuurlijk niet zo lang mee. Een verschijnsel dat zich dikwijls voordoet bij opvallend goedkope soorten is een geurtje dat dagenlang in huis ver spreid wordt. Het ontstaat door de week maker, die min of meer oplost. Een goede kwaliteit vinylvloer heeft een gemiddelde levensduur van acht tot tien jaar De siertuin wacht de winter af en ook hier bestaan de voornaamste bezigheden uit het aanbrengen van beschermlagen. Gladioleknollen mogen pas in de win- terbewaarplaats als ze helemaal ge droogd en gereinigd zijn. Men maakt ze schoon zodra de oude knollen los kunnen worden gemaakt van de bodem van de nieuwe. Het gedeelte van de stengel dat nog aan de knol zit wordt weggenomen. Beschadigde en zieke knollen mogen niet bij de gave worden gelegd. Een geschikte o ver winterings plaats is een droge, goed geventileerde ruimte met een tempera tuur van acht tot twaalf graden Celsius. De knollen kunnen in platte kistjes wor den gelegd, waarbij in iedere kist twee lagen komen. Ook plastic zakken met gaten erin voldoen goed als opslagplaats. Als men niet over een vorstvrije ruimte beschikt, worden ze in een kist met droge turfmolm ingebed. De knollen mogen elkaar niet raken en ze moeten tenminste vijf centimeter vanaf de wanden van de kist liggen. In de op één na laatste maand van het jaar is er eigenlijk niet meer zo heel veel te doen in de tuin. Men kan zich bezig houden met wat aanvullende werkzaam heden als het herstellen van omheinin gen. Het zogenaamde hang- en sluitwerk moet goed worden Ingevet om roestvor- ming gedurende de winter te voorkomen. Waterbakken worden nu leeg gemaakt en waterdicht afgedekt. Ook kan men ze vullen met turfmolm. Als de bakken niet vast in de grond zitten worden ze omge keerd neergelegd. De randen mogen niet met de grond in aanraking komen. Daar om legt men er enkele stenen onder. Als bodembedekking kunnen denne naaiden tussen de planten worden ge strooid. Hierdoor wordt vlug en diep bevriezen van de bodem voorkomen. Dennenaaiden verteren namelijk lang zaam door het hoge harsgehalte en ze laten lucht door. Beukeblad is eveneens erg geschikt als bodembedekking. Het is enigszins waterafstotend. meer mogelijk. De water damp die bij het drogen ontstaat wordt door cir culerende koele lucht in het apparaat tot water gecondenseerd en in een speciale bak opgevan gen. De droger heeft een capaciteit van 4,5 kilo (droog) wasgoed en kan de vulling van een was machine in één keer dro gen. Dat kan zowel kast- droog als strijkdroog zijn. Ook koud-luchten staat op het programma. Het exact op de verlang de wijze drogen wordt gegarandeerd door een elektronisch meet- en re gelsysteem. Door een af- koelfase aan het eind van de programma 's wordt kreuken van het wasgoed voorkomen. De trommel en de binnen kant van de deur zijn ge maakt van roestvrij staal. Nadere informatie Zanker Nederland BV, Johan de Wittlaan 11, 3440 AB Woerden. Sf. ...a w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33