RAPPORT VAN RIJKSWATERSTAAT: Andere woning voor mevrouw Smit langs sluizen en havens ju „Een echte harde werker van het allereerste uur” hciven- berichten. SSousino* Voor u die van exclusief woon-niveau in klassieke stijl houdt... uitgevaren visserijschepen 7 4 AUeenstaandencentrum organiseert kienavond Hoogovens-jubilaris gehuldigd Geen spreekuur Bedrijfsongeval bij Van Gelder Papier k bv Zanggroep treedt op in koffiebar Inbraak in kiosk op Marktplein Bestuurskadercursus Culturele Sportbond Klaverjas en sjoelen bij KIC-handbal Strandloop van „De IJmondtrekkers” “SM >T WU BETER WkHB geboorte? wsn van rixel zo'n drukker Oosterduinweg 29 vMM tel. 14768 IJmuiden IJMOND 19 7 8 NOVEMBER VRIJDAG 3 Good Housing heeft een uitzonderlijke kollektie meubelen, wandgobelins, gordijnstoffen, verlichting en antiek. Spaarndam kon erger worden voorkomen. roor rk IT AAR Voor 't echt sfeervol wonen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Tijdens de ab normaal droge zomermaanden van 1976 is op verschillende'plaat- sen in Noord-Holland de kwaliteit van het water zodanig verslech terd, dat er bijzondere maatrege len genomen moesten worden om aan noodsituaties het hoofd te kunnen bieden. De Bollenstreek werd door verzilting bedreigd, on der andere doordat het zout ver het Noordzeekanaal kon opruk ken. Door maatregelen bij de sluis en het boezemgemaal van DRUKWERK 1U BESTELLEN? WM” VERLOVING? huwelijk? Droge zomer ernstige bedreiging waterkwaliteit in Noord-Holland (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 Bn. lardlaan ratraat Tl evallen ondag- ummer I aange 93 kisten schar; IJ ■rsen. twee 164 abeljauu schar 78 kreel éét VELSEN. De wethouder van perso neelszaken, mevrouw A. J. P. van Heel- Montijn, houdt maandag 6 november 1978 geen spreekuur. De wethouder van onderwijs, H. Schee- per, houdt woensdagmiddag 8 november spreekuur van twee tot drie uur. De baten worden door de beheerstamilie Van Amersvoort aangewend ten behoeve van de exploitatie en het onderhoud van het centrum. SANTPOORT. De christelijke zang groep „Psalter” treedt zaterdagavond 4 november op in koffiebar De Toorts in Santpoort-Noord. De groep wordt bege leid door pianist Harry Govers. Belangstellenden zijn welkom vanaf acht uur. Het adres van de koffiebar is Hoofdstraat 160 in Santpoort. IJMUIDEN. In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken in de kiosk op het Marktplein, de toegang werd verkregen door drie hangsloten, waarmee de deur op slot zat, door te knippen. Er werd een groot aantal pakjes sigaretten en shag ontvreemd, evenals een slof vloeitjes. Verder verdwenen er dertig aanstekers, ongeveer eenzelfde aantal sexboekjes, 18 grote pakken durex en 8 kleine pakjes. Volgens de experts van de rijksoverheid zou onder andere de inpoldering van de Markerwaard een gunstige invloed heb ben. Ook in tijden van grote droogte moe ten het Markermeer en het Ijsselmeer op een bepaald peil gehouden worden. Met de beperkte watertoevoer via de IJssel is dat erg moeilijk. Het gewenste peil zou gemak kelijker te handhaven zijn bij een kleiner wateroppervlak, zo redeneren deskundi gen van Rijkswaterstaat. Voorts zou een tweede Oostvaarders- diepdijk moeten worden aangelegd om het zoute water uit de Flevopolders op te van gen. Dit loopt nu nog rechtstreeks in het Markermeer, dat daardoor veel zouter is dan het Ijsselmeer. Via dat nieuwe kanaal en het Noordzeekanaal kan dat zoute wa ter in de toekomst dan direct op de Noord zee worden geloosd. Tenslotte zou onder andere een directe verbinding van het Amsterdam-Rijnka- den bovendien de uitgebreide beregenin- gen die de boeren op hun uitgedroogde akkers toepasten. IJMUIDEN. „Onze jubilaris is ie mand die bij Hoogovens de oude garde vertegenwoordigt. Iemand die heeft mee geholpen het kleine bedrijf van toen uit te bouwen tot het concern van vandaag”. Met deze woorden verwelkomde ir. P. van Rijn, hoofd van de technische dienst van Hoogovens, woensdagmiddag de heer K. H. Marks uit Heiloo. Deze was samen met zijn echtgenote en enige familieleden naar het Ontvangstcen- trum gekomen om in aanwezigheid van chefs en collega’s zijn veertigjarig dienst verband te vieren. „Met een salaris van honderd gulden per maand kwam u veer tig jaar geleden in dienst van het bedrijf. Terugkijkend op uw loopbaan leert, dat u in de loop der jaren heel wat stappen in de (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Mevrouw L. J. H. Smit, nu nog bewoonster van een gemeentelijk slooppand aan de Kanaalstraat in Oud- Umuiden, is uit de moeilijkheden. Don derdagmiddag is haar door de gemeente een andere woning en wel aan de Bloem- straat in Oud-IJmuiden officieel toegewe zen. Vandaag krijgt mevrouw Smit de sleutel van haar andere huis, zodat de spontane actie van het wijkcomité Oud- IJmuiden geslaagd is te noemen. Me vrouw Smit, die jaren op de toewijzing van een andere woonruimte heeft ge wacht, vindt het allemaal fantastisch. Woensdagavond heeft mevrouw Smit de hulp van het wijkcomité Oud-IJmuiden in geroepen omdat zij zelf geen kans zag haar problemen op te lossen. Haar huis, een van de panden die in de toekomst moeten worden gesloopt, is in de loop der tijd geheel in verval geraakt. Het lukte haar niet andere woonruimte te krijgen. De heer H. Broekhof, afdelingschef bij de technische dienst, haalde allerlei verha len op uit de geschiedenis. Zijn stoffelijke blijk van waardering voor de prettige sa menwerking met de heer Marks, vormde het gouden armbandhorloge. Als voorma lig chef van de centrale technische dienst richtte ir. J. H. Brinkhorst het woord tot de jubilaris. „Samen hebben wij voor heel wat hete vuren gestaan bij de opbouw van de technische bureau’s. Niet in de laatste plaats konden onze voornemens worden uitgevoerd door uw beminnelijke persoon lijkheid, uw tactische benadering van de persoonlijke aspecten en uw grote mate van geduld en collegialiteit”, aldus ir. Brinkhorst. De heer P. Ranzijn verscheen vervolgens met een bovenmatig model kwartetspel op het podium. Met enige oud-collega’s werd de jubilaris gevraagd als „gastspeler” een partijtje mee te spelen. Na zijn dankwoord bestond voor de vele aanwezige bedrijfsgenoten nog gelegen heid de heer Marks persoonlijk met dit jubileum geluk te wensen. Enkele leden van het wijkcomité hebben donderdag een bezoek gebracht aan het bureau woonruimteverdeling van de ge meente om te vragen mevrouw Smit een onlangs leeggekomen huisje in de Bloem- straat toe te wijzen. goede richting heeft gezet”, aldus vervolg de ir. Van Rijn. VELSEN-NOORD. Gistermiddag rond drie uur vond er bij Van Gelder Papier een bedrijfsongeval plaats, waarbij een 18-jarige leerling elektromonteur aan het oog gewond raakte. De jongeman, een inwoner van Beverwijk, was bezig met een schroevendraaier de beschermkap van een koelingsinstallatie te demonteren, toen de schroevendraaier uitschoot. De punt van het stuk gereedschap kwam daarbij in het rechteroog terecht. Daarbij ontstond een wondje in het ooglid terwijl ook het bindvlies beschadigd werd. Het slachtof fer zal geen ernstig blijvend letsel aan het ongeluk overhouden, hij werd voor behan deling naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Donderdag 19 oktober Hektrawler Willy KW 141, Dirk-Diederik KW 172. Maandag 23 oktober Hektrawler Johanna KW 39, Jan Maria KW 171, Frank Vrolijk Czn SCH 81, Voorwaarts VL^142. Dinsdag 24 oktoberHektrawler Arie Ouwehand KW 122, Rijnmond VI KW 135. Woensdag 25 oktober Hektrawler Zeehaan MM 57, Annie Hillina KW 170, Onderneming I SCH 90. Donderdag 26 oktober Hektrawler Rijnmond II KW 43, Onderneming II SCH 108, Monica VL 89. Maandag 30 oktober Hektrawler Vooraan VL 115. MT Protinus IJM 154, Meyert Menno IJM 200, Wiron II IJM 211, Ora et Labora KW 51, Jacob KW 55, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, ML. Michiel KW 167. MK. Poolster IJM 11, Gertjan Pieter IJM 14, Even Haezer IJM 18, Pieter IJM 19, Drie Gebroeders IJM 20, Davina IJM 27, Maarten Cornells IJM 44, Swift U 115, Wiron VI IJM 207, Janny Jacoba KW 4, Pieter Jacob KW 24, Willem Adriana KW 25, Ada KW 29, Rosemarie KW 34, Anna Hendrika KW 45, Pelikaan KW 88, Marry Jacob KW 117, Tiny KW 145, Wilhelmina KW 173, Valk KW 185, Hans KW 189, Yvonne Yolanda KW 206, Aga tha KW 214, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Marco WR 32, Johanna Cornelia WR. 57, Leen- dert Jan SCH 256. Dinsdag 31 oktober: MK. Gertjan Pieter IJM 14, Eben Haezer IJM 18, Pieter IJM 19, Davina IJM 27, Deo Volente II KW 11, Anna Lydia KW 194. n deze sn zon- 17 tot wijk. zuster 30729, gmarkt i kisten jauw; 9 83 kis- 7 kisten 25 6600 UK II UK 81 VD 19 ?0 ƒ8300 Irie Texe ning val INTERIEUR SPECIALISTEN Alkmaar. Mient 23, tel.072-120844 Amsterdam, lleetliovenstraat 65, tel. 020-769575 ƒ66.100; uk 17 JK 141 -t 28.600: aen met 444-178; kabel- s 104-86; jf 79-54; 2; schel- >8; schol hol vier twee 52- ie poon ote tong nmiddel ng twee naai op het Ijsselmeer tot stand moeten worden gebracht. Een droge zomer, zoals in 1976, komt slechts eens per 300 jaar voor. Door die uitzonderlijke situatie werden echter on volkomenheden in onze waterhuishouding onverbiddelijk bloot gelegd, zo blijkt uit de rapportage van Rijkswaterstaat. Als ge volg van de geringe hoeveelheid neerslag en de grote verdamping werd er door de grote rivieren erg weinig zoet water aange voerd. De Maas liet een absoluut laagtere cord zien, terwijl de aanvoer van de Rijn alleen in 1921 nog lager was. De kwaliteit van het oppervlaktewater in ons land is sterk afhankelijk van de hoeveelheid wa ter die via de grote rivieren binnen stroomt. Wanneer er minder water in de rivieren staat en er toch veel verontreinigde stoffen door steden en industrieën worden ge loosd, wordt de concentratie van vuil veel hoger. De temperatuur loopt daardoor op terwijl er minder zuurstof in het water overblijft. Gevolg: chemische reacties en biologische processen versnellen en de kans op bijvoorbeeld massale vissterfte stijgt. Bovendien ziet het zeewater kans verder landinwaarts op te dringen. De slechte kwaliteit van het water was doorgaans geen reden voor de water schappen om de distributie te stoppen. Meermalen gaven de schappen de voor keur aan slechter water boven het stilleg gen van de wateronttrekking. Dit in ver band met de handhaving van het water peil. Als gevolg van de optredende zout- concentraties ontstonden daardoor in de tuinbouwgebieden grote verliezen. Op ver schillende plaatsen deden zich problemen voor door overmatige algengroei, kroos vorming, stankoverlast en vissterfte. Hoe wel er duidelijk bezwaren zijn ondervon den, met name in gebieden waar geen extra water kon worden aangevoerd, heb ben die toestanden geen omvangrijke vor men aangenomen. Een nadelig effect had- Voor mevrouw Smit was de toewijzing natuurlijk groot nieuws: „Het is niet te geloven. Ik had het nooit gedacht. Ieder een helpt mij om alles in orde te maken. Ik ben erg dankbaar.” Dit betekende meer ruimte aan dek en een groter laadvermogen. Ongestoord kon nog enkele jaren de haringdrijfnetvisserij wor den uitgeoefend, maar in 1940 was dat niet meer mogelijk. Toen de haringvloot in gereedheid werd gebracht om uit te varen werd dit onmogelijk gemaakt omdat ons land werd bezet door de Duitsers. De be zetter stond aanvankelijk toe dat een aan- ook voor de Adriana de zeilperiode. Er werd een 80 pk Bronsmotor in geplaatst. In deze tijd naderde echter het einde van de Reederij Pot. In 1932 had men nog de beschikking over 3 stoom- en 5 motorlog gers die alle te koop werden aangeboden. De stoomloggers Columbus VL 47, Venus VL 84 en Noordzee VL 43 bleven in Vlaar- dingen met de motorloggers Adriana H VL 89 en Apollo VL 155. De overige drie schepen konden vanuit een andere haven opnieuw in de vaart worden gebracht. Zo gingen de Excelsior I VL 75 en de Excelsor II VL 76 naar Katwijk waar zij als trawlog- ger werden ingezet, eerstgenoemde als De Vrouw Dirkje KW 104 en de andere onder de naam Alida KW 91. De Adriana VL 88 werd aangekocht doör de firma A. de Jong te Scheveningen, geen naamsverandering maar wel van letterteken en nummer. Het werd de SCH 104. Werden aan het einde van de jaren twintig zeilloggers van een motor voorzien, in de tweede helft van de dertiger jaren werden veel loggers op de helling gehaald om te worden verlengd. Ter illustratie: Bij de energiecentrale Lagerweide in Utrecht liep de tempera tuur van het water een enkele keer op tot 36 graden en bij de centrale bij Diemen tot 33 graden. De verzilting van het Noordzee kanaal werd ook bestreden door schutbe- perkingen. Dat er zich bij de centrales van Velsen en Diemen geen ernstiger proble men hebben voorgedaan, was mede te danken aan de in dit geval gunstige oosten wind die zomer. Om de noodvoorzieningen in het westen van Nederland goed te doen functioneren, moet het peil van het Amsterdam-Rijnka- naal worden verhoogd. Dat levert echter problemen op bij het „DOORSPOELEN“ van het Markermeer en de grachten van Amsterdam. Alle noodvoorzieningen ten spijt kon niet worden voorkomen dat on der andere de boezems van Rijnland ver- ziltten. De doorvoer van het water naar Rijnland via noodvoorzieningen werkte niet optimaal, omdat onderweg onder an dere teveel water werd onttrokken. De noodtoestand van 1976 was voor Rijkswaterstaat aanleiding een groot aan tal studies op touw te zetten, om te komen tot een zodanige aanpassing van de water huishouding en de infrastructuur, dat ern stige situaties in de toekomst kunnen wor den voorkomen. agmarkti beljauw; ïlvis; 694 2 kisten 3 kisten 3; kabel- le 114-76; vijf 88- ee 99-87; 54; schol elvis één Ivis drie rie 55-34; reel twee hammen In de maanden juni, juli en augustus is het enkele malen voorgekomen dat de PEN-centrale bij Diemen voor korte tijd een deel van de produktie van de centrale bij Velsen moest overnemen, omdat de temperatuur van het water tot boven de toegestane grenswaarden opliep. Het om gekeerde was ook het geval, dan nam Velsen een deel van Diemen over. Bij waarnemingen is gebleken dat het plankton plaatselijk door de hoge tempe ratuur werd aangetast. Dat blijkt uit een rapport van Rijkswaterstaat over de ge volgen van de droge zomer van 1976 voor de stand en daarmee de kwaliteit van het water in rivieren, kanalen en meren. De toestand van het water baarde in die tijd in het hele land zorgen. Rijkswaterstaat stelt een aantal veranderingen in de waterhuis- houdkundige infrastructuur voor om der gelijke situaties in de toekomst het hoofd te kunnen bieden. •ir Mevrouw Marks gespt haar echtgenoot het gouden armbandhorloge om dat werd overhandigd door afdelingschef Broekhof. Van constructie-tekenaar tweede klasse kom de heer Marks op tot afdelingschef van het technisch bureau bij de centrale technische diensten. Vanaf 1962 was de jubilaris nauw betrokken bij de oprichting van het bureau van de werktuigkundige dienst. De heer Van Rijn karakteriseerde de jubilaris als een stugge doorwerker die zich sterk bij het werk betrokken voelt. Als tastbare herinneringen had hij het gouden ere-insigne meegebracht, alsmede de tra ditionele gratificatie. I VELSEN-NOORD. De handbalafde- 1 ling van de sportvereniging KIC in Velsen- Noord gaat zaterdag 4 november voor le den en vrienden van de club haar competi tie voor klaverjassen en sjoelen voortzet ten in de eigen kantine op het sportpark Rooswijk. KIC-handbal heeft voor het competitie-element gekozen om daardoor de gezelligheid te bevorderen en de activi teitencommissie nog meer stimulans te ge ven. Deze avond begint om 20.00 uur. KIC- handbal heeft ook het voornemen om weer een rommelmarkt te houden ter verstevi ging van het jeugdwerk en de kasmidde len. Tijdens de droogteperiode in 1976 zijn grote hoeveelheden water bij Tiel aan de Waal onttrokken om via het Amsterdam- Rijnkanaal de verzilting van de Hollandse IJssel tegen te gaan, voor de watervoorzie ning naar de landbouwgebieden in West- Nederland, voor de vier elektriciteitscen trales langs het Noordzeekanaal en het Amsterdam-Rijnkanaal, voor de verzil- tingsbestrijding in het Noordzeekanaal en incidenteel voor het verhogen van het peil op het Markermeer. IJMUIDEN. Woensdag aangekomen: Tartu, Riga, Velsen; Rafnes, Sagunto, IJ- muiden; Bereitschaft, Rostock; Export Pa triot, Bremerhaven; Karl Marx, Rostock; Sambre, Hull; Claudia 7, Wisbech, IJmui- den; Wildebeest, cont. plat, Velsen; Hein- riech S, Brussel; Huelva, Rotterdam, IJ- muiden; Buraidah, Izmir; Pacific Shore, Cont. plat, Velsen; Stollberg, Takoradi? Yak, Cont. Plat, IJmuiden; lohana Mak- mastal, Rouen, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Hollandia, Zee- brugge, Alida Smits, Londen; Thallasini Tyhi, Norfolk, IJmuiden; Wielingen, Noordzee; Sincere, Noordzee; Tor Scandi navia, Gotenburg; Ruinborg, Delfzijl, Zaandam; Artic Shore, IJmuiden, Velsen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Har- men Oldendorf, New Orleans; Eemsborg, Delfzijl; Weyroc, Bremerhaven; Nova Sho re, Cont. Plat, Velsen; Hoegh Minerva, Emden; Koog aan de Zaan; Caribia Ex press, Hamburg; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Nassauborg, 'Delfzijl, Beverwijk; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Artic Sho re, Cont. Plat, Velsen; Smitlloyd-1 Cont. Plat, Velsen; Sussexbrook, Beverwijk; Li- gato, Delfzijl, Terra, Tananger, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Roya, Caen, Umuiden, Haico Holwerda, Grange mouth; Smittlloyd 3, Cont. Plat, Velsen; Bernd, Confreville; Este, Haldon, IJmui- den; Boekanier, Gr. Yarmouth; Hornsund, Delfzijl. Donderdag vertrokken: Nedlloyd Nile, Boulogne; Export Patriot, Felixtowe; Commodity, Whitby; Polana. Hamburg. Tamara Guilden, Norfolk. LW 173 UK 234 IK 78 en 300, VD rtuig VE ■laars en i besom- Als gewoonlijk zijn er weer vele leuke prijzen te winnen. De avond begint om 19.30 uur. De Rederij Joost Pot was indertijd een vooraanstaande haringrederij in Vlaar- dingen en in de jaren 1911-1912 werden enige nieuwe loggers aan de vloot toege voegd waarna de vloot uit 21 zeilloggers bestond, waaronder 17 houten schepen. Een van de nieuwe loggers, die in 1912 door de Scheepswerf A. de Jong te Vlaar- dingen werd opgeelverd was de Adriana VL 88, welke in dat jaar voor het eerst aan de haringvisserij ging deelnemen on der schipper Johannes Harms. Het schip maakte in die teelt 4 reizen en bracht 1056 tonnen pekel- en steurharing aan wal en was toen op één na de hoogste vanger van de „Potloggers”. De houten zeillogger Co pernicus VL 45, schipper Piet van de Zwan was de hoogste met 1088 tonnen, doch had één reis meer gemaakt. Aan het einde van de twintiger jaren had een grote verandering plaats in de haring visserij: veel loggers werden namelijk van een motor voorzien en in 1928 eindigde Dat dit nu door de wethouder is gedaan, mag een toevalstreffer worden genoemd, zo blijkt uit de woorden van het hóófd bureau-woonruimteverdeling L. Munni- kes.,Het is niet zo”, zo stelt deze, „dat deze vrouw nu een huis heeft gekregen door deze actie van het wijkcomité. Toeval is dat juist het verzoek kwam terwijl deze woning, die voor mevrouw Smit geschikt is, leegstaat. Het klinkt wel triest, maar door overlijden leeggekomen woningen vormen voor ons nog één van de weinige mogelijkheden om iets voor de mensen te doen en hiervoor was gewoon niets pas sends beschikbaar.” VELSEN-NOORD. In het Alleen staandencentrum aan de Wijkerstraat- weg-hoek Stratingplantsoen in Velsen-Noord wordt dinsdag 7 november de maandelijkse kienavond gehouden. IJMUIDEN. Vanaf maandag 6 no vember wordt op een vijftal maandag avonden in het jeugdhonk van de Sport bond IJmuiden onder auspiciën van de Nederlandse Culturele Sportbond een zgn. „bestuurskadercursus” gehouden. Deze cursussen worden sinds een aantal jaren overal in het land gehouden en heb ben tot doel de deelnemende cursisten een beter inzicht te geven in de bestuurstaken van een sportvereniging. De cursus is vooral bedoeld voor bestuursleden en commissieleden van sportverenigingen, alsmede voor degenen die voor de algeme ne bestuursproblematiek van sportvereni gingen belangstelling hebben. Aan de orde komen zaken zoals beleid, organisatie en grondslagen van de sportverenigingen, sport in de maatschappij, de diverse ver schijningsvormen van de sport, de plaats van de jeugd in de sportvereniging, com- municatie, democratisering, kadervor ming e.d. Aan de cursus, die wordt gehouden op 6, 13 en 27 november en op 11 en 18 decem ber, is geen examen of diploma verbon den. Het cursusgeld bedraagt ongeveer 25 gulden per persoon. Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk zaterdag 4 novem ber opgeven bij: W. Velzel, Lierstraat 37, IJmuiden, tel. 11141 en H. Bakker, Lo- rentzstraat 40, IJmuiden, tel. 13551. Het jeugdhonk van de Sportbond IJmui- den is gevestigd boven de gemeentelijke badinrichting aan de Snelliusstraat 41. IJMUIDEN. De scoutingsgroep „De IJmondtrekkers” organiseert zondag vijf november een strandloop over vijf, tien en vijftien kilometer. Inschrijving is mogelijk vanaf half tien bij paviljoen Zuidpier, de start van de strandloop is om elf uur bij de Zuidpier. Voor iedere deelnemer is er na afloop een herinnering; een tegel of een vaantje, bovendien zijn er meer dan twin tig prijzen voor de eerstaankomenden op de drie afstanden. De IJmondtrekkers or ganiseren verder nog strandlopen op 17 december, 21 januari, 11 februari en 4 maart. Al deze strandlopen gaan over de zelfde afstanden, bovendien kan op 21 januari en 11 februari ook ingeschreven worden voor de afstand van 21 kilometer. 'outen- volgt: lerdag- '.akker, iskerk. ndaga- Han- ieems- tal schepen nog konden vissen alleen over dag ter trawlvisserij maar spoedig werd een aantal schepen gevorderd om als „oor logsschip” dienst te doen en daarbij was ook de Adriana SCH 104. Veel loggers, bijna de gehele vloot, werden verbouwd tot mijnenveger of voorpostenboot om be wapend onder Duitse bemanning te wor den ingezet. De Adriana, met nog enkele andere, kreeg een andere bestemming en wel als bergingsvaartuig. De schepen kre gen op het achterschip een hoog en breed dekhuis, een naam die eindigde op „Ente” en zo kwam de Adriana in de vaart als Hohlente. Behalve die verbouwing werd bij de Adriana de 80 pk Bronsmotor ver vangen door een Sulzer van 270 pk. Ge zegd kan worden dat het schip onder de nieuwe naam gelukkig heeft gevaren want toen de oorlog ten einde was werd het in Kiel teruggevonden en de sleper Helga van het Bureau Teruggave Vissersvaartuigen bracht de Hohlente in februari 1946 naar IJmuiden terug. Na teruggave aan de rede rij kwam het schip weer terug bij de werf van A. de Jong te Vlaardingen en werd danig onderhanden genomen. Voor de tweede maal had een verlenging plaats, het vaartuig kreeg een moderne schuin lopende voorsteven en op het achterdek verscheen een nieuw dekhuis met stuur hut. In oktober 1946 was de vernieuwde Adriana gereed voor de visserij en het bedrijf was een modern schip rijker ge worden en dat laten we zien op de foto. De bruto inhoud bedroeg toen 170 ton, de lengte 35,94 m, de breedte 6.53 m en de holte 2,98 m. De laatste jaren heeft de Adriana, die later nog een bak heeft gekre gen, doorgebracht bij de Verre Visserij Mij. maar werd in oktober 1965 voor de sloop verkocht. ARIE VAN DER VEER

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7