Nederlaag schaakteam FIDE EN Karpov Voorwaardelijke straffen voor gedagvaard voetbalsupporters door Kortsnoi Doorbraak van leerling van Alwin Schockemöhle SLOOTHAAK UIT ANINIMITEIT Hl Biljartteams op gelijke hoogte Kaiserslautern liep weer uit Succes roeiers De Ford Fiesta als hoofdprijs Loting „Honved door Ajax te pakken 'i I sr t Q <0 5> 3 I ff •I £1 F r |d ff so 99 gebO’ s i ner? Dn in? nen Privé F i t J i Haat Professor ZATERDAG 19 7 8 15 4 NOVEMBER SPORT f P- De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. Ster Belgrado (Joe.)-Arsenal (Fra.)-MSV Duisburg (ADVERTENTIE) s®s t LAKE KARAPIRO. De Nederlandse twee zonder stuurman. Bosman en llor- stink hééft zich tijdens de wereldkampi oenschappen roeien in Nieuw Zeeland ge plaatst voor de finale. In de tweede serie van de halve finales eindigde de Nederlandse combinatie van Phocas/Nijmegen op de tweede plaats ach ter de Ierse ploeg. De tijd van de Ieren was 7.33.9, de Nederlanders hadden ruim 2'fe seconde achterstand. De Sovjet Unie behield haar leidende positie door de wedstrijd tegen Bulgarije met 2'l2-l'h te winnen. De uitslagen van de afgebroken wed strijden uit de zevende ronde zijn: Bulga- rije-Sovjet-Unie 1,5-2,5; Hongarije-Dene- marken 2-2; Joegoslavië-Ver. Staten 1,5- 2,5; Engeland-Polen 1,5-2, 5; Argentinië- IJsland 2,5-1,5; Roemenië-Israel 2-2; Filip- pijnen-Cuba 1-3; Frankrijk-Spanje 2,5-1,5; Wales-West-Duitsland 0-4;Zweden-Neder- land 2,5-1,5; Brazilië-Zwitserland 1,5-2,5; Australië-Paraguay 2,5-1,5; Finland-China 2- 2; Argentinië b-Noorwegen 2-2; Domini caanse Republiek-Canada 0,5-3,5; Colom- bia-Schotland 2-2;- Venezuela-Indonesië 1,5-2,5; Nieuw-Zeeland-Maleisië 3,5-0,5; Pe ru-Guyana 3,5-0,5; Oostenrijk-Hong Kong 3- 1; Ecuador-Tunesië 2-2; Uruguay-Sri Lanka 2-2; Far Oer-België 1,5-2,5; Maure- tanië-Bolivia 1,5-2,5; Luxemburg-Syrië 1-3; Trinidad-Amerikaanse Maagden Eil. 3,5- 0,5; Libië-Marokko 1,5-2,5; Britse Maagden Eil.-Jordanië 1,5-2,5; Andorra-Ver. Arabi sche Emiraten 3,5-0,5. Het Nederlandse damesteam won het duel tegen Finland met 3-0, omdat Van Parreren de afgebroken partij tegen Pihla- maki in winst omzette. BUENOS AIRES. Het Nederlandse schaakteam heeft de wedstrijd tegen Zweden, die bij de stand l'/z-l’/z was afge broken, verloren. De afgebroken partij tussen Langeweg en Wedberg leverde een overwinning op voor de Zweed. Zijn team zegevierde daardoor met l'h-l'h. De persconferentie was de eerste open bare gelegenheid waar Karpov zich ver toonde na zijn terugkeer in Moskou op 26 oktober waar hij als een held werd binnen gehaald. Als regel, zei de 27-jarige wereld kampioen, bestaan er tussen tegenstan ders aan het schaakbord goede verhoudin gen maar Kortsnoi „had zich overgegeven aan onsportief gedrag”. „Na de wedstrijd heeft hij geweigerd mij geluk te wensen”. Wat betreft zijn psycholoog dr. Wladi mir Zouchar, tegen wiens aanwezigheid Kortsnoi had geprotesteerd, zei Karpov dat deze „een gerespecteerde professor was” die hij nodig had voor zijn perioden van ontspanning. „Kortsnois bezwaren waren geheel ongegrond". De vete tussen Karpov en Kortsnoi be staat al geruime tijd en begon eigenlijk al in 1974 toen Karpov de veel oudere Korts noi, toen nog een Sovjet wonend in eigen Hij deelde ook mee dat hij niet buiten het kader van de FIDE, de internationale schaakbond, om met de Amerikaanse oud- wereldkampioen Bobby Fischer zou wil len spelen. Anatolo Karpov heeft op een gisteren in Moskou gehouden persconferentie gezegd dat hij Viktor Kortsnoi, niet mag, erger nog. haat. Als Fischer buiten de FIDE om wil spelen en Karpov niet, dan zal deze wed strijd van giganten er nooit van komen. De schaakwereld en uiteraard de com mercie zouden het wel best vinden. Op de Filippijnen zou men al bezig zijn een tweekamp voor te bereiden met 5 miljoen dollar als prijzengeld. De met een Westduitse licentie rijdende Sloothaak werd niet opgemerkt door het grote publiek. In die situatie is duidelijk verandering gekomen. De recente verrich tingen met de befaamde Rex the Robber accentueren dat Nederland beschikt over nóg een topruiter, die weliswaar niet regel matig waardering heeft gekregen in de Nederlandse pistes, maar zich kwalitatief volledig met de gevestigde klasse kan me- Brom: „Ik ken de kracht van Honved niet, maar het Hongaarse voetbal is in zijn totaliteit wat achteruit gegaan in vergelijking met een paar jaar geleden. Ik dacht dan ook wel dat Honved door ons te pakken is”. Ook middenvelder Dick Schoenaker ziet mogelijkheden voor Ajax: „Op pa pier lijkt het gunstig. Esbjerg zou natuur lijk het beste zijn geweest, maar als we die ploeg hadden getroffen hadden we wel erg veel geluk gehad. Die kans was een op zestien”. Een van de weinigen, zo niet de enige, die tegen een Engels elftal had willen spelen is verdediger Wim Meutstege: „In dat geval had je zonder meer kunnen rekenen op een goede entourage. Honved is daarentegen een weinig tot de verbeel ding sprekende ploeg. Dat neemt niet weg dat ik niet ontevreden ben. Honved is zeker geen slechte keus". FRANKE SLOOTHAAK In de eerste twee ronden van het UE- FA-Cuptoernooi heeft de militair getinte formatie uit Boedapest, waarin in het begin van de jaren vijftig onder anderen wereldsterren als Puskas, Kocsis en Czi- bor hebben gespeeld, zijn vorm nog eens onderstreept, al waren de tegenstanders tot nu toe bepaald niet imponerend te* noemen. Het Turkse Adanaspor werd met 6-0 en 2-2 verslagen en het Roemeen se Politechnika moest er in de tweede ronde met 4-0 en 0-2 aan geloven. bezit van een met scherpe patronen, gela den revolver. Dat de politierechters er verschillende opvattingen op na houden bleek eerder deze week toen de politie rechter in Rotterdam vier supporters van Feyenoord, die zich in Volendam hadden misdragen toen daar op 15 oktober de wedstrijd FC Volendam-Feyenoord werd gespeeld, veroordeelde tot straffen van zes a tien weken onvoorwaardelijk, waar van vier voorwaardelijk. Ajax heeft in het verleden slechts 'tweemaal tegen Hongaarse ploegen ge speeld; in 1958 was het met 2-2 en 0-4 kansloos tegen Vasas Boedapest en drie jaar later werd Ajax uit het toernooi voor bekerwinnaars gezet door Ujpest Dosza. zonder moeilijke opgave voor mij. Ik. kon hem soms niet houden, maar het lukte me om een relatie van wederzijds respect op te bouwen”. In de loodzware derby over 1350 meter met 24 sprongen sleepte het kersverse duo er een verrassende vierde plaats uit. Fysieke problemen bij Sloothaak (her senvliesontsteking en een gekneusde en kel) onderbraken tijdelijk de ontwikke ling, maar vanaf september werd de pro gressie voortgezet. Met overwinningen in de Grote Prijzen van Nordvelen en Iser lohn en de tweede prijs in Leeuwarden, verhoogde Sloothaak de winstsom van Rex the Robber - rond 350.000 gulden - met twintig mille en kreeg de internationale ruiterélite de bevestiging van een tevre den combinatie. „Een ideaal tweetal”, volgens Sloothaak. „Onze karakters pas sen erg goed bij elkaar”. e, te Ha rne vriet ichte aai r eenzaa - an. Br. o AMERSFOORT. Het Nederlandse A- tearn heeft gisteravond in Amersfoort verrassend verloren van West-Duitsland tijdens het Europees kampioenschap vijf kamp biljarten. Alleen Vet in het 71/2 en Van der Smissen in het bandstoten kwa men tot overwinningen, waardoor de Westduitsers met 64 de winst opstreken. S >nze bem juw-relat kundige i zetten wij n: Persei stede: Ji and dooi .'W Voorlopig zal Franke Sloothaak zich voornamelijk in Westduitse pistes blijven manifesteren, al heeft hij voor de naaste toekomst de concoursen in Zuidlaren en Veendam (landelijke ruiters) op zijn pro gramma staan. Sloothaak wil wel vaker in eigen land optreden, maar ziet momenteel niets in een definitieve terugkeer. „De mogelijkheden, die ik nu bij Schoc- këmöhle krijg, zijn er in Nederland niet. Ik voel er bovendien niets voor in een soort paardenfabriek te gaan werken”. Een standpunt dat een mogelijke verkiezing in een Nederlandse équipe voor de Olympi sche Spelen in Moskou duidelijk in de weg staat. Sloothaak wil echter niet zo ver vooruitzien: „Als ze me werkelijk nodig hebben, komen ze wel. Mijn plan is wel volgend jaar meer in Nederland te rijden”. De nu als bedrijfsleider van het hippisch centrum in Mühlen fungerende Sloothaak heeft, zoals iedere Nederlandse voorgan ger, de hoogste lof en waardering voor zijn baas, Alwin Schockemöhle. „Die man heeft 22 jaar aan de top gestaan, maar laat iedereen volledig in zijn waarde. Hij ac cepteert fouten en probeert niet met schreeuwen je iets bij te brengen. Zijn doei is ook niet je stijl te veranderen, maar om alle mogelijkheden van rijden aan te ge ven”. Franke Sloothaak, dagelijks acht uur bezig met paarden, heeft er kennelijk de rijpe vruchten van geplukt. Een opvallende rol heeft Honved in het Europa-Cupvoetbal nog nooit weten te spelen. Vorig seizoen wist het zich voor geen enkel toernooi te plaatsen en in de twee jaar daarvoor kwam het tweemaal niet verder dan de tweede ronde. De meest in het oog lopende prestatie werd de laatste jaren geboekt tegen Inter Mi lan, dat in het seizoen 1976-’77 in de openingsronde van het UEFA-Cuptoer- nooi met 1-1 en 1-0 aan de kant werd gezet. U buro zekerd dl graas am ver If te bep laar Pol men, Esl i ontvan 23. VERIA lekking, ities, KAISERSLAUTERN. FC Kaiserslau tern heeft zijn positie in de Bundesliga enorm verbeterd. Gisteravond werd Ein tracht Frankfort, tot dan de enige echte concurrent van de koploper, met 2-1 ver slagen. Door deze overwinning heeft Kai serslautern op Eintracht vier punten voorsprong genomen. De Amerikaan, die tekenen is gaan ver tonen, na drie jaar, zich weer actief aan het schaken te gaan wijden wil nu juist wel buiten de FIDE om spelen. Tijdens de drie maanden op de Filippij nen, aldus Karpov, „koesterde ik jegens mijn tegenstander een gevoel van haat, omdat hij het land waar hij het schaken had geleerd, verraden had en belasterd". Elektroi -17405J Moeilil :el, toilè lippo B'. -112961 Kortsnoi wil via de rechtbank vastge steld hebben dat de uitslag van de beslis sende 32ste schaakpartij te Baguio Stad ophkwiFhilippijnen van onwaarde is en wil voorts dat de FIDE gelast wordt de tweekamp voort te zetten bij de stand 5-5. Hij voert aan dat de Russische psycholoog prof. Zoekhar in strijd met een gemaakte afspraak tijdens de 32ste partij op de vier de rij van de toeschouwerstribune zat, tegen welke inbreuk de FIDE zich niet heeft verzet. achtige carrière, waarin Lammert Brou wer op zijn manege in Oranjewoud een groot aandeel had. Als Fries jeugdkampioen kreeg Sloot haak op 14-jarige leeftijd met Henk Noo- ren. Rob Eras en Arno Couwenberg een plaats in de nationale selectieploeg, die in Ierland zilver veroverde op het Europees jeugdkampioenschap. Twee jaar later leidde Elsetta hem naar de nationale juni orentitel. Een partnership met San Ange lo resulteerde te Brussel in individueel zilver tijdens de confrontatie met Euro pa's toekomst. riolerii is BV I 0-12, k 24. Hoewel Honved Boedapest door Ajax niet wordt gezien als een onneembare hindernis op weg naar de kwartfinales (verdediger Van Dord: „Je zou het een middenmoter kunnen noemen in het veld van teams dat nog over is”), lijken de Hongaren momenteel bezig aan hun bes te seizoen. In de Hongaarse competitie heeft Honved zich twee weken geleden opgewerkt naar de eerste plaats. Ferenc- varos, dat die' leidende positie tot dan niet hoefde te delen, werd met 5-2 versla gen. Ook een andere concurrent, het op de derde plaats vertoevende Ujpest Dos za, heeft met 4-1 de kracht van Honved moeten ondervinden. Na twaalf wedstrijden is Kaiserslautern op 19 punten gekomen. Eintracht heeft vijftien punten en de achtervolgers Bay ern München, HSV en Stuttgart bezitten elf punten, zij het dat dit drietal één wed strijd minder heeft gespeeld. Na een kwartier nam Eintracht een 0-1 voorsprong. Ronnie Helsström, de Zweed se doelman van Kaiserslautern, kon de bal niet klemvast krijgen, waarop Neuberger in schoot. Maar in de eerste helft had Kaiserslautern alweer een voorsprong: Meier en Toppmöller scoorden. In de tweede helft heeft Kaiserslautern zijn voorsprong gemakkelijk vast kunnen houden. Wel had Eintracht een licht over wicht, maar werkelijke kansen kwamen er niet. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. -L Terwijl de afgelopen maanden de belangstelling van de hippi sche wereld vrijwel volledig was gericht op de prestaties van het zilveren WK- kwartet Heins, Ebben, Nooren en Wieken, werkte een andere Nederlandse ruiter in tensief aan een opmars naar de top. Af en toe sijpelden vanuit het Westduitse Müh len optimistische berichten over Franke Sloothaak door naar Nederland, maar de ontwikkeling van de 20-jarige Fries, in de leerschool van de vermaarde Alwin Schockemöhle, bleef toch voor een groot deel in de schaduw van de vaderlandse aanspraken op wereldroem verborgen. Voor de Amsterdamse politierechter mr G. H. Nomes zullen woensdag vijf suppor ters terecht staan, wegens openlijke ge weldpleging in vereniging. Het zijn twee negentienjarige Rotterdammers, een 25- jarige man uit Gouda, een 22-jarige inwo ner van Heemskerk en een 18-jarige Schiedammer. Deze laatste is bovendien opruiing van een groep personen tot ge welddadig optreden tegen een groep agen ten van de mobiele eenheid ten laste ge legd. Voorts moet woensdag een 23-jarige man uit Tiel terecht staan op verdenking van verboden wapenbezit. Hij was in het Uiteraard bleven deze successen niet on opgemerkt. De leergang, die Alwin Schoc kemöhle in Nederland verzorgde, ver sterkte de interesse voor de Fries bij de Duitse meesterruiter. Via diens vroegere leerling Johan Heins ontving Sloothaak een invitatie om eens in Mühlen te komen kijken. In april 1976 deed hij de belangrij ke stap. Zijn vertrek naar West-Duitsland leidde wel tot een periode van geringere publiciteit, althans bij de Nederlandse me dia. Als buitenlands werknemer bleef hij over de grens bepaald niet anoniem. Met tien gewonnen concoursen op een hoogte van 1,40 meter gaf Sloothaak in zijn eerste leergang een fraai visitekaartje af. In 1977 leverden elf triomfen op parcoursen van 1,50 meter hem het begeerde gouden erete ken op. Internationale faam kwam er dit jaar toen Sloothaak de beschikking kreeg over de befaamde Rex the Robber, eens het toppaard van Frans van Herten en Alwin Schockemöhle, maar daarna door Her man Schridde en Gert Wiltfang als onhan delbaar van de hand gedaan. Terug in de vertrouwde omgeving kwam de 14-jarige schimmel met vrij mandaat in handen van Franke Sloothaak. Op het eerste het beste concours hippique in Hamburg bleek de combinatie een tweeëenheid. Sloothaak: „Het was een bij- AMSTERDAM/MOSKOU. Viktor Kortsnoi, de verliezer in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, waarin de Rus Anatolo Karpov tegenstander was, zal Karpov en de internationale schaakfederatie (FIDE) dagvaarden voor de rechtbank te Amsterdam. Kortsnoi heeft zijn advocaten A. Brodbeck uit Glarius (Zwitserland) en mr. J. R. Voute uit Amsterdam daartoe opdracht gegeven. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voornamelijk om dat over Honved Boedapest op dit mo ment nog weinig bekend is bij Ajax, zijn trainer Cor Brom en zijn spelers uiterst tevreden over het feit dat zij in de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi met deze ploeg worden geconfronteerd. Alle Ajacieden hadden weliswaar het Deense Esbjerg boven aan hun verlanglijst staan, maar zijn allang blij dat niet een van de vier Duitse of drie Engelse te ams, die nog in de strijd zijn is geloot. ten. Op het recente concours hippique in Leeuwarden hield een onnozel foutje Sloothaak van een uitbundige provinciale huldiging af. Het eerste optreden tijdens Jumping Amsterdam deze week open baarde zijn doorbraak nog eehs ten over vloede. Franke Sloothaak is de afgelopen tien jaar eigenlijk uit het niets gekomen. In het Friese dorpje Rotsterhaule werd hij niet omringd door een van paarden bezeten familie- of kennissenkring, maar lag het startpunt simpelweg bij de oprichting van een plaatselijke ponyclub. Plezier en een natuurlijk talent leidden tot een storm- land, versloeg. Daarna werd Karpov we reldkampioen, omdat Bobby Fischer zijn titel, na zijn overwinning op de Sovjet Boris Spasski, niet wenste te verdedigen. Toen Kortsnoi twee jaar geleden zijn land had verlaten had hij als een van de voor naamste redenen daarvoor gegeven „de bewieroking en het voortrekken van Kar pov” in de Sovjet-Unie. Hij had Karpov toen ook ,„een koude, droge figuur” ge noemd, „wiens spel in overeenstemming is met zijn persoonlijkheid”. Of het nog eens zal komen tot een tweekamp tussen Kar pov en het vreemde genie Fischer zal moe ten worden afgewacht. niv., zo 3 of JONi af en vennen. lurantièn I opzicht it schrifte e advert lummei VAKW jrsbedrij Interieui nkels, I clubs, I. renovi ig wordl rzorgd. f 32709 iren en >ns op kt. Tel. jjoedkoo I Eerder op de dag hadden de Nederlan- ders met 6-4 afgerekend met Frankrijk. Door deze resultaten moet Nederland met vier punten de eerste plaats delen met West-Duitsland en Nederland B, dat wèl van de Duitsers won (6-4) en bovendien com Oostenrijk met 8-2 geen kans gaf. Een tegenvaller voor de Nederlandse A- ploeg was dat Rini van Bracht het na de ontmoeting tegen de Fransen voor gezien hield, omdat zijn vrouw elk moment hun tweede kind ter wereld kan brengen. „De ze dingen zijn nu eenmaal belangrijker dan een partijtje biljarten. Daarvan heb ik de betrekkelijkheid wel leren inzien na mijn ongeluk”, aldus Van Bracht. Hij werd vervangen door Popeyus. De gedetailleer de uitslagen waren als volgt: AMSTERDAM. De Amsterdamse kin derrechter heeft gisteren drie minderjari ge voetbalsupporters veroordeeld tot vier dagen voorwaardelijk arrest wegens openlijke geweldpleging in vereniging na de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord vo rige week zaterdag. De supporters, twee Amsterdammers een een Haarlemmer, hadden na hun arrestatie vier dagen in bewaring gezeten. De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) Is één van de hoofdprijzen Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto x De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m gelaagde voorruit, uper So mde ba iruin. Af BV, Ma ZÜRICH. De loting voor de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi had gistermiddag in Zürich het volgende re sultaat: Esbjerg (Den.)-Hertha BSC (Wdl.). Honved Boedapest (Hon.)-Ajax (Ned.). AC MILAN (Ita.)-Manchester City (Eng.). Valencia (Spa.)-West Bromwich Albion (Eng.). Borussia Mönchengladbach (Wdl.)-Slask Wroclaw (Pol.). VFB Stuttgart (Wdl.)-Dukla Praag (Tsj.). Rode (Eng.). Strasbourg (Wdl.). slechts 979. Win automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel- aandrijving WEDU rliefhebl E kennis vrouw het alk sen. Bt Slechts enkele millimeters scheidden Franke Sloothaak gisteravond van zijn eerste grote succes tijdens Jumping Amsterdam. Een lichte aanraking door „Rex the Robber" van een oxer verknóeide een bliksemparcours dat uit twee gedeelten was samengesteld: een klassiek onderdeel over zes hindernissen, gevolgd door een jachtrit over evenveel obstakels. Zeven strafseconden kostte de fout van Sloothaak en daarmee werd zijn toptijd van 73 seconden ernstig geweld aan gedaan. Sloothaak werd vijfde, terwijl de Zwitser Thomas Fuchs met Atico (73.8sec.) eerste werd. Anton Ebben werd negende. De Belg Ferdi Tyteca won met „Ransome” een slalomnummer vóór David Broome. Nederland B-West-Duitsland 64 Libre: Bongers-Wirtz 500-327; 71/2: Steu- res-Hose 81-300; 47/1: Bessems-Wildfor- ster 300-64; bandstoten: Sundquest-Müller 119-200; driebanden( De Wilde-Siebert 60- 24. man is n g zelf i vinden, ieuweW /chologe i daarbij Vrijblijve zonder Ams k Haifa i tengelo: rstraat Nederland A-West-Duitsland 4-6 L Libre: Havermans-Wirtz 456-500; 71/2: Vet-Hose 300-135; 47/1: Vultink-Wildfor- ster 193*300; bandstoten: Van der Smissen- i Müller 200-154; driebanden: Popeyus-Sie- Jert 33-60. IrNederland B-Oostenrijk 8-2 I K Libre: Bongers-Weingartner 500-0; 71/2: Bteures-Mastny 300-55; 47/1: Bessems-Ra- lis 300-35; bandstoten: Sundquest-Scherz 174-200; driebanden: De Wilde-Wemer 60- 51. Nederland A-Frankrijk Libre: Havermans-Bourezg 500-0; 71/2: Vet-Arnaud 300-180; 47/1: Vultink-Con- nesson 68-300; bandstoten: Van der Smis- sen-Vierat 200-99; driebanden: Van Bracht-Bitalis 37-60. “'WWSM KICK LANGEWEG

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15