e tn I I I All calm in Trot except for Khmer Keo among 214 refugees leaving for resettlement CAMBODJANEN WACHTEN OP OMVERWERPING REGIEM Kompas: 2000 door Hans Rombouts I Kaal geschoren Opschudding Geen geld Prins Sihanouk Kampraad POLICE TEAM TO PANAMA (Vervolg van vorige pagina) r' Ie pagini J i Hij wacht even en zucht, leng-An. „Mijn vrouw, mijn vijf kinderen en mijn vader en moeder zijn nog in Cambodja. Maar ik weet niet waar. Ik .weet niet eens of ze nog wel leven. Ik moest wel alleen vluchten. Ik had de keus: vermoord worden door de Rode Khmers of proberen •naar Thailand te komen. Mijn gezin kon niet mee. Ze zouden de tocht floor de jungle zeker niet hebben overleefd. Ik heb sterke kerels om me heen zien sterven. Kijk, die jongen daar met dat been in verband. Die heeft geluk gehad; kreeg een schotwond, maar haalde de grens toch p Vluchtelingenkampen Thailand (S) speciaal voor bootvluchtelingen oor Rode Khmers the camp L ..Z,. ';«s Een tot woonboot omgebouwde vlsserschult, een nog vrij comfortabele woning roblem' lational are off e Viet- enkele gedeserteerden uit het Ha- noi-leger). het donker verder trekken. Overdag verborgen we ons voor de soldaten van de Rode Khmer. Soms zag je staken, waar een hoofd op gepriemd was. Van vluchtelingen. Om schrik aan te jagen. Op zo’n vlucht ben je nauwelijks bang meer. Het is het één of het ander: dood of redding. Je concentreert je alleen maar op die Thaise grens. Daar moet je heen. De vijftien vluchtelingenkampen in Thailand, met de aantallen vluchtelingen. met mensen als Cathérine van Don gen, die helpt waar ze helpen kan. En die me dan ook als een noodkreet meegeeft: „Laten ze in Nederland ook helpen en zo snel mogelijk. Je kunt die mensen hier niet zo laten zitten. Ik weet wel, dat er al heel wat gedaan wordt er zitten 140 Vietna- mezen in Nederland en er komen er waarschijnlijk nog meer en ik ben er trots op nu Nederlandse te zijn, maar de nood onder de vluchtelin gen is groot”. maar aan vast, zodat we weer naar ons eigen land terugkunnen. Wat denk je?” Wat moetje dan zeggen...? Iedereen in de noordelijke kampen voor Cambodjanen en Laotianen in Thai land is kaalgeschoren uit veiligheidsover wegingen. ■W De Thaise toezichthouder van het Vietnamese vluchtelingenkamp Lam Sing noteert elke dag gespecificeerd hoeveel mensen er zijn binnengekomen en hoe veel er zijn vertrokken (of gestorven). Op het moment dat wij er waren was het aantal 528 ■k that limited iroblem Ieng-An spreekt zangerig Frans, fluisterend bijna. Hij trommelt ner veus met de vingers op zijn knie. De 'mannen om hem heen zwijgen. Ze knikken af en toe alleen. „Wij zijn met elf man vertrokken uit het dorp, waarheen we verbannen waren. I’s Nachts. We konden alleen maar in „Met de goudstukken heb ik een oude vissersboot gekocht, die al op gegeven was.' Ik moest daar 10.000 dollar voor betalen. Voor een bootje van acht meter lang en amper een meter breed. Een kompas, tweede hands, kostte duizend dollar, een verrekijker vijfhonderd. Ik legde a.een voorraadje eten en drinken voor ween maand aan. Tenslotte was het II dan zover. We hebben enorm geluk ll.gehad. We bleven drijven, terwijl we tl toch zwaar weer hadden. Iedereen was zeeziek, behalve ikzelf. We kon- j den piratenschepen ontwijken en Stootten niet voortijdig op marine- i schepen. Ik had liever naar Singapo re gezeild, maar de stroming dreef weggek me richting Thailand, naar Songkla. deden d ’oo (voc maf 19' •bereid moest n in make komen. Mijn fototoestel moet ik af- geven. Een soldaat loopt met me mee door het kamp. Ik raak hem echter kwijt door een hut in te lopen en - terwijl hij buiten wacht - er aan de achterkant uit te gaan. De militai ren maken daar later geen probleem van. En ik kon vrijuit lopen en pra ten met de vluchtelingen, die Ofwel in barakken dan wel in primitieve behuizingen leven. De vluchtelingen hebben zo goed en kwaad als het gaat een gemeen schapsleven opgezet. Er is een schooltje, er zijn enkele werkplaat sen, waar - met steun van de VN en andere organisaties - allerlei activi teiten plaats vinden: een timmer- winkel, een hut met weefgetouwen, een mattenvlechterij. Andere hak ken minutieus sierlijke danseressen of boeddhabeeldjes uit stukken ruw marmer. Hun produkten proberen ze te slijten aan de Thais uit de omgeving van het kamp, die alleen met een speciaal pasje binnen het hek mogen. In Arayaprathet is dat niet het geval, maar in de andere kampen meer naar het noorden, waar Cambodjanen en Laotianen zitten, zijn alle vluchtelingen kaal geschoren. Om hygiënische en om veiligheidsredenen. Zo kunnen de Thais snel zien of iemand gevlucht is. Want de Thaise autoriteiten hou den er natuurlijk rekening mee, dat er zich wel eens infiltranten onder de vluchtelingen kunnen bevinden. De Thais zijn immers als de dood voor communistische activiteiten. De gezondheidszorg in het kamp berust bij een Franse arts, die door het Rode Kruis is uitgezonden. Hij houdt dagelijks spreekuur en heeft de leiding van een klein hospitaaltje, waar door uitputting of verwonding dan wel ziekte geteisterde Cambod janen worden opgenomen. Door de toevloed van vluchtelingen dreigen de kampen (twee voor Vietnamezen, drie voor Cambodjanen en acht voor Laotianen) overvol te raken. En de kans om naar een ander land te kunnen emigreren is vooral voor de „land-vluchters” aanmerkelijk kleiner dan voor de boat-people. Stukken plastic als beschutting. ven om te trachten nog wat prinsge- zinden achter zich te krijgen. Siha nouk, die nog niet zo lang geleden zei: „Als ze me niet meer nodig heb ben spugen ze me uit als een kerse- pit”. De hoop van de vluchtelingen in de kampen langs de grens wordt dus tegen zijn regime is. Nu Pol Pot wel gevoed. Intussen zitten ze tussen de hekken ingesloten. Wachttorens markeren van ver het terrein, waar de duizenden Cambodjanen leven. Bij de ingang ook is zware bewa king. Ik heb - ondanks mijn papie ren, verkregen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bangkok - de grootste moeite om binnen te iproach oday at imittee oner in ;ate, Mr Elk bericht over het thuisland - of dat nu Laos of Cambodja is - wordt op elke letter gewogen. Zo veroor zaakte het nieuws van öpstandige bewegingen van de Cambodjaanse bevolking en muiterij in het leger van de Rode Khmers, verspreid door de Vietnamese radio, nogal wat opschudding. De hoop op betere tij den en weerzien met de'achtergela ten familie laat zich snel voeden. Intussen groeit de lijst van gezoch- ten op het publikatiebord van de kampen elke dag. „Wie heeft mijn zoon Pen-Phim gezien?” of „Wie kan vertellen of mijn vrouw nog leeft?” Als ik weg ga uit het kamp loopt Ieng-An tot aan het hek mee. Hij wil nog wat zeggen, maar draait zich plotseling om en verdwijnt met ge bogen hoofd. Ik ontmoette Ieng-An in het vluch telingenkamp van Anayaprathet, zo’n tien kilometer van de Cambod jaanse grens. Even verder, vlak langs de grens, spuien luidsprekers Thaise leuzen en muziek. Een week daarvoor waren er bij het grens plaatsje nog vuurgevechten ge weest. Ieng-An was één van de ze venduizend Cambodjanen in het kamp, meest mannen, weinig vrou wen en kinderen. Hij was één van de meer dan honderdduizend Indochi- nezen, die op de vlucht sloegen voor het barbarisme in Vietnam, Cam bodja of Laos. Over één ding kan geen twijfel bestaan: de situatie in Democratie Kampuchea, zoals het land van de Khmers Rouges ook genoemd wordt, is ten hemel schreiend. Ik had de verhalen al gehoord var) vluchtelingen-deskun- digen in Bangkok, maar het is toch anders als je ze uit de mond van de mensen zelf hoort. Zoals uit de mond van Ieng-An en zijn landgeno ten (hij was niet de enige met zijn trieste ervaringen). Ieng-An zocht ook niet te imponeren. Hij vertelde het verhaal meer, alsof het langs hem heen ging: „Op 17 april 1975 kwamen de Rode Khmers aan het bewind. Op 18 april trok ik met mijn familie weg uit Pnom Penh, waar ik leraar letteren was. Ik had al te veel gehoord om rustig in de stad te blijven. We gingen naar mijn geboortedorp op het platteland. Ik dacht daar veiliger te zijn. In het begin van 1978 werden we verban nen naar een ander district. We moesten op de akkers en de rijstvel den werken. Om zes uur moest je al aan de slag zijn en pas ’s avonds laat, soms tegen elf uur, mocht je naar huis. Overdag kreeg je een kommetje soep en een hand rijst. Door uitputting en ziekte kwamen er veel mensen om. De militie van de Rode Khmer controleerde alles. Of je hard genoeg werkte. Of je niets van het veld aan eetbaars meenam. Zelfs of je niet iets uit je eigen tuin tje (als je dat al had) at zonder permissie van de Anka, een soort politiek toezichtsorgaan. Bij over tredingen werd je zwaar gestraft. In juli van dit jaar werden er twaalf mensen in ons dorp koelbloedig ver moord. Ze werden van verraad be schuldigd, terwijl ze niets anders deden dan werken van de vroege ochtend tot de late avond. Die moordpartijen gingen al maar door. Ik herinner me de datum 25 juli. Een hele familie van zeven mensen werd omgebracht. Het waren Vietname zen met Cambodjaanse nationali teit, die indertijd voor het Thieu- regime in Saigon waren gevlucht. Ze werden als gevaarlijk beschouwd, omdat de Khmers op het ogenblik in oorlog zijn met Vietnam". Ieng-An stopte even en streek over een marmeren Cambodjaans beeld je, dat op een wrak tafeltje stond. „Dat is hier gemaakt, want ik heb natuurlijk niets mee kunnen ne men". Hij vervolgde zijn relaas: „Overal Dwars door stukken oerwoud, strui kelend, over hindernissen klim- Inlichtingen, door diplomaten in gewonnen, wijzen ook duidelijk in de richting van meer dan een mil joen gedode en gemartelde slachtof fers van het rode bewind van Pol Pot, die onlangs nog beweerde, dat maar één percent van de Cambodja nen in de grootste moeilijkheden is geko men door de agressie van Vietnam aan de oostgrens ondervindt hij in het binnenland en langs de Thaise grens steeds meer verzet van zijn getergde landgenoten. Ijlings heeft de leider van de Rode Khmer prins Sihanouk in naam eerherstel gege- De vraag is natuurlijk of ook arme lieden, die willen vluchten, de kans krijgen. Dat blijkt uiteraard moeilij- ker, maar er waren er ook in het heerst angst. Geld bestaat niet meer daar. Je krijgt wat eten en daarmee is het uit. Toen wij in ons laatste dorp kwamen moesten we allemaal in bamboehutten wonen. Alleen de Khmers zaten in een stenen huis. De andere stenen huizen waren met de grond gelijk gemaakt. Iedereen is tenslotte gelijk, zeiden ze, en daar om leven jullie allemaal in dezelfde hutten”. Als ik vraag hoeveel mensen hij denkt dat er omgebracht zijn in zijn vaderland, zegt hij bijna emotieloos: „We schatten het op meer dan een miljoen. Maar je weet niets zeker. Want wat doen ze? Ze halen de men sen uit hun woonplaats en transpor teren ze ergens anders naar toe. Ze krijgen vaak een andere naam. Ook de namen van sommige dorpen zijn veranderd. Daardoor is er een chao tische toestand ontstaan. Communi catie tussen familieleden of kennis sen is praktisch onmogelijk gewor den. Je weet niet eens meer wie er in leven is en waar. Op dat miljoen komen we door het gemiddelde te nemen van alle moorden, waar de vluchtelingen getuige van zijn ge weest, in een bepaalde plaats”. En nu zitten we dus hier. Het is een hard leven. Je moet voorzichtig zijn met wat je doet en zegt. Je moet oppassen voor het beetje bezit, als je dat al hebt. Ik kan daar niet te veel over zeggen. Ik zal het je nog wel eens schrijven. Je kunt hier niets doen dan brieven schrijven naar ie dereen of ze je helpen willen. Ik heb ook verzoeken naar Nederland ge stuurd, maar ik heb nog geen ant woord gekregen. Brieven naar Ame rika, aan president Carter. Ik heb een zus in Californië. Ik hoop daar tenslotte terecht te komen”. Meer dan miljoen ensen vermoord igon vo( gaan we and: int uw, kret i visser word keer vas ,g van I ;der hee n met zij moede Alles wa verdop» - nes goud KamP zoals vissers en soldaten (zelfs Je moet ie zwarte ‘staat, die :aan door i de hand ring na de n miljoet nderddw- ug. En je in. Op de rsverschd lar in ver roers vijf r zoveel" Om het leven zo draaglijk moge lijk te maken hebben de vluchtelin gen een kampraad in het leven ge roepen, die de contacten met de Thais en de hulporganisaties onder houdt en de leefomstandigheden zo redelijk mogelijk probeert te krij gen. Dat redelijk is dan heel erg betrekkelijk, want de situatie is ge woon ronduit slecht. De mensen, bjoe en mentaal kapotgeslagen door alle ontberingen, worden heen en Weer geworpen tussen hoop en wan- hoop. Ze zijn dan ook zielsgelukkig mend. De wilde dieren waren niet het meest afschrikwekkend. Die le ven daar en laten jou leven als je ze niet dwars zit. Maar de Rode Khmers.... Ik heb genoeg van ze ge zien om te weten hoe ze zouden handelen. Het laatste stuk naar de grens, een strook van veertig kilo meter, is een complete vernietigings- baan met drie linies militairen. Het zit vol mijnenvelden, maar ook pri mitieve valkuilen met bamboespiet- sen en booby-traps. We kwamen er met negen door. In totaal hebben we er acht dagen en nachten over ge daan. Totale afsjpnd zestig kilome ter. Nu zijn we hier in Anayaprathet bij de Thais. Maar wat verder? Ik zit hier twee maanden. Sommigen zit ten hier al een paar jaar. Wat is onze toekomst?” En hoopvol vraagt hij dan aan mij, alsof ik een deskundige ben in de politieke jungle van Zuid- oost-Azie: „Wat denk je? Wordt het regime van Pol Pot binnenkort om- vergegooid? Daar houden we ons Miss refugees here VcU oil iMJinpini, a uaviiuo icavv uiv lamy iviiiuuun i jrl who made sensational for resettlement in France, L Jmg Keo. The depaiture of the re- i - -„^..3 will reduce the Everingham by swimming number of the remaining a' safely to the Thar side last here to 33,178 u, ,c amnw the 214^—- A THAI police team will leave Bang;k Saturday attend the 47th General Assembly o' at Panama City. The group which will be lieaded General Montchai Pankongchuen w senior police officer! They are I’ 4 Ma) mi I ant Immigration Chief, Pol, >1 l’i< anpriil Pol Gen Montchai’s aide-de 'imp Sw .d Amornwiwat, Deputy Chiel of the Personnel Division The group is expected to be back early next month NONG KHAI - Miss refugees here will also Keo Sirisompon.a Laotian leave the camp tomorrow girl who made sens - - headlines when she escap- including Keo ed from Laos aided by her Australian lover John fugees - across the Mekong River refugees May. was among the 244 Laotian refugees who left the refugee centre here yesterday for resettlement in third countries. Everingham, an Austra lian journalist, also accom panied her on one of the [three buses taking the re fugees to Bangkok. Three of the refugees will be resettled in New Zealand. 66 in Australia .and 145 in the United (States. L Another 74 Laotian IP? ,4 A Laos Bangkok Cambodja Birma Vietnam NAN 13793 - SURIN 4568 SIKNUR 1226\ KUM-PUT 1962 UTTARADIT 1584 MAE-JARIM 9980 ARANAYAPPATHET 6807 CHIENG-KUM 2903 SONGKLA 2312"^ LAM-SING 600 CHIEN-KONG 5455 NONGKHAI 25225 TRAT 405 UBONRATCHATHANI 12935 *01$ PARK CHAM 12542

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21