J u' y iói fc er SECRETARIS-GENERAAL VERBODEN ZWARTE VAKBEWEGING IN ZUID-AFRIKA: Vakbondsleiders stierven in de gevangenis een mysterieuze dood er ER )urea A APARTHEID Dialoogpolitiek door Frénk van der Linden Politiek karakter Druk Impuls REP. ZUID AFRIKA Gewapende strijd SACTU ■k direl 15544 9-> 7b. RHODESIË BOTSWANA TRANSVAAL ZUIDWEST- 1 AFRIKA a- LESOTH KAAPPROVINCIE I'Pli^ohothAllUlH in ’Arbeidsverzet en vrijheidsstrijd onlosmakelijk verbonden’ in Haarlen )4 7 640 3 G. KroO Eén grote schreeuw om vrijheid varing, i.b or een ze De kleine apartheid hoewel sterk verminderd is er nog wel: zo mag twee percent van de kleurlingen bepaalde beroepen niet uitoefenen en mde ^erschij- leid). »n verf ffl Zaanda ile admif n nature WO Ie afdelii De grote apartheid is de politiek van de thuislanden: over het algemeen armoedige gebieden die zijn ingericht voor de zwarten. Daar kunnen zij, gescheiden van de blanken, leven. De Zuidafrikaanse regering doet alle moeite allerlei bedrijven te bewegen zich aan de rand van de thuislanden te vestigen. Dan zouden de zwarten niet zoveel in de blanke gebieden hoeven te komen. Op dit moment gebeurt dat wel, omdat velen van hen hun arbeidsplaats daar hebben. De zwarten hebben geen stemrecht, hun belangen worden (zij het zwakjes) verdedigd door enkele oppositiepartijen. Deze politieke groeperingen maken echter geen schijn van kans tegen de Nationalistische Partij, die met een meerderheid in het parlement op simpele wijze de duimschroeven kan blijven aandraaien. Sinds enkele maanden is Pieter Botha premier van Zuid-Afrika. Hij heeft verklaard van plan te zijn het beleid van zijn voorganger Vorster voort te zetten. Dat betekent dat de strategie van de grote en de kleine apartheid opnieuw de boventoon zal voeren Er zijn in Nederland nog maar weinig mensen te vinden die niet op de hoogte zijn van de schrijnende toestand waarin de „Afrikanen de al generaties lang in Zuidafrika wonende zwarten, zich bevinden Vrijwel iedereen is op de hoogte van de situatie: een blanke minderheid regeert het land met straffe hand. Ik had samen met enkele vrienden 53 kleine bonden verenigd, tezamen hadden we bijna 60.000 leden. We voerden aan het eind van de jaren vijftig acties voor een minimumloon van vijf rand (ongeveer tien gulden) per dag. Duizenden Afrikanen leg den hun werk neer. De opstanden werden keihard neergeslagen, maar in 1960 kwam de loonsverhoging er door". De acties hadden wel tot gevolg, dat de regering de bureaus van de federatie in Kaapstad, Durban en Johannesburg ontruimde. Honderd- vijftig vakbondsleden werden op grond van een anti-communistische wet gearresteerd en daarna „ge hand”, d.w.z. uitgesloten van werk. die de vakbondsleden op hun werk kunnen verspreiden. mogen zij bepaald niet overal in bussen en dergelijke samen met blanken ziten. Dat alles in het kader van de scheiding tussen blank en zwart. Gaetsewe was deze week in Nederland om te praten met bestuurders van de verschillende vakbonden. Hij vroeg hen het (nu illegale) werk van de SACTU te steunen. Velen veroordelen de politiek van Zuid-Afrika. „We kunnen er echter niets tegen doenis een veelbeluisterde uitspraak. John Gaetsewe (61 jaar), bestrijdt die kreet. Hij is secretaris van de South African Congress of Trade Unions (SACTU), een grote federatie van vakbonden die in 1967 werd verboden door het blanke minderheidsregime. Daarnaast voorzag hij door verschillende toespraken (onder andere in het Deining Activiteiten Centrum in Haarlem) de collectes die de Werkgroep Zuidelijk Afrika en de Anti-Apartheidsbeweging hielden van een fundament. De opbrengst van die collectes is bestemd voor een drukkerij die de SACTU in één van de buurlanden van Zuid-Afrika wil stichten. Wanneer dat in het land van Botha zou gebeuren, zou de drukpers binnen de kortste keren in beslag worden genomen. „Na ’65 waren onze kopstukken gedwongen buiten het land hun werk voort te zetten. We hadden vijf jaar nodig om ons te herorganise ren”, zegt Gaetsewe. In 1972 (mijnwerkers uit Namibië) en '73 (Durban) braken er opnieuw stakingen uit. Gaetsewe beweert dat sommige werkgevers vanaf dat mo ment de vakbonden als onderhande lingspartner accepteerden, al erken den ze dat niet officieel. Gaetsewe illustreert zijn bewering dat het verzet van de arbeiders meer politiek gericht is met het voorbeeld van de opstanden die in 1976 in Soweto plaats hadden. Hij balt de vuisten en brengt strijdbaar uit: „Vijfhonderdduizend man, vijfhon derdduizend kerels met karakter be- Het is de bankschroef waartussen de hoop van de Afrikanen vermor zeld dreigt te worden: stakingen hebben slechts kleine successen tot gevolg en kosten steeds meer men senlevens. Aan de andere kant bete kent het met de armen over elkaar blijven zitten, dat de toestand waar in de zwarten verkeren, ten hemel schreiend blijft. kaanse apartheidsregime werden verboden, niet opvolgen”, verzucht Gaetsewe. „Vele regeringen, waar onder de Nederlandse, hebben die resolutie niet in de wetgeving ver werkt”. Ook andersoortige concerns zouden volgens hem door de verantwoorde lijke regering gedwongen moeten worden hun handel met Zuid-Afrika te staken. „Ze verrijken de upper- class in ons land en verschaffen hun genoeg rijkdom om er een uitge breid politieleger op na te houden. „Wij eisen alle burgerrechten voor de Afrikanen. We willen vrij kunnen vergaderen, onze mening kunnen uiten en onbestraft kunnen drukken wat we willen. De arbei ders van Zuid-Afrika zijn degenen die de rijkdom van het land hebben bewerkstelligd en juist hun wordt de controle over de verdeling van die welvaart onthouden. Wij eisen daarom met name het stemrecht voor alle Afrikanen!” TRANSKEIz^r^: Oost Londen De secretaris-generaal ziet voor de Nederlandse vakbonden een duide lijke rol weggelegd in de vrijheids strijd. „Zij kunnen er bij de Neder landse maatschappijen die handel met Zuid-Afrika drijven op aandrin gen, die activiteiten te staken. Zij hebben daar voldoende macht voor. Wij rekenen op de hulp van de Ne derlandse arbeiders en hun bonden. Zij kunnen ons verder ook financi eel steunen”. ar, die zelfs riem. leidingen hebben baat bij rustige onderhandelingen en vrezen de wil de stakingen”. Volgens de SACTU .wil de regering niet aan vrijheid voor vakbonden. De angst dat ze niet alleen om hogere lonen, maar ook om politieke veranderingen aan de deur zullen kloppen, is levens groot. o N 2 CD O ,c m !t <e im- n „Er is een sterke druk vanuit het' bedrijfsleven om de bonden te er kennen”, roept hij uit. „De bedrijfs- >ef- i- WINDHOEK rc n bedien» 3 WaivisbaaifZ.A.) Volgens sommigen zou een econo- van Zuid-Afrika slechts de bevolking treffen: terug- Uit het SACTU-eisenpakket. „Wij eisen de onmiddellijke erkenning van het recht van alle arbeiders vakbonden op te richten en zich daarbij aan te sluiten. We verwer pen het systeem van overlegcomi- tés, zoals dié door de regering wor den samengesteld. Het is voor de arbeiders geen systeem waarin ze kunnen vechten voor arbeidsplaat sen en hogere lonen. De discussie in zo'n comité blijft beperkt tot het praten over de aanschaf van kof- fieautomaten trekking van bedrijven betekent werkloosheid, werkloosheid bete kent armoede. Gaetsewe wijst deze theorie als demagogie van de hand. „Als de Westerse maatschappijen zich terugtrekken zal dat in eerste instantie de Afrikanen treffen, dat zal ik niet bestrijden. Maar ik weet zeker dat mijn volk offers wil bren gen. Dat leid ik onder andere af uit het feit dat de Afrikanen wekenlang willen staken zonder een uitkering te ontvangen. Na verloop van tijd zullen de inkomsten van de blanken, tengevolge van het verdwijnen van vele bedrijven, afnemen. Daardoor kunnen ze niet zo veel geld meer besteden aan het leger- en politieap paraat. Waar niet is, verliest de kei zer zijn recht, nietwaar? Dan zal het niet lang meer duren of de machtso vername van de Afrikanen is een feit”. Het opzetten van een vakbonds- centrum in een buurland zou de SACTU dus een nieuwe impuls kun nen geven. De federatie zou een nieuw hoofdstuk kunnen schrijven voor het boek van haai’ historie, dat is gelardeerd met stakingen, reper cussies van de veiligheidspolitie, ge vangenisstraffen voor leiders en geëxecuteerde activisten. Gaetsewe (mistroostig starend): „Er heeft al veel bloed gevloeid. Al snel na de oprichting van de SACTU in 1955 waren er onlusten. „De SACTU heeft geld nodig”, verzucht John Gaetsewe. „Ik wil geen verstoppertje spelen. Denk niet, dat ik alleen hier kom om te praten met Nederlandse vakbondsbestuur ders”. De Zuidafrikaanse secretaris generaal heft beide handen ten he mel, een teken van zijn onmacht. Hij en zijn collega’s-vakbondsleiders zwemmen nou niet bepaald in het geld. Een kas om stakende leden aan een inkomen te helpen is er niet: de leden betalen zeer weinig lidmaat schapsgeld. Geld voor reisjes naar West-Europa is ook niet beschik baar. Gaetsewe verbleef daarom niet in het Hilton, maar op een een voudige zolderkamer in Amster dam-West, die hem door iemand van de Anti-Apartheidsbeweging ter be schikking was gesteld. De beweging heeft al jaren een steunfonds voor SACTU-activiteiten en betaalde ook de reis van Gaetsewe. Tot nu toe komt er inderdaad niet veel terecht van het verplichte wa penembargo. De grote concerns wordt geen strobreed in de weg ge legd: nog steeds kunnen zij ongehin derd de door hen geproduceerde wapens naar Botha en de zijnen verschepen. De Anti-Apartheidsbe weging wijst in dit verband beschul digend naar de Nederlandse bedrij ven Philips, Dura en Shell. Gaetse we is het met de beweging eens, wanneer zij de regering vraagt deze bedrijven geen exportvergunningen meer te verlenen en geen exportkre- dietgaranties aan ze te verstrekken. Gaetsewe: „De Nederlandse rege ring doet wel iets; zij voert haar zogenaamde dialoogpolitiek. Maar de ervaring heeft geleerd dat er niet met Zuid-Afrika valt te praten. De veranderingen moet je afdwingen. te doen. Dat kon echter niet voorko men dat er in het begin van de zestiger jaren opnieuw grootscheep se stakingen uitbraken. De vakbon den hadden hun contact met de Zuidafrikaanse vrijheidsbeweging ANC (African National Congress) verstevigd en organiseerden de sta kingen samen met hen. In Sharpe- ville vonden bij acties van de politie 69 mensen de dood. Gaetsewe werd opgepakt en verbleef vijf „ellendige maanden” in de gevangenis van Pre toria. SACTU-bestuurder Vuyisile Mini werd in dezelfde gevangenis opgehangen. Gaetsewe merkt op dat in die tijd verschillende vakbonds leiders een mysterieuze dood stier ven in de gevangenissen. „Zelf moord heette dat”, meesmuilt hij. „Wij eisen onvoorwaardelijk het recht om te staken voor alle arbei ders om zo hun eisen kracht bij te zetten. Zelfs de blanke werknemers hebben dit récht niet. En dat terwijl het het enige bruikbare uapen is om menswaardige levensomstandighe den af te dwingen". Er parelen zweetdruppels op het hoofd van de verdachte. Zijn benen zijn met touwen vastgebonden aan de poten van de stoel waar hij op zit De polsen zijn op dezelfde manier onwrikbaar aan de leuningen vastgemaakt. Hij ziet niets: het felle licht heeft na enkele uren de ogen totaal verblind Opnieuw dalen de slagen op hem neer. De knuppels raken zijn hoofd op een ongenadige manier. Weer de vragen. Wie organiseerde de staking? Waar wonen de kopstukken van de vak bond? Wat weet hij van geplande acties? Langzaam valt er een zwarte deken over hem heen, waarna hij wegzinkt in bewusteloosheid. John Gaetsewe verbleef in 1960 vijf maanden in de gevangenis van Pretoria. Hij had, samen met enkele andere vakbondsleiders, demon straties tegen de „paswetten” georganiseerd. Deze wettelijke maatre gelen eisen dat elke Afrikaan van vijftien jaar en ouder een legitimatie bewijs bij zich draagt De regering kondigde in die roerige periode de noodtoestand af en liet de veiligheidspolitie talloze vakbondsleiders oppakken. Gaetsewe kent nu hun methoden, hun knuppels en vragen. Een bewijs van zijn onschuld werd nooit op tafel gelegd. Hij kwam dan ook na vijf maanden voorarrest vrij en zette zijn werk in de SACTU, één van de grootste vakbondsfederaties in Zuid-Afrika, voort. Hij is nu zelfs secretaris-generaal van de federatie en houdt zich onder andere bezig met het maken van propaganda in het buitenland voor het werk van de SACTU. Deze week bracht hij (op initiatief van de Anti- Apartheidsbeweging) een bezoek aan ons land „Er zal niets veranderen wanneer de landen die bij de Verenigde Na ties zijn aangesloten de resolutie van de Veiligheidsraad waarin alle mili- mische boycot taire transacties met het Zuidafri- =KAAPSTAD$ toogden die zomer tegen het speciale Bantoe-onderwijs dat de regering wilde instellen. (De Zuidafrikaanse blanken noemen de Afrikanen Ban toes, red.). Uiteraard speelden ook de lage lonen weer een rol. De beto gingen waren één grote schreeuw om vrijheid: om stemrecht, om een vakbond op te richten, om beroepen uit te mogen oefenen die nu alleen voor blanken zijn weggelegd”. De schreeuw werd gesmoord. Dui zend mensenlevens kostte ze (rege- ringsopgave driehonderd). „Maar het politiek bewustzijn van de Afri kanen werd ermee bevorderd”, merkt Gaetsewe op. „En de lonen gingen iets omhoog”. ;,Wij eisen kosteloos onderwijs voor onze kinderen, ongeacht ras of huidskleur. Ook eisen we de moge lijkheid voor arbeiders bijscholing te ^volgen. Het onderwijs in Zuid- 1 Indirect zijn zij dus schuldig aan het -- bloedvergieten”. Gaetsewe vindt het verder „schandalig” dat de buiten landse bedrijven de Afrikanen zeer lage lonen uitkeren in vergelijking met de bedragen die zij hun Wester se werknemers aan het eind van de week in de handen stoppen. „En dat terwijl wij net zo hard werken”. Wij eisen een minimumloon van 50 rand (ongeveer 115 gulden) per week voor alle arbeiders, ongeacht ras of sekse. Aan het eind van ieder jaar moet een inflatiecorrectie wor den toegepast. Dit bedrag is net genoeg om niet van armoede en hon ger om te komen. (In Zuid-Afrika bedragen de kosten van het leven sonderhoud ongeveer tachtig pro cent van de kosten die we in Neder land moeten maken, red.). De vakbondsleider: „Armoe is troef. Vandaar ook de collectes die gedurende mijn verblijf hier wor den gehouden". Het geld dat wordt opgehaald, zal worden besteed aan de bouw van een drukkerij en trai ningscentrum voor vakbondsleden. Uit de woorden van Gaetsewe mag blijken dat de SACTU niet af kerig is van de gewapende strijd. De vrijheidsbeweging ANC, die nauw met de SACTU samenwerkt, heeft daar ook al eens blijk van gegeven. In haar blad Sechaba verklaarde een woordvoerder in 1974: „De staatsmachinerie kan niet alleen via de weg van stakingen omver worden geworpen, noch kan ze de mensen tegen de wreedheid van de vijand beschermen. De nadruk die het ANC sinds 1961 op de gewapende strijd als beslissende vorm van strijd legt, blijft zijn geldigheid be houden”. Gaetsewe zegt te betreuren dat het mes een keer op tafel moet komen „Ik zie, net als ieder ander, liever dat dit probleem vreedzaam wordt op gelost. Maar de dingen die in het verleden zijn gebeurd en nu nog gebeuren, roepen zoveel emoties op. dat overleg nauwelijks meer moge lijk is. Maar wat er in de toekomst ook mag gebeuren: onze o n e m a n, one v o t e-slogan blijft altijd gel dig, ook na een eventuele machtso vername. Wij zullen de blanken niet zo discrimineren als zij ons gedaan hebben. Na Gaetsewe’s koffie- dikkijkerij blijft het opvallend lang stil. Gaetsewe heeft deze week zijn wensen tijdens gesprekken met Ne derlandse vakbondsbestuurders naar voren kunnen brengen. Hij be seft dat hun inspanningen de weeg schaal niet op korte termijn in het voordeel van de Afrikanen zullen doen omslaan. Het ziet er voorlopig nog naar uit, dat de mensen van de SACTU door moeten gaan met het in het geniep drukken en versprei den van krantjes en het organiseren van stakingen. Het einde van een tijdperk van bloedige onderdruk king en schending van mensenrech ten is niet in zicht. De weegschaal slaat nog altijd door naar de kant van de minderheid, de lilliputter met het gewicht van een kolos: het min derheidsregime John Gaetsewe’s bezoek was aanleiding voor Frénk van der Linden om met de secretaris-generaal te praten over de historie van zijn federatie, de moeilijkheden die de vakbonden bij hun werk ondervinden en de manier waarop het Zuid-Afrikaanse probleem volgens de SACTU moet worden opgelost. Afrika is er slechts op gericht de Afrikanen bij te brengen, hoe ze de blanken moeten bedienen. Het blijft beperkt tot het niveau van de lagere school. Daarom moet het onderwijs systeem revolutionair gewijzigd worden De gebouwen zullen in Zambia of Mozambique, aan de grens met Zuid-Afrika, moet verrijzen. Gaetse we: „Onze leden zijn over het alge meen fabrieksarbeiders en mijn werkers. Sommigen kunnen lezen en schrijven, de meesten echter niet. De veiligheidsdienst hield hen scherp in het oog, zodat ze niet meer in staat waren iets voor de SACTU De SACTU is met de bevrijdingsbe weging ANC van mening, dat de blanke minderheidsregering door een economische boycot op de knie ën kan worden gebracht”. Over tuigd (steeds de wijsvinger door in de lucht om zijn argumenten kracht bij te zetten): „Telkens wanneer mensen in elkaar worden geslagen of neergeschoten, gebeurt dat met wapens die Zuid-Afrika in het bui tenland heeft gekocht. Zolang Euro pa zakelijk met onze onderdrukkers heult, kunnen wij niet succesvol vechten”. Niet alleen de wapenindustrie is de oorzaak van Gaetsewe’s ergernis. PRETORIA Johannesburg^ ORANJf- X^- (SWAZILAND NATAL f-- PIETERMARITZ ©A^burg; i ^Durbanr^r Ze weten niet hoe acties te organise ren. Daarom is het zo noodzakelijk een trainingsinstituut op te zetten waar ze de vakbondseisen leren for muleren, in gaan zien hoe ze hun werkgevers onder druk kunnen zet ten en informatie leren verstrekken aan hun lotgenoten”. In de drukke rij zouden volgens de secretaris-ge- neraal regelmatig pamfletten en kranten moeten worden gedrukt, „Terecht”, meent Gaetsewe. „Want het arbeidersverzet en de vrijheidsstrijd van de Afrikanen zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. De laatste jaren is niet al leen een uitblijvende loonsverho ging aanleiding om het werk plat te leggen. Steeds vaker hebben de rel len een politiek karakter. De lonen in Zuid-Afrika zijn niet gebaseerd op wat de ondernemers kunnen be talen, laat staan op de behoeften van de zwarte arbeiders, maar op hun huidskleur. De stakingen zijn dan ook een uitdaging aan de fundamen tele principes van het apartheidsbe- leid”. Kimberleg^,RIJSTAAT BLOEMFONTEIN C z ■Las**»-’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25