s *sse 1G irlem i 1 PARTIJ VAN DE ARBEID VOOR KEUZE NIEUWE LEIDER luis te Antwoord door Arnold Fortuin door Cees Vellekoop is In de regering Wakker geschud Elastisch Praktijk Onvrede i JE i 11 si F J 26 lerapeu- i tussen snsioen- licitatie- IS JK :n i, nu van ian uit: nistratie kenhuis itie) va ge werkt iholoog, i socio- D. J. N tel. 023- het nhuis. 17. ijk tie ïr liding /aring een gezorgd, daarmee feitelijk een soort aanbeveling aandragend. Op zijn weg naar de partijtop ontmoet Meijer voorlopig slechts de uit Overijssel afkomstige Groninger Max van den Berg. „Ik meen dat de partij er recht op heeft, de persoonlijke inzichten van een kandidaat voor het voorzitterschap te kennen Wim Meijer (39 jaar); vier jaar staatssecretaris van CRM; nu weer PvdA-Tweede- Kamerlid, zegt dat in een na-woord van een nota een soort geloofsbelijdenis en sollicitatiebrief waarin hij zijn visie geeft op de toekomst van zijn partij. „Zijn” gewest Overijssel de Groninger Meijer woont na veel Twentse jaren in Kampen heeft vorige week voor de verspreiding ervan naar de rond achthonderd afdelingen ■H „Laat ik eerlijk zeggen dat ik Wim Meijer echt een goede kandidaat vind. Hij komt alleen uit dat kleine kringetje van Haagse bestuurders en ik vraag me af of dat per sé moet. Dat is een afweging die de partij moet maken. Ik vind er een zeker gevaar aan zitten dat het evenwicht tussen de kamerfractie en de rest van de partij verstoord wordt als ook de voorzitter uit die kring komt. Juist de socialistische beweging moet mijns inziens zorgen voor voldoende doorstroming op de belangrijke posten”. Aan het woord Max van den Berg (32 jaar), de man die na acht jaar wethouderschap in Groningen een gooi doet naar het landelijk voorzitterschap van de Partij van de Arbeid. Voor zijn intensieve campagne, keerde hij drie weken eerder dan was voorzien terug van een verblijf in Mexico. Hij geeft nu interviews aan radioprogramma’s, dag- en weekbladen. Hij vervult bijna dagelijks spreekbeurten voor partij-afdelingen in het hele land. Van terugtrekken is nog geen sprake. Hij wil wel in debat met zijn concurrent, maar dan graag op basis van inhoudelijke zaken. I I i /Mal j voorzitter ien Wim Meijer Max van den Berg zoekt niet naar voelt zich geen vage idealist de richten 4 een isolement „Wel moet de PvdA een eigen visie geven, moet ze haar eigen positie gebruiken om andere socialistische partijen te overtuigen van de nood zaak tot wijzigingen”. Datzelfde ver langen leeft ook op het terrein van de binnenlandse politiek. Meijer door velen gezien als de partij-ideo- Meijer zoekt niet het isolement. Niet in de binnenlandse politiek, maar ook niet daarbuiten. Hoewel er in zijn nota nauwelijks over wordt gesproken, wil de kandidaat- voorzitter op internationaal terrein graag de contacten met socialisti sche partijen in het buitenland ver sterken. krachten en het verder ontwikkelen van een actieprogramma. Het kabinet dat er nu zit, k-aakt al aan alle kanten; de moeili;kheden kunnen niet uitblijven, de tomende verslechteringen worden al zicht baar. Dit kabinet zit op eendoodlo- pend spoor. Als het uitglijd;, zullen er nieuwe verkiezingen nodg zijn”. loog en opvolger van Den Uyl lijkt nog een nare smaak te moeen weg slikken als hij praat over vier jaar regeren met KVP en ARP en wat daarop volgde. ,soms te snel mensen opzij gezet. Dat was niet goed. Een politieke partij vormt een integrerend kader van ideeën, belangengroepen en genera ties. Het gaat nooit om de oplossing van een probleem voor een catego rie, maar om de verantwoordelijk heid van de totaliteit”, voegt hij er in ons gesprek aan toe. „De discussie rond het voorzitter schap dreigt te ontaarden in etiket- tenplakkerij, waarbij Meijer wordt voorgesteld als de man die tegenstel lingen zal overbruggen en ik als de man van de polarisatie”. Zelf ziet Van den Berg dat anders. „De socia listische beweging dankt haar ont staan aan het zichtbaar maken van de tegenstellingen tussen arbeid en kapitaal. Wie dit soort tegenstellin gen onder tafel wil stoppen, is be reid om af te stappen van de begin selen van de partij. Dat betekent natuurlijk niet dat je tegenstellingen moet zoeken waar ze niet zijn, maar als we werkelijke tegenstellingen willen verdoezelen, kunnen we even goed Van Agt kiezen. Die probeert alle tegenstellingen te versluieren. Dat past niet in de PvdA”. De manier waarop Van den Berg de meningsverschillen in Groningen zichtbaar heeft gemaakt, heeft niet overal vertrouwen gewekt in zijn vermogen om verschillende stro mingen in de partij met elkaar te verzoenen. Niet alleen verdwenen het CDA en de WD uit het college van B. en Wmaar ook de partijge noten moesten het veld ruimen voor zijn dadendrang. „Ik heb nooit ge merkt dat met mij niet was samen te werken. Het gekke is, dat die sugges tie juist van Lammers kwam, die wat dat betreft veel meer problemen heeft gekend”. Bovendien vindt Van den Berg de positie van een partijvoorzitter an ders dan van een wethouder. „Ik zit daar niet voor mijn eigen standpunt. In de Partij van de Arbeid is een aantal mensen samengekomen op een program en die moeten samen beslissen over de koers. Als voorzit ter moet je dat proces stimuleren en bewaken. Ik kan bijdragen leveren Over de manier waarop dat moet gebeuren, heeft Van den Berg uitge sproken ideeën. Weliswaar heeft ook Meijer in zijn beleidsplan ge steld dat de invloed van de afdelin gen op de besluitvorming groter moest worden, maar Max meent dat hijzelf dat voornemen beter heeft uitgewerkt. „In de jaren zestig is de aan de discussie, maar het gaat er niet om, wat ik er van vind”. Het staat voor Van den Berg als een paal boven water dat de PvdA een rol moet spelen bij deze maat schappelijke veranderingen. Van het kabinet-Van Agt zal het niet ko men. Dat kabinet moet wat hem betreft dan ook zo snel mogelijk ten val worden gebracht. „Het is vol gens mij onzin om te denken dat we sneller terug komen in de regering door lief te zijn voor het CDA”. Dat sluit niet uit dat er ooit weer met het CDA geregeerd kan worden in zijn visie. Alleen niet met het huidige CDA, dat zich „rechts op stelt”. Met een CDA dat morgen of overmorgen bereid is tot een andere positie, kan de PvdA volgens Max best een „gelegenheidscoalitie” slui ten. Wordt Meijer geen voorzitter hij denkt volgens de insiders minder dogmatisch, reageert alerter, is elas tischer en diplomatieker dan zijn concurrent Van der Berg dan moet dat ook gevolgen hebben voor de positie van Den Uyl. Het twee span Den Uyl-Meijer heft in de re cente politieke verwikkelingen tal van problemen opgelost, al waren daarbij ook wel verschillen van me ning. Zeker is, dat een der gelijk tweespan juist door de louteringen kan rekenen op het vertrouwen, zo wel in de partij als in de fractie. Meijer als secondant van Den Uyl is een vertrouwd begrip geworden. De marsroute van Van den Berg lijkt heel wat minder gelijk te lopen met die van Den Uyl. In Den Haag wordt dan ook aangenomen, dat kiezen voor Meijer eigenlijk ook kiezen be tekent voor het beleid van Den Uyl. Kiezen voor Van den Berg zou een keuze tegen Den Uyl kunnen zijn. i r „Toen de hervormingsvoorstellen, die de echte vernieuwingen moesten brengen, aan de orde kwamen, knal de de deur dicht. Na de voor ons toch goede verkiezingen, waarbij de kiezers duidelijk hun voorteur uit spraken, hielden we uiteraard vast aan onze wens, dat het verkiezings programma zo werd uitgeveerd, dat de PvdA erin herkenbaar was. U weet het, dat slikte het CDA niet. Schouder aan schouder met de WD die problemen aanpakken, zo als in liberale kringen steeds meer wordt gesuggereerd, lokt Meijer al even weinig als een nieuwe relatie met het CDA. „Zolang het centrum van de Nederlandse politiek (het CDA) nog in al haar geledingen ver antwoordelijk is voor de rechtse po litiek van het huidige kabinet en zolang de WD alleen nog maar meer moeite doet dat kabinetsbeleid naar rechts te trekken, is de vraag met wie van de twee kan worden geregeerd op dit moment niet van belang. De PvdA zal ook in de toe komst een mogelijk toekomstige re- vinden bij de basis van de partij, de afdelingen. Als hij voorzitter wordt, wil hij ook veel energie steken in het versterken van die afdelingen, bij voorbeeld door goede scholing van de bestuurders. Meijer rekent erop dat niet in de laatste plaats door de onvrede die dit kabinef-Van Agt verwekt gunsti ge verkiezingsuitslagen voor de PvdA en andere progressieve partij en te behalen zullen zijn. „De PvdA regeert dan als er een progressief beleid te voeren valt. Anders heeft het geen zin. Andere partjen die met ons willen regeren, zullen dan bereid moeten zijn een positief be leid te voeren en met verniejwings- voorstellen durven komen’. Poli tiek dier Meijer praat graag en veel over landspolitieke zaken, zoals hij ook graag en veel filosofeertover de toekomst van zijn partij. Er moet, zo is zijn overtuiging, gewerkt worden aan een sterk gede centraliseerde organisatie die leden en kiezers stimuleert Dasr moet dan wel geconcentreerde macht te genover staan, die effectieveinvloed kan uitoefenen op de centrale machtscentra. Meijer ziet zijl PvdA als een partij die zich rich; op het behartigen van belangen val de bre de groep laagbetaalden. „Een echte werknemerspartij, die in de laatste jaren veel aan onderlinge verhou dingen en democratisering gedaan heeft”, luidt Meijers nabeschouwing van het recente partijgebeuren. Hij realiseert zich dat daarbij hardwerkende partijgenoten wel eens tussen de wielen dreigden te raken. Daarom ook zijn opmerking in zijn nota: „Bij het vinden van een nieuwe weg moeten we ook kijken naar de ervaringen uit het verleden en rekening houden met de mensen die hun sporen hebben verdiend”. Er zijn bij de vernieuwingsdrang partij wakker geschud. Van een ty pische bestuurderspartij keerde men terug naar een socialistische stellingneming en werd er intern ge democratiseerd. Maar dat blijkt een papieren democratie”. ,Jn feite beslist de partij over zo veel zaken, dat ze nauwelijks meer ergens over beslist. Ik vind dat we toe moeten naar een nieuwe besluit vorming. De partij moet discussië ren over de hoofdpunten. De dage lijkse politieke strijd moet gevoerd worden door de mensen die daar voor gekozen zijn. Nu worden de afdelingssecretarissen zo met pa pier ondergesneeuwd, dat ze nauwe lijks de hoofdlijnen kunnen vast houden, laat staan dat er een goede discussie kan plaatshebben met de leden”. De strategie van de ex-wethouder is duidelijk. Hij probeert steun te Deze nadruk op de invloed van de basis betekent niet dat Van den Berg geen bijdragen heeft voor de discussies over de toekomst van de PvdA. Het ergert hem daarbij dat hij wordt afgeschilderd als een vage idealist. „Ik denk dat realisme is: het antwoord zoeken op de enorme pro blemen waar we voor staan: werk loosheid, armoede, bewapening, energiecrisis en milieuzorg, bijvoor beeld. Realisme is het erkennen van deze problemen en er niet voor weg lopen”. „De partijvoorzitter is er om het debat te leiden over de vraag hoe we een samenleving organiseren, waar we invloed hebben op hoe we produ ceren. Daarbij gaat het er niet om de staat meer invloed te geven, maar de mensen zelf. Alle partijen, zelfs de ondernemers zijn het er over eens dat de overheid moet ingrijpen. De vraag is alleen hoe”. „Rechts wil de lonen matigen, de publieke sector terughouden en de markt versterken. Maar die markt is verzadigd. Aanstekers produceren voor de Derde Wereld is geen oplos sing. De belangrijkste behoeften lig gen in de publieke sector. Nog veel mensen hebben geen goede woning, menselijke werkomstandigheden, goed onderwijs en medische hulp. Door de terughoudende opstelling van de vakbeweging, die overigens uniek is in de wereld en de winst die we boeken door technische vond sten kunnen we werk scheppen en anders verdelen. Dat moet gecontro leerd worden door de gekozen orga nen”. r Meijer waagt zich niet aan bespie gelingen daarover. Hij wacht erop tot afdelingen hem kandidaat stel len. En dat wachten doet hij de eerstkomende tijd op grote afstand, want zondag is hij voor zes weken naar de Verenigde Naties vertrokken. „Ik kan daar wat internationale er varing opdoen en dat is voor een politicus nooit weg. Als ik terug kom, denk ik dat de strijd om de voorzittersstoel niet ten koste be hoeft te gaan van mijn werk als regionaal (lees: vooral Twents) Ka merlid”. „Ik ben na mijn terugkeer in de Kamer (hij was enkele jaren Kamer lid voordat hij staatssecretaris werd) misschien wat minder merk baar actief als regionaal Kamerlid. Misschien heeft dat ook te maken met mijn ervaringen op CRM. Ik zit met meer op het puntje van de stoel om schriftelijk vragen te stellen, maar als dat het enige is waaraan je activiteiten moet afmeten Voorzitter zijn van de PvdA is een zwaar karwei. De eerste man in deze partij speelt een belangrijke rol, met alleen op het partijpolitieke maar ook op het landspolitieke toneel. Hij praat bij belangwekkende zaken mee in de fractie, zorgt ervoor dat de partij en de Kamerfractie zoveel mogelijk op één spoor blijven en moet bovendien het hele partijge- beüren van fractie en partijbes tuur tot de kleinste afdeling in de draf helpen houden. Een functie van formaat dus, waarvoor heel wat kopstukken in de partij, tot outsi- der-kandidaat en nu vice-voorzitter Jaap van der Doef toe, maar één man tippen: Wim Meijer. „De echte strijd is nog niet ont brand. Ik moet kandidaat gesteld worden door een afdeling. Gebeurt dat niet, dan hoeven we nergens meer over te praten. Ik hoop echter, dat de afdelingen, die nu mijn nota hebben of nog krijgen, erover zullen willen praten. Ik wil graag, waar het kan, voor een toelichting zorgen, maar het zit er niet in dat ik daar voor alle afdelingen kan afreizen. Hoe ik mijn nota zie? Als een soort leidraad die kan helpen bij het op lossen van de gigantische proble men, die ons de komende jaren wachten”. In zijn nota noemt hij enkele van die problemen, zoals de werkgelegenheid en de herverdeling van rijkdommen van onze samenle ving. „Een sociaal-democratische partij als de PvdA moet zich met man en macht blijven inzetten voor het vin den en bereiken van nieuwe oplos singen”, schrijft Meijer er zelf over. Hij is ervan overtuigd dat er offers moeten worden gebracht. Daarom ook stelt hij zich op het standpunt, dat uit de vernieuwingen, die ook de Partij niet onberoerd hebben gela ten, de beste elementen moeten wor den opgepakt. De partij moet zich volgens hem bij het bepalen van de Politieke opstelling in de komende jaren laten leiden door de wil tot versterking van de invloed van de leden in de partij, het centraal stel ten van de uitspraak van de kiezers, de bundeling van progressieve geringspartner uit het centrum op voorwaarden moeten binden, opdat een progressief beleid daadwerke lijk in de praktijk kan worden uitge voerd”. z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27