TANZANIA ONTKENT Weer demonstraties 1 g in Iraanse steden In VS: Wijziging kabinet Argentinië rond OOSTENRIJK STEMT OVER KERNENERGIE-CENTRALE Commissie VN veroordeelt westen scherp overeenkomst TV C Europese hulp voor Libanon Vermindering werkloosheid Sovjet-Unie en Vietnam sluiten pionnen Nicaragua nil Bommen Rhodesië kwamen terecht op opslag-depot iel r Staat de postcode N in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost 1 3 NOVEMBER 19 7 8 ZATERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND ’ostcod d Gebruik'm goed. schoten seimeer NAIROBI (Reuter). Oegande se militairen hebben gisteren de enige brug over de rivier de Kage- ra opgeblazen. Oeganda heeft de ze rivier tot de nieuwe grens met ekening jnornischt 'nemingei arrekenii Dit heeft •ijders’ »p radi Tanzania uitgeroepen, nadat het een strook Tanziaans grondge bied van 1850 vierkante km tot Oegandees gebied had verklaard. •ordeeld zakt. Oegandezen blazen brug op worden gehecht. BRUSSEL (ANP). De Europese Com- (ADVERTENTIE) Zuidafrikaanse regering gaat A Naar het noordwesten, waar Oeganda is binnengedrongen, zijn al vrachtwagens, tankwagens en bussen onderweg. Zij kun nen zich door de regeval echter niet snel verplaatsen. Maar zelfs als Tanzania erin slaagt het grootste deel van zijn leger naar de ontoe gankelijke gevechtzone over te brengen blijft de herovering van het land ten noorden van de rivier een immense taak. In een officeel communiqué in Dar Es Salaam werd gisteravond gezegd dat Tan zania gisteren twee Oegandese vliegtuigen BUENOS AIRES (Reuter). De Argentijnse president, Jorge Rafael Videla, heeft gisteren drie gepensioneerde officieren en twee burgers tot minister benoemd in de eerste belangrijke kabinetswijziging sedert de militairen tweeëneenhalf jaar geleden de macht in handen namen. o is gister- igekomei es tot achl 'offen hel arige ma mhuis. Dt ie het mo eveneem spoorloos. isserij kal ang is vai binnenvis [Jsselmeei et gisteren jke vragen d ter voor- ek te hou- raagd. E waaraan geen al te groot belang moet ■Postdien geheel ni ie post o( wel zo d tijd gehe ebruik vi zal dan v ■ld moet( traging 1 NEW York (DPA). De dekolonisatie- commisie van de Verenigde Naties heeft de recente gebeurtenissen in Libanon en Nicaragua. Ruim een half miljoen gulden gaat naar het internationale Rode Kruis Nu de regentijd aangebroken is stroomt het water zeer snel. De rivier is 50 meter breed, zodat de versterkingen die Tanza nia naar het omstreden gebied heeft ge zonden voor grote moeilijkheden komen te staan. De troepen moeten kiezen uit drie moge lijkheden, de rivier oversteken onder Oe- gandees vuur, het ondernemen van een grote landing via het Victoria-meer of toe stemming aan Rwanda vragen voor door tocht over land van het leger. Tanzania heeft oud-militairen opgeroe pen voor herhalingsoefeningen. Verwacht wordt dat zij van het leger routine-werk- zaamheden zullen overnemen, zodat de soldaten naar het front kunnen. heeft neergeschoten. Zij probeerden de burg over de Kagera bij Kyaka te vernieti gen. De twee toestellen zijn ten zuiden van de rivier neergestort. De Oegandese lucht macht heeft sinds het begin van de vijan delijkheden, verleden week, vijf vliegtui gen verloren, aldus het communiqué. Het deelde mee dat de gevechten voort duren, dat de Oegandese strijdkrachten ten noorden van de brug zijn teruggesla gen en dat zij trachten de brug te vernielen dat regeringsgelden in het geheim geleend waren aan de kunstmestmagnaat Louis Luyt om de Engelstalige regeringsgezinde krant „Citizen” op te richten om het rege ringsbeleid en de apartheidspolitiek te steunen. In een getuigenverklaring had Luyt verteld dat zowel Vorster, destijds premier, de minister voor plurale betrek kingen, Connie Mulder, en het voormalige hoofd van het bureau voor staatsveilig heid, Hendrik van de Bergh, van deze lening afwisten. belastinggelden in de miljoenen rands (een rand is ruim twee gulden) loopt. Premier Pieter Botha deelde gisteroch tend op een persconferenite mee dat het verslag van de onderzoekcommissie, die onder leiding staat van rechter Rudolph Erasmus, op zeven december aan het par lement zal worden voorgelegd. Hij had prsident Vorster daartoe gevraagd het parlement op die dag bijeen te roepen voor een speciale zitting. In de onderzoekcommissie hebben naast rechter Erasmus ook de procureur-gene- raal van de Kaapprovincie, Lategan, en de rechtskundig adviseur van de regering, Smalberger, zitting. De commissie heeft tot taak verslag uit te brengen van het oneigenlijk gebruik van fondsen door het In de stad Gom, het religieuze centrum van de Sjiieten ten zuiden van Teheran, zijn volgens de Iranese radio gisteren ongeveer 200.000 mensen bijeengekomen om tegen de sjah en voor diens tegen stander Ayatollah Khomeini te demon streren. De menigte, die door andere burgers wordt voorzien van drank en voedsel, zou een plein in Gom hebben omgedoopt in „Khomeiniplein”. Eerder waren de demonstranten naar het huis van Sjiie- een militaire functie en zal naar verwacht wordt later vervangen worden. Het nieuwe kabinet handhaaft het deli cate evenwicht tussen de drie regerende onderdelen van de strijdkrachten en ver hoogt de burgervertegenwoordiging van twee tot drie. De portefeuille van Justitie werd voorheen bezet door een militair. De laatste burgerminister van Onderwijs, Ju an Jose Catalan, trad twee maanden gele den af. Hij (was niet vervangen. De ZAPU, Joshua Nkomo’s vleugel in het Patriottisch Front, heeft gisteren mee gedeeld dat zes mensen zijn gedood bij de Rhodesische aanval. Aanvankelijk werd een hoger dodental gevreesd. Twee weken geleden vielen zeker 330 doden bij Rhode sische bombardementen op ZAPU-kam- pen, waar volgens het Hoge Commissari aat vooral jonge kinderen waren onderge bracht. Dé herhaalde Rhodesische acties op Zambiaans grondgebied kunnen politieke moeilijkheden gaan opleveren voor de Zambiaanse president Kenneth Kaunda, te meer omdat op 12 december presidents verkiezingen worden gehouden. De Rho desische bommen vielen op nog geen 15 km van de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka. van Just 'ragen vai (PvdA), li gebrek® •ijwel zon- n hersteld ie) swedstrijd snde week ion in Am- ichtstreeks ‘zonden WASHINGTON (ANP). De arbeids markt heeft president Carter en zijn rege ring een hart onder de riem gestoken, want de werkloosheid in de Verenigde Staten is de vorige maand geringer geworden. Uit cijfers van het Amerikaanse ministerie van Arbeid blijkt, dat het voor seizoensin- vloeden gecorrigeerde werkloosheidsper centage voor oktober 5,8 procent be draagt vergeleken met 6,0 procent voor de voorafgaande maand. Het aantal werklozen verminderde van 6,0 miljoen tot 5,8 miljoen, terwijl het aantal mensen met een baan iets steeg, van 100,9 miljoen tot iets meer dan 101,0 mil joen. Over een geheel jaar bezien is het aantal werklozen met een vol procent ge- leuhygim particulier leum Ga; uit schril zijn gist aan deeld m Aardei i contact zi manierei e iet VAR: liet kijke •n over 1» eaus, ovi het vraa ilversum GENÊVE/LOESAKA (Reuter). Bij de Rhodesische luchtaanval van donderdag jl. op Zambiaans grondgebied is een op- slagdepot getroffen, waardoor ondermeer goederen van VN-hulporganisaties zijn vernietigd. Het depot ligt dicht bij een groot vluchtelingenkamp met 14.000, overwegend vrouwelijke, bewoners, maar het kamp zelf is niet getroffen. Dat is gisteren meegedeeld door een woordvoer der van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Het geld van de lening, aldus de rechter, was afkomstig van het inmiddels opgehe ven ministerie van Vqorlichting, waar Mulder aan het hoofd stond. De rechter verklaarde dat het oneigenlijk gebruik van De nieuwe ministers zijn brigade-gene- raal van de luchtmacht Carlos Pastor (Bui tenlandse Zaken), Alberto Rodriguiz Vare la (Justitie), vice-admiraal David De La Riva (Defensie), Juan Lierena Amadeo (Onderwijs) en vice-admiraal Jorge Fraga (Sociaal Welzijn). De ministers die blijven, zijn die van Economische Zaken (Martinez De Hoz) en die van Binnenlandse Zaken (generaal Al bano Hlrguindeguy). De wijzigingen werden al in augustus verwacht toen generaal Videla een tweede termijn als president begon. Zij werden verhaast door het plotselinge ontslag vori ge week van de minister van Buitenlandse Zaken, vice-admiraal Iscar Montes. IldUStr gisteren een resolutie aangenomen waarin ktie is 1 ederlanc -ig jaar, i 1 man v( de Verei mische l akt tijdei am vani gingen va om een tegenaanval van Tanzaniaanse troepen te voorkomen. De Tanzaniaanse regering heeft nog steeds geen toestem ming aan journalisten verleend tot bezoek aan het betrokken gebied: De Oegandese radio heeft gisteren blij kens een uitzending van radio Kampala de weigering van de president van Tanzania om het militaire regime van Idi Amin te erkennen als de voornaamste reden ge noemd van de huidige gevechten tussen de twee Oostafrikaanse landen. (Van onze redacteur in Oostenrijk. Anton Koene) WENEN. De Oostenrijkers gaan morgen naar de stembus om via een referendum uit te maken of de omstreden kernenergiecen trale Zwentendorf in gebruik moet worden genomen. Bondskan selier dr. Bruno Kreisky proclameerde in juni het referendum toen hij geen kans meer zag de centrale in bedrijf te nemen, zonder een regeringscrisis te veroorzaken. Het is het eerste referendum sinds het uitroepen van de Oostenrijkse republiek. ieel beve *s uitgetrokken voor de organisatie „Cath olic Relief Services". De uitvoerende raad van de Socialisti sche Internationale, onder voorzitterschap 1> van Willy Brandt, heeft eveneens een hulp programma aangenomen voor vluchtin- Zaken Sen uit Nicaragua. Foto uit 1970 van een in volledige gevechtsuitrusting marcherend onderdeel van het Tanzaniaanse leger. I.v.m. de oorlog met Oeganda zijn in Tanzania oud-militairen opgeroepen voor herhalingsoefeningen. TEHERAN (DPA). In het Iraanse Ahwaz hebben gisteren naar schatting 200.000 mensen gedemonstreerd om steun te betuigen aan de religieuze lei der Ajatollah Khomeini. De menigte eis te opheffing van het oorlogsrecht, de afschaffing van alle wetten die in strijd zijn met de Islam, de vrijlating van alle politieke gevangenen en de terugkeer van Khomeini uit ballingschap. De de monstratie werd geleid door 150 islami tische geestelijken en theologiestuden ten. Er deden zich geen gewelddadighe den voor. „Verontwaardigde Zambianen zullen opnieuw vragen hoe rebellen-vliegtuigen ons luchtruim kunnen binnendringen, een ZAPU-kamp bij Loesaka bombarderen en I ongehinderd weer de grens kunnen over steken”, zo schreef het regeringsdagblad Times of Zambia. „Zij zullen willen weten hoe dit mogelijk is en waarom wij niet terugslaan. De redenen zijn onveranderd: als Zambia terugslaat zal de oorlog in dit gebied opnieuw sterk escaleren”, aldus het blad. afrikaanst agenten - veroor nis en ze e verdach •ie agente maken, estant ee e buit va verborgen n Deze beslissing werd genomen nadat rechter Anton Mostert donderdagavond had verklaard dat miljoenen aan belas tinggeld zijn misbruikt. De rechter was belast met een onderzoek naar ontduiking van de Zuidafrikaanse deviezenwetge ving. Mostert verklaarde bewijzen te hebben tenleider Ayatooah Sjariat Madari ge gaan en hadden daar gebeden. Khomeini heeft in Parijs gezegd dat Iran ten dode gedoemd is als de sjah zou aanblijven. Hij wees opnieuw elke onder- handeling met de sjah af. De sjah heeft woensdag met de voor malige premier Ali Amini overleg ge pleegd. Amini wordt in politieke kringen gezien als mogelijke opvolger van de huidige premier Ajarif-Emami. Amini heeft in een vraaggesprek met het blad Kayhan gezegd dat er pas een militaire regering komt wanneer het land door totale ineenstorting van recht en orde tot een anarchie vervallen is. drie weke Cj op verda bureau vai shruhe gis missie, „dagelijks bestuur” van de EG, lebben ge heeft gisteren in Brussel meegedeeld dat arige Oost ze hulp zal verlenen aan slachtoffers van ageerde ai BondsreH 1 de inlidi Hij werkt ^r dekking van kosten die deze organisa- drijf Dei in Libanon maakt en eenzelfde bedrag MOSKOU (AP). Door de Sovjet-Unie en Vietnam is gisteravond in Moskou een verdrag van vriendschap en samenwer king ondertekend, het eerste in de geschie denis van de twee landen. De plechtigheid in het Kremlin werd door de televisie uit gezonden. Het verdrag was het gevolg van twee dagen besprekingen van de hoogste lei ders der Sovjet-Unie met de Vietnamese delegatie. Deze werd geleid door de voor zitter der communistische partij Le Doean en door premier Fam Van Dong. De inhoud van het pact is nog niet be kendgemaakt, maar wel is gezegd, dat er ook afzonderlijke verdragen zijn gesloten over zaken als Ymderlinge economische, wetenschappelijk en culturele samenwer king. Vooral het economisch verdrag is be langrijk, zei een commentator op de televi sie, „omdat Vietnam bezig is met de uitvoe ring van zijn eerste vijfjarenplan voor socialistische ontwikkeling De Sowjet-Unie zal Vietnam helpen bij het bouwen van een spoorweg van Hanoi naar Hattona, het slaan van een brug over de Rode Rivier, het verrichten van beplan tingen in het hele land en het opzetten van een Spoetnikprogramma voor het lance ren van satellieten en raketten. Koeweit is niet van plan de oliewinning op te voeren in verband met het uitvallen van de export van Iran als gevolg van stakingen aldaar. Dit is gisteren namens het ministerie voor Oliezaken meege deeld. Maar de produktie zal wel worden verhoogd, „als dit wordt gedicteerd door internationale economische voorwaar den”. age van t de TROS 2. Het duel nét Cruijff nenvattinë Extra van jsprek met erdeel van ministerie en aanbevelingen te doen om dit in de toekomst te voorkomen. Botha, die voor hij premier werd minis ter van Defensie was, verklaarde pas van deze corruptiepraktijken te hebben ge hoord toen er in het parlement vragen werden gesteld. Over de corruptie op zich zei de premier: „Ik kan er niet mee instemmen dat rege ringsgelden gebruikt worden voor derge lijke doeleinden”. Wel verdedigde hij de geheime praktijken van het ministerie van Voorlichting. In de strijd tegen vijanden die al het mogelijke proberen om de veilig heid van de staat te pndermijn^n, is Zuid- Afrika, als ieder ander land, gerechtigd van geheime methoden gebruik te maken om haar zaken in de wereld recht te zetten, aldus Botha. II De Russische partijleider Brezjnjef en de leider van de Vietnamese communistische partij Le Doean omarmen elkaar nadat beiden gisteren een verdrag voor vriendschap en samenwerking tekenden. Uit de toeneming van de totale beroeps bevolking kan worden afgeleid dat - on danks de inflatoire problemen - de econo mie van de VS krachtig genoeg groeit om de kern van de werkloosheid kleiner te Het werkloosheidspercentage voor volwassen mannen bleef vier, terwijl dat voor vrouwen daalde van zes in sep tember tot 5,6 in oktober. Daarentegen 40-jarig steeg de werkloosheid onder negers en laarde ee andere minderheidsgroeperingen - een leskundig probleem dat jarenlang al hoofdbrekers veroorzaakt - van 11,2 tot 11,4 procent. corruptieschandaal onderzoeken JOHANNESBURG (Reuter). De Zuid afrikaanse regering heeft gisteren een ju ridische onderzoekscommissie ingesteld, die licht moet werpen op het nationale corruptieschandaal. Dit heeft premier Botha van Zuid-Afrika meegedeeld. De commissie moet rond zes december ver slag uitbrengen. Deze zei dat speculaties in de pers over zijn vervanging er de schuld van waren dat hij minder doelmatig kon optreden als vertegenwoordiger van zijn land in het buitenland. Maandag namen nog vijf mi nisters ontslag. Een zesde, de minister van Arbeid, generaal Horacio Liendo, krijgt een reeks westelijke landen scherp wordt veroordeeld wegens „politieke, diploma tieke, economische en militaire samenwer king” met Zuid-Afrika. In de resolutie worden met name Amerika, Frankrijk, West-Duitsland en Israel opnieuw beschul digd van samenwerking met Pretoria op het gebied van de kernenergie. De woordvoerder van de veroordeelde landen wezen de beschuldiging als onge rechtvaardigd van de hand. De resolutie van de dekolonisatie-commissie wordt overigens door westelijke VN-kringen als 1 postcoieen routine-veroordeling beschouwd, worden. Een van de eersten die daarvoor in aanmerking komt is Peter Kreisky, de opstandige zoon van de bondskanselier, die zich tijdens de Zwentendorf-campagne een van de felste tegenstanders heeft getoond. Dr. Kreisky heeft de organisatoren van de anti- kernenergiecentrale-campagne vaak als „neo-nazi’s en maoïsten” bestempeld. Kreisky heeft vorige week verklaard, dat hij na het referendum een hartig woordje met de tegenstanders binen de partij zal spreken en dat een aantal partijleden kan rekenen op disciplinaire Aan de uitslag van de volksstemming wordt des te grotere maatregelen. Niettemin heeft een aantal vooraanstaande socialis- waarde gehecht omdat deze een jaar vóór de algemene verkiezin- ten ook in het bondsland Vorarlberg, waar in het verleden een gen valt. Bovendien gaat het er bij het referendum niet meer om of succesvolle actie is gevoerd tegen een kernenergiecentrale óp de de Oostenrijkers voor of tegen het gebruik van atoomenergie zijn. Oostenrijks-Zwitserse grens waaronder professoren, personeel De strijd tussen voor- en tegenstanders van „Zwentendorf” is van de pniversiteiten, artiesten en schrijvers zich uitgesproken maandenlang uiterst heftig gevoerd en de laatste weken uitgelo- tegen invoering van kernenergie in Oostenrijk. pen op een hard politiek gevecht met de christelijke en liberale De socialistische meerderheidsregering heeft nog een ander oppositie. angstaanjagend element opgevoerd en de stemmers gewaar- Bondskanselier Kreisky heeft twee weken geleden gedreigd te schuwd, dat bij een afwijzing van het in gebruik nemen van de zullen aftreden als de ja-stemmers morgen niet in de meerderheid centrale de prijs van elektriciteit omhoog moet om de kosten te zijn. De Oostenrijkse socialisten hebben min of meer opdracht kunnen bestrijden voor het ombouwen van de kernenergiecentra- gekregen vóór te stemmen als zij niet uit de partij gestoten willen le tot een conventionele elektriciteitscentrale.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3