zakennieuws J in de visha beurs deze week Bennebroekse ingenieur wil warmte uit tropen in waterzakken invoeren Tweede babykamer op luchthaven ONEVENWICHTIGE WEEK "Ergcbcurcn hier dingen in de buurt waar je in de landelijke Kranten nooit over lecsr „Angst voor vierde bestuurslaag zien kwijt te raken” 1 o kort ijmondni€uw5 ÏTTTn Oude KLM-uniformen worden ingeleverd Bestuurswisseling CDA-Heemskerk z Wall Street g€ Informatie over bureau voor arbeidsrecht Vragen over rijksaandeel fietspadenplannen in Noord-Holland Bi in BOSCH BOSCH inloop KEUKENSTUDIO v.' 'MMI i F51 ZATERDAG J IJMOND NOVEMBER 6 4 19 7 8 2 I en landelijk nieuw; V M~ en aangeboden. Of huizen. Of personeel. In de regionale Want in feite is de regionale krant een dubbele krant met landelijk èn plaatselijk nieuws. Nieuws waar u dagelijks bij betrokken bent. KIENE KEUKENS VOOR IEDERE SMAAK, BEURS EN RUIMTE d( ac tr ze he vi VERKOOP EN SERVICE Jansweg 26-28, Haarlem, tel. 023 -32 22 31. BI vX >'1 I I ving worden gevraagd In de landelijke kranten leest u bijvoor beeld niet wat er in de gemeenteraadsverga dering besloten is. Evenmin vindt u in de landelijke bladen de bioscooptijden, kerkdiensten en de advertenties waarin koopjes in uw omge- FÏ i Commissaris op de bres voor pre-gewesten provincies en I 4 - (Van een onzer verslaggevers) algemene opleiding. (Van een medewerker) Naam: Adres: Woonplaats: Deskundigen voorzien echter problemen bij het thuiswaarts drijven van de grote zakken. Ze verwachten dat er sleepboten nodig zullen zijn voor de begeleiding om het scheepvaartverkeer niet te hinderen. Ook ziet men economische en politieke belemmeringen. De winnaar heeft het mi nisterie van Economische Zaken een kre diet gevraagd waardoor verder onderzoek mogelijk wordt. paalde vraagstukken aan te dragen. Met de warmte-inhoud van de door de Benne- broekse ingenieur ontworpen reservoirs zou in stadsverwarmingssystemen kunnen worden gebracht. Vanaf 100 reservoirs zal de exploitatie rendabel zijn. De prijsvraag van het Koninklijk Insti tuut was in samenwerking met het Ener- gie-onderzoekcentrum Nederland en de Stichting Toekomstbeeld der Techniek uitgeschreven onder het motto: „Welzijn bewaren door energie besparen”. De be doeling was een confrontatie met de pro blemen die ontstaan rond de toekomstige energievoorzieningen en actief meeden ken bij de oplossing ervan te bevorderen. Niet minder dan 140 inzenders boden in totaal 324 ideeën met betrekking tot ener giebesparing aan. Ir. Bos won de vierde categorie, waarin het ging om buiten de conventionele denk patronen, originele oplossingen voor be- dend, omdat de dollar met de geboden steun tijdelijk wel enige mate kan worden geholpen, maar dat de grote oorzaak, die in de Amerikaanse inflatie ligt opgesloten, in wezen niet werd aangepakt. President Carter heeft ook daar weliswaar een plan voor bekendgemaakt, maar velen willen het effect daarvan eerst afwachten. Dit te meer nu de grote Amerikaanse vakbonden hun medewerking om tot een vrijwillige beheersing van de nieuwe looneisen te komen, hebben geweigerd. Maar Wall Street reageerde in eerste instantie enthousiast en uitermate vast. Of dit zo zal blijven zal de komende dagen moeten leren. Want donderdag liep de beurs weer terug. Voorlopig zal waar schijnlijk de zware psychologische last van de dollarcrisis van de beursschouders zijn afgenomen. Maar daar is wel een andere last voor in de plaats getreden. Een langzamerhand torenhoge en bijna niet meer te torsen rentestand. Het officië- Per 40 kg: steenbolk 28-24; leng 76-75; lommen 63; hammen met kop 164; poont jes 30; tarbot 472-154; griet 203-137; kabel jauw een 102; kabeljauw twee 144-112; kabeljauw drie 104-75; kabeljauw vier 94- 65; kabeljauw vijf 78-44; koolvis een 77; koolvis twee 85; koolvis drie 90-72; koolvis vier 67-53; schelvis een 114; schelvis drie 42; schol een 150-132; schol twee 144-112; schol drie 110-84; schol vier 120-54; wij ting drie 48-34; schar 60-24; makreel twee 46-36; rode poon een 180; rode poon twee 81-61; krab 60. SCHIPHOL. Op de luchthaven Schip hol is onlangs een verzorgingskamer voor baby’s in gebruik genomen. Het is de tweede babykamer op Schiphol. Voor de paspoort- en douanecontrole van aan- komsthal-zuid was er al één. Die v.i.b.- room (very important baby’s) heeft echter veel meer het karakter van een rustka mer. Naast een aantal wastafels en vier babybadjes treft men er namelijk ook twaalf ledikantjes aan, waarin men zijn baby te slapen kan leggen als men een paar uur moet wachten op een vlucht. In de nieuwe babykamer aan de kop van de D-pier zijn geen ledikantjes. Men kan er zijn kind echter wel verschonen en voeden. Er staan namelijk enkele stoelen en com modes, plus twee wastafels, terwijl de luchthaven nog overlegt met enkele fabri- Enkele maanden geleden overlegde de Tweede Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat met de staatssecretaris over de maatregelen ter beveiliging van vliegtui gen tegen terreurdaden. Vanuit de com missie kwam de suggestie om oude KLM- uniformen te laten inleveren. Maar het blijkt nu, dat deze procedure reeds wordt gevolgd. De heer Verweij stelt zijn schrifte lijke vragen aan GS naar aanleiding van een uitlating van minister Tuijn- man van Verkeer en Waterstaat dat gedurende 1976, 1977 en naar ver wachting ook in 1978 maar een deel van de gevoteerde bedragen zou zijn uitgegeven ten behoeve van mede door het rijk te financieren fietspa den. Volgens de minister zou dat zijn gebeurd op grond van het feit, dat provincies en gemeenten bij het indie nen van plannen zouden zijn achter gebleven. Het D’66-Statenlid wil van GS een volledig overzicht hebben van de tot nu toe uitgevoerde, in uitvoe ring genomen en op handen zijnde regionale en stedelijke fietspaden plannen. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dicht bij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte.Van houten kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in een imposante keukenstudio. Komt u eens langs bij i mc ter stu sta ke bu on SO( ke vei ko] blijft de dollar voor verder afglijden te behoeden. De eerste reacties in kringen van de internationale geld- en valutamark ten waren in dit verband niet erg bemoedi gend, omdat men hier al meerdere malen erg is teleurgesteld. Er werd op soortgelij ke maatregelen en toezeggingen gewezen, die eerder dit jaar de dollar ook tijdelijk konden doen herstellen. Maar toen zich daarna opnieuw een periode van grote verkopen ging voordoen staken de Ver enigde Staten geen vinger uit om van hun ook toen reeds bestaande steunkredieten gebruik te maken. En vanuit Amerika zelf gaven vooral de republikeinen de stunt van president Carter een politiek tintje, omdat volgende week congresverkiezin gen moeten worden gehouden en de partij genoten van de president in de luttele verkiezingsdagen, die hun nog resten, met veel kabaal kunnen wijzen op de opmerke lijke dingen die hun voorman in het Witte Huis doet. In buitenlandse financieel-economische kringen blijft men eveneens vrij terughou- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het NVV-gebouw- tje aan de Wijkerbaan wordt dinsdag avond 14 november van acht uur af voor lichting gegeven over het werken van het Bureau van Arbeidsrecht. HAARLEM. Het D’66-Statenlid M. Verweij wil van Gedeputeerde Staten weten tot welk bedrag en wel ke omvang van de verwachte rijks- bijdrage het provinciaal bestuur fiet spadenplannen heeft ingediend in 1976, 1977 en 1978. Ook vraagt hij tot welk bedrag en rijksaandeel van die aanvragen het ministerie van Ver keer en Waterstaat aan de Noordhol- landse verlangens inmiddels is tege moet gekomen. VELSEN. De Zeevisgroothandel Henk Schoorl neemt vanmiddag het nieu we bedrijfspand aan de Halkade 17 in IJmuuiden in gebruik. Om zes uur vanmiddag wordt voor rela ties receptie gehouden om de nieuwe aan winst informeel te vieren. Vanaf maandag is de zaak aan de Halkade geopend. E zijl om vai soc sta vre H. vai ii het kei bej E init dar Put G. PSJ Rij M. vai en J. Wc G. Zo D. La; bri dei Ha M. C Go bo< E ber 20.: der de uui wo har gra kaï Lie Lo. „L mt als De ene dag liet de index van Dow Jones voor 30 vooraanstaande industriële aande len ruim 20 punten schieten, waardoor deze index beneden de 800 kwam om de volgende dag weer met 35 punten te rijzen. Na de grootste koersval in een week uit zijn geschiedenis welke vorige maand op trad, was dit de grootste stijging op een dag uit eveneens de glorierijke geschiede- riis van het Newyorkse beursleven. Centraal stond natuurlijk het gedrag van de Amerikaanse dollar. Terwijl deze munt maandag direct weer verder afgleed en in alle financiële wereldcentra nieuwe naoorlogse laagtepunten registreerde (in ons land 1,87) werd in het geheim op hoog niveau een groot steunprogramma in elkaar getimmerd. Amerika bood daarbij aan het officiële disconto nog eens een vol percent te verhogen, tot respectievelijk 9,5 percent en 9,875 percent en de maande lijkse gowdverkopen tot 1,5 miljoen ounces (31,1 gram) te verhogen, terwijl president Carter verder zijn inflatiebestrijdend pro gramma nog eens nader onderstreepte. De grote dollarbezittende landen (Japan, West-Duitsland en Zwitserland) waren op die toezeggingen bereid 15 miljard dollar aan de Verenigde Staten te lenen, om zo de dollarvloed in de wereld in te dammen. Daarnaast stelde het Internationaal Mone tair Fonds nog 5 miljard dollar ter be schikking en zegden de grote handelsban ken in Europa, Japan en het Midden-Oos- ten nog een steunbedrag toe van 10 miljard dollar. In totaal dus 30 miljard dollar, waarvan, naar wordfaangenomen, Ameri ka deze week woensdag rond 2 miljard gebruikte om de dollar uit zijn crisissfeer te halen. In Amsterdam schoot de prijs binnen een uur 10 cent omhoog, tot éven boven de twee gulden. De grote vraag is nu of al deze maatregelen serieus zullen worden uitgevoerd en Amerika inderdaad alert De bijeenkomst is belegd door de afde ling IJmond-Noord van het NW. Mede werking wordt verleend door rtr. Harry Staal, juridisch adviseur van het NVV- bureau Arbeidsrecht en Fred Roco, dis- trictsbestuurder van het NVV. DEN HAAG. De oude KLM-unifor- men moeten worden ingeleverd. Deze maatregel is ingevoerd, aldus heeft staats secretaris mevrouw Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens de commissaris zouden de aan vankelijk voorgestelde 24 miniprovincies te groot zijn om de taken over te nemen van de pré-gewesten en te klein voor de speciale bestuursterreinen van het inter mediair bestuur: planning, coördinatie en controle. Verkleining van het aantal mini provincies van 24 naar 17 (Zoals Wiegel wil) vergroot deze bezwaren alleen nog maar. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. R. J. de Wit, Com missaris van de Koningin in Noord-Hol land, heeft er nooit een geheim van ge maakt tegenstander te zijn van de opde ling van Noord-Holland in een aantal mi niprovincies. Bij verschillende gelegen heden heeft drs. De Wit de laatste tijd van zijn standpunt blijk gegeven. Maandag gaat de Noordhollandse commissaris met Wiegel persoonlijk in de slag over de voorgestelde reorganisatie van het bin nenlands bestuur. De commissaris spreekt dan op de studiedag van het Insti tuut Contact Randgemeenten, die te Utrecht wordt gehouden. „Wanneer ernst wordt gemaakt met de decentralisatie van bestuurstaken, die tot nu toe door de rijksoverheid worden ver vuld, dan zou men daarvoor eerder aan grotere dan aan kleinere provincies kun- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Bennebroekse ingenieur R. Bos heeft een prijs gewonnen van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, voor zijn idee om zonne-energie in tropische streken op te vangen en in enorme waterzakken op te slaan. Die gevaarten met een inhoud van 100.000 kubieke meter zouden dan met de oceaanstromingen naar koudere streken worden getransporteerd. Voor Nederland valt te denken aan het Caraïbisch gebied, zodat de warme Golfstroom de zakken naar de Noordzee brengt. Met de warmte-inhoud van een reservoir kunnen 150 goed geïsoleerde huizen een jaar lang worden verwarmd. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 3750 kg tong; 50 kisten tarbot en griet; 2043 kisten kabeljauw; 1241 kisten koolvis; 26 kisten schelvis; 938 kisten wijting; 178 kisten schol; 266 kisten schar; 76 kisten makreel en 84 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: tarbot 15,99-14,86; grote tong 17,71-17,50; groot- middel tong 16,13-15,51; kleinmiddel tong 11,26-9,83; tong één 7,80-7,35; tong twee 7,61-7,11. Voor wat het instrueren van het KLM- personeel betreft over het opvangen van kapingen deelde de KLM aan de staatsse cretaris mee, dat het doornemen van maat regelen in geval van kaping geen onder deel vormt van de normale vluchtvoorbe- reiding. De bemanningen krijgen evenwel de noodzakelijke instructie hierover bij de I m; WS m: co sit sei do va jas tri de aa pe Bij de voortgezette discussie over de bestuurlijke reorganisatie moeten rege ring en parlement het angstsyndroon voor de vierde bestuurslaag zien kwijt te raken, meent de Noordhollandse commissaris in (Van onze redactie economie) De beursontwikkeling stond deze week in het teken van grote onevenwichtigheid en werd volledig bepaald door turbulente stormen rond de Amerikaanse dollar. Vooral de Newyorkse effectenbeurs, maar merkwaardigerwijs ook Amster dam, werden door deze onevenwichtig heid gekenmerkt. De andere belangrijke effectenbeurzen, zoals in Tokio en Düssel dorf, gedroegen zich veel rustiger en wer den nauwelijks beroerd. Maar de Amster damse effectenbeurs liep weer als van ouds geheel aan de leiband van zijn haar Newyorkse zuster en liet zich niet onbe tuigd. En wat Wall Street betrof, daar liep het deze week de spuigaten uit. kanten van baby-artikelen over het ter beschikking stellen van bijvoorbeeld weg- werpluiers. Aan een verzorgingskamer voor baby’s op de D-pier bleek grote behoefte te be staan. Op deze pier komen namelijk de „wide-body”-toestellen en de meeste trans- ferpassagiers aan (passagiers die op Schiphol overstappen op een andere vlucht). Voor hen ligt de babykamer bij aankomsthal-zuid wat ver weg. Uit een onlangs door de luchthaven Schiphol gehouden enquête blijkt overi gens, dat veel mensen niet op de hoogte zijn van het bestaan van babykamers op Schiphol. Van de vertrekkende reizigers wist 54% niet dat Schiphol over babyka mers beschikt en van de hele Nederlandse bevolking 70% niet. Voor het gebruik van de kamers hoeft niet betaald te worden. 1/ ba of aa kr; jec on mc - bij dié gei (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het CDA in Heems kerk houdt maandag 6 november een alge mene ledenvergadering in „De Vrij- burcht”. Besproken worden onder meer een evaluatierapport van de collegevor- ming door Ton van Herpen en een toelich ting op het program op hoofdpunten van het college door Pieter Dudink. Voorts worden er mededelingen gedaan over be stuur swij zigingen Om uiteenlopende redenen zullen Pie ter Dudink, Louis Sperling, Henk Zurlohe en Cees Verhoog het plaatselijk bestuur verlaten. De afdeling telt op het ogenblik volgens het jaarverslag 267 leden, name lijk 70 ARP, 22 CHU en 155 KVP. De besommingen waren: KW 141 83.600; KW 167 17.500; KW 206 16.800; UK 17 en UK 48 8120; UK 23 en UK 89 21.600; UK 78 en VD 77 4650; UK 141 en UK 271 11.000; VD 19 en VD 73 5600; WR 51 en WR 70 3500; IJM 19 4400; IJM 154 24.700; UM 207 20.300; IJM 209 17.800; verder waren 7 Texelaars met een totale besom ming van 75.000. rJ i 111 ut leyiui iciie krant leest u die dingen wel. Plus al het wereld- nen denkenIn het algemeen echter zullen de bestaande provincies een geschikt draagvlak opleveren voor de behartiging van deze gedecentraliseerde taken”, is een van de twaalfstellingen, die drs. De Wit op deze bijeenkomst zal verdedigen. Naast het behoud van de provincies in hun huidige omvang bepleit drs. De Wit een principiële keus tussen een vrij drasti sche gemeentelijke herindeling of een be ter juridisch fundament aan de pré-gewes ten („die tegenwoordig, ook in ministeriële stukken, met een camouflerend taalge bruik als „hulpstructuren” worden aange duid”, voegt de commissaris er tussen haakjes nog aan toe. De huidige provincies hebben, vooral na de invoering van de nieuwe Provinciewet (1962) en de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (1965) juist met betrekking tot de planning, coördinatie en controle, zich sterk kunnen ontplooien. Overdracht van een groot aantal gemeentelijke taken bete kent, volgens drs. De Wit, niet alleen een onvoldoende gemotiveerde drainage van de gemeenten, maar houdt ook het gevaat in, dat de typische intermediaire bestuurs functie van de provincie wordt aangetast. En dat leidt, volgens de commissaris, weer tot verdergaande centralisatie in ons open baar bestuur: de coördinatie en toezicht- functies verschuiven naar het rijk. Het Instituut Contact Randgemeenten, waarvoor drs. De Wit zijn verhaal wil houden, is een organisatie van gemeenten die grenzen aari grote stedelijke concen traties. Spreekuur. De CDA-fractie van Be- verwjjk houdt weer spreekuur in het Stadskantoor op dinsdag 7 november, van af 19 uur. „Vrouw blijf bij”. De vrouwengroep „Vrouw blijf bij” heeft voor dinsdagoch tend 14 november de cabaretgroep „Vrouw blijf bij” uit Zaandam uitgeno digd voor een voorstelling in het buurthuis „Wijk aan Duin”. Het contactadres van de plaatselijke groep is: Ineke Roersma, Cals- plantsoen 35, telefoon 37723, Beverwijk. Flying-out. Onder de naam Flying- out wordt elke vrijdagavond in het buur thuis „De Schuilhoek” een soos gehouden voor jongeren van zestien jaar en ouder. Vrijdagavond 17 november is er een dis- cjockeywedstrijd en de bedoeling is, dat de jongeren dan hun zelf gekozen platen aan kondigen. Zij kunnen zich van tevoren opgeven bij Ageeth Kossen, telefoon 31811. (Aankruisen wat gewenst wordt.) IJmuider Courant. Beverwijkse Courant. Stuur mij 14 dagen gratis uw krant ter kennismaking. Daarna neemt u kontakt met mij op om te horen of ik een abonnement neem. Ik neem direkteen abonnement en ontvang de eerste vier weken uw krant gratis. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaalabonnement. Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers Antwoordnr. 416.2000 VC-Haarlem le disconto staat met 9,875 percent hoger dan tijdens de zwartste dagen van de olie crisis, terwijl de banken met een verdere verhoging van hun rente tot 10,5 percent de top uit die crisis vrijwel hebben bena derd. Toen in 1974 zakte Wall Street echter in, tot 577 als diepste koers, terwijl het peil thans nog op rond 800 staat. Terwijl in de Verenigde Staten de rente steeds verder stijgt, is hier te lande deze week enige ontspanning ontstaan. Dit bleek uit het enorme succes van de 8,5 percent staatslening, waar de vraag zelfs met een bedrag van 600.000.000 en een emissiekoers van 100,8 percent maar voor 45 percent kon worden gehonoreerd. De eerste officiële koers van deze lening kwam dan ook direct al een half percent hoger te liggen. Ook de obïigatiemarkt zelf begon gestadig op te lopen. De aandelen markt echter volgde het patroon van Wall Street en leverde vuurwerk af. Maandag werd begonnen met een enorme gooi- en smijtdag, waarbij de index voor industrië le aandelen twee punten afstond, evenals het algemene beurscijfer. Maar donderdag moest, in navolging van Wall Street, weer een enorme vloedgolf van kooporders worden verwerkt, die dezelfde indexcij fers (respectievelijk met 4 en 3 punten) deed oplopen. De meeste weekverschillen werden door dit gedrag gereduceerd, want wat maan dag verloren ging, kwam er later in de week weer bij. Enkele uitschieters demon streerden echter wel hoe het er toe ging. Audet steeg in enkele dagen van 600 tot bijna 700, vooral toen de fusie bekend werd tussen NDU en Elsevier. Heineken herstelde zich van 88 op 100 en VNU van 89 op eveneens 100, terwijl Bos-Kalis in een dag steeg van 124 op 135. Unikap viel echter terug van 156 op 135, door een teleurstellende gang van zaken bij de fietsenverkoop. een van zijn stellingen. Het zou wenselijk zijn de in 1975 zo ruw afgebroken draad van de Gewestwet weer op te vatten. Drs. De Witt stelt, dat het zeer te betreuren is, dat de toenmalige regering in de winter, van 1974-1975 plotseling overstag is ge gaan en heeft geopteerd voor het ineen schuiven van gewesten en provincies. De daaraan verbonden problemeh zijn vol gens drs. De Wit onderschat en het idee is onvoldoende doordacht. Beurs bepaald door stormen rond dollar

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6