Tegen kwalificatie voor WK Amateurs tegen West-Duitsland treffers en missers Van Marie Meuleman Warwinkel moet weer Frank van Leen: EIGEN KWEEK amateur VAN HAARLEM r Licht herstel van schakers Neeskens wil lobbyen voor KNVB spelen tegen O. -Duitsland over begrip Mantano 50gr./2.20 tototips Man 1 Mantano halfzwaar. Als je liever met smaak rookt. ii 99 Clubtrainers r 99 Zelf de manier'’ „Logisch” „Geschworene” 13 SPORT NOVEM B E R 19 7 8 DINSDAG 7 r (Van onze sportredactie) 'cj - ZEIST. In de selectie voor het nationaal amateurelftal dat woensdagavond in Rijswijk op het terrein van RVC een wedstrijd speelt tegen „statusgenoten” van West-Duitsland zijn enige spelers opgenomen van wie vast staat dat ze niet vrij zijn van „semi-profsmetten”: Hans Bouw meester en Rob Ouderland, bei den lid van FC Amsterdam. J M (Van onze sportredactie) WIM MEULEMAN: naar Madrid. JO VAN MARLE: soepele benadering. (ADVERTENTIE) Ingev (voorlopig) JAN BLIJBOOM 2-2 4-2 2-1 1-1 2-1 1-1 3-2 1-0 8-3 HALFZWARE SHAG ZEIST. Johan Neeskens wil wel spe len voor Oranje tegen Oost-Duitsland, een wedstrijd in de kwalificatieronde van groep drie voor het Europees kampioen schap die woensdag 15 november in Rot terdam wordt gespeeld. Neeskens heeft dit telefonisch laten weten aan de secreta ris betaald voetbal van de KNVB, Jan Huybregts. Meuleman: „Zowel in 1974 als in 1978 'behaalden we de zilveren medaille. Daar uit mag je toch wel afleiden, dat Neder land tot een van de meest vooraanstaande voetbalnaties ter wereld behoort. Als het aantal landen voor het volgend toernooi wordt uitgebreid, dan vind ik het een logische zaak dat ook het aantal geplaat ste deelnemers toeneemt”. Bij de laatste twee toernooien werden alleen de wereldkampioen en het organise rend land geplaatst voor de eindronden. Zo behoefden West-Duitsland (wereld kampioen) en Argentinië (organiserend land) zich voor het laatste WK-toernooi niet te kwalificeren. Volgens deze regels nemen in 1982 Spanje (organiserend land) en Argentinië (wereldkampioen) zonder kwalificatie deel aan de eindronden. Meu leman wil dit aantal uitbreiden met de nummers twee en drie van het toernooi in Argentinië, in casu Nederland en Brazilië. De kans om Nederland bij een uitbrei ding geplaatst te krijgen is groter dan over het algemeen wordt verondersteld. Meule man heeft in het verleden bewezen uitste kend te kunnen lobbyen. Bovendien staat Hij vertelde dat hij „om misverstanden te voorkomen normaal beschikbaar zal zijn voor de Oranjeploeg wanneer hij door de bondscoach wordt uitgenodigd en zich dan maandag 13 november op het sport centrum in Zeist zal melden”, aldus Jan Huybregts. hij in hoog aanzien bij veel bestuurs- en commissieleden van de FIFA door zijn jarenlange ervaring als voorzitter van de Surinaamse voetbalbond en de KNVB. In het begin van dit jaar slaagde Meule man er zelfs in Nederland ten koste van Italië voor de eerste ronde van het WK- toernooi in Mendoza geplaatst te krijgen. Terwijl de Argentijnse pers Meuleman geen enkele kans gaf, overtuigde de KNVB-voorzitter de FIFA en het Argen tijnse organisatiecomité van zijn beweeg redenen. En dat terwijl de Argentijnse organisatie liever Italië in Mendoza had gehad, omdat de meeste bewoners daar van Italiaanse afkomst zijn. Betekent dit een ommezwaai van het bestuur amateurvoetbal? Antwoord van voorzitter Jo van Marie hierop: „Dat zeker niet, want terwille van het samenstellen van een zo sterk mogelijk elftal kunnen we natuurlijk niet de in reglementen vastge legde opvattingen over het amateurisme overboord gooien. Mocht het inderdaad binnen de UEFA zó ver komen dan wordt het samenstellen van een Nederlands ama- teurelftal geen zaak meer van de sectie amateurs, maar van de KNVB in zijn ge heel. Op dit ogenblik hinken we op twee gedachten: het elftal formeren volgens de nu geldende normen van het Internatio naal Comité óf er van uitgaan dat de zienswijze van de UEFA een goede kans maakt regel voor de Spelen in Moskou te worden”. Met deze keuze wil de amateursectie van de KNVB aanduiden mee te willen gaan met een voorstel van de UEFA semi- profs die minder verdienen dan 20.000 gulden per jaar in aanmerking te laten komen voor een plaats in een nationaal team dat zich via voorronden moet zien te kwalificeren voor de Olympische Spelen 1980 in Moskou. Tot nu toe is de hele zaak met betrekking tot de Olympische Spelen en het toernooi om het Europees kampioenschap in 1982 zo dit mocht doorgaan omdat het dit jaar met een deelname van slechts negen landen in plaats van de vierendertig aan geslotenen bij de UEFA geen succes is gebleken één grote warwinkel. Er spe len namelijk ook opvattingen die een ver bond van West- en Zuideuropese landen (de zogeheten Entente de Florence) heeft en de amateurcommissie van de FIFA die Uiteraard verzetten de Oostbloklanden zich met klem tegen een ombuiging van de geldende IOC-bepalingen”. Als persoonlijke mening ventileert Jo van Marie te verwachten dat het IOC de huidige situatie, ondanks druk van buiten af, zal continueren. Zijn mening hierover: „Of Nederland dan zal meedoen om de Olympische Spelen te halen lijkt mij de vraag. Verder zien we ook van deelname af als blijkt dat de selectie slechts in twee wedstrijden wordt uitgemaakt. Dat was vier jaar geleden tegen Rusland het geval. Langeweg staat tegen Carvacho op winst. Ree-Braga eindigt vermoedeijk in remise. De Nederlandse dames speelden de der de ronde van de B-finale tegen India, een team dat nogal de aandacht trekt omdat het bestaat uit drie zusjes van 15, 16 en 17 jaar, de kleinste voorop. Tegen Rohini Kadilkar offerde Alexandra van der Mije met zwart na een Spaanse opening een stuk, maar zij kreeg daarvoor niet genoeg aanval. De afgebroken partij zal wel verlo ren voor haar gaan. De stelling van Corrie Vreeken, die tegen Jayshree Kadilkar speelde zag er aanvankelijk ook niet hoop gevend uit. De Indiase verloor echter een stuk en gaf daarna nog een stuk weg. De Nederlandse amateurploeg die mor gen tegen West-Duitsland aantreedt zal daar zeker mits de logica geweld kan worden aangedaan geen triomf kunnen oogsten. De Duitsers hanteren namelijk een systeem waarbij het mogelijk is talen trijke amateurs in te lijven bij een Bun- desliga-team als zogeheten „Geschwore- ne”; een speler die de afspraak heeft ge maakt vóór een bepaalde tijd geen con tract te tekenen om zo beschikbaar te blijven voor de nationale amateurselec tie. Een soortgelijke procedure kennen onder andere ook Frankrijk en Spanje. Binnen een half uur was twee jaar voorbe reiding in rook opgegaan. De thuiswed strijd had toen helemaal geen zin meer. We zijn voorstander van poule-indelingen, omdat je dan tenminste verzekerd bent van een serie interlands”. Gezien de grote moeilijkheid om tot een zo sterk mogelijke samenstelling van een Nederlands amateurelftal te komen over weegt het amateurbestuur van de KNVB via de clubtrainers, die dan als helpers van de district technische commissies zouden fungeren, tot een intensievere se lectieprocedure te komen. Vast staat intussen wel dat de nationale ploeg in de periode van 18 tot 23 decem ber in Dubai speelt, terwijl voor volgend jaar uitnodigingen liggen van Indonesië, Suriname, Rusland (thuiswedstrijd) en Ethiopië dat ook wil wachten tot 1980 waarin tevens, na de Olympische Spelen, nog een interland in Moskou tegen Rus land tot de mogelijkheden behoort. Winst is waarschijnlijk. Hanneke van Bar reren maakte tegen Vasauiti Kadilkar di rect na de opening, een Pircverdediging, een blunder die haar een fpren kostte Timman speelde met zwart tegen Trois een moeilijke partij. In een eindspel, dat snel uit een Rossolimo-variant van het Siciliaans was voortgekomen, liet Trois zijn stelling steeds meer verslechteren. De afgebroken stelling is een voor Timman gewonnen toreneindspel. BUENOS AIRES. In de tiende ronde van de Schaakolympiade leek het spel van de Nederlandse heren tegen Brazilië, in het begin even herinneringen aan beter dagen op te roepen, maar al snel vonden sommigen hun tot nu toe in Buenos Aires vertoonde vorm terug. Zijn minpunt is de snelheid op de eerste meters, waardoor hij ook bepaal de buitepspelers vreest. Frank van Leen: „Mijn voorkeur gaat uit naar het type dat probeert je al voetballend te passeren. Geen type René v.d. Kerkhof, die met zijn grote snelheid de bal ver vooruit speelt en je er dan uitloopt, maar meer een Tscheu La Ling, die al dribbelend probeert je uit te spelen. Ook met mijn sliding kan ik het verlies op de eerste meters goedmaken, maar dan uiteraard bij een balverliefd type”. Onbegrip heerst er bij hem over het Haarlem moet het zeker niet hebben van zijn bezoeken aan FC Utrecht. Acht wedstrijden speelde het daar, goed voor één punt en twee goals. PEC wordt kampioen der gelijke spelen. Nu reeds acht stuks uit twaalf wedstrijden. Voor het eerst sinds 30 augustus scoorden de Zwollenaren weer eens op eigen terrein. Go Ahead Eagles blijft succes vol. Het is nu acht wedstrijden zonder ne derlaag, goed voor dertien punten. Kees Kist scoorde drie van zijn goals in uitwedstrijden. Toevallig telkens in het zuiden, tegen resp. PSV, Roda JC en MW. Vitesse haalde uit zijn zeven uitwed strijden vier punten. Die punten kwa men alle in dezelfde hoek tot stand, getuige de 2-0 bij A.Z.’67, 1-1 bij Haar lem en nu 2-2 bij Volendam. Theo de Jong scoorde nu reeds voor de achtste achtereenvolgende keer. NEC scoorde maar één goal Ronald Hendriks in zijn laatste vijf thuiswed strijden. Het was de eerste uitwinst voor FC Den Haag; won voor het eerst sinds 22 januari 1978 een uitwedstrijd: 0-2 bij NEC. Toen 0-1 bij Telstar. Het was tegen Sparta de derde keer in de laatste vijf wedstrijden dat Ajax niet tot scoren kwam: 1-0 verlies bij MW en 0-0 tegen Feyenoord. '75-’76 1-0 0-1 t? Frank van Leen: goede middenmoter. ’76-’77 1-1 4-1 ’77-’78 1-1 3-0 1-1 1-1 3-0 2-0 2-1 2-6 Seizoen 1977- 1978 1978- 1979 FC Den Haag AZ’67 Haarlem G.A. Eagles PSV FC WV Vitesse Feyenoord Ajax FC Dordrecht De Graafschap Veendam Willem H tip 1 1 1 1 1 1 3 1 1 2 1 3 3 Sparta NEC MW FC Utrecht PEC (Z) NAC FC Twente Volendam Roda JC Excelsior Eindhoven FC Amsterdam SC Cambuur 1-2 1- 0 2- 0 over de versie „amateurs” weer een ande re definitie hanteert, terwijl het IOC tot op heden onverkort vasthoudt aan het oor spronkelijke begrip. Met daarbij de hypo crisie dat het staatsamateurisme wél als zuiver wordt aangemerkt. MADRID. Reizend voetbalam- bassadeur Wim Meuleman, bonds voorzitter van de KNVB, staat aan het einde van deze week weer een zware klus te wachten. Tijdens de bestuurs vergadering van de wereldvoetbal bond (FIFA), die vrijdag in de Spaan se hoofdstad Madrid begint, moet Meuleman in opdracht van het bonds- bestuur trachten de deelname van het Nederlands elftal aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1982 in Spanje zeker te stellen. Mantano Halfzwaar. ir André Wetzel: goede start. De doelpuntenmakers: Wim van Ha- negem scoorde zijn eerste treffer dit seizoen. Zijn laatste, en enige van het afgelopen seizoen, maakte hij op 11 december 1977 in en tegen Haarlem. André Wetzel begon meteen met een goal voor FC Den Haag in zijn eerste wedstrijd. Oeki Hoekema scoorde ook zijn eerste doelpunt van het seizoen, zijn laatste viel op 8 januari 1978. Hannie Das scoorde zijn eerste voor Vitesse dit seizoen. Zijn laatste, en eni ge van het afgelopen seizoen, viel op 2 October 1977. Klaas Tuip maakte zijn eerste goal in de eredivisie. Hij had daar tien wedstrijden voor nodig. Haarlem is een van die betaalde clubs, die veel aandacht besteden aan de opleiding van jeugdspelers. Ge noodzaakt door een moeilijke financië le positie zal het regelmatig eigen spe lers moeten inbrengen in het A-elftal, omdat ten enenmale het geld ont breekt om spectaculaire aankopen te doen. Een van de laatste spelers, die op deze manier in de eredivisie is geko men, is Frank van Leen. Het afgelopen seizoen nog een volkomen onbekende naam, maar nu niet meer weg tp den ken in de defensie van de Haarlem mers. Frank is een oer-Haarlemmer, want reeds op zeer jeugdige leeftijd deed hij zijn intrede bij de pupillen om langs de normale weg het A-elftal te bereiken. Frank van Leen, 23 jaar, linksback: „Van begin af aan speelde ik bij Haarlem linksbuiten. Ook toen was ik als pupil een linksbenige speler meer bijzonder dan een rechtsbenige en ik vond toen al snel een vaste plaats. Via het middenveld ben ik op verzoek van trainer Hughes dit seizoen op de link sachterplaats gekomen. Momenteel spelen de meeste spelers die zich jaar lijks weer aanmelden bij een betaalde club op het middenveld. Op dat stuk terrein is concurrentie genoeg, en daar door breek je niet zo snel door. Linker- verdedigers waren dun gezaaid bij Haarlem zodat ik niet twijfelde toen Hughes mij zijn voorstel deed. Mijn studie heeft altijd op de eerste plaats gestaan, en ook daardoor zal mijn door braak langer geduurd hebben dan re delijkerwijs te verwachten zou zijn. Als derdejaarsstudent aan de Academie voor Lichamelijke Oefening in Amster dam, heb ik nu een ideale combinatie met het voetballen bij Haarlem gevon den”. De kwaliteiten van Frank van Leen bestempelen hem tot een goede mid denmoter. Een goed linkerbeen, tech nisch meer dan voldoende, sterk in de lucht en het juiste moment de aanval kiezend, kwaliteiten die hem een lang verblijf in de eredivisie kunnen garan deren. Bovenal is hij een speler, die nadenkt over zijn vak, en niet blind is voor het rumoerige wereldje dat voet bal nu eenmaal is. Stelt Jo van Marie: „Het ligt voor de hand dat er inderdaad weinig kans is op een uitschieter. Maar belangrijker dan het resultaat tegen West-Duitsland is hoe straks de beslissing van het IOC over de interpretatie „voetbalamateur” uitvalt Die wordt verwacht omstreeks 5 december nadat de West- en Zuideuropese landen op 29 november in Parijs en de amateurcom missie van de FIFA volgende week in Madrid hun standpunt hebben bepaald. Hoewel tijdens de bestuursvergadering in principe alleen het organisatiecomité voor het WK-toernooi wordt samengesteld, ligt het in de lijn der verwachting dat de FIFA zich ook zal buigen over het aantal deelnemende landen. FIFA-voorzitter Joao Havelange is er een groot voorstan der van het aantal deelnemende landen in ieder geval tot twintig en indien mogelijk zelfs tot 24 uit te breiden. Tot nu toe was het gebruikelijk, dat aan de eindronden van het toernooi slechts zestien landen deelnamen. Voor Havelange is de uitbreiding een erezaak, die hij met alle inzet zal bepleiten. Bij zijn verkiezing tot voorzitter van de FIFA, had Havelange de uitbreiding als programmapunt in zijn verkiezingscam pagne opgenomen. Hij verwierf daarmee de steun van de kleinere voetbalnaties, die hun hoop om ook eens aan het wereldkam pioenschap te kunnen deelnemen vastere vormen zagen aannemen. Havelange kan in ieder geval rekenen op de steun van de organiserende Spaanse voetbalbond, die de uitbreiding niet alleen als wenselijk maar bovendien als realiseerbaar be schouwt. Besluit de FIFA het komend weekeinde tot de uitbreiding van het aantal deelne mende landen, dan komt Wim Meuleman, die in Spanje aanwezig is om de vergade ring van de amateurcommissie van de FIFA bij te wonen, in actie. De bondsvoor zitter is van mening, dat Nederland bij een uitbreiding van het aantal landen recht heeft op plaatsing voor het WK-toernooi zonder daarvoor kwalificatiewedstrijden te moeten spelen. Hij baseert dat stand punt op de prestaties, die het Nederlands elftal tijdens de laatste twee toernooien om het wereldkampioenschap in West-Duits land en Argentinië geleverd heeft. Schoon- gesneden (zonder stelen) Haarlem van dit moment dat een goede wedstrijd wordt opgevolgd door een slechte vertoning. Haarlem op eigen terrein is heel wat mans, maar op vreemd terrein vliegen de goals er soms in groten getale in. Voor Frank van Leen niet te bevatten als hij zegt: „Het ene moment speel je een goede wed strijd tegen PEC en een week later verlies je met 4-0 bij FC Utrecht met precies hetzelfde elftal. Als wij thuis pech hebben dan weten wij dat toch op te vangen, maar in uitwedstrijden lukt dat niet. Een snelle achterstand brengt ons van stuk en dan is het voor de tegenpartij een kleine kunst om het af te maken. Een reden kan ik niet opnoe men”. Ook hij is er van overtuigd dat Haar lem een zwaar seizoen tegemoet gaat. De concurrentie en de mentale instel ling van de ploeg, zullen bepalen waar Haarlem uiteindelijk komt te staan. Frank van Leen: „Als de inzet er niet is bij ons, dan kunnen wij het wel verge ten. Wij missen de technische klasse om het dan recht te zetten. Momenteel be vinden wij ons in een belangrijke serie wedstrijden. Zo’n acht a negen ploegen zijn gelijkwaardig en tegen deze teams zullen wij de punten moeten halen. Wij hebben misschien bij Haarlem het ge luk dat er voldoende reserves zijn, die niet onderdoen voor de anderen, die er wel instaan. Misschien dat die situatie in zo’n zware competitie de doorslag zal geven. Ik verwacht dan ook dat Haar lem ook dit seizoen boven de fatale plaatsen zal eindigen”. Spelerspaspoort Frank v. Leen Gesp Ingev Uitgev. 2 8 Ajax heeft Roda JC laten weten dat het één week na het competitieduel Ajax-Ro- da JC de wedstrijd om de KNVB-beker eveneens op zondag wil spelen. Trainer Cor Brom: „Weliswaar spelen we de woensdag daarop tegen Honved, maar ik heb toch maar afgezien van het spelen op zaterdag. Dat geeft Krol, Schrijvers en Ling, die volgende week tegen de DDR uitkomen, een dag extra rust. Want let op, het wordt een fysieke slag met alle risico’s op blessures”. Meuleman: „Als de uitbreiding ter spra ke komt, zal ik op dezelfde manier als in Argentinië te werk gaan. Dat betekent aan iedereen die het maar horen wil voor stellen waarom het Nederlands elftal recht heeft op plaatsing. Ik zal dat met overtuiging doen, omdat ik weet dat ik een rechtvaardige zaak verdedig”. Het lobbyen is Meuleman op het lijf geschreven. In Madrid zal hij niet alleen moeten vechten voor het Nederlands prof- team, ook de belangen van het amateurelf tal zal hij moeten behartigen. Tijdens de vergadering van de amateurcommissie moeten, naar wordt aangenomen, de pou les worden ingedeeld voor de kwalificatie wedstrijden voor de Olympische Spelen in Moskou. Die indeling geschiedt dan niet volgens loting. Meuleman: „Over een inde ling wordt in de amateurcommissie verga derd. Verschillende belangen worden af gewogen, waarna uiteindelijk een beslis sing wordt genomen. Het is een kwestie van overredingskracht om je eigen land zo gunstig mogelijk in te delen”. Zaterdag houdt het bestuur van de FIFA zich bezit met de financiële afwikkeling van het WK-toernooi in Argentinië, zondag met de organisatie van het WK-toernooi in Spanje en maandag vergadert de amateur commissie over de poule-indeling voor de Olympische Spelen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13