Voorzitter ex-politieke gevangenen: overeenkomst Weer burgers in Ruim 300 doden Rhodesië gedood door typhoon Minister Albeda: Regeling plaatsing langdurig werklozen Strauss premier Juwelendief van Beieren aangehouden FGH hypotheekbank •s ADM tekent Rapport over oorlogsverleden van CDA-fractievoorzitter I Rijksrecherche bang voor Als u een hypotheek nodighad, en’t moest maatwerk zijn en geen confectie, met wie zou u dan gaan praten? Marokkaanse regering” Comité over Amicales-rapport: ♦FGH* I PvdA-plan geeft duizend man werk gulden extra, waardoor ongeveer vijfhon derd arbeidsplaatsen in die sector meer beschikbaar zouden komen. Ook bij de bedrijfsverzorgingsdiensten voor land bouwbedrijven zouden vijfhonderd ar- beidsplaatsen extra beschikbaar kunnen komen. Hiervoor is een extra bijdrage nodig van 20 miljoen gulden. IN LANDBOUW Buit zeker 3 ton r Scheepsreparatie Onbegrijpelijk Kort over FGH-Vastgoed. Kort over de FGH-pandbrieL Met de FGH bijvoorbeeld. ei ...J 15 19 7 8 DINSDAG 7 NOVEMBER I i k 1 F J I" Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk- heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig. Goed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. ■TüÉfe' Het ligt voor de hand dat de Friesch- Groningsche Hypotheekbank alles van hypotheken weet. We kunnen u onder meer helpen aan een hypotheek met gelijkblijvende of dalende lasten of - in samenwerking met verzekeringmaatschappijen - aan een hypotheek in combinatie met een levensverzekering. Voor uw eerste huis of uw tweede. Voor uw winkel,kantoor, bedrijfshal of boerderij. Ook tijdens de bouw. En elke FGH-hypotheek is maatwerk. Onze kredietspecialisten zoeken de hypotheek- vorm die het best past bij uw situatie. Bij uw gezins- en beroepsomstandigheden op langere termijn. Zonder daarbij de fiscale aspecten uit het oog te verliezen. Belangstelling? Komt u dan eens praten. Onze adressen vindt u hieronder vermeld. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. «Ui v BINNEN- EN BUITENLAND *Ari Ij (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De voorzitter van de Vereniging van Ex-politie ke Gevangenen Expogé, mr. J. van Zaaijen, zei vanmorgen, vóór de verklaring van Aantjes in het internationaal perscentrum Nieuwspoort, dat CDA-fractie voorzitter Aantjes geen andere mogelijkheid had dan „absoluut aftreden”. Juist nu in deze tijd in de Kamer veel wordt gesproken over zaken als de neutronenbom, is het vol gens Van Zaaijen beschamend dat iemand die het Nederlandse volk vertegenwoordigt en een der gelijk oorlogsverleden heeft, daarover in de Kamer spreekt. Aantjes moet absoluut aftreden D (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) am B 4 De voorzitter van de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, luitenant-generaal J. L. Bosch, zegt dat „als de heer Aantjes enig zelfres pect heeft, dan trekt hij zich terug uit zijn politieke functies”. Bosch toonde zich zeer verrast over de onthullingen. „Ik vind het vooral erg voor de AR. Een partij die in het verzet een grote partij heeft meegeblazen. Ik kan het van deze partij, voor welke ik veel respect voel, dan ook niet goedkeuren, dat zjj het oorlogsverleden van Aantjes met de mantel der liefde al die jaren heeft bedekt”, aldus Bosch. Hij meent dat de zaak veel eerder aan het licht had moeten komen. „Ik kan het verbleef ik tot aan de bevrijding ongeveer half april 1945”. In een communiqué van het militaire opperbevel werd gesuggereerd, dat natio nalistische guerrillastrijders hiervoor ver antwoordelijk zouden zijn. Elders zouden in Rhodesië in de afgelo pen 48 uur nog eens 20 personen om het leven zijn gekomen, onder wie 9 guerrilla strijders. Tot nog toe hebben meer dan vijfhon derd mensen met behulp van deze zoge naamde 75 procent loonkostensubsidiere geling een plaats gevonden: ruim de helft in het midden- en kleinbedrijf en nog eens De principe-overeenkomst was al op 27 september tot stand gekomen na overleg tussen de overheid, de bonden, het RSV- concern (eigenaar van de Amsterdamse NDSM-werf) en de ADM. De overeenkomst voorziet in de vesti ging van een gecombineerde reparatie- werf op het NDSM-terrein na een integra- tieperiode van enkele jaren. Er zal 40 mil joen gulden in het nieuwe bedrijf worden geïnvesteerd. tweehonderd in de groothandel en zakelij ke dienstverlening. Volgens de minister wil de overheid de helpende hand bieden bij het terugdringen van het aantal moeilijk vervulbare vacatu res, bijvoorbeeld op het terrein van de om-, her- en bijscholing. Bekend is, aldus Albe da, dat er bij het midden- en kleinbedrijf grote interesse bestaat voor de scholing in samenwerking tussen overheid en bedrij ven. Deze zogenaamde „SOB”-regeling zal met ingang van half november ruimer worden toegepast, zo zei Albeda. Moeilijk vervulbare vacatures ontstaan volgens de minister doordat enerzijds de eisen die aan de werknemers worden ge steld zich voortdurend wijzigen (zoals op leidingsniveau), terwijl aan de andere kant ook de eisen veranderen, die werknemers stellen aan hun banen en werkkring. Deze beschuldiging uit het comitée aan het adres van minister De Ruiter van Justi tie, die begin november in antwoord op Kamervragen van Van der Spek (PSP) zei dat hij niet over feitelijke aanknopings punten beschikt die rechtvaardigen dat hij de ontbinding van de Marokkaanse vereni ging Amicales bevordert. De Ruiter zei in zijn antwoord dat uit het onderzoek niet was gebleken, „dat de federatie Amicales spionage-activiteiten zou bedrijven” ten opzichte van in Nederland verbijvende Marokkanen”. Het gaat in het PvdA-plan om niet-com- merciële arbeidsplaatsen. Voor het beheer van natuurgebieden en reservaten voor ziet het plan in een bedrag van 30 miljoen Het Marokko Komitee heeft „met verba zing” kennis genomen van deze conclusie. Het vindt het onbegrijpelijk dat is voorbij gegaan aan zoveel bewijzen van het tegen deel, zoals bijvoorbeeld opgenomen zijn in de door het Marokko Komitee uitgegeven brochure „Dossier Amicales”. Daarom heeft het comité zich nu in een brief gewend tot de minister van Justitie, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Marokko Komitee Nederland meent dat de conclusies uit het rapport van de rijksrecherche over de aktiviteiten van de „Amicales” in Nederland kennelijk ingegeven zijn door de angst de Marokkaanse regering te zeer voor het hoofd te stoten. Daarmee zijn het volgens het comité conclusies geworden die niet door feitenmateriaal zijn gedekt, maar die slechts zijn getroffen op grond van buitenlandse politieke overwegingen. Tijdens het onderzoek van de rijksre cherche hebben zowel het Marokko Komi tee als veel andere organisaties en indivi duen bewijsmateriaal aan de onderzoeker overhandigd. Dit materiaal wordt nu ken nelijk genegeerd, stelt het comité. Verder heeft het ernstige twijfels over de onder zoeksmethode die gehanteerd is. Deze me thode was volgens hen onvoldoende toe gesneden op het onderwerp. (Van onze redactie buitenland) MANILLA. De typhoon Rita die op 27 en 28 oktober de Fillippijnen teisterde, heeft aan minstens 314 mensen het leven gekost. Het dodental stijgt nog steeds. Tevens verwijt het comité minister De Ruiter dat er bijzonder weinig mankracht in het onderzoek is gestoken en, voorzover hun bekend, dat zich er maar één persoon mee heeft beziggehouden. En dat, zo stelt het comité, voor een materie die uitermate ingewikkeld is. Voorts worden nog 143 mensen vermist en 239 zijn gewond. Dit hebben militaire autoriteiten gisteren in de hoofdstad Ma nilla meegedeeld. De Rita is de krachtigste wervelwind sinds acht jaar. De Ruiter, en van Buitenlandse Zaken, Van der Klaauw. De tegenstemmers waren afkomstig van de socialistische SPD en de liberale FDP. Waarnemers verwachten niet, dat er grote veranderingen komen in de samenstelling van het nieuwe Beierse abinet. (Vervolg van pagina 4) Aangezien ook de Organisation Todt een Duits staatsorgaan was, menen de beide onderzoekers dat de twijfel ten aanzien van mr. Aantjes’ Nederlandse nationali teit, reeds vermeld onder 8, versterkt is. 16. Aangaande zijn mobilisatie door de Waffen-SS en zijn periode in „Port Natal” heeft de heer Aantjes tot dusverre het volgende verklaard of op schrift gesteld: a. Op 11 juni 1947 aan Jacob Pakvis, wachtmeester 1ste klasse der rijkspolitie te Streefkerk (PRA-dossier) „Van een kennis in Duitsland kwam ik.te weten dat er in Nederland een Wachtbataljon was opgericht, dat zich uit sluitend bezig hield met politiediensten. Toen ik dit hoorde, probeerde ik direct om daarbij geplaatst te worden om zodoende in Nederland te komen en dan de benen te nemen naar huis en dan onder te duiken. In Gutstrow heb ik me dan ook voor dat Wachtbataljon aangemeld. Nadat ik enke le papieren ter inzage had gekregen, moest ik me gaan melden op een aanmeldingsbu- reau te Hamburg. Aldaar waren nog een twintig personen, die zich voor het Wacht- bataljon hadden opgegeven, doch ik kende 1 er niemand van, terwijl ik daar niets heb moeten tekenen. Onder bewaking van Duitse militairen ben ik en ook de anderen af gereisd naar Nederland en ik kwam toen in de kazerne van de Landstorm Neder land te Hoogeveen. Aldaar werd ik toen voor de keuze geplaatst, te tekenen voor de Landstorm Nederland of overgebracht te worden naar een strafkamp. Tot 30 okto ber 1944 ben ik toen in die kazerne geble ven, doch omdat ik niet voor de Land storm Nederland wilde tekenen, werd ik I overgebracht naar een strafkamp van de OT te Assen. Na aankomst aldaar is nog maals getracht mij te bewegen om voor de Landstorm Nederland te tekenen, doch ik weigerde dit. Enkele personen die gelijk met mij aldaar gebracht werden, hebben wel getekend omdat de behandeling in het strafkamp zeer slecht was. In dat kamp AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft een 26-jarige Amsterdammer aangehouden, die heeft bekend in septem ber en oktober bij 20 inbraken tussen 300.000 en 500.000 gulden aan geld en juwelen te hebben buitgemaakt. De man had vijf vaste helers, die ook zijn aange houden. SALISBURY (AP). In het noorden van Rhodesië zijn het afgelopen weekein de 25 zwarte burgers doodgeschoten, zo is gisteren in de hoofdstad Salisbury door de legerleiding bekend gemaakt. I Jg ook niet als een jeugdzonde zien, wat Aan tjes deed. Hij had een goed verstand en was op een leeftijd, waarop je volwassen genoeg wordt beschouwd om het leger en de oorlog in gestuurd te worden”, zo zei hij. De voorzitter van het Veteranen Legioen Nederland, mr. P. ledema, noemde het wonderlijk en „een smoesje” dat Aantjes indertijd zich vrijwillig heeft aangesloten bij de, wat de CDA-er zegt, Germaanse SS. Volgens ledema hoefde dat toen helemaal niet, want er waren volgens hem talloze mogelijkheden om onder te duiken. lede ma zei te verwachten dat zijn achterban zondermeer zou aannemen dat Aantjes zich nu geheel uit de politiek zal terugtrek ken. x politici. De onthullingen omtrent het oor- logsverleden van Aantjes hebben volgens Ego opnieuw een gevoelige slag toege bracht aan de integriteit van de Neder landse politici. De drie met elkaar verbonden organisa ties vinden dat het vertrouwen dat de burger in zijn politici moet kunnen hebben voor de zoveelste keer is beschaamd. „Het ligt voor de hand dat Aantjes zo snel mogelijk uit de Nederlandse politiek ver dwijnt”, aldus Ego. I Wim Aantjes betreedt de fractiekamer van het CDA voor overleg met de fractie leden. AMSTERDAM. Vanmorgen is de overeenkomst getekend door minister Van Aardenne van Economische Zaken inzake de integratie van de Amsterdamse scheepsreparatie. De overeenkomst werd mede-ondertekend door de Nationale In vesteringsbank en de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM). Hij voegde er aan toe, dat Aantjes ken nelijk een „buitenbeentje” is, want juist mensen uit AR-kringen hebben in de oor log een goeie rol gespeeld”. Namens het Oud-strijders Legioen, de Stichting Poli tieke Bewustwording en Constructief Jong Nederland verklaarde de heer P. Ego dat er een betere „doorlichting" komt van Ui MÜNCHEN (DPA). Franz-Josef Strauss, de voorzitter van de CSU, is giste ren met 125 stemmen vóo en 71 tegen door de Beierse Landdag tot premier van Beie ren gekozen. DEN HAAG. Het is de bedoeling dat de nu nog experimentele regeling tot plaatsing van langdurig werklozen, die sinds mei van dit jaar bij vijf arbeidsbu reaus wordt toegepast, op 1 januari van het volgend jaar landelijk wordt inge voerd. Dit heeft minister Albeda van So ciale Zaken gistermiddag gezegd tijdens de algemene ledenvergadering van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in het Scheveningse Eu- ropahotel. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfrac- tie van de PvdA heeft gisteren een arbeidsplaatsenpian voor de landbouw gepubliceerd. Volgens dit plan kunnen er in totaal duizend arbeidsplaatsen gescha pen worden ten behoeve van het beheer van natuurgebieden en reservaten en ten behoeve van de bedrijfsverzorgingsdien- sten voor de landbouw. It LX n 13 -IM FR1ESCH-GRON1NGSCHE HYPOTHEEKBANK NV, Hocrfdkantoor: Amsterdam. Herengracht 433,(020 221272). KANTOREN: Amsterdam, Herengracht 468,(020 262515) •Arnhem, Zijpendaalseweg 59, (085 427348) Eindhoven,Tën Hagestraat 11.(040-446855) Enschede, M.H.Ttomplaan 12.(053- 31M4 •Den Haag,Lange Vijverberg 9, (070 -605900) Groningen,Ubbo Emmiussingel 75,(050-183183) Rotterdam,Schiedamse Vest 89, (010 -115550) Utrecht,Gildenkwartier 43,(030 - 310344) FGH-VASTGOED, Amsterdam,Herengracht 468. (020-262515). K b. op 13 december 1966 in een brief aan mr. H. P. J. Dolk „dat ik de laatste oorlogsmaanden in gevangenschap heb doorgebracht”. c. Kort voor 24 mei 1975, aan Kees Tam boer („Haagse Post” 24 mei 1975) ,Jk heb ruim een jaar in Duitsland geze ten. De grond werd te heet onder m’n voeten, ik ben ’m gesmeerd, in Hamburg werd ik al gepakt en tenslotte ben ik in een psychiatrische inrichting in Assen, Port Natal, gevangengezet. November '44. Tankvallen graven”. „Een verhaal apart is nog de manier waarop ik in 1944 uit Duitsland teruggeko men ben. Gewoon weglopen of wegfietsen kon niet. Toen hoorde ik dat ik naar Ne derland terug mocht, als ik me voor poli tiedienst opgaf. In Hamburg kon ik infor maties krijgen. Ze wilden me daar meteen laten tekenen. Dat weigerde ik. Ik werd naar Groningen gebracht. Ze hadden me door, maar ook daar weigerde ik te teke nen. Van Groningen naar Leeuwarden, toen naar Hoogeveen, tenslotte naar As sen. Bij de SD. Dreigementen. Ik tekende niet. Ik werd naar het bos gebracht. Nu is ’t met me afgelopen, dacht ik. Maar toen moest ik tankvallen graven.” De twee onderzoekers zijn van mening dat deze vier passages, gezien de overige in hun rapport vermelde gegevens, aantonen dat mr. Aantjes tot dusverre op wezenlijke punten verzwegen heeft wat zich in werke lijkheid in de bedoelde periode met hem heeft af gespeeld. 17. De twee onderzoekers beschouwen hun onderzoek, welks voorlopig karakter zij ten volle erkennen, als beëindigd, voor al omdat het Rijksintstituut voor Oorlogs documentatie niet in de mogelijheid ver keert, getuigen te dwingen om te verschij nen en hun beëdigde verklaringen af te nemen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15