Voor handhaving koopkracht modaal Maaswater wordt steeds schoner 1 Metro bij Centraal Station 1 Staatssecretaris vraagt SER advies over stijging WAO-premie F S t< Versterking ambassades dringend nodig STAATSLOTEN? Vakbeweging kan centraal overleg beter vergeten en dan dit noq Kabinet net vlooientheater DeStaatsfoterij. If M J 11 4 4 j; Méér spelers, méér kansen. p r- fi - A Van Thijn: Folia Civitatis verwacht 18 studentenstops V o I l W* DINSDAG 7 NOVEMBER 2 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND J Bouwbond-FNV (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Moet de WAO-premie voor het volgend jaar met 2 Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. o o rei ha me go ste Wt uit tei aa va rei gei I for se aar 1 Hoogleraarstitel Nieuw vliegveld procent stijgen of met ongeveer 1,3 procent? Deze vraag heeft staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken voorgelegd aan de Sociaal- Economische Raad (SER). AMSTERDAM (ANP). FNV-voorzitter Wim Kok is er nog niet van overtuigd, dat de handhaving van de koopkracht van werknemers tot en met het modale inkomen (28.000 gulden dit jaar) mogelijk is zonder een loonsverhoging bovenop de prijscompensatie. Hij zei dit gistera vond in Amsterdam op een persconferentie na afloop van de vergade ring van de federatieraad van de FNV. Op die persconferentie maakte hij ook duidelijk, dat de FNV niet zal ingaan op uitnodigingen voor een gesprek met de regering en de werkgevers vóór 20 november, de datum waarop de FNV definitief haar arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1979 vaststelt. Overstromingen Ongeval Wapenaankopen Tijdschriften duurder CIA D f J Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Wapendiefstal M Kok: Misschien toch loonsverhoging nodig k «I Tweede Kamer kritisch (ADVERTENTIE) over exportbeleid (Van onze parlementsredactie) I 1 UKUNTZE NU KOPEN Het centraal overleg is veel te tijdrovend en er komt toch niets uit, aldus Brouwer. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/AMERSFOORT. De vak beweging kan het centraal overleg met werkgevers en regering maar beter verge ten en snel met de loononderhandelingen in de bedrijfstakken beginnen. Dit zei vice-voorzitter Leo Brouwer gisteren op de federatieraad van de Bouw- en Hout- bonden-FNV in Amersfoort. Hij constateerde, dat de regering „vol hardt in het voornemen alle ondernemers kluiven toe te werpen, ongeacht de grootte van hun huidige winsten en ongeacht hun bijdrage tot het scheppen van werkgele genheid”. Overigens blijkt een grote meerderheid binnen de federatieraad van de bouw- en houtbonden niet bereid te zijn een extra stukje van de prijscompensatie in te leve ren voor de werkgelegenheid. Ook de le den van de industriebonden, dienstenbon den, voedingsbonden en ambtenarenbon den voelen niet voor een dergelijk „loonof- fer”, zo blijkt uit de tot nu toe gehouden ledenvergaderingen. Slechts een kleine meerderheid binnen de Vervoersbonden- FNV wil hierover praten, mits er een „spij kerharde” garantie komt dat dit geld wordt gebruikt voor meer werk en de koopkracht „niet wezenlijk” wordt aange tast. 18 21 20 2 17 14 13 11 5 6 14 29 25 21 17 9 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0.1 0 31 0 0 0 0 0 -0 o 0.1 o o o o 0.1 o Staatssecretaris Beijen gaf toe dat versterking van buitenland se posten dringend nodig is. Een probleem is dat vanwege hun carrière de ambtenaren van de buitenlandse dienst vaak te kort op een post zitten om effectief te worden. Helaas laat de begroting van Buitenlandse Zaken geen extra bezetting toe. Detacheert men ambtenaren van Economische Zaken op ambassades dan wordt Op 20 november stelt de FNV definitief haar uitgangspunten voor het arbeids voorwaardenbeleid-! 979 vast. Voor zover de resultaten van het raadplegen van de achterban nu al bekend zijn, is het volgens Kok duidelijk dat ook de leden op herver deling van de arbeid gerichte werktijdver korting daarin als een centraal element zien. Voor wat het zelf bijdragen aan de financiering ervan betreft, blijken ze in ieder geval „spijkerhard” vast te houden aan handhaving van de koopkracht tot en met modaal, terwijl ze verder betwijfelen of eigen bijdragen van de werknemers zichtbaar in meer werkgelegenheid zullen worden vertaald. Dit bleek tijdens de gisteren gehouden openbare commissiever gadering over de problematiek van de buitenlandse handel. Daar werd een aantal moties ingediend om de regering ertoe te brengen bepaalde extra maatregelen te nemen. Zo vragen de WD, D’66 en de PvdA aan de ambassades speciale economische ambtenaren toe te voegen met bedrijfservaring. CDA en D’66 willen dat de exportbevordering meer planmatig wordt voorbereid om de bestaande maatregelen doelgerichter te hanteren. De invloed van verhoging van gemeente lijke heffingen en belastingen op de koop kracht, valt vooralsnog niet te berekenen, maar Kok ziet ze wel als een nog in te vullen memoriepost die „boven de markt hangt”, en die sociaal-politiek gewicht kan krijgen. Wat de handhaving van de koopkracht betreft zei Kok, dat de sociale premies misschien volgend jaar vergeleken bij de prognoses in de macro-economische ver kenningen (MEV) wel iets zullen meeval len, maar dat daar tegenover staat dat de regering kennelijk van plan is om voor de door de Kamer verworpen eigen bijdragen in de ziekenfonds- en AWBZ-verzekering, andere oplossingen te vinden die even gro te bedragen moeten opleveren. De werkne mers moeten die dan toch betalen, maar met dit soort uitgaven is door de MEV geen rekening gehouden. Verder zou de koop kracht kunnen worden aangetast doordat de gemeenten zich genoodzaakt voelen plaatselijke heffingen en belastingen te verhogen, nu de regering de kraan naar de gemeenten ook een eind heeft dichtge draaid. Hoewel hij hoopt dat het die kant niet uitgaat, acht hij het verder niet uitgeslo ten, dat weigeringen van werkgevers om arbeidstijdverkorting door te voeren daar waar dat wel zou kunnen, zullen worden vertaald in looneisen. De federatie stemde in met de eerdere uitspraak van Kok, dat de brief van minis ter Albeda aan de werkgevers en werkne mers „een volstrekt onvoldoende bijdra ge” is voor overleg met de regering dat een reële kans biedt op het resultaat. DEN HAAG. De Tweede Kamer benadert het exportbeleid zeer kritisch, ze wil spoedig versterking omdat ons land veel terrein heeft verloren op buitenlandse markten. Staatssecretaris Beijen (Economische Zaken) is inzake de uitvoerontwikkeling van volgend jaar optimistisch gestemd. Hij baseert zich daarbij op Westduitse prognoses, die een verbetering van de wereldhan del en een grotere economische groei aanduiden. Enige opleving is nu al te bespeuren, zei de bewindsman. Bij het Amsterdamse Centraal Station wordt dryk gewerkt aan de totstandkoming van een metrostation. Op de foto zijn bouwvakkers bezig met het aanleggen van een damwand. Als de wand gereed is kan de in- en uitgang worden gegraven. Het CDA vreest dat door de bundeling van ontwikkelingssa menwerking en exportbevordering in een steunfonds een ver schuiving zal optreden in de verdeling van de ontwikkelingslan den van de armste naar de meer koopkrachtige. Daarvoor moet worden gewaakt, zo wordt in de motie verteld, maar minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) deelt deze vrees niet zo zeer. Het CDA wil dat er krachtige stimulansen worden gegeven om middelgrote en kleine bedrijven te bewegen tot samenwerking op exportgebied. Met name de WD wees erop dat het voor de ondernemers die exporteren van groot belang is dat het sociaal- economische klimaat goed is. Daartoe is meer fiscale stimulering nodig en meer speciale steunmaatregelen van de overheid, naast wat reeds met de ombuigingsoperatie Bestek '81 wordt bedoeld. de onderbezetting verlegd. Inschakeling van mensen uit het bedrijfsleven blijkt toch op moeilijkheden te stuiten. Beijen kondigde aan dat hij bezig is met het oprichten van een exportraad om de activiteiten van de vele organisaties, die zich met de uitvoer bezighouden, beter te bundelen. Van PvdA-zijde kreeg hij kritiek op het feit dat zijn beleid niet gedetailleerd in begrotingsposten is gedaan. De socialisten willen ook dat enkele overheidsdiensten op exportgebied worden gebundeld. De nota van de staatssecretaris over handelsbelemmeringen was naar de mening van diverse fracties te weinig concreet om beleid op te kunnen baseren. ROTTERDAM (ANP). De veront reiniging van het Maaswater neemt geleidelijk af, zo schrijft de Vereni ging van Maaswaterleidingsbedrijven in haar zojuist verschenen jaarverslag. Alleen het olie- en cadmiumgehalte van het Maaswater baart nog zorgen. De meeste olie is afkomstig van in dustrieën bij het Belgische Luik, maar ook binnenvaartschepen veroorzaken dikwijls olievervuiling. De waterlei dingbedrijven willen, net als voor de Rijn, een olie-ophaaldienst instellen om olielozingen te voorkomen. j 1 1 Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Rustig weer met grote kans op mist. Middag- temperaturen van 7 tot 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum temperaturen omstreeks 4 graden. Maximum temperaturen omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WOENSDAG 8 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.46 uur onder 17.01 uur Maan op 14.19 uur onder uur Waterstanden Umuiden Laagwater 04.28 uur en 17.01 uur Hoogwater 09.08 uur en 21.46 uur onbew. onbew. geh. bew. motregen onbew. 1. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. motregen onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. mist mist motregen geh. bew. regen geh. bew. onbew. geh. bew. h. bew h. bew. geh. bew. onbew. mist onbew. mist geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. weerlicht 9 8 7 11 9 13 7 10 10 10 14 15 19 9 19 10 9 7 6 11 I 13 18 12 11 17 8 1 8 1 0 3 3 3 9 21 4 4 6 6 3 5 I 6 6 -0 8 10 9 6 9 4 4 4 -4 -5 -0 10 15 1 van de postcode zijn bij deze stijging mee gerekend. ZO zo zzo zo ozo zzo zo zo zo ozo z n n z ozo zo zo zzo zzw windst. n zw z ozo ozo o windst. windst. verand. nnw wzw o wzw verand. w nno windst. zw ozo zzw I br< val loc mc f 1 c t l 1 V seli jar wei teg Zw T fer< Ooi mir me wil der „M aar var de ter: in bes stij nie MIDDELBURG (ANP). „De opstel ling van het kabinet-Van Agt/Wiegel ver toont aan de vooravond van het sociaal overleg het beeld van een nerveuze gene rale repetitie van een vlooientheater”, aldus de waarnemend-voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Ed van Thijn gisteren op een PvdA-bijeen- komst in Middelburg. het weer Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Van Agt gooide, zo zei Van Thijn, in zijn Eindhovense toespraak met een klap de kassa weer dicht, terwijl minister Albeda (van Sociale Zaken) die kassa twee dagen later weer openbrak met de mededeling, dat alles nog bespreekbaar was. „De discussie over het standpunt van het kabinet aan de vooravond van het komen de sociale overleg speelt zich dus buiten het parlement af, en dat is voor ons onaan vaardbaar”, aldus Van Thijn. Hij kondig de aan, dat zijn fractie deze week daarover in de Tweede Kamer opheldering zal vra gen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Volgens het week blad van de Universiteit van Amsterdam, Folia Civitatis, moeten er in het komende studiejaar ’79/’80 voor waarschijnlijk achttien studierichtingen een studenten stop worden ingesteld. Zes meer dan de twaalf stops die onlangs in de meerjaren afspraken tussen het merendeel van de universiteiten en hogescholen en het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap zijn gemaakt voor de periode '79/’83. joen gulden loonkostensubsidie wil hij 632 miljoen gebruiken ten gunste van het werkgeversaandeel en de overige 284 mil joen voor het werknemersaandeel. Als de premie (volgens het voorstel van het Arbeidsongeschiktheidsfonds) 13,4 procent wordt, zouden de werkgevers hier van 7,2 procent voor hun rekening nemen en de werknemers 6,2 procent. Wordt de premie toch op 12,75 procent vastgesteld dan wordt de verdeling: werkgevers 6,9 procent en werknemers 5,85 procent. Staatssecretaris De Graaf wijst er overi gens op, dat het afhankelijk van de resul taten van het arbeidsvoorwaardenoverleg tussen regering en bedrijfsleven, ook mo gelijk is, dat de premie voor 1979 nog anders wordt dan deze twee mogelijkhe den. Minister Pais van Onderwijs wil per 1 januari alle lectoren aan de universiteiten de hoogleraarstitel geven. Dit blijkt uit een artikel in Folia Civitatis, het weekblad van de Universiteit van Amsterdam. Pais maakt bij zijn voornemen één voorbe houd: de vakbonden moeten met zijn plan nen akkoord gaan. De maatregel zal een bezuinigend effect hebben, want alle kroondocenten worden in beginsel vanaf 1 januari nog slechts ingeschaald in de hui dige lectorsrang. Alleen al in Amsterdam zou deze maatregel volgens Folia Civitatis op korte termijn een besparing opleveren van anderhalf miljoen gulden. Koningin Sofia van Spanje heeft giste ren een nieuw internationaal vliegveld op het vakantie-eiland Tenerife officieel geo pend. De luchthaven, die Reine Sofia is gedoopt, zal op den duur 20 procent van het luchtverkeer van het vliegveld Los Rodeos, Bij Santa Cruz, overnemen. Dit betekent, dat jaarlijks ongeveer 8 miljoen passagiers gebruik zullen maken van het nieuwe vliegveld. In de toekomst zal het „oude” Los Rodeos alleen nog als militair vliegveld worden gebruikt. Weer in binnen- en buitenland Bij overstromingen in het zuiden van India zijn sinds het afgelopen weekeinde 150 mensen om het leven gekomen. Onge veer 1800 personen uit het door overstro mingen getroffen gebied zijn geëvacueerd en in opvangcentra ondergebracht. Voorts worden nog 35 vissersboten vermist, die donderdag voor de zuidoostkust van India door een storm werden overvallen. Een 34-jarige monteur van een Middel burgs bandenservicebedrijf is gistermid dag zwaar gewond geraakt toen hij bezig was de band van een vrachtauto onder spanning te brengen. Hoewel de band in een ijzeren kooi was geplaatst, sprong de ijzeren buitenring van de band plotseling los en raakte het hoofd van de man. De arbeidsinspectie heeft het ongeval in on derzoek Wang-Tsjeng, de 71-jarige vice-premier van China, is gisteren in Londen aangeko men voor een tiendaags bezoek. Aan Brit- I se kant hoopt men, dat de vice-premier aanzienlijke wapenaankopen zal doen, j Voor eventuele Britse wapenleveranties is i overigens de toestemming nodig van CO- COM, een comité van 15 westerse staten, i dat het groene licht moet geven voor uit voer van hoogwaardige technologische producten naar communistische landen. De tijdschriften mogen volgend jaar met gemiddeld 4,5 procent in prijs omhoog. De kosten van invoering en instandhouding Admiraal Stansfield Turner, directeur van de Amerikaanse geheime dienst CIA, wordt er in kringen van deze dienst van beschuldigd, militaire gegevens, die door de CIA waren verzameld, te hebben veran- derd ten gunste van de regering-Carter. Volgens de New York Times, die dit giste ren onthulde, zouden de gegevens betrek- I king hebben op de militaire sterkte van de Sovjet-Unie, het militair evenwicht op het Koreaanse schiereiland, de Russische stra tegie in de Indische oceaan en de perspec tieven van de wereld energieproductie Turner zegt, dat de beschuldigingen elke grond missen. De FNV zal haar uitgangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid-1979 in brengen in een eventueel gesprek rege- ring-Stichting van de Arbeid na 20 novem ber. Voor een informatieve „tussenronde” zoals door het CNV bepleit, voelt de FNV niets. De kans dat een gesprek na 20 no vember tot echt overleg zal leiden acht Kok uitgesloten, zolang de regering niet afziet van haar voornemen, de sociale uit keringen per 1 januari met een half pro cent te „korten”. „Zolang die blokkade blijft bestaan, kan de regering het zonder meer wel vergeten”, zei hij. De regering talmt op alle wezenlijke punten en daarbij staan nog de werkge- versbonden gereed „met tijdrovende knabbelpartijen aan de bescheiden werk- nemersvoorstellen”. Brouwer meent, dat het niet verantwoord is, de rechtspositie van de werknemers weken- of maanden lang na het aflopen van een cao in de lucht te laten hangen. De WAO-premie is nu 11,4 procent, waarvan de werknemer 4,8 procent bij draagt en de werkgever de resterende 6,6 procent. Het Arbeidsongeschiktheids fonds heeft berekend, dat de WAO-premie volgend jaar 13,4 procent zou moeten zijn, een stijging dus van 2 procent. Daarbij is rekening gehouden met een loonkosten subsidie van 916 miljoen gulden in 1979 en met een premievrije voet van 48 gulden per dag. Staatssecretaris De Graaf acht het in zijn adviesaanvraag echter „niet geheel uitgesloten” dat hij de premie toch zal vaststellen op 12,75 procent (een verhoging dus met ongeveer 1,3 procent), met een premievrije voet van 45 gulden per dag. De Graaf houdt hierbij rekening met de plannen van Bestek ’81. Van de 916 mil- Bij een overval op een wapenarsenaal in 1 Bilbao, in Spaans Baskenland, zijn giste ren 28 revolvers en één pistool buitge maakt. Tien dagen geleden verdwenen uit een marine-arsenaal in Bidasoa, vlak bij de Frans grens, twee machinepistolen en twee gewone pistolen. Aangenomen wordt, dat deze overval het werk was van leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. i M3 d fa ssu SS gS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2