Israel niet akkoord met militaire punten Westduitse minister tegen verjaring van oorlogsmisdaden Begin in Canada Vrees voor oliecrisis Wapens via Antigua naar Zuid-Afrika achtergrond R succes in strijd Bijna geen brood te koop in Engeland Singer naaimachine Polisario meldt Kreisky blijft toch kanselier fc ri Zeker 26.000 bakkers in staking Fraude Jonge jongens Snits Breslau SINGER IW ff** 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 NOVEMBER DINSDAG, 7 i J (Van onze redactie buitenland) a’s Hl t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” »eval ngen >n van keinde Onge- erstro- cueerd Voorts 1st, die i India open I jveld CIA ecteur t CIA, st van e door veran- ar ter. t giste- )etrek- van de op het ie stra- :rspec- iductie n elke stitel JERUZALEM. De Israëlische regering heeft de militaire aan hangsels van het vredesakkoord met Egypte niet in hun geheel goedgekeurd. Een duidelijk ont stemde minister van Defensie Weizman keerde vanmorgen van uit Jeruzalem naar Washington terug met nieuwe instructies. Ten aanzien van de politieke aspecten van het vredesverdrag heeft de regering geen nieuwe besluiten genomen. ifstal Premier Begin van Israel is gisteren in Canada aangekomen voor een verblijf van zes dagen. Hij werd in Ottawa begroet door premier Trudeau en tweeduizend bewonderaars. irder tnjFel fr Vredesoverleg Midden Oosten stagneert weer Vogel geeft toe dat de rechtbanken (Van onze redactie buitenland) f' (ADVERTENTIE) S N G E R (Van onze redactie buitenland) Generaal AZHARI werd niet ver- Het vredesoverleg in Washington zal in tussen door de moeilijkheden op het thuis front opnieuw moeten stagneren. Het is telkens twèe stappen voorwaarts en één stap terug. Die situatie is ontstaan omdat de Israëlische onderhandelingsdelegatie maar beperkte bevoegdheden heeft en ie dere beslissing moet laten goedkeuren door de regering in Jeruzalem. Ten aanzien van de politieke kant van het vredesverdrag blijft het schuiven met de beroemde band tussen het vredesver drag en de Palestijnse kwestie. Terwijl president Sadat in Cairo zijn delegatie „instructies heeft gegeven om geen ver drag te ondertekenen zonder een duidelij ke band tussen de twee”, maakt de rege ring in Jeruzalem zich juist ongerust in omgekeerde zin, zonder dat iemand op dit moment weet of een van de twee partijen aan het bereikte compromis nog wil tor nen, of dat de verklaringen bestemd zijn voor de publieke tribune Gees: de inmid dels beëindigde Arabische top in Bagdad). liddel- ermid- i bezig onder and in mg de tseling an. De in on- ders en boeren hem dit gevraagd hadden. „Maar”, zo zei Kreisky, „de beslissing is aan mijn partij”. Bij monde van plaatsver vangend voorzitter Herta Firnberg, sprak de leiding van de socialistische partij gis teravond eenstemmig haar vertrouwen uit in de regeringsleider. Gesteld werd dat het besluit een referendum te houden, afkom stig is van de gehele socialistische partij en niet van Kreisky alleen. kerswinkels rijen te zien van bezorgde broodconsumenten, die zich tegen de ko mende schaarste wilden indekken. De voorzitter van de bakkersvakbond heeft echter aangekondigd dat de staking wel eens drie maanden zou kunnen duren. trouwd: daarvoor was hij te lang en te nauw met het despotische regime van de sjah verbonden geweest. Zowel in zijn functie als directeur van de stichting die de casino’s beheerde, waarvan het groot ste deel van de inkomsten aan de konink lijke familie ten goede kwam, als in die van voorzitter van de uiterst gezagsge trouwe Senaat. Bovendien had hij zich gedwongen gevoeld na de massale de monstraties tegen de sjah van begin sep tember de noodtoestand af te kondigen. Onder die regeling zijn samenscholingen en politieke vergaderingen verboden en werd een avondklok ingesteld in de be langrijke steden. Ook de sjah moet hebben beseft dat het it Sjah bewind van deze premier niet geaccep teerd werd door het volk. Hij legde con tact met een als vooruitstrevender be kend staand politicus, de oud-premier Ali Amini, die een beschermeling is van bepaalde kringen uit de Amerikaanse Democratische Partij, en hij verklaarde zich bereid tot overleg met de leider van „Moord, als bewuste vernietiging van een mensenleven” is volgens Vogel de ernstigste vorm van onrecht, het is een misdrijf dat de dader zijn leven lang achtervolgt. De christen democratische oppositie verzet zich daarentegen tegen verandering van de strafwet. Volgens CDU-fractieleider Gerhard Kunze zou opheffing van de verjaring de illusie wekken dat een volledige strafvervolging mogelijk is. Maar naarmate de tijd ver strijkt wordt het moeilijker de schuld van een verdachte te bewijzen. Vogel schrijft overigens nadrukkelijk dat hij zijn mening als persoon verkon digt, en niet als lid van de regering. Hij steunt een voorstel van SPD-fractielei- der Herbert Wehner, die zich ook tegen verjaring heeft gekeerd. TOKIO. De minister van Energie van de Verenigde Staten, James Schlesinger, heeft in de Japanse hoofdstad Tokio mee gedeeld, dat de kans op een nieuwe olie crisis toeneemt. Verder zullen de olie prijsverhogingen, waarover de olielanden half december een besluit nemen, volgens Schlesinger hoger zijn dan verwacht. Een situatie die zich, naar analogie van wat in Praag is gebeurd, leek te kunnen ontwikkelen tot een „Teheraanse lente”, is door de ongelukkige keuze van de sjah weer omgeslagen in een van despotisme. De westerse mogenheden, die zo sterk bij de sjah hebben aangedrongen op stand houden, dragen voor deze ontwikkeling een belangrijke verantwoordelijkheid. De buitenlandse politiek en defensie van die eiland vallen onder verantwoordelijk heid van de Britse Kroon. De Space Re search Corporation, een firma die zijn hoofdvestiging heeft in het Amerikaans- Canadese grensgebied ter hoogte van de Amerikaanse staat Vermont, zou zeker 40.000 granaten, geschut, radar en andere apparatuur via Antigua naar Zuid-Afrika hebben verzonden. ■emier igeko- n Brit- •emier doen, ïties is n CO- sta ten, or uit gis che nden. Een advertentie van het Department for National Savings in de Engelse kranten: „Mannen boven de 65 en vrouwen boven de 60 kunnen nu tot een bedrag van 700 pond investeren”. Ter illustratie zien we een zelfportret van Rembrandt met bijge schilderde hand, waarin hij zo’n spaar- brief lijkt vast te houden. Ik ligt er niet wakker van, maar het is natuurlijk wel zo dat Rembrandt het Department for Natio nal Savings om de tuin heeft geleid, want hij is niet ouder geworden dan 63 en had dus geen recht op zo’n spaarbrief. Een gelukje voor het Engelse spaarwe zen is wel, dat Rembrandt in het jaar dat hij dat Retirment Issue aan het Depart ment afhandig wist te maken (het portret dateert van 1669) meteen kwam te overlij den. De fraude heeft hem dus niets opgele verd. I (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. De guerrillabeweging voor de bevrijding van de Westelijke Sa hara, Frente Polisario, heeft afgelopen zaterdag in het zuiden van Marokko een door Marokkaanse militairen begeleide kolonne aangevallen. Hierbij zouden 14 Marokkaanse militai ren zijn gedood en werd een partij wapens buitgemaakt. Dit meldde gisteren de Poli- sario-minister van Defensie. Het Frente Polisario strijdt voor onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, vroeger Spaans gebied. Een handelsmerk van The Singer Company Onder zijn invloed werd ook de ophef fing aangekondigd zij het niet werke lijk uitgevoerd van de twee jaar gele den gevormde eenheidspartij Rastachiz en hij liet plannen opstellen voor de bouw van goedkope huizen en voor ver betering van de sterk verwaarloosde landbouw. Maar Sjarif-Emami We handelen dus in Muggenburgs geest als we voortaan van Beieren München spreken inplaats van Bayern München en van 1. FC Neurenberg en 1. FC Keulen en natuurlijk ook van Ipswich Stad, Wolver hampton Zwervers, Manchester Verenigd en Koninginnepark Jagers (KPR), om maar te zwijgen van Austria Wenen, Sprinkhanen en Jonge Jongens, Vooruit, Toekomst en andere eredivisieclubs in Oostenrijk, Zwitserland en Joego-Slavië. Wat zou de Tagesschau eigenlijk van Go Ahead Eagles maken, vraag je je af? Ze verstaan immers geen Nederlands, het moet toch in het Duits worden overgezet? Nu zit het met Breslau en Wroclaw na tuurlijk iets gevoeliger dan met Warschau en Warszawa, omdat Breslau tot 1945 de Duitse hoofdstad van Silezië was en alleen door een ietwat ongelukkig verlopen we reldoorlog bij Polen werd gevoegd, waar na die naamsverandering plaatsgreep. Maar ja, je kan wel blijven mokken. Bres lau nam al de gedaanteverwisseling van Wroclaw aan toen de spelers van zowel Slaska Wroclaw als Borussia Mönchen- gladbach nog geboren moesten worden. Gelukkig zijn wij Nederlanders niet zo fanatiek dat we Hilversum met boze tele foontjes overstelpen als daar per ongeluk van New York wordt gesproken inplaats van Nieuw-Amsterdam, maar voor het overige houden we toch ook gewoon onze benamingen aan: Londen voor London, Parijs voor Paris, Berlijn voor Berlin, Lis- saboii voor Lisboa, Kopenhagen voor Ko- benhavn, Moskou voor Moskva, Wenen voor Wien, Belgrado voor Beograd, Rome voor Roma, Athene voor Athinai, Boeka rest voor Bucuresti, Warschau voor Wars zawa, Praag voor Praha, enz. enz. Friesland zal daar rekening mee moeten houden en geen al te grote bereidheid van de inwoners van de andere provincies moeten verwachten om voortaan van Snits te spreken in plaats van Sneek, en van Ljouwert inplaats van Leeuwarden. Dat de Friezen zelf voortaan alleen nog maar van Snits willen spreken (en schrijven) is uiteraard hun goed recht, zoals het ook het goede recht van de Polen is om uitsluitend van Wroclaw te reppen en van de Duitsers om aan het thuisfront de naam Breslau te blijven gebruiken. Alleen kan het wel ver warring scheppen. Jaren geleden was ik met vakantie in West-Berlijn, op doorreis naar Polen, toen ik in een Westduitse krant het alarmeren de bericht las dat in Breslau pokken was uitgebroken. Mijn eerste gedachte was: Breslau?, dat zal wel in Oost-Duitsland liggen, daar hoef ik me dus geen zorgen over te maken, maar nadere bestudering van het artikel leerde, dat Breslau in Polen lag en dat je een pokkenbriefje moest kunnen tonen voordat je de Poolse grens over mocht. Ik heb toen rechtsomkeert gemaakt en ben via Laibach en Agram naar Belgrad gefahren, waar het ook heel plezierig was. door Nico Scheepmaker giste- eld op el geo- □fia is meldde de bondskanselier echter dat hij nt van wilde aanblijven omdat duizenden arbei- d Los ■n. Dit üljoen an het :al het rilitair De benoeming door de sjah van Iran van de chef van de generale staf, Gholam Reza Azhari, tot premier betekent dat de vorst gekozen heeft voor terugkeer tot een regime van onderdrukking en dat hij niet verder durft te gaan op de weg naar liberalisatie. Die weg was duidelijk ingeslagen door de nu afgetreden minister-president Jaafar Sjarif-Emami. Hij ontsloeg het hoofd van de gehate geheime politie, generaal Nassiri, liet corrupte zakenlieden arresteren en stelde een gedragscode vast voor de leden van de koninklijke familie, die een veelheid van zakelijke belangen hebben. Hij beloofde een grotere autonomie voor de universiteiten, stelde een liberale perswet in het vooruitzicht, beloofde dat studenten die zich in het buitenland tegen het regime hadden uitgesproken mochten terugkeren em stelde de gilden buiten werking, die het bedrijfsleven in een verstikkende en sterk corrupte greep hielden. BONN (CPA/AFP). De Westduitse minister van Justitie, Hans-Jochen Vogel (SPD), heeft zich gisteren als eerste lid van de Bondsregering uitgesproken tegen de verjaring van oorlogsmisdaden. In het informatieblad van de SPD toont Vogel zich voorstander van het schrappen van de bepaling uit het strafrecht, waarin voor moord een verjaringstermijn van 30 jaar is gesteld. Deze bepaling heeft tot gevolg dat vanaf 1979 geen nazi-misdrijven meer vervolgd kunnen worden in de Bondsre publiek, als tenminste niet voor die tijd een aanklacht is ingediend. Zowel in de Bondsrepubliek zelf als in het buitenland, met name in Israel, Polen en Nederland, wordt een heftige discussie over verjaring van oorlogsmisdaden gevoerd. Hij baseert zijn uitspraken onder meer op het feit dat de Iraanse staatsoliemaat- schappij, NIOC, heeft laten weten dat de Japanse olieraffinaderijen op rantsoen zuilen worden gesteld. Iran beroept zich op een overmachtsituatie gezien de sta king van werknemers in Iraanse olievel den en raffinaderijen. Bekend is geworden dat ook de Koninklijke Shell en British Petroleum overwegen hun olieleveranties aan Japan te beperken. Het gaat hier res pectievelijk om vijf en acht percent per 1 iteiten uit een ad van Pais oorbe- 1 plan- al een t alle anaf1 I ie hui- erdam vitatis j weren LONDEN (Reuter). Volgens het programma Panorama van de Engelse BBC-televisie gaan via het Caribische ei land Antigua wapens naar Zuid-Afrika, hetgeen in strijd is met de wapenembargo van de VN tegen Zuid-Afrika. De in Washington bereikte compromis formule over de band tussen de Palestijn se kwestie en het vredesverdrag is niet aanvaard, maar ook niet afgewezen. Mor- Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic. De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899,- gehoorzaamd. De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) Een bakkersstaking verleden jaar sep tember duurde tien dagen. De broodgrage Londenaren namen dit keer opnieuw het zekére voor het onzekere en namen zelfs genoegen met de aankoop van twee dagen oude broden. De 26.000 bakkers produce ren ongeveer tweederde van het dagelijks brood dat in Engeland en Wales gegeten wordt. De bakkers krijgen een minimumweek- loon van 165 gulden, dat met overuren kan uitgroeien tot 280 gulden. Zij willen 40 gulden per week meer hebben. De werkge vers, voornamelijk bedrijven die voor su permarkten produceren, hebben een loonsverhoging van 11 percent aangebo den. Ook dat aanbod ligt aanzienlijk boven de limiet van de 5 percent, die de Labour- regering als richtlijn heeft gesteld. Niettemin hoeft niet iedere Londenaar (of inwoner van Wales) op een dagen oude korst te kauwen, want er zijn ook nog 4000 bakkers die niet bij de vakbond zijn aange sloten en die bij een produktie op volle toeren aan 40 percent van de dagelijkse vraag kunnen voldoen. Een van de Lon- dense avondbladen heeft, zorgzaam als altijd, voor de zekerheid gisteravond toch maar een recept afgedrukt voor het zelf bakken van brood. V>?v Vanavond speelt Johan Cruijff zijn af- scheidswedstrijd met Ajax tegen Beieren München. Tenminste, als we van hetzelfde standpunt uitgaan als de Tagesschau, het journaal op de Duitse televisie en van het Springerorgaan Bild am Sonntag, het clubblad van de hysterische Duitser. Wat was het geval? Omroepster Dagmar Berg- hoff las de loting op voor de UEFA-beker: „Borussia Mönchengladbach gegen Slask Wroclaw” en meteen waren de poppen aan het dansen! Grote verontwaardiging onder de Westduitse kijkers, met uitspraken als: „Willen die rooie redacteuren ons nu al bij het Oosten inlijven?” en „Wij verstaan geen Pools, laten ze Duits spreken!” Gelukkig had er tegelijkertijd wel Slask Breslau op het scherm gestaan, zodat de chef-redacteur van de Tagesschau staande kon houden dat het geen boze opzet was geweest Breslau door de „nieuwe” Poolse benaming Wroclaw te vervangen, maar dat dit in de haast was gebeurd, ook al doordat alle persbureaus Wroclaw hadden getelexed inplaats van Breslau. Het zal niet meer voorkomen, we zeggen tenslotte ook niet Dukla Praha, aldus chef-redac- tuer Gunter Muggenburg. overladen kunnen worden als de vervol ging van nazi-misdaden doorgaat en dat in een aantal gevallen slechts vrijspraak het resultaat zal kunnen zijn van slepen de processen. „Maar deze afschuwelijke erfenis van de heerschappij van het ge weld blijft niettemin de onze”. Verwacht wordt dat bondskanselier Helmut Schmidt zijn standpunt uiteen zal zetten als hij donderdag een toe spraak houdt tot een internationaal joods gezelschap in de synagoge van Keulen. De SPD wil het ongedaan maken van de verjaring kennelijk zodanig pre senteren dat parlementariërs van alle politieke partijen het beleid kunnen on dersteunen. Overigens heeft de fractieleider van de liberale coalitiegenoot FDP Wolfgang Mischnick zich voor handhaving van de verjaring uitgesproken. naai in i giste- nüitge- ren uit lak bij len en nomen as van sbewe- gen zal de Israëlische regering over dit nieuwe vliegvelden, die door Amerika ge- vraagstuk verder vergaderen. Het com- financierd en uitgevoerd moeten worden, promis dat de onderhandelingsdelegaties binnen die drie jaar voltooid zal zijn, wat in Washington aanvaard hebben, is dat volgens sommige deskundigen een twijfe- Israel en Egypte in de vorm van een brief- lachtige zaak is. wisseling overeenkomen, dat een maand na het ondertekenen en ratificeren van het verdrag onderhandelingen zullen begin nen over de Palestijnse autonomie. Bijzonderheden over de regeringsbeslis- singen zijn niet bekendgemaakt, maar aangenomen wordt dat de bezwaren van de regering verband houden met de tijd die nodig is voor de bouw van nieuwe militaire vliegvelden in de Negev-woestijn. Volgens het terugtrekkingsschema zou Is rael in drie jaar de Sinai geheel moeten ontruimen. De regering wil daar de voor waarde aan verbinden dat de bouw van (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN. Zesentwintigduizend broodbakkers in Engeland en Wales zijn vandaag in staking gegaan en eisen een loonsverhoging van 26 percent. Al zondag morgen vroeg waren in Londen voor bak- ar met og. De >uding g mee- Sjah kiest weer voor onderdrukking de belangrijkste politieke partij van het land, het Nationaal Front, de 75-jarige Karim Sanjabi. Maar kennelijk vond hij zijn eisen te ver gaan. Van Amini is bekend dat hij de rol van de sjah wil terugdringen tot die van grondwettelijk koning, zonder de alles overheersende invloed die hij nu heeft. Sanjabi gaat verder. Ook hij wil dat de functie van de sjah niet meer is dan die van een aan de grondwet gebonden mo narch, maar hij verlangt bovendien op heffing van de noodtoestand, vrijlating van alle politieke gevangenen en vrije, democratische verkiezingen. Om steun voor deze eisen te krijgen van de belangrijkste religieuze leider van het land, de nu bij Parijs wonende Aya tollah Rudollah Chomeini, wiens portret in alle demonstraties in Iran wordt mee gedragen, alhoewel hij al zestien jaar in ballinschap vertoeft, bleef onverzoenlijk. Voor hem is de enig aanvaardbare oplos sing het verdwijnen van de sjah en de stichting van een op religieuze basis rus tende staöt. In dat opzicht gaat hij veel verder dan de geestelijke leiders die in Iran zijn gebleven, want die erkennen dat het pro ces van verwestersing, dat het land de afgelopen decennia heeft doorgemaakt, niet meer is terug te draaien. Evemier KREISKY (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky treedt niet af. De 66- jarige socialist had herhaaldelijk laten weten zijn ambt neer te zullen leggen als tegenstanders van de kernenergiecentrale Zwentendorf zouden winnen. Toen zondagavond uit een gehouden re ferendum bleek dat 50,5 percent van de Oostenrijkse kiezers tegen de ingebruikne ming van de kernenergiecentrale was, k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3