NOVEMBER AARDBEIEN IN Om er extra leuk uit te zien. •s I, kV h 98' mod vil ti r nt Si kort ijmonclnicuws ie GRONDLEGGER HARSVELD NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN BEDRIJF Bejaardenkoor haalt eerste prijs bij concours in Utrecht Jongen gewond aan hiel bij ongeluk bij Vomar Hoge klassering voor concert-orkest van IJmuider Harmonie Eerste prijs voor het Kennemer Vrouwenkoor Intocht Sinterklaas in Velsen-Noord Schilder gewond in gezicht bij werk aan Noordersluis Marathonzitting gemeenteraad over begroting Vragen over beroep GS tegen plaatsing groep boerderijen op monumentenlijst Trainingsweekeinde TVS in Beekbergen Paard en wagen Wars J grote formaten offsetdruk tot 50x70 cm Schietvereniging „De Vrijheid” /j 5 4 VELSEN-IJMUIDEN NOVEMBER DINSDAG 7 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) Zo kom je vlot voor de dag met deze bouclé deux pièces met gevoerde rok. In de kleuren écru, roest, wijnrood en zwart. In de maten 38 t/m 46. I drukkerij schmitz bv 3 7) offset Lklein-offset boekdruk so jaar metaalfoliedruk OF - VELSEN-NOORD. „Ik neem liever tien man aan, dan dat ik één persooneelslid ontsla. Iemand op straat zetten is het ergste wat ik me kan voorstellen. Het is een besluit dat ik pas na lang aarzelen neem. Maar de buitenwacht heeft slechts weinig begrip voor dergelijke situaties. Men denkt bij een werkgever aan een harde zakenman die er op uit is vette winsten op te strijken. En dat beeld klopt vaak niet met de werkelijkheid”. Prima idee, zo’n geheel gevoerde jersey japon met ajour-effekt. U kiest uit de kleuren écru, camel en zwart. In de maten 38 t/m 48. JzOf Meer dan 50 vestigingen. f - I ÓZS V 71 •+z t> Een overzicht van de fabriekshal. ü- Directeur P. L. Harsveld llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) 5» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiii C.jj (ADVERTENTIE) te ■7 Succesvol ondernemer brengt machinefabriek ttfibloei zestiger jaren een complex met moderne machines en een keurig kantoor. 78. verwierf e verkla- te Apel- 1 (in het aan dit uur lur Jeugddienst. In de kerk De Hoek steen aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid wordt zondag 12 novem ber een speciale jeugddienst gehouden on der leiding van ds. J. Tiersma, aanvang ’s avonds zeven uur. Na afloop is er gele genheid voor een gedachtenwisseling. Na de oorlog besluit hij tot de oprichting van een eigen metaalbedrijf. „Ik had een verschrikkelijke hekel aan een vaste baas. Vrijheid, daar had ik behoefte aan”. Hij sticht het bedrijf aan de Wijkerstraat- weg samen met Antoon Bak, die een smederij had. Opdrachten stromen binnen waarbij het vooral gaat om reparatiewerk- zaamheden bij grote fabrieken in de IJ- mond. De jongeman bestuurde een order-verza- melaar, waarmee in het magazijn de dozen en kratten voor verzending bijeen gezet worden, toen hij met zijn rechtervoet be kneld raakte tussen het voertuig en een stelling. Hij is overgebracht naar het Zee- wegziekenhuis. Postzegelbeurs. De Postzegelvereni ging Santpoort houdt zaterdag 18 novem ber van tien tot vijf uur een postzegelbeurs in de IJmond-MTS aan de Roos en Beek- laan in Santpoort-Noord. Waterschouw. Woensdag 22 novem ber wordt de schouw over de wateren gehouden, derhalve nodigen burgemeester en wethouders de schouwplichtigen uit om in het belang van een goede waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden mede te werken aan een nauwkeurige uit voering van de schouwvoorschriften. IJMUIDEN. Gistermorgen om elf uur is een 19-jarige inwoner van IJmuiden, die werkt in het magazijn van het hoofdkan toor van de Vomar aan de Loggerkade in IJmuiden, vrij ernstig gewond geraakt aan zijn rechterhiel bij een bedrijfsongeluk. Doch hij is nooit lange tijd zonder werk. „Als ik niets om handen had, leende ik twee knaken van m’n zuster en begon bloemen te venten”, vertelt Harsveld la chend. De PvdA-leden vragen of het juist is dat GS een dergelijk beroep hebben ingediend en zoja, wat de reden daarvan is. Verder willen zij van GS weten of zij zich, gelijk iedere huiseigenaar, gehouden voelt zijn eigendommen goed te onderhouden, en of de kosten van het herstel niet op de provin ciale begroting moeten drukken. Tenslotte vragen zij GS nog hoe zij, mede gezien de opmerkingen die over onderhoudsplicht gemaakt worden in de Noordhollandse Monumentennota, deze zaak op korte ter mijn denkt te regelen. Bij mevrouw Steenbeek in de Burgemeester Rambonnetlaan in IJmuiden bloeien de aardbeien, ondanks het gure novemberweer. Mevrouw Steenbeek heeft de aardbeiplan- ten al enige jaren, tot nog toe droegen de planten alleen maar vruchten in mei. Dit jaar voor het eerst begonnen ze eind september-begin oktober te bloeien, met als gevolg dat er nu verschillende trosjes met vier tot zes volwassen aardbeien van circa vier centimeter elk aan de planten zitten. Bovendien staan er nog diverse andere planten in bloei, zodat waarschijnlijk ook over enkele weken nog geplukt kan worden. slager een paar honderd gulden leent om zijn verplichtingen na te komen. Onhoudbaar wordt de situatie aan de Wijkerstraatweg als Harsveld wenst uit te breiden. Buurtbewoners klagen steen en been over de rotzooi en willen het bedrijf weren uit hun omgeving. Harsveld heeft begrip voor de bezwaren en kiest voor nieuwbouw van de fabriek op het indu strieterrein De Pijp. Daar verrijst in de SANTPOORT. De PvdA-statenleden H. de Jong en M. A. van den Bergh-van der Meer hebben Gedeputeerde Staten vijf vragen gesteld over het beroep van GS bij het ministerie van CRM tegen het plaat sen op de monumentenlijst van de boerde- rijengroep Middenduin in Santpoort Zo als wij al eerder in onze bladen gemeld hebben, zijn GS bezig met een poging de beschikking van 16 december 1977 van de minister, waardoor de panden Midden- duinerweg 85, 87 en 7 op de monumen tenlijst kwamen, ongedaan te maken. De reden zou zijn dat restauratie van de panden, die jarenlang verwaarloosd zijn, teveel geld zou kosten. De panden zijn eigendom van de provincie, het beheer is in handen van hetProvinciaal Zieken huis. HEEMSKERK. De tien beste schut ters van de schietvereniging „De Vrijheid” waren deze week: F. A. Kok 93 punten, P. C. Blom en H. T. Derksen 90, A. W. Schoe- huis 88, H. E. Wouda 86, H. Tomas 85, J. Groeneveld 83, K. van Dijk en J. H. Ver mijt 82, W. Kooistra 81. Totaal 860 pun ten. Deze week komt de schietvereniging Langedijk op bezoek. Bij Harsveld werken momenteel circa veertig mensen. Het bedrijf richt zich op gespecialiseerd laswerk. De orderporte feuille is de laatste tijd dik gevuld met opdrachten uit Canada, West-Duitsland en Zweden. Er bestaat een plan voor de bouw van een extra loods, naast het bestaande fabriekspand. Die werkruimte is nodig telefoon 02510 23207 wijkerstraatweg 160 velsen-noord voor de uitvoering van zware hijswerk- zaamheden. Behalve apparatenbouw le vert Harsveld roestvrijstalen pijpwerk vopr waterzuiveringsinstallaties. „Ik ge niet er nog steeds van als een mooi stuk rwerk de deur uit gaat”, zegt de grondleg ger van het bedrijf met trots in zijn stem. IJMUIDEN. Het concert-orkest nieu we stijl van de IJmuider Harmonie heeft zondag deelgenomen aan het jaarlijkse najaarsmuziekfeest van - de A.N.U.N. te Leiden. Onder leiding van dirigent Roel de Boer werd gespeeld in de B-groep, in to taal werden 292‘/2 punten behaald. Om te promoveren naar de C-groep moesten mi nimaal 270 punten gehaald worden, zodat het orkest volgend jaar een trapje hoger mag uitkomen. Het 45 leden tellende korps speelde als verplicht werk Les Filles d’Ar- les van R. Clerisse en als vrije keuze werd Les Bressanes van L. Delbecq ten gehore gebracht. VELSEN. Het Kennemer Vrouwen koor onder leiding van Olga Ongena heeft een fraai succes behaald op het concours dat dit weekeinde in Utrecht werd gehou den. In de afdeling „Superieur” verwierf het koor met 363 punten een eerste prijs met lof van de jury. houdingen in zijn ondernemingen. Hij wijst erop dat er al een winstdelingsrege- ling bestond, nog voordat de vakbonden op dat idee waren gekomen. Maar hij blijft wars van inspraak en medezeggenschap. Hij gelooft dat bedrijven ten onder gaan aan vergaderen. „Dat is de wortel van de crisis. We kweken massa „praters”, maar geen „werkers”. Met dat geleuter kom je geen stap verder. Hoe meer overlegorga nen een bedrijf kent, hoe moeizamer de produktie verloopt. Bij ons komt de staf een maal per maand, op donderdagavond, bijeen. Dan worden alle zaken die aan de orde zijn, besproken”. De belangstelling bij jongeren voor fa briekswerk is gering, hetgeen Harsveld nogal parten speelt. „Kinderen worden al tijdens de opvoeding bedorven, want hoe vaak zeggen de ouders niet: dit is geen werk voor mijn jongen. Jongelui die van de ambachtsschool komen, kunnen niet eens een ijzerzaag vasthouden. Pas na ongeveer drie jaar zijn ’t volwaardige krachten. Het komt er dus op neer dat ze de opleiding in het bedrijf krijgen”. ik weet, 1 berok- t Duitse uitzon- Een groot probleem is het gebrek aan ijzer. Dit produkt is in de eerste naoorlogse jaren op de bon. Regelmatig gaat Harsveld er met paard en wagen op uit, op zoek naar partijen schroot. Het personeelsbestand groeit gestaag door de toevloed van werk. Soms kan Harsveld maar met de grootste moeite alle lonen uitbetalen. Het komt wel voor dat hij ’s zaterdags bij een bevriende Harsveld beklemtoont de sociale ver- VELSEN-NOORD. Het Algemeen Be jaardenkoor „De Geelvinck” heeft zater dag op het jaarlijkse nationale concours voor zang, muziek en solisten van het Utrechtse Viva la musica onder leiding van mevrouw Jeanne van Asselt de eerste prijs behaald in de bekroonde afdeling bejaardenkoren. Bovendien kreeg het koor nog een ereprijs, in totaal werden 336 punten behaald. Het koor, dat naar dit concours werd vergezeld door een groot aantal supporters uit IJmuiden en Velsen- Noord, bracht als verplicht werk „Kein Stundlein geht dahin” van Johann Sebas tian Bach ten gehore, terwijl als vrije keu ze het nummer „Jubilate omnes et Canta- mus amici” van Marinus Scheurwater werd uitgevoerd. VELSEN. De gemeenteraad van Velsen begint maandag 13 november met de openbare vergadering over de vaststelling en de goedkeuring van de begroting voor het dienstjaar 1979. Het wordt een ware marathon zitting, gezien de tijd die er voor is uitgetrokken. De vergadering wordt namelijk voortgezet op dinsdag 14 november, woensdag 15 november, donderdag 16 november, maandag 20 november en dinsdag 21 november.' Alle vergaderingen beginnen om half acht, plaats van handeling is de raadszaal in het stadhuis te IJmui den. herinner, vij moes et ik niet ?e gevan- door de militaire merkelijk- bestraf- ie oorlog >mdat we ngen van leeft nie- mishan- ^an me s heren de heer an hun oor hen )ben, in in tonen 1944 af van de «ft van in die voors- i „Port angene Duitse nidden ierdeel eitelijk st was. igina 15 hij als ivas. Hij ehoorde t> moest ngenen, vaar hij F* J Natuurgeneeswijze. De heer J. Har- togh houdt donderdag 9 november een lezing over natuurgeneeswijze voor de af deling Santpoort van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw De Duinpan te Santpoort-Zuid, aanvang ’s morgens tien uur. Het bedrijf Harsveld zal, ondanks de voortgaande groei een omzet van tweeëneneenhalf miljoen gulden zijn eigen karakter behouden. Typerend daar voor is de eis van de heer Harsveld dat ook na zijn vertrek iedere klant, hoe klein ook, geholpen wordt. „Voor elk euvel staan wij klaar. Als er iets aan een fiets gelast moet worden, dan verzorgen wij dat. Zelfs al komt het ongelegen. Het tarief van 35 durf ik bij die gevallen niet te rekenen. Dan zeg ik, geef mij maar vijftien piek, maar kom niet te vaak terug!” SANTPOORT. De Turnvereniging Santpoort heeft voor selectieploegen van haar meisjes- en jongensafdelingen een trainingsweekend gehouden in het sport centrum van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond te Beekbergen. Een kleine dertig personen uit de gemeente Velsen kwamen onder zeer gunstige weersomstandigheden in actie bij turnoe feningen en boslopen. Zowel uit de presta ties als uit de sfeer in het kamp bleek dat het initiatief van TVS als een succes kon worden beschouwd. en nog altijd voor uw familiedrukwerk De gemeente heeft evenals voor gaande vijftien jaar een voorlich tende brochure samengesteld die de bewoners wil informeren over het geen namens hen op het Plein 1945 wordt gedaan. Dit jaar zijn aan deze folder twee extra’s toegevoegd; er wordt aandacht besteed aan het meerjarenplan 1978-1982, waarin de gemeentelijke voornemens en de daarmee verbonden uitgaven en in komsten op wat langere termijn be ziet, en er is een overzicht in beeld en geschrift van het culturele leven in Velsen. De folder is reeds gedeeltelijk _huis-aan-huis verspreid, komend weekeinde zullen de mensen die de folder nog niet gehad hebben hem in de bus gestopt krijgen. Met diepe groeven in zijn gezicht en eelt op de handen is Petrus Leonardos Hars veld ook niet bepaald het type van een bedrijfsdirecteur. Als eigenaar en oprich ter van het gelijknamige machine- en con structiebedrijf in Velsen-Noord is Hars veld, zoals hij zelf verschillende keren be nadrukt,. met beide benen op de grond blijven staan. Geen dikdoenerij, geen over dreven luxe, alleen maar hard, heel hard werken. Nu hij binnenkort zijn 65e ver jaardag hoopt te vieren, zal hij het leider schap van de onderneming overdragen aan zijn 32-jarige zoon Jos. En daarmee is het bedrijf ook in de toekomst in vertrouw de handen. De loopbaan van Harsveld is het verhaal van een telg uit een kansloos arbeidersmi lieu die zich ontpopt als een succesvolle ondernemer. Geboren en getogen in de volkswijk Wijkeroog in Velsen-Noord, is de jeugdige Piet Harsveld voorbestemd voor de metaalindustrie. Als machinebankwerker en lasser werkt hij onder meer bij een blikfabriek in de Zaan en bij de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Diverse keren wordt hij vanwege „slapte in het bedrijf” ontslagen. VELSEN-NOORD. Zaterdag 25 no vember doet Sint Nicolaas zijn intrede in Velsen-Noord, hij zal per showboot aan komen vanuit Amsterdam en na afloop van de intocht weer terugvaren. Vijfhon derd kinderen en honderd bejaarden zul len de Sint ophalen uit en weer wegbren gen naar Amsterdam, instapkaarten voor de boot zijn verkrijgbaar bij slagerij Veldboer aan de Breesaperhof en Drogis terij Fleuren aan de Wijkerstraatweg. De intocht van Sinterklaas wordt opgevro- lijkt door een stoet met praalwagens van verschillende Velsennoordse onderne mers. 1 Aan de Sinterklaasviering is een zegel- actie verbonden, die loopt van vandaag tot en met vijf december. Bij de winkeliers zijn deelnemerskaarten verkrijgbaar, waarop vijf zegels met elk een andere afbeelding geplakt moeten worden, de ze gels worden uitgereikt bij elke vijf gulden aan boodschappen. De volle kaarten moe ten worden ingeleverd, waarna een aantal kaarten getrokken worden, die elk een prijs krijgen zoals een taart, een banket- staaf, een worst of een doos bonbons. De trekking geschiedt 6 december onder toe zicht van wijkagent W. J. Th. Niesten. De kaarten kunnen behalve bij de twee reeds genoemde adressen ook ingele verd worden bij woninginrichting Aurora aan de Wijkerstraatweg. Tijdens de in tocht is er nog een actie; op een aantal auto’s, die de stoet vergezellen zijn letters geplakt, in de juiste volgorde vormen zij een slagzin. Onder de inzenders van de slagzin worden 25 diners voor twee perso- ‘nen verloot. IJMUIDEN. Een 18-jarige schilder uit Den Bosch is gisteren rond het middag uur vrij ernstig aan zijn gezicht gewond geraakt tijdens een bedrijfsongeval bij het schoonspuiten van de geleiderails van een der Noordersluisdeuren. De jongeman wil de de hoge waterdrukspuit waarmee het schoonspuiten gebeurde, en waar een druk van 300 atmosfeer op staat, overge ven aan een collega, waarbij hij met zijn handschoen aan de greep van de spuit bleef hangen. De spuit begon daarop weer te werken, waardoor de jongeman de straal in zijn gezicht kreeg. Hij is met ernstige verwondingen aan zijn linker wang overgebracht naar het Zeeweg Zie kenhuis. n 23 sep- achtig in le dienst -■olgende nder ede r 1944 of resteerd. ;r onder- ollandse uit onze ruwelijk werden tal”. We •s boven Ik meen een van had een len heb- 'ene be ne kant, htte ook Als „der Leiter, -abijnen k herin- Hij liep 'erhemd iniform- ïens een m de jas geweest wij. Bij de Duit- niet dst acht. In arekken uidelijk ng voor eistert”; i /erband hem pas i ons hen. et verba j behoor ms appè; tsers var. tiet kamp fhonderd i van hét Bowlingavonden. De activiteiten commissie van de voetbalvereniging Vel sen organiseert ontspanningsavonden op 11 november voor de C-junioren en op 9 december voor de B-junioren. Het pro gramma vermeldt voor beide avonden bowling, een broodmaaltijd en een film vertoning. Een boerenkoolfuif wordt voor bereid voor 7 januari. .1 r -I Winkelcentrum Schalkwijk. Rlvléradreef 26; 1 Alkmaar: Laat 161 Beverwijk: Breestraat 71 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5