Gerd Müller na af scheids wedstrijd Cruijff: AFSCHEID CRUIJFF Britse voetballers WERD EEN AFGANG verdienen veel geld SCHAAKPLOEG DOOR ZEGE IN WAT BETERE POSITIE Verlies schaaks te rs l sportpuntiq i 99 99 Speler Rijeka op doping betrapt Bondsridder Geconcentreerd Blamerend Woede 22 23 WOENSDAG SPORT 8 NOVEMBER 19 7 8 TC-U2 sonder- 2 VU- 3C636 scherper instelling leluidsin- ER ISIEF" Het spijt me voor Johan (Van onze sportredactie) JAN PREENEN (Van onze sportredactie) JAN VAN DER NAT <te aan- eidsfijn- stofkap. tworpen iwaardi- AMSTERDAM. Het afscheid werd een afgang. Wat een show had moeten worden van Johan Cruijff en „zijn Ajax” werd een vertoning die eigenlijk niemand voor nogelijk had gehouden. Goed, de uitslag van een erewedstrijd doet weinig ter zake, naar 0-8 was natuurlijk te gek. Het zou, maar daar moeten statistici zich maar over buigen, wel eens de grootste nederlaag van een Nederlandse ploeg kunnen zijn in een internationale ontmoeting. r Nee, Ajax-Bayern München was be- laald niet de gewenste herinnering voor 15.000 kleumende toeschouwers en heel elevisiekijkend Nederland aan een van de grootste voetballers aller tijden. Voordat het publiek in het bomvolle Olympisch Stadion in de gaten had dat de wedstrijd was begonnen, keek Ajax al legen een 0-1 achterstand aan. Een verre littrap van Sepp Maief werd knap meege- lomen door Cruijffs Duitse tegenhanger lerd Müller. Hij nam de bal in keer- >p de schoen en Piet Schrijvers was vol trekt kansloos. Johan Cruijff zal zich het begin van zijn fscheidsduel ongetwijfeld anders hebben öorgesteld. Dat de veelvoudige Westduit- e kampioen niet van plan was om Cruijff log een extra cadeau te geven in de vorm ran een overwinning, toonde Karl-Heinze iummenigge in de 17e minuut. Schrijvers lad geen kijk op zijn diagonale schpt, dat ichtermet voor langs ging. Johan Cruijff nocht van Bayern natuurlijk wel het een m ander. Zijn „bewaker” Paul Breitner gaf hem de vrijheid die hij nodig had en hij Ikon daardoor kwistig strooien met passes. Tot scoren kwam Ajax, ondanks mogelijk- leden voor Tscheu la-Ling (driemaal) niet. Bayern wel, dat via een knap doelpunt van Iummenigge - de dieptepass was van ireitner - de ruststand op 0-2 bepaalde. De toch al enigszins blamerende achter land nam voor Ajax onmiddellijk na de ust grotere vormen aan. Een aanval van Timman won een pion en wat later met een elegante combinatie nog meer materiaal. In de 22e minuut ging Bayern op weg naar de tien, waarom het publiek zo sma lend had geroepen. Gerd Müller werd op de rand van buitenspel weggestuurd, trok de doos met schijnbewegingen open en scoorde zeer beheerst 0-6. Nadat dezelfde Müller op het nippertje in het zijnet had geschoten, trok Piet Schrijvers aan zijn stutten en werd vervangen door Peter Ja ger. Deze stond nauwelijks in het doel of Paul Breitner maakte de afgang compleet door nummer zeven te scoren. Het hield niet op. In de 30e minuut haalde Rumme- nigge weer eens uit: 0-8. In de slotfase, waarin Johan Cruijff zes minuten voor het einde afscheid nam. hield Bayern zich verder in. Toen pas wenste de Westduitse ploeg gehoor te ge ven aan de kreet, die programmabladen en aanplakbiljetten had gesierd: Het is mooi geweest. we klap had verwerkt hing de bal voor de vijfde maal in de prijzenkast achter Piet Schrijvers. Breitner omspeelde de Ajax- goalie en schoof de bal beheerst in: 0-5. Gerd Müller: „Wat wil je? Moeten we dan bij twee- of drie-nul stoppen. Het spijt me een beetje voor Cruijff, maar we kunnen ons toch moeilijk inhouden als het lekker loopt. Ajax was zeker niet slecht. Het heeft De stand aan de kop van het klassement is: 1 Verenigde Staten 28.5; 2 Hongarije 1 en Tot de weinigen die, af gezien van de Duitsers, tevreden konden zijn, behoorden onder anderen de organisatoren Jack van Zanten en Cor Coster, die dank zij het feit dat het Olympisch Stadion bijna was vol gelopen, zo’n slordige 400.000 gulden netto (bestemd voor „goede doeleinden aan hun initiatief overhielden. Europese titel in het middengewicht be houden doordat zijn uitdager, de Frans man Gratiën Tónna, aan het einde van de zesde ronde opgaf De spelers van Chelsea bijvoorbeeld kunnen volgend seizoen, als zij tenminste niet degraderen, een weeksalaris van maximaal 3.200 gulden gaan verdienen. De vereniging heeft plannen gemaakt voor een nieuw premiestelsel. Voor ieder punt, dat Chelsea behaalt, krijgen de spelers 320 gulden extra in hun loonzak je. Dit geldt tot het moment, waarop de club in de competitie 30 punten heeft behaald. Daarna krijgt iedere speler 400 gulden extra voor ieder punt. Ook zullen de spelers een extra premie krijgen wel ke afhangt van het aantal toeschouwers, dat de thuiswedstrijden bezoekt. De gemiddelde speler in de hoogste Engelse voetbalafdeling kan rekenen op een basissalaris van 800 gulden in de week. Dit salaris kan echter worden op gevoerd door reclamecontracten en pre miestelsels. Maar zelfs degenen, die Keegan niet volgen naar het basteland, kunnen thuis nog een zeer goed belegde boterham ver dienen. David O’leary kan bij Arsenal in vier j^ar tijd meer dan 600.000 gulden verdienen. Hij geeft toe dat dat meer is dan hij ooit van gedroomd heeft, maar is niet tevreden met het feit dat hij zoveel belasting moet betalen. „Het belasting stelsel is nu al fnuikend voor mij en dit is een zaak die de vereniging voor mij aan het bekijken is. Ik wil niet hebzuchtig zijn. Ik wil slechts mijn toekomst zeker stellen aldus de sterspeler van Arsenal 2 x 28 toonre- Ie aan- slijkheid ion. Lange, sor pre- If, Twee ddenaf- de FM. Feit was echter dat een team op een dergelijk slotfeest van een voetballer zel den zo geconcentreerd en met zoveel eer zucht zal hebben gespeeld als dit Bayern, dat van cadeautjes geen moment wilde weten. Alleen trainer Lorant probeerde zijn team via twee wissels te verzwakken, maar ook die ingrepen bleken aan dit Ajax niet besteed. Het leidde ertoe dat Cruijff zijn afscheidstournee (eerder zwaaide hij af bij Barcelona en de New York Cosmos) bij Ajax afsloot met verlies, zoals hij zijn carrière in 1964 ook met verlies was begon nen. Toen (Cruijff, destijds nog in ver scheidene bladen als „de Kruijff” om schreven, scoorde toen eenmaal in een Naar verluidt krijgt Keegan 100.000 gulden per jaar voor het dragen van een speciaal merk voetbalschoenen. Verder staat hij onder contract bij een autofa- briek, een firma in sportartikelen, een uitgever en maakt hij reclames voor ijs en een ontbijtprodukt. In het Britse voetbal is heel wat ver anderd sinds 1950. In dat jaar vertrok Stoke-speler Neil Frankrijk naar Santa Fe in Colombia om daar te gaan voetbal len en haalde zich daarmee de woede op de hals van de gevestigde voetbalorde. Franklin verdiende in Zuid-Amerika 200 gulden per wedstrijd. West-Duitsland 26; 6/8 Zweden, Polen en Zwitserland 25.5; 9/13 Nederland, Bulga rije, Engeland, Ijsland en Roemenië 25. LONDEN. Het is nog maar 20 jaar geleden dat het maximumsalaris, waarmee een Engelse voetballer naar huis mocht gaan, verhoogd werd tot 80 gulden per week. Vorige week keek eigenlijk niemand vreemd op toen Arsenal bekendmaakte dat het een nieuw contract had aangeboden aan middenvelder David O’Leary hetgeen hem zo’n 2.800 gulden in de week zou opleveren. De 20-jarige O’Leary, een Iers international, had eerder laten weten dat hij van plan was aan het einde van het seizoen bij Arsenal weg te gaan om vooreen Nederlandse of Westduitse club te gaan spelen. De salarissen in West-Duitsland, Ne derland, Italië en zelfs Amerika zijn voor Engelse topspelers zeer aantrekkelijk Sommigen, zo^ls de voor het Westduitse HSV uitkomènde spitsspeler Kevin Keegan, menen dat hun talenten in het buitenland beter beloond worden dan in eigen land, waar de belastingen hard kunnen toeslaan Johan Cruijff, die -tevoren nog had ge zegd, dat zijn afscheid geen pijn zou doen, moest zich „tevreden stellen” met een kleurentelevisie en een gouden horloge van het bestuur van Ajax en de onder scheiding „bondsridder” die hij kreeg van de KNVB. De desillusie kreeg hij als toegift. Ling: „Bayern heeft revanche wil len nemen voor de uitschakeling door Ajax in 1973 in het Europa-Cuptoernooi. Die hebben ze nu dan wel heel duidelijk gekregen". team dat met 3-1 van GVAV verloor) was de nederlaag echter een overwinning voor Cruijff. Dat realiseerde ook aanvoerder Ruud Krol zich. Hem stond het huilen bijna letterlijk nader dan het lachen, toen hij in eerste instantie kreten als „schandalig” en „schlemielig” de kleedkamer inslingerde en vervolgens wat rustiger opmerkte: „Ik vind dit erg naar voor Johan. Ik ben ver schrikkelijk teleurgesteld, omdat er van avond vor hem geen enkele eer te behalen viel, terwijl het zijn wedstrijd had moeten worden. Wij wilden er een leuke wedstrijd van maken, maar Bayern vatte het duel op als een Europa-Cupontmoeting. Toen het na een minuut en 36 seconden al 1-0 was, bleven de Duitsers met zijn allen achter hangen en waren er nog maar twee man voorin te vinden. Op dat moment was het effect van deze afscheidswedstrijd al weg. Bayern ging counteren en probeerde op die manier zoveel mogelijk voor te ko men Hoe ver, bleek pas na afloop, toen Ajax werd uitgefloten door het publiek, waar van er al vele duizenden voortijdig waren vertrokken. Johan Cruijff was zes minu ten voor tijd al ingerukt. Het plan was, hem met veel tamtam uit te luiden, maar in de praktijk werd het afscheid vrij sober. De oorzaak daarvan lag bij Bayern, dat onverzadigbaar bleek Ook Norwich City heeft een premie stelsel uitgewerkt. De spelers krijgen met ieder gelijkspel en iedere overwinning een oplopende bonus, maar zodra er ver loren wordt, gaat de club weer over tot uitbetaling van het basissalaris. Topvoetballers kunnen ook op andere manieren meer geld verdienen. Als een speler, die niet om een transfer heeft gevraagd, wordt verkocht aan een ande re vereniging kan hij rekenen op 5 pro cent van het transferbedrag. Met trans- ferbedragen, die soms in de buurt van de twee miljoen gulden liggen, kan die 5 procent een aardige som geld vertegen woordigen. Als spelers een lange carrière bij een club afsluiten, kunnen zij meestal reke nen op een benefietwedstrijd. Zo ver diende de Engelse oud-international Bobby Charlton 160.000 gulden bij zijn afscheid. Sammy Chapman, een betrouwbare maar verder onopvallende speler bij Not tingham Forest, haalde uit zijn af scheidswedstrijd een bedrag van 50.000 gulden. De .topspelers verdienen verder geld aan interlands, maar het „grote geld” komt uit het aanbevelen van produkten en het tekenen van reclamecontracten. De spelers van Derby rijden bijvoor beeld in een auto, die hen gratis ter beschikking is gesteld door een autofa brikant. Kevin Keegan heeft zijn eerste miljoe nen reeds op zak. Alhoewel hij voor een Westduitse vereniging speelt, verschijnt de vroegere sterspeler van Liverpool re gelmatig op de Britse televisie. Ook speelt hij in verschillende landen demon- stratiewedstrijden. BUENOS AIRES. In de elfde ronde van de schaakolympiade won Nederland van het tweede team van Argentinië, dat 28; 3 Sovjet-Unie 26.5; 4/5 Joego-Slavië eigenlijk ten hoogste als het derde team van dit land beschouwd kan worden, om dat geen van de Argentijnse grootmees ters aan de Olympiade meedoet. Timman won met wit gemakkelijk van Giardelli. (Van een medewerker) BUENOS AIRES. Het duel tegen het damesjeugdteam van India is voor Neder land in een 1-2 nederlaag geëindigd. Zon der verder te spelen gaf Alexandera v.d. Mije zich tegen de 15-jarige Indiase kampioene Rohini Khadilkar gewonnen. Door twee achtereenvolgende nederlagen bezet het damesteam maar een zeer bescheiden plaatsje op de ranglijst in de finale b- groep, waarin Roemenië en Zweden dui delijk de leiding hebben. In de vierde ronde was het een complete Nederland-Argentinië-ontmoeting, omdat het Nederlandse herenteam eveneens het gastland als^tegenstander had Maar ter wijl de heren de balans in hun voordeel wisten te beslissen, bleef de stand bij de dames in evenwicht. Halverwege de strijd zag het er aan alle drie borden gunstig uit. In 'n siciliaan wist Alexandra v.d. Mije tegen Julia Aria duidelijk stellingsvoordeel te (behalen, had Corrie Vreeken met zwart in een Spaanse partij het voordeel van het loperpaar verworven tegen Verginia Justo en kon Hanneke v.d. Parreren haar gelief koosde Ponziani tegen Mathilde Carzon in I Partizan Belgrado (Joegoslavië) heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het volleybaltoernooi om de Europese be ker voor landskampioenen. Partizan won I in Porto met 3-0 van Porto. De eerste De Italiaan Adriano Panatta heeft in de eerste ronde van het internationale tennis toernooi in Stockholm in drie sets gewon nen van de Amerikaan Dick Stockton (3-6, 7-6 en 7-5). Nederland heeft in de Hongaar- qo nlnntc Dohroepn dp pprstp wpdstriid angst op ankrege- [e Westduitsers werd door Schrijvers met nafstem- Ie voet weggewerkt, waarna Paul Breitner lid, auto- jzetoets, regeling geen fouten gemaakt, maar wij waren erg geconcentreerd. Een belangrijk verschil tussen ons was dat wij een ausputzer had den en Ajax niet". Dat Bayern geen moment zou verslap pen, was Ajax’ rechterspits Tscheu la-Ling al snel duidelijk geworden: „Het eerste doelpunt was typerend voor de hele wed strijd. Niet nodig, maar het is toch ge beurd. We hebben er echt niet de kantjes van afgelopen. We wilden Cruijff niet aan zijn lot overlaten, maar tegen dit Bayern was gewoon niets te beginnen. Dat het zo’n afgang zou worden, had ik nooit ver wacht". Sosonko bereikte met zwart tegen Seidler na een Siciliaanse opening een stelling waarin hij positioneel niet slecht stond maar door actief stukkenspel van Seidler toch op moest passen. In een ongeveer gelijke positie verscherpte hij de strijd door een offer van een stuk tegen drie pionnen, dat misschien niet geheel verant woord was. In de afgebroken stelling zal hij moeten vechten voor een remise die waarschijnlijk nog wel bereikbaar is. Don ner kreeg tegen Bernat een goede stelling uit een Oudindische opening met druk te gen een zwakke pion op de damevleugel, die hij tenslotte met een kleine combinatie won, waarna de winst een zaak van een voudige techniek was. Ligterink speelde met zwart tegen Mornier een partij waarin de zwakte van zijn geïsoleerde«damepion steeds ongeveer gecompenseerd werd door zijn actief stukkenspel. Veel was er niet te beleven, deze posities worden bijna altijd remise, ook nu. Door deze overwin ning is het Nederlandse team in het klasse ment weer onder de echte schakers beland en het loopt nu de kans in de volgende ronde een werkelijk sterke tegenstander te krijgen dergelijk slot kostte Hanneke v.d. Parre ren de partij en dat, terwijl de Nederland se zelfs een pion was voorgekomen. In tijdnood bedierf ze al het voorafgaande werk, toen haar tegenstandster een dode lijk aftrekschaak in de stelling kon bren gen. Hoewel Corrie Vreeken ook ndtiat het loperpaar voor een betere pionnenstelling van het bord was gegaan enig voordeel had, ziet het er naar uit, dat de balans niet wezenlijk is verstoord en de partij in remi se zal eindigen. De uitslagen: groep A: Bulgarije-Spanje remi se, Hongarije-Engeland remise, West-Duitsland- Joegoslavië remise; Groep B: India-Nederland 2- 1, Australië-Frankrijk remise (een partij afge broken). Verenigde Staten-Roemenië 2-1, Zwe- den-Argentinië 2-1; Groep C: Colombia-Mexico 1 ‘/z-'/s (een partij afgebroken). Denemarken-Cana- da 2-1Brazilië-Schotland 2-1Finland-Japan 3-0 Groep D: Uruguay-Puerto Rico 2-1, Bolivia-IJs- land 2-1, Nieuw Zeeland-Monaco 2-1, Wales-Ven ezuela 2-0 (een partij afgebroken). De Argentijn haalde twee openingssys- temen door elkaar en moest na een gevat antwoord van Timman al snel een zet met de koning doen, waardoor zijn hele troe penconcentratie in wanorde geraakte. AMSTERDAM. Hoewel Bayern Mün chen via een score van 0-8 voor een „onvergetelijk” afscheidsduel had ge borgd, hleek Johan Cruijff nog het minst teleurgesteld van alle Ajacieden. Terwijl zijn collega’s zich geneerden over de uit de hand gelopen gebeurtenissen op het veld, stelde Cruijff zelf nuchter vast dat „hij zich wel een wat gezelliger afscheid had voorgesteld, zeker omdat de verwach tingen hoog gespannen waren”, maar dat hij er niet „kapot” van was. Hij verweet Bayern München in ieder geval niet dat het anders geprogrammeerd was dan in een dergelijk duel verwacht zou mogen worden: „Ach, er waren wat vage afspra ken, dat we elkaar zouden laten voetbal len, maar goed en wel begonnen was het al 2-0”. voor een zeslandentoernooi zaalhandbal (heren) verloren. Tegen Roemenië werd het 17-24. Voor de eredivisie heren, van de basket- balcompetitie, is gisteravond de wedstrijd Punch-Amstelveen afgewerkt. Amstel veen won met 86-93. Hertha BSC heeft zich in de strijd om de Westduitse voetbalbeker een ronde verder gespeeld door een 2-0 overwinning op Wor- matia Worms. De Argentijnse wielrenner, José Ru- chansky, heeft tijdens de „Zuiderkruis- Spelen” in La Paz, een nieuw wereldre cord gevestigd op de 1000 meter. Zijn tijd was L04.25 min, waarmee hij 0.24 secon den sneller was dan de Deen Niels Fred- bmiro xiif (aar Beleden in Mexico O’Leary zal met zijn nieuwe salaris echter bij lange na niet de best betaalde speler in Engeland zijn. Een andere Ierse international, Gerry Daly, verdient bij Derby Country ongeveer 200.000 gulden per jaar. Daly heeft ook nog een aardige bijverdienste: in de zomer speelt hij in de Amerikaanse competitie. De Ierse inter national, die momenteel op de transfer- lijst staat, weigert te verhuizen naar een club die hem geen toestemming geeft voor zijn zomerse uitstapje. Een dergelij ke transfer zou hem veel geld gaan kos ten. Ie bal simpel oppikte en even eenvoudig let derde doelpunt liet aantekenen. Ajax kreeg daarna twee kansen om de ichterstand te verkleinen. Beide keren ichter moest Ling voor de afwerking zor- len en faalde, evenals hij dat in het eerste leel van de wedstrijd had gedaan. Maar loals kwamen er niet voor Ajax. In de 13e ninuut viel doelpunt nummer vier. Karl- ieinz Rummenigge was de maker na een chitterend hakballetje van de Nederlan- ler Martin Jol. Nog voordat Ajax de nieu- Sint Niklaas (ANP)Het dopings- onderzoek van de Belgische opspo- tingsbrigade (BOB) heeft uitgewe ken, dat een speler van de Joegoslavi sche vereniging Rijeka gebruik heeft gemaakt van stimulerende middelen voor de wedstrijd tussen Beveren Waas en Rijeka. Het duel werd woensdag 1 november gespeeld in het kader van de strijd om de Europe se beker voor bekerwinnaars. Beve- fen won met 2-9 en plaatste zich voor <*e kwartfinales. Na de wedstrijd werden drie spe lers van beide clubs door loting aan gewezen om urine in te leveren. De Procudure van de koning in Dender- monde maakte dinsdag bekend dat **n Joegoslavische speler positief be vonden werd. De naam van de speler Werd niet bekend gemaakt omdat het gerecht eerst Joegoslavië langs di plomatieke weg wil inlichten. De West-Duitse combinatie Sercu Braun, heeft de Zesdaagse van München gewonnen. Gerrie Knetemann werd met zijn koppelgenoot, de Australiër Danny Clark, met drie ronden achterstand twee de. stelling brengen v.d. Mije beant- woordde aan de verwachtingen. Een ko- I ningsaanval leverde een tweetal pionnen op, waarvan ze er later één teruggaf om de I zwarte koning in het eindspel, dat daarna I ontstond, onder druk te houden. In tijd- I nood zag de Argentijnse een aftrekschaak over het hoofd, hetgeen haar een volle i JOHAN CRUIJFF neemt op de schouders van Ajax-aanvoerder Ruud Krol afscheid van het publiek. wedstrijd eindigde ook in een 3-0 zege voor de Joegoslavische ploeg. De Britse bokser Alar Minter hc.rë riin JOHAN CRUIJFF ten voeten uit tijdens zijn afscheidswedstrijd tegen Bayern München: met een schijnbeweging brengt hij zijn tegenspeler uit balans

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23