CHARTA-77 ROEPT HULP BUITENLAND IN 1 g SPD-wetsontwerp tegen verjaring oorlogsmisdaden Minister Mulder treedt af om corruptieschandaal Veel politieke gevangenen in Afghanistan Vragen over leveringen aan Z.-Afrika „Alles gedaan in belang Zuid-Afrika Moskou viert feest Onderwereld Gevangen Speculaties Frankrijk sluit zich aan op NAVO-hot-line Poging Putten, Arnhem Volk en Vaderland Aantjes Kamikaze Botsii Westduits weekblad: ter hoog t bij zwa 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 8 N O V E M B E R 19 7 8 door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Wenen, Anton Koene) idelaar lijk maak men op 4 anprijza s de Vré en van o n en Hei ■ring gaa 'erkreditt red iet) as ■zinnen. WENEN. Voor de eerste keer heeft de Tsjechoslowaakse dissiden tenbeweging Charta-7 7 ter verdediging van de mensenrechten recht streeks de hulp ingeroepen van de ondertekenaars van het Verdrag van Helsinki. In een open brief aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim en de regeringsleiders die het Helsinki-verdrag hebben ondertekend, vraagt Charta-77 aandacht voor de „steeds slechter wordende toestand op het gebied van de mensenrechten in ons land en de toenemende vervolging van al degenen die zich voor de mensen rechten inzetten of die proberen erkenning van deze rechten te verkrijgen”. Cthiopif i Ethiopië i aard. D; Ontwikte op vraget lof (ds'Uj de Neda et Ethiopi Je Konini r slachtof rijd om a systee een me sld voor itsplani dartset schrikb» en W. va instens 1 tterdams de vraa; komend, de gevol n het niet gen V! n uit hit Monetain en en yens rde van zullen di jard dolls mene Krt •ringen zij n de dolls kt. Ze mi aren Mé Voorzitter Bondsdag passage 0 ook tv» Was ijd nazi-partij t Nieuw Charta-document bereikt Kurt Waldheim 9 9 (Van onze redacteür in Johannesburg, Karl Breyer) CORNELIS MULDER In politieke kringen worden deze stap- brief, „als in de 20e eeuw in een cultureel Europees land acteurs die Shakespeare willen opvoeren door achterdeuren of kel ders moeten sluipen om in een privé-sfeer te kunnen optreden”. De politie heeft op het ogenblik grote belangstelling voor met de schrijfmachine geschréven edities van auteurs die nog niet hebben gepubliceerd. Degenen die de tek sten overschrijven worden vervolgd. In drukkerijen en particuliere woningen wor den manuscripten in beslag genomen en in een enkel geval is de schrijver in hechtenis genomen, zoals Jiri Grusa. Rechter Erasmus zei dat deze commissie eerst de vroegere staatssecretaris Rhoodie wil horen. Rhoodie verblijft momenteel in Israël en wordt als een sleutelfiguur in het gehele schandaal beschouwd. Er wordt thans beweerd dat hij naar het buitenland vertrok om geheime documenten, die als getuigenis zouden kunnen worden ge bruikt, te vernietigen. Minister Mulder zelf heeft inmiddels verklaard dat hij vrijwillig voor de commissie zal verschijnen om op heldering over de gang van zaken te geven. En nog steeds gonst het in Zuid-Afrika van nieuwe geruchten. Er wordt gesugge reerd dat ook het weekblad To the Point gestéund werd door geheime fondsen uit het departement van Informatie. De uitge vers van het met ongeveer 24 miljoen aan belastinggelden betaalde dagblad The Ci tizen, de vroegere directeur van Elsevier Minister-president Botha zei dat door de „royale vertolking", die rechter Mostert aan zijn opdracht gaf, problemen zouden kunnen ontstaan met het onderzoekswerk van de nieuwe commissie. pen beschouwd als een poging alsnog te verhinderen dat verdere resultaten van het onderzoek openbaar worden gemaakt. (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amez) Hubert G. Jussen en de Zuidafrikaan Jan van Zijl Alberts, zijn zowel uitgevers van het dagblad als ook van het weekblad. In Namibië werd onlangs de Duitse uit geverij John Meinhardt en Co, die de dag bladen de Suidwester en de Allgemeine Zeitung uitgeeft, door een vrij onbekende Duitser, dr. Dieter Lauenstein, gekocht. De leider van de democratische Swapo in Windhoek, Andreas Shipanga, vroeg zich af of hier ook niet Zuidafrikaans belas tinggeld werd gebruikt om bladen op de markt te brengen die de politiek van de rechtse Turnhalle-alliantie steunen. Scholten wil weten, welke stappen de regering zal ondernemen als dit is ge beurd, omdat er dan sprake is van schen ding van het VN-wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Tot tevredenheid van Amnesty heeft de Afghaanse regering toegezegd dat circa 74 vrouwen en kinderen en vier functionaris sen van de vorige regering in vrijheid zullen woren gesteld. De organisatie doet voorts een beroep op de Afghaanse regering alle politieke ge vangenen die zonder aanklacht of proces worden vastgehouden, vrij te laten. PARIJS (AP). In afwijking van het beleid van wijlen president Charles de Gaulle heeft de regering van Frankrijk besloten zich aan te sluiten op de „hot line”, die de ministeries van Buitenlandse Zaken van de lidstaten van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie in noodgeval len met elkaar verbindt. De regering van president Valery Gi- scard d'Estaing maakte gisteren bekend dat Frankrijk met ingang van 1 januari 1979 volledig lid van het systeem zal wor den. emmofoo >0 gulden De SPD zal aan de andere fracties (FDP en CDU-CSU) vragen of zij zich kunnen aansluiten bij een dergelijk wetsinitiatief. Nadrukkelijk zal worden vastgelegd dat elk kamerlid overeenkomstig zijn geweten zal moeten stemmen en dat er van partij discipline of -solidariteit geen sprake kan zijn. De liberale FDP is hier al op voor hand mee akkoord gegaan. De CDU zal zich de komende dagen beraden. De CSU schijnt tegen een dergelijk wetsontwerp te zijn en vindt dat de verjaring een goede zaak is. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Amnesty International heeft gisteren in Londen bekend gemaakt dat in Afghanistan duizenden mensen om politieke redenen gevangen zitten. Am nesty baseert zijn uitspraak op betrouw bare berichten uit dit land. DEN HAAG (ANP). Het Tweede-ka- tnerlid Scholten (CDA) wil van minister Van der Kiaauw van Buitenlandse Zaken weten, of het Nederlandse schip „De Breezand" betrokken is gweest bij de le vering van lange-afstandsraketten aan Zuid-Afrika. Het intrigerendste blijft intussen het tijdstip waarop Willem Aantjes vrijwillig tot de Landstorm toetrad: 12 oktober 1944. Laten we vanaf deze datum even hand in hand terug wandelen in de geschiedenis, om te kijken wat er aan die 12e oktober 1944 vooraf is gegaan: 1 oktober 1944: Putten verwoest als represaille, de mannelijke bevolking weg gevoerd naar concentratiekampen; 17 september: geallieerde luchtlandin gen bij Arnhem, Nijmegen en Eindhoven. Uitroeping door minister-president Ger- brandy van de spoorwegstaking; 11 september: de Amerikaanse troepen overschrijden de Duitse grens bij Trier; 8 september: de eerste V-2 komt op Londen neer; 5 september: Dolle Dinsdag, de Duitsers en NSB’ers vluchten in paniek naar het Oosten, de Nederlandse bevolking stroomt voorbarig uit om de bevrijders te begroe ten. Wel wordt Brussel op die dag bevrijd, en worden de Binnenlandse Strijdkrach ten onder opperbevel van prins Bernhard opgericht; 4 september: de geallieerden bevrijden Antwerpen. ?n en L n aan >genat- En dat probleem van die gezagsgetrouw heid aan de overheid, welke dan ook, lijkt me ook meer theoretisch dan praktisch - tenzij ik zou moeten aannemen dat alle lidmaten van de Gereformeerde Bond toen niet, en nu nog niet, goed snik waren. Je hoefde het Volk en Vaderland, het par tijblad van de NSB, toch niet uit te venten om de religieuze reden dat je gezagsge trouw diende te zijn? Als tienjarigen zon gen we al: „Op de hoek van de straat staat een NSB'er, het is geen man, het is geen vrouw, maar een ras-plebejer”, eindigend met de woorden: „Hij verkoopt zijn Vader land, voor tien losse centen". Als een zo eenvoudige, voor de hand liggende ge dachtengang geblokkeerd kon worden door het loutere lidmaatschap van de Ge reformeerde Bond, is er alle reden om de politie op die bond af te sturen. n L „vun ovjiuiu uvvuju ■nomen.ij Beschouwd. Zijn NSDAP-lidmaatschap, aan, 1 Intussen zijn er ook nieuwe speculaties over de moord op financiële expert dr. Robert Smit en diens vrouw. Zij werden elf maanden geleden in hun huis in Springs vermoord. Deze tragische gebeur tenis wordt nu eveneens in verband ge bracht met de corruptie in het departe ment van Informatie. Dr. Smit, die kandi daat voor de Nationale Partij bij de verkie zingen was, zou toen reeds achter de enor me valuta-overtredingen zijn gekomen en zou daarom door een onbekende moorde naar uit Duitsland uit de weg zijn geruimd. Geruchten dat minister-president Botha van plan is nieuwe verkiezingen te houden na het corruptieschandaal, werden giste ren ontkend. De minister van Buitenland se Zaken, Pik Botha, die tijdens een blik sembezoek aan Zwitserland alle persatta chés van de Zuidafrikaanse ambassades in Europa over de gang van zaken infor meerde, gaf echter toe dat de kwestie Zuid-Afrika enorme schade heeft berok kend. monstra an een b ing. militain een fakb trijfel „Wij roepen U op", zo gaat de brief verder, „U met de toestand in Tsjechoslo- wakije bezig te houden, de klachten van Charta-77 te onderzoeken en bij de Tsje choslowaakse regering aan te dringen hulp te verlenen en de verplichtingen na te komen die uit het door haar ondertekende verdrag voortvloeien". In de brief zegt Charta-77 de hulp van het buitenland te hebben ingeroepen, om dat op geen van de door haar aan de Tsjechoslowaakse overheidsinstanties ge stuurde 21 documenten antwoord is geko men, evenmin als op de honderden brie ven. petities en voorstellen van leden en sympathisanten van Charta-77. De brief is zeven pagina's lang waarin meer dan 50 namen van vervolgden voorkomen en geeft een opsomming van onrechtmatige arrestaties, folteringen, mishandelingen en andere vormen van vervolging, waar aan in het bijzonder de ondertekenaars van Charta-77 en anderen zich hebben moeten onderwerpen. Enige duizenden sympathisanten van Charta-77 worden gevangen gehouden of moeten terechtstaan. De briefschrijvers (even een uitvoerig overzicht van onrust barende gevallen van gewelddaden, ano nieme chantage en inbreuk op het recht van privacy (volgen acht namen), waarvan geep enkele door de Tsjechoslowaakse overheid behoorlijk is onderzocht. Verder worden een aantal minder bekende ver- Mijn schoonmoeder liep weg met Wim Aantjes, en ik zelf, ik geef het toe, vond hem ook altijd een fatsoenlijk man, niet wetend dat hij wel moest. Mr. Schakel, wat gedrag tijdens de oorlog betreft Aantjes’ tegenpool binnen de AR, voerde voor de televisie een paar verzachtende omstan digheden aan. Jeugdige onbezonnenheid, en een gezagsgetrouw milieu, te weten de zeer orthodoxe Gereformeerde Bond bin nen de hervormde kerk. De mensen had den er geen idee van, zei mr. Schakel ongeveer, onder welke grote druk de aan hangers van die christelijke stroming hun leven lang staan, en inderdaad, daar had ik geen idee van, maar ik zal Amnesty International meteen waarschuwen, mis schien kan die er iets aan doen. x Wim Aantjes was de 21 al gepasseerd toen hij zich vrijwillig aanmeldde bij de landstorm Nederland van de Duitse Waf- fen-SS. Hij deed dat omdat het hem de enige manier leek om uit Duitsland weg te komen, waar hij bij de posterijen werkte om het ongemak van een aan het Oost front strijdende Duitse postbode te helpen verzachten. Als bewaker van het straf kamp Port Natal nam hij vervolgens de plaats in van een landstormer die wel bereid was naar het Oostfront te vertrek ken, zodat hij ook daar weer (hoe zal ik dat nu eens modern zeggen?) een gat in de Duitse oorlogsmarkt vulde. Hij heeft niet geslagen, hij heeft niet geschoten, hij heeft niet gevochten. Hij heeft het alleen maar mogelijk gemaakt dat een ander schoot en vocht. En hij deed dat op een leeftijd en met een opleiding die hem beter hadden kunnen doen weten. Ik zal niet zeggen dat iemand valn 21 niet jong meer is, maar het was in die jaren wel een leeftijd waarop miljoenen jongens al gesneuveld waren. En niet eens vrijwillig. BONN. De sociaal-democratische fractie in de Bondsdag wil een wetsont werp indienen, waarin de verjaring van moord wordt opgeheven. Daarmee zou ook verhinderd worden dat oorlogsmisda den na 31 januari 1979 niet meer kunnen worden bestraft. Als er namelijk niets gebeurt, zijn oorlogsmisdaden in de Bondsrepubliek in 1980 verjaard. van Shakespeares Macbeth door bekende kunstenaar, onder wie Pavel Kohout en Pavel Landovscy, onmo gelijk gemaakt. Degenen die aan de opvoe ring wilden deelnemen werden door de politie gefouilleerd, mochten de huizen .niet binnen en enkelen werden gescha- 'temra. I duwd en verhoord. „Wij vinden het schrikbarend”, aldus de JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse minister van Plurale Betrekkingen, dr. Connie Mulder, die op zeer ernstige wijze is betrokken bij het corruptieschandaal in het door hem vroeger beheerde departement van Informatie, is gisteren afgetreden. In een verklaring, die pas na middernacht in Zuid-Afrika mocht worden gepubliceerd, zegt de minister dat hij weggaat om premier Pieter Wilhelm Botha de karls te geven de aanslag tegen de Nationale Partij, tegen de regering en tegen Zuid-Afrika ongehinderd af te weren. Botha heeft vannacht rechter Mostert ontslagen, door wiens toedoen het schandaal vorige week in de openbaarheid is, gebracht. Hoewel de druk om af te treden op minister Mulder feitelijk met het uur toe nam, komt deze stap toch vrij onverwacht. Tot op het laatste ogenblik had hij ver klaard dat hij geen spijt had over hetgeen er in zijn departement in Pretoria gebeur de en dat hij alles had gedaan in het belang van Zuid-Afrika. >r de op® Nog harder is het optreden tegen aan hangers van non-conformistische muziek. „Privé-concerten worden onderbroken alsof het om een bijeenkomst in de onder wereld gaat”. Het is voorgekomen dat een huisje waarin jonge musici elkaar pleeg den te ontmoeten, moest worden ontruimd onder het „belachelijke voorwendsel dat precies op die plaats een bushalte moest komen. Op de dag dat het gezin-Jan Prince het huis ontruimde, werd het demonstra tief opgeblazen. Charta-aanhangers verliezen vaak door toedoen van de geheime dienst hun baan, mogen geen werk accepteren, krijgen geen pensioen of moeten hun huizen uit. De jeugd wordt het recht op studeren ontzegd en kinderen worden niet in de peuterklas- jes toegelaten. Er zijn gevallen bekend waarin medische hulp werd geweigerd of waarin mensen gedwongen werden zich in een psychiatrische of andere kliniek te laten behandelen. Twee vrouwen werden zonder reden met geweld opgenomen in een kliniek voor venerische ziekten. „In ons land”, zo wordt gezegd, „heerst de atmosfeer van de angst, die mensen niet alleen vrezen vanwege het uitspreken van hun opvatting, maar ook onder degenen met wie zij omgaan en die het doen voor komen dat te doen. Het jaar 1984 is niet ver meer weg”. De brief, gedateerd 6 november 1978, is zoals sinds de arrestatie van Sabata, alleen ondertekend door de twee overblijvende Charta-woordvoerders, Marta Kubisova en Ladislav Hejdanek en verder door het Comité ter' Verdediging van de Onrecht matig Vervolgden. in bladzijdi voortdurend door de veiligheidsdienst ge- tiesystee schaduwd, anderen werden of worden aan kt van e een wederrechtelijk en langdurig toezicht is de gai onderworpen en worden in hun bewegin- reruit in ^en bePerkt. In de laatste twee jaar zijn In toenemende mate worden volgens de brief zonder wettelijke grond onderteke naars van Charta-77 een paar dagen ge- j rangen gezet, zoals bij het bezoek van e ga tl Brezjnjev en vlak voor de bijeenkomst met eter dooi leden van het Poolse Comité voor Arbei- bevatl jerszelfverdediging (KOR). Velen worden Eerder werd door Botha bekendge maakt dat zijn regering aan president Vor- ster heeft aanbevolen de opdracht aan rechter Anton Mostert, een onderzoek in te stellen naar de valutaovertredingen in het departement van Informatie, in te trekken. Het werk van zijn commissie, mede door het ontslag van Mostert wordt feitelijk beëindigd. Rechter Mostert. die door zijn onverschrokken houding en zijn optreden in het openbaar het schandaal rond het ministerie openbaarde, had gisteren nog verklaard dat zijn onderzoek openbaar zou zijn. Dit in tegenstelling tot de nieuwe parlementscommissie, bestaande uit twaalf leden, onder leiding van rechter Erasmus, die zijn werk in het geheim zal verrichten. Carstens is lid van de christen-democra- tische CDU en wordt beschouwd als moge- lijke opvolger van de huidige Westduitse President Walter Scheel. De woordvoerder van de CDA-CSU- Dr® fractie in de Bondsdag, Eduard Acker- n h Biann, heeft naar aanleiding van het week- lafflö bladartikel gezegd, dat de daarin genoem- oi zo' fe*ten niet nieuw zijn. „Ze zijn al sinds m 1949 bekend”, aldus Ackermann. Na de oorlog werd Carstens door een denazifice- ing en ringscommissie als „van schuld bevrijd” 7 duizenden ondervraagd, bedreigd en van tijd tot tijd onder psychische druk gezet. Telkens weer worden mensen gefouilleerd en huizen doorzocht. Khillll Regelmatig ook verhindert de politie ontmoetingen van vrienden onder elkaar ■of maakt het onmogelijk huis of woon- Verder zal ik maar niet teruggaan, dit waren de gebeurtenissen die kersvers aan die 12e oktober, waarop Willem Aantjes zich bij de Landstorm meldde, voorafgin gen: Putten, Arnhem, V-2, Dolle Dinsdag, de spoorwegstaking. Wie zich- na al deze gebeurtenissen toch nog aanmeldt bij een onderdeel van de Waffen-SS moet wel buitengewoon onnozel zijn, of buitenge woon trouw aan zijn eenmaal omhelsde beginselen, of de mentaliteit van een kami- kaze-piloot hebben. In het allergunstigste geval is er sprake geweest van een geboren overlever, die zich steeds daarheen begaf waar hij het minste risico liep. Een soort Mikoyan dus, de onlangs overleden Russi sche staatsman, die alle zuiveringen in de top overleefde, uit welke windrichting er ook gezuiverd werd. van pre grijpen vermeld tegen degenen die werken ten aani voor de rechten van de mens. nse geld anse rei laauw vi plaats te verlaten. Van tientallen Charta- ■1 een k( ondertekenaars is de telefoon buiten be- srt bespi drijf gesteld, hun woningen worden afge- ga Forla basterd, hun bewegingen gefotografeerd irnationj ;r Klaaï g« volgens het weekblad aangevraagd in 1937 entegev* en gekregen in 1940, zou zuiver formeel rijn gebleven, aangezien Carstens toen ais officier diende aan het front. HAMBURG/BONN (DPA). Karl Car- loptüCI stens, de voorzitter van de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer), zou volgens h«t weekblad „Deutsches Allgeipeines a Sonntagsblatt” lid zijn geweest van de ’rotes NSDAP, de nazipartij in Hitler-Duits- ide totb land. en ernst) i en gefilmd of hun post niet bezorgd. Bij zonder absurd, aldus de brief, zijn de poli tiemaatregelen tegen particuliere voor drachten, discussies en culturele manifes taties. Onlangs heeft bijvoorbeeld een ster ke politiemacht bij herhaling de opvoering van oiidKPbpeaius B pl3u Tsjechoslowaakse eren on} laai gepa slag ge» ■k van h Op het Rode Plein Moskou vond gisteren de jaarlijkse parade ter gelegenheid vande Oktoberrevolutie plaats. Op de foto worden grond-lucht-raketten langs het portret van Lenin gevoerd. Het was 61 jaar geleden dat de Oktoberrevolutie plaatsvond. 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3