VOLGENDE WEEK DEBAT Ontslagbrief van Aantjes FNV-nota Democraten houden meerderheid in VS 1 leveren Waarschuwingsplan ligt klaar Nederlanders in Rhodesië voorbereid op evacuatie Oostduitse militairen in Angola Vijf doden bij betoging in Iraanse stad KLM wil geen SLM-directie Voedingsbonden akkoord met Weer bij de beste en 't meest gewaardeerd Damiate Pers Tanzania begint met offensief Werkgevers met „illegalen5’ in 1 1 dienst strafbaar hi IJmuider Courant Moeder en vijf brand omgekomen kinderen bij ✓CASogfaX o ZUURKOOL Overheerlijk! Met aard.puree, E AA Arbeidsvoorwaarden Ve Vanaf 11 nov. vindt u onze handwerkwinkel aan de overkant. IMF Sombrero üw Keurslager waarom zou ui mei minder doen rjM BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 8 NOVEMBER l 9 7 8 W 0 .O Fleurop voor. super-compact II* luidsprekers 100 gram L50 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een bijzondere commissie van de Tweede Kamer zal het onderzoek naar de gedra gingen van Aantjes tijdens de Duitse bezetting uitvoeren. De commissie bestaat uit 23 leden en 20 plaatsvervangende leden. Voorzitter van de commissie is Kamervoorzitter Vondeling. ’n Noemengroet, waar ook ter wereld! RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem spek en worstöjvU (ADVERTENTIE) in oorlog onderzoeken Oppositieleider Den Uyl neemt aan dat Tl (Van onze redactie luchtvaart) (ADVERTENTIES) 145»- (ADVERTENTIE) In de commissie zitten acht PvdA Ka merleden, zeven CDA’ers, vier WD’ers en vertegenwoordigers van D’66, CPN, PPR en SGP. In de bijzondere commissie zit onder meer de socialist Voogd. In een radio- uitzending vanmorgen liet hij weten het „hoogst merkwaardig” te vinden dat bin nen 24 uur twee advocaten onafhankelijk van elkaar met gegevens over Aantjes’ oorlogsverleden bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie hebben aangeklopt. Voogd noemde het toeval „zo onwaar schijnlijk” dat hij verwachtte dat daar vragen over zullen worden gesteld. Het CPN-Kamerlid Wolff, ook lid van de commissie, wil dat het verleden van alle politici wordt onderzocht. Hij noemde de kwestie rond de twee advocaten „nogal zonderling”. De commissie gaat zich ook bezighouden met de voorbereiding van het Kamerdebat van volgende week. Inmiddels heeft de onderzoekcommissie ook vraagtekens gezet bij het feit dat het Nederlandse CDA-kamerlid en Verkeers- specialist Piet van Zeil twee diensttickets van de SLM heeft ontvangen. Van Zeil heeft echter verklaard van de tickets geen gebruik te hebben gemaakt. De raad van commissarissen van de SLM heeft aangekondigd een justitieel en politioneel onderzoek te laten instellen naar de handelingen van de SLM-top. De KLM heeft wel toegezegd alle moge lijke hulp te willen verlenen de operationa le continuïteit van de SLM te waarborgen, door het beschikbaar stellen van daartoe competente krachten. De top van de SLM is onthoofd, nadat in de laatste weken achtereenvolgens execu tive vice-president Mike Koéter door Suri name op de keien werd gezet en een onder zoekcommissie adviseerde ook president- directeur Bert Maes en diens directe mede werkers wegens „onachtzaam financieel beheer” te ontslaan. Ook een verbintenis met de Zwitserse reisorganisatie GEFAU, die een manage mentcontract met de SLM had, is gelijk met het vertrek van Koster beëindigd. Een defecte gaskachel vormt vermoede lijk de oorzaak van de fatale brand. Door de grote hitte en de enorme vuurzee kon de brandweer pas enkele uren nadat de brand was ontdekt de inmiddels totaal uitgebrande boerderij betreden. TEHERAN (AFP). In Zajan, 200 km. ten *noordwesten van Teheran, zijn van daag bij een betoging vijf mensen gedood en 47 gewond toen het leger het vuur opende. De oppositiepartij het Nationale Front deelde dit mee in de hoofdstad Tehe ran. In Ispahan, 200 km. ten zuiden van de hoofdstad, werden verscheidene betogers van een staalfabriek door militairen ver wond, aldus de zegslieden. Zeven journalisten van de grote uitgeve rijen Kayhan en Ettelaat zijn vandaag na drie dagen hechtenis door de militaire autoriteiten in Teheran vrijgelaten. Dat was een van de voorwaarden waaronder de redacties weer aan het werk wilden gaan. Onderhandeld wordt nog over de eis dat de persvrijheid moet worden gegaran deerd. Voor de komende zondag kan dan ook zeker niet gerekend worden op het weer verschijnen van de grote bladen. De voormalige directeur van de Iraanse nationale luchtvaartmaatschappij „Ira- nair”, Ali Mohammed Khademi, die zon dag bij een moordaanslag gewond raakte, is gisteren aan de verwondingen die hij daarbij opliep overleden. Dit hebben de autoriteiten gisteren meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) DEN HA AG/LOESAK A. De ongeveer 1500 Nederlanders in Rhodesië bezitten sinds enige tijd een brief, waarin in drie talen wordt uitgelegd, dat zij Nederlan der zijn een geen Rhodesiër. De bedoeling van dit document is, de houders ervan te vrijwaren voor eventuele conflicten met Deze documenten zijn volgens het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag opgesteld in samenwerking met het Neder landse consulaat in het Zuidafrikaanse Johannesburg, dat belast is met de zorg voor Nederlanders die in Rhodesië verblij ven. Ook andere Europese consulaten en ambassades in Zuid-Afrika hebben derge lijke documenten voor hun in Rhodesië verblijvende burgers opgesteld. We hebben dan een overstapje gemaakt naar onze nieuwe, ruimere winkel op nr. 7 in de Schagchelstraat. Van 11 t/m 18 november elke dag kantklos en spindemonstraties. Tevens tentoonstelling van wandkleden en keramiek. Nkomo toonde op een persconferentie on derdelen die, volgens hem, afkomstig wa ren van de neergehaalde vliegtuigen. De ZAPU kreeg ook wapens in handen, die volgens Nkomo afkomstig zijn uit Zuid- Afrika en uit Navo-landen. In Loesaka werden gisteren zeven blanke inwoners aangevallen door een menigte zwarte Zambianen. De aanval zou een reactie zijn op acties van het Rhodesische leger tegen guerrillakampen in Zambia. heeft in de Zambiaanse hoofdstad Loesa ka bekendgemaakt, dat de ZAPU eind vorige week vijf Rhodesische gevechts vliegtuigen heeft neergehaald, toen deze aanvallen uitvoerden op „vluchtelingen kampen” op 100 kilometer van Loesaka. blikeinen, maar toen waren de uitslagen van nog niet de helft van de 435 districten binnen. Van de 36 gouverneurszetels waarover moest worden gestemd, hadden de Demo craten er volgens de eerste uitslagen elf gewonnen en hadden zij de leiding in acht staten. De republikeinen wonnen in vier staten. Van de 35 Senaatszetels die waren te verdelen, hadden de Democraten er negen gewonnen en leidden zij in zes andere staten. De Republikeinen wisten er twee te verkrijgen en hadden de leiding in zeven staten. Senator Edward W. Brooke, de enige zwarte senator in de Senaat, moest giste ren toegeven dat hij was verslagen door de publiciteit over zijn scheiding en zijn fi nanciële wanbeleid. Voor het eerst sinds 1966 is een vrouw tot senator gekozen. Zij is mevrouw Nancy Kessebaum-Landon, 46 jaar, dochter van Alf Landon, Republikeins kandidaat voor het presidentschap in 1936 tegen Franklin D. Roosevelt. Mevrouw Kessebaum is re publikeins senator voor Kansas geworden. Mr. W. Aantjes heeft gisteren een brief geschreven aan Tweede-Kamer- voorzitter Vondeling waarin hij zijn lidmaatschap van de Kamer opzegt. De letterlijke tekst van de brief luidt als volgt: DEN HAAG (ANP). Werkgevers dit illegale buitenlanders in dienst hebbe zijn in de toekomst strafbaar. Met 1 stemmen voor en elf stemmen tegen heeft de Eerste Kamer gisteren de wet aangeno men voor een betere regeling van werka door buitenlandse werknemers. DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning JOHANNESBURG (Reuter). Gege vens van de Zuidafrikaanse inlichtingen dienst wijzen erop dat in het zuiden van Angola, op ongeveer 80 km van de grens met Zuidwest-Afrika, enkele honderden Oostduitse militairen zijn gelegerd. Dit is van zegslieden in Johannesburg verno men. Zij zouden er onder meer zijn om de opleiding van de guerrillastrijders van de bevrijdingsbeweging voor Zuidwest-Af rika (SWAPO) te verzorgen. De aanwezigheid van Oostduitse troe pen in Angola was nog niet bekend. Cu baanse troepen hebben indertijd president Neto aan de overwinning in de burgeroor log van 1975-’76 geholpen. Angola heeft 200.000 man militietroepen en zijn geregeld leger gemobiliseerd om de dreiging van een Zuidafrikaanse aanval het hoofd te kunnen bieden. Uit welinge lichte bronnen is bekend geworden dat er sprake is van Zuidafrikaanse troepencon centraties in Ovamboland in het noorden van Zuidwest-Afrika. Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse ministerie van De fensie heeft laten weten dat Zuid-Afrika geen agressieve voornemens heeft. In mei van dit jaar voerden Zuidafri kaanse luchtlandingstroepen bliksemaan- vallen uit op twee bases van de SWAPO in het zuiden van Angola. De invallen van deze organisatie in Zuidwest-Afrika wer den toen stopgezet. De activiteit van de SWAPO in dit gebied zou nu echter zeker weer zo groot zijn als voor de aanvallen in mei. BUREAU: Rèdactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal IJ trut mid de i H. J wer fam R tral ren van moi kor get< lari gel; mo fel, sec afd b hac gez ELECTRONICS (V H een geli den bev hav een woi aan vin; din; looi fun hou reel par op 1 bini sch van jaai D« van „AU: waa in B gega Jap« rneti Noo weir gezi, deni allei hij inge voor werl leefl geer moe zo o SCHIPHOL. De KLM heeft besloten niet in te gaan op het verzoek van de raad van commissarissen van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) over eni ge tijd functionarissen ter beschikking van de SLM te stellen, die de leiding van dit bedrijf op zich zouden kunnen nemen. De KLM acht het niet verstandig en prak tisch onuitvoerbaar op dit verzoek in te gaan. De Bonte voor kreatieve bezigheden binnenshuis. Schagchelstraat 7, Haarlem Telefoon 023-3271 18 Inmiddels hebben de leiders van de Rho desische overgangsregering in Salisbury na urenlange besprekingen nog geen over eenstemming kunnen bereiken over de vraag of de algemene verkiezingen zullen worden uitgesteld. Het besluit hierover is uitgesteld tot volgende week dinsdag. De Rhodesische premier Ian Smith wil de verkiezingen uitstellen tot volgend jaar, maar twee zwarte leiders van het over- gangsbewind in Rhodesië, Moezorewa en Sithole, verzetten zich hiertegen. De ande re zwarte leider, het stamhoofd Chirau, zou evenals Smith voor uitstel zijn. Geachte voorzitter. Hierbij bevestig ik u, dat ik met onmiddellijke ingang (7 november 1978) het lidmaatschap der Kamer neerleg. Ik vertrouw dat u er begrip voor zult hebben, dat ik in dit schrijven niet uitvoerig treed in de beweegredenen, die mij tot dit besluit hebben, gébracht. Ongeacht de vraag, of en in hoeverre de in het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie vermelde feiten juist zijn en ongeacht de vraag, of aan die feiten de juiste conclusies worden verbonden, meen ik dat de op spraak, waarin ik door het rapport ben geraakt, het aanzien van de politiek zodanig kan schaden, dat ik een voort zetting van mijn Kamerlidmaatschap daarmee niet verenigbaar acht. Daarin ligt het motief van mijn terugtreden. Hieraan verbind ik een, woord van oprechte en grote dank jegens al dege nen, met wie ik in de bijna twintig jaar van mijn lidmaatschap der Kamer heb mogen verkeren. Ik reken daartoe zo wel de leden als de medewerkers en medewerksters als de vertegenwoordi gers van pers, radio en televisie. Met vriendelijke groet en hoogach ting. Mr. W. Aantjes. guerrillastrijders. Ook is voor de Neder landers een evacuatie- en waarschu wingsplan opgesteld, om in geval van nood zo snel mogelijk naar veiliger oor den te kunnen vluchten. Bijzondere commissie gaat gedrag Aantjes Uit de eerste verkiezingsuitslagen bleek niet dat er aanzienlijke wijzigingen in de verhoudingen tussen de partijen zijn te verwachten, noch in het Congres, noch in de bezetting van de gouverneurszetels. Bij deze nationale, staats- en lokale ver kiezingen waren 155,5 miljoen Amerika nen gemachtigd te stemmen, hetgeen een recordaantal was, maar de opkomst was zoals te verwachten bij tussentijdse ver kiezingen, aanzienlijk minder. Gisteravond laat bleek dat de Democra ten 117 zetels in het Huis van Afgevaardig den hadden verkregen, tegenover de Re publikeinen 74. De eerste uitslagen wezen op een winst van zes zetels voor de Repu- Joshua Nkomo, de leider van de Afri kaanse Volksunie van Zimbabwe (ZAPU), Alleen verkrijgbaar bij de Hi-Fi-specialist Is er geen bij u in de buurt, bel dan 02908-4551 J WASHINGTON (AP). De Amerikaanse stemmers lijken gisteren in tussentijdse verkiezingen de Democratische Partij, die reeds de meerderheid had, opnieuw de controle te hebben gegeven over zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden. De regering vindt dat niet kan worden gesproken van een ontoelaatbare beper king in ons land van de arbeidsplaatsen die voor buitenlandse werknemers be schikbaar zijn. Uit de gisteren afgelegde stemverklarm gen bleek dat verschillende senatoren hel oneens waren met de nieuwe wet. Ze voti den onder meer dat er discriminerend! bepalingen in de wet staan. Daarmee zon ten onrechte de bewegingsvrijheid van de buitenlandse werknemers worden aange tast. Anderen oordelen dat deze buitenlan ders op zijn minst in hun ontplooiingsmo gelijkheden worden beperkt ofschoon de nieuwe wet een relatieve verbetering in houdt ten opzichte van de regelingen. O afd< wer lid dire sect J ovei Rijs han van mei alge D de f de gele wai pla; BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Voor wat de arbeidstijdverkortende maatregelen betreft kiezen de voedings bonden FNV uitdrukkelijk voor het ver vroegd uittreden. De voedingsbonden dringen er in hm resolutie bij de FNV op aan, in het kader van het arbeidsvoorwaardenbeleid er voor te zorgen dat koppelbazen en uitzendbu reaus stoppen met hun werk. Dat werk moet volgens de bonden overgenomen worden door de gewestelijke arbeidsbu reaus. klaarde „zeer geschokt” te zijn. „Ik ervaar dit met een groot gevoel van ontzetting. Ik heb jarenlang politiek met de heer Aantjes samengewerkt. Ik kan dit niet anders erva ren dan een menselijk drama, zoals we dat weinig in de politiek meemaken. Het be sluit van Aantjes is genomen, dus het aanzien van de politiek zal niet verder geschaad worden”, aldus de PvdA-voor- man. De 34-jarige Hengelose ARP’er, mr. J. Buikema, wordt waarschijnlijk de opvol ger van Aantjes als Kamerlid. Buikema is gerechtsauditeur en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep in Zwolle. Hij zal op korte termijn met ARP- voorzitter De Boer over een eventueel Ka merlidmaatschap een gesprek hebben. De WD-fractie zegt geen reden te heb ben te twijfelen aan de voornaamste uit komsten van het onderzoek van het Rijks- sinstituut voor Oorlogsdocumentatie. De liberalen betreuren het dat Aantjes niet in het verleden al de consequenties van zijn houding in de oorlog heeft willen overzien en acht het daarom politiek juist, dat Aan tjes zich heeft teruggetrokken. WD-lei- der, Rietkerk, vindt dat aan deze zaak geen partij-politieke consequenties zijn verbon den. De Amsterdamse hoogleraar in het strafrecht, professor C. F. Rüter, is ervan (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De voedingsbonden FNï zijn akkoord met de Nota Arbeidsvoor waardenbeleid 1979 van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). De bon den vinden wel dat aan het beginsel van de automatische prijscompensatie niet mag worden getornd. „In zijn algemeen heid wordt medefinanciering van arbeidstijdverkortende maatregelen af- geweze”, zo staat in de resolutie die de federatieraad en de vakgroepsbestura van de voedingsbonden gisteren in Utrecht hebben aangenomen. de succesvolle special van de Keurslager. _Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusitacreme. Opwindend lekker. Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in koekepan. ASSEN (ANP). Bij een brand in het Drenthse Elp, gemeente Westerbork, zijn bij een boerderijbrand gisteravond een moeder, mevrouw Smidt, en haar vijf kinderen van 4 tot 11 jaar om het leven gekomen. De echtgenoot van mevrouw Smidt was op het moment dat de brand uitbrak afwezig. KAMPALA (UP1). Radio-Oeganda beeft meegedeeld dat Tanzaniaanse troe pen Oegandese stellingen beschieten van af de grens met Rwanda. De beschieting zou deel uitmaken van het offensief om de Oegandese troepen te verjagen uit vorige week veroverd Tanzaniaans gebied. Het nieuws van de beschieting was af komstig van een militaire woordvoerder die voorts verklaarde dat rond 10.000 man Tanzaniaanse troepen klaar staan Oegan da binnen te vallen via een brug aan de grens tussen Tanzania en Rwanda. Het Soenaanese persbureau wist giste ren uit Kampala te melden dat president i Arnin besloten heeft zijn troepen uit Tan zania terug te trekken als dit land „geen agressie meer tegen Oeganda pleegt”. Amin ?ou Tanzania om deze garantie hebben gevraagd via de voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, de Soedanese president El Nimeiri. De Daily News, het regeringsblad van Tanzania, meldde gisteren dat 19 Tanzani- anen die in Oeganda een opleiding tot piloot volgden, waarschijnlijk vermoord zijn na het uitbreken van de vijandelijkhe den tussen beide landen. Radio-Oeganda had eerder bericht dat deze 19 Tanzania- nen „verdwenen” zijn. De Internationale Flora Bloemen Cheque ts inwisselbaar in 130 landen. Verkrijgbaar bij uw Fleurop-bloemist Fleurop Intertlora staat er voorin. WAV i Koninginnegracht 135, Den Haag. xJBHK/ ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 f 55,- 162,50 215,- 0,70 ■6 Oppositieleider Den Uyl verklaarde gisteren „zeer geschokt" te zijn door de gebeurtenissen rond de afgetreden CDA-fractieleider Aantjes. Den Uyl legde op Schiphol een verklaring af nadat hij uit Canada was gekomen. Aantjes zijn besluit om zijn politieke func ties neer te leggen, niet genomen zou'heb ben indien de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht niet juist zouden zijn. „Dit betekent dat de heer Aantjes ernstig heeft gefaald”, aldus Den Uyl. Hij ver- (ADVERTENTIE) overtuigd dat Aantjes zijn Nederlander schap is kwijtgeraakt. De opwinding rond de CDA’er noemde hij gisteravond in het televisieprogramma VARA-Visie „Mis plaatst, hypocriet en onpassend”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4