Zitting kantongerecht Haarlem maakt duidelijk: den met Boek over visserij ten doop Feestelijke stemming iar gehouden in haven IJmuiden bij viering jubileum Wandelaarster beroofd van handtas rs zakennieuws burgerlijke stand "I „Van IJ tot IJmond” in stadhuis int Ka I I GESCHREVEN DOOR IJMUIDENAAR DICK SCHAAP Veertig jaar in dienst bij Hoogovens [1 Najaarsactie van winkeliers Alternatieve geneeswijzen in vrouwencafé Bestuurskandidaten voor wijkcomité Driehuis bekend VELSEN y 4 WOENSDAG 19 7 8 8 NOVEMBER Motieven (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „In principe is er een ongelooflijke milieuramp mo gelijk in de buurt van de IJmui- dense pieren als schepen zonder bevoegde loods doldriest op de haven afkomen stormen. Zolang een kapitein niet bestraft kan worden omdat hij zo’n loods niet aan boord heeft, terwijl de wetge ving dat wèl eist, zijn de gekste dingen mogelijk” Dit zei een rijks- loods, die als getuige-deskundige fungeerde, tijdens een gisteren ge houden zitting van het kantonge recht Haarlem, waar een 57-jarige particuliere loods terecht stond op verdenking van het onbevoegd binnenloodsen van het Japanse schip „Nippon Maru” in de haven van IJmuiden op 26 maart van dit jaar. Onvergeeflijk Onbevoegd F*’ T n L i Kapiteins kunnen ongestraft IJ havens in zonder een loods Toen de Nippon Maru eind maart de 1 (Van een onzer verslaggevers) Td >0 uur 3 uur worde» e beper- plaatset tiers be De verdachte, een inwoner van Hoek van Holland en in dienst van het bedrijf „Allround Costal Pilotage” uit Zwarte- waal bij Rotterdam, was eerder die maand in Brixham aan de Engelse kust aan boord gegaan van de Nippon Maru. Hij zou de Japanse kapitein helpen het 50.000 ton metende schip door het Kanaal en over de Noordzee te loodsen. De gezagvoerder had weinig kennis van de Engelse taal en aan gezien de communicatie met de kust tij dens het af te leggen traject louter en alleen in het Engels zou plaatshebben, had hij de hulp van een particuliere loods ingeroepen. Deze had achtentwintig jaar voor het Nederlandse Rijksloodswezen ge werkt en was daar op vijfenvijftigjarige leeftijd mee gestopt. Daarmee vormt hij geen uitzondering, want alle rijksloodsen moeten de pijp aan Maarten geven als zij zo oud zijn. Hierbij speelden economische motieven een grote rol: hoe sneller het met ijzererts volgestouwde schip haar lading bij de Hoogovens kwijt kon, hoe meer de reder zou verdienen. Bovendien was de aflosbe- manning van de schuit al een dag eerder per vliegtuig uit Japan gearriveerd, zodat de mannen die er nog op zaten, direct na aankomst hun koffers konden gaan pak ken. Dat wilden de deskundigen van het loodswezen wel. Zij wezen de particuliere loods van de Nippon Maru op het slechte Mevrouw Rijs gespt haar echtgenoot- jubilaris het gouden horloge om. De kandidaten zijn: Mr. H. J. Brink, Feithlaan 5; J* M. M. Dunselman, Jacob Catslaan 19; mevr. C. Hesseling, Jacob Catslaan 10; A. Hogenbirk, Van Lennep- laan 24; J. A. Hooft, Tollenslaan 6; P. H. Nooy, Aagtevonklaan 12; J. G. Koelemij, Lodewijk van Deyssellaan 65; J. H. M. van Kooten, Feithlaan 12; Sj. W. Kuperus, Da Costalaan 30; C. Mes, Van Lenneplaan 12; J. P. Ten Napel, Middeloolaan 18; R. J. Ooms, Van Lenneplaan 34; T. H. Pöttkér, P. C. Hooftlaan 67; C. F. J. Sterk, Van Lenneplaan 20; M. A. Stork, Hofdijklaan 38; mevr. C. Sweers-Kuijper, Busken Hu- etlaan 19; mevr. M. A. E. van Veeren, De Genestetlaan 8; W. C. Verweij, Marnix- laan 9; mevr. T. M. Verwoerd-Overdorp, Tollenslaan 2 en L. Zandstra, Bosboom Toussaintlaan 30. IJMUIDEN. De winkeliers die ver enigd zijn in het Stadscentrum IJmuiden (Lange Nieuwstraat, Plein 1945 en het Marktplein) organiseren deze maand een grote najaarsactie. Doel van de campagne is het winkelcentrum aantrekkelijker te maken voor het publiek. Centraal staat de verkiezing van de „Hartelijkste winke lier”. De tien inzenders met de meest origi nele suggestie winnen een volledig ver zorgde zeereis met de Tor Line naar Scan dinavië. De particuliere loods bestreed die voor stelling van zaken. Volgens hem had de Japanse kapitein voor ogen zijn eigen zaakjes te regelen. Toen dat mis dreigde te gaan zou de loods hebben ingegrepen. De rechter, mevrouw A. L. G. Rogiers, moest van de deskundigen horen dat er geen straf stond op het niet aan boord hebben van een bevoegd loods bij derge lijke gevallen. „En daar”, zo verklaarden zij, „gaat het ons nu om. Het is toch te gek dat een kapitein verplicht is een rijks- loods te nemen, terwijl er geen sanctie volgt als hij dat niet doet? Het betekent dat Jan en alleman ongestraft zijn gang kan gaan.” De mensen van het loodswezen zouden, zo voegden ze aan hun verklaring toe, graag zien dat in deze situatie veran dering zou optreden. De haven was dus niet gesloten, waar door de Nippon Maru ongehinderd mocht proberen IJmuiden binnen te lopen. Vol gens het loodswezen, dat met een vaartuig in de buurt was, ging dat niet makkelijk. De Japanner zat naar hun idee op een gegeven ogenblik zelfs even vast: de De enige manier om nu ongevallen te voorkomen is het sluiten van de haven door de havenmeester, wanneer het weer werkelijk abominabel is. Zondag 26 maart was hem dat ook gevraagd. Waarom hij aan dat verzoek geen gehoor had gegeven werd gisteren niet duidelijk. De tas werd tijdens de wandeling uit haar handen gerukt door twee jongetjes van vermoedelijk rond de twaalf jaar. Uit de tas, die later evenals de portemonnee werd teruggevonden, is veertig gulden en een huissleutel gestolen. Bij deze „Van Harte-actie” valt de na druk op de vriendelijkheid van de winke lier en de attente behandeling van de klant. De campagne wordt ondersteund met de verspreiding van een informatie blad en het ronddelen van stickers. Ook zullen er in IJmuiden aankondigingsbor- den worden geplaatst. De kosten van de actie zijn geraamd op dertigduizend gul den. HEEMSKERK. Alternatieven genees wijzen is het onderwerp waarover donder dagmorgen 9 november van half tien af wordt gesproken in het Vrouwencafé Heemskerk in het buurthuis „De Zand- kraai”. Ruth van Griehuijzen zal vertellen over haar ervaringen op dit gebied en praktische informatie geven. Voor de peu ters van twee jaar af zal er een oppas aanwezig zijn. De particuliere loods slaagde er echter in het gevaarte los te krijgen. Hij ontkende opnieuw: „Ik heb geen moment gemerkt dat v)e vast zaten. In het scheepsjournaal wordt daar ook geen melding van ge maakt.” In ieder geval slaagde hij erin de Nippon Maru heelhuids tussen de pieren te krijgen, daarmee zo’n zeshonderd harde guldens verdienend. Toen dat was gelukt vroeg de loods of het loodswezen het ma noeuvreren in de haven voor haar reke ning wilde nemen. Dat weigerde één van de rijksloodsen, die daarmee volgens zijn directeur „de fout in ging omdat hij ver plicht is dat te doen”. schroeven draaiden, maar vooruitgang zat er niet in. Bovendien was het water op de plek waar de Nippon Maru lag elf meter diep, terwijl het schip een diepgang van dertien meter heeft. De officier van Justitie besloot zijn re- quisitor met de eis van vijftienhonderd gulden boete of zestig dagen gevangenis- sstraf voor de particuliere loods. Uit spraak over veertien dagen. IJMUIDEN. Met de overhandiging van dit boek aan een jonge, progressieve reder en aan een van de beste schippers wil ik onderstrepen dat ik nog volop ver trouwen heb in de toekomst van de Neder landse zeevisserij.” Met deze woorden reikte de in IJmuiden geboren journalist Dick Schaap zijn pas verschenen boek „Halen en brengen, visserij door de eeu wen heen” uit aan reder Cornells Vrolijk en schipper Van der Zwan van de Onder neming 11 SCH 108, op welk schip het boek ten doop werd gehouden. boeken opgezocht in bibliotheken en door gelezen, waarbij de passages die voor het boek waardevolle informatie bevatten aangekruist werden. Ook werd veel informatie gekregen van (ex)-vissers, reders en het visgerijarchief Arie van der Veer. De vormgeving van het boek was in handen van Ronald Timmer mans en Max Kismans, die onder meer ook de ontwerpers zijn van de kanaalkist die bij het herdenken van honderd jaar Noordzeekanaal werd uitgereikt aan alle leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de basisscholen. Het boek is onderver deeld in vijf hoofdstukken; De dood van de grote vis, waarin de geschiedenis van de walvisvaart en het uitroeien van de blauwe vinvis wordt beschreven; Een meer vol nostalgie, waarin de Zuiderzeevisserij, de aanleg van de afsluitdijk en het daaruit voortvloeiende zoeken naar andere vis gronden door met name de Urkers be schreven worden en De Merktekens van een groots verleden, waarin de opkomst en neergang van de Grote Hollandse Visserij, de haringvisserij, beschreven wordt. le-van Wijk, z., Kruidbergerweg 21, Sant poort; B. F. Veenstra-Slotboom, d., Ver brande Vlak 58, IJmuiden; M. W. Blüm- van Bakel, d., Groeneweg 45, IJmuiden; A. J. Min-Roze, d., Laan van Blois 179, Bever wijk. De schrijver komt uit een visserijge- slacht en heeft zelf ook nog gevaren als kok op een kotter, hoewel dat laatste vol gens zijn eigen woorden geen succes was en ook maar tot een reis beperkt bleef. Het lag dus voor de hand dat het boek ten doop werd gehouden op een visserij schip, in dit geval de SCH 108 Onderneming 11 van rederij Vrolijk. Een passende entourage, hoewel de ruimte wat klein was om alle genodigden te bergen heerste er tijdens en na de uitreiking van het boek een uiterst ontspannen sfeer. De twee laatste hoofdstukken gaan res pectievelijk over de Trawlvisserij (Van doggen tot trawlen), daarin wordt onder meer de sociale strijd in de vissersplaatsen behandeld en tenslotte over de Toekomst (Van jagers tot boeren) waarin de techno logische veranderingen in de visserij de revue passeren en waardoor de visserij zo ingrijpend veranderd is; in plaats van op de vis te jagen wordt ze met behulp van elektronische opsporingsapparatuur op gezocht en vervolgens „geoogst”. erklarin oren hel Ze von merende mee zo: d van de n aange- SANTPOORT-NOORD. Een 66-jarige wandelaarster is dinsdagmiddag op de Valckenhoeflaan in Santpoort beroofd van haar handtas. Na iedereen gehoort te hebben, ging de officier, mr. A. H. M. Hagdorn, requisitor, een bewijsvordering waarin hij zo helder mogelijk uiteenzette waarom hij de ver dachte schuldig achtte. Volgens hem was duidelijk gebleken dat de particuliere loods onbevoegd een vrachtschip de haven van IJmuiden had binnen geloodst. „De bandopnamen van het gesprek tussen het loodswezen en hem, die ik in mijn bezit heb, wijzen uit dat hij loodswerk verricht te. Hij heeft de mogelijkheid laten liggen om gebruik te maken van de diensten van het loodswezen en is daardoor in gevaar lijk vaarwater gekomen. Het is naar mijn mening zonneklaar dat er een groot risico werd genomen: het schip had makkelijk vast kunnen lopen. Vervuiling en tijdelijke afsluiting van de haven zouden ernstige gevolgen zi|n geweest”. ivers di hebbel Met 4 ren heefl langend i werkei in hut et kader i er voor tzendbu- •at werk ;enomen beidsbu- GEBOREN: C. A. van de Pieterman, Gouda, z., Zee- wijkplein 88, IJmuiden; A. Pols-de Jong, d., Fahrenheitstraat 15, IJmuiden; W. Hil- ritenlan iingsmo hoon de sring ui' igen. cortende oedings- het ver- DRIEHUIS. De kandidaten voor het vervullen van een bestuursfunctie in het op te richten Wijkcomité Driehuis zijn inmiddels definitief bekend, twintig men sen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur als zij op de oprichtingsvergadering gekozen worden. De oprichtingsvergadering wordt woens dag 14 november gehouden en begint om kwart over acht in de aula van de Engel- mundusschool aan de Driehuizerkerk- weg. OVERLEDEN: G. van Loenen, 86 jr., weduwe van L. van Duijvenvoorde, J. P. Coenstraat 67, IJmuiden; S. P. Groen, 1 jr., Trompstraat 128, IJmuiden; A. M. Ooms, 82 jr., echtge noot van P. A. Snellens, A. Bellstraat 52, IJmuiden. Even tevoren had Schaap zelf het eerste exemplaar van het boek ontvangen van uitgever C. E. van den Beid van A. W. Sijthoff’s uitgeversmaatschappij, waarbij het boek is verschenen. Met de voorberei dingen meegerekend heeft hij ruim een jaar aan het boek gewerkt, bij de voorbe reidingen hebben ook veel inwoners van IJmuiden meegewerkt. Els Kalkman heeft voor een groot deel de research verricht; agrarische problematiek in beeld ge bracht. Naast het algemene gedeelte wordt in Velsen speciaal aandacht be steed aan de IJmondproblematiek zoals Hoogovens, Voorhaven en Velserbroek- polder. Op de tentoonstelling is ook de in brochurevorm verschenen samenvatting van het ontwerp-streekplan te verkrijgen. ind) ienFNl idsvoor ratie Ne- De boo nsel vai itie niet gemeen- g vu eien al- e die de jesturen eren ii Zondag 26 maart rond half vijf wendde de Nippon Maru daarom haar steven in de richting van de pieren. Nu vereist de Loodswet uit 1957 dat schepen die de Ne derlandse havens binnenkomen, een be voegde loods aan boord hebben. Voor IJ muiden moet dat iemand zijn van het district IJmond. Dit loodswezen had ech ter haar activiteiten die middag gestaakt, omdat de storm en het opkomende spring tij het werk te gevaarlijk maakten. Een getuige-deskundige, eerste klas Rijks- loods: „Het was ondoenlijk in deze situatie een schip tussen de pieren te manoeuvre ren.” Een bewering waar de verdachte niet mee instemde. Volgens hem was het schip zo groot dat de deining er nauweliks in vloed op had. Hij gaf toe dat het tij „wat moeilijkheden” kon veroorzaken, maar wilde niet spreken van een onmogelijke opgave. waarin grote plaatsgehad.” rt- Reder Cornells Vrolijk, Els Kalkman die veel research voor het boek gedaan heeft en de schrijver Dick Schaap (van links naar rechts) kijken het boek „Halen en brengen” door nadat het gistermiddag aan boord van de Onderneming II SCH 108 werd gepresenteerd. IJMUIDEN. In het Ontvangstcen- trum van Hoogovens heerste maandag- middag een feestelijke stemming tijdens de viering van het jubileum van de heer H. N. Rijs uit Velsen-Noord. De jubilaris werd opgewacht door een gezelschap van familieleden, chefs en collega’s. Rayonchef C. F. Schellevis van de cen trale diensten herinnerde aan de crisisja ren waarin werd gewerkt voor een uurloon van 47 cent. „Je staat bekend als een moordkerel waar niemand ooit kwaad op kon worden”, aldus Schellevis. Diverse getekende voorvallen werden door de jubi laris en door de aanwezigen onder luid gelach herkend. Na aanbieding van enige mooie geschenken waaronder een werkta fel, kwam rayonchef H. Muskee van de sector Ijzer en Staal, gelukwensen van de afdeling aanbieden. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, volgde een drukke en gezellige receptie. Tijdens een grote openluchtbijeenkomst op zaterdag 9 december op Plein 1945, worden de prijswinnaars bekend ge maakt. Voorts wordt er een loterij gehou den waarvan de trekking eveneens op die datum plaatsheeft. weer. Toch besloot deze 26 maart de sprong te wagen. „Onvergeeflijk”, meen den de deskundigen. „De kapitein had een bevoegde loods aan boord moeten nemen. Een uur na het springtij had dat gekund. Eventueel hadden we zelfs iemand per helicopter naar de Japanse schuit willen brengen. Maar de verdachte ging aan die mogelijkheid voorbij.” Ceremoniemeester H. Bakker van de afdeling public relations bracht de geluk wensen over van ir. W. Schoenmaker, ex- lid van de raad van bestuur. Namens de directie sprak de heer P. F. de Ruiter, sectorchef centrale technische diensten, J over de veertigjarige loopbaan van de heer Rijs. Deze kwam op 5 november 1938 als handlanger bij de cokesovens in dienst van Hoogovens en is inmiddels opgeklom- men tot baas opslag afvalstoffen bij de i algemene dienst. De heer De Ruiter stond uitvoerig stil bij de periode waarin de heer Rijs lid was van de ondernemingsraad. „U heeft er veel geleerd en veel werk verzet in een tijd waarin grote ontwikkelingen hebben zeehaven van IJmuiden bereikte, was het slecht weer. Er stond een sterke wind, die flinke golven veroorzaakte. De Japanse gezagvoerder probeerde 25 maart een zeesleper te krijgen, die hem de haven in wilde trekken. Die bleken echter niet voorradig. Daarom besloot’ hij, zo ver klaarde de particuliere loods, op eigen kracht IJmuiden binnen te lopen. Maandag werd de tentoonstelling „Van LI tot IJmond”, die nog tot en met 17 november te bezichtigen is, geopend in het stadhuis op het Plein 1945. De tentoon stelling, die is gemaakt naar aanleiding van het ontwerp-streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied door de Provincia le Planologische Dienst van Noord-Hol- land, laat zien wat er in het gebied aan de hand is en welke voorstellen het dagelijks bestuur van de provincie in het ontwerp- streekplan doet. Via veel kaartmateriaal, foto’s en grafieken wordt getracht de kij ker duidelijk te maken wat er allemaal bij een streekplan komt kijken, op deze ma nier worden onder meer de facetten wo ningbouw, wegen, milieu, natuurbescher ming, stadsvernieuwing, industrie en Zoals bekend kan tot 15 december van dit jaar bezwaar ingediend worden bij Pro vinciale Staten van Noord-Èolland, Dreef 3 in Haarlem. De openingstijden van de expositie, zijn maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf en van twee tot vier uur. Bovendien is de tentoonstelling op maandag en vrijdag ook ’s avonds toegan kelijk en wel van zeven uur tot half tien.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5