Op het plein 56 zong het leger in de visha ABN Bank Wij helpen met een Kasbiljet wat vertel je me nou? 1 kort ijmondnieuws „Christen-zijn en vakbeweging” f I houden Vergunning hinderwet gevraagd voor staalstraalinrichting Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van bijna 2^2 jaar, 3J/2 jaar, 4*/2 jaar, 5^2 jaar en 6^2 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f1.000,- of f10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Scheidsrechters „IJmond” clubavond WOENSDAG 14 mH IJMOND .'tl/ - J J eg 177, Hendrikstraat, bespeelt nu regelmatig het orgel van de doopsgezinde kerk aan de Helmstraat in Oud-IJmuiden. (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) 1.00 en verga- volw. id weer nov. '78 nd op idweer Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend u.. De ijmuiden jongetje dat thuis bij de wasbeurt in de teil nog eens extra was schoongeboend. VELSEN. Op de gemeentesecretarie (vierde afdeling) ligt voor iedereen ter in zage het van alle vereiste bijlagen voorzie ne verzoek van de directie van A. de Back B.V. in de Ampèrestraat 27 in IJmuiden .om een vergunning ingevolge de hinder wet voor een staaltraalinrichting in het pand aan de Ampèrestraat. Woensdag 22 november om tien uur ’s ochtends wordt ten stadhuize een hoorzitting gehouden, waar eenieder die bezwaren heeft, deze mondeling toe kan lichten. Schrifelijk be zwaar aantekenen kan ook, en dient bin nen vier weken te geschieden. Alleen die genen die hun bezwaren mondeling heb ben toegelicht op de hoorzitting kunnen later in beroep gaan. Kamer an Ver- an gaat tions in ns plan is twee de ver- ruggen rendien bedra- festelij- deuven leer en n Hille- zijnde- verbe- rkt, de schalk- muiden, cliënten, laandag ‘t Werk- legeling ek, Wi- uur. i 27-29. ïlwasse- 20.00 u. g 19.00- 19.00- i., tafel- mengd 1.00 en cstraat. ekuren ?n vrij. winkel >lw. 19- 19-21 20 u.: de hol- De NKV Centrale wil dit onderwerp benaderen met algemene vragen als „Hoe krijgen mensen binnen het FNV de ruimte om het geloof als bron van inspiratie voor vakbewegingsaktiviteiten te nemen?”. En „Op welke wijze denken mensen als chris ten te kunnen werken in het FNV als arbeidersbeweging die ook op maatschap pelijk en politiek terrein betekenis heeft”. In een uitnodigingsbrochure voor deze praatavond wordt onder meer gesteld, dat het veranderingsproces binnen de katho lieke kerk de zogenoemde confessionele grondslag van de katholieke arbeidersbe weging en het latere NKV behoorlijk on der druk zette. De twee stromingen binnen de katholieke kerk, naineljjk de confessio nele (autoriteit aan Rome) en de moderne (ieders persoonlijke geloofs- en levens overtuiging) vinden ook hun weerslag in de vakbeweging. De confessionele stro ming wil behoud van een eigen katholieke of christelijke vakbeweging en de moder ne stroming die geloof als een persoonlijke inspiratiebron ziet, wil een grote, sterke vakbeweging, waarbij federatie en fusie met NVV en CNV voorop staan. Die zaken zullen tijdens een open gesprek in de Vre- devorstkerk aan de orde worden gesteld. Prijzen in guldens, per 40 kg.: kabeljauw één 148-93; kabeljauw twee 164-97; kabel jauw drie 114-80; kabeljauw vier 94-75; kabeljauw vijf 86-54; koolvis één 101-88; koolvis twee 105-96; koolvis drie 102-90; koolvis vier 82-69; schelvis één 130; schel vis twee 104; schelvis drie 108; schelvis vier 64; schol drie 112; schol vier 112-96; wijting drie 46-27; makreel twee 75-45; schar 74-51; leng 92-90; lommen 104; ham men met kop 184-102; hake 174; schartong 40; bot 36-24, steenbolk 57. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1920 kisten kabeljauw; 807 kisten koolvis; 10 kisten schelvis; 1598 kisten wijting; 10 kisten schol; 58 kisten schar; 77 kisten diversen en 21 kis ten makreel. Klaverjassen. Vrijdagavond 10 november kan er weer worden geklaverjast in het buurt huis „De Schans". Donderdagavond 9 novem ber zijn er klaverjaswedstrijden in het buur thuis „Wijk aan Duin” en die avond kan men ook klaverjassen in één der lokalen van de Vredevorstkerk, waar de klaverjasclub „Mee- restein” een drive organiseert Klaverjassen. „Jong Hercules” gaat vrijdagavond 10 november weer klaver jassen in het clubgebouw aan het Adri- chemlaantje. Ook voetbalvereniging De Kennemers gaat klaverjassen en wel op vrijdagavond a.s. in de kantine. Aanvang 20 uur. Opbrengst is bestemd voor het feest t.b.v. het 60-jarig bestaan van de club. De contactcommissie van ADO’20 organi seert op dezelfde avond klaverjaswedstrij den in de ADO-kantine. Er wordt dan tevens een hoek ingericht waar andere spelen kunnen worden gedaan. VELSEN-NOORD. De scheidsrech- tersvereniging „IJmond” houdt maandag 13 november haar maandelijkse cluba vond in de kantine van KIC op het sport park Rooswijk. De vooral in de IJmond bekende voetbaltrainer H. Muskee zal tij dens deze avond, die om acht uur begint, praten over de tactiek die spelers in het Bij bakker Dirk Bais op de hoek van de Kanaalstraat en Amstelstraat, bij De Goedkope winkel van Fennell, op het Willemsplein en opzij van de kledingzaak van Bischoff leek de zang nóg meer blijd schap uit te stralen nu deze door een orgeltje werd begeleid. Twee mannen droegen het harmonium, met stoel en al, zeer zorgzaam van het ene punt naar het andere. Wat moest het nou als het een amateurvoetbal meekrijgen voor de wed strijd. dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. Datum van aankoop 9 10 13 15 16 17 MAAR HET ZAT er financieel niet in: de crisis had IJmuiden in z’n greep. Zo van de Groen van Prinstererschool geko men als een van de knappe koppen van de klas probeerde Jacob wat geld te verdienen door met bloemen te gaan venten, voor zover er in die tijd nog iets te venten was. Zijn vader had als zovelen zijn zaak moeten opgeven; iedere gezins bijdrage was hard nodig. „Als je terug kijkt op die tijd voel je je nog steeds wat teleurgesteld?” vroeg ik Jacob de Vlugt. Hij zei me dat hij bij een automobielbe drijf werkt waar hij echt niet bang is voor vuile handen. „Ik werk naar m’n zin”, voegde hij eraan toe, „ik ben een tevreden man. Maar natuurlijk vergeet ik nooit dat ik door de crisistoestand een muzikale carrière ben misgelopen. Jam mer, heel erg jammer”. TÓCH IS JACOB nooit zonder muziek geweest. Op zijn zeventiende werd hij instructeur van het muziekkorps van het Leger des Heils in IJmuiden. Hij werd daarna leider van de zangbrigade in Be verwijk. Een kwart eeuw lang ging hij graag naar de repetities van Wilhelmina in de Witte Bioscoop. Hij werd zangdiri- gent van het Evangelisatiekoor De Lof stem in Beverwijk, van het Koor van de Vrije Evangelisatie Gemeente in Bever- wij, van het hervormd kerkkoor in Heemskerk. In een aantal kerken trad hij op als solist met de organisten Adriaan Densdag >0-12.30, ïeewijk- [aandag rekrea- 11.30 u. Verschoor, Arie van der Pijl en Klaas Gouda. Hij werkte mee aan de paasjubel in de oude kerk van het dorp Velsen. In Amsterdam („ik was net in de bruidsda gen, 12‘/a jaar getrouwd) speelde hij trom pet, met Piet van Egmond aan het orgel: „The Holy City”. Als organist werkte hij later mee in de lutherse kerk van Bever wijk. Hij begeleidt nog altijd zangkoren. Regelmatig bespeelt hij het orgel in de diensten van de doopsgezinde kerk aan de Helmstraat in Oud-IJmuiden; „ik im proviseer na de preek graag op het the ma; daar zou ik wel een half uur mee kunnen doorgaan”. IN BEJAARDENHUIZEN brengt Ja cob de Vlugt nogal eens liederen ten gehore waarvan ouderen de teksten goed kennen zodat ze spontaan meezingen: De Heer is mijn herder, Scheepje onder Je zus hoede, Prijs de Heer met blijde gal men, Tel uw zegeningen één voor één en Voorwaarts Christenstrijders. Vooral de liederen die hij vroeger op het Willem splein speelde worden veel gevraagd. Het gebeurt herhaaldelijk dat iemand hem thuis opbelt: „Ik moet m’n bed houden, maar ik zou zo graag dat ene lied nog eens horen.” Dan speelt Jacob het terwijl zijn vrouw de hoorn van de telefoon bij de luidspreker van het electronisch orgel houdt. Ik vond het interessant Jacob de Vlugt na ons gesprek eens op een avond te bellen en naar een lied te vragen dat ik in een oude zangbundel van Johannes de Heer had gevonden, nummer 583. Het was een lied dat vader Wortel graag in mijn kinderjaren op het Willemsplein zong, in dekring met de zangbrigadeleid- ster zuster Bos, met de gedurende vele jaren zo actieve zuster Ree van de Bloem- straat, met de enthousiaste secretaris Bos, met penningmeester Rom, met Kel derman van de Alkmaar Packet: „Werpt nu de lijn uit iemand zinkt weg in de vloed”. IK HAD het lied een halve eeuw niet meer gehoord. Jacob de Vlugt speelde het direct. Wanneer u op een avond ook een sin een nostalgische stemming bent moet u De Vlugt maar een keer bellen. Hij zal u via de telefoon graag even met zijn orgelspel ter wille zijn, zoals hij nu al ruim vijfenvijftig jaar aan zeer velen een muzikaal stuk van zijn vrije tijd heeft gegeven. (De rubriek „Over IJmuiden gespro ken” vervalt deze week, maar krijgt in een volgende aflevering extra aandacht. Reacties, zoals gebruikelijk, schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). >ensdag t.m. 12 u. Peu- ie Brul- ngeren- 51.00 u. woens- donder- Sociaal 22.00 u. bloem- 9:30 u. 2000”. n 21.15 istede) ‘onard v. Elly Li.: To- Jonge er wat van maar na een paar maanden kon hij feilloos een lied spelen, „O ja, daar is redding voor u”. Op zijn zevende zou hij organist in de grote samenkomst worden. ’S ZATERDAGAVONDS vertelde een Legerofficier in de kring op het Willems plein van het jonge talent. Hij zou de jongen zo graag een keer meennemen maar er was nu eenmaal geen straator- geltje beschikbaar. Vijftig gulden voor een harmonium, waar haalde je ze van daan in die tijd toen men zocht naar een verloren halve cent. IJmuiden tastte gul in de beurs, vooral ook de viskopers en visknechten die op een ochtend in de week graag naar de Legerzaal kwamen waar speciaal voor hen een bijeenkomst werd gehouden. De volgende zaterdaga vond stond het harmonium er, gloed nieuw, gekocht bij Goldschmeding in Haarlem. Aan de pedalen waren klossen bevestigd omdat Jacob de Vlugt er an ders niet bij kon. Honderden mensen schaarden zich die avond rondom de kring van het Leger des Heils, vanwege het Leger maar toch ook vanwege het Kasbiljetten Kasbiljetten Kansbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten einddatum l-3-’81 Aankoop prijs 846.08 846.25 846.76 846.93 847.10 847.27 847.44 einddatum l-3-’82 einddatum l-3-’83 Aankoop prijs 710.52 710.68 711.15 711.30 711.46 711.62 711.77 einddatum l-3-’84 Aankoop prijs 656.37 656.52 656.95 657.09 657.24 657.38 657.53 Aankoop prijs 606.35 606.48 606.88 607.02 607.15 607.28 607.42 ).15u.: ik met Aankoop prijs 781.02 781.18 781.67 781.83 781.99 782.16 782.32 de Ka- en me- >ef met- i. Vol- e gege- anden. ■oef in- c naar >n. Wel erzoek venlei- iag en >t „Ma- ian 45, 20.00- lerdag; ur Pot- Peuter- 13.30- wand- is in, 9 >or be kken, tuiden, >0-22.00 i 20.00- londer- i. Jour- i. Teke- Woe. en. IJMOND-NOORD. De NKV Centrale IJmond-Noord houdt met als thema „Christen-zijn en vakbeweging” dinsdag 28 november een praatavond in de Vre devorstkerk aan de Laan der Nederlan den in Beverwijk. Het onderwerp wordt mede gesteld in het licht van de komende federatie van de centrales NVV en NKV. ■ir Jacob de Vlugt, als zevenjarige al organist in de grote samenkomsten van het Leger des Heils in het gebouw aan de Prins keer ging regenen, vroegen sommigen zich af. Daar was, zoals al gauw bleek, een handige oplossing voor. Iemand hield dan de klep halfdicht. Jacob speel de immers toch uit het hoofd; hij hoefde de toetsen niet te zien. Jarenlang bleef Jacob het Leger begeleiden, tot grote tevredenheid van de omstanders. Een Urker visser tikte hem eens op de schou der: „Jij lijkt Pierre Palla wel.” (Pierre uit te spreken zoals het er staat; Palla was door de pas ontloken radio als orga nist zeer populair). Muppets maken. In het buurthuis „De Schuilhoek" begint donderdag 9 november een korte cursus „muppets maken". Deze cur sus is bestemd voor jongens en meisjes van zes tot en met negen jaar. Zij kunnen zich opge ven in het Heemskerkse buurthuis aan de Bronckhorststraat 1, telefoon 31811. Voor de leden is er dan ook weer de spelregeltest om hun spelregelkennis te toetsen, de scheidsrechter die daarbij de meeste punten behaalt ontvangt de „roton- de-bokaal”. De leiding van deze test, ver deeld over verschillende clubbijeenkom- sten, berust bij de heer G. J. Jeursen, die zelf als voorzitter van de technische com missie van „IJmond” grote kennis van zaken heeft. Wegens gebrek aan belang stelling van de ouders van kinderen van scheidsrechters zal de jaarlijkse Sint Nico- laasviering dit jaar niet gehouden worden. ensdag ig 9.30- peuter- 13.45- >0-20.00 judo 6 r trim- nderdag aat 228, >uinpan, Hoe u f1.000- koopt voor maar f606,35? Geen spreekuur. In verband met een extra raadsvergadering zullen burgemees ter en wethouders op maandag 13 novem ber a.s. verhinderd zijn hun wekelijkse spreekuur te houden. De zieke mens. In het buurthuis „De Zandkraai" wordt maandagavond 13 novem ber de tweede in een reeks van drie bijeen komsten gehouden met als thema „De zieke mens die geen griep heeft”. De psycholoog drs. Melis uit Heemskerk lichtte op de eerste avond de onderwerpen stress en overspan ning toe. Een verslag van zijn inleiding is in het buurthuis verkrijgbaar. Tijdens de tweede bijeenkomst komt het accent te liggen op de zieke mens en de deskundigen, waarbij vra gen aan de orde komen als de grenzen van de verschillende vakgebieden in de hulpverle ning en hoe die hulpverlening in de IJmond is georganiseerd. „REEDS ZIJN negenennegentig veilig thuis, in de schaapskooi bij elkaar”. Wan neer vader Wortel dit lied zong, in de kring van het Leger des Heils op het Willemsplein, zweeg zelfs de standwer ker met de cocola vlakbij, hield de altijd aanwezige Dronken Frits de adem in, onderbrak de opgeschoten jeugd haar pantoffelparade en wachtten de chauf feurs van IJmuidens eerste autobussen met starten. Het kostte vele luisteraars moeite de handen te weerhouden om mee te klappen bij het koor: „Ja, zijn liefde zocht mij en zijn bloed, het kocht mij, door genade ben ik een kind van God.” Vader Wortel had een pracht van een stem. En zijn in de vlet op het Noord- zeekanaal verweerde gezicht straalde uit dat hij het meende. ER WAREN in die tijd geen micro foons maar daar had de Heilssoldaat ook geen behoefte aan. Aanvankelijk was er zelfs geen orgeltje om de straatzang te begeleiden. Het Leger had het nu een maal niet breed. Wat normaal aan geld binnenkwam was trouwens hard nodig om eten of een stuk kleren te brengen bij mensen in het welvarende IJmuiden die op een of andere manier de boot van de voorspoed hadden gemist. BRÓEDER BOS, afkomstig uit Weesp, had vergeefs naar activiteiten van het Leger des Heils in IJmuiden gezocht toen hij er als infanterist bij het zestiende regiement gemobiliseerd was, in T4-T8. Hij was daarom begonnen met een club voor militairen, in het zaaltje van v.d. Outenaar, de melksalon aan het Ensche- déplein. Na de Eerste Wereldoorlog had To Tismeer van het Koning-Willemshuis geprobeerd een afdeling van de grond te krijgen. Dat was gelukt: op zaterdag 1 april 1923 werd de afdeling IJmuiden definitief opgericht met als openingsoffi- cieren de dames Plaket en Van der Pol. Voor de samenkomsten kreeg men de beschikking over een pand aan de Prins Hendrikstraat. Vele gereformeerden werden direct trouwe bezoekers. Heel wat anderen volgden. In de Legerzaal had men wel een harmonium maar er was niemand om erop te spelen. De groenteman Simon de Vlugt zei dat hij het dan wel wilde proberen. SIMON DE VLUGT had een zaak in groente en fruit in de Prins Hendrik straat, tegenover het café van Van der Pijl. Hij was afkomstig uit Den Helder. Zijn vrouw was geboren in Tietjerkstera- deel. Ze hadden elkaar leren kennen dankzij de Friese dokter Veldman die zijn woning had bij de Julianabrug (later zou dokter Bekker zich hier vestigen). Als Simon met paard en wagen voorreed om groente en fruit af te leveren stond hij graag oog in oog met de dienstbode. De twee werden het zeer eens. Nadat ze getrouwd waren hielp ze uitstekend mee om de winkel in de Prins Hendrikstraat op te bouwen tot een florissante zaak. IN DE LEGERZAAL speelde Simon de Vlugt zomaar uit het hoofd. Al gauw nam hij zijn zoontje Jacob mee, aan de hand, want die was pas zes. Jacob mocht het vóór de samenkomst begon op het harmonium proberen. Niemand begreep OP NOSTALGISCHE speurtocht in IJmuiden heb ik Jacob de Vlucht on langs opnieuw ontmoet. Hij woont in de Grahamstraat. Zijn leeftijd: 62. Hoe is het verder gegaan met het talentvolle jongetje dat al op zijn zesde jaar bij het Leger speelde? Óp zijn dertiende mocht hij naar de Muziekschool van Sam Vles- sing en Nico Gonlag in de Kanaalstraat, vertelde hij. Gonlag werd zijn leraar, eenmaal in de week, voor f 3.50 in de ipaand. Na twee jaar zei deze: „Jacob, je hebt zoveel vorderingen gemaakt dat het lijkt of je al zes jaar les hebt. Je moet dóórgaan”. Jacob kreeg enige jaren later ook les van Jan Beider. Hij was rijp voor het conservatorium.Orgel, piston, trompet en bugel, vooral de bügel, had den zijn voorliefde. Als lid van de christe lijke muziekvereniging Wilhelmina kreeg hij lof van Marinus Adam, de dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging die hem op zijn beurt aanraadde verder te gaan. Een recensent van de IJmuider Courant schreef nadat Jacob als solist was opgetreden: „Nog nooit heb ik in deze omgeving zo’n mooie toon op de bügel gehoord”. ft door Jan '=y van Baarsel 4. WL De besommingen waren: KW 135 ƒ68.900,-; UK 208 11.500,-; UK 234 2.500,-; VD 20 400,-; MM 25 1.200,-; WR 51 en WR 79 f 19.000,-; UK 141 en UK 271 15.400,-; UK 17 en UK 48 18.000,-; UK 23 en UK 89 12.300,-; UK 47 en UK 132 12.800,-; UK 218 en UK 236 18.000,-; UK 78 en VD 77 24.600,-; VD 18 en UK 128 ƒ21.000,-; VD 19 en VD 73 ƒ12.200,-; verder waren er vier Texelaars present met een totale besomming van 33.000,-. einddatum l-3-’85 Rente 712% Rente 7 *-4% Rente 8*4% Rente 81-4% Rente 8* 4% - L

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7