André Thompson: tl Haarmans dichter Wat doet goud voor een vrouw? HET ONDERSTAANDE ens de vries loop—in IJMUIDEN L. NIEUW. STR.OT7 147*1 Vaagheden „Het zal veel werk kosten in de vishoT) (Van een medewerker) Mr.Optlcien j.Grlt |g^ptïek Gedipl. Optometrist O.V. bij kampioenschap Goede ideeën beloond haven- berichten REGERING MOET MET INITIATIEVEN KOMEN MET GESTREKTE ARMEN 11 nu nd| inci I IN BOWLINGCOMPETITIE IJMOND 11 DONDERDAG 9 NOVEMBER 19 7 8 ic-1300 (Van onze Haagse redacteur) Grote Houtstraat 6, Tel. 32 42 59 Gedipl. Contactlensspecialist A.N.V.C. Gedipl. Audicien F.I.DA Kans op ramp Keltum Christoffle Bégère Desiree Groeibriljant Seiko Golana Glycine Altus Dubois Nepro Jemis Mondaine voor dames en heren mode-schoenen riem, i-Zuid, )61 EE k, dan -oor de rsnel- u. ïstuurdi wel alk GTL, meer, stoelq steun. Kom kijken bij: Kostte het u moeite deze tekst op die manier te lezen? Laat uw ogen dan geheel vrijblijvend bij ons testen. Wij hebben er de juiste apparatuur voor. Ging het lezen u wèl gemakkelijk af? Dan hebt u misschien al een bril. Maar ook in dat geval loont het de moeite bij ons langs te komen. In verband met onze uitgelezen collectie brilmonturen en getinte glazen. DEN HAAG. De Nederland se kustgemeenten, waaronder Zandvoort, Bloemendaal, Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Castri- cum, zijn het wachten op rege- ringsplannen ter voorkoming en bestrijding van olievervuiling op de stranden beu. Ze willen dat de regering het initiatief neemt tot een nationaal bestrijdingsplan, dat binnen een jaar operationeel moet zijn. In die opzet van de ministers moet ten minste een sy steem worden opgenomen dat snelle melding van dreigende olie vervuiling door rijkswaterstaat aan gemeenten en provincies ga randeert. Bovendien moeten er afspraken in staan over de inscha keling van plaatselijke bestuur ders, diensten en ondernemingen voor de bestrijding van de olie op het strand en de afvoer van de aangespoelde rommel (olie, maar ook chemicaliën). IJmuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel.: 02550 -1 50 72. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). 9 Oprichting huurdersvereniging onder grote belangstelling (Van een onzer verslaggevers) André Thompson ‘*TI« (ADVERTENTIE) Kustgemeenten zijn wachten op oliebestrijdingsplan beu (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) OGEN TEST: LEES De gemeenten willen bij de samenstel ling van het plan betrokken worden. Ze gaan er echter van uit dat het rijk, zeker bij vervuilingen van enige omvang, de kosten van de schoonmaak voor zijn reke ning neemt. Deze punten komen voor in een resolutie van de kustgemeenten, die gisteren op een congres van de Vereniging Nederlandse Gemeenten in Den Haag werd aangenomen. Het voorstel zal als leidraad dienen voor een afvaardiging van de gemeenten, die binnenkort overleg gaat voeren met de verantwoordelijke bewinds lieden over maatregelen ter bestrijding van de olievervuiling op het strand en de dijken. In ons land wordt al meer dan elf jaar gepraat over de manier waarop er bij een grote ramp met een olietanker voor onze kust gehandeld moet worden. De eerste aanzet tot een gesprek hierover werd gege ven na de ondergang van de Torrey Cany on voor de Engelse zuidkust in 1967. Daar bij kwam 120.000 kubieke meter olie vrij, die de Britse kust over een grote afstand vervuilde. De besprekeningen bleven ech ter steken in de ambtelijke sfeer. Door het debacle met de Amoco Cadiz voor de Franse kust werden de bestuurders dit jaar echter weer opgeschrikt. Er is intussen met name op lokaal niveau wel het een en ander gebeurd. Een enkele gemeente (Schoorl) zette voorzichtig een draaiboek in elkaar dat gehanteerd kan worden bij lokale olievervuiling en de pro vincies Noord- en Zuid-Holland kwamen onlangs met noodplannen voor olieram- penbestrijding. Bovendien nam het rijk maatregelen op zee (controle van de veilig heidsvoorschriften op schepen, verlegging van de tankerroutes verder uit de kust, patrouillevluchten boven zee enzovoorts) en startte minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat een overleg met de provin cies over een nationaal draaiboek dat ge bruikt kan worden bij grote rampen. De kustgemeenten zijn daar echter niet tevreden mee. Ze worden niet alleen steeds vaker geconfronteerd met plaatselijke olievervuilingen, maar vrezen vooral het gezien. Daarin werd aangetoond hoe machteloos de Franse overheden waren Velsen een goed leven beschoren is”. De bespreking van de statuten voor de nieuwe vereniging leverde onder meer als discussiepunt om al of niet lidmaatschap voor particuliere woningbezitters moge lijk te maken en het lidmaatschap niet beperken tot meerderjarigen. Dit laatste zal in de statuten worden verwerkt, terwijl de vergadering ten aanzien van de particu liere woningbezitters tot de conclusie kwam dat deze groep in een eigen organi satie thuishoort. Met de vergadering woensdag werd de eerste stap in de geschiedenis van de Huurdersvereniging Velsen gezet. Tot be stuursleden werden gekozen: voorzitter: G. van Broekhuijsen (Zeewijk), secretaris Trudy Bos (schildersbuurt) en penning meester D. Floor (rivierenbuurt). In het algemeen bestuur hebben zitting: P. Mul der (Velsen-Noord), P. Retz (Zeewijk- Duinwijk), mevrouw Muller (Zeewijk), H. Blok (Zeewijk/Duinwijk), M. Hoek (Zee heldenbuurt), mevrouw Willems (schil dersbuurt), J. Luster (Oud-IJmuiden) en mevrouw Kossen (Zeeheldenbuurt). 47 40 32 30 27 23 14 3 Sierlijk gouden nng met bloedkoraal. f138- i wil niei planden” .ennemerl ers steil* naar vort herindeï 1 (binnen) innen huishorei Stijl volle gouden ’spijltjes’ armband. f835- Nostalgische gouden camee hanger f385,- (exd. collier) De gemeentebesturen hadden verwacht dat minister Tuijnman gisteren als gast spreker op het congres wat meer duidelijk heid in deze zaken zou brengen. Maar de bewindsman had weinig nieuws te melden. Hij deelde slechts mee dat „de rijksover heid bij een olieramp stellig niet werkloos toe zal zien”. De vaagheden' van de minis ter zette bij veel gemeentelijke bestuur ders en ambtenaren in de zaal kwaad bloed. Hun verontrusting werd alleen nog maar groter toen ze even later een film over de ramp met de Amoco Cadiz hadden met de hoogste totaal pinfall werd niet alleen de strijd aangespannen tegen Druk kerij Bepa uit Heemskerk maar ook met de Alligators die 13 pins achterstand had den op Drukkerij Haarmans. Maar ook nu waren de koplopers weer de sterkste. Zij versloegen niet alleen Bepa maar konden de pinfall op de Alligators zelfs nog iets vergroten zodat een totaal van 16 punten werd vergaard. Met Van Nieuwkoop ging het zondag niet zo best. Ze vergaarden slechts 5 pun ten waardoor zij zakten van de derde naar een vijfde plaats. De volgende serie wedstrijden die ge speeld worden gaan beide teams naar Pur- merend waar op 10 december om 10 uur de eerste ballen weer gaan rollen. zaken van de vrijwel onbetaalbaar gewor den huren van nieuwbouw, op het huurbe leid. op speculaties en op het functioneren van inspraak door bewonerscomité’s, zei onder meer: „Ook in Velsen is duidelijk wat woningnood betekent. Er wordt door het gemeentebestuur gezocht naar nieuwe bouwplaatsen en verbetering van het oude woningbestand. U weet zelf wel hoe dat er voor staat, zoals u ook weet hoe uw eigen situatie is. Wilt u dat het een en ander verandert, dan kunt u gezamenlijk de schouder zijn om deze gigantische klus te trekken. U zult erkenning moeten vinden als gesprekspartner, maar ook moeten hel pen bij het zoeken naar een oplossing. Want er moet geen puinhoop komen, geen grote bek opzetten, maar de schouders eronder voor de mensen die afhankelijk zijn van de schaarse woningmogelijkhe den die er zijn. Dat zal veel werk kosten, maar de landelijke organisatie kan u steu nen. Want zoals het belangrijk is dat er plaatselijk een sterke organisatie is, is dié op landelijk niveau ook noodzakelijk. Ik wens u toe”, zo besloot Thompson, „dat u vanaf vanavond als Huurdersvereniging VELSEN. Op zondag 5 november werden in Heiloo voor de derde keer wedstrijden lespeeld voor de Nationale Bowling League. Bij deze wedstrijden die gespeeld werden in de 4e klasse F kwamen twee teams uit voor de Bowling Bond IJmuiden t.w. Drukkerij Haarmans uit Beverwijk die zijn koppositie moest verdedigen en het team van A. van Nieuwkoop uit IJmuiden die op een derde plaats stond. 1. Haarmans 2. Alligators 3. Pop-Art 4. Nobelen 5. Nieuwkoop 6. Lichthal 7. Bepa 8. Spare Varkens gevaar van een werkelijk groot oliedeba- cle. In 1976 werd er niet minder dan 295 miljoen ton olie in tankers langs onze kust geweest in de strijd tegen de vernietigende oliestroom. De kustgemeenten vrezen dat de chaos in ons land bij een dergelijke ramp niet veel kleiner zal zijn. Burgemeester Bernard van Schoorl (de gemeente die bekendheid verwierf met haar noodplan) gaf met een praktijkvoor beeld aan hoe het in ons land bij een grote ramp ongeveer toe zal gaan. Toen er deze zomer op de stranden van Noord-Holland olie aanspoelde, belden Schoorl en de buurgemeente Bergen een aannemer, waarmee ze een contract voor het schoon maken van het strand hadden. Omdat er geen onderling overleg tussen deze ge meenten was geweest, wisten ze van elkaar niet dat ze dezelfde aannemer opriepen. Dat bleek pas toen men in Schoorl uren tevergeefs op het strand wachtte op de aannemer en zijn mannen, want die bleken eerst op het naburige strand bezig te zijn. De waarde van zo’n gemeentelijk plan is maar betrekkelijk, zo betoogde de burge meester, zolang er bij grotere vervuilingen geen goede coördinatie op provinciaal of landelijk niveau is. En daar willen de ge meenten niet al te lang meer op wachten. Aangekomen schepen 8-11-78: Atlantic Sea, Dordrecht, Beverwijk; Vela, Bergen; Fridel, Rochester, IJmuiden; Constanza- M, Great Islands; Smit-Lloyd-1, Cont. Plat, Velsen; Haico Holwerda, Grangemouth; Santal, Caen; Doryforos, Nantes; Luther, Greena; Nordwick, Dordrecht; Hugo Brinkman, Poole, IJmuiden; Wildebeest, Cont. Plat, IJmuiden; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Pluto, Dundee, IJmuiden; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden; Memel, Rotterdam; Bussard, Antwerpen, Velsen. Vertrokken schepen 8-11-78: Parkes- gate, Seahan, IJmuiden; Geopotis-6, Rot terdam; Star Magnate, London, Velsen; Pacific-Shore, Cont. Plat, Velsen; Happy Hunter Sleep, Barein; Rot Scandinavia, Gothenburg; Irene-S, Hartebeest, Cont. Plat, Velsen, Bonmohr, Hull; Sigfried Wehr, Zaandam; Towicoi, Kopenhagen; Polczyn Zoroi, Stettin; Ann-M, Ever mouth; Lyspol, Middlesborough; Yak, Cont. Plat, IJmuiden; Cairnelm, Marianne di Caerasa, IJmuiden; Elbström, Bever wijk; Nordheim, Emden; Wildebeest, Cont. Plat, Velsen; Vels, Bergen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Amadale, Antwer pen; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Romeo, Antwerpen. Aangekomen schepen 9-11-78: Skage rak, Middlesborough; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Wildebeest, Cont. Plat, Velsen. Vertrokken schepen 9-11-78: Aulicia, Noordzee voor Orders; Tegal, Antwerpen/ Trident Rotterdam, Le Havre. Leuk gouden oorbelletje met granaat. f107,- ook bezW voorgel anten, n dat het n af te stt pakket te garantie5 ikelijkhe» icsteed a# ■en. De® ijke react avond Wi IJMUIDEN. AAN DE WOENSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 1 kist tarbot en griet; 1066 kisten kabeljauw; 1271 kisten wijting; 12 kisten schol; 87 kisten schar; 22 kisten makreel en 23 kis ten diversen. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg.:... Per 40 kg.: tarbot 432-216; griet 168; kabel jauw één 132; kabeljauw twee 184-132; kabeljauw drie 96-88; kabeljauw vier 92- 82; kabeljauw vijf 84-67; schol drie 114; schol vier 108-106; wijting drie 41-34; schar 66-47; makreel twee 64-44; bot 46-28. DE BESOMMINGEN WAREN: SCH 256 ƒ9.100; UK 208 ƒ3.500; UK 234 ƒ2.900; UK 141 UK 271 9)600; UK 17 UK 48 18.000; UK 18 UK 20 11.800; UK 23 UK 89 10.000; UK 47 UK 132 6.000; UK 218 UK 236 7.800; UK 78 VD 77 7.700; VD 18 VD 128 9.800; VD 19 VD 73 5.300; WR 51 WR 70 7.700; verder waren er drie Texelaars met een totale opbrengst van ƒ21.000. De Lichthal uit Beverwijk was de eerste legenstander van Haarmans die na een aanvankelijk redelijke start toch hun licht al na de eerste game zag uitgaan, want met een verschil van.70 pins in het voordeel van de drukkers moesten zij al een punt afstaan, mede dankzij een prachtige game van Terry de Doodt van 192. Ook bij de moest de Lichthal het afleggen. JjMet een pinfall van 804 voor Haarmans en 724 voor zijn tegenstander werden de eer ste drie punten binnengehaald. In de twee volgende games kwamen Haarmans en hun eeuwige rivaal Van Nieuwkoop tegen elkaar in het strijdperk. Twee tegenstanders die elkaar dit seizoen geen millimeter ruimte geven en dit zon dag ook niet van plan waren. Van Nieuw koop sloot de eerste game af met een winst van 29 pins. Toch wel enigszins teleurge steld door dit verlies begon Drukkerij Haarmans aan een nieuw offensief. Er werd geconcentreerder gespeeld, en in de ze 2e en laatste game deed Terry de Doodt zijn naam eer aan want met een schitteren de game van 210 gaf hij de doodsteek aan Van Nieuwkoop. De pinfall in deze game was 812 voor Haarmans en 682 voor Van Nieuwkoop. Om de 8 bonuspunten in de wacht te slepen die gegeven worden aan het team vervoerd, de kans dat zich een ramp a la Amoco Cadiz voordoet is dan ook niet denkbeeldig. Op het ogenblik bestaat er geen toereikende organisatie om een der gelijk debacle doeltreffend te bestrijden. Er is, zo verzekerden vertegenwoordigers van rijkswaterstaat gisteren nog eens, wel een meldingssysteem, waarbij gemeenten, provincies en rijksinstellingen elkaar waarschuwen voor dreigend oliegevaar. In de praktijk blijkt dat echter niet goed te werken. Dat werd deze zomer weer eens bewezen toen vissers een olievlek rappor teerden, maar die waarschuwing niet op tijd werd doorgespeeld aan de betreffende autoriteiten. Het gevolg was een olielaag op de Noordhollandse stranden. De oorzaak van de meningsverschillen tussen de gemeenten, provincies en het rijk over de aanpak van het olieprobleem is terug te voeren tot de verwarring over bevoegheden van de verschillende be stuurslagen en daarmee de financiering van de schoonmaakoperaties. Bij minder ernstige plaatselijke vervuilingen moeten de gemeenten momenteel zelf voor de schoonmaakkosten opdraaien. Een aantal kan dat gemakkelijk betalen uit de op brengst van de toeristenbelasting, maar er zijn plaatsen waar die belasting niet wordt geheven en de schoonmaakkosten een be hoorlijke onvoorziene deuk in de gemeen tekas kunnen slaan. Zij vinden dat Den Haag mee moet betalen aan de opruiming, omdat het van nationaal belang is dat het toerisme blijft draaien en het milieu niet verder wordt vervuild. Denken de gemeenten over de bekosti ging van de plaatselijke vervuilingen nog verschillend, ze zijn het er roerend over eens wanneer het om olieplassen van een kilometer lengte of meer gaat. In dat geval moet het rijk (eigenaar van de stranden) voor de kosten opdraaien, zo werd gisteren in Den Haag in alle toonaarden beweerd. De gemeenten willen wel meewerken aan het opruimen van de olie, ze willen ook graag meepraten bij hetopstellen van lan delijke plannen waardoor manschappen en materieel bij een ramp snel beschik baar kunnen zijn, maar na afloop moeten ze de rekening bij het rijk kunnen presen teren. Er is nu wel een soort vergoedings regeling van CRM, maar die is zo gecom pliceerd dat die in de praktijk nauwelijks te gebruiken blijkt. Om te voorkomen dat de ministers van binnenlandse zaken, ver keer en waterstaat, CRM en volksgezond heid en milieuhygiëne de verantwoorde lijkheden voor deze zaak steeds weer naar elkaar doorschuiven, hebben de gemeen ten in hun resolutie gesteld dat er een coördinerend bewindsman moet komen, die als eerste verantwoordelijk is. n reactie iciale her t zijn vrei ■land. Tet >rp is hoo laarlem jen. Het) lat er eet zoals dat t. Joord-Hol t. (Kenne ■d-Hollan imstellar» ur aan da i een in* ste provó d-Hollani het Rijnm pins 13386 4538 13082 4420 12743 4474 12702 4217 12484 4062 12418 4203 11762 3686 10155 Dag Totaal Punten score 4577 VELSEN. De Huurdersvereniging Velsen bestaat sinds woensdagavond officieel. Tijdens een in buurthuis De Spil gehouden oprichtingsvergadering hebben de inmid dels ongeveer honderd leden van de nieuwe vereniging hun fiat gegeven aan statuten en huishoudelijk reglement, terwijl ook een bestuur werd gekozen. De grote belangstel ling voor de vergadering woensdagavond duidde op de enorme behoefte aan een vertegenwoordigend orgaan voor de huurders van woonruimte in Velsen. Na een inleidend woord door de later tot voorzitter gekozen Gerard van Broekhuijsen sprak André Thompson als vertegenwoordiger van het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties. In het kort zette Thompson de geschiedenis van de volkshuisvesting uitee Misschien zijn de meest schandalige w,. tuaties verdwenen”, zo sprak hij, „maar we zijn er nog lang niet. Iedereen kan zijn eigen woonsituatie beoordelen en kijken of deze een behoorlijke kwaliteit heeft, of die be taalbaar is, of de woonruimte voor iede reen bereikbaar is en of de woonmogelijk- heden op democratische wijze worden be schermd”. „Van het totale woningbestand in Neder land, vier miljoen, zijn er 200.000 woningen in slechte staat”, aldus Thompson. „Ook in Velsen zijn er woningen die niet best zijn. Kijk haar buurten waar men dat aan den lijve ondervindt of heeft ondervonden: Oud-IJmuiden, Velsen-Noord, de Zeehel denbuurt. Er is al veel strijd gevoerd voor verbetering, maar het gaat uitermate moeizaam”. Thompson, die verder inging op de oor- Drie werknemers van Hoogovens hebben woensdag uit handen van directeur produc tie B de Heer enige duizenden gulden ontvangen ter beloning van hun voor het bedrijf uitstekende ideeën. 1Deze keer waren het de heren H. K Nieuwland uit Waarland. M. B Veldhuis uit SlJmuiden en A. J. Schou ten uit Alkmaar die in de prijzen vielen. Zij kregen respectieve- llijk 2500, 4300 en 6300 gulden. De ingeleverde goede ideeën betroffen verbetering van de tin vertinbanen, de frequentie van het uitdelen van veiligheidsschoenen en een nieuwe I remigingsmethode van filatratie eenheden in het emulsiecentrum. Op de foto v.l.n.r. de heren Schouten, Veldhuis, Nieuwland en De Heer. Stand Nationale League na 3e speeldag.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11