Door houding ministerie van Financiën '5 Directeuren Komende jaren minstens tien procent Kippevlees mager, kaloriearm vlees, lekker vlees. geven zich te veel loon Den Uyl: Belast automatisering L Onderzoek gevraagd directeur van containerbedrijf Scheepsbemanning in staking Tweede economische conferentie dit jaar WA-verzekering brommers duurder 1.0 F I 1 16 17 DONDERDAG 9 NOVEMBER ECONOMIE 19 7 8 - g| b (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De noodlijdende Nederlandse scheepswerven heb ben een order uit Maleisië voor een bedrag van 120 miljoen gulden misgelopen, omdat het ministerie van Financiën weigert af te wijken van de regels van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling). 1 Scheepswerven lopen miljoenenorder mis ■ü- JOOP DEN UYL Westen bespreekt genot, fa 10,80 1,00 hulp aan Zaïre it. nk 427.00 Europese vakbeweging (ADVERTENTIES) De eisen, die het Europese vakverbond vandaag in Brussel verder nog op tafel heeft gelegd zijn de volgende: er moet een voldoende groei van de Europese econo mie komen om de strijd tegen de werkloos heid met succes te kunnen voeren. Maar die economische groei moet gericht zijn op een verbetering van het welzijn in het algemeen. Die groei moet ook nuttig zijn c is ex-cla iaan-lata De order, bestaande uit de bouw van 16 visserschepen en een visserijmoederschip van 6000 ton, is nu gegaan naar een combi natie van Belgische werven. In België, Via zo’n kredietgarantie stelt de Neder landse Staat zich garant voor het te lenen bedrag. Dit is nu door het ministerie van Financiën tegengehouden. Men wil alleen de kredietgarantie geven als aan de OE- SO-regel wordt voldaan. Het ministerie van Financiën heeft als commentaar op de gang van zaken gege ven, dat van een aanvraag voor exportkre diet door De Dageraad bij hen niets be kend is. Volgens de regels van de OESO mag maar 70 percent worden gefinancierd, ter wijl die lening in zeven jaar moet worden afgelost. België bleek bereid de gevraagde 80 percent te laten financieren, een be drag dat in tien jaar zou moeten worden afgelost. Op deze gunstige financierings- voorwaarden zijn de Maleisiërs ingegaan. In kringen van de Nederlandse scheeps bouw is men evenwel uitermate teleurge steld over de verwikkelingen rond de Ma leisische order, die naar men zegt erop gericht lijkt kleinere werven lang zaam maar zeker bij gebrek aan orders tot sluiten te dwingen. Noorwegen, en andere Europese landen houdt men zich veel minder strak aan de OESO-voorschriften. Orders uit Zuidoostaziatische landen voor een totaalbedrag van meer dan een half miljard gulden dreigen ons land bok voorbij te gaan als gevolg van de houding van het ministerie van Financiën, met na me het hoofd van het Bureau Krediether- verzekering daar De bouw van de visserijschepen voor een Maleisische opdrachtgever leek be stemd voor Nederlandse bedrijven, met name scheepswerf De Dageraad in het Zuidhollandse Woubrugge, de Combinatie van Noordelijke Scheepsbouwers Cono- ship in Groningen, en machinefabriek Brons in Appingedam, die de motoren voor de schepen zou moeten maken. Via de regelingen die binnen de Beleids commissie Scheepsbouw gelden, zouden zelfs meer kleine werven in ons land van de opdracht hebben kunnen profiteren. Die opdracht had een goede kans van slagen, omdat de Nederlandse bedrijven een lagere prijs rekenden dan de concur renten in België. Dat de order na onderhandelingen die ruim een jaar duurden niet is doorge gaan, komt omdat de Maleisiërs twintig percent van het bedrag van 120 miljoen contant wilden betalen, en tachtig percent wilden financieren. Naar verluidt is men bij het ministerie van Economische Zaken ook weinig geluk kig met de houding van de collega’s van Financiën. Daar zou aan een soepeler op treden tegenover Aziatische opdrachtge vers de voorkeur worden gegeven. In totaal beloofden de westerse landen, België, Canada, Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Nederland, de Verenigde Staten en voorts Iran en Japan Samen met de Wereldbank heeft Zaïre projecten uitgewerkt voor een economisch herstel voornamelijk in de landbouw, het transportwezen, mijnbouw en energie voorziening. Hoeveel geld dit herstelplan zal vergen is nog niet geheel duidelijk. In Belgische diplomatieke kringen verwacht men dan ook niet dat op de komende conferentie de „steunlanden” al heel con creet zullen zijn over het geld dat ze in het economische herstel van Zaïre willen ste ken. De Zaïrese munteenheid is begin van deze maand gedevalueerd. Bij de Zaïrese Nationale Bank is een vertegenwoordiger van het Internationale Monetaire Fonds aangesteld. De Zaïrese president Moboe- toe heeft bezuinigingen doorgevoerd, on der meer bij de ambtenarensalarissen in zijn land en hij heeft toegezegd corruptie in zijn land te zullen bestrijden. In Belgi sche diplomatieke kringen meent men daarom dat verdere buitenlandse hulp aan Zaïre gerechtvaardigd is: op de tweedaag se Brusselse conferentie zal moeten blij ken of de andere „steunlanden” er ook zo over denken. (Van onze redactie economie) TILBURG. „Bedrijven die gaan auto matiseren stoten arbeidskrachten af. Die werknemers komen ten laste van de over heid. Ik ben er voorstander van dat deze bedrijven in de vorm van een extra belas tingheffing bijdragen in de bestrijding van de kosten voor de overheid”. Dit zei PvdA-fractievoorzitter Den Uyl gistermiddag op de Katholieke Hoge school te Tilburg. Den Uyl maakte deel uit van een forum. Vrijwillig vervroegd pensioen, op latere leeftijd deelnemen in het arbeidsproces en een gefaseerde invoering van een 35-urige werkweek achtte de PvdA-leider bij uit stek middelen om werkgelegenheid te be houden. nd genoti lts) 411,00 4.801 n technisch! ten fouten ?ur*koersei edt voor di irkomen eu excuus aai Ook moeten ze veiligheid en gezondheid in de bedrijven verbeteren en eraan meewer ken dat arbeiders en hun vertegenwoordi gers in de bedrijven hun democratische rechten kunnen uitoefenen. Daarbij denkt het EW ook aan het omzetten van winst in werkgelegenheid Het EW maakte gisteren duidelijk dat het ook een soort „Marshall-plan" wenst voor de achtergebleven regio’s in de Euro pese Gemeenschap en voor eventuele nieu we lidstaten, zoals Griekenland, Portugal en Spanje, zulks ondanks het bestaan van het Europese Regionale Fonds. Met zo’n plan wil men een versnelde economische ontwikkeling in die gebieden bereiken. 2 Het Tweede-Kamerlid A. van der Hek (PvdA) ergert zich al jaren aan deze forme le opstelling. Van der Hek, voorzitter van de Vaste Tweede-Kamercommissie voor handelspolitiek, schat dat hierdoor tot dusver enkele honderden miljoenen gul dens aan buitenlandse orders aan onze neus voorbij zijn gegaan. Dat blijkt volgens de Vakbondskrant van de FNV uit het onderzoek van de loontechnische dienst onder 1.659 on dernemingen. Daarbij bleek dat de di recties van de onderzochte onderne mingen gemiddeld 2,27 procent meer aan loonsverhogingen ontvingen dan de CAO-loners. Voor werknemers die zelf onder een CAO vielen was dit per centage slechts 0,2 en voor werknemers die boven de CAO zaten tegen de een procent. Het onderzoek van de loon technische dienst werd ingesteld om aan het parlement te kunnen rapporte ren over de loonontwikkeling buiten de CAO. FNV-bestuurder Frans Drabbe is erg boos over de resultaten van het onder zoek. „Dezelfde ondernemers die het minimumloon ontduiken en hameren op verlaging van de sociale uitkeringen zijn voor hun eigen inkomen in de on- dernemingskassen aan het graaien”, zegt hij. Drabbe vindt dat er niet aan kan worden ontkomen strafsancties toe te voegen aan de wet op de niet-CAO inkomens en dat geldt evenzeer voor de ontduiking van de wet op het mini mumloon. Daar moet ontduiking ook strafbaar worden gesteld, aldus Drab be. Ook moeten alle inkomens contro leerbaar worden en onder een CAO komen te vallen. „Het parlement dat bij de behandeling van Bestek ’81 zo op loonmatiging aandrong, is wel ver plicht alles te doen om nadere gegevens uit de rest van het bedrijfsleven en de vrije beroepen op te spitten. Tegën zulk ondernemersgedrag als in een deel van het bedrijfsleven is vastgesteld, moet keihard worden opgetreden”, aldus Drabbe. „Het verziekt een verantwoord sociaal-economisch klimaatbeleid en als het graaien wat je graaien kan door gaat of navolging vindt, dan kunnen wij het streven naar een rechtvaardige verdeling van inkomens en werkgele genheid wel vergeten”. UTRECHT (ANP). Directeuren van een flink aantal ondernemingen hebben zichzelf salarisverhogingen toegekend die uitgingen boven de CAO en deels onwettig waren. Nederlandse banken zouden best bereid zijn de order voor 80 percent te financie ren, zo verzekerde directeur T. Boot van Scheepswerf De Dageraad. Ze moeten dan wel een kredietgarantie krijgen via de Ne derlandse Crediet Verzekerings Maat schappij in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP). Vijfentwintig bemanningsleden van de bulkcarrier Tropwind zijn in staking gegaan. Het schip ligt in de Vlothaven in Amsterdam, waar het graan moet laden voor India. De Amsterdamse havenwerkers hebben ech ter besloten het schip te boycotten uit solidariteit met de stakers. en daarom moet er een economische en industriële planning komen, op Europees niveau, waarbij rekening gehouden wordt met het belang van de ontwikkelingslan den en met het gebruik van de natuurlijke hulpbronnen. De mogelijkheden tot verkorting van werktijd ziet het EW vooral bij verkor ting van de werkweek, uitbreiding van vakanties, vervroegd pensioen, educatief verlof etc. Van de Europese werkgevers (verenigd in het UNICE) verwacht het EW, dat ze bijdragen tot verbetering van de koopkracht van de slechtst betaalden. Die eisen hoger loon, zegt de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zee vaart. Volgens de FWZ verdienen de be manningsleden 78 tot 300 dollar per maand. Volgens de normen van de Inter national Transportworkers Federation in Londen (waarbij de FWZ is aangesloten) moet dat zijn 462 tot 621 dollar. De Trop wind (37.000 ton laadvermogen) staat gere gistreerd in Singapore. Het EW denkt aan een werktijdverkor ting tot 36 uur per week. Men mag niet vergeten dat in de meeste EG-lidstaten de werkweek nog boven de veertig uur ligt, zo 29,00 110,00 75,00 48,10 45,50 165,00 31,00 77,80 109,00 49,00 52,50 35,10 37,50 290,00 533,00 164,00 146,00 290,00 Minister Van Aardenne (Economische Zaken) is hiermee akkoord gegaan na overleg met de contact commissie motor- rijtuigverzekering. Reden voor die verho ging is dat de premieverhoging van 1 maart 1978 onvoldoende bleek om de aan- zienlijke verliezen in deze tak van het schadeverzekeringsbedrijf op te vangen. Het schadepercentage (d.i. het schadebe drag uitgedrukt in een percentage van de brutopremieontvangsten) bedroeg in de eerste acht maanden ruim 85 procent. BRUSSEL (ANP). Een aantal westerse landen waaronder Nederland, neemt vandaag en morgen in Brussel deel aan een conferentie (de tweede dit jaar) waar gesproken wordt over het economisch herstel van Zaïre. Op de vorige Zaïre-conferen- tie, medio juni van dit jaar, zegde Nederland, via zijn ambassadeur in Brussel, mr. J. H. O. Insinger, Nederlandse hulp aan Zaïre van twee miljoen gulden toe. DEN HAAG (ANP). De WA-premies van bromfietsverzekeringen gaan met ƒ10,20, van ƒ75,- tot ƒ85,20 per jaar omhoog. De premies van cascoverkerin- gen blijven ongewijzigd. De verhogingen mogen voor lopende contracten per 1 maart 1979 en voor nieuwe contracten per 1 januari worden doorgevoerd. eist werktijdverkorting BRUSSEL (ANP). In de komende jaren moet er een werktijdverkorting doorge voerd worden van minstens tien procent om meer werkgelegenheid te scheppen. Dat is een van de eisen die het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV) gisteren, aan de vooravond van de Europese driepartijenconferentie (vandaag in Brussel), geformu leerd heeft. Over zo’n werktijdverkorting wil het EVV een bovennationale overeen komst tussen werkgevers en werknemers, om te voorkomen dat op dit punt steeds de bal teruggespeeld wordt van het nationale naar het Europese niveau en omgekeerd, zoals een van de woordvoerders van het EVV het gisteren uitdrukte. werd gezegd. De tijd van het voeren van geïsoleerde nationale politiek is voorbij. Er zijn nu zes miljoen werklozen in Europa en nog eens drie miljoen die niet inge schreven staan. Het is de hoogste tijd dat er meer arbeidsplaatsen in Europa gescha pen worden en naar onze mening kan dat vooral in de tertiaire (dienstverlenende) sector. We denken dan niet in de eerste plaats aan banken, maar bijvoorbeeld wel aan de gezondheidssector. Vooral jonge ren, vrouwen en gehandicapten, moeten aan werk geholpen worden, aldus het EW. DEN HAAG (ANP). De PvdA-kamer- leden Hartmeijer en Castricum hebben minister Aibeda (Sociale Zaken) ge vraagd een grondig en alomvattend on derzoek te laten instellen naar de econo mische activiteiten van de directeur van het containerbedrijf in Raamsdonkveer. een hulp van 180 miljoen gulden als spoedhulp. Diezelfde landen plus de We reldbank. het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) zullen in de komende dagen nagaan welke maatrege len er genomen moeten worden om Zaïre economisch en financieel weer op de been te helpen. De Zaïrese economische situatie is nog verre van rooskleurig. De inflatie in dat land bedraagt, volgens gegevens van het Zaïrese persbureau AZAP, op dit ogenblik 63 percent. De koperproduktie zal dit jaar terugvallen van 450.000 ton tot 420.000 ton (ook al vanwege de problemen die zich voordeden in de koperprovincie Siaba). Een positief punt is dat de Zaïrese kobalt- produktie dit jaar een stijging te zien geeft van 10.200 ton tot 12.500 ton. Maar, nog steeds volgens AZAP, de uitvoer van zeep, diamant, koffie, hout en palmolie zal dit jaar aanzienlijk minder zijn dan vorig jaar. De olieproduktie van Zaïre is terug gelopen met 17,5 percent en de olie-uitvoer met 5,4 percent. De rubberexport daaren tegen is verbeterd. In Zaïre bestaat de verwachting dat de deviezeninkomsten door de bank genomen dit jaar niet veel achter zullen blijven bij die van vorig jaar. SST In schriftelijke vragen aan de bewinds man wordt melding gemaakt van beschul digingen aan het adres van het bedrijf door een districtsbestuurder van de vak beweging van het niet-afdragen van pensi oenpremie en het zonder vergunning uitle nen van personeel. Na een bloeiperiode hebben de Nederlandse scheepswerven nu te kampen met grote verliezen. Bovendien gaat een Maleisische order van 120 miljoen gulden niet door omdat het ministerie van Financiën weigert af te wijken van regels van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). 100.50 42,00 125,80 1,12 146,00 36.50 6,70 80,00 22.00 49.00 106.50 34.60 51,50 45,20 60,00 29.50 51,70 119.50 j 97,30 81,00 29,00 99,00 62,60 H7.10 u 53.50 36,50 31.00 53.00 57.90 36.00 30,00 545,00e 44,00 55,00f 49,00 42.10 39,20 121.00 30.00 39,00 120,00 51.00 34.40 5,50 54,00 135,20 61,00 88,10 169.50 52,00 I 48,10e 119,00 41,00 24,10 63,00 56,20 83,50

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17