Regering moet beleid toelichten gearresteerd Van der Klaauw noemt Oud-premier van Iran De Deel eerlijk in eiKen handgemaakte boerenmeubelen verklaart oorlog aan terroristen Rederij betreurt overtreding van wapenembargo Ontslagen door reorganisatie in top Aero-Grond Dl CH BARTOS President Italië bezoek Italië „nuttig” vandaag: het weer het woord is aan... uy Proefboringen Brandweer Rustig weer i RADIO TOL En verder agenda pagina 7 Burgemeesterswoning mh Gevuld speculaas Paul van Ewijk Zn. I SLAGROOM BOOMSTAM AEG TELEFUNKEN Bontmodehuis SPECIALE HERFSTAANBIEDINGEN korte lammantels va595,- liili DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 6 oagina5 z<' MM va. „ECHTE" BAKKER met zuivere amandelspijs diverse soorten marsepein- bonbons elke chocoladelet ter van Droste en Unions natuurlijk bij de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In politiek Den Haag valt een toenemende kritiek te bespeuren op het rapport van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie over het oorlogsverleden van de eergisteren afgetreden CDA- fractieleider Aantjes. Ook de presentatie van het rapport door de directeur van het instituut, professor dr. L. de Jong, is bij verschillende politici in het verkeerde keelgat geschoten. auto elektriciteit DIESEL INSPUITAPPARATUUR. METZELAAR TECHNIEK B.V. Bakkerij Klooster vrijdag en zaterdag reklame Toon Verhoeven: Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-524673 k korte bukhara persianermantels 1195,- D D Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws....5,7,9,11 Kunst13 Radio en televisie/Strlps.... 19 Economie17 Beurs16 Sport23,25 Ultwijzer15 IJmuider Courant Kamerkritiek op rapport De Jong ü- AMIR ABBAS HOVEYDA llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zie pagina 2 1.60 (ADVERTENTIES) bontmantel I Over de uitslag van de proefboringen in dn zoutlagen van het noorden, maakt ei- jenlijk niemand zich illusies. Meer en neer begint het vermoeden veld te win- len, dat men in het kabinet eigenlijk al 'oor de opslag van kernafval in de noorde- ijke zoutlagen heeft gekozen, omdat men envoudig niets anders bedenken kan dat ninder risico’s biedt. De proefboringen »uden dan „voor de vorm” moeten plaats hebben, om een zekere geruststelling aan le kweken en de tegenstanders van kerne nergie een sterk argument te ontnemen. Minister Van Aardenne heeft de meer derheid van de Tweede Kamer tegen zich ingenomen door de indruk te wekken dat hij de zeer netelige kwestie van de proef boringen voor opslag van kernafval in het noorden des lands wil doordrammen. De minister heeft zich laten leiden door de op óch wel aanvaardbare overweging, dat bij een eventuele overstap naar uitgebreider gebruik van kernenergie tijdig vast moet staan, waar men met de overvloed van kernafval heen moet. Wat hij blijkbaar uit het oog verloren heeft, is de ernst van de lezwaren tegen het wegstoppen van radio- ictieve afvalstoffen in de bodem. Hij ris- :eert namelijk een zeer harde afwijzing an de gehele kernenergie-procedure, in- lien hij niet een volledig aanvaardbare rplossing van het afvalprobleem presen- eert Bovendien wil de Tweede Kamer van de regering opheldering over de rol die pre mier Van Agt en de ministers Pais en De Ruiter hebben gespeeld bij de bekendma king van Aantjes’ oorlogsverleden. Ver schillende Kamerfracties vinden dat de - - HAARLEM - 1 x, 023-319005 Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden-telef 15189 ROTTERDAM. De Rotterdamse rede rij Van Ommeren erkent en betreurt dat in juni dit jaar een schip van het bedrijf- ,de Breezand (zie foto), 52 containers met verboden militaire goederen naar Durban in Zuid-Afrika heeft vervoerd. Volgens de heer G K. Tegelberg, coördi nator zeevaartdivisie Van Ommeren, zou de Breezand deze vracht, die volgens het wapenembargo van de VN verboden is, niet hebben vervoerd als de directie tijdig van het transport op de hoogte zou zijn geweest. Van Ommeren is echter bereid de TEHERAN (AFP, Reuter). Amir Ab bas Hoveyda, die van 1965 tot 1977 pre mier van Iran is geweest, is gisteravond door het militair bewind gearresteerd. Zijn arrestatie, op grond van de noodtoe stand, is officieel in Teheran bekendge maakt. omdat ze bang zijn het doelwit van aansla gen te worden. De artsen van 23 ziekenhuizen in Tehe ran zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Alleen spoedgevallen zullen nog behandeld worden. Vertegenwoordigers van de artsen verklaarden gisteren dat de staking ook is overgeslagen naar de pro vincie. Verder was het rustig in de Iraanse hoofdstad. De sjah heeft gisteren aangekondigd dat hij een speciale corruptierechtbank wil instellen. Deze moet nagaan of de keizerlij ke familie zich op illegale wijze heeft ver rijkt. De regering heeft gisteren vijf burger ministers erbij gekregen om het beeld van een gemengd kabinet te versterken. In Aan de andere kant ontmoeten de minis ters van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen elkaar iedere veertien dagen, dus al te veel losse einden waren er ook niet blijven hangen. Niettemin noemde de minister zijn bezoek „nuttig en interes sant”. Hij ontmoette gisteren achtereen volgens president Sandro Pertini („een zeer indrukwekkend man"), premier Giu lio Andreotti en zijn ambtgenoot Arnaldo Forlani. De besprekingen gingen vooral over de problemen rond het Europees Monetair Systeem (EMS). Hoewel Italië geheel over- „Het is onze plicht niet toe te geven aan de terreur, niet te worden gedemoraliseerd door onze smart”, aldus de president in een toespraak tot Italiaanse overheidsdie naren, nadat gisteren een officier van jus titie en twee lijfwachten vanuit een hinder laag werden neergeschoten. Pertini, die in de Tweede Wereldoorlog deel uitmaakte van het Italiaans verzet tegen de nazi’s, noemde de vermoorde overheidsfunctionarissen, „de martelaren van het nieuwe verzet tegen een vijand die meedogenloos is voor de vrijheid”. totaal maken nu acht militairen en acht burgers deel uit van de regering. ROME (AP). De Italiaanse president Sandro Pertini heeft vandaag verklaard dat de oorlog in Italië tegen het terrorisme „lang en moeilijk” zal zijn, maar dat Italië nooit zal toegeven aan de terroristen. De gemiddelde leeftijd van de Nederlander is ongeveer 15 tele visietoestellen. De vergunning voor de derde bio scoopzaal van het nieuwe Luxor in de Breestraat is nog niet binnen. Zie plaatselijke pagina’s In een hoorzitting hebben bewoners van Driehuis woensdagavond hun be zwaren tegen de bouw van en de proce dure rond de toestemming hiervoor van de woning voor burgemeester Molendijk van Velsen kenbaar gemaakt. In een roerige vergadering heeft de raadscom missie voor bezwaarschriften vertegen woordigers van verenigingen en particu liere bezwaarmakenden gehoord. Nog deze maand wil de commissie een ad vies aan de gemeenteraad van Velsen formulieren. De commandant van de Haarlemse brandweer is er zeker van, dat de brandweerkorpsen van de IJmond over twee 3 jaar tóch aansluiting zoeken bij de Regionale Brandweer Kennemer- land. Een interview. In buurthuis De Spil is woensdag avond onder grote belangstelling de nieuwe Huurdersvereniging Velsen offi cieel opgericht Statuten en huishoude lijk reglement werden goedgekeurd en er werd een bestuur gekozen. André Thompson was tijdens deze bijeen komst aanwezig om de kersverse ver- enigingsleden toe te spreken. 3 Pertini noemde de laatste aanslag een „brutale misdaad” gepleegd door „misda dige randfiguren die onverzoenlijk door gaan met hun verachtelijke fanatieke ac ties”. Wlllemebeekweg 1 Mmuiden O-telef 14640 Canopuspleln 5 Zeewijk-telef. 12006. Rustig weer met op veel plaatsen mist. Overdag in het noorden kans op wat motregen, elders opklaringen. Mini mumtemperatuur van 8 graden in het noordwesten tot om het vriespunt in het zuidoosten van het land. Maximumtem peratuur ongeveer 10 graden volgespoten met verse slagroom van 5.50 voor marsepein bonbons 100 gram onverwerkte marsepein 100 gram LANGE NIEUWSTRAAT 5 UMUIDEN TEL. 10059 4,75 1.80 tuigd is van het politieke belang van het EMS, toonden Van der Klaauws gespreks partners zich uiterst huiverig voor een spoedige toetreding van Italië tot de mone taire slang. Het land kent een snellere inflatie, een hoger werkloosheidscijfer en een zwakkere handelsbalans dan enig an der land van de Europese Gemeenschap en men heeft dan ook grote vrees voor de gevolgen van een dergelijke toetreding. In de tot nu toe gelanceerde voorstellen zou Italië een grotere marge van afwijking toegewezen krijgen dan die van de nu al deelnemende landen (4,5 in plaats van 2,5 procent), maar ook in die omstandigheden meent men dat de deviezenvoorraden snel uitgeput zullen raken bij het stutten van de lire, die zich allang in „vrije val" beweegt. Men denkt hier aan een marge van 8 procent, die echter door geen van de ande re deelnemende landen, ook niet door Ne derland, kan worden aanvaard. Verder legt men grote nadruk op de voorwaarde, dat alle Europese landen aan het EMS deelnemen en dat betekent vooral dat ook Groot-Brittannië zou moeten toetreden. Al met al lijkt het tamelijk twijfelachtig, dat Italië binnen de voorgestelde termijn van 4 december aanstaande tot een beslissing kan komen. presentatie van de door professor De Jong bekendgemaakte feiten eenzijdig is ge beurd en de regering zelf actiever had moeten zijn. De PvdA vindt dat de Kamer geen recht sprekend college is en zich niet moet men gen in de vraag hoe fout Aantjes in de oorlog was. Vandaar dat men heeft af ge zien van het stellen van feitelijke vragen aan de regering over Aantjes oorlogsverle den. De socialisten willen wel dat vastgesteld wordt wie verantwoordelijk zijn voor het openbaar maken op dit moment van de feiten rond Aantjes’ verleden. Ook wil de PvdA weten hoe in het verleden de verant woordelijke instanties hebbën gereageerd op wat zij wisten omtrent Aantjes. De WD vraagt waarom de regering geen oordeel van haar zelf heeft toege voegd aan het rapport van De Jong. De liberale Kamerfractie wil dat het rege ringsstandpunt nog vóór het Kamerdebat van dinsdag bekend wordt gemaakt. Ook wil de WD weten of het waar is dat premier Van Agt op het standpunt staat dat de visie van Aantjes op zijn verleden op wezenlijke punten afwijkt van dat uit het rapport van Oorlogsdocumentatie. De liberalen willen dat oud-AR-voorzit- ter Berghuis zijn archief met gegevens over Aantjes ter beschikking van de rege ring stelt. Berghuis heeft echter verklaard dat wat hem betreft het archief in de kelder van de Vrije Universiteit in Amster dam tot na zijn dood gesloten blijft. Berg huis ontkent overigens dat de namen „SS” en „Landstorm” (onderdeel van de Waf- fen-SS) in zijn archief voorkomen. Mocht de bijzondere Kamercommissie die het Kamerdebat over het rapport van Oorlogsdocumentatie voorbereidt bepaal de stukken van Berghuis willen hebben dan wil deze eerst overleggen met minister De Ruiter van Justitie. Zie verder pagina 4 SCHIPHOL. Een drastische reorga nisatie in de top van het vliegtuigafhande- lingsbedrijf Aero Gronddienst bv op Schiphol gaat vier werknemers hun baan kosten. Twee bedrijfsleiders worden ont slagen, terwijl twee andere hoofden van dienst overgeplaatst worden naar het moe derbedrijf Verenigd Cargadoors Kantoor (VCK) in Amsterdam, hetgeen ook een degradatie betekent. De maatregel is een rechtstreeks gevolg van de kritiek die de directie van de luchthaven Schiphol eer der dit jaar had op de kwaliteit van de vrachtafhandeling door Aero Gronddienst (AG). De ondernemingsraad van AG voelt zich voor een voldongen feit geplaatst en heeft daarom het overleg met de directie opgeschort. autoriteiten desgewenst alle inlichtingen te geven over de affaire. De Breezand voer overigens niet voor Van Ommeren zelf, maar was voor deze ene vaart gehuurd door een andere reder. Tegelberg wilde vanochtend niet zeggen wie de huurder was. Van Ommeren acht zich toch verantwoordelijk voor het trans port, omdat de rederij wist dat volgens de vrachtbrieven de containers waren gela den met lege granaathulzen. Deze kennis is echter niet tijdig doorge geven aan de directie, aldus Tegelberg. Het transport van de Breezand is dinsdagavond bekendgemaakt door de Canadese radio-omroep CBC. Volgens CBC zou het zijn gegaan om complete in Canada vervaardigde 155 mm-houwitser- granaten. De Canadese regering stelt al sinds de zomer van dit jaar een onderzoek in, naar aanleiding van een melding over het gebeuren door Joshua Nkomo, leider van het Rhodesische Patriottisch Front. De Westduitse regering vindt het niet nodig elke sollicitant naar een over- I heidsfunctie door te lichten Ook „jeugdzonden' hoeven geen reden te zijn iemand automatisch te weren. Al leen ernstige twijfel aan de sollicitants (Van onze redacteur in Italië, Hein te Kortenaar) ROME. Het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw aan Italië, was niet bepaald een routine-aan- gelegenheid, als men in aanmerking neemt dat het laatste soortgelijke bezoek negen jaar geleden werd afgelegd door zijn verre voorganger Luns. Er is nogal wat stampij gemaakt over de migratie van Antimanen naar ons 1 land, volgens minister Van der Stee. De 2 indruk is gewekt, dat het een invasie betrof. Volgens de minister is dat „abso luut niet waar” ook na de koop staan wij met ons atelier achter Uw 1e kwaliteit bontmantel. Elke met GARANT1ECERTIFICAAT Tot 1 maart donderdagavond geopend van 6.00 tot 9.00 uur WAGENWEG 146 bij het WESTERHOUTPARK Haarlem - Tel. 023 - 316529 Al verscheidene weken geleden werd Hoveyda onder huisarrest geplaatst, nadat hij was afgetreden als minister van het keizerlijk hof, de functie die hij het laatst bekleedde. De aanhouding van de qud-premier in het kader van de corruptiebestrijding kwam volkomen onverwacht. Gistermid dag verklaarde Hoveyda in een interview met het Franse persbureau „AFP” het niet erg waarschijnlijk te achten dat hij gear resteerd zou worden, omdat zijn handen schoon waren. Onder de bevolking van Iran wordt de oud-premier - al dan- niet terecht - be schouwd als een van degenen die verant woordelijk is voor de politieke onrust in het land. Inmiddels gaan de stakingen in het land door. De olieproductie en uitvoer staan op een laag pitje en de buitenlandse arbeiders d'- Industrie trekken weg uit Iran De ligging, het gehalte en de formatie der zoutlagen zijn al volledig vastgesteld. Wat niet bekend is, en ook nog niet bekend kan zijn, is de vraag, in welke mate en tijd de zoutlagen hun radio-actieve inhoud zul len kunnen afstaan aan omliggende bo- demformaties en mogelijk aan grondlagen waarin zich watervoorraden bevinden. Dit kan ook door proefboringen niet worden vastgesteld, temeer waar de hoeveelheid radio-actieve afvalstoffen die in de loop van de jaren in de zoutformaties moet worden opgeborgen, nog niet kan worden berekend. Wel kunnen de proefboringen uitwijzen in welke zoutlokaties de opber ging te grote risico’s zouden opleveren, Maar daarmee is niet aangetoond dat in andere lokaties het risico nihil zou zijn. Wanneer men eenmaal op uitgebreide schaal overgaat op het gebruik van kerne nergie, verkregen uit kernsplitsing, komt men onherroepelijk voor de noodzaak te staan grote hoeveelheden afval gedurende een onbekende reeks van jaren kwijt te raken. Ongeacht de vraag of het geduren de een beperkte tijd en voor een beperkte hoeveelheid radio-actieve stoffen mogelijk zou zijn de zoutlagen te gebruiken, dient men tevoren met de grootst mogelijke ze kerheid vast te stellen of en wanneer men voor de moeilijkheid komt te staan dat de zoutlokaties „vérzadigd” zijn - en of een eenmaal gevestigde traditie van storting in zoutlagen niet het gevaar zal opleveren dat komende generaties de grens niet in acht nemen en ten onrechte in de veronderstel ling komen te verkeren dat men met die storting tot in het oneindige kan doorgaan. Deze en dergelijke overwegingen leven zeer sterk, niet alleen bij de bewoners van de noordelijke gebieden waar zich de zout lokaties bevinden, maar ook bij de regio nale bestuurslaag en in de volksvertegen woordiging. Ofschoon men in het alge meen doordrongen is van de overtuiging dat het energievraagstuk voor ons land Met bekwame spoed moet worden geanal- seerd en zo mogelijk opgelost, heeft men grote moeite met het idee dat voor een zo klein land als het onze, het afvalprobleem Met op een verantwoorde manier zou wor den aangepakt en daardoor zijn nog steeds grote twijfels aan de orde over de vraag, of gebruik van kernenergie op grote schaal ®8enlijk wel binnen Nederlandse schaal verhoudingen mogelijk is. Een drammen- minister wekt in die situatie extra weer- ^and en irritatie. ■■f Professor dr. J. Bastiaans uit Leiden vindt dat Aantjes met zijn gezin „politiek gegijzeld is’’ door het onmiddellijk in de publiciteit brengen van het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. De hoogleraar heeft bekendheid ge kregen door zijn behandeling van slacht offers van de oorlog en gijzelingen. Basti aans vindt dat Aantjes een weerwoord in het rapport had moeten krijgen „zoals in onze rechtspraak gebruikelijk is”. „Nu wordt er een soort volkstribunaal gehou den”, zei hij vanmorgen in de NCRV- radio-actualiteitenrubriek Hier en Nu. De wijze waarop de kwestie-Aantjes nu door Oorlogsdocumentatie en de regering is aangepakt, vindt Bastiaans niet recht vaardig. Omdat het ministerie van Financiën weigert af te wijken van de regels van OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) heb ben de noodlijdende scheepswerven een order van 120 miljoen misgelopen. Zie de pagina economie) grondwettelijke opvattingen kan een re den zijn een sollicitant te weren. Zie pagina 3 a>

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1