DUITSE PERS: EEN BITTER AFSCHEID Probleem rond Rensenbrink NEC herstelde zich tegen FC Utrecht Forse straffen OLAFSSON OPVOLGER MAX EUWE voetbalfans sportpuntiq] Hongarije koploper De Top 3 thrillers van de maand k Nederland vijftiende in schaakolympiade Spion van nobel bloed Zwart Gambiet Verloren Hercules eem gespecialiseerd in spanning en avontuur. UEFA-TEAM IN EINDTOERNOOI Uitgeschakeld Dominerend Beneden verwachting off Verkrijgbaar bij iedere boekhandel Zege UEFA's 23 NOVEMBER 19 7 8 SPORT DON D E R D A G 9 id dat n- ’13L1 gelijke zijn dat proble- >k omdat ■rhoogsttj slotte zelfs de t en niet ie wordt erkocht~ fan even tppij Bï; iotterdaii r >t- John ie Carré Het cynische spel van geheime diensten. John Ie Carré op z'n best. Paperback; 29,50 :arter nirateur, ?n,waar- ëordt. een toe- I BR* o W •i 1 I tl. (Van onze sportredactie) KWALITEIT IN (ADVERTENTIE) AMATEURELFTAL I 1 JAN BLIJBOOM F I ken bij een stand van 1-1. Het is moeilijk (Van onze sportredactie RIJSWIJK. „Ik hoop altijd op een overwinning en denk tevoren nooit aan een nederlaag”. Op deze wijze verpakte bondsoefenmeester Arie de Vroet gister avond de instelling waarmee zijn Neder lands amateurelftal de wedstrijd tegen West-Duitsland inging en die werd be loond met een overwinning (2-0) waarop niets viel af te dingen. Op vrijwel alle onderdelen gaven de Nederlanders de toon aan, waarmee ze een bewijs leverden dat er niet bij voorbaat hoeft te worden gewanhoopt als straks definitief mocht worden besloten via poules uit te maken welke ploegen mogen deelnemen aan de Olympische Spelen. UTRECHT. - Slechts 4 minuten had NEC woensdagavond in de inhaalwedstrijd tegen FC Utrecht nodig om de bal voor de eerste maal achter doelman Van Breukelen te werken. Daarmee lieten de Nijmegenaren zien dat het slechte spel van afgelopen zondag tegen FC Den Haag een vergissing is geweest. Ronald Hendriks tekende voor deze treffer, na goed voorbereidend werk van de jonge Helsper, een speler, die zijn stempel op deze wedstrijd drukte. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het gesprek dat woensdagavond heeft plaatsgevonden tussen spelers, bestuur en trainer van Ajax wordt door alle partijen „verhelde rend” genoemd. De leiding van de Am sterdamse club had op het onderhoud aangedrongen naar aanleiding van de opzienbarende nederlaag (0-8) van Ajax in het afscheidsduel van Johan Cruijff tegen Bayern München. Voorzitter Harmsen:' „Natuurlijk was het voor ons allemaal een opdoffer dat een wedstrijd die een show had moeten worden zo is geëindigd, vandaar dat we dit gesprek wilden. Ik dacht echter dat alles is uitgesproken en dat de spelers niets kwalijk behoeft te worden geno men. Ik heb daarentegen verscheidene mensen horen zeggen dat zij het Bayern München juist kwalijk nemen dat het zo heeft gespeeld. Fadrhonc, de voormalige coach van het Nederlands elftal, bijvoor beeld, die zei tegen me, dat hij naar de trainer van Bayern was gestapt en hem had gezegd: hoe kun je dat nu maken?” Ook trainer Cor Brom hoopt dat zijn spelers door de ontwikkelingen dinsdag- Tijdens het congres van de internatio nale schaakfederatie (FIDE) in Buenos Aires is de Nederlander Cor van Wijger- den benoemd tot internationaal meester. Het Nederlands tafeltennisteam heeft in Heerenveen tegen Luxemburg in een duel voor de Europese eerste divisie verloren met 3-4. Ajax zal woensdag 6 december zijn tweede wedstrijd tegen Honved uit Boeda pest voor de derde ronde van het toernooi om de Uefa-beker spelen in het eigen stadi on. De wedstrijd Honved-Ajax, die op 22 november in Boedapest wordt gespeeld, zal onder leiding staan van de Italiaanse scheidsrechter Casarin. De return, veer tien dagen later in Amsterdam wordt ge leid door de Spanjaard Lamo Castillo. Dit Nederlands elftal bevat namelijk vol doende kwaliteit om een goede partij voet bal te laten zien, al dient hierbij wel in aanmerking te worden genomen dat de Westduitsers geen al te sterke indruk maakten. Hun veldspel was erg slordig, terwijl aan de afwerking van cfe aanvallen veel, zo niet alles, mankeerde. Een middel matig team, al was Arie de Vroet onom wonden een andere mening toegedaan. Tsjechoslowakije heeft in Bratislava de vriendschappelijke interlandwedstrijd te gen Italië met 3-0 gewonnen. Bij de rust leidde de Europese kampioen met 1-0. Zweedse indoortitels. Hij versloeg de Zweed Per Hjertquist in drie sets: 6-4 4-6 6- 1. Hjertquist had in de eerste ronde bij verrassing van de Amerikaan Harold So lomon gewonnen. uitermate geroutineerde doelman Hennie Spierings, de Westduitse aanvallers had duidelijk gemaakt dat ze niet op een „gast vrije” ontvangst in het doelgebied hoefden te rekenen, groepeerde de formatie van Arie de Vroet zich, :vat eerst een serie problemen voor de Westduitsers tot gevolg had, met als anticlimax voor hen een fraai Nederlands doelpunt rond de 20e minuut. De inleiding van deze treffer was afkom stig van Rini Verstraeten (een rush langs de lijn), uit wiens afgemeten voorzet de attente spits Gienus Meijerink doelman Eike Immel geen schijn van kans gaf: 1-0. De Westduitsers konden zich daarbij geen enkel verwijt maken, want het betrof hier een subliem uitgespeelde kans. Na de rust zakte het spelpeil wat aan Nederlandse zijde. Maar de Westduitsers BUENOS AIRES. De IJslander Fridrik Olafsson is Max Euwe opge volgd als voorzitter van de internati onale schaakfederatie (FIDE). Olafs son werd gekozen in de tweede ronde. In de eerste stemming was de Joegos- laviër Svetozar Gligoric afgevallen. Toen ging het nog tussen Olafsson en de Portoricaan Rabell Mendez. hadden niet het vermogen hiervan te profi teren. Illustratief voor hun gebrek aan voldoende doortastendheid was dat Hen nie Spierings slechts sporadisch in actie hoefde te komen. De Nederlanders hielden hun tegenstanders bekwaam in bedwang en kregen kort vóór het einde loon naar werken met een tweede doelpunt: een hard vleugelschot van Frans Meijer dat de Westduitse doelman de bal niet onder con trole kreeg. Precies voldoende voor de attent meegekomen Henk van de Endt om er 2-0 van te maken. 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 9 9 7 5 6 4 4 6 4 2 3 2 2 2 2 0 1 2 1 1 4 5 2 6 6 2 4 7 3 5 5 5 4 8 5 3 2 2 1 2 4 2 2 4 4 3 6 5 5 5 6 4 6 7 1!) 19 18 15 14 14 14 14 12 11 9 9 9 9 8 8 7 7 •ir RENSENBRINK: deelname twijfelach- tig. Eric Clark Russisch dissident pion op het sinistere schaakbord van CIA en KGB Paperback: 14,50 Denis Pitts Adembenemend verslag van een geheim wapentransport boven Afrika. Paperback; 14,50 STAND: Ajax PSV Roda JC Go Ahead AZ’67 Feyenoord Twente Sparta MW NEC Utrecht Den Haag NAC Haarlem Volendam PEC Vitesse WV Het Nederlands militair elftal is uitge schakeld voor een plaats in de eindronde van het voetbaltoernooi om het CISM- kampioenschap, die in Koeweit wordt ge houden. Hoewel militair oranje tegen groepsleider Italië vrijwel de gehele wed strijd in de aanval was, gingen de Azzuri’s met de winst naar huis (1-0). Tijdens de enige Italiaanse aanval in de tweede helft, kreeg invaller Marocchino de bal van Am bo. Er bleek voor doelman Hans Galje (FC Den Haag), geen redden meer aan Het Nederlandse jeugdkorfbalteam is in Assen door winst 17-2 (8-0) in de laatste partij in poule a tegen West-Duitsland als eerste geëindigd in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap. Vrij dag komt Nederland uit tegen de ploeg van Engeland, dat tweede werd in poule b. De jongemang had op zaterdag 28 okto ber de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord in Amsterdam willen bijwonen met een geladen revolver. Het wapen werd bij con trole ontdekt. Overigens had de overtre ding van de Vuurwapenwet niets met de onderlinge rivaliteit van voetbalsuppor ters te maken De jongeman uit Tiel liep al wekenlang met de in Utrecht gekochte revolver op zak, omdat hij op zoek was naar zijn vriendin, van wie hij vermloedt dat zij ergens in „donker Amsterdam” zit. Drie supporters van Feyenoord die in de Amstelstraat vernielingen hadden aange bracht aan auto’s, kregen zes weken ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk. Een 22-jarige Heemskerker en een 19- jarige Rotterdammer werden vrijgespro ken van wat hen ten laste was gelegd. namelijk dat zij bij het Centraal Station in Amsterdam de wand van een haringkar al AMSTERDAM. Een 23-jarige „voet balsupporter” uit Tiel is door de Amster damse politierechter mr. G. H. Nomes veroordeeld tot acht weken gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk. De officier van justitie, mr. A. J. Manschot had zes weken gevangenisstraf geëist. De opstellingen waren: Nederland: Spierings (BW), Van der Spek (Xerxes), Wisse (RKC), De Haas (Gel- drop), Meijer (Xerxes), De Graaf (IJssel- meervogels), Van Dam (TOP), Hakkens (Hapert), Van Straeten (RKC), Meijerink (Emmen) en Van der Endt (RWH), ver vangen door Graafland (Jodan Boys). West-Duitsland: Immel, Wolf, Ruehe, Trapp en Kreijenbrink, Eplinius, Ament (Allofs), Maleck, Wielandt, Paus (Wagner) en Duzend. Scheidsrechter Van Melkebeeke (Bel) gaf gele kaarten aan de Westduitsers Wie land en Ament. In die periode werd de mening al ver sterkt dat dit Westduitse team zeker niet hoger gekwalificeerd hoefde te worden dan de Nederlanders die op belangrijke punten, zoals positie kiezen, tempo en combineren, hun opponenten de baas wa ren. In dit hoopgevende, tactisch sterke optreden van de Nederlanders, vervulde de kleine Mart Hakkens a la Arie Haan een dominerende rol op het middenveld, waarbij hij naar de smaak van Arie de Vroet soms wat te veel naar voren trok, maar over een dusdanige actieradius bleek te beschikken, dat dit geen defensie ve problemen opleverde. Dc stand: 1. Hongarije 30,5 (en 1 afg.); 2. Sovjet-Unie 29.5 pnt. (en 2 afg 3. Ver. Staten 29 pnt. (en 3 afg); 4. Canada 29 pnt.; 5. West: Duitsland 28,5 pnt. (en 1 afg 6/7 Denemarken en Joegoslavië 27,5 pnt. (en 1 afg.); 8/9 Spanje en Zwitserland 27,5 pnt.; 10. Israel 27 pnt. (en 4 afg.); 11. Polen 27 pnt. (en 2 afg 12/13/14. Engeland. Roemenië en Zweden 27 pnt. (en 1 afg 15/16 Bulgarije en Nederland 26,5 pnt (en 2 afg 17/18. Oostenrijk en Finland 26 pnt. (en 2 afg 19/20. Ijsland en Cuba 26 pnt. (en 1 afg.). (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Na Arie Haan dreigt een tweede Anderlecht-speler bondscoach Jan Zwartkruis met een onaangename boodschap te overvallen. Linksbuiten Rob Rensenbrink, al enige weken tobbend met een tegen Beveren opgelopen enkel blessure, kreeg uit de mond van de Brus selse manager Armand van de Schelfhout te horen dat hij niet op toestemming hoeft te rekenen om volgende week met Oranje tegen DDR aan te treden, indien hij zich in het weekend af meldt voor de Belgische competitiewedstrijd tegen Club Brugge. Zijn visie op deze interland: „De Duit sers speelden naar mijn opvatting sterk. Maar dat ze er niet in slaagden zich te ontplooien was niet op de eerste plaats het gevolg van eigen tekortkomingen, maar van de manier waarop wij ze op onze helft opvingen. De zaak werd achter uitstekend gesloten gehouden, waardoor nauwelijks scoringskansen voor hen ontstonden”. Een begrijpelijke reactie van de bondscoach omdat een overwinning vanuit dit stand punt bezien méér glans krijgt dan via een benadering als zou de tegenpartij ver be neden de verwachtingen zijn gebleven. Tóch was dit voor een belangrijk deel het geval. Met een paar spelers in de gelede ren, die wekelijks worden geconfronteerd met Bundesligawedstrijden, mocht van deze formatie méér worden verwacht dan wat ze op het terrein van RVC voor om en nabij 2000 toeschouwers lieten zien. Opmerkelijk hierbij was ook dat de ploeg uitsluitend bestond uit spelers die uit het westen en noorden van West-Duitsland afkomstig zijn, wat er op zou kunnen dui den, dat dit team niet representatief voor de hele Bondsrepubliek mag worden ge acht. Maar welke bespiegelingen ook aan deze krachtmeting kunnen worden vastgek noopt, feit blijft, dat het nationaal amateurelftal op een goede partij kan te rugzien. Het zou namelijk niet reëel zijn de zege louter en alleen toe te schrijven aan een tegenvallende tegenpartij, die aanvan kelijk nog de indruk wekte zich dreigend te gaan manifesteren. Maar nadat de Nederlandse defensie, onder aanvoering van de uitstekende, 33- 8 27- 7 25- 9 16-12 33-21 16- 7 16-10 15- 14 11-15 11-11 18-23 11-17 16- 27 11-27 14-20 7-15 13-29 6-27 BONN. „Een afscheidswedstrijd met spelbedervers” staat boven een foto in de Frankfurter Allgemeine van donderdag. De spelbedervers, zo blijkt uit het onder schrift, zijn de spelers van Bayern München. „Zij begrepen eenvoudig niet waarom het ging”. Volgens Bayem-trainer Lorant was de wedstrijd tegen Ajax de beste die Bayem München sinds jaren heeft gespeeld. Op de sportredactie van de Frankfurter Allgemei ne, die overigens geen eigen verslaggever naar Amsterdam had gestuurd, is over de mogelijkheid gepraat dat Ajax Cruijff bewust zou hebben laten vallen. Uit een soort wraak, omdat hij niet aan de wereldkampioenschappen heeft meegedaan”. In de Süddeutsche Zeitung van donderdag staat dat Ajax zich tegenover Cruijff moet schamen. Met name het optreden van Paul Breitner wordt geprezen. De kop boven het bericht luidt: „Bayem München blameert Ajax”. „Nee, Johan, zo mag je geen afscheid nemen”, aldus Raimund Hinke in Bild-Zeitung. „Eerst schonk Bayem München de super-ster Cruijff een originele Beierse hoed en vervolgens schoten ze acht doelpunten. Een bitter afscheid voor koning Johan". „Dat was niet het Ajax dat ik kende. Ik had bijna medelijden met Johan Cruijff. Hij was bij de Amsterdammers nog veruit de beste speler”. Zo wordt de vroegere Ajax- trainer Stefan Kovacs in de Bonner General-Anzeiger geciteerd. Het blad vindt dat de mannen uit München, vooral Karl-Heinz Rumenigge en Paul Breitner, Johan Cruijff inderdaad de laatste show hebben ontstolen. De kracht van Bayem München viel op: „Eigenlijk zouden ze kampioen van Duitsland moeten worden”. „De beste voetballer ter wereld (het oordeel van experts over Johan Cruijff) moest gisteren met een debacle afscheid nemen”, zo staat in Die Welt. „Een sensationele nederlaag" tegen Bayem München, dat nu op de derde plaats van de Bundesliga staat. opening was ontstaan, wat te optimistisch beoordeeld. Toen bleek dat zijn aanvalspo- gingen op de koningsvleugel tot geheel niets hadden geleid, werd ook duidelijk dat hij met een pionnenstelling overbleef, die overal zwak was. Tegen het eind kon Ree met een tijdelijk stukoffer nog tegen- kansen scheppen, maar zijn stelling bleef moeilijk. De afgebroken stelling zal waar schijnlijk uitmonden in een dam-eindspel met een pion minder voor Ree, waarvan moeilijk te zeggen is of het remise of verloren is. Langeweg speelde met wit tegen Inkjov een aangenomen damegam- biet dat zeer spoedig vervlakte en toen remise gegeven werd. Voor de eerste keer sedert 19 jaar heeft het Franse nationale voetbalelftal Spanje verslagen. Deze „historische ge beurtenis vond woensdagavond plaats in Parijs ten aanschouwe van 33.897 toe schouwers, toen Specht in de 42e minuut uit een voorzet van Rocheteau raak kopte: 1 O Rii Rc>7P froffor V>o+ Tom Okker heeft in Stockholm de der de ronde herenenkelspel bereikt van het in+ornpfinnnln toprnoni r>m Ho nnori resultaten tegen MW, Feyenoord en Sparta en wel op een manier zoals dat regelmatig bij iedere club gebeurt en bij ons eens per maand. Alleen heeft het gesprek dit keer wat eerder plaatsgehad dan anders”. Twee Deense spelers zullen vanavond in het C-elftal van Ajax meespelen tegen de amateurs van AFC. Het gaat om de aanvaller Klaus Berggren en de verdedi ger Ivan Nielsen, die vanaf maandag bij de Amsterdamse profclub worden ge test. Trainer Cor Brom: „Beide spelers heb ben tot nu toe een goede indruk op me gemaakt. Deze week zullen we bekijken of we ze een contract zullen aanbieden. Het probleem met Berggren is alleen dat hij nog economie studeert en het liefst als semiprof bij Ajax zou willen komen voet ballen. Nielsen is loodgieter van beroep en zal gemakkelijker kunnen overscha kelen”. Een derde Deen, doelman Alex Nielsen van kampioen VejleBK, die al eerder bij Ajax heeft getraind, beraadt zich over een aanbod dat hij van de Amsterdam mers kort geleden heeft gekregen. BUENOS AIRES. In de twaalfde ron de van de schaakolympiade in Argentinië is Nederland eindelijk weer eens tegen een sterk tegenstander uitgekomen. De wedstrijd tegen Bulgarije werd afgebro- te voorspellen wie zal gaan winnen. De eindstand van het duel Nederland-Argen- tinië werd 3-1, omdat de afgebroken partij tussen Sosonko en Seidler is geëindigd in remise. Nederland bezet momenteel de met Bulgarije gedeelde vijftiende plaats. Dankzij overwinningen van Ribli en Sax - op hun Zweedse tegenstanders heeft Hon- garije de leiding in het klassement kunnen nemen met 30,5 pnt. en 1 afg. partij. In de nek-aan-nek-race zijn ook de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nog steeds goede kanshebbers. De Russen namen een voor- sprong van 1.5-0,5 tegen Polen. Vaganian versloeg daarbij Pytel, Romanisjin remi seerde met Adamski, terwijl de partijen aan de borden één en twee: Spasski-Schmidt en Goelko-Koeligowski werden afgebroken. De ontmoeting tussen de Verenigde Staten en Israel bleef met drie afgebroken partijen wijd open. De voorlopige stand is 0,5-0,5 door een remise ïan Birenboim tegen Byrne. De Sovjet- Unie staat in het klassement een half pun tje voor: 29,5 tegen 29, maar heeft één afgebroken partij minder dan de Verenig de Staten: twee tegen drie. Viktor Kortsnoi hield aan het eerste bord van Zwitserland zijn ongeslagen record vast. Hij versloeg gisteren in een fascinerend duel de 23- jarige Engelse grootmeester Anthony Mi ks In de ontmoeting Nederland-Bulgarije verdedigde Timman zich tegen Radulov met een Pircopening en sloeg, toen hij de openingsproblemen had overwonnen, een jmoegtijdig remiseaanbod af. Er kwam een ■heel merkwaardig eindspel op het bord, ■waarin Timman twee lopers had tegen per en paard, wat over het algemeen een foordeel is, maar hier stond een van de °Pers onaangenaam van het strijdtoneel «gesneden. Timman wist handig te ver- hinderen dat Radulov daar gebruik van °n meiken en heeft nu in de afgebroken “telling enige winstkansen. Ermenkov, de ~®enstander van Sosonko, speelde met - Wart een Benoniverdediging bijzonder ngineel en sterk. Al heel vroeg kreeg hij en iets betere stand, die hij gebruikte om n remiseaanbod te doen, dat Sosonko kon weigeren. Ree stond met zwart l g?n Spasov de hele partij moeilijk. Hij en een stelline. die uit pon rlnmo-Tndische x-z Ajax-trainer Cor Brom: „We hebben optimaal naar de wedstrijd tegen Bay em toegeleefd”. Het scoreverloop: 4e minuut R. Hendriks 0-1, 21e Helsper 0-2, 38e R. Hendriks 0-3, 44e Riet veld 1-3, 62e Rietveld 2-3, 79e Helsper 2. Scheids rechter. Jonker. Toeschouwers: 4000. FC Utrecht: Van Breukelen, De Kruik, Wild- bret. Van der Vlag, Witbaard, Tervoort, Cabo, Flight (Gosems), Rietveld, Van Veen en Van Staa. NEC: Schellekens.. S. Visser, Strik, D. Visser, Willemsen, Marijnissen, Hiddink, J. Hendriks, R. Hendriks, Ophof en Helsper. Geel, D. Visser (NEC) en Van der Vlag (FC Utrecht). Het Nederlands UEFA-elftal heeft zich in Zwolle geplaatst voor het eindtoernooi om de Europese beker. Op het terrein van PEC Zwolle won de formatie van Ger Blok ook de tweede wedstrijd tegen Ijs land met 1-0. Het eerste duel in Reykjavic was eveneens in een zege met 1-0 voor Nederland geëindigd. De score: 18. V.d. Brink 1-0. Opstelling Neder land: Strijkers (Urmondia), Van Bergen Hene gouwen (FC Den Haag), V.d. Akker (FC Utrecht). V.d. Meer (AZ’67) en Verbeek (Sparta)., Holshuysen (Ajax, later vervangen door Tol van AZ’67), Van Geel (Willem II) en Talan (AZ’67)„ Vonk (Fortuna SC, later vervangen door Van Delft van FC Den Haag). V.d. Brink (Ajax) en De Leeuw (Feyenoord). Scheidsrechter: Koster (Lux). Toeschouwers: osnn Ajacieden eensgezind verder avond zó geprikkeld zijn geraakt, dat zij zondag in de thuiswedstrijd tegen Roda JC weer zullen „vlammen”: „Iedereen bij Ajax zat in de put door die zware tik, die we van Bayern hebben gekregen. Het bestuur, de spelers, ik, we konden ons er maar moeilijk bij neerleggen dat zo’n wedstrijd heeft kunnen plaatsvinden”. „Het is duidelijk dat dat is gekomen omdat onze instelling anders was dan die van de Duitsers. Wij wilden er een happe ning van maken, een glorieus afscheid voor Cruijff. Daar heeft Bayern helaas niet aan meegewerkt. Alle spelers van Ajax hebben optimaal toegeleefd naar deze wedstrijd. Alleen Bayern heeft de zaak niet op de juiste manier ingeschat. Nadat we alles nog eens de revue hebben laten passeren, zijn we tot de conclusie gekomen dat we verder moeten, dat we dit duel zo snel mogelijk uit ons hoofd moeten zetten en aan Roda moeten den ken. Mogelijk heeft het een en ander zondag een goede uitwerking”. Van de spelers merkte verdediger Wim Meutstege op, dat niet alleen het duel tegen Bayern aan de orde is geweest: „Er is ook gesproken over de minder goede ARIE DE VROET: „De zaak bleef ach ter uitstekend gesloten”. sss» OLAFSSON: nieuwe voorzitter

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23