Zwarte minister TWIJFEL AAN LIBERALITEIT dient ontslag in bij Smith ?F Griekse 29 jaar in kelder 3 Veel kritiek in r f Zuid-Afrika op ontslag Mostert ijk f achtergrond Rust weergekeerd in Loesaka B l Primeur Democraten houden solide meerderheid Foto’s f A BINNEN- EN BUITENLAND 3 DONDERDAG 9 NOVEMBER 19 7 8 lil tl I 1 I iderwi (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) door Nico Scheepmaker overheidsdienst te weren. Het lid maatschap van een „grondwetvij- andige” partij (bijv, de Duitse communistische partij) kan een reden zijn om de sollicitant af te wijzen. Dit hoeft echter niet. De regering gaat er onverminderd van uit, dat beambten zich moeten inzetten voor de „vrije democrati sche staat”, zowel in diensturen als daarbuiten. zak(H| ?ft gistel /eroorde dat hij 1 le Spaai isch ton* Vitoria, land. De >ces, dat de Spa» lijn geh i anders BONN. Volgens de Westduit se regering is het niet noodzake- lijk, dat elke sollicitant naar een overheidsfunctie automatisch op „zijn trouw aan de grondwet” wordt onderzocht. Dat dient slechts in bepaalde gevallen te ge beuren, bijvoorbeeld als er ernsti ge twijfel bestaat over de grond wettelijke opvattingen van ie mand die bij de overheid wil gaan werken. Het kabinet is ook van mening dat „jeugdzonden” geen rol mogen spelen om mensen uit ingids* Idenru politic landse l 1 r Westduitse regering wil Berufsverbote verzachten i De was een straf voor Het is in bepaalde oudere de gang val tussentijd: 1 Met een kleine groep mensen is er het hele weekeinde aan gewerkt, zondagavond was er voldoende materiaal om dr. De Jong te kunnen vragen of de verzamelde gegevens klopten, diens antwoord schijnt „afstandelijk, omfloersd” te zijn geweest maar in ieder geval niet ontkennend, en maadagochtend had het Nieuwsblad van het Noorden het verhaal dusdanig rond, dat het verantwoord werd geacht tot publi- katie over te gaan. De eerste editie van het Nieuwsblad wordt rond half twaalf gedrukt, het ver haal was toen ook al op het GPD-net gezet, met het verzoek aan de andere GPD-kran- ten er niet te vroeg mee op straat te komen, om te voorkomen, dat het alsnog aan ande re kranten zou worden doorgespeeld. In dat verband was het misschien verstandi ger geweest het bericht pas in de allerlaat ste stadseditie te brengen, maar dan (zie Eef Brouwers) zou je het belang van de primeur boven het belang van het bericht en het belang van dé lezers plaatsen en dat zou onjuist zijn. Het heeft toch nog tot ’s middags vijf uur geduurd voordat de radionieuwsdienst op Hilversum-3 melding maakte van de affai- re-Aantjes, met uitdrukkelijke bronver melding van het Nieuwsblad, blijkbaar omdat men het nergens bevestigd had kunnen krijgen. Ook de later sluitende, concurrerende bladen hadden blijkbaar te weinig tijd gehad voor verificatie of ook maar de vermelding van het bericht in de GPD-kranten. Een fraaie, afgeronde pri meur dus, als het enig vrolijk makende in de hele affaire. A voort» >eide func- or Vonde- id van de erzekerii- takkelijke ten tussa 'rote lijn ssecreta|wra/c broers •en begin werden teerd. Mostert werd dinsdag ontslagen nadat hij bewijsmateriaal had onthuld, waaruit bleek dat de inmiddels afgetreden minis ter voor Plurale Betrekkingen, Connie L cor- Hr BOTHA macht”. Eglin verklaarde, dat zijn partij de parlementscommissie die Mosterts op volger moet benoemen, zal boycotten. Een voormalig rechter van het Hooggerechts hof van Transvaal, Kowie Marais, noemde het ontslag va Mosters „ongehoord”. Ook binnen Botha’s eigen partij heeft het besluit verontwaardiging gewekt. Minister van Binnenlandse Zaken Ger hart Baum (FDP) heeft dat gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. Samen met zijn collega Vogel (SPD) van Justitie heeft hij onderzocht in hoeverre het grond- Deze Kanti-affaire doet denken aan de zaak tegen de zoon van mevrouw' Gand hi, Sanjay, die tijdens haar bewind bijna even machtig was als zijn moeder. Ón danks het feit dat Sanjay, die zich gehaat heeft gemaakt bij het volk en de oorzaak is geweest van de verkiezingsnederlaag van zijn moeder, blijft Indira hem be schermen en laat zij zich politiek door hem adviseren. Maar hoewel het Indiase volk de praktijken van Kanti Desai en Sanjay Gandhi verfoeit, heeft het toch respect voor het feit dat de families hen door dik en dun beschermen. LOESAKA (UPI). In het centrum van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka pa trouilleerden gisteren eenheden van poli tie en leger, nadat eergisteren een aantal blanken was gemolesteerd door een zwar te menigte. Die aanval zou het gevolg zijn geweest van geruchten over de aanwezig heid van Rhodesische spionnen in Loesa ka. Gisteren deden zich geen nieuwe inci denten voor. Volgens de vrouw van Kumar is haar man het slachtoffer geworden van chan tage. Minister Ram, die zware kritiek heeft te verduren van de kant van de oppositionele Congrespartij, zegt niets te geloven van al die beschuldigingen tegen zijn zoon, die een belangrijke overheid spost heeft in de staat Bihar. Een ander schandaal betreft de zoon wettelijk mogelijk is de bestaande praktijk van het „radicalenbesluit” (Berufsverbote) te veranderen. Het rapport is, aldus Baum, geen model maar slechts een kader waar binnen valt te handelen. Op de komende bijeenkomst van de ministers van Binnen landse Zaken van de deelstaten zal het worden besproken. Ten aanzien van de Berufsverbote zijn de deelstaten grond wettelijk vrij. van de minister-president van de noorde lijke staat Haryana, Devi Lal, een voor aanstaande figuur in de Janata-partij. President Carter had tevoren gezegd de ze verkiezingen te willen beschouwen als een test voor zijn beleid in het Witte Huis. Ndiweni is van mening, dat de Ndébele- stam, waartoe hij behoort, niet voldoende is vertegenwoordigd in de Rhodesische overgangsregering. Ook in de nieuw’e grondwet, die nu in Rhodesië wordt opge steld, wordt ohvoldoende rekening gehou den met zijn stam meent Ndiweni. Tot de Ndebele-stam behoren ongeveer 1 miljoen mensen. De Ndebele zijn afstammelingen van de Zuidafrikaanse Zoeloes en wonen in het zuiden van Rhodesië. orden dal als voor jerd staat -DA heeft stemd. >or nieu 16- tot isprojecf en berot ihakelen aiding n aren in h >f in devt igenwezf JOHANNESBURG (UPI). Leiders van de Zuidafrikaanse oppositie en juris ten hebben gisteren het ontslag van rech ter Mostert door premier Botha sterk ge- Het Nieuwsblad van het Noorden had de wereldprimeur van de affaire-Aantjes, waar ook de andere kranten van de Ge meenschappelijke Pers Dienst (GPD)van hebben kunnen profiteren, maar buiten de GPD-bladen had maandagavond geen en kele krant ook maar een kruimel van het bericht dat die avond via de tv-apparaten als een bom in de huiskamers zou uiteen spatten (U merkt het, ik begin me al in primeur-proza uit te drukken). Op zichzelf al een kunststuk, want het voorpagina- artikel van het Nieuwsblad van het Noor den moest via het opperbevel in Den Haag worden rondgezonden naar alle GPD-bla- den in alle uithoeken van Nederland, zon der dat het voortijdig uitlekte naar de andere combinaties en landelijke dagbla den. Eef Brouwers, hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, vertelde me dat zijn krant in de tweede helft van de vorige week (en ik handhaaf nu zijn eigen, typisch noordelijke beeldspraak) „een eer ste sneeuwvlokje te pakken kreeg. Dat hebben we toen gekoesterd en dat bleek toen een lawine te veroorzaken”. t SALISBURY’ (Reuter/AP). Kajisa Ndiweni, een zwarte minister uit de Rho- deisische overgangsregering, heeft giste ren zijn ontslag ingediend bij premier lan Smith. trijfël Ndiweni heeft ook zijn lidmaatschap van de Verenigde Volksorganisatie van Zimbabwe (ZUPO), de meest conservatie ve van de drie zwarte partijen in Rhodesië, opgezegd. De ZUPO wordt geleid door het stamhoofd Chirau. die minister is in het overgangsbewind van Smith. Ook rond de zoon van de minister van Defensie, Jagjivan Ram, dreigt een schandaal te ontstaan. Minister Ram, die doorgaat voor een onkreukbaar persoon, heeft veel aan gezag ingeboet omdat zijn zoon betrokken is geraakt bij een seksu eel schandaal. Van de 42-jarige zoon van Ram, Suresh Kumar, zijn foto’s ver spreid waarop hij met een vrouw staat af geheeld in diverse seksuele houdingen. De Zambiaanse regering heeft de am bassadeurs van de westerse landen excu ses aangeboden voor de incidenten van eergisteren. Het regeringsdagblad Zambia Daily Mail heeft opgeroepen tot zware bestraffing van de deelnemers aan de aan val op de blanken. Hij verklaarde dat het niet zijn taak is, de vraag te beantwoorden in hoeverre de voorstellen van de SPD’ers Klose en Koschnick om de praktijk van het extre mistenbesluit te versoepelen, passen bin nen het rapport van de regering. Geconsta teerd kan echter worden dat met name de voorstellen van Klose veel verder gaan. Deze maakte bijvoorbeeld een onder scheid tussen het gedrag van overheidsdie naars in hun werk en in hun vrije tijd. Op een persconferentie heeft de Neder landse hoogleraar Nauta namens het Rus- sell-tribunaal gezegd dat de binnenlandse veiligheidsdienst geheel uit de sollicitatie procedure bij de overheid dient te verdwij nen. De Republikeinen hebben weliswaar minder winst geboekt dan de gemiddelden uit het verleden leken te rechtvaardigen, maar zij kunnen soelaas putten uit het feit dat zij in het Midden-Westen, waar de kern van hun kracht ligt, veel beter te voor schijn zijn gekomen dan zij hadden kun nen verwachten, en in de staat Minnesota de Democraten van twee senaatszetels en een gouverneurspost hebben ontdaan. Minnesota is een Democratisch bolwerk geweest dat aan de VS mannen ais de onlangs overleden Hubert Humphrey heeft geschonken. Texas kreeg voor het eerst in 108 jaar een Republikeinse gou verneur. Een verhoudingsgewijs groot aantal par lementaire veteranen heeft het onderspit moeten delven, maar in weerwil van de duidelijke verschuivingen die per staat soms zijn opgetreden, zijn de wezenlijke verhoudingen tussen Democraten en Re publikeinen niet veranderd in verkiézin- gen die ongeacht de partij die in het geding was, een lichte verschuiving naar rechts in het algemene politieke denken te zien heb ben gegeven. Evenwel, een serie voorstellen die ten doel hadden de belasting op bezit te ver minderen, zodoende de staat dwingend tot minder overheidsbemoeienis en een zuini ger beheer van de gelden, kreeg een onge wisse ontvangst. Dat was verrassend, om dat sedert Californië zo’n maatregel via de stembus afdwong, alom luidkeels werd verkondigd dat Amerika zich bevond in een opstand van de belastingbetaler. Blijk baar hebben Carter en de Democraten zich snel genoeg de verlangens van het kiezend volk gerealiseerd om die bewe ging, waarvan de Republikeinen veel had den verwacht, de meeste wind uit de zeilen te nemen. Verkiezingen VS Baum zei dat het kabinet de opvatting van bondskanselier Schmidt deelt, dat er door het radicalenbesluit een toenemende onzekerheid wordt veroorzaakt en dat er hier en daar terecht wordt getwijfeld aan de liberaliteit van de Bondsrepubliek. 47-jarige Griekse Helen Kari- oti heeft sinds 1949 op bevel van haar ouders opgesloten gezeten in de kelder van een huis in het geen verrassing (Van onze redacteur in Amerika Henk Kolb) WASHINGTON. De dinsdag gehouden verkiezingen voor Senaat, Huis van Afgevaardigden en gouverneurs in de Verenigde Staten hebben aan de feitelijke politieke situatie op het nationale vlak nauwelijks iets veranderd. De Democraten van president Carter hebben nog steeds een solide meerderheid in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat, hoewel zij traditiegetrouw bij tussentijdse verkiezingen aan de Republikeinen zowel zetels in het Huis, in de Senaat als onder de gouverneursposten van de staten hebben moeten prijsgeven. De cijfers laten voldoende ruimte voor een uitleg die bruikbaar is voor beide partijen. Maar het zou wat te ver gaan om eruit te lezen dat de kiezers Carter een nieuw mandaat hebben verschaft. Dit valt in de eerste plaats niet te rijmen met de vaak gespannen verhoudingen tussen volksver tegenwoordiging 'en president, en in de tweede plaats niet met het feit dat het hier niet ging om een uitspraak over een presi dentieel beleid, maar over het beleid van senatoren, gouverneurs en leden van het Huis. Het Amerikaanse volk is blijkbaar wel op zoek naar nieuw politiek houvast in economisch moeilijke tijden, maar daaruit is nog geen nieuwe ideologie te voorschijn gekomen, gegeven de omstandigheid dat het totaal van de verlies- en winstrekenin gen niet bijzonder afwijkt van de voorheen bestaande algemene verhoudingen. De Re publikeinse partij, strijdend tegen steeds verder afzakken in de achting van de kie zer, heeft geen doeltreffende formules kunnen bedenken om een werkelijke winst te kunnen realiseren. Echter, de partijver houdingen zeggen weinig wanneer het gaat om het verkiezen van een president; de Democratische meerderheid betekent geenszins een vrijkaartje voor een nieuwe Democratische president wanneer dat ge geven anno 1980 aan de orde komt. De Republikeinen hebben hun voor naamste presidentiële kandidaten voor 1980 zonder schade door de verkiezingen kunnen loodsen. Zowel Howard Baker, leider van de Republikeinen in de Senaat, als de gouverneur van Illinois, Jim Thompson, werden moeiteloos herkozen. Aan Democratische kant behaalde Jerry Brown met ruime meerderheid een zege praal in de gouverneursrace in Californië. Brown is een mogelijke tegenkandidaat voor Carter in 1980, maar hij verklaarde in een tv-interview: „De president doet zijn werk voortreffelijk en Ted Kennedy is enorm sterk”. is onderdeel van haar plan om zo gauw mogelijk in het parlement te komen, nu de Janata-regering van Desai op alle fronten aan autoriteit moet inboeten. Wachten tot de algemene verkiezingen in 1982 zou voor de energieke oud-premier te lang duren. Mevrouw Gandhi paste er wel voor op om het initiatief te nemen voor het kandi- daatschap in Chikmagalur. Zij liet zich vragen door haar invloedrijke vertrou welingen in de Congrespartij, onder wie de minister-president van de deelstaat Karnataka. Verwacht wordt dat de cri minele beschuldigingen die tegen haar zijn ingebracht, zullen worden verzacht wanneer zij éénmaal parlementslid is ge worden. Zij zou in staat zijn om een politieke draai te geven aan beschuldi gingen tegen haar wegens bestuurlijke ongeschiktheid Voor premier Desai breekt een moeilij ke tijd aan, want mevrouw Gandhi zal hem in het parlement niet ontzien. Een pikant feit is dat Desai, die toen hij premier werd, bekend stond om zijn strikte integriteit, zelfe gezien werd als een symbool van eerlijkheid. Nu wordt hij bekritiseerd wegens het bevoordelen van zijn zoon Kanti, die optreedt als zijn secretaris. Kanti zou zich hebben verrijkt en daarbij hebben gebruik gemaakt van de invloed van zijn vader. Premier Desai heeft deze beschuldigingen verontwaar digd van de hand gewezen. het klei beheerde ministerie van Informatie. Collin Eglin, de leider van de Progressie ve Federale Partij, noemde het ontslag van Mostert „machtsmisbruik” en „een beledi- erkrailging voor de Zuidafrikaanse rechtelijke e in Ma .ooo guid r 1 nwijzinj ie aanhc lietpartij aarbij t n en tw onderzo jfficier v ssante ai /luchtroi kerswaj INDIRA GANDHI zelf in levenden lijve heeft meegedaan, is de overwinning zeker. De minister van Voorlichting van de Janata-regering, Ad- vani, die de verkiezingscampagne voor zijn partij leidde, zei dat „Chikmagalur de politieke dood” zou betekenen voor mevrouw Gandhi. Het tegendeel blijkt waar. Zeker is dat de kans dat mevrouw Gandhi in 1982 weer aan de macht komt erg groot is, want de geschiedenis van India heeft bewezen dat individuen met een grote persoonlijkheid een meer be slissende rol hebben gespeeld in het kne den van 's lands politieke lot dan politie ke partijen en hun ideologieën. istrict Ai rel zeker otere letl »n de inl kritiseerd. 1 gewijzi ingevoa los. Vooi e moeite leinerel 1 - - weer wol Mulder, betrokken is geweest bij het maar in fuptieschandaal in het vroeger door hem In het journaal werd de ernstige, ge schokte verklaring voorgelezen die Ed van Thijn namens de PvdA over de zaak-Aan- tjes had afgelegd. Om ons eraan te herin neren wie ook alweer Ed van Thijn was, werd tegelijkertijd een foto van hem op het scherm geprojecteerd. Vrolijk lachend keek hij ons aan. De foto liep niet parallel aan de tekst, welke van de twee moesten we nu geloven? De foto, die suggereerde dat Ed van Thijn het namens de PvdA een nogal leuke affaire vond, of de tekst, die alle ernst, waardigheid en bedroefdheid ademde die onder zulke omstandigheden politiek wenselijk is? Ik besloot de tekst te geloven, en voet stoots aan te nemen dat het televisiejour naal over slechts één foto van Ed van Thijn beschikte, waarop hij nu eenmaal lachend stond afgebeeld omdat hij op het moment dat de foto werd genomen in een puike stemming was. Mijn vermoeden bleek juist. De documentatie van het jour naal beschikte over maar één kleurenfoto van Ed van Thijn, en men gaf grif toe dat die niet erg correspondeerde met de in houd van Ed van Thijns verklaring. Er wordt, zo werd mij verteld, de laatste tijd wel op gelet dat foto’s van bekende perso nen die met een zekere regelmaat op het scherm komen zo neutraal mogelijk zijn, dus niet óf uitbundig lachend óf met een gezicht als een oorwurm, zodat ze onder alle omstandigheden bruikbaar zijn. Bij een man als Piet Steenkamp is het geen probleem, die kwam blijkens de fo to’s zelfs weer olijk lachend uit het huis van Willem Aantjes te voorschijn, maar je zou, naast de neutrale foto, toch eigenlijk ook een sikkeneurig kijkende Jaap Boers- ma in het fotoarchief moeten hebben (als illustratie bij zijn besluit om zich terug te trekken als kamerlid), alsook een trio mnfantelijk lachende Jaap Boersma (als illustratie bij zijn besluit om steun te gaan trekken bij de OGEM). Als je weet met hoeveel zorg door een reclamebureau wordt gezocht naar de best bijpassende illustratie voor een waspoederadvertentie dan is het eigenlijk onverantwoordelijk dat het journaal zich op het zoveel gevoeliger terrein van de politiek vaak moet behelpen met maar één portretje van een politicus. noloog-ai jerechtel a het mi» de bekei k over t dat is «i tioloog-ai Igemene •htelijkei e, en leö :reikte al rftijd, ms ;itie. Zijn zoon, Om Prakash, werd op een goede ochtend door de douane van het vliegveld van New Delhi aangehouden wegens het smokkelen van 48 gouden horloges en een grote hoeveelheid gou den pennen. Maar Devi Lal was streng tegen zijn zoon. Op een persconferentie keurde hij diens daden af en vertelde dat „de deuren voor mijn zoon gesloten zijn”. Al met al keert mevrouw Gandhi in de politiek terug op een moment dat de Janata-partij een crisis doormaakt en de oppositiepartijen in het parlement gedu rende de negentien maanden van de Ja nata-regering gebrek aan initiatief en leiderschap hebben getoond. Enige oppo sitie wordt alleen bedreven door dissi denten binnen de Janata-partij zelf. Men verwacht dat mevrouw Gandhi eerst zal proberen om weer de eenheid te brengen in de Congrespartij die momenteel een identiteitscrisis doormaakt. Zij heeft de tijd tot de algemene verkiezingen in 1982. Opmerkelijk is dat onder haar aan hang veel jongeren zijn te vinden die verkiezingsoptochten voor haar hebben georganiseerd. Een van haar campagne leiders vertelde dat de Congrespartij „eerder ïlit jaar heeft gewonnen dank zij de foto’s van mevrouw Gandhi. Nu zij De overwinning van mevrouw Indira Gandhi bij tussentijdse verkiezingen in Chikmagalur, in de Indiase deelstaat Karnataka, heeft haar niet alleen van een parlementszetel verzekerd, maar lijkt ook een bewijs dat zij nog erg populair is. Zij versloeg de 54-jarige Verrendra Pa til van de regerende Janata-partij, een naaste medewerker van premier Morarj i Desai. Voor Patil was deze verkiezings strijd min of meer een thuiswedstrijd want hij spreekt de taal van de bevolking van deze deelstaat en is bovendien ver trouwd met hun zeden en gewoonten. Een nadeel voor hem was dat hij al zes jaar in de politieke vergetelheid was en niet opgewassen tegen de politieke scherpzinnigheid en overtuigende wel sprekendheid van Indira Gandhi. Indira Gandhi was elf jaar lang pre mier van India tot zij in maart 1977 bij de algemene verkiezingen een verpletteren de nederlaag leed. Zij verloor zelfs haar zetel in haar eigen staat Uttar Pradesj, in Noord-India. Voor Indira Gandhi waren dit wellicht de donkerste dagen in haar Politieke carrière, vooral toen zij op be schuldiging van corruptie werd gearres teerd, maar kort daarna werd vrijgela ten. Haar besluit om mee te doen aan de Ise verkiezing in Chikmagalur dat polit dorp Kostalexi. Dit mi 36 jaa n volledii een liefde s-affaire. it hij int de-Kamt kringen in Grieken- ;ze peria land gebruik dat st wel ee eerst log afko, meisjes in een gezin voor een huwelijk in aanmerking ko- men. Na de lang du- rige opsluiting was de vrouw geestelijk en lichamelijk een Haar vier en zusters gearres- 'l s Indira Gandhi nog steeds populair (Van onze redactie buitenland)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3