Ir in zaak-Aantjes Amin bereid leger terug te trekken Raadsverkiezingen Amsterdam in West-Friesland SLM-commissarissen niet tegen ontslag directeur Damiate Pers Israel overhandigt amendementen verdrag laat opera” niet gaan „Regeringsbeleid meedogenloos” D’66-FRACTIELEIDER TERLOUW Dolman: vragen over tegenspraak Van Agt-AIbeda IJmuider Courant Conservatieve motie Rhodesië verworpen I Vangstverbod voor kabeljauw - Westfriesland AAN MINISTER VANCE WEINIG VERSCHUIVINGEN Onderzoek naar praktijken Koster Noodtoestand in Ghana spruyt spruyt spruyt E VROLIJKE KEUKEN o 4 J ^Aanrechtbladen, barbladen of tafelbladen op maat? interbouw bv Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt)_^ Haarlem iH 4 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG NOVEMBER 9 19 7 8 Dj 0 (Van onze redactie binnenland) optreden tijdens de speciale persconferentie in Den Haag. Uit Noordzee i Extra bezuiniging ll/ll jfl •WW Evenwichtiger V stre tera sinj tigs bes! ver; mei gini zuil ken pro ingf vasi mei lich elka A 4 le/cljcén, waal uieT in wecJina; t t'an r I /T m/' naai een paï/u, aaan waal in ae KOOG AAN DE ZAAN. Op een spreekbeurt in Koog aan de Zaan zei D’66-fractieleider Terlouw gisteren, dat het rapport van professor ds. L. de Jong en wetenschappelijk medewerker Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie „talloze vragen” open laat. Terlouw liet weten ook weinig gecharmeerd te zijn van De Jongs W/vz/z/ x 7uel' weel C'e i(Vni)elc) waal n'uf in óu XcnziMéaie /cWnc^aifCn t'ane «ar ■I (ADVERTENTIE) r (Van onze redactie binnenland) ■ü- JAN TERLOUW GROTE HOUTSTRAAT 135 (ADVERTENTIE) GROTE HOUTSTRAAT 135 (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie luchtvaart) 6,7 aanleiding van het rapport-Waaldijk. Dit GROTE HOUTSTRAAT 135 0,70 145,- de brief aan de Surinaamse minister van Economische Zaken, Zuiverloon, naar PARAMARIBO. De raad van com missarissen van de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij (SLM) kan en wil zich niet verzetten tegen het ontslag van de directeur van de SLM, Maes. De raad stelt dat de aandeelhouders hierin het laatste woord hebben. Dit schrijft de raad in een Dolman wil van het kabinet weten hoe deze twee uitspraken met elkaar te rijmen zijn en hoe naar de mening van het kabinet de belasting- en premiedruk zich tot 1981 moet ontwikkelen. Terlouw vindt dat Aantjes roekeloos is omgesprongen met de geloofwaardigheid van de parlementaire democratie en met de gevoelens van mensen, die geschonden uit de oorlog zijn gekomen. Het beeld dat Aantjes op zijn persconfe rentie heeft opgeroepen, vond de D’66- leider „niet overtuigend”. Hij hoopte dat Aantjes in alle rust zal proberen op te schrijven en uit te leggen wat er is ge beurd. „Voor zover ik Aantjes ken, is het ondenkbaar dat zijn motieven even ver werpelijk zijn geweest als zijn daden”, aldus Terlouw. In de motie werd gezegd dat de regering „zichtbaar niet in staat” bleek de voor waarden te scheppen die in Rhodesië zouden leiden tot vrije en eerlijke verkiezin- ACCRA (UPI). De militaire leider van Ghana, luitenand-generaal Fred Akuffu, heeft gisteren de noodtoestand afgekon- digd om een eind te maken aan een staking van overheidspersoneel dat meer geld eist met het oog op de sterke inflatie. Als zij hieraan geen gehoor geven, zullen zij worden ontslagen. Terwijl Akuffu sprak, vlogen straaljagers laag over de hoofdstad Accra en een andere belangrij- Akuffu, die bij een staatsgreep zonder bloedvergieten op 6 juli aan de macht kwam, gelastte in een radiorede alle sta kers vanochtend het werk te hervatten. gen als enige basis voor vreedzame overdracht van de macht In een tweede stemming na een Rhodesiëdebat van twee dagen besloot het La gerhuis de economische sancties tegen Rhodesië te handhaven. Alvorens van kracht te worden moet de uitslag van de stemming worden bekrachtigd in het Hogerhuis. Winston Churchill, 24153 7939 80 958 145 5138 2834 540 3219 WASHINGTON. De Israëlische mi nisters van Buitenlandss Zaken en Defen sie hebben gisteren de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, een lijst overhandigd met amende menten op en vragen over het ontwerp voor een vredesverdrag met Egypte. Men verwacht dat hierdoor het definitieve fiat van Egypte en Israel vertraging zal onder vinden. De twee Egyptische onderhandelaars zijn gisteren in Washington teruggekeerd met nieuwe instructies van president Sa dat. Deze wil een sterkere band leggen tussen de vredesbesprekingen met Israel en een globale regeling voor het Midden oosten dan Israel wenst. Inmiddels heeft de Israëlische radio be kendgemaakt dat men gisteren begonnen DEN HAAG (ANP). Bij de verkiezin gen van de gemeenteraden voor elf nieuw te vormen gemeenten in het oostelijk deel van West-Friesland zijn woensdag weinig of geen verschuivingen voorgekomen ten opzichte van de raadsverkiezingen van mei in dit jaar. De PvdA ging met 0,8 procent achteruit (van 19,8 naar 19,0), het CDA verloor 1,9 procent (van 41,2 naar 39,3) en de WD verloor 1,2 procent (van 13,5 naar 12,3) en D’66, dat nu in vier gemeenten meedeed in plaats van in één in mei, steeg van 0,1 procent naar 3,4 procent. De opkomst kan als vrij redelijk worden gekenschetst: 73,6 procent van de kiesge rechtigde is woensdag naar de stembus gegaan, 0,1 procent minder dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. De verkiezingen waren nodig omdat als gevolg van een ingrijpenede gemeentelijke herindeling in dit gebied het aantal ge meenten met ingang van 1 januari 1979 van 27 wordt teruggebracht naar dertien. In elf van die dertien nieuwe gemeenten werden woensdag verkiezingen gehouden. De grenscorrecties van Enkhuizen en Me- demblik waren zo miniem dat daar geen verkiezingen nodig waren. ke stad, Kumasi, kennelijk om aan te ge ven dat het de regering ernst is. De staking van het overheidspersoneel, die vorige week vrijdag begon, was de jongste protestactie tegen de hollende in flatie die de afgelopen maanden tot 200 pet is gestegen. De ambtenaren en beamb ten eisen meer salaris en toeslagen. Door hun actie ligt het werk in de ministeries, in de havens en op de vliegvelden, stil, terwijl er een noodtoestand in de ziekenhuizen is ontstaan. De elektriciteits- en de water voorziening zijn beperkt. 8,8 4,8 0,9 5,5 Churchill had zich aan gesloten bij de rechtse con servatieven, die een bevel van de partij hadden gene geerd zich van stemming over de vernieuwing van de sancties te onthouden. stemmen 59777 11360 1606 282 327 70 23518 7361 2039 1392 186 101 6976 1446 3113 De raad heeft zijn bedrijfsjurist en diens collega in Amsterdam opdracht gegeven na te gaan in hoeverre een aanklacht kan worden ingediend tegen Koster, de reeds ontslagen adjunct-directeur van de SLM in Nederland. Koster wordt beschuldigd van het ongeoorloofd overmaken van on geveer een miljoen gulden naar de Zwit serse reisorganisatie GEFAU. Dit heeft hij ontkend. In de brief aan de bewindsman wordt verder gesteld, dat wanneer Lammers en Maes worden ontslagen, ook onderzocht moet worden in hoeverre de heer Mungra, de directie-secretaris, bij de SLM gehand haafd kan blijven, vanwege zijn betrok kenheid bij het directiebeleid. De raad is van oordeel dat indien Maes wordt ontslagen ook de heer Lammers ontslag moet worden aangezegd, omdat hij de laatste jaren mede-verantwoordelijk is geweest voor het gevoerde beleid. Lam mers is hoofd van de financieel-economi- sche administratie van de SLM. had overgelaten aan een ander bureau In het rapport wordt het huidige accoui tantskantoor bekritiseerd. Aangezien ee nieuwe accountant ingewerkt moet wet den en het onderzoek zo snel mogelijl moet plaatsvinden heeft de raad van Co» missarissen besloten de eigen accountai de opdracht te geven. Dit staat in een motie die woensdag avond met uitzondering van de WD door alle fracties is aangenomen. Voor het ein de van dit jaar moet het resultaat van de besprekingen aan de raad worden voorge legd. Over de situatie rond het muziekthe ater is in Amsterdam de laatste weken ongerustheid ontstaan. Een van de poten tiële gebruikers, de Operastichting, heeft een aanbod gekregen voor blijvende huis vesting in het Scheveningse Circustheater. Wethouder Vorrink zei, dat zij uit het CRM-standpunt over de financiering van nationale kunstinstellingen niet kon aflei den dat minister Gardeniers het muziek theater per se in Amsterdam wil hebben. „Als zo’n theater echter niet in de hoofd stad komt”, aldus de wethouder”, „dan zal dat zeer ernstige gevolgen hebben voor de culturele centrumfunctie van de stad”. Terlouw had het beter gevonden als pre mier Van Agt de feiten zelf aan de Kamer had meegedeeld. „Genuanceerder en even wichtiger dan dr. De Jong en zijn mede werker Van der Leeuw dat konden en vergezeld van een persoonlijke toets waar op Aantjes, na alles wat hij voor het CDA heeft gedaan, aanspraak kan maken”, al dus Terlouw. De fractieleider vond het onbegrijpelijk dat de ARP Aantjes niet heeft behoed voor wat deze nu is overkomen. Gezien het verzetsverleden van veel AR-mensen, had men volgens Terlouw moeten weten hoe gevoelig een oorlogsverleden ligt. Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim perc. 73,7 19,8 2,6 0,6 0,3 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije 023-263463 per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning Mi van verz raad uur van kei spra tege Drie voor kont gem de e met< de I jong een stele orde gron won D< dien enig Drie wie ling, woo ring BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 41,2 13,5 0,1 1,6 0,3 perc. 73,6 19,0 2,7 0,5 0,6 0,1 39,3 12,3 3,4 2,3 0,3 0,2 11,7 2,4 5,2 De politicus het, ongeveer in dezelfde bewoordingen die hij gisteravond in de televisiezendtijd voor politieke partijen ge bruikte, weinig heel van de opstelling van de regering in deze gevoelige kwestie. Terlouw noemde het regeringsbeleid „onzorgvuldig en keihard" waaruit „mee dogenloosheid" spreekt. Hij vroeg zich af waarom het rapport van het rijksinstituut zonder commentaar van de regering naar de Tweede Kamer was gegaan. Waren er geen getuigen-a-décharge te vinden (die Aantjes' visie eventueel zouden kunnen onderschrijven), aldus Terlouw. Hij vond het niet juist dat in het rapport geen mel- dipg werd gemaakt van verzachtende om standigheden. Het kabinet heeft Aantjes volgens de D’66-voorman „voor de wolven gegooid” wat volgens hem indruist tegen de geest en de regels van de rechtsstaat Terlouw betreurde het dat Aantjes geen mogelijkheid was geboden voor de publi- katie van het rapport zijn visie daarin weer te geven. In Eindhoven zei Van Agt vorige week dat een stabilisatie van de bélasting- en premiedruk zoveel mogelijk binnen bereik moet komen. Om die reden is het nodig dat er niet zeven maar tien miljard wordt bezuinigd. „Die drie miljard verschil zou het mogelijk kunnen maken dat het beslag van overheid en sociale zekerheid op ons nationaal inkomen naar verhouding gelijk blijft”, aldus Van Agt. DEN HAAG. De vangst door Ne derlandse vissers op kabeljauw uit de Noordzee zal zeer binnenkort wor den verboden. De Nederlandse kot- tervissers hebben het voor 1978 toe- gestane quotum kabeljauw bijna op gevist. Minister Van der Stee zei dit gisteren in de Tweede Kamer in het debat over de visserijbegroting. De mededeling van de minister ont lokte de kritiek van de WD’er Blaauw, die zich afvroeg waarom de minister begin dit jaar besloten heeft proeven te nemen met nieuw van- gsttuig om de kabeljauwvangst te ver beteren, terwijl de toegestane vangst- hoeveelheden al vóór het einde van het jaar zijn opgevist Volgens Van der Stee staat dat echter los van het feit dat de vissers nu gewoon te veel hebben opgevist. Het onderzoek is meer op de lange termijn gericht. Van der Stee liet nog eens blijken goede hoop te hebben dat over twee weken eindelijk een Europees visse rijbeleid van de grond komt, wanneer de Europese ministers van landbouw en visserij weer bijeenkomen. LONDEN (UPI). Het Britse lagerhuis heeft giste ren een motie van de con servatieve oppositie ver worpen waarin afkeuring werd uitgesproken over de Rhodesiëpolitiek van La bour. Minister Dajan en minister Weizman wil den niets zeggen na hun onderhoud met Vance. Vice-premier Jadin had eerder la ten weten dat de Israëlische regering voortzetting van de onderhandelingen over een aantal kwesties wil. Een van deze kwesties is het voorgestelde verband tus sen het vredesverdrag en het overleg over de toekomst van de door Israel bezette westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Raad 1978 nov. zetels 157 27 5 0 0 0 68 20 3 2 1 0 20 3 8 Raad 1978 mei stemmen 58692 11642 1503 341 200 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 :/215,- losse nummers f buitenland per Kwartaal kleinzoon van sir Winston S. Churchill, is vanochtend ontheven van zijn politieke functie in de conservatieve schaduwregering, omdat hij bij de stemming over de sancties heeft gerebelleerd. is met de aanleg van een weg in Ma’ale Adumin, een Israëlische nederzetting op de westelijke Jordaanoever, gelegen aan de weg van Jeruzalem naar Jericho. De nieuwe weg loopt naar een stuk grond waar binnen 18 maanden een groot aantal nieuwe huizen gebouwd zullen worden. Vier Israëlische parlementariërs hebben gisteren meegedeeld dat zij op uitnodiging van het Russische vredescomité op 19 no vember voor tien dagen naar de Sovjet unie gaan. Het is voor het eerst dat parle mentariërs naar de Sovjet-Unie gaan. Het is voor het eerst dat parlementariërs naar de Sovjet-Unie gaan sinds de diplomatieke betrekkingen tussen dat land en Israel in 1967 verbroken werd. De vier gaven een verklaring uit waarin zij zeggen dat „het stichten van een recht vaardige en stabiele vreden in het hele Midden-Oosten, waarbij de wettige rech ten en de veiligheid van alle landen en volkeren in dit gebied geërbiedigd worden, de deelneming van de Sovjet-Unie ver eist”. Koning Hoessein van Jordanië, die maandag voor een bezoek van zes dagen in de Bondsrepubliek is aangekomen, heeft gistermorgen tot journalisten gezegd dat er tegen Egypte „bepaalde maatregelen” moeten worden genomen als president Sa dat met Israel een afzonderlijk vredesak koord opstelt. De raad meent dat op korte termijn een grondig accountantsonderzoek moet plaatsvinden. Dit onderzoek zal worden verricht door het huidige accountantskan toor van de SLM, hoewel men dit liever Albeda zei echter dat in de brief van het kabinet aan de Stichting van de Arbeid wel staat dat de totale ombuigingen circa 10 miljard zullen bedragen maar niet dat het 10 miljard moet zijn in de publieke sector. „De orde van grootte van de ombui gingen is aangegeven, maar niet de manier waarop de zaak gevonden zal worden”, aldus Albeda. AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad wil dat alles op alles gezet wordt om te zorgen dat het muziektheater („de opera”) gebouwd kan worden op het braakliggende terrein naast het Okuraho- tel in de Pijp. De onderhandelingen met het rijk over de financiering dienen met kracht te worden voortgezet waarbij uit gegaan moet worden van het standpunt, dat kunstinstellingen met een nationale betekenis op rekening van het rijk komen. rapport is door een onderzoekscommissie, onder leiding van de vice-president van het Surinaams gerechtshof professor Waaldijk, opgesteld na onderzoek van het financiële beleid van de SLM. Opkomst PvdA PvdA-PPR PPR PPR-PSP PSP CDA WD D’66 CPN BP GVP Gem. Belangen Prog. groeper. Diversen Overigen PSP en GVP namen in mei niet aan de verkiezingen deel, nu hebben zij in één gemeente een lijst ingediend. D’66 kwam in mei in slechts één gemeente met een lijst uit, nu nemen de Democraten 66 in vier gemeenten deel aan de verkiezingen. De CPN was in mei in 6 gemeenten met een lijst vertegenwoordigd, nu komen de communisten in alle elf gemeenten uit. Onder diversen zijn opgenomen de Positieve Concentratie in Hoorn, de Volkspartij Obdam en in Wervershoof de partij Zwaagdijker Dorpsbelangen. In Hoorn komt uit een partij Progresief Hoorn '78 en in Wervershoof Progressief Wervershoof. Twee inwoners van Hoorn brengen hun stem uit. Ze maakten gisteren deel, uit van de stemgerechtigden die in elf West- friese gemeenten een nieuwe gemeente raad kozen. NAIROBI (Reuter). President Mi Amin van Oeganda heeft gisteren ver klaard dat hij zijn troepen uit Tanzania zal terugtrekken zodra hij via president Ne meiri van Soedan in diens functie vat voorzitter van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid namens Tanzania de ga rantie heeft gekregen dat dit land nooit Oeganda zal binnenvallen. Er moet ooi beloofd worden dat er geen bewapening van Oegandese ballingen voor het verrich ten van ondermijnende activiteiten zal plaatsvinden. Amin legde deze verklaring af tegenover zijn ministers en diplomaten. Zij warei bijeengeroepen in het internationale co» ferentiecentrum van de hoofdstad Kamp» la. Tanzania heeft vandaag afwijzen! gereageerd op het voorstel van de Oegai» dese president. De Tanzaniaanse rad» had al eerder meegedeeld dat president Nyerere het Libische aanbod om te bemid delen in het conflict van de hand heeft gewezen. In Londen is gisteren bekendgemaak dat een Brits infanterie-bataljon vandaal in Kenia arriveert voor „oefeningen die een routinekarakter hebben”. Van officie le zijde legde men er de nadruk op dat di aanwezigheid van deze troepen niets K maken heeft met het conflict tussen Oe ganda en Tanzania. Eerder had radio-Oe ganda gemeld dat het Britse bataljon in d hoofdstad van Tanzania was aangekomei ter ondersteuning van de Tanzaniaaris strijdkrachten. Stat. 1978 perc. 81,5 - 23,5 3,5 0,6 0,4 0,1 40,8 19,3 3,4 1,5 0,1 0,1 DEN HAAG. Het PvdA-kamerlid Dolman wil vandaag in het wekelijkse vragenuurtje opheldering van premier Van Agt en de ministers Albeda van Soci ale Zaken en Andriessen van Financiën over de extra bezuiniging van drie mil jard die volgens het kabinet nodig is om de belasting- en premiedruk gelijk te hou den. Dolman bespeurt een tegenstelling in de uitlatingen van Van Agt in Eindhoven over dit punt en die van Albeda van vorige week woensdag. leuke dingen voor uw keuken gezellig, Decorette behang 1 bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens en servetten j honderden Flexa kleuren

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4