ZATERDAG VERTONING PAS ONTDEKTE ETUDES DES MOUVEMENTS UIT 1928 Film Totale oeuvre Ivens in Filmmuseum EN The Shout intrigerend Skolimowski-produkt hciarlem amsterdam J 1 X T Filmhuizen J r s I Fel requisitoir tegen heksenprocessen van Christenen Haxan en Nosferatu: klassieke horror Zinnemann doet verslag van een emotierijke vriendschap 1 DAMKATE KERSTREIS LONDEN 1978 I "n r i Andrej Wajda Prachtig spel Fonda en Redgrave in Julia 13 FILM NOVEMBER 1 0 19 7 8 VRIJDAG nt i leuke houten ümsnoasB - het feit, I i leuke r Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. Charles Boost M s er van emen: van de uit de in, zoals zie ook I Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem. Tel. 023-313150. Ai i bij ons i keuze NT. De feestvieringen rond Joris Ivens, die deze maand zijn tachtigste verjaardag viert en tege lijk het feit herdenkt dat hij vijftig jaar „in het vak” zit waarover wij eerder deze week al schreven zijn langzamerhand op gang geko men. Maandag was de juist van een reis door China teruggekeerde cineast aanwezig bij een voorbezichtiging van de (reizende) tentoon stelling over zijn leven en werk die in de hal en het trappenhui^ van het Filmmuseum staat opgesteld en die vanaf morgen geopend is. Bij die voorbezichtiging vond de eerste vertoning in Nederland plaats van het filmpje „Etudes des Mouvements”, geïnspireerd op het Parijse verkeer, dat Ivens in 1928 maakte en dat pas onlangs is opgedoken in het filmarchief van de DDR. tief be- 250.- op van ord. En leien. eugde Bijzonderheden: Vertrekdatum: 22 DECEMBER 1978 - 18.30 uur Reisduur: 5 dagen nÜnrinnnnnrtÖnritinOürïnQDQQGÜDnDDDDGÜGODGÜDQÜGDGnnDnüüünüQDÜGÜGQQüQGGGDGODGDaDCJODDDDDQDOOOOOODOOOOOOOtDOOODDQDOOOOODDDOriOnnDOnnonnOODDGQDDOOOQDnDDDDüaDnO Reissom - "Tnft Inbegrepen: 1 ord olifant p waaier tldje In samenwerking met reis- en passagebureau Hoyman Schuurman organiseren wij speciaal voor onze lezers een De enige Haarlemse première en tege lijk een van de beste films van dit jaar vinden we in Studio met „Julia" van de Amerikaanse regisseur Fred Zinneman. Ondanks de titel is niet Julia de voor naamste figuur in de film maar de beken de Amerikaanse toneelschrijfster Lillian Hellman. Zij schreef onder meer een bun deltje herinneringen „Pertimento”, waar in een van de verhalen Julia heet, de naam van haar beste vriendin. Het IJmond Filmcircuit, waarvan de filmhuizen Velsen en Heemskerk deel uit maken, vertoont deze week een klassiek horrorprogramma, bestaande uit twee zwijgende films, Haxan van Benjamin Christensen en „Nosferatu” van Murnau. nalstraat 25, IJmuiden en vrijdag in film huis Heemskerk, Handelstraat 93. Filmhuis Haarlem vertoont volgende week woensdag in het DAC, Ripperda- straat 13a om 20 uur, donderdag in het Plein, Schalkwijk om 21 uur en vrijdag, zaterdag en zondag in het Melkwoud, Zijl straat 63 eveneens om 21 uur, de Poolse film De mens uit Marmer van Andrej Wajda, waarin interne politieke gebeurte nissen tussen 1956 - opstand in Warschau, die werd onderdrukt door Poolse en Russi sche militairen - en ongeveer de tegen woordige tijd, de handeling beïnvloeden. Het is het verhaal van een studente die in ’67 op de Filmacademie een eindexamen- werkstuk wil maken over een man die volgens journaalbeelden en de restanten in een museum van een onafgemaakte standbeeld eens grote populariteit moet hebben gekend. Bij haar onderzoekingen naar meer bijzonderheden over deze man die slechts „in marmer” schijnt te bestaan, Film Inn Zandvoort vertoont vanavond en morgenavond in de Openbare Biblio theek, Prinsesseweg 34, om 21 uur, de geestigironische film Smile van Michael Ritschie, een soort gespeelde reportage rond een schoonheidswedstrijd van colle ge girls, waaraan ter compensatie van de ijdelheid ook een intelligentietest is ver stuit ze op allerlei moeilijkheden waaruit de studente moet concluderen dat ze aan een niet-gewenst project bezig is. In het Melkwoud dit weekeinde Müriel van Alain Resnais. Filmhuis Alpha, C. H. Moensstraat 5, Beverwijk, vertoont volgende week don derdag twee films van een andere Pool die inmiddels tot Fransman is genaturali seerd, Walerian Borowozyk. In Une Col lection particuliere laat hij een verzame ling erotisch speelghoed en mechaniekjes zien om daarna in Contes Immoraux enige tegen de pronografie leunende erotische verhalen op onavolgabere wijze in prachti ge suggestieve beelden te vertellen. Woensdag onder andere „Indonesia Calling” (1946), de film waarover zoveel te doen is geweest omdat Ivens de kant van de Indonesische Republiek koos tegen de voor genomen militaire acties van Nederland, en donderdag is gewijd aan China waar Ivens al in 1938 present was om het verzet van de Chinezen tegen de Japanse invasie vast te leggen in „The 400 Million”. Om daarna twintig jaar later terug te keren teneinde de roerige situatie omstreeks 1960 in het bevrijde China weer te geven in „6000 Million with You”. De filmvoorstellingen hebben vanaf zaterdagmiddag tot en met vrijdagavond 1 december dagelijks plaats. Gedu rende de weekeinden aanvang 14 uur, op werkdagen aanvang 19.30 uur. De tentoonstelling is iedere dag in die periode te bezichtigen van 12 tot 17 uur en tijdens de avondvoorstellingen. Het Nederlands Filmmuseum is ge vestigd Vondelpark 3, Amsterdam. Vervolgens op dinsdag Ivens’ Amerikaanse periode gedurende de oorlog met „Power and the Land” over de elektrificatie van het platteland en „Our Russian Front”, een compilatiefilm van journaalopnamen over de Duitse inval in Rusland. werkt zijn („Heien", „Nieuwe Architectuur”). De tijd ook waarin Ivens naar Rusland trok en daar in opdracht „Komsomol” (Lied van de Helden”) maakte. ig met de posit*’ Wi geven natuu# m ontvangt Zelfs het kleine Afrikaanse Togo is met De Rat vertegenwoordigd op Cinéstud, het internationale studentenfilmfestival dat deze maand voor de zesde keer in Amster dam wordt gehouden. Van 16 tot 23 no vember zijn in het Kriterion-theater 101 korte en langere films te zien. Tijdens een marathonvoorstelling in de nacht van za terdag op zondag worden de eerste films van de Italiaanse cineasten Visconti, Bel- locchio en Bertolucci vertoond. De bewegingsstudie werd nog voor De Brug gemaakt en is dus in feite de eerste proeve van filmactiviteit, die de jubilerende filmer afleverde. Als men De Wigwam niet meetelt die de 13-jarige Joris in samenwerking met de hele familie in de omgeving van het ouderlijk huis maakte. Een jeugdgrapje, maar niettemin is ook deze film opgenomen in het programma dat zaterdag het retrospectief in het Amsterdam heeft deze week drie lichtgewicht premières waarvan er twee „The Shout" en „Kentucky Fried Movie" in de al weer achter ons liggende Utrechtse Cinemanifestatie geïntroduceerd zijn. „U de mogelijkheid bieden om de Kerstdagen eens anders dan anders door te brengen dat is de gedachte achter deze KERSTREIS NAAR LONDEN. Denkt U zich eens in deze metropool aan de Theems te ervaren met de schitterende Kerstverlichting en de bijzondere sfeer die daar vanuit straalt. De Big Ben, de parlementsgebouwen, Westminster Abbey, de etalages van de bekende winkels, zoals Harrod's, Liberty's, Marks en Spencer, Selfridges, alles is aangepast aan deze speciale gelegenheid. Na de oversteek per nachtboot van Vlissingen naar Sheerness en een rondrit door Londen, rijdt U naar het Tower Hotel, aan de rivier gelegen, waar U 3 nachten zult verblijven. Die zelfde avond scheept U zich in aan boord van het schip de „Silver Baracuda" voor een „Special Thames River CruiseAan het begin van de rondvaart over de rivier de Theems ontvangen wij U met champagne, terwijl een Engels koor Kerstliederen ten gehore brengt. Ook aan boord krijgt U een souper, inklusief een karaf wijn en een 3-persoons band verzorgt de dansmuziek. U bezoekt Windsor met het beroemde Windsor Castle en geniet van een gala-diner in het „Beefeater' -restaurant met amusement, gratis wijn en bier, en gelegenheid tot dansen. Een excursie door de Kerstverlichte straten, een Kerstlunch met minstreels en een Kerstdiner in het Tower Hotel maken ook deze dag onvergetelijk. Op de vijfde en laatste dag reist U terug via Dover en Oostende en in Antwerpen volgt het afscheidsdiner in Kerststijl. „Straight Time”, de première deze week van Tuschinski I is een in zijn soort goed gemaakte hoewel niet overrompelende film over een ex-veroordeelde (Dustin Hoffman) die „on parole” vrijgelaten is, maar gehinderd wordt door de „parole officer” bij wie hij zich telkens moet mel den. In een woedebui valt hij de man aan en van dat ogenblik is hij weer een gezoch te misdadiger. Hij vervalt in zijn vroeger leven van bankrover, pleegt met vrienden een overval waarbij alles verkeerd gaat en de ex-gevangene opnieuw gedwongen wordt voor goed op de vlucht te blijven. bonden. Een door humor verzacht cynisch beeld van Amerikaanse zeden en gewoon ten, gemaakt door dezelfde regisseur die The Candidate, met Robert Redford, maakte. Zienema Oktopus in Amsterdam organi seert van 8 tot en met 19 november een Johan van der Keuken-festival. In deze periode kan men, uitgezonderd op maan dag en dinsdag, op Keizersgracht 138 om 12, 14 en 20 en 22 uur films van Van der Keulen zien. De duivelsfilm „Het tweede Omen” is in Lido gebleven, Moord op de Nijl” in Luxor en „Greasé” in Palace. De opzienba rendste nachtvoorstelling is in Roxy waar „Cousin, Cousine” draait, een internatio naal toegejuichde nieuwe „trend” in de Franse film. Voor de kinderen is in Palace nog „Zorro de Ontembare". Het materiaal voor zijn film die in het Deens „Haxan” o Haxan” heette, ontleen de Christensen naar zijn zeggen uit de verslagen van ontelbare heksenprocessen uit de vijfiende, zestiende en zeventiende eeuw, maar hij vermeed de sensationele en pornografische kant van zijn onderwerp en kwam door aankleding en verzorgd camerawerk tot beelden, die aan Jeroen Bosch, Breughel en Goya herinneren. Nier zoner reden noemen zommige filmkenners „Haxan” een voorloper van Dreyer’s „Je anne d’Arc, terwijl Ado Kyrou, groot ken ner van het fiomsurréalisme tot de uit spraak kwam dat Christensen’s meester werk een fel requisitoir was tegen de mis dadige kerk met zijn inquisitie en martel werktuigen. lian reist door naar Moskou en Julia wordt later vermoord door de nazi’s. Dit trieste verhaal tegen de achtergrond van stervend Europa is door Zinneman emotioneel en tegelijk met gevoel voor spanning en „suspense” (hij maakte ten slotte „High Noontot een boeiende en tegelijk gevoelige film gemaakt waarin Jane Fonda een voortreffelijke rol speelt als Lillian en Vanessa Redgrave op aan grijpende wijze een eenzame strijdster is tegen de barbaren die bezig zijn naar de macht in Europa te grijpen. Als Lillian’s man, detective-schrijver Dashiell Ham- met, speelt Jason Robards een kleine maar onvergetelijke rol. „Kentucky Fried Movie” (City 7), aange- kondigd als „de grote Bescheurfilm” is een aaneenschakeling van kortere en langere sketches die de bedoeling hebben ironisch te reageren op gemakkelijk te ridiculise ren onderwerpen als de televisiereclame, bepaalde filmgenres (karatefilms, ram penfilms) en bioscoopaankondigingen van te verwachten films. Men moet van zeer goeden huize komen om aan deze al vaak in het belachelijke getrokken verschijnse len nieuwe humoristische kanten te ont dekken en regisseur Landis en zijn scena rioschrijvers) bezitten niet het talent om nieuwe wegen te bewandelen en nieuwe grappen aan de reeds bestaande toe te voegen. Ze vervallen in herhalingen en in verschraalde geestigheden en worden zélfs uitgesproken vervelend in hun veel te lange parodie op de karatefilm. Een enkele maal valt er natuurlijk wel eens te lachen om een dwaze overdrijving, maar over het algemeen ziet men de grap lang van te voren aankomen en wat bedoeld is als een „crazy show” wordt een nogal tamme lach film. „The Shout" daarentegen is een uiterst intrigerende verfilming door de Pool Jerzy Skolimowski van een kort verhaal dat Robert Graves ook auteur van „I Clau dius” in 1926 schreef en dat als bijzon derheid een psychopaat introduceerde dip met zijn stemgeluid verwoestingen kan aanrichten en zelfs naar hij beweert een mens kan doden. Deze Crossley (Alan Bates) wordt geïntroduceerd bij een cricketwedstrijd als hij toegewezen wordt aan de eigenlijke scheidsrechter (Tim Cur ry) om deze in het scorehokje te assisteren. Samen kijkend en de score bijhoudend vertelt Currey het verhaal van zijn bijzon dere gave aan de referee die eigenlijk de rol van de schrijver Graves vervult. Skolimowski is op zijn best als hij met een ironische blik kijkt naar zo’n echt Engelse sport als cricket of een Engels echtpaar onder de loep neemt zoals het in het verhaal van Currey voorkomt, hij (John Hurt), kerk-organist met als hobby het experimenteren met geluidseffecten in een in het huis uitgespaarde klankstudio, zij een lieve maar verveelde huisvrouw, die een gemakkelijke prooi wordt van Cur rey’s verleidingstechniek. Wel moet Skoli mowski zijn uiterste best doen een film te vullen met de schaarse gegevens van au teur Graves in zijn kort verhaal „The Shout”, maar het lukt hem in grote trek ken wel de spanning en het plezier er in te houden, waaraan in niet geringe mate de fraai verzorgde beelden en het onderkoel de spel van de acteurs bijdragen. „The Shout” draait in Alhambra I. De Deen Benjamin Christensen (1879-1959) week in 1922 enigszins af van de macabere speelfilms die hij gewoonlijk maakte, met een semiwetenschappelijke documentaire die hij „De Hekserij door de Eeuwen” noemde, een soort geschiedenis dus van de bovennatuurlijke wezens die in de loop der eeuwen bezit hebben geno men van de mensen. Niet minder bekend uit de filmhistorie is „Nosferatu”, eveneens uit 1922, de eerste complete verfilming van de roman „Dra cula” van Bram Stoker en voorloper van het Duitse filmexpressionisme. Hoewel Murnau bij de enscenering van zijn film geen gebruik maakte van fantastische of gedeformeerde decors, maar een realisti sche omgeving koos, die door de fotografie Van cameraman Fritz Anro-Wagner iets surrealistisch meekreeg. Max Schreck speelt de vampier Nosferatu in een opmer kelijk masker, met een kaal hoofd, lange vingernagels en vleermuis-achtige oren. Horror dus in grote stijl. Dit stijlvolle programma is dinsdag en woensdag te zien in fümhuis Velsen, Ka- „Julia” zou een bedachte thriller kunnen zijn maar we moeten aannemen dat de beschreven gebeurtenissen zich exact zo hebben afgespeeld als de schrijfster ze op papier zette. Lillian is haar leven lang een geëngageerde vrouw geweest net zo, alleen iets minder emotioneel, als haar jeugd vriendin Julia, die het opkomend fascisme en nationaal-socialisme in Europa van dichtbij meemaakt als ze in Wenen bij Freud studeert. Als de drukke correspondentie tussen de vriendinnen lange tijd stagneert doordat geen berichten uit Oostenrijk binnenko men, reist Lillian naar Wenen waar ze haar vriendin in een ziekenhuis vindt. Tijdens de arbeidsonlusten in 34, die aan de moord op de Oostenrijkse kanselier Doll- fusz voorafgingen, is Julia zwaar gewond geraakt, ze heeft hoofdletsel en een been is geamputeerd. Via een briefje verzoekt ze Lillian voor haar eigen veiligheid de stad zo gauw mogelijk te verlaten. Een jaar later is er pas een tweede ontmoeting, ditmaal in Berlijn waar Lillian haar vrien din een gesmokkeld geldbedrag kan over handigen, bestemd voor de kas van een groep anti-nazisten. Het is de laatste keer dat de vriendinnen elkaar ontmoeten. Lil- Joris Ivens vliegt in 1930 over de Zuider zee om de afsluiting te filmen. Dustin Hoffman in Straight Time (Tuschinski I, Amsterdam) Filmmuseum opent, dat het totale oeuvre van de meester omvat. Dit eerste in chronologische volgorde opgebouwde programma begint met De Wigwam (1911), daarna „Etu des des Mouvements” (1928) en vervolgens De Brug (1928), de speelfilm Branding (1929), die evenals het daaropvolgende Regen (1929) in samenwerking met Man- nus Franken tot stand kwam. De voorstelling zaterdag wordt besloten met Nieuwe Gronden waarin het eerder gemaakte Zuiderzee (1033-’33) aangevuld is met beelden van voedselvernietiging in de crisisjaren, die het landwin- nen in de Zuiderzee aanvechtbaar moeten stellen. Daar mee is een beginperiode afgesloten en krijgen we in het programma van zondag enige zogenaamde sleutelfilms te zien, films die van beslissende invloed op Ivens’ verdere ontwikkeling zijn geweest: de grote bedrijfsfilm voor Philips, Eindhoven getiteld „Philips Radio” uit 1931 en vervolgens twee films van opstand en verzet: „Misère au Borinage” (1933) over de arbeidsonrust in het steenkolen gebied van de Borinage en „Spanish Earth”, de befaamde documentaire over de Spaanse Burgeroorlog uit 1937, met cotnmentaar van Ernest Hemingway, een film die veel opwinding en bijval veroorzaakte. Het programma van maandagavond gaat wat terug in de tijd, de periode 1929-1932 waarin Ivens in opdracht van de Algemene Nederlandse Bouwvakarbeidersbond de grote documentaire „Wij Bouwen” maakte, waarvan en kele onderdelen in afzonderlijke afgeronde filmpjes ver- per persoon: f (toeslag éénpersoonskamer 71,-) Verblijf in het Tower Hotel op basis van een 2-persoonskamer met bad, toilet, kleurentelevisie en Theemszicht, aan boord op de heenreis accommodatie in stan daardhutten, alle maaltijden en dranken vanaf het ontbijt aan boord op de heenreis tot en met het diner op de terugreis, vervoer Haarlem (Frederikspark)Londen v.v. alle genoemde excursies, Nederlandse begeleiding (bij voldoende deelname) en een bagage- en reisongevallenverzekering. Regie-aanwij- zingen voor de deelneem sters aan de schoonheids wedstrijd in Smile. (Film Inn Zand voort). Met de Franse gangsterfilm „De Dood van een Ploert”, hoofdrol Alain Delon, op maandagavond en in de nachtvoorstellin- gen en Disney’s „Peter en Elliott de Draak” op de matinees heeft Studio deze week een uitgewogen programma voor uiteenlopende smaken te bieden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13