Gelijktijdige behandeling subsidieregeling met nota Kunstuitleen Modern Pools werk sensatie voor oor r Streven naar harmonie in kleden en keramiek Willem Nijholt kreeg Johan Kaartprijs k minder... Vogelleven in zachtmoedige keramiek Kikkers en vissen van Felix van de Beek in Haarlemse Vishal «■i Hanne Meijer-de Heer bij anthroposofen Beuys wisselt Duitsland in voor Wenen Sluierstaarten tu altijd Winterjassen 15 NOVEMBER VRIJDAG 1 0 19 7 8 KUNST 14 Bontjassen en lammy-coats w "'ïl' Minister stelt standpunt ASK uit (Van onze Haagse redactie) JOHAN VAN KEMPEN '23) 31584 Hanne Meyer-de Heer begon aanvanke- CEES STRAUS (ADVERTENTIE) moment maillo! eciaalzaak an extra ).a. uitOrlo Hen sokker >or de vroti aby en 3 beenmo® Nijholt kreeg de onderscheiding (een bronzen beeldje van Johan Kaart) voor zijn prestaties in het algemeen en zijn rol in de musical „Foxtrot” in het bijzonder. Volgens het juryrapport staat Nijholt in het lichte genre op „eenzame hoogte, om dat hij zowel acteren, dansen als zingen tot in de perfectie beheerst". Willem Nijholt is onder andere verbonden geweest aan het Nieuw Rotterdams Toneel, het gezelschap Theater en de Nederlandse Comedie. De laatste jaren maakte hij naam met zijn optreden in de musicals „Wat een planeet” van Annie M. G. Schmidt en „Een kanni baal als jij en ik” van Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Sinds vorig jaar speelt hij de hoofdrol in „Foxtrot”, eveneens een geesteskind van Annie M. G. Schmidt. (Van onze correspondent in Bonn, Henk Amesz) BONN. De beroemde Dusseldorfse kunstenaar Joseph Beuys gaat de Bonds republiek verlaten. Hij wordt hoogleraar aan de academie voor toegepaste kunst in Wenen. De in 1921 geboren Beuys gaat weg uit West-Duitsland omdat hij het gevoel heeft dat „hier niets meer beweegt en er geestelijk geen vooruitgang is”. Joseph Beuys gelooft in de „totale creati viteit van ieder mens”. Daarom gebruikt hij voor zijn kunstwerken „abnormale” materialen als boter, honing, vilt en vet. Hij deed mee aan de happenings van de Fluxus-groep. In Aken vulde hij bijvoor beeld een concertvleugel met bonbons, ei- kebladeren, waspoeder en andere ingre diënten. Mevrouw Gardeniers deelde dit donder dag mee tijdens de mondelinge beant woording van vragen van het PvdA-Twee- de-Kamerlid Aad Kosto. In de memorie van toelichting bij haar begroting kondigde de bewindsvrouw in september al aan de aankoopsubsidierege- ling met ingang van 1 januari 1979 te willen afschaffen. Zij had hiertoe besloten op basis van een advies van de Raad voor de Kunst, die bij bestudering van een rapport van de Amsterdamse Boekman- stichting over de effecten van de ASK concludeerde dat de regeling onvoldoende beantwoordt aan de belangrijkste doelstel ling: een groter aantal mensen stimuleren tot het kopen van kunst en met name ook de minder draagkrachtigen. Gebleken was dat de rijkssubsidie de mogelijkheden om kunst te kopen voornamelijk bevordert bij De verbeeldingswereld die Hanne Meij er-de Heer schept, staat vaak in nauwe relatie met het kosmische gebeuren. Bij haar staat de mens centraal, maar het is een wezen dat aan alle kanten de invloed van de ruimte ondergaat. Ook in zijn rela tie tot de natuur is de eenwording met de omliggende wereld zichtbaar gemaakt. Je vindt hier de wens tot een oprecht samen gaan van alle elementen die hun perspec tief in een ideale wereld krijgen. In zijn verhouding met andere mensen laat de kunstenares haar centraal geplaat ste „hoofdfiguur” soms gedaanteverwisse lingen ondergaan die sterk afhankelijk zijn van wat die anderen te bieden hebben. Ze zoekt naar wederzijdse raakvlakken die mensen kunnen verenigen. Ook hier is de wil tot samengaan met de ander voor opgesteld, een pleidooi voor het harmonie model om het populair uit te drukken. Er komt op deze expositie in het infor matiecentrum nog een verrassend aspect van het werk van de Bloemendaalse aan de orde, namelijk dat van haar keramiek. Hanne Meijer-de Heer maakt kostelijke figuurtjes in een sterk-figuratieve stijl die allemaal met maskers op lopen. Onder dat masker waarmee de rol tot uiting komt die ieder in de maatschappij speelt is de ware hoedanigheid van het bewuste wezen te vinden. Het zijn heel aardse figuurtjes die met een bijzonder soort humor worden neergezet. Daarnaast maakt ze monogetinte beeld jes die meer haar beschouwelijke kijk op de mensheid laten zien. Meer dan de mas- kerpoppen sluiten deze beeldjes aan op de inhoud van de wandkleden, maar het is verrassend om te zien dat de kunstenares, hier bezig in driedimensionale vorm, plot seling veel beter overweg kan met de ex pressie die soms aan de wandkleden ont breekt. Een boeiende expositie derhalve. (Tot en met 22 december, op maandag van 20-22 uur, dinsdag van 10-12 uur en. vrijdag van 14-17 uur). De Raad voor de Kunst adviseerde de minister daarom de gelden voor het bevor deren van sociale kunstspreiding te be stemmen voor de kunstuitleen. Uit een later verschijnend rapport over kunstuit- leencentra, „Huren van kunst”, bleek ech ter dat ook diegenen, die gebruik maken van kunstuitleen, behoren tot de categorie, die reeds gemotiveerd is en meer dan gemiddeld inkomen heeft. Ondanks de toezegging van minister Gardeniers om met haar definitieve be sluitvorming rond de afschaffing van de ASK (een regeling waarbij het Rijk 20 procent subsidie verleent op het aankopen van kunstwerken tot een maximumbedrag die groep mensen, die al gemotiveerd zijn om kunst te kopen en relatief veel te beste den hebben. van 240 gulden) te wachten tot de discussie over het gehele kunstuitleenvraagstuk aan de hand van de nota, diende de socialist ir In 1969 maakte Hanne Meijer-de Heer dit wandkleed dat ze de naam Drie Zusters meegaf. Het is te zien op de kleine overzichtsexpositie die ze momenteel heeft in het informatiecentrum van de Anthroposofische Vereniging in Haarlem. Het CDA-kamerlid mevrouw Evenhuis vond deze motie, die volgende week dins dag in stemming komt, dan ook overbodig. Niettemin lijkt de motie een kans te maken te worden aangenomen, omdat ook de WD weinig gelukkig is met het beleid van de minister. Mevrouw Kappeyne van de Coppello legde er donderdag nog eens de nadruk op dat het onaanvaardbaar is dat de bewindsvrouw in haar financiële beleid vooruitloopt op de afschaffing van de ASK, terwijl er nog een principiële discus sie over gehouden moet worden. Omdat de minister inderdaad voor het volgend jaar reeds van de ASK beschik baar gekomen gelden heeft laten overhe velen naar de kunstuitleen, zal zij zo kondigde zij in de Kamer aan een be zoek aan de minister van financiën moeten brengen om hem „toestemming” voor her nieuwd overleg met mogelijke financiële consequenties te vragen. In dit verband sprak zij haar vrees erover uit dat de behandeling van de CRM-begroting door „calamiteiten” wel „over het jaar zal wor den heengetild”. Kosto toch een motie in, die overigens vrijwel hetzelfde beoogt. In een omgeving waar het niet overloopt van galerieën en andere expositiemoge lijkheden wreekt zich dat tekort natuur lijk voor debutanten in de eerste plaats, zodat de stellingname van het cultureel centrum op het juiste tijdstip komt. De huidige tentoonstelling van keramiek van Marja Bolt en etsen van Henriette S. is daar een goed voorbeeld van. HAARLEM. Het Frans Halsmuseum volgt sinds enige tijd een aantal ontwikke lingen in de fotografie die op een verras sende wijze tot uiting worden gebracht. Al eerder werd het werk van Piet van Leeu wen getoond, terwijl met Oscar van Al- phen een heel andere weg werd ingesla gen. Was bij Piet van Leeuwen een sterk conceptuele inslag te vinden (conceptueel in die zin dat hij terugging naar de beginja ren van de fotografie om aan te geven hoe toen de geschiedenis haar verloop zou krij gen) en was er bij Van Alphen sprake van een documentair onderlegd commentaar HAARLEM. Na in vijf andere steden te hebben geconcerteerd, heeft het Pools Kamerorkest gisteravond zijn Nederland se toemee in Het Haarlems Concertge bouw besloten. Je zou er meer belangstel ling voor hebben verwacht, nu de roem dit nog slechts zes jaar bestaande ensemble eigenlijk al was vooruitgesneld. Want overal waar zij komen, oogsten deze Pool- se musici onder leiding van Jerzy Maksy- miuk evenveel bijval. En dat is begrijpe lijk, zoals men tenslotte ook hier kon constateren. Van Marja Bolt zijn in het Cultureel Centrum in Zandvoort onder meer deze vogels in Frans steengoed en nesten in wit steengoed te zien. op politieke situaties, in de Vishal is thans nog het werk te zien van Felix van de Beek, die zoekt naar een grafische uitwer king van wat hij fotografisch heeft vastge legd. Van de Beek werkt met levend materiaal waarvan hij de ontwikkelingsfase eerst in foto’s vastlegt en deze vervolgens op haar grafische inhoud onderzoekt. Hij heeft een bak ontworpen waarin kleinere waterbas sins kleine visjes (zogenoemde sluierstaar ten) rondzwemmen. De eerste serie laat in een aantal fasen steeds meer vissen in de bakjes zien, ter wijl de achtergrondkleur van licht naar donker verschuift. Hetzelfde, maar dan met kikkers op een veel grotere oppervlak te, gaat opeens veel sterker spreken. Het ingrijpen van de kunstenaar is hier be perkter, de kleur en de tekening van de kikker werkt al grafisch genoeg. Er zit een zekere beeldverliefdheid in deze bladen, er komt een soort van consta tering bovendrijven dat de rol van de maker ondergeschikt blijft. De vraag rijst waar die rol zijn oorsprong vindt. Wil de kunstenaar in deze serie alleen het esthe tisch belang aiantonen of duidt hij op een aantal dierkundige processen. Felix van de Beek’s opvattingen laten zich nog het beste vergelijken met die van Sjoerd Buis man die ook processen in de natuur op een onbewogen manier aantoont, zonder daar veel commentaar aan te geven. (De expositie is nog tot en met dit week einde te bezichtigen, morgen van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur). CEES STRAUS Het zijn twee jonge kunstenaressen, bei den afkomstig uit Amsterdam maar dat is zo’n beetje het enige wat hen bindt. De keramiek van Marja Bolt heeft namelijk een fantastisch-realistische ondertoon ter wijl Henriëtte S. zich expressionistisch uit drukt. Marja Bolt, die met deze expositie voor het eerst naar buiten treedt, komt van de Rietveld-academie in Amsterdam. Haar belevingswereld wordt bevolkt met vogels. Het vliegen, het klapperen van de vleugels, het koesterende dat ze oproepen om hun nest te beschermen, het heeft allemaal haar voorkeur. Ook het nest zelf met de eieren kiest ze veel als onderwerp waarbij de inhoud vaak een hele gedaanteverwis seling ondergaat. Er zijn kleine series ge maakt van eieren, eerst nog geheel gaaf, die plotseling pootjes en een snavel krijgen om vervolgens de eerste, schuchtere flad- derpogingen te doen. De maakster is be gaan met het jonge grut, een duidelijke keus voor het prille leven dat zachtmoedig wordt neergezet. Behalve in de raku-techniek die ze toe past voor de grote beelden, werkt Marja Bolt afwisselend met grove chamotte of in wit en Frans steengoed. De grove chamot te heeft haar eigen werkwijze en bijbeho rend resultaat, maar de wil om tot verfijn de vormen te komen laat zich in het steen goed beter uitdrukken. De beeldjes moe ten het qua kleur van de glazuren hebben, er wordt niet met de verf „getekend”. Desondanks zijn ze erg gedetailleerd van structuur. Een tweede activiteit van Marja Bolt is het werken in hout, iets dat haar aanmer kelijk meer problemen oplevert. De fan tastische stijl maakt hier plaats voor nogal traditionele opvattingen, die gedeeltelijk wel grappig zijn, maar als geheel toch minder lang kunnen boeien dan de kera- miekplastiek. Haar onderwerp in hout is vaak de menselijke figuur, waarvan ze alleen de grote lijnen neerzet. Samen met de grote en kleine keramische beelden biedt het de kunstenares een scala van mogelijkheden die ieder voor zich nog een verdere uitwerking kunnen krijgen. Bij Henriëtte S. doet zich in de etsen een merkwaardig contrast voor. Ze werkt naar een verstilde, intieme sfeer toe, vaak met een romantische hang waarvoor ze het menselijk lichaam als expressiemiddel ge bruikt. In plaats van een poëtische uitwer king daarvan is haar lijnenspel scherp en hard en werkt ze er ieder gevoel voor toon 3 de voet uit. Sommige technische oplossingen ko men nogal raadselachtig over, het is ook vaak de vraag of de hier toegepaste tech niek de meest adequate is. Henriëtte S. geeft vaak blijk van een rijke ideeënwereld die haar technisch kun nen voorbijsnelt. Daardoor ontstaan soms flitsen van die ideeën die alleen heel in de verte de werkelijke kracht en intensiteit krijgen die bedoeld wordt. Een enkele keer, als van de harde en hoekige lijn wordt afgeweken, barst er opeens een stroom van emoties los die door de kunste nares maar nauwelijks gekanaliseerd kan worden. Op die momenten wordt alle recht aan de integriteit van de maakster gedaan, maar het zijn te schaarse momenten. Te vaak verhult de techniek hier de werkelij ke achtergrond van waaruit wordt ge werkt. (Tot en met 26 november, dagelijks van 14-17 uur, op maandag en dinsdag geslo ten). zeer verfijnde borduren haar wel tot een sterk gedetailleerde uitwerkingswijze. In het recente werk stapt ze soms van de borduurtechniek af en weeft ze met war me okertinten haar voorstellingen. De vormwereld wordt hier veel meer geab straheerd, er komt meer ruimte voor de beschouwer om zelf zijn fantasie aan te wenden. Deze kleden zijn uiteraard min der verfijnd dan de geborduurde wandkle den, maar het zou best kunnen dat, wan neer expressie hier meer verdiept zou wor den, ze van een van grote schoonheid kun nen worden. HAARLEM. Hoezeer de sfeer van een tentoonstelling bepalend kan zijn voor het oordeel over het geëxposeerde werk, valt goed te illustreren met de geborduur de wandkleden van Hanne Meijer-de Heer. In het afgelopen voorjaar deed ze mee met de groepstentoonstelling van Kunst Zij Ons Doel in de Haarlemse Vis hal. Ze was toen net een nieuwe weg ingeslagen, maar bracht ook nog oud werk in. Het resultaat kwam in het nogal rom melige geheel van de qua kwantitatief overbelaste tentoonstelling nauwelijks uit de verf. Nu heeft de Bloemendaalse kunstenares een kleine overzichtsexposi tie in het informatiecentrum van de Anth roposofische Vereniging (Floraplein 27 in Haarlem) waar hetzelfde werk hangt, maar in een veel betere context die plotse ling aan haar werk een veel groter belang geeft. Hoe overrompelend was het niet, om aan het begin van hun programma kennis te maken met het concert voor strijkers van de hedendaagse Poolse componiste Grazy- ma Bacewicz, dat vooral in de eerste twee van de drie delen zowel qua vertolkingsin- stensiteit als vanwege de boeiende strek king van deze neoklassiek gerichte compo sitie een sensatie voor het gehoor oplever de. Eigenlijk zijn de rond de twintig strij kers van het Pools Kamerorkest stuk voor stuk virtuozen, die het in haast griezelig gedisciplineerd samenspelverband onder hun zo uiterst beweeglijke dirigent steeds tót verbazingwekkende prestaties bren gen. De klank van het totaal en evenzo van de binnen het orkestspel solistisch ge brachte partijen, is vooral in het pianisssi- mo fabelachtig mooi en daarnaast nog eens enorm van expansie-mogelijkheden. Dat hoorde je op kleine schaal in het, in romantische aanpak gespeelde Zesde Brandenburgse Concert van Bach, waarin de enkelvoudig bezette partijen op harmo nische wijze samenvloeiden tot een formi dabel klinkend geheel; in alle opzichten aanmerkelijk groter dan de som der ele menten. Niet dat de term stijlvol hier nu zo speci aal gebezigd kan worden, want de drang naar uiterlijk effect is dermate groot, dat er een vol en warm maar enigszins geda teerd klankgemiddelde ontstaat en er bo vendien van innerlijke verdieping in de interpretaties nauwelijks kan worden ge sproken. En de ongekend hoge tempi die sommige delen van Bachs Brandenburgse concert en het daaraan voorafgaande Con certo grosso opus 6 nr. 10 van Handel kenmerkten, onderstreepten die virtuosi teit nastrevende instelling nog eens en dwongen dikwijls uitsluitend op technisch vlak bewondering af. Men is kennelijk in de eerste plaats uit op briljant en contrastrijk musiceren, waarbij alle expressie inzake tempo en dynamiek steeds wordt opgeklopt om het publiek er met de haren bij te slepen, hetgeen nu juist al gauw een voor het gehoor vermoeiend, al te sterk motorisch element in het spel naar voren brengt. Bij de tot besluit van de avond gebrachte serenade opus 22 van Dvorak, had de AMSTERDAM (ANP). In het Theater Carré is donderdagavond de „Johan Kaartprijs” uitgereikt aan de acteur Wil lem Nijholt. De prijs, die jaarlijks wordt uitgeloofd door de Stichting ter bevorde ring van de blijspel-klucht-kunst, werd hem uitgereikt door Wim Bary. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM is bereid haar definitieve standpunt over het stopzetten van de Aankoop Subsidieregeling Kunstwerken (ASK) op te schorten tot de behandeling van de Nota Kunstuitleen door de Tweede Kamer. Aangezien deze departementale nota pas in de eerste week van december wordt verwacht, is de kans groot dat deze gelijktijdig met de behandeling van de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor 1979, die eveneens gepland staat voor begin december, besproken wordt. 54- Een van de kikkers van Felix van de Beek die onderdeel vormt van een veel grotere serie in de Vishal. Spreekt het grafische effect al in zwart-wit, in kleur (geel-oranje)is dat effect nog veel sterker. lijk te schilderen, maar het was een middel dat haar niet al te goed lag. Ze stapte over op borduurwerk, daartoe onder meer aan gezet door Ernée ’t Hooft. In het begin van de jaren zestig trad ze voor het eerst met haar kleden naar buiten hetgeen later een grote regelmaat zou krijgen. Haar allereer ste werk dat ook bij de anthroposofen is te zien, blijft aan de heel veilige kant. Het is een stoet van kleine figuurtjes waarin de kunstenares is gaan stoeien met de kleur, terwijl ze zich consequent aan een natura listische vormgeving houdt. In de loop der jaren heeft ze zich daarvan losgemaakt, al verplicht de toegepaste techniek van het verheerlijking van de klank weleens een ietwat filmisch effect tot gevolg; een eigen schap die, in combinatie met de eenzijdige toepassing van een nerveus-agressieve uit werking van snelle passages, het eindre sultaat in artistieke zin niet aantrekkelij ker maakte. In dat opzicht bleef zowel de toegift van een finale uit een symfonie, alswel „hét” Pianoconcert in D, beide van Haydn, on danks of mogelijk juist mede vanwege het leggen van gechargeerde contrasten, al weer artistiek gesproken in een atmosfeer van neutraliteit hangen. De pianist Jean- Rodolphe Kars intussen al geen onbe kende meer op de Nederlandse podia was natuurlijk als solist allereerst verant woordelijk voor de aard van interpreteren bij het betreffende pianoconcert. Óndanks de perfecte aansluiting die deze Frans- Oostenrijkse pianist inzake samenspel en technische gaafheid bij het orkest wist te vinden, kon deze in het weinig charmante solospel helaas al evenmin een overtuigen de visie op het uitgevoerde werk naar voren brengen. TIL GARDENIERS-BERENDSEN ZANDVOORT. De beheerster van het Cultureel centrum Zandvoort (Gast huisplein 9b) toont de juiste kwaliteiten te hebben om jong talent naar voren te halen. Utrecht: Choorstraat 16 en 32 Haarlem: Grote Houtstraat 60 Zeist: te Hogeweg 77.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15