Waarschijnlijk donderdag debat Iran roept Pleidooi voor vakbonden hulp van religieuze leiders in BONT& Eis twee jaar voor zwendel LAMS VACHT met zes BV’s ERASMUS CUT vanderpol MORRIS, before you buy 7 IBID 1 het woord is aan... ANWB vindt één vandaag: mistachterlicht voldoende Springstof uit vrachtgebouw van KLM verdwenen het weer 1 „DE DAMIAAT JES^j :n agenda pagina Energiebesparing W'"' ■rn., een Bosgrond d Breestraat ZELFVERHUIZER Tweede Kamer vraagt meer aandacht voor vangstbeperking Weinig verandering En verder Halen en Brengen 94 50 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) 28 Lafontaine: t WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 7 pagina'; (Van onze redactie binnenland) over het kabinet. rs. Aet 9i 9 9 Veilinghuis ieo. intal r itioncar Hostellerie Roozendaal Receptieprijzen l,S0 Coed bereikbaar. suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. EüuCSililfl nifliifi j w cwu DEN HAAG. De bijzondere Kamercommissie die een onderzoek instelt naar de achtergronden van de bekendmaking van het oorlogs verleden van de voormalige CDA-fractieleider Aantjes heeft een lawine van (150) vragen uitgestort Haarlem: Bartel jorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 - - Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond2 j Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst15 Radio en televIsie/Strips.... 23 Economie29 Beurs28 Sport35,37 Amsterdam11 Toerisme21 Puzzel17 Medische diensten9 Bibliotheek25 Modejournaal25 Foto/Film27 Schrijvende lezers17 Weg en wiel27 Filmpagina13 Eigenhandig33 Er even tussenuit17 v Dick Schaap Visserij door de eeuwen heen Boekhandel IJmuider Courant Lawine Kamervragen over zaak-Aantjes De officier van justitie achtte het ten „Rhodos” D O ND ■üi 1 Zie verder pagina 3 TEL.: 02907-4757 het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie bekendgemaakte gegevens. Het CDA vraagt waarom Aantjes zelf niet in het onderzoek is betrokken en waarom geen verklaring van hem bij het rapport is gevoegd. Zowel D’66 als de WD vragen het ar chief in de Vrije Universiteit van Amster dam van oud-AR-voorzitter Berghuis ten behoeve van het onderzoek te ópenen. Het CDA wil weten of de gegevens over Aan tjes bij de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) of zelfs de Amerikaanse inlichtingendienst CIA bekend waren. De christen-democraten willen nadere infor matie over de status van Aantjes: is hij wel of geen Nederlander vragen zij zich af. De bijzondere Kamercommissie hoopt maandag de antwoorden van de regering binnen te hebben. Een dag later wordt bekeken of de commissieleden met die antwoorden tevreden zijn. Volgende week donderdag zal waarschijnlijk het Kamer debat over de zaak-Aantjes worden gehou den. De communist Wolff is uit de Kamer commissie gestapt omdat hij het niet eens DEN HAAG. De regeringspartijen en de SGP vinden dat het tot stand komen van vangstquota voor de visserij te zeer is gericht op biologische uitgangspunten en onvoldoende rekening houdt met sociale en economische gevolgen. In een motie, ingediend door CDA-ka- merlid Braks, vroegen deze partijen de regering donderdag bij haar medewerking aan quoteringsmaatregelen een evenwich tige samenhang tussen biologische zowel als sociale en economische gevolgen als uitgangspunt te hanteren. In Europees ka der zal gestreefd moeten worden naar een bio-sociaal-economisch visserijmodel. zo menden CDA, WD en SGP. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Op verdenking van fles sentrekkerij, het aankopen van goederen zonder de bedoeling te hebben ooit te -betalen, stonden gisteren voor de Haar lemse rechtbank drie hoofdverdachten te recht in een zwendelzaak met BV’s. De verdachten werden ervan beschuldigd le veranciers van goederen voor een bedrag van 3,3 miljoen gulden te hebben bena deeld. In Den Haag hebben Chilenen gisteren voor de Chileense ambassade een demonstratie gehouden voor het verkrijgen van meer rechten voor de vakbonden in hun land. Zie voor berichtgeving over Chili pagina 3. Overveen - Tel. (023)-326710 laatste tijd veelvuldig voorkomt, streng gestraft moet worden. De wetgeving is op dit terrein ontoereikend en moet nodig aangepast worden, zo verklaarde de offi cier. Eerder op de dag had de rechtbank vier mede-verdachten in deze zaak veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van 8 en 14 maanden met aftrek van voorarrest. Meer over de miljoenenzwendel op de stadspagina's. Slechts datgene wat men met vrucht gebruikt; bezit men. Op vier leden van de PvdA-fraktie na stemde de Beverwijkse gemeenteraad donderdagavond met enthousiasme voor vernieuwing van de Breestraat door afsluiting van de parallelwegen voor autoverkeer en „aankleding van het voetgangersgebied. Zie de plaatselijke pagina's Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het geloof dat Aantjes' SS-verleden per toeval aan het licht is gekomen is bij zowel regeringspartijen als de oppositie niet erg groot. Speculaties over politieke achter gronden zoals het „moeten” verdwijnen van Aantjes in verband met zijn kritische houding ten opzichte van het kabinet worden steeds vaker gehoord. CDA en PvdA plaatsen vraagtekens bij het feit dat het kabinet in de brief aan de Kamer die bij het rapport van het rijksin stituut werd gevoegd zegt, het eens te zijn met bevindingen van het rapport, maar daaraan toevoegt geen oordeel te willen geven. Volgens het CDA wordt daarmee toch een waarde-oordeel gegeven. De WD daarentegen vraagt, zoals gemeld, waar om het kabinet van een eigen oordeel heeft afgezien en wil dat oordeel alsnog horen. D’66 wil weten waarom het rapport niet door premier Van Agt zelf openbaar is gemaakt. In politiek Den Haag had men het beter gevonden als Van Agt op eenzelf de manier had opgetreden als Den Uyl deed bij de publikatie van het Donner- rapport over de betrokkenheid van prins Bernhard in de Lockheed-affaire. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ANWB verzet zich op verkeersveiligheidsgronden te gen invoering van een tweede mistach- terlicht, waartoe de ministerraad on langs heeft besloten. In een verklaring stelt de ANWB dat de straling van twee mistachterlichten zo sterk is, dat het een volgende autorijder kan ont gaan dat zijn voorligger op de rem trapt. Wanneer slechts één mistachter licht brandt, zal het oplichten van de twee remlichten wel worden opge merkt, aldus de ANWB. TEHERAN (Reuter, UPI, AFP). De militaire regering van Iran heeft maatre gelen bevolen tegen de felle tegenstan ders van de sjah en de religieuze leiders die een grote rol spelen bij de opstand tegen het bewind verzocht te helpen bij het toezicht op de uitvoering van die maatregelen. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Zie verder pagina 2 Ambtenaren van het Zuidafrikaanse ministerie van Financiën, hebben giste ren de papieren in beslag genomen op grond waarvan de inmiddels ontslagen rechter Mostert een corruptieschandaal aan het licht bracht. Rustig weer met op uitgebreide schaal mist. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Maximumtemperaturen ongeveer 6 graden. Het kabinet hoopt nog dit jaar het nieuwe wetsvoorstel inzake de Post bank bij de Tweede Kamer in te dienen. De bank zal een concurrent worden van de bestaande handelsbanken. laste gelegde bewezen en eiste onvoor waardelijke gevangenisstraffen van 15 maanden tot twee jaar. De officier was van mening dat het gesjoemel met BV’s. wat de Mi, MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND S i Bar-dancing-discotheek cMowtin Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. Unieke video-disco presentatie d.m.v. 2 kleuren t.v.'s. KI. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 is met het feit dat directeur professor dr. L. de Jong van het. Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie niet zal worden ge hoord. Commissievoorzitter Vondeling zegt dat de commissie zich nu heeft be perkt tot het stellen van vragen en eventu eel later altijd nog De Jong kan horen. Commissies moeten gevormd worden die de mensen opsporen en straffen die schuldig zijn aan de onlusten van de laat ste weken. Deze commissies moeten de rust in hun gebied handhaven. Het inscha kelen van de geestelijkheid wordt gezien als een poging om het verzet van die kant te ontkrachten. Uit Teheran en de provincie zijn ook gisteren weer incidenten en betogingen gemeld. Niet bekend is of er doden of gewonden zijn gevallen. Het Nationale Front, de best georganiseerde oppositie groep, heeft op de oproep van de regering gereageerd met het verzoek aan de bevol king door te gaan met staken tot een nationale regering is gevormd. De sjah heeft inmiddels, na een onder zoek aangekondigd te hebben naar de rijk dommen van alle leden van de keizerlijke familie, ook een herbeoordeling gelast van de Pahlevi-Stichting, die zijn persoonlijke fortuin beheert ten bate van de armen. De nieuwe premier, generaal Azhari, heeft gelast dat de lagere scholen hun deuren niet voor 18 november mogen heropenen en dat voor de andere onder wijsinstellingen later een datum bekend zal worden gemaakt. De Iraanse studen tenfederatie in Zweden heeft meegedeeld dat dagelijks honderden Iraanse studen ten over de hele wereld naar hun land terugkeren om aan de strijd tegen het bewind deel te nemen. Het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA vindt dat minister Van der Klaauw in het kader van de Europese Politieke Samenwerking moet proberen een dialoog op te bouwen met Iran „tenein de in dat land de politieke democratisering en grotere sociale gelijkstelling te bevorde ren”. SCHIPHOL (ANP). De rijkspolitie dienst Luchtvaart zoekt sinds dinsdaga vond naar een hoeveelheid springstof, die mogelijk uit het vrachtgebouw van de KLM op Schiphol is verdwenen. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie Dienst Luchtvaart desgevraagd meege deeld. Dinsdagavond laat werd in de vrachtloods een geschonden lading spring stoffen aangetroffen. De zending omvatte zestien dozen met in totaal 300 kg. spring stof. Drie dozen bleken opengemaakt. Uit een van de dozen wordt een koker met 123 gram springstof vermist. Het is volgens de woordvoerder van de Rijkspolitie nog niet duidelijk of de spring stof bij vertrek of na aankomst op Schip hol is verdwenen. Ook is het de politie niet bekend of hier sprake is van diefstal. Volgens de zegsman was de springstof bedoeld voor boringen vanaf olieplat forms. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van gehele of gedeeltelijke inboedels onder aantrekkelijke voorwaar den. Ook bemiddeling bij taxaties en gehele inboedel-opruimingen. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) üit de vragen blijkt dat zowel regeringspartijen als oppositie ophelde ring willen over de rol die het kabinet bij de bekendmaking heeft gespeeld. Ook wil Mi duidelijkheid over de verantwoorde lijkheid voor de publikatie van de door Da gernwhe heeft in een notitie uitgewerkt op welke wijze de Nota Ener giebesparing, die eerder door de ge meenteraad werd goedgekeurd, in da den kan worden omgezet. Er zal een adviseur komen die zich gaat bezig houden met voorlichting, advisering en begeleiding van particulieren en bedrij ven. Voorts zal een woningisolatiepro- ject worden opgezet, een actieplan wor den ontworpen voor het nemen van energiebesparende maatregelen in overheidsgebouwen en bij de openbare stadsverlichting. Ook wordt een plan voor stadsverwarming in de notitie ver der uitgewerkt. De gemeente gaat voor bijna vier ton het bosgebied tussen Schoonenbeek en Beeckestijn, geheten de Hogergeest, kopen. De gemeenteraad, die dit voor stel donderdagavond goedkeurde, plaatste echter wel enige kanttekenin gen bij de te nemen beslissing. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Albanië biedt zich aan Het voormalige koninkrijk Albanië, na de Tweede Wereldoorlog onder commu nistische invloedssfeer geraakt en daarom voor het gemak maar tot de „landen van het Oostblok achter het Ijzeren Gordijn” gerekend, heeft laten weten dat het nauwe re banden met westelijke landen wil slui ten en dat het ook relaties met Nederland wl aangaan. Een opmerkelijke ontwikke ling, omdat Albanië daarmee nog duidelij ker de rug toekeert aan de Sovjet-Unie, en te kennen geeft dat het dezelfde weg wil opgaan als Joegoslavië, ofschoon het met ==0 Üt land nog steeds in erfelijke vijand- schap leeft. Albanië is van oorsprong allerminst een ommunistische natie, en zeker geen satel- "1 iet van Moskou. Zijn geschiedenis sinds ie Eerste Wereldoorlog wordt gekenmerkt ioor een voortdurende worsteling met Joegoslavië, dat voortdurend heeft gepro beerd Albanië communistisch te maken en overheersen. Toen in 1938 de Italianen iet land binnenvielen, waren zij daar geen inbekenden. Alles wat Albanië op het ge iled van de industrialisatie en modernise- fing van het maatschappelijke leven tot lat moment had verworven, was van de dianen afkomstig. Ook gedurende de diaanse bezetting ging die modernise- fing door, terwijl door het ontbreken van —m massale klasse van industrie-arbei- ders het communisme slechts sporadisch in een soort cellenvorming in leven bleef. Na de Italiaanse capitulatie in 1943 volgde de Duitse bezetting, die handig speculeer- V de op de nationalistische gevoelens van de te Albanezen en op de vijandige reacties te- genover de Joegoslaven. Albanië werd een Duitse vazalstaat, als men tenminste in de omstandigheden van toen de houding van het Albanese volk in het grote wereldcon flict wil afmeten naar de houding die ande re Europese landen tegenover een Duitse bezetting vertoonden. De Albanezen vormen een oeroude stam van Indo-Europeanen, die kan bogen op direct aanwijsbare afstamming van de II- lyriërs, die bekend zijn als de oudste land verhuizers uit Midden-Azië. Zij hebben een eigen cultuur en een sterk nationaal karakter behouden, dat ondanks de in vloeden van de Grieken en Turken en van het later binnengedrongen christendom ach nog zeer duidelijk van de hen omrin gende volken onderscheidt. I Aangezien Albanië geenszins door de communistische revolutie is gevormd en zich al bij het begin van de Oosteuropese revolutie tegen de communistische staats heer heeft verzet, al viel het later onder Enver Hoscha ten prooi aan een commu- nistisch regime in het kader van de Sovje- [trussische oorlogsoverwinningen, lijkt het bij uitstek geschikt om door het westen in (bescherming te worden genomen. Veel voordelen zal het land de westelijke econo- mie niet kunnen bezorgen, en misschien is dat een overweging waarom de westelij ken niet zo gretig op het relatie-aanbod van de Albanezen zullen ingaan. Albanië heeft al jaren geleden zijn afkeer van het Sovjet-blok doen blijken door nauwe ban den met China te sluiten, nadat Peking zich tot potentiële vijand van de Sovjet- Unie had verklaard. Voor Albanië echter zijn relaties met West-Europa logischer en zeker vruchtbaarder. Het is jammer dat •y WK* v'/A Uitgebreide beschrijvingen met vele foto's tekeningen V"lvV (ADVERTENTIES) awcne invloedssfeer is toegeschoven, maar dat is een herstelbare fout. Het initiatief van de Albanese regering in westelijke richting verdient daarom goede weer klank

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1