Andries sen: Tienduizend onvervulbare arbeidsplaatsen Personeel niet akkoord met sluiting Patria VNO: Onderzoek niet cao-lonen tendentieus voor steun Shell helpt Vakbonden teleurgesteld na conferentie Brussel tussen ck bedrijven door Plan-Van Agt net zo goed als plan Den Uyl I misleiding Eigen regeling Amsterdam KABO verwijt Smit-Kroes Huiseigenaren niet vrijstellen bedrijven Shell helpt De onbekende gevaren NIPO-enquête: De onbekende gevaren van rijden bij slecht weer Werktijdverkorting op z’n Europees 29 ECONOMIE VRIJ DAG 10 NOVEMBER 19 7 8 (Van onze redactie economie) nbv I i We wonen in ’n aardig, maar voor de automobilist moeilijk land. Het weer kan hier zo snel omslaan dat je - bij wijze van spreken - op één en dezelfde dag én regen èn mist èn ijzel èn sneeuw kunt mee maken. Nu is helaas de rijstijl van niet alle automobilisten echt weerbestendig. Niet iedereen schijnt zich even goed aan te kunnen passen als het weer plotseling omslaat. Er wordt doorgereden op dezelfde manier en in ’t zelfde tempo. Men houdt geen rekening met de nieuwe, vaak onverwachte gevaren. Binnenkort komt bij heel Nederland „Shell helpt” deel 10 in de bus. Een boekje dat vol staat met informatie over hoe je nu het beste kunt rijden onder barre weersomstandigheden. Als iedereen dat boekje nu eens door zou kijken en de ad vie- Kalkar Olie genoeg Inflatiebestrijding Bij stadsvernieuwing Over werkgelegenheid zen die erin staan ter harte neemt, dan gebeuren er deze winter hopelijk wat minder ongelukken. EMS en Italië DEN HAAG. De regering wil huiseigenaren die in hun eigen huis wonen, niet vrijstellen van de betaling van vermogensbelasting over de waarde van hun woning. Bij de vaststelling voor de aanslag in de vermogensbelasting wordt echter wel rekening gehouden met het feit dat de waarde van een huis vermindert als de eigenaar er zelf in woont. Dat schrijft minis ter Andriessen (Financiën) in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij verder aankondigt dat de Wet op de vermogensbelasting ingrijpend zal worden gewijzigd. Fruit ■«w. Wet op vermogensbelasting wordt ingrijpend gewijzigd MINISTER ANDRIESSEN 5 lot. fondse (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) 11,03 1,00 427,50 Patria-vestiging in Amsterdam eg 31, (ADVERTENTIE) echnische fouten skoersen. voor dit omen euvel ïirtis aan. s ex-claim in-laten. mdaire tenregeling! [fstandïge hten aan te m i# 29i De verenigingen van huiseigenaren had den onlangs bij de regering aangedrongen eigen woningen wel vrij te stellen van de vermogensbelasting. Dit heeft een woordvoerster van de voe dingsbonden FNV meegedeeld. Volgens haar is de ondernemingsraad van Patria woensdagmiddag ingelicht door de direc tie van Patria en een van de leden van de raad van bestuur van Meneba. Het personeel werd volgens de woord voerster door Patria-directeur J. de Groot ingelicht, toen de ondernemingsraadsle den weigerden de plannen tot sluiting ge heim te houden. Ondanks aandrang van verscheidene kanten gelooft het kabinet niet dat huisei genaren moeten worden vrijgesteld van het betalen van vermogensbelasting. In de brief aan de Kamer gaat minister Andries- sen overigens niet in op televisiereporta ges van de afgelopen weken waarin werd aangetoond dat huiseigenaren vaak door de snelle prijsstijging van hun huis een aanslag krijgen. De regering wijst er overigens op dat de uitvoering van de plannen erg moeilijk zal zijn. Dat geldt in nog sterkere mate voor de voornemens op zakelijk gebied. Zo wil het kabinet de zakelijke goodwill van een be drijf (de goede naam die van een bedrijf doorverkocht kan worden naar een andere firma) eveneens voor de vermogensbelas ting aanslaan. Het kabinet wijst erop dat met het kopen van goodwill het belastbare inkomen van de koper volgens het huidige stelsel daalt. Duidelijk is echter dat het kabinet dit voorstel als een proefballon beschouwt, aangezien er nadrukkelijk op gewezen wordt dat de materie nog in stu die is. Zelfs is nog geen besluit genomen over of hier uiteindelijk toch een regeling voor zal moeten komen. Daarnaast wordt onderzocht of de nor male werkvermogens van ondernemingen vrijgesteld kunnen worden van het betalen van de vermogensbelasting. Alleen een bepaald deel van de waarde in het econo misch verkeer moet voor belastingbetaling in aanmerking genomen worden. Grote ondernemingsvermogens die tevens be schouwd kunnen worden als een beleg ging, zouden weer wel belast moeten wor den, aldus de brief van minister Andries- sen. We zijn in de regen blijven staan, stelde Heinz O. Vetter, voorzitter van het Europe se Verbond van Vakverenigingen (EVV) na afloop teleurgesteld vast. De vakbon den zullen zich beraden, zo verklaarde hij, over de vraag of het driepartijenoverleg in de gemeenschap ook in de toekomst een vrijblijvend karakter moet houden zoals nu het geval is. FNV-voorzitter Kok stelde dat overleg op dit niveau niet meer hoeft wanneer uit de slechte voorbereiding er van al van tevoren vaststaat dat geen con crete resultaten uit de bus zullen komen. Over het centrale thema van de confe rentie, waaraan ook de Europese commis sie, het „dagelijks bestuur” van de EG deelnam, kwamen werkgevers en vakbon den geen stap nader tot elkaar. De eis van het Europese vakverbond, werktijdver korting met 10 percent in de komende vier jaar, werd door de Europese organisatie van werkgever (UNICE) vierkant van de hand gewezen. Verdeling van werk door werktijdverkorting is volgens UNICE geen bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid, zoals de vakbonden beto gen, maar „voornamelijk een methode om werkloosheid te beheren”. Door beperking van de arbeidsduur worden geen nieuwe banen geschapen, aldus de werkgeversorganisatie, die ook waarschuwde tegen de stijging van de arbeidskosten die uit verkorting van werk tijd zou voortvloeien. Als enig concreet resultaat van het tri- partiteoverleg blijft over het aanvaarden van het document van de Europese Com missie, waarin een aantal wegen worden aangegeven om de werkloosheid te gaan bestrijden. Op basis van de voortgezette studies van de commissie zullen de rege ringen van de Negen nader gaan overleg gen. Over dit gebrek aan resultaat van het met enige spanning tegemoet geziene over leg bestond ook buiten de kring van de vakbeweging teleurstelling. Mag de Westduitse regering op grond van de kernenergiewet vergunningen af geven voor de snelle-kweekreactor? Eerst zal de uitspraak van het Bundesverfassin- gungsgericht in Karlsruhe zich moeten uit spreken over de vraag of de Westduitse kernenergiewet in overeenstemming is met de grondwet. Deze beslissing wordt niet eerder dan in januari verwacht, zo is gisteren medegedeeld. Tegenstanders van Kalkar vinden dat de kernenergiewet in strijd met de grondwet is. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De ruim 1000 onder nemingen die bij de metaalwerkgeversor ganisatie FME zijn aangesloten, hebben ongeveer 10.000 bij de arbeidsbureaus ge melde openstaande arbeidsplaatsen die niet kunnen worden vervuld. Het tekort aan olie, door de stakingen in Iran, kan volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) opge vangen worden door leden van de organi satie. Het probleem wordt pas nijpend wanneer de staking in Iran langer dan twee maanden gaat duren. Het tekort dat er nu lijkt te zijn komt, volgens de woord voerder, door het hamsteren en door om vangrijke aankopen van industrielanden in afwachting van de prijsverhogingen per 1 januari. Alle beperkende bepalingen voor het luchtvrachtvervoer zijn in de Verenigde Staten afgeschaft. Luchtvaartmaatschap pijen en luchttaxibedrijven zijn vrij in het vaststellen van hun tarieven. De V.S. ho pen hierdoor de concurrentie te bevorde ren en de inflatie tegen te gaan. en bij de 9.00 uur AMSTERDAM (ANP). De 150 werk nemers van Patria in Amsterdam, een onderdeel van het Meneba-concern, wei geren akkoord te gaan met de sluiting van hun bedrijf. Direkt nadat de directie hen gistermorgen van dit voornemen op de hoogte stelde, is er een comité opgericht, dat acties tegen de sluitingsplannen voor bereidt. Het kabinet is tot het voorstel gekomen om de gehuwde vrouw zelfstandig aan te slaan voor de vermogensbelasting, op grond van het streven naar gelijkberechti ging van de vrouw. In zijn brief wijst minister Andriessen erop dat uit een oog punt van emancipatie een heroverweging van de bestaande procedure op zijn plaats is. DEN HAAG (ANP). Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft het rapport van de loontechnische dienst over de toepassing van de wet niet-cao- lonen betiteld als „niet representatief, slordig en tendentieus”. DEN HAAG (ANP). Ongeveer een kwart van de Nederlandse bevolking vindt dat de plannen van het kabinet-Van 101. 41 131. 1« 31 f 31. 21 51. 1111. 35. 51 «I U' 2$. SI a is gespe- gerij rio- s lli 4 iffi 31 110, 4c 37, 2» Dat zei gisteren de nieuwe FME-voorzit- ter, ir. W. J. ter Hart, in de algemene ledenvergadering. Hij is er persoonlijk van overtuigd dat er nog veel meer mogelijkhe den voor plaatsing zijn dan uit deze cijfers (van een enquête) blijkt. Ook dit verschijnsel is volgens Ter Hart reden om met de vakbeweging het werkge legenheidsvraagstuk in al zijn onderdelen te bespreken. De FME wil niet uitsluitend praten over arbeidstijdverkorting. De vak beweging is op de hoogte van de grote aantallen open arbeidsplaatsen en zij weet ook van de geringe mobiliteit bij de werk nemers en de geringe bereidheid tot her- of omscholing. En ook de vakbeweging er kent dat de rendementen in de industrie moeten worden verbeterd. Waarom dan toch uitsluitend praten over arbeidstijd verkorting? Deze zaak leent zich, aldus de FME- voorzitter, voor een meerjarige afspraak, want zij is zo ingewikkeld dat het niet mogelijk is op korte termijn tot een verant woorde beleidsbeslissing te komen. De FME heeft een eerste stap gezet met de voortzetting van de regeling voor ver vroegde uittreding. Maar zij vindt dat al leen herverdeling van de werkgelegenheid geen oplossing biedt. genoteei ,fie de plannen van Den Uyl beter vonden, 416,00 5,40e BRUSSEL Geen stap verder in de richting van gemeenschappelijke afspraken over verkorting van de arbeidstijd. Tot deze teleurstellende conclusie kwamen de Europese vakbonden na afloop van de vierde zogenaamde tripartiteconferentie tussen regerin gen, werkgevers en werknemers uit de negen landen van de Europese Gemeenschap, die gisteren in Brussel werd gehouden. UTRECHT (ANP). Naïef of onbe- - schaamd brutaal. Zo betitelt de Katholie ke Bond van Overheidspersoneel (KABO) recente uitlatingen van staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat over de werkgelegenheid bij de PTT. De staatssecretaris zei voor de AVRO-radio dat er dankzij invoering van de postcode bij de PTT 1.000 tot 1.500 hoogwaardige arbeidsplaatsen worden geschapen. KABO-bestuurders J. Kwakkenbos en D. Brand vinden dat „je reinste volksver- lakkerij”. „We mogen ervan uitgaan dat de staatssecretaris te intelligent is om naief te zijn. We moeten dus concluderen dat me vrouw Smit de feiten opzettelijk verkeerd weergeeft. Misschien ook om een steentje bij te dragen aan het imago van arbeid splaatsen scheppen, dat dit kabinet tegen de realiteit in probeert op te bouwen”. Volgens de KABO levert de invoering ‘van de postcode de eerste jaren hooguit 500 tot 600 arbeidsplaatsen op die niet hoogwaardig zijn. De meéste banen be staan volgens de KABO uit eenvoudig codeerwerk, te vergelijken met het werk van ponstypistes. Hoogstens ruim 100 ba- nen van onderhoudsmonteurs zijn min of ■K meer hoogwaardig te noemen s kwamen voornamelijk uit de hoek van PvdA-stemmers. De plannen van het kabi net-Van Agt werden voornamelijk als be ter beoordeeld door VVD- en CDA-stem- mers. Italië en de drie Beneluxlanden bespre ken morgen in Luxemburg het Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat volgend jaar in de Europese Gemeenschap in werking moet treden. Naar gisteren in Luxemburg werd vernomen is het voorstel daartoe afkomstig van premier Guilio Andreotti van Italië. Andreotti heeft de voorstellen voor het EMS al besproken met bondskanselier Helmut Schmidt en president Valéry Gis- card d’Estaing. De Italiaanse premier zou graag zien dat er voor Italië een over gangsregeling kwam omdat hij vreest dat het in verband met de economische om standigheden in zijn land moeilijk zal wor den de lire binnen de smalle marge te houden die voor de valuta’s van de negen landen is voorgesteld. Hoe smal is nog niet uitgemaakt. De bewindsman kondigt in zijn schrij ven aan dat in de nieuwe wet een eind zal worden gemaakt aan de bestaande onge lijkheid tussen mensen die een belasting vrij (voor de vermogensbelasting) pensi oen krijgen en zij die moeten leven van hun vermogensrendement. Voorts wil het kabinet een gehuwde vrouw zelfstandig gaan aanslaan voor haar vermogen. Tot nu toe werd dit opgeteld bij het vermogen van haar man, waarna het echtpaar een gezamenlijke aanslag ten name van de man ontving. Minister Andriessen kondigde deze voornemens aan in de toelichting bij een wetsvoorstel waarbij bepaalde tijdelijke maatregelen op het -gebied van de vermo gensbelasting met een jaar worden ver lengd. Het was de bedoeling dat het nieu we wetsvoorstel nog dit jaar aanvaard zou worden, maar wegens tijdgebrek en de moeilijke materie is het kabinet er nog niet uit. De nieuwe wet zal worden gebaseerd op een onderzoek dat in opdracht van oud- minister Duisenberg in de jaren 1973-’76 werd gehouden. Is uw rijstijl wel weerbestendig? De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat overschrijding van de af- gesproken hoeveelheden te importeren fruit vanuit het zuidelijk halfrond moet worden voorkomen. Daartoe zou de regering bij de Europese Commissie de instelling van een systeem van invoercertificaten kunnen bepleiten. De socialiste Langedijk-De Jong diende hiertoe gisteren een motie in tijdens het kamerdebat over de landbouwbegroting. Volgens de voedingsbonden FNV komen de plannen volkomen onverwacht en is het kennelijk de bedoeling van de Meneba-top geweest alle betrokkenen voor een voldon gen feit te zetten. Volgens een woordvoerder van Meneba is er nog geen sprake van concrete plan nen. De hele beslissingsprocedure loopt nog. Voor 15 november was er een bespre king met de bonden gepland. „Het is jam mer, dat de bonden zich niet aan de spelre gels houden”, zo werd gezegd. Het perso neel voerde de eerste actie uit. Op zichzelf is de hoogte van de door de loontechnische dienst geconstateerde post incidenteel niet verrassend. Het VNO heeft er al eerder op gewezen dat beheer sing van deze restpost in de loonvorming door middel van wettelijke maatregelen niet effectief kan zijn”, aldus het VNO gisteren in een voorlopig commentaar. Het VNO heeft „ernstige kritiek” op de korte periode waarin de meting is gedaan, oktober 1977 tot april 1978. „In het bijzon der omdat de prijscompensatie voor cao- werknemers tweemaal per jaar wordt uit gekeerd en voor niet-cao-werknemers in vele gevallen eenmaal, meestal op 1 janua ri. Hierdoor ontstaat een grove verteke ning. Zou hiervoor een correctie worden aange bracht, dan zou blijken dat de totale loon stijging voor cao-werknemers flink hoger uitkomt dan voor niet-cao-werknemers en directeuren”, aldus het VNO. AMSTERDAM (ANP). Als eerste ge- -nj Weente in ons land krijgt Amsterdam een t] e‘gen gemeentelijke regeling voor steun aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebie den. De regeling, die naar verwachting e*nd december in de raad wordt behan deld, is bedoeld als aanvulling op de rijks- J^eling, die in september werd afgekon- B. en W. van Amsterdam vonden deze aanvulling nodig omdat met de rijksrege- ang te weinig bedrijven in stadsvernieu wingsgebieden kunnen worden geholpen. omdat de regeling van september al- Ken mag worden toegepast in sanerings- gebieden, die door het rijk zijn aangewe zen in het kader van de interim-saldo rege- g' In Amsterdam geldt dit alleen voor een deel van de Kinkerbuurt. Geschat wordt, dat slechts 5 procent van ^.Amsterdamse bedrijven in sanerings- Jken met de rijksregeling kunnen wor- n geholpen. De beperkte werking van B-”6 regeling was voor de vier grootste t L*?eFnten in ons *and aanleiding voor f antiek daarop. 00,00e 104, 28,70 29: 119.’ 361 S, 58,! 37J 301 553, 46,i ■- 120.1 121jl 51. 51 54.1 143,1 52j Agt en van PvdA-leider Den Uyl, voor de economie van Nederland en voor de werk loosheidsbestrijding elkaar niet veel ont lopen. Het NIPO heeft onder 835 Nederlan ders van 18 jaar en ouder een enquête gehouden, waarbij gevraagd werd wie be tere plannen heeft voor de Nederlandse economie en wie betere plannen voor de werkloosheidsbestrijding. Zeven procent van de ondervraagden zei hierover geen oordeel te hebben. De rest van de onder vraagden verdeelt zich, aldus het NIPO, ongeveer in twee helften. 36 procent van de ondervraagden was van mening dat de plannen van het kabi- net-Van Agt voor de Nederlandse econo mie beter zijn dan het plan-Den Uyl. 33 procent van de ondervraagden vond de plannen van Den Uyl beter. 35 procent van de ondervraagden vond de plannen van Den Uyl voor de werkloosheidsbestrijding beter dan de plannen van Van Agt en 31 procent vond de plannen van het kabinet voor de werkloosheidsbestrijding weer be ter. j Volgens het NIPO worden de standpun ten in grote mate bepaald door de politieke richting van de ondervraagden. Degenen 01,00 40,10 31,50 1,12 46,00 36,20 6,80 80,00 22,00 51,00 07,00 35,50 54,00 45,00e 62,00 29,50 51,60 .20,00 83,00 97^50 62,50 120,00 51,50 36,00 31,50 53,00 58,30 37,20 30,50 >50,00 44,00 54,50e 51,00 43,50 43,80 121,00 31,50 39,20 122,00 51,50 34,40 5,50 53,50 138,00 60,00 92,50 169,50 52,20 48,20 118,50 41,00 24,20 63.40 56,60 84,50 45,50 28,50 108,00 76,00 48,50b 45,50 166,50 32,00 78,00 110,00 48,00 52,50 36,80 38,50 290,00 533,00 164,00 146,00 290,00

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29