hulpmiddel bij naar karwei WEG MET ROOK VAN Hoe en waarmee Lintzaag als hulpstuk Niet alleen hyacinthen in LIJMEN MAAR 6 il OPEN HAARD „winterse huiskamer” tl 9 Schuurstaal Vlakschuurmachine Niet in de kou 4 Bandschuurmachine Schuurpapier Schuurschijf Binnenshuis Het balkon De tuin Je kunt nog zo'n enthousiaste doe-het-zelver zijn, schuren is en blijft een stomvervelend, tijdrovend, vermoeiend en vaak ook lastig karwei. Maar bijna altijd noodzakelijk, want al is een werkstuk keurig geconstrueerd, wanneer het niet gaaf is afgewerkt (en dat is vooral een kwestie van goed schuren), leg je er weinig eer mee in Ook niet ten opzichte van jezelf Gelukkig bestaan er intussen heel wat hulpmiddelen, die het nare schuurkarwei aanzienlijk kunnen verlichten. Een vlakschuurhulpstuk op de boormachine maakt vooral het schuren van grote oppervlakken gemakkelijk. Tot de verdere mechnische schuurvoorzieningen behoren ronde schuurschijven, schuurrollen (beide op de boormachine te gebruiken), bandschuurmachines, en dergelijke. We kennen allemaal wel de bekende hyacint die eind december op een „bollenglas” onze huiskamer een beetje in lentesfeer brengt. Het is heerlijk om al een stukje lente in huis te hebben als alles buiten nog kaal en koud is. Maar helaas blijft het vaak bij die ene hyacint. Te-weinig mensen weten dat vele bloembollen binnenshuis al veel vroeger in bloei gebracht kunnen worden. Het is de moeite waard om bet eens met narcissen, sneeuwklokjes, blauwe druifjes, irisjes, tulpen, krokussen, enz. te proberen. Als u bollen koopt die in de catalogus apart vermeld staan als zijnde geschikt voor kamercultuur en als u zich aan de spelregels houdt, kan er praktisch niets aan misgaan SCHUREN? (QL\Z jh-Rover- 50-162Ü 'TïgïTi O Informatie Dat je met één machinaal schuurgereed- schap voorgoed van al het vermoeiende handschuurwerk verlost zou zijn, is een nog altijd levend misverstand. Was het maar waarSommige dingen kunnen echt alleen maar met de hand geschuurd worden. Maar ook in dat opzicht heeft de industrie het ons al een stuk gemakkelij ker gemaakt. Laten we de meest gebruike lijke schuurdingen eens op een -ij zetten en tevens aangeven waar en wanneer ze het best toegepast kunnen worden. ook worden gebruikt om zeer hard hout een allerlaatste schuurafwerking te geven. In dat geval moet u beslist in de richting van de houtnerf schuren, omdat zelfs bij de allerfijnste korrels zichtbare krasjes zichtbaar kunnen blijven als u dwars of in cirkelvormige bewegingen schuurt. Cir kelvormig schuren is wel aan te bevelen wanneer u een voor-laklaag voor de laatste keer schuurt, alvorens de definitieve lak- klaag aan te brengen. Voor het schuren van oppervlakken die (ook na de afwerking met beits, blanke lak, enz.) in het zicht blijven, mag u de roteren de schuurschijf nooit gebruiken, want de krasjes blijven zichtbaar. Ze manifesteren zich zelfs duidelijker na het lakken of beitsen. Een geheel nieuwe schuurschijf van Sandvik is die op basis van het al genoem de schuurstaal-principe: een uit één geheel Goed idee van Perfecta, de fabrikant van de Bisonlijmen: een cadeaudoos met elf verschillende lijmsoorten, voor allerlei lijmkarweitjes in huis: hout- lijm, montagekit, bisonkit, dubbelzijdig kleefband, plakgum, tweecomponen- tenlijm in doseerspuit, hard-pvc-lijm, hobbylijm. Een handige „lijmwijzer”, met informatie over lijmproblemen, zit erbij. Voor f 24,75 is de doos te koop, ook als cadeautje voor jezelf. Hoewel er schuurvellen met een grote korrel op de vlakschuurmachine kunnen worden gezet, is dit gereedschap zeker niet bedoeld om stevig „af te nemen”. Probeer er dus geen al te ruwe oppervlakken gaaf mee te schuren. Het is typisch een „fijn afwerkingsgereedschap”. Zet nooit druk op de machine: daardoor het schuren niet sneller en u belast er alleen de motor van de machine onnodig mee. Doe-het-zelvers gaan hoe langer hoe meer „stationaire machines” kopen. Dat zijn complete, vast opgestelde machines, die in veel gevallen meer mogelijkheden bieden dan de zgn. „integrale” machines (handmachines met eigen motor) of de combinatie van boormachine met hulpstukken. Stationaire machines vergen meestal een flinke hap uit de portemonnee. Om nu een lintzaagmachine voor de amateur haalbaar te maken, hebben enkele fabrikan ten Wolf craft en Inca) dit gereedschap motorloos uitgevoerd. Je kunt er eenvoudig de elektrische boormachine aan koppelen (boorkop er even afhalenjenje maakt het fijne bochtenwerk zonder een al te groot bedrag te moeten investeren. De motorloze lintzaag moet als een hulpstuk worden beschouwd, al lijkt het er, gezien de verhouding in afmetingen tussen krachtbron en machine, eerder op dat de boormachine een hulpstuk op de lintzaag is. Dit vrij nieuwe gereedschap voor de doe-het-zelver heeft nog een belangrijk voordeel: het is als „driewieler” uitgevoerd, dat wil zeggen dat het zaaglint over drie wielen in het machinehuis loopt, waardoor een veel grotere „uitlading” (vrije ruimte tussen zaaglint en machinehuis) wordt bereikt. De hier af geheelde machine kost f 377,60 en dat is ten opzichte van een complete lintzaagmachine erg aantrekkelijk. graven. Zorg ervoor dat er zo’n 15 cm aarde bovenop de pot komt. Door de plaats met stokjes te markeren en tijdens vorst af te dekken met dennetakken of iets dergelijks, kunt u de potten te allen tijde terugvinden en opgraven. Niet alle bollen moeten echter eerst zo’n koudeperiode doormaken. De amaryllis (hippeastrum is eigenlijk de echte naam) krijgt het liefst meteen een plaatsje boven de verwarming toebedeeld. Eerst niet in het volle licht plaatsen en matig water geven. Als de knop zichtbaar is de pot in het volle licht plaatsen en iets koeler. Dan volop water geven, ook tijdens de bloei. Een andere bekende is de paperwhite. Deze narcis soort kan in een schaal met grind direct in het licht geplaatst worden. Zorg ervoor dat de bollen net niet in aanraking komen met het water. De ideale temperatuur voor deze bollen is zo’n 15 graden. Na een week of zes volgt de bloei. Andere bollen die direct in de vensterbank kunnen, zijn: narcis grand soleil d’or, sternbergia, vel- theimia en haemanthus. valwinden en regeninslag in uw rook kanaal en wat belangrijker is: hij ver betert de trek en zorgt er gegarandeerd voor dat u geen last meer heeft van hinderlijke rook tijdens het stoken. In Engeland, waar de Colt-kap vandaan komt, zijn er al meer dan twee miljoen in gebruik (importeur Noralph BV, Alphen aan den Rijn). Dat is wel een stevige „happer”, zeker wanneer u er een grove schuurband op hebt zitten. Een goede bandschuurmachi ne is niet goedkoop. Hij biedt wel heel wat mogelijkheden, althans wanneer u er re gelmatig gebruik van maakt. Ideaal om bijv, een houten vloer weer eens een fikse schuurbeurt te geven. Wanneer het om „werk in het zicht” gaat, zult u altijd in de richting van de houtnerf moeten schuren. Een nadeel van deze machine is, dat u niet helemaal tot aan het uiteinde van het ma teriaal kunt komen wanneer u een vloer schuurt. De overblijvende kanten moet u dus op andere weijze behandelen: met de vlakschuurmachine of met de hand. Tip: let er bij machinaal schuren op dat het fijne schuurstof zich verspreidt. Ver mijd het inademen zoveel mogelijk. Draag daarom een mond-neusmaskertje. Dat kost nauwelijks een gulden en bespaart u veel gekuch.' Verkrijgbaar in vellen van diverse for maten, o.a. voor de gangbare vlakschuur- machines, echter ook te gebruiken voor handschuurwerk. De grove soorten zijn gemaakt van glaspoeder, dat op een pa- pierlaag is gelijmd, bij de fijnste soorten zijn onder meer magnesiumkorrels toege past. De „grofte” van het schuurpapier wordt aangegeven in nummers: nr. 30 bijv, is zeer grof, nr. 360 heel fijn. Wat laatstge noemde soort betreft: we hebben het dan I al over zgn. „waterproof schuurpapier", waarmee laklagen kunnen worden gepo lijst, metalen glanzend gemaakt, enz. Ge bruik waterproof schuurpapier altijd „in het nat”: het oppervlak of het schuurpa pier steeas met water bevochtigen. Er is echter ook zgn. „droog water proof”, een wat tegenstrijdige benaming. In het Engels wordt het „fre-cut” ge noemd. Het heeft dezelfde functie als „nat waterproof”, dus het echte slijp-en polijst- werk voor de allerfijnste afwerking, maar je hoeft het niet nat te maken. Het is voorzien van een smerende laag. Het kan Een schuurstaal zou je een „permanent schuurpapier” kunnen noemen. De Zweedse fabrikant Sandvik heeft het uit gevonden. Het schuurvlak is een stukje gehard, roestvrij chroomstaal, dat langs chemische weg is uitgeëtst, zodat er fijne en razend scherpe puntjes ontstaan die (in tegenstelling tot schuurpapier met glas korrels) allemaal precies even hoog zijn. Dat geeft een gelijkmatige afwerking. Schuurstalen zijn in verschillende vormen en formaten en in drie verschillende „kor rels” verkrijgbaar. Ze werken plezierig: geen gedoe met telkens verwisselen van stukjes schuurpapier, geen kurk of schuurblokje, maar een „all in one"-ge- reedschap, dat lange tijd meegaat voordat het zijn scherpte verliest. Met een staalborstel kunt u het opper vlak, wanneer dat wat volgelopen mocht zijn, schoonmaken. Schuur met het schuurstaal echter geen verflagen af, ze ker geen vrij verse. En werk, wanneer het hout blank, met beits, transparante kleur- lak, enz. moet worden behandeld, altijd in de richting van de houtnerf. Een knapperend vuur, de geur van brandend dennehout en een spannend boek: een prima recept om een lange winteravond door te brengen. Maar dan moet die open haard natuurlijk wel probleemloos branden. Hinderlijke rook in de kamer is zo’n probleem. Ter geruststelling: de trek van de meeste open haarden die tijdens de zomermaanden niet werden gestookt, zal bij de eerste keer stoken óp zo’n vochtige herfstavond onVoldoende zijn. Een koud en vochtig rookkanaal trekt nu eenmaal minder goed, met als ge volg hinderlijke rook in de kamer. U hoeft zich hierover echter weinig zor gen te maken en zult na een paar uur tjes stoken merken dat het probleem zich vanzelf oplost. Is dit niet het geval, dan zal de capaciteit (en dus de trek) van uw rookkanaal onvoldoende zijn. Dit kan onder meer het gevolg zijn van een onvoldoende lengtedia meter van het kanaal ten opzichte van de vuur- breedte van uw open haard. In dat geval zult u de trek kunstmatig moeten verbeteren, bijv, met een Colt- kap (zie afbeelding). Een onderhouds vrije aluminium kap, die u gemakkelijk zelf op de schoorsteenpot kunt bevesti gen; gewoon vier vleugelmoeren aan draaien. Voor nog geen f 64 voorkomt u bestaande schijf, waarbij dus de rubberen voet en het (nagenoeg permanente) schuurstaal onverbrekelijk aan elkaar verbonden zijn. U kunt ermee „uit de hand” werken, maar ook de boormachine met de schijf in een horizontale standaard plaatsen. De meeste mensen die een boormachine bezitten, ^hebben er als een van de accessoi res ook een rubberen schuur- en polijst- schijf bij. Daarop kan een lamswollen poetsvacht of een rond stuk schuurpapier worden bevestigd. De kunst is om de enigs zins flexibele schijf slechts voor een ge deelte met het houtoppervlak in aanraking te laten komen. Probeer nooit het volle schijfoppervlak te gebruiken. De boorma chine zou u uit de handen kunnen slaan. Ten slotte is het ook mogelijk de bollen in een koele kast of kelder te plaatsen. De temperatuur mag niet boven de 9 graden komen en het moet beslist ook een donker plaatsje zijn. Regelmatig water geven. Na zo’n drie a vier maanden (liever langer dan korter) mogen de potten de huiskamer in. Een tochtvrij plaatsje met een temperatuur van zo’n 18 graden (bijv, in de venster bank) is het meest geschikt. Wanneer u regelmatig water geeft, zal de bloei niet lang meer op zich laten wachten. Als u geen tuin heeft, kunt u de potten in kistjes met zand op het balkon plaatsen. Ook kunt u ze in een plastic vuilniszak zetten. Door deze goed af te sluiten, blijft ook een hoge vochtigheidsgraad behouden. Wel regelmatig controleren of er water gegeven moet worden. Plant de bollen in een schone pot of schaal die min stens tweemaal zo hoog is als de bol. Zo hebben de wortels voldoende ruimte. Nieuwe, ongeglazuurde pot ten moeten minstens één dag in het water liggen om zoutresten op te laten lossen. Nadat u eerst wat potscher ven voor drainage op de bodem heeft gelegd, vult u de Pot met zanderige grond gedeeltelijk op. Potgrond, ge lengd met zo’n 50 procent rivier- en duinzand is heel Beschikt. Daarop worden de bollen zo geplaatst, dat het bovenste Puntje net onder de rand van de pot blijft. Het is het ®ooist om zoveel mogelijk bollen in één pot te plaatsen, Maar de bollen mogen elkaar onderling en de rand van “e pot niet raken. Vul de pot verder met aarde en druk deze naast de bollen stevig aan. Het puntje (de „neus") iet boven de grond uit laten steken. Vervolgens water Beven en ze ten minste drie maanden op een koude uonkere plaats laten staan. De beste methode is om de potten in de tuin in te •1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33