Na serie conflicten Basketballers succesvol in Europa Cup toto-lotto III Brom bekijkt spelers Honved Deyna naar Manchester Cl NAAR INDONESIË PER KLM v.a.2100,- Communiqué Wat helpt 2100,- KLM Thuis in de lucht. 100 POTTERS UNIA 31171 goed oi» OO km. I door l e !45Dl dB UN IB t 35 VRIJDAG 1 0 NOVEMBER 19 7 8 SPORT scooters (Van onze sportredactie) ^3 5—2^ 0) I v.a. i l’J HU ALKMAAR. De bom is gebarsten bij AZ’67. Wat insiders al lang zagen aankomen, is dan gisteren gebeurd. Met ingang van vandaag werkt Hans Kraay niet meer als directeur van Alkmaar Zaanstreek. Een serie conflicten ligt hieraan ten grondslag. In april-mei van dit jaar waren er al grote moeilijkheden tussen Hans Kraay en de AZ- leiding, waarbij ook de gebroeders Molenaar waren betrokken. Kraay bood toen zijn ontslag aan, maar na een gesprek met het bestüur van de Noordhollandse voetbalstichting kwam hij op zijn besluit terug en ging weer „gewoon” door. c 2 0) ■5 O Een onvergefelijke vakantie in dit tropenparadijs ligt nu ook binnen üw bereik. Vlieg erheen met KLM rechtstreeks en comfor tabel. Op eigen gelegenheid of met ’n compleet verzorgde rondreis. WAT KOST EEN RETOUR JAKARTA? Er is veel keus. Vanaf heel eenvoudig: 17 dagen logies hotel in Jakarta v.a. 2445,-, tot uitge- breidieen 24-daagse rondreis langs Singapore, Sumatra, Java, Bali.Cele- bus en Bangkok v.a. 4892,-. Daar tussen zijn variaties mogelijk. BOEK BU UW KLM-AGENT. ’n Reis naar Indonesië vereist een goede voorbereiding. Daarbij kunt u niet buiten uw KLM-agent Hij geeft u alle informatie die nodig is, en is ook de meest ervarep man om uw vliegreis te regelen. Uw KLM-agent is uw vertrouwde adviseur. VRAAG DE KLM-BROCHURE. De KLM heeft een brochure voor u over reizen naar Indonesië, Bangkok en Singapore. Met veel informatie en een opgave van tours Ga ’m halen I bij uw KLM-agent I of KLM-kantoor. I Of stuur een briefkaart met fl-extra aan f postzegels bij- geplakt aan KLM Nederland, afd. SPL/UC, k Postbus 7700,1117 ZL Schiphol. HL ’n Retourticket economy class Amsterdam-Jakarta hebt u al voor 2100,-. Kinderen tot 12 jaar 1050,-. Verblijfsduur 21 -180 dagen. Jongeren van 12 t/m 25 jaar 1777,-. Dit ticket is geldig voor kort of lang verblijf, doch maximaal 1 jaar. WAT KOST TM VERZORGDE RONDREIS? KRAAY STAPT OP BI J AZ’67 HANS KRAAY: eiste alle bevoegdheden op. (ADVERTENTIE) De komende en de scheidende man: Fridrik Olafsson (rechts) en Max Euwe (ADVERTENTIE) Hooghoudt Q) CU ZEIST (ANP). Adrie Koster van Roda JC is terug in de selectie Van het Neder lands elftal. De rechterspits, die debuteer de in het duel tegen Ijsland, was voor de tweede wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europees landenkam- pioenschap tegen Zwitserland op 11 okto ber in Bern niet in de groep van zestien spelers opgenomen door bondscoach Jan Zwartkruis. BUENOS AIRES (AFP). Met Fridrik Olafsson is de bedachtzaamheid zelf aan het roer gekomen van de internationale schaakbond. De 43-jarige IJslandse groot meester werd bij het FIDE-congres in Buenos Aires tot voorzitter gekozen, op de wijze, waarop hij zelf meestal zegevier de: in tweede instantie. De wegens zijn uithoudingsvermogen gevreesde IJslander hield bij de eerste stemming ternauwer nood stand: zijn tegenkandidaat Rabell Mendez (Puerto Rico) kreeg 31 stemmen, hijzelf 30 en Gligoric 29 stemmen. Had de vertegenwoordiger van Zaïre op het mo ment van de stemming niet een afgebro ken partij moeten uitspelen, dan was de allerwege zeer populaire Gligoric ook op 30 stemmen gekomen en was het zeer de vraag geweest wie bij de tweede stem ming had moeten afvallen: de Joegoslaaf of de IJslander. DEN HAAG. Lotto 44 van afgelopen zondag heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De twee winnaars van de tweede prijs mogen daardoor rekenen op ruim anderhalve ton. Ook in de toto geen hoofdprijswinnaars. 98 Personen vulden twaalf goed in, zij krijgen ruim 1300 gulden. Uitslag van toto 44: In deze toto vielen 1.720 prijzen. Inleg: ƒ705.218,00. Prijzen- bedrag: 334.978,55. Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag gaat 7a naar de jackpot van toto 45 van zondag a.s., het overige deel wordt verdeeld over de tweede en de derde prijs. Tweede prijs: 98 winnaars die elk bruto 1.310,20 ontvan gen. Derde prijs: 1.622 winnaars, die elk ƒ99,80 ontvangen. Jackpot voor toto 45 van zondag 12 november is: ƒ44.663,80. de komst van Rinus Michels, die momen teel geen baan heeft en voorheen trainer was bij FC Barcelona. Hulptrainer Bobby Haarms heeft Hon ved afgelopen woensdag aan het werk gezien in de competitie-wedstrijd tegen Zalaergerszeg, een duel dat Honved met 2- 0 won. Haarms: „Honved is als een erg sterke ploeg op mij overgekomen. Het speelt modern en collectief”. AMSTERDAM. Trainer Cor Brom van Ajax zal woensdagavond tot de toe schouwers behoren tijdens de voetbalin terland West-Duitsland-Hongarije. Het Hongaarse team bestaat namelijk voor een belangrijk deel uit spelers van Hon ved Boedapest, dat op 22 november en 6 december als tegenstander fungeert van Ajax in het UEFA Cup-toemooi. Luxe, 72, 1 16.000 k lak en b 3500 I Nu ging het in de tweede ronde tussen Rabell Mendez en Olafsson, waarbij de Afrikaanse landen en de Oosteuropese landen de kant kozen van de IJslander, die dan ook met ruime meerderheid werd ge kozen: 57 tegen 34. Het had vooral de instemming van de Nederlandse afgevaar digden, want Olafsson verklaarde het se cretariaat te willen laten, waar de schei dende FIDE-president dr. Max Euwe het naar toe had overgebracht: namelijk Am sterdam. Fridrik Olafsson, die op 26 janurai 1935 in Reykjavik wer geboren, staat bekend als een man zonder politieke voorkeur. Hij weigerde dit voorjaar bij de IJslandse ver kiezingen kandidaat te staan voor de con servatieve partij. Met de grootmeesters uit het Oostblok heeft Olafsson gemeen dat hij door de staat voor zijn schaakkunst wordt betaald en wel met een salaris dat gelijk staat aan dat van een leraar aan een mid delbare school. Deze regeling is getroffen, nadat hij zich enkele jaren uit het actieve wedstrijdschaak had teruggetrokken we gens gebrek aan tijd. Olafsson werd reeds op de leeftijd van achttien jaar nationaal meester. In 1956 werd hij bevorderd tot internationaal meester en twee jaar later werd hij grootmeester. Hij won onder meer de toernooien van Hastings en Reyk javik (1956), Beverwijk (1959), Berg en Dal (I960) en Marianske-Lazne (1961). Zijn grootste successen behaalde hij in 1958 overig 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: 2 winnaars, die bruto elk 152.331,00 ontvangen. Derde prijs: 142 winnaars, die elk bruto 2.728,30 ontvan gen. Vierde prijs: 8.859 winnaars, die elk bruto ƒ53,00 ontvangen. Vijfde prijs: 14.636 winnaars, die elk 32,10 ontvangen. Jackpot voor lotto 45 van zondag 12 no vember: ƒ139.134,77. toen hij doordrong tot het kandidatentoer nooi van het wereldkamnioenschan Als FIDE-president denkt Olafsson de lijn van Euwe door zullen trekken: good- will-reizen naar landen waar het schaken nog weinig ontwikkeld is, het propageren van schaken als keuzevak op de scholen en het beter op elkaar afstemmen van de grote internationale toernooien, waardoor althans op dit gebied een zekere orde wordt geschapen. groep b nu vierde staat met 8 punten. Roemenië is eerste met 13 punten. In de a- groep won de Sovjet Unie met 3-0 van Spanje en bezet nu de topplaats met 14 punten, 4,5 meer dan Joegoslavië, dat ech ter nog één afgebroken partij heeft. De Nederlandse dames moesten tegen Roemenië aantreden zonder Alexandra van der Mije, die nog last van verkoudheid heeft. De Roemeensen hadden op hun beurt hun eerste bordspeelster Polihro- niade vrijaf gegeven. Corrie Vreeken speelde in een Spaanse partij gelijk tegen Gertruda Baumstark, waarop een neder laag volgde van Erica Belle tegen Dana Nutu. De uitslag van lotto 44 is: in deze lotto vielen 23.639 prijzen. Inleg: ƒ3.484.786,00. Prijzenbedrag. ƒ1.771.601,45. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat een vijfde deel naar de jackpot van lotto 45 van zondag a.s., het BUENOS AIRES. Het Nederlandse herenteam heeft de stijgende lijn tijdens de schaak-olympiade in Buenos Aires gis teren doorgetrokken. In de dertiende ron de werd tegen het sterke Joegoslavië een gelijkspel (2-2) behaald en in tweede zit ting werd het duel tegen Bulgarije met 2,5-1,5 gewonnen. In de algemene rang schikking neemt de ploeg thans een met Joegoslavië gedeelde zesde plaats in met 30 punten. O j. medio pieren ai n.o.t.k. 1 menthol pell I De op 20 mei 1901 in Amsterdam gebo ren Machgielis Euwe is acht jaar voorzit ter van de FIDE geweest. De nu 77-jarige Nederlandse schaakambassadeur heeft in die periode met tal van problemen te maken gehad. Met name in verband met de organisatie van tweekampen om de wereldtitel moest Euwe, die zelf van 1935 tot 1937 de beste schaker ter wereld was na een overwinning op Aljechin, al zijn diplomatieke gaven aanwenden om tot een oplossing te komen. MANCHESTER. De Poolse voetballer Kazimierz Deyna heeft gisteren een con tract getekend voor de Engelse eerste- divisieclub Manchester City. Deyna ont vangt hiervoor een bedrag van 100.000 pond sterling (plus minus 400.000 gulden). De 31-jarige Deyna heeft ongeveer 100 keer in het nationale elftal van Polen ge speeld en was gedurende het toernooi om het wereldkampioenschap 1974 aanvoer der van Polen, dat toen als derde eindigde. In 1976 veroverde Polen - wederom met Deyna als aanvoerder - het zilver tijdens de Olympische Spelen van Montreal. Van roedes S dealer, k rt 114, Ha 023-31?? >6250) Iers kregen als opdracht mee geen com mentaar te verstrekken aan de pers. Gisteravond volstond het AZ-bestuur met het geven van een communiqué, waaruit men bepaalde conclusies kon trekken. Feit is het, dat het al geruime tijd niet meer boterde tussen Hans Kraay enerzijds en de gebroeders Molenaar en het verdere AZ-bestuur anderzijds. Kraay eiste alle bevoegdheden op, wilde geen overleg met de geldschieters en bleef star op zijn standpunt staan. Van de AZ-zijde zei men ons gisteravond hier over: „Overleg met het bestuur en de geldschieters moet altijd mogelijk zijn. Al heeft zo’n directeur natuurlijk bepaal de bevoegdheden. In ieder geval is de rust in het AZ-kamp geheel terugge keerd”. Koster terug in selectie Oranje Het bestuur van AZ gaf het volgende communiqué uit: „Hans Kraay heeft met ingang van heden zijn functie als directeur van AZ’67 neergelegd. Zijn besluit hiertoe is nu gevallen, nadat hij enige maanden geleden ook reeds zijn ontslag had aan geboden. Het bestuur van Alkmaar Zaanstreek deed toen een beroep op Hans Kraay om aan te blijven. Nu heeft de AZ-leiding echter gemeend zijn ont slag te aanvaarden en betreurt deze ont slagneming. Ondanks alle wederzijdse goede bedoelingen blijken er toch te veel verschillen van inzicht te bestaan. Om trent de bedrijfsvoering van AZ, tenein de misvattingen te voorkomen, leggen wij er de nadruk op, dat onze trainer coach Georg Kessler op geen enkele wij ze in verband kan worden gebracht met de ontslagneming van Hans Kraay. Kessler blijft bij AZ als trainer-coach aan” Het contract van John Metgod, aus- putzer bij AZ’67, is deze week met drie jaar verlengd. De 20-jarige Amsterdam mer kwam tot een volledig akkoord met de AZ-leiding. Het nieuwe contract loopt tot 31 juni 1981. Hongarije gaat met 34 punten nog altijd aan de leiding vóór de Sovjet Unie, dat 1 punt minder heeft, maar nog één partij moet uitspelen. De Verenigde Staten staan derde met 31,5 punt en drie afgebroken partijen. De zege van Nederland op Bulgarije was te danken aan Jan Timman, die Radulov versloeg. Bij het afbreken van de partij leek het voordeel van het loperpaar voor Timman niet voldoende te zijn voor winst. Timman hield echter het maximale rende ment aan de voordelige stand over. Tegen Joegoslavië moest Timman het aan het eerste bord opnemen tegen Gligoric. Laatstgenoemde bediende zich nu met zwart van de Tarrasch-verdediging. De Joegoslaviër deed dit zeer goed en kon na een openingsnieuwtje al gauw alle gevaren uitbannen: 1/2-1/2. Sosonko kreeg na de drakenvariant van het Siciliaans al snel een interessant eindspel, dat ongeveer in evenwicht was en spoedig remise werd gegeven. Donner moest met wit tegen Veli- mirovic al snel na de opening (een Benoni) de zetten herhalen om niet in het nadeel te komen. Remise was het gevolg. Ligterink leek met zwart tegen Parma in gevaar te komen, maar kon door nauwkeurig spel het evenwicht handhaven. De uitslagen van de belangrijkste ont- De AZ-leiding is niet van plan een nieuwe directeur te benoemen. Er komt dus geen opvolger. Het bestuur neemt de taken, die Kraay verrichtte, over. Het vertrek van Hans Kraay betekent volgens de AZ-leiding beslist niet, dat hiermee de weg wordt vrijgemaakt voor SÖDERTALJE. Parker Leiden heeft donderdagavond zijn tweede wedstrijd in groep F in het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen in winst omgezet. In en tegen Södertalje, gecoacht door de nationale bondscoach Tom Quinn, scoorde Mitchell Plaat vier seconden voor het einde de winnende tref fer, waardoor de Leidse landskampioen met 76-77 huiswaarts kon keren. De onrust bleef echter, ook al omdat de Alkmaarder niemand op zijn werk terrein duldde. De problemen rezen de pan uit en deze week besefte men in het AZ-kamp, dat het zo niet verder kon gaan. Gistermiddag was er „ergens” in Noord-Holland een ontmoeting tussen Hans Kraay en de top van AZ. Hierbij kwam nogmaals tot uiting, dat beide par tijen heel andere meningen over het ma nagement van Alkmaar Zaanstreek heb ben. Dit leidde ertoe, dat Hans Kraay besloot zijn functie als directeur neer te leggen. Althans, zo wordt dit gesteld in een door het AZ-bestuur verstrekt com muniqué. Men kan er een andere mening over hebben, maar volgens het AZ-bestuur heeft de heer Kraay wel degelijk zijn ontslag aangeboden. Het werd hem niet gegeven, aldus AZ. Later op de middag werd aan de spelersgroep van AZ meege deeld, dat Hans Kraay als directeur is afgetreden. Uiteraard wekte die medede ling de nodige verbazing en werd er verschillend gereageerd. De AZ-voetbal- Vier gezichten uit de groep van Zwitser land verdwenen: Willy van de Kerkhof (geblesseerd), Arie Haan (teruggetrokken), Johnny Dusbaba en Tscheu la T.in" passeerd). Drie deelnemers aan het eind- toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië keren terug: Johan Neeskens, wiens schorsing erop zit, Wim Jansen en René van de Kerkhof, die beiden hersteld zijn van blessures. De selectie van Oranje voor het duel tegen Oost-Duitsland volgende week woensdag in Rotterdam is: Doel: Schrij vers (Ajax) en Doesburg (Sparta); achter: Wildschut (FC Twente), Poortvliet, Van Kraay en Brandts (PSV), Krol (Ajax) en Hovenkamp (AZ’67); midden: Peters (AZ'67), Neeskens (Barcelona) en Jansen (Feyenoord); voor: Geels en Rensenbrink (Anderlecht), René van de Kerkhof (PSV), Koster en Nanninga (Roda JC). De vriendschappelijke interland Italië- Nederland gaat nu toch weer door op zaterdag 24 februari van het volgend jaar. Aanvankelijk oordeelde de KNVB dat de 120.000 gulden, die de Italiaanse voetbal bond er voor over had om Oranje naar Italië te halen, te weinig was om de kosten te kunnen dekken. Deze week echter heeft de KNVB een aanzienlijk royaler Italiaans financieel voorstel geaccepteerd. In de loop van vandaag worden de laatste plooien gladgestreken. FC Den Haag is met drie spelers de grootste leverancier voor de selectie van Jong Oranje voor de wedstrijd tegen Oost- Duitsland op dinsdag 14 november in Ros tock, in de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen teams voor spelers onder 21 jaar. De groep van zestien spelers bestaat uit: Peter Jager (Ajax), John Metgod en Loek Ursum (AZ’67), Wim Hofkens (Beveren- Waas), Jan Peters (FC Den Bosch), Hans Galjé, Fred Goemans en Romeo Zonder- van (FC Den Haag), Stanley Brard (Feyen oord), Dwight Lodeweges en Wim Wouds- ma (Go Ahead Eagles), Michel Valke (Sparta), Roel Smand (FC Twente), Keje' Molenaar (Volendam), Willy Bothmer (FC WV) en Wud Broeken (Willem II). Ben Wijnstekers van Feyenoord en Theo de Jong van Roda JC hebben beiden voor de gele kaarten, die zij zondag in het onderlinge duel opliepen, een boete gekre gen van 250 gulden. De straf was zo mild, omdat de twee spelers de afgelopen twee seizoenen een blanco strafregister hadden. Ronald Spelbos (AZ) kreeg voor zijn vergrijp in de wedstrijd tegen MVV een boete van 175 gulden. Boekingen waren er voor Chris Verkaik (Haarlem), Rickey Mescovic en Jan Peters (beiden AZ). (ADVERTENTIE) ,W Diverses f 6. pj 34 1AIN pruik nde feest mk Haars -317190 geboden groen na 18 n Fridrik Olafsson: de bedachtzaamheid zelf In het ijshockeystadion van Södertalje, dat twee uur voor de aanvang door het leggen van een houten vloer getransfor meerd werd in een basketbalarena, moest het aan Leidse zijde vooral komen van de inbreng van de tweede onlangs voor Bar- tholome aangetrokken Amerikaan Dave Kyle en Sid Bruinsma. Bij de Zweden waren de Amerikanen McCray en Dean trefzeker. Vooral McCray die in de eerste helft 26 punten voor zijn rekening nam, was niet te stoppen en leidde zijn team naar een ruststand van 43-37. Na de pauze zette de Leidse coach Blom Hans van Rooden op McCray. En met succes. McCray kwam in het tweede be drijf tot twee punten. Vier seconden voor het einde viel de beslissing. Plaat kwam geheel vrij te staan en scoorde op het kritieke moment beheerst: 76-77. Door deze zege heeft Lei den vier punten uit twee wedstrijden. Schaakteam in zesde positie moetingen in dè dertiende ronde waren: HongarijeIsraël 2,5-1,5; Sovjet Unie- Canada 2,5-0,5 (één partij afgebroken); Verenigde StatenPolen 0,5-0,5 (drie par tijen afgebroken; West DuitslandGroot Brittannië 1-1 (twee partijen afgebroken). Uitgespeeldé partijen twaalfde ronde: Verenigde StatenIsraël 2,5-1,5; Sovjet Unie-Polen ï'lz-l'h:, Hongarije—Zweden 3,5-0,5. Stand aan kop: 1. Hongarije 34 punten; 2. Sovjet Unie 33 (1 partij afgebro ken); 3. Verenigde Staten 31,5 (3); 4. Israël 30,5; 5. West Duitsland 30 (2); 6/7. Joegosla vië en Nederland 30. Het Nederlandse damesteam verloor met 2-1 van Roemenië, waardoor het in 5-deursi ank, kl. a ✓ag-garas Off. Men n Mitsub irdamsew lem 1 (b.t Jj,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 35