Over vredesverdrag Spanje neemt Unesco-directeur erkent risico wet tegen mediaverklaring terrorisme aan Turkse troepen over gevangenei Geheime notitie Philips-dochter NKF-kabel: Somoza uit beschuldiging aan adres VS ’t Ambtenaren in Tanzanianen vluchten naar Verenigde Naties eisen vertrek Nog geen besluit over ontslag SLM-directeur Kleine Winkler Prins in kleur Damiate Pers Oeganda toe naar huis toe praten Ghana ontslagen „Minder validen en ouderen f Amnesty vraagt Cuba gegevens 99 vc o Umuider Courant r VAN CYPRUS Ko Britse troonrede door Lagerhuis aanvaard Bemiddelingscomité voor Spaanse Sahara Elimineren Vanaf 11 nov. vindt u onze handwerkwinkel aan de overkant. r Wistudatwij gratis uw gordijnen opmaat maken, ook velours. rrr-_"? BINNEN-EN BUITENLAND VRIJDAG NOVEMBER 19 7 8 1 0 VR bJ (V; O' x. WASHINGTON (UPI, AFP). President Carter heeft president Sadat van Egypte en premier Begin van Israel gisteren gevraagd met spoed besluiten te nemen over de inleidende tekst van het vredesver drag tussen Israel en Egypte teneinde in het vredesoverleg in Washing ton snel te komen tot een afronding van wat op de top in Camp David werd overeengekomen. DeKleine Winkler Prins in kleur een beeld van een encyclopedie! VI van Veis brac gen nota van raad wor< een ring: nota actie bege van ven spar Sp en Bi® Bm De vraagbaak voor het hele gezin „MubbeleZ. raan jenero Carter vraagt Israel en Egypte snel besluiten te gaan nemen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis (ADVERTENTIE) Mc I 0,70 145,- «r *r f;, MANAGUA (AP). De president van Nicaragua, Somoza, heeft gisteren gezegd dat de VS alle hulp aan zijn land hebben gestaakt en dat bepaalde leden van de regering-Carter er op uit zijn „de reputatie van zijn regering te ruïneren”. Zij zouden proberen hem ten val te brengen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft hierover gisteren meegedeeld dat de steunverlening stopge zet is omdat president Carter de verzeke ring wil hebben dat het geld ook zal wor den gebruikt „ter bevordering van de de mocratie”. Deze verzekering is tot nu toe niet gegeven. President Carter pleitte gis teren op een persconferentie in Kansas City voor een regering in Nicaragua „die de volledige steun heeft van het volk”. Hij zinspeelde hiermee voor het eerst indirect op de verdwijning van president Somoza, die in oktober een opstand in zijn land in het bloed van 1500 doden en 3000 gewonden heeft gesmoord. „Uit zo’n stuk blijkt, dat je als vakbonds bestuurder belazerd wordt waar je bij zit. Je maakt in de cao afspraken over her plaatsing van minder-validen en moeilijk plaatsbaren. Maar intern blijkt men die afspraken aan de laars te lappen zoals uit het interne discussiestuk nu blijkt”, aldus De Haan. trekking tot het „beleid ten aanzien van senioren en minder-validen”. Geconsta teerd wordt, dat het aantal senioren en minder-validen waarvoor een andere of aangepaste functie moet worden gevon den, gestadig groeit. Daartegenover staat, dat het aantal plaatsingsmogelijkheden afneemt: effi- ciëncy-overwegingen maken dat een chef besluit om een vrijgekomen plaats waar Een woordvoerder van NKF-Kabel be grijpt weinig van alle drukte rond de inter ne notitie. Volgens hem zijn de suggesties in het stuk onmiddellijk als onbruikbaar terzijde geschoven. Op een persconferentie in Kansas City verklaarde de Amerikaanse president per soonlijk de tekst, waarover de onderhan delaars in Washington het nu eens zijn, doch die nog niet is goedgekeurd door de leiders van de respectieve landen, voldoen de te vinden. De resolutie beveelt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan, een kalender voor deze terugtrekking vast te stellen en te voorzien in sancties wanneer de resolu tie in de praktijk geen effect sorteert. De door niet-gebonden lidstaten van de Verenigde Naties ingediende resolutie, werd aangenomen met 110 tegen 4 stem men bij 22 onthoudingen. De tegenstem mers waren Turkijke, Iran, Pakistan en Saoedi-Arabië. De minister van Buitenlandse Zaken van Cyprus, Nicos Rolandis, sprak zijn „grote voldoening” over het goedkeuren van de resolutie uit. De Turks-Cyprische leider Rauf Denk- tash zei dat terugtrekking van het Turkse leger dat het noorden van Cyprus in 1974 bezette, het doodvonnis zou betekenen voor de Turkse gemeenschap, omdat zij onbeschermd zou achterblijven. In deze tekst verplichten beide landen zich via verdere onderhandelingen, gekop peld aan het vredesverdrag tussen Israel en Egypte afzonderliik. te komen tot een NEW YORK (AFP). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vandaag een resolutie over Cyprus goedgekeurd waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke terugtrekking van alle vreemde troepen van bet eiland. PARIJS (DPA). Directeur-generaal Amadou-Mahtar M’Bow van de organisa tie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties Unesco, heeft gisteren tijdens de 20ste Algemene Verga dering in Parijs erkend dat de omstreden mediaverklaring die daar op tafel is geko men het risico van staatstoezicht op de nieuws- en voorlichtingsorganen in de we reld inhoudt. Vandaar, zo zei hij gisteren in een toe spraak ter afsluiting van de eerste algeme ne ronde van de vergadering, dat er samen met een nieuwe ordening van het informa tiesysteem in de hele wereld een ethiek moet worden ontwikkeld, waar de verant woordelijken binnen de informatieorga- nen in de hele wereld zich in kunnen vinden. Het eigenlijke debat over de mediaver klaring, de sleutelkwestie van de Algeme ne Vergadering, zal op 16 november begin nen. (Van onze redactie luchtvaart) PARAMARIBO. De Surinaamse re gering heeft nog geen beslissing genomen over een eventueel ontslag van directeur Maes van de Surinaamse Luchtvaart maatschappij. Het Surinaamse parlement heeft een spoeddebat aan de SLM-kwestie besteed aan de hand van gegevens die een onder zoekscommissie heeft verzameld over het financiële SLM-beleid. Enkele leden van de coalitie drongen er bij de regering op aan Maes op staande voet te ontslaan. De oppositie stelde dat niet duidelijk is gebleken dat inderdaad frauduleuze handelingen zijn gepleegd. De houding van Maes werd wel afgekeurd, maar men vond ontslag een te zware straf en stelde disciplinaire maatregelen voor. Premier Arron toonde zich kwaad over het feit dat het onderzoekrapport is uitge lekt, naar zijn mening op onvolledige en niet waarheidsgetrouwe wijze. In justitiële kringen is men verbaasd dat er geen strafklacht is ingediend tegen de ontslagen SLM-adunct-directeur in Ne derland Mike Koster, terwijl sprake is van verduistering en oplichting. Het probleem van het laten aansluiten van een eventueel vredesaccoord op on derhandelingen over de vrede in heel het Midden-Oosten was het onderwerp van besprekingen die gisteren gevoerd werden tussen minister Vance en leden van de Egyptische delegatie. Piet de Haan, de bestuurder van de Industriebond CNV is hierover als des duivels. Hij noemt het schrijven een grof schandaal. In een notitie van de NKF-Kabel 100 procent dochter van Philips worden enkele gedachten geformuleerd met be- De Israëlische premier heeft gisteren tijdens een officieel banket dat hem werd aangeboden door zijn gastheer de Canade se premier Pierre Elliott Trudeau, gezegd dat de onderhandelingen nog lang kunnen voortduren, maar dat er zeker vrede in het Midden-Oosten zal komen. Volgens woordvoerder Shermen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse LONDEN (AP). Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 312 tegen 300 stemmen het programma van de op 1 november gehouden troonrede goedgekeurd. Door dat de leden van de nationalistische frac ties uit Wales en Noord-Ierland voor de Labour-regering of niet stemden haalde het programma van premier Callaghan het net. Het Hogerhuis heeft zich vanmorgen vroeg met 166 tegen 65 stemmen uitgespro ken voor verlenging van de sancties tegen Rhodesië. Het Lagerhuis had dit gisteren al gedaan met een meerderheid van 199 stemmen. mogelijk te elimineren. „Het streven van de onderneming is vol gens het stuk te komen tot kostprijsverla ging van de produkten, onder meer door het omlaag brengen van het personeelsbe stand. „Waar dit laatste een economische noodzaak is, lijkt het streven om ten koste van alles senioren en minder-validen tot hun 65ste jaar in het bedrijf te houden een verkeerd gerichte energie”, aldus de gehei me notitie. „Het stuk van NKF-Kabel kan in strijd komen met de wet, de Philips-cao en met de cao in de metaalindustrie, waaronder de NKF-Kabel valt. Dat een en ander in strijd is met ons arbeidsvoorwaardenbe leid behoeft geen betoog”, aldus CNV- bestuurder Piet de Haan. „Voor de inhoud van de notitie kan geen waardering worden opgebracht. Als men durft te praten over een deuk in het sociaal beleid, dan moet worden gezegd, dat met deze notitie die deuk reeds duidelijk zicht baar is”. DEN HAAG (ANP). Amnesty Inta national, de organisatie die zich inzet voa politieke gevangenen in heel de wereld heeft in een memorandum aan de Cubaan se regering een beroep gedaan exacte ge gevens te publiceren over het aantal poli tieke gevangenen in het land. Amnesty juicht de vrijlating van enkel honderden politieke gevangenen in het ai gelopen jaar weliswaar toe, maar wijd erop dat er nog meer dan 3.000 mensen 11 de gevangenissen verblijven. Veel van hen zijn langgestraften die ii vele gevallen vonnissen van 15 tot 20 jaai uitzitten. Amnesty heeft het memorandum in maart naar de Cubaanse regering ge stuurd om deze de kans te geven te reagel ren. De regering in Havanna is daar echter niet op ingegaan. We hebben dan een overstapje gemaakt naar onze nieuwe, ruimere winkel op nr. 7 in de Schagchelstraat. Van 11 t/m 18 november elke dag kantklos en spindemonstraties. Tevens tentoonstelling van wandkleden en keramiek. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Ooi zoals tieprr van e overh mogei len b verrit mogei in de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Uit een geheim intern stuk van de NKF-Kabel te Delft blijkt, dat minder-validen, ouderen en vrouwen, die niet in het bedrijf opnieuw kunnen worden geplaatst beter „naar huis ge praat” kunnen worden. „Beter een deuk in het sociaal beleid dan tegen de realiteit in een irreëel sociaal beleid trachten te voeren”, zo meldt de NKF-personeels- dienst in het vertrouwelijke stuk. Alfabetisch ingericht, royaal geïllustreerd. Intekenprijs slechts f 17,90 per deel; Binnenkort f 18,90 per deel voor de complete encyclopedie. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning De 1 tot d< steller men n ting 1 derlar veranl vallen ten pa bedrij ke cat Heme op toe Voo: seur, c bespai tingsc; moet 1 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Hooghoudt JONGE DUBBELE GRAAN JENEVER die moet uproeven, dieisgeweklig LONDEN (Reuter). Radio-Oeganda heeft gisteravond verklaard dat honder den Tanzanianen met hun vee naar Oegan da zijn gevlucht. Waarom de Tanzanianen uitweken werd er niet bij gezegd. Oeganda heeft een stuk van Tanzania ten westen van het Victoriameer ingelijfd en Tanza nia bereidt een tegenoffensief voor om het terug te winnen. Over de stroom vluchtelingen was vol gens radio-Oeganda bericht door een in- De Bonte voor kreatieve bezigheden binnenshuis. Schagchelstraat 7, Haarlem Telefoon 023-3271 18 Na afloop ervan werd in Egyptische kringen vernomen dat Cairo in het ver drag die „schakel” met latere onderhande lingen krachtiger verwoord wilde zien, maar dat de Egyptische delegatie zich toch wilde neerleggen bij de tekst zoals die door president Carter was voorgesteld. In Israë lische kringen werd evenwel gezegd dat de regering van premier Begin nog steeds vasthoudt aan een „minder sterke tekst”. f Zaken zijn de Israëlische en de Egyptische vredesonderhandelaars voornemens „er vaart achter te zetten”, zulks in tegen spraak met berichten uit Egypte dat presi dent Sadat overwoog tot een opschorting van de onderhandelingen te willen over gaan. In een uitgelekt memorandum van het Israëlische ministerie van Arbeid, dat be stemd was voor intern gebruik, wordt de nadruk gelegd op enkele negatieve resulta ten voor Israel na vrede met Egypte. Het blad Vedioth Achr Onoth schreef gisteren dat het memorandum wees op gevaren van het binnenstromen van Arabisch kapi taal in de sector van particuliere investe ringen hetgeen het „bestaande toezicht zou verzwakken en monopolies onder buiten landse controle in de Israëlische maat schappij zou scheppen”. 20 delen handig formaat 6400bladzijden in totaal 50000 artikelen 7000 foto's, tekeningen en kaarten, grotendeels in kleuren prettig leesbaar mooi papier fraaie stempelbanden van wijnrood kunstleer NEW YORK (Reuter). Zes Afrikaanse staatshoofden hebben een comité ge vormd dat moet proberen het conflict over de voormalige Spaanse Sahara op te los sen. Dit heeft Soedan gisteren meegedeeld in een brief aan secretaris-generaal Wald heim van de Verenigde Naties. Soedan bekleedt op het ogenblik het voorzitter schap van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Het conflict tussen Marokko en Maure- tanië aan de ene zijde en de bevrijdingsbe weging voor de Spaanse Sahara en Alge rije aan de andere zijde, is ontstaan na de verdeling van het gebied tussen Marokko en Mauretanië door Spanje. Het comité vat zijn werk aan op 30 november in de Soedanese hoofdstad Chartoem met het bestuderen van alle informatie die het over de Sahara-zaak heeft, aldus de brief van Soedan. MADRID (AFP). Het Spaanse Con gres heeft gisteren het ontwerp van de wet voor een intensievere bestrijding van het terrorisme aangenomen. Alleen de Baski- sche nationalistische partij onthield zich van stemming. Het is strenger dan een uit juni daterend document van dezelfde aard, vooral in zoverre dat van terroristi sche activiteiten verdachte personen nu in hechtenis kunnen worden gehouden zon der voorafgaand gerechtelijk bevel. Vanavond zullen miljoenen Spanjaar den in 140 steden demonstreren tegen het terrorisme. Deze demonstraties zijn geor ganiseerd door alle democratische politie ke partijen en vakbonden. Vijf gemaskerde mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de 36- jarige Brenda Domecq in Mexico City ont voerd. Brenda is de dochter van de sherry- koning Pedro Domecq uit Jerez de la Frontera. De daders hebben een losgeld geëist van een miljoen dollar, dat binnen 72 uur na de ontvoering betaald moet worden. De familie heeft de Mexicaanse politie verzocht om voorlopig niet in te grijpen. specteur van de veeartsenijkundige dienst in Zuid-Oeganda. De inspecteur heeft er bij plaatselijke opperhoofden op aange drongen dat ze er zich van vergewissen dat de runderen, geiten, schapen en kippen die de vluchtelingen voor zich uit drijven, in geënt zijn of gezond bevonden door veeart sen. De Oegandeze troepen die in het noord westen van Tanzania een groot deel van het land bezet houden, hebben zich schul dig gemaakt aan moord en verkrachting, verwoesting van dorpen, het stelen van vee, bombardementen op een houtzagerij en de vernietiging van een suikerfabriek, aldus werd vandaag gemeld door de Tan- zaniaanse regeringskrant „The Dailey News”. President Nyerere van Tanzania heeft gisteren tegen de Afrikaanse ambassa deurs in Tanzania gezegd dat het offer van de president Amin, om zijn troepen uit Tanzania terug te trekken „een leugen” is. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal alomvattende vredesovereenkomst ook met betrekking tot de westelijke Jordaan- oever, de strook van Gaza en de hoogvlak te van Golan. 1^ u' W iï- De Israëlische premier Begin kwam gisteren met zijn vrouw op het vliegveld van Toronto aan. Het tweetal was later aanwezig bij een officieel diner dat werd gegeven door de Canadese premier Trudeau. ACCRA (Reuter). Het militaire be wind van Ghana heeft gisteren duizenden stakende ambtenaren ontslagen nadat zij geweigerd hadden op last van de autoritei ten het werk te hervatten. Vorige week vrijdag hadden ruim 200.000 overheidsfunctionarissen het werk neergelegd. Zij eisten meer salaris en toe slagen om aan de tot 200 procent opgelo pen inflatie het hoofd te bieden. y Speciaalzaak in gordiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 's Maandags gesloten

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4