Meer begrip voor Surinamers via reeks schoolvoorstellingen Opening in vastgelopen overleg met particulier welzijnswerk burgerlijke stand „NieuwLeven99 bewijst schap voor een bepaalde belangengroep. bruikbaarheid arena 3 VOORSTEL MET VLAG EN WIMPEL OVER DE EINDSTREEP Sint Nicolaas 18 november in Beverwijk Edukatief optreden van „Swami Singh Discussie-middag Beverwijk-Neuwied in Nieuwe Slof VVD stemde tegen bepaling in nieuwe verordening Afzwemmers in Sportfondsenbad ai Nieuwe Slof ook geschikt voor kleine zaal-produkties BEVERWIJK MELDT ZICH VOOR EXPERIMENT ‘g Kloof Opening „Offer" Belangen BEVERWIJK BA Promenade w VRIJDAG 1 O NOVEMBER BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 6 J I Ih'. PvdA verdeeld door Vrij. 19.30 vernieuwde Breestraat randweer American Memme- 9 5 beoordeling van uitsluitend de burgemees- Meedoen aan een drakendans. F ''rijd alle 11e leeftij- ijden Za- estavond Snelvlie- ige wijze n waren 'dam idam Op de details van die regeling zullen we niet ingaan. Waar het in feite om gaat is, dat de gemeente Beverwijk, als deze wordt aangewezen als proefgebied, wat extra fa ciliteiten krijgt voor de plaatselijke wel zijnsplanning. De experimenten betreffen de voorbereiding op de invoering van de kaderwet specifiek welzijn en die heeft weer alles te maken met de decentralisatie van het welzijnsbeleid. Wat nu tijdens de raadsvergadering naar voren kwam was dat er in Beverwijk al het een en ander aan voorbereiding is gedaan maar dat dit niet allemaal zo goed is verlopen. „Er is een kloof ontstaan tussen het particulier initiatief en de gemeente”, stel de het raadslid K. G. Reimes (CDA) vast, Uit het verdere verloop van de discussie bleek dat die kloof vooral ook te maken heeft met een eerder genomen raadsbe sluit tot het instellen van twee commissies. Het raadsvoorstel dat donderdagavond behandeld werd hield ook in, dat dit eerde re raadsvoorstel zou worden ingetrokken en dat B. en W. met herziene voorstellen zouden komen als de gemeente niet als proefgebied zou worden aangewezen. Als Beverwijk wel als proefgebied wordt aan gewezen komen B. en W. met nadere voor stellen. „En daarmee wordt dan nu de hele zaak stopgezet”, aldus de heer Reimes, die vond dat het particulier initiatief ook nu weer onvoldoende is betrokken bij het al of niet aanmelden als experimenteergemeente. Dit raadslid vond overigens ook het kostenaspect van het experiment nogal ondoorzichtig. Wethouder Camfferman legde uit, dat B. en W. zo snel met een voorstel hadden moeten komen omdat 1 november de sluitingsdatum is voor aan melding voor het experiment. Hij gaf toe, dat het overleg met het particulier initia tief is vastgelopen, maar juist ook op grond van dat eerdere raadsbesluit. Hij gaf verder uitleg over de regeling en kon digde aan, dat het gemeentebestuur in elk geval in welk orgaan er in de toekomst ook als overkoepelend wordt ingesteld verte genwoordigd wil zijn .bestuurlijk en niet alleen ambtelijk, zoals het particulier initi atief zou willen. Bij dit alles gaat het in wezen om de toekomstige structuur voor het welzijnsbe leid en de verdeling van de subsidies. Raadslid G. J. van Ruyven (PPR/PSP) kwam met een soort compromisvoorstel en dat behelde wèl aanmelden voor het experiment maar niet alle overleg op schorten tot bekend is of Beverwijk als proefgebied wordt aangewezen en vast- de te investeren bedragen op en vond dit „offer” te groot voor de gemeenschap, gezien de geringe financiële ruimte die de gemeente heeft in deze tijd van broekriem aanhalen. Andere zaken zouden meer voorrang verdienen. Raadslid G. J. van Ruyven (PPR/PSP) zag er bepaald geen voorzieningen in uit sluitend ten gerieve van de middenstand: „Winkelen is een facet van de vrijetijdscul tuur”. Hij zag ook wel een beetje „versluie ring” in de financiering en hij plaatste ook een kanttekening bij het feit dat nu over de Breestraat moest worden beslist, terwijl de algemene prioriteitenlijst nog niet is besproken, maar hij vond het toch een dergelijke gemeenschapsvoorziening, dal zijn fraktie graag akkoord zou gaan met de vernieuwing. De WD-er Klomp waren tijdens het betoog van de heer Vermeulen „de haren te berge gerezen”. Nu maakte dat niet zoveel indruk, want de heer Klomp heeft niet zoveel haar, maar hij kreeg de lachers wel weer op zijn hand met de opmerking: „Die Breestraat valt nog onder „bestek- 64”. Later zouden andere raadsleden de renovatieplannen nog verder terugdraaien haar het begin van de vijftiger jaren. An dere opmerking van de heer Klomp: „Me neer de voorzitter, het gaat om een recrea tiegebied. Of de winkels er voordeel van BEVERWIJK. Sint Nicolaas doet op zaterdag 18 november zijn intrede in de stad. hebben moet nog blijken”. Toen hij ook nog pleitte voor „winkeltjes met krakende planken, zo romantisch” en „voor terras jes om de kortebaandraverij in de Brees traat goed te kunnen volgen”, was zijn enthousiasme voor de Breestraat wel bele den. houden aan de uitgangspunten van het oorspronkelijke raadsbesluit. En dat is dan iets anders dan vasthouden aan dit raadsbesluit, begrepen we. De heer Ver meulen (PvdA) was het met hem eens. De heer Van Dongen (PvdA) en wethouder Camfferman beaamden, dat het oude raadsbesluit een betere verstandhouding tussen het particulier initiatief en de ge meente in de weg staat. Met het aanmelden voor het experiment had de gemeenteraad geen moeite meer toen wethouder Camfferman een zodanige interpretatie aan de raadsvoordracht gaf, dat de oude raadsvoordracht opnieuw ter discussie kan worden gesteld in de raad. Een opening dus voor het vastgelopen overleg met het particulier initiatief. sen van kiosken (zonder kosten voor de gemeente) zullen welwillend worden be handeld. De Nieuwstraat als voetgangers gebied zit er wel in (wordt bekeken bij uitwerking van de plannen). Het moment voor het plaatsen van parkeermeters in de omgeving van de Breestraat nadert vol gens de wethouder wel, al is het nog niet zover. „Zou me niet verbazen als het sa men zou vallen met de renovatie, maar de tellingen geven nu nog geen aanleiding”. Aan de heer Vermeulen verzocht de wet houder/wel onderscheid te maken tussen de kosten van vernieuwing van de Bree straat en die voor onderhoud van weg en riolering. „Die verlichten alleen maar de problemen in de toekomst”. In tweede instantie kreeg de raad gele genheid om over de Breestraat te bomen en daarbij kwamen ook de bomen nog ter sprake. Vóór de stemming verklaarde wet houder Bodewes (PvdA) „in z’n hart eigen lijk tegen te zijn, maar toch vóór te zullen stemmen omdat hij in het college zich ook niet tegen het besluit had verzet”. De vier tegenstemmers van de Partij van de Ar beid waren de heren Vermeulen en Van Dongen, alsmede Corrie van Rossum en Gerrit van Delft. Groenhof, Theo Hendrikse, Jolanda Heij- ne, Renate van der Heijden, Marco A. Prinsse, Johanna C. Primowees, Raymond H. Poelenjee, Serge Rijper, George H. A. Schot, Edwin M. J. Schilling, Xandra Stark, Pieter G. M. Stengs, Remco Stolp, Gerben C. H. Tromp, Rudi Theiner, Marco Vellinga, Guido Zonneveld. BEVERWIJK. De toneelgordijnen van De Nieuwe Slof bleven gesloten, toen de toneelwerkgroep Nieuw Leven zich gisteravond in de voor driekwart bezette theater zaal voor het eerst sinds jaren weer eens aan het publiek presenteerde. Niet op het podium, maar in de arena van de (oplopende) schouwburgzaal werkten de Wijk aan Zeeër amateurtoneelspelers hun uit drie eenakters bestaande programma af. Met de voorstelling bewees Nieuw Leven niet alleen nog steeds tot de top van de regionale amateurtoneelgezelschappen te behoren; de groep maakte al spelend ook duidelijk, hoe goed de theateraccommodatie van het ontmoetingscentrum zich voor kleinere zaalpro- dukties leent. blikt in een droom terug op haar jeugd en haar liefde voor Tom. In de persoon van de oude en de jonge Jenny en de oude en de jonge Tom ontmoeten heden en verleden elkaar, een indrukwekkende confrontatie die met name dankzij het voortreffelijke spel van de Nieuw Leven-acteurs Paula en Bertus van de eerste tot de laatste minuut bleef boeien. De heer K. Vermeulen (PvdA) vond dat B. en W. alles wel een beetje voordelig hadden voorgesteld wat de wijze van fi nanciering betreft. Hij telde zonder meer „Waar de heer Vermeulen moeilijkhe den mee heeft is het offer van de gemeen- overgebracht. Tegen het einde van de voorstelling mogen kinderen uit de klas zelf mee gaan doen in een drakendans, deelnemen aan een feest, enzovoort. Dit „lesuur” blijkt een uitstekende methode te zijn om meer begrip te krijgen voor wat de in ons land verblijvende Surinamers ach terlieten. ITSE lino neen in de I eeu- Pool- elt. Wat langdradig vond ik op den duur de na de pauze opgevoerde „Medea” van Jean Anouilh worden. Regisseur Han Rooth bleek deze vooral tekstueel erg zware een akter nogal traditioneel en helemaal in de stijl van het Griekse drama te hebben aangepakt, met veel smekende armgeba ren, wanhopige blikken en doelloos heen- en-weer-geloop. Weliswaar bracht de to neelwerkgroep het er ook in „Medea” heel redelijk vanaf, maar echt verrassend was hun optreden in Anouilhs stuk niet. Wat jammer is, want tot dergelijke verrassin gen zijn de Wijk aan Zeeër amateurs wel degelijk in staat. JOKE DIEBEN-FRERICHS GEBOREN: Ruud z.v. R. van Gastel en G. Adrichem, Matthijs C. z.v. C. Kerkstra en T. Rus, Daniëlle d.v. N. C. Kerver en M. Geyteman, Bas z.v. C. P. Kamp en M. de Rooy, ümmi S. d.v. I. Yildirim en Z. Koksal. ONDERTROUWD: H. Gerrits en S. A. M. Oud, J. Ensing en M. Blok, J. W. Hendrikse en C. Don, F. de Boer en S. Keegstra, L. J. Zonneveld en M. C. M. van Son, M. J. M. Lute en A. M. Slaman. GEHUWD: P. J. W. Trieling en J. W. C. van der Meij, C. B. Fakkeldij en C. M. Rutten, J. P. M. Boereboom en L. M. T. van Mook, W. G. Joosse en E. F*, van Luijn, J. H. Eesselman en R. G. J. Overeem, F. W. Thoolen en M. Bruijnis, P. J. Riteco en W. G. E. Philipsen, A. G. J. van der Kolk en P. C. M. Grapen- daal. OVERLEDEN: A. Egeman, 79 jaar, W. C. Hartog, 72 jaar, L. d. de Jong, 45 jaar, e.v. Pronk, W Opgelder, 62 jaar, J. L. M. van der Wijst 81 jaar, C. H. F. Helms, 83 jaar. w.v. Slagter, J. M. de Lie, 70 jaar. e.v. Pijnen. i zijn in de de te- 1 snel had innes kerd, e be- itiek. inter- J 450 1 niet neen- at de /eken a van Itali- Mari- tzon- i. Voet 4 ng, 5. W Zn., 2. J. W. Rem- S. Voet 4 nenburg, le Weers. n„ 2. W. Zwanen- Duiven, ddeke, 3. 5. W. de 1. W. de 3. G. P. ker. Jon ke, 2. S. Weers, 5. ui ven: 1. rthuis, 4. gewezen ;n., 2. W jeneraal 2. M. A. r. Wijker, s (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Donderdag is door de Surinaamse theatergroep „Swami Singh” de eerste van een lange reeks voorstellin gen gegeven voor de hogere klassen van de lagere scholen in Beverwijk, onder de titel „Op reis door Suriname”. Deze voorstellingen staan onder auspi ciën van de Commissie culturele vorming lagere schooljeugd. Ook J. W G. Reijkers van D’66 stemde van harte in met dit „promenadeplan” en hij vond, dat men moet blijven streven naar een volledige afsluiting van de Bree straat, dus ook van de middenbaan, naar kostendekkende kiosken, naar eveneens een voetgangersgebied voor de Nieuw straat, waarbij hij nog een vraag stelde over vervangende parkeerruimte. Enthou siasme ook van de zijde van raadlid H. E. M. ter Horst (CDA) )„we krijgen de regio- funktie terug”). Zijm fraktiegenoot mr. A. J. P. Schram ging in op enkele details van de baatbelasting en informeerde of het geen tijd wordt in de omgeving van de Breestraat parkeermeters te plaatsen. Wethouder Kaebisch had weinig moeite met de verdediging van het voorstel. Wat de bevoorrading van de winkels betreft zal waarschijnlijk het advies van de verkeers- commissie worden gevolgd. Een volledige afsluiting van de Breestraat ligt niet in het verschiet. Afgezien van het feit dat die afsluiting niet is voorzien in het bestem mingsplan vroeg de heer Kaebisch zich af of het wenselijk is. „De Breestraat is bij zonder juist door die middenbaan. Dat zie je nergens. Van gevelwand tot gevelwand is ook zo’n grote afstand, dat de visuele samenhang moeilijk zou worden”. Particuliere initiatieven voor het plaat- Men kent de plannen, nemen we aan: afsluiting van de parallelwegen (behalve voor het bedienend verkeer op bepaalde tijden), verbreding van de trottoirs, groen voorzieningen, terrasjes, zitbanken, kort om de Breestraat van Koningstraat tot Bloksteeg eigentijds maken en aantrekke lijker voor het winkelend publiek. Van het rijk krijgt men een subsidie van ƒ1.677.786,- als men vóór 22 maart 1979 met de uitvoering begint. Voor de Bree- straatwinkeliers wordt een baatbelasting ingesteld. Voor rekening van de gemeente blijft dan 167.779,- wat de vernieuwing betreft. Maar als er dan toch gewerkt moet worden in de Breestraat wil de gemeente tegelijkertijd onderhoud verrichten aan riolering 287.500,-) en weg 402.500,-). Vroeger of later zou dat toch moeten ge beuren, is de redenering en voor onder houd van rioleringen en wegen staat er algemeen ook jaarlijks een post op de begroting van openbare werken. De jaarlasten van de gemeente bedragen ƒ79.928,-. Op een voor kinderen zeer suggestieve wijze ziet dit theatergroepje kans in een uur tijd veel te vertellen over en ook veel te laten zien van de veelheid aan volkscultu ren in Suriname, de achtergronden daar van en de uitingen zoals wij die vaak wel kennen maar niet begrijpen. Dit alles wordt op een voor kinderen aansprekende wijze gepresenteerd, waarbij ook met mu ziek, dans, gebaren en volkssprookjes een stukje sfeer van dit boeiende land wordt BEVERWIJK. In het Sportfondsen bad behaalden de volgende kinderen deze week een zwemdiploma. Kleuterbrevet: Anneke M. van den Berg, Arjan van de Giezen, Robin Hagen, Irma Kamps, Susanna Morianner, Marcel Meems, Judith Pais, Marco I. Ros, Elles van Uitert, Susanna M. de Wit, Esther Kraijenveld. Diploma A: Johan Dijkman-Dulkes, In- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Na negen uur - sluitingstijd van de koopavond - behandelde de gemeenteraad donderdagavond het voorstel tot renovatie van de Breestraat, met nogal wat belangstellende middenstanders op de publieke tribune. Vier PvdA-raadsleden stemden tegen het voorstel en de heer K. Vermeulen vertelde waarom. Dat leverde een aardige discussie op met partijgenoot wethouder F. Kaebisch. vMiJicxii xn-f piuiiiptu van icu xviuhci, ccn aaiuig wcxh.- ge van Doom, Bart Eijking, Nathalie A. je waarin vier acteurs en actrices van hun mi n T_, j_ i regjsseur de opdracht krijgen om al im proviserend een spel op te voeren waarin het leven zelf centraal moet staan. Na deze vingeroefening waarin overwe gend heel redelijk werd geacteerd, werd Charles Thomas’ „Jenny in de Boom- i gaard” voor het voetlicht gebracht. Jenny Zoals bekend is Nieuw Leven de eerste groep, die in de tweejarige geschiedenis van De Nieuwe Slof gebruik maakt van de mogelijkheid om temidden van het pu bliek in de arena van de theaterzaal te spelen. Deze speelwijze, die de intimiteit van een voorstelling zeer ten goede komt, bleek uitstekend te voldoen. De arena biedt een grote bewegingsvrijheid, en die loopruimte werd door de Nieuw Leven spelers volledig benut. Direct contact met het publiek werd door de acteurs en actri ces niet geschuwd. Doordat er zo vlak op het publiek werd gespeeld behoefden de spelers niet over te gaan tot het „grote gebaar”: ook meer subtiele mimiek kwam duidelijk over, terwijl tenslotte ook de verstaanbaarheid (vanaf het podium nog wel eens een probleem) niets te wensen overliet. Wisten de Nieuw Leven-spelers de voor delen van een optreden in de arena goed uit te buiten, de qua belichting, kostuums en requisieten prima verzorgde voorstel ling zelf stak ook doordacht in elkaar. Het programma werd geopend met „Im promptu” van Ted Mosel, een aardig werk- 6, vrijdag 'tijden 10- De Sint komt om 14 uur op het Stationsplein aan en gaat, vergezeld van de jeugddrumband Meerestein en drumband De Zwervers en zijn knech ten, via het stadscentrum aan zijn route door de stad beginnen. Op de Plantage verzorgt de Beverwijkse Harmonie Ka pel voor de aankomst van Sint Nicolaas een optreden. De Goedheiligman krijgt daar gezelschap van Die Wijckers, het tamboer- en trompetterkorps Bever wijk en het jeugdtamboer- en majoret tekorps De Bevers. De intocht gaat van de Plantage via de Boeweg, Galgenweg, Grote Houtweg, Bullerlaan, Dellaert- laan, Plesmanweg naar het Kennedy- plein. Enkele maanden geleden heeft zich een nieuw comité St. Nicolaas gevormd met de bedoeling de intocht van de Goedheiligman dit en ook de volgende jaren „veilig” te stellen. In het comité dat de intocht organi seert, hebben zitting vertegenwoordi gers van de diverse winkeliersvereni gingen, het comité Muziekverenigingen Beverwijk/Wijk aan Zee en het bureau voorlichting van de gemeente. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De VVD-fractie stem de donderdagavond tegen een bepaling in de door de gemeenteraad vastgestelde verordening op de verblijfsgebouwen naar een landelijk model. Onder verblijfsgebouwen wordt ver staan een bijzonder woongebouw of een logiesgebouw, waarin huisvesting pleegt te worden verleend aan tenminste vijf Personen. Bij het aanvragen van een vergunning is volgens de modelverordening een van de voorwaarden dat van de aanvrager en de beheerder een zogenaamd bewijs van goed gedrag wordt oyergelegd. Dat staat dan ter (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Volgende week za terdag ontmoeten delegaties van de Be verwijkse en Neuwieder gemeenteraad elkaar in de Nieuwe Slof om deel te nemen aan een discussiemiddag over Europa in zijn algemeenheid en de Eu ropese verkiezingen van juni 1979 in het bijzonder. Tijdens de bijeenkomst zullen van Duitse zijde Karl Schön na mens de SPD en Lothar Krall namens de FDP een korte inleiding over het onderwerp houden. Van' Nederlandse zijde zullen aan de discussie deelnemen mevrouw A. Groensmit-v. d. Kallen, oud-CDA-sta- tenlid; H. van den Bergh, Tweede Ka merlid van de PvdA en oud-buitenland- secretaris van die partij en een nog ander aan te wijzen vertegenwoordiger van de WD. De verwachting is dat uit Neuwied een kleine 100 personen naar De Nieu we Slof zullen komen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De aanmelding van de gemeente Beverwijk tot deelneming aan een bestuurlijk experiment op het terrein van het specifieke welzijn heeft tijdens de maandelijkse raadsvergadering veel tijd van bespreking gevergd. Een landelijke Stuurgroep Ontwikkelingsprojekten zal de gemeenten, gewesten of provincies die zich aanmelden selecteren. Mag een ge meente meedoen aan het experimenteren dan komt daar extra geld voor beschik baar, maar dan moet men ook aan een groot aantal voorwaarden yoldoen. ter. Op grond van een reeks argumenten wees de WD-fractie deze bepaling princi pieel af ter bescherming van de beheerder/ aanvrager (willekeur, extra straf na een eventuele eerdere misstap, etc.). Burge meester A. J. Hubers had wel alle begrip voor deze argumenten, maar hij plaatste daarnaast de bescherming van het publiek dat gebruikt maakt van bedoelde gebou wen tegen kwalijke praktijken, in het ver trouwen dat er door de overheid een ver gunning voor af is gegeven. In die richting heb ik vroeger ook gedacht, maar nu zie ik het toch meer als een offer van de gemeenschap voor de gehele ge meenschap en tegenover het groepsbelang staat de bereidheid van die groep om fors mee te betalen. En is het dan wel verant woord die subsidie van het rijk te laten lopen? Bovendien wat heet een offer. Het maken van de Berghuisstraat tot een woonerf kostte de gemeente 135.000,-. De vernieuwing van de Breestraat nu 167.000,-” rf- De Nieuw Leven-acteurs Aggie, Rob, Lidia en Patrick in „Impromptu”, met welke eenakter de Wijk aan Zeeër theaterwerkgroep gisteravond z’n voorstelling opende. H

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7