Beleidsnota Velser Gemeenschap toont meer wensen en vragen dan voornemens 'S p voor behoud van spoorlijn Brand in voormalig vrieshuis Komische wending is sterke kant Breuker *ers 1 Publiek positief over actie I deze week Aanvoer van vis gestegen ondanks quotering haring I| plein 1945 BESTUUR WIL MEER CONTACTEN MET ZOWEL GEMEENTE ALS PARTICIPANTEN Willem Breuker Kollektief in Witte Tejater ENWB EN ROVER DEMONSTREERDEN IN IJMUIDEN 1 VAN AMSTERDAM Afvalolie loopt uit tankauto op straat na chemische reactie Jongeman met hand bekneld tussen lopende band Meer werkgroepen Actievere rol Voornemens PRODUCTSCHAP IN JAARVERSLAG 1977: 4 5 VELSEN-IJMUIDEN M A A N D A G 1 3 N O V E M B E R 19 7 8 joer nr GROTE SORTERING OPBERGMIDDELEN! o.a. ordners, hangmappen, sta peldozenladenkasten Weteringschans 136-140 Middenweg 136-140 Middenweg 89-99 de speciaalzaak voor kantoorefficiency 5 hiü* kW (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Herziening van het algemeen bestuur, uitbreiding van het aantal werk groepen, verandering in het subsidiebeleid, uitbreiding van bureau culturele zaken en uitgebreidere contacten met zowel partici panten als de gemeentelijke overheid moe ten in de toekomst het functioneren van de Kulturele Stichting De Velser Gemeenschap verbeteren. In de beleidsnota, die deze stich ting heeft uitgegeven ter ere van het 25-jarig bestaan, zijn deze voornemens vastgelegd. De bestuursleden van de Velser Gemeen schap hebben zich bezonnen op de huidige taak van deze koepelorganisatie en hebben, tevens op basis van een enquête onder alle deelnemende verenigingen, stichtingen en andere organisaties, in een discussienota uit eengezet welke koers de Velser Gemeen schap in de toekomst moet kiezen om beter dan in het verleden het particulier initiatief in de culturele hoek ten dienste te kunnen zijn. (ADVERTENTIE) 1 iitend’ Gemeenteraad. De vergaderweek van krach- i scho- t einde >k met tiouwd 19.00 uur 2.30 uur 9 De actiegroep gaat misschien nog handtekeningen verzame len in de trein IJmuiden-Haarlem om zo de meningen van de passagiers te peilen. Voor de zaak in de Velsense gemeente raad aan de orde komt zullen nog op scholen en in openbare gebouwen stencils worden verspreid, waarna tijdens behan deling in de raad van de spoorlijnkwestie op de publieke tribune zal worden gedemonstreerd. „Het was te merken”, aldus Thijs Harmsen, „dat nog veel mensen niet goed op de hoogte waren van het hoe en waarom. Men was geïnteresseerd en over het algemeen waren de reac ties op onze actie voor behoud van de lijn IJmuiden-Santpoort positief”. Opvallend, zo blijkt uit de woorden van Thijs Harmsen, was de klacht van velen dat, wanneer de spoorlijn zou worden opgeheven, men genoodzaakt zou zijn een autó aan te schaffen. Dit terwijl de aanschaf van een auto voor veel betrokkenen een onaanvaardbare financiële belasting zou betekenen. dat de afslagprijzen voor haring sterk op liepen. Dit was voornamelijk het gevolg van het geringe aanbod, veroorzaakt door de quoteringsmaatregelen. De uitvoer van vis en visprodukten ont wikkelde zich bevredigend in het verslag jaar; deze bedroeg 212.105 ton met een waarde van 741,4 miljoen gulden tegen 204.627 ton met een waarde van 714,6 mil joen gulden in 1976. Van deze export werd 175.891 ton voor een waarde van 633 mil joen afgenomen door de bij de EEG aange sloten landen, die daarmee de belangrijk ste afnertiers bleven. De import van vis¥n visprodukten bedroeg 120.937 ton (435 mil joen), in 1976 was dat 131.072 ton (374 miljoen). Het aantal visserijschepen verminderde met 9 procent van 1025 tot 933; er verdwe nen schepen uit de categorie motortraw- lers, loggers en grote kotters, 41 schepen uit de categorie kleinere kotters en 46 schepen uit kleinere categorieën. De totale pk-capaciteit van de vissersvloot daalde De bestuurssamenstelling zal ook eens onder de loup worden genomen. Op dit moment, zo wordt beschreven in de nota, heeft een onevenredig groot aantal personen zitting in het bestuur op persoonlijke titel of als verte genwoordiger van een afzonderlijke groepering. De afvaardiging uit het veld vindt men te gering. Gedacht wordt aan een bestuursformatie waarin de werkgroe pen vertegenwoordigers plaats laten nemen. Om de wisselwerking tussen de Velser Gemeenschap en de aangesloten verenigingen te bevorderen zal vanuit het algemeen bestuur regelmatig contact moeten wor den gezocht met de aangesloten verenigingen. Het stichtingsbestuur stelt in de nota boven het aantrekken van een'cultureel werker de voorkeur te geven aan uitbreiding van de samenwerking met het gemeentelijk bureau culturele zaken. Dit bureau zou een vaste kracht moeten hebben die zich uitsluitend met de Velser Gemeenschap bezig houdt. Daarnaast zou het medewerkersbestand moeten worden uitge breid met enkele steno-typistes, in verband met het verslaan van de vergaderingen. De beleidsnota sluit af met de wens om met aan de Velser Gemeenschap verwante organisaties tot ‘een regelmatig overleg te komen, want het bestuur voor ziet dat met de rijksbijdrageregelingen voor de deur met diverse een actieve rol zal moeten worden ge speeld. Het praatpapier, zoals de beleidsnota door het bestuur van de Velser Gemeenschap wordt genoemd, moet nog concreter worden wanneer alle genoemde en aangesproken instellingen zich er een idee over hebben gevormd en dat hebben uitgesproken. Want zonder de medewerking van die betrokkenen kunnen de in de nota gestelde voornemens niet worden uitgewerkt. De Eerste Nederlandse Wielrijdersbond en de Stichting Reizigers Openbaar Vervoer hebben zaterdag samen op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden actie gevoerd voor behoud van de spoorlijn IJmuiden-Sant poort De muzikanten die van deze aantrek kingskracht mogen profiteren, maar deze ook telkens weei; moeten waarmaken, zijn voornamelijk blazers. Naast Willem Breu ker, ook aktief op (bas)clarinet, vormen Bob Driesen (alt en bariton) en Maarten van Norden (tenor en sopraan) de saxo- foonsectie. Boy Raaymakers blaast de trompet. Willem van Manen en Bernard Hunnekink schuiven de trombones. Jan Wolff hanteert de hoorn, een weinig voor komend instrument in de jazzwereld. De ritmesectie bestaat uit bassist Arjen Gor ter en drummer Rob Verdunnen. Pianist Leo Cuypers was wegens ziekte afwezig. Op afwisselende en vaak komische wijze werden thema’s gespeeld, variaties uitge werkt en uitstapjes naar totaal andere muziekstijlen gemaakt. Een vrolijk walsje, of een banaal deuntje waarop iedereen „Tulpen uit Amsterdam” kan meegalmen, wordt in een oogwenk omgezet in een pittige fanfare of een aanzwellende cadens vergelijkbaar met de intro van Richard Strauss’ „Also sprach Zarathustra”. Een gek kinderliedjes of simpel volks- wijsje wordt uitdagend gepersifleerd, en nèt voordat het publiek daaraan begint te wennen, komt, voor de broodnodige varia tie, de ombuiging naar een kakafonie van dissonanten. Niet te lang natuurlijk, het moet leuk blijven, dus een absurd her haald ritmisch patroontje schettert al door de ruimte, dan ontroert weer een lang zaam en larmoyant geblazen duet voor twee altsaxen. Altijd prijs is natuurlijk de scène van „Sentimental Journey”, waarbij Maarten van Norden tegelijk op sopraan- en tenor sax blaast, maar slechts handen heeft voor één instrument. Willem Breuker, achter hem staand met beide armen om hem heen, bedient dan het andere instrument. Bob Driesen voor, en Arjen Gorter, achter, doen hetzelfde spelletje. Willem Breuker bakt zijn muzikale kren tenbrood weldoordacht, met ingrediënten die minstens het proeven waard zijn. Dat bij zo’n gecompliceerd geheel het recept goed in het oog gehouden moet worden, spreekt vanzelf. Het etiket „geïmprovi seerd” wordt dan ook niet altijd helemaal terecht gebruikt voor de muziek van het Kollektief. Veel passages speelt men noot voor noot van bladmuziek. Gevarieerd is het echter altijd. Behalve de slim uitgezóchte en uitste kend muzikale thema’s, waai- steeds de vakkundige en herkenbare hand van de meester een „lekker,, geheel van weet te bereiden, zijn ook de humor en het sterke gevoel voor theater bij de presentatie, ele- IJMUIDEN. Willem Breuker en zijn vrijwel complete Kollektief gaven zater dagavond een concert in het Witte Teja ter. Het stond bij voorbaat vast dat de plaatskaarten voor dit evenement ruim van te voren uitverkocht zouden zijn. Nie mand van de aanwezigen nam ook aan stoot aan het te laat verschijnen van enke le muzikanten, terwijl de aangekondigde aanvangstijd, negen uur, toch niet over dreven vroeg genoemd kon worden. Tij dens het concert werd bovendien elke noot van het Kollektief „gevreten” als Sint-Maarten-taai. Het Willem Breuker Kollektief is duidelijk een populaire ver schijning op de Nederlandse jazzpodia. menten waar het succes van het Willem Breuker Kollektief door verklaard kan worden. Dat succes is er niet alleen in Nederland; ook in het buitenland weet men het Kollek tief te waarderen. Zo is bijvoorbeeld „La Plagiata” muziek veelal in de stijl van Kurt Weill, dat na de pauze als hoofdschotel fungeerde, al in 1976 „live in Berlin” opge nomen en onder die benaming op de plaat gezet. Ook in het Witte Tjeater ondervond deze muziek een grote waardering. Waar dering die omsloeg in opwinding toen het onderdeel toegiften aan bod kwam. Het werd uiteindelijk toch „I believe” én „Our day will come”, of liever „Eens komt de dag" zoals het Kollektieve mannenkoor het zo innig wist te brengen. JAN BAART IJMUIDEN. Door een chemische re actie in een met afvalolie en teer gevulde tankauto van het Beverwijkse transport bedrijf Nilo kwam zondagochtend een deel van de tankinhoud terecht op het wegdek van het Moerbergplantsoen waar de wagen geparkeerd stond. De Velsense brandweer volstond met het afsluiten van de rioolputten in de directe nabijheid. De inhoud van de lekkende tank, die door de chemische reactie gevaarlijk bol ging staan, werd voor een deel overgeheveld in een tweede tankauto. IJMUIDEN. In het souterrain van het winkelbedrijf Simon de Wit aan de IJmui- dense Lange Nieuwstraat kwam vrijdag middag een 18-jarig personeelslid met de linkerhand tussen een lopende band. De uit Velsen-Noord afkomstige jongeman kwam er met kneuzingen en wat diepe schaafwonden af door snel ingrijpen van een vrouwelijke collega die het apparaat uitschakelde. Na behandeling in het IJ- muidense Zeeweg Ziekenhuis is hij inmid dels naar huis teruggekeerd. Ook op organisatorisch vlak staan veranderingen te wachten. Voor een goed functioneren, aldus de nota, is decentralisatie en coördinatie onontbeerlijk. De be staande werkgroepen zal gevraagd worden zich te be zinnen op hun taken, werkwijze en mogelijkheden. Tevens zal worden bestudeerd of er geen behoefte bestaat aan het formeren van nieuwe werkgroepen naast de bestaande voor muziek, zang en theater. Ge dacht wordt aan een werkgroep hobbyclubs (volkstuin- ders, vogelverenigingen, amateur-kunstschilders etc.), een werkgroep volksontwikkeling (met dë volksuniver siteit, Nivon, bibliotheek etc.), een werkgroep nog zonder naam waarin Witte Tejater, Kunstkring, Kre- ativiteitscentrum en Muziekschool bijeenkomen en een werkgroep oudheid, waarin het Pieter Vermeulensmu- seum, de Stichting Dorp Velsen en de Archeologische Werkgroep elkaar ontmoetén. Dat een aantal organisa ties nog niet bij de Velser Gemeenschap is aangesloten, is een punt dat hog moet worden aangepakt. Met betrokkenen zal overleg tot stand worden gebracht. Ten aanzien van de relatie met de overheid stelt het stichtingsbestuur zich voor meer dan in het verleden een actieve rol te gaan spelen. Zij acht het passend in de doelstellingen van de stichting waneer gepoogd wordt een grotere invloed op het gemeentelijk cultuurbeleid te verkrijgen. Allereerst zal bij de gemeente worden aan gedrongen op een gemeentelijke cultuurnota, waaraan overigens de Velser Gemeenschap zegt graag meé te willen werken. Voorts zullen de vergaderingen van de raadscommissies kritisch worden gevolgd. Daarnaast wil het bestuur een duidelijker omschrijving van taak en bevoegdheden van de raadsleden die in het stich- tingsbesuur zitting hebben. <ueuze getwij- Id toen imuni- A1 tij- zan de zongen geach- n zich olijf op in. De ft hen md dat bereikt (nemer eoogde i scher- eid van i plaats iet een irt vre- luiten. n Beide voertuigen werden vervolgens té- ruggereden naar het terrein van Hoog ovens waarvan de afvalstoffen afkomstig waren. Tegen het middaguur was het ge vaar voor verdere lekkage daarmee be zworen. De westelijke rijbaan van het Moerbergplantsoen werd vanaf acht uur toen de brandweer ten tonele verscheen afgesloten voor het verkeer. De lekkende tank bevatte naast afvalolie restanten van een teerprodukt. Nilo is voor Hoogovens de vaste vervoerder van deze afvalstoffen die door insiders niet als „gevaarlijk” ge kwalificeerd worden. Van explosiegevaar is zondag aan het Moerbergplantsoen geen sprake geweest, aldus een woordvoerder van de brandweer. Als voornemens staan in de nota al een aantal zaken op een rijtje. Alle klachten over accommodaties zulle afzonderlijk worden onderzocht en nu al is men van zin bij de gemeente het meervoudig gebruik van scholen aan de orde te stellen. De commissie subsidieregeling zal, gezien het aantal klachten over financiële proble men, de huidige regeling kritisch gaan bezien zodat nieuwe voorstellen naar de gemeente toe kunnen. Ten aanzien van andere door de participanten geuite wen sen zal de Velser Gemeenschap bekijken in hoeverre door deze club aan de realisering kan worden bijgedra gen. VELSEN. Zaterdag heeft de ENWB (Eerste Nederlandse Wielrijdersbond) samen met ROVER (de Stichting Reizigers Openbaar Vervoer) in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden actie gevoerd voor handhaving van de met opheffing bedreig de spoorlijn IJmuiden-Santpoort. Vertegenwoordigers van beide clubs hebben zaterdag pamfletten uitgereikt en met voorbijgangers gesproken over de mogelijke achteruitgang van de openbare vervoersvoorzieningen in Velsen. Woord voerder van de ENWB Velsen Thijs Harmsen concludeert na afloop van deze actie: „Ons doel, om de mensen te informeren, is geslaagd. Er was veel belangstelling, dus wij beschouwen de actie als een succes”. daardoor met drie procent. Ook in 1977 kreeg de haringvisserij de zwaarste klappen te verduren, ten opzich te van 1976 daalde de aanvoer van gezou ten haring van 27.695 ton (waarde: 57 mil joen gulden) tot 9.158 ton met een waarde van 38.1 miljoen. De aanvoer van verse haring liep terug van 20.413 ton (19,2 mil joen) in 1976 tot 7.454 ton (6.8 miljoen) in 1977. De aanvoer van zeevis daarentegen steeg zowel qua hoeveelheid als waarde; 147.360 ton voor een waarde van 339 mil joen gulden tegen 119.371 ton tegen een waarde van 302 miljoen gulden in 1976. De oorzaak van deze stijging moet vooral ge zocht wordep in het feit dat veel grote vissersvaartuigen door de quoterings maatregelen slechts in beperkte mate de haringvisserij konden uitoefenen en daar voor een alternatief zochten en vonden in met name de visserij op makreel. De aan voer van deze vissoort steeg in 1977 met ruim 20 duizend ton tot 36.607, in 1976 was dat nog 16.553 ton. Alle participanten van de stichting, een kleine hon derd organisaties op cultureel en sociaal-cultuifeel ge bied die ruim tweeëntwintig duizend Velsenaren verte genwoordigen, zijn middels een enquête gepolst over hun meningen ten aanzien van financiële mogelijkhe den, accommodatie, administratieve bijstand en samen werking met anderen. Uit alle informatie heeft het stichtingsbestuur afgeleid dat op vier fronten het beleid herzien dan wel geïntensiveerd moest worden en wel binnen het eigen culturele veld, de overheid, het bureau culturele zaken en verwante instellingen. Het uitgang spunt blijkt echter primair het veld, zoals dat wordt genoemd: de organisaties en verenigingen uit het parti culier initiatief. terd. Op- van Paul f het eind zijn plot- id vorig i stempel s van de land met zoals hij ;in van de! eling ver ictaculair tastbare' ir uit alle en zeker, in wezen- ”PN mag loet wor- it herstel litieke en tuur van zit. Aanleiding voor een algehele bezinning over het functioneren van de Velser Gemeenschap was, zo blijkt uit de nota, geen noodzaak omdat men twijfelde over het nut van de stichting. Eerder moet de drijfveer gezocht worden in de constatering dat sinds de oprich ting in 1953 in het maatschappelijk denken zoveel is veranderd, dat aanpassing van werkmethoden werd vereist. Meer dan vroeger, zo motiveert het bestuur, zijn groeperingen en organisaties zelf bereid en in staat hun belangen bij de overheid te bepleiten. Ook de overheid stelt zich meer open voor inspraak. Omdat in de statuten omschreven doelstellingen van de Velser Gemeenschap nog onverkort gelden, ook in deze tijd, wil het bestuur dat het de functie van de stichting en haar taken optimaal kunnen worden uitgevoerd. De nota, die als resultaat van alle overpeinzingen ter discussie komt, is als interne beleidsnota gepresenteerd, bedoeld om intern orde op zaken te stellen. Wel hoopt het stichtingsbestuur dat onderwerpern en aspecten uit de nota zullen bijdragen aan het optstellen van een gemeentelijke cultuurnota, die naar inzicht van het bestuur nodig moet komen. Maandag 13 november algemene be schouwingen. Dinsdag 14 november antwoord van B- en W. re- en duplieken. Woensdag 15 november aan vang van de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting (eerste ronde van de raad): alge meen bestuur, openbare veiligheid, volks gezondheid, volkshuisvesting, eigendom men, economische aangelegenheden, dek- mngsmiddelen/belastingen, kasvoorzie- mngen, overige inkomsten en uitgaven, verrekeningen/geldleningen. Donderdag 16 november —Antwoord Van B. en W„ re- en duplieken, eerste ronde van de raad: sociale zorg en maatschappe lijk werk. Een kortstondige uitslaande brand heeft zaterdagavond een steentje bijgedragen in de sloop van het oude vrieshuis „Groenland” aan de Trawlerkade in IJmuiden. Tegen half negen zaterdagavond sloegen bij het pand opeens de vlammen uit de zolder van het pand. Hoewel de oorzaak zaterdag nog niet officieel kon worden vastgesteld, moet deze vermoedelijk worden gezocht in de brandbaarheid van het isoleermateriaal - kurk en zaagsel - van het oude koelhuis dat tijdens de sloopwerk zaamheden van de laatste weken bloot is komen liggen. Hoewel de brand binnen tien minuten kon worden geblust, had de Velsense brand weer in het nablussen en onderzoeken van het oude gebouw op achtergebleven brandhaarden nog een beste klus. Schade heeft de brand niet veroorzaakt: het enige waardevolle in het slooppand vormden nog de ijzeren buizen. De rest van het gebouw zal indertijd, toch onder slopershanden vallen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De aan voer van vis, schaal- en weekdieren bedroeg in 1977 302.084 ton voor een waarde van 476,8 miljoen gulden. In 1976 waren deze totalen respectievelijk 255.820 ton en 461,2 mil joen gulden. De stijging in de hoeveelheid aangevoerde vis werd vooral veroorzaakt door de grotere aanvoer van rondvis, ma kreel en mosselen. Voor comsumptiedoel- einden werd in 1977 267.235 ton verkocht voor een waarde van 459 miljoen gulden tegen 238.290 ton ter waarde van 453,3 miljoen gulden in 1976. Deze cijfers wor den gegeven in het jaarverslag 1977 van het Produktschap voor vis en visproduk ten. Volgens het jaarverslag lagen de gemid delde afslagprijzen voor de meeste rond- vissoorten - behalve voor de kleine kabel- jouw - in 1977 hoger dan in het voorgaande jaar, terwijl de afslagprijs voor schol nage noeg gelijk bleef. De prijs voor tong toon de een lichte daling, daar stond tegenover 13 november tot 17 november staat geheel in het teken van de behandeling voor 1979 in de Velsense gemeenteraad. Het pro- I gramma voor de behandeling is als volgt: 0

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5