Oxford Street in laserlicht Personeel moet werktijd beter gebruiken Carter snoeit in begrotingen Loonakkoord in Londen Premiestijging WAO en AAW voor 1979 niet uitgesloten 50gr.220 Ennia wil 100 miljoen lenen K Sb s ■Sri 1 HM Mantano Politie-invai GEFLUORIDEERDE in Rotterdams TANDPASTA’S gokhuis ALLEMAAL GOED Verkopen en winst gestegen Mantano halfzwaar. Als je liever met smaak rookt. H dinsdag z SHELL: SOCIALE VERZEKERINGSRAAD: Rabohypotheekbank verlaagt tarieven Motobécane. Fietsen op zh Frans. Premie verdeling Rundvlees Hogere resultaten Bonden Alternatieven Noord-Amerika Bedrijfswinst LH Prijsstijging Hf Ife n I 4 NOVEMBER 13 19 7 8 ECONOMIE »n laar ebt UTRECHT (ANP). Het CNV is, onder voorwaarden, bereid een beperkt deel van de prijscompensatie te bestemmen voor maatre gelen die de werkgelegenheid moeten bevor deren. CNV-voorzitter Harm van der Meulen repte onlangs nog van een half procent, maar in een officiële CNV-verklaring die gisteren is uitgegeven, wordt niet nader aangegeven hoe groot „een beperkt” deel dan wel is. De verklaring kwam na afloop van de CNV- Verbondsraad, waarop het hoofdbestuur en de voorzitters van de aangesloten bonden de laatste hand legden aan de nota arbeidsvoor waardenbeleid 1979. I ROTTERDAM (ANP). In het derde kwartaal van 1978 waren de verkopen van Unilever in to taal over de gehele wereld in geldswaarde 9 pet hoger 10.843 mln tegen 9.953 mln) dan in het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar; 6 pet was het gevolg van een toeneming naar hoeveel heden. In de eerste negen maan den van 1978 was de stijging in geldswaarde 6 pet (ƒ31.649 mln tegen ƒ29.771 mln). UTRECHT (ANP). Alle fluoride-houdende tandpas ta’s die in Nederland te koop zijn voldoen aan de eisen die hieraan gesteld mogen wor den. - «i L J CNV bereid tot loonoffer keer werd geen gebruik gemaakt van ouderwetse" lichtbronnen als gloeilampen en neonbuizen maar van laserstralen. Derde kwartaal 1978 gunstig voor Unilever (ADVERTENTIE) in de Londense Oxford Street teruggekeerd. Dit ROTTERDAM (ANP). De directie van Shell Raffinaderij in Pernis vindt dat het personeel doelmatiger moet werken. Overigens heeft vorige week staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) in een ad viesaanvraag aan de Sociaal-Economische Raad gezegd dat hij het „niet uitgesloten” acht dat hij de WAO-premie op 12,75 pro cent zal vaststellen. Hij laat de mogelijk heid van een ander cijfer open, omdat nog geen rekening is gehouden met de uitkom sten van het arbeidsvoorwaardenoverleg tussen regering en bedrijfsleven. De SER moet adviseren over verdeling van de pre mielast tussen werkgevers en werkne mers. De premie voor de Werkloosheidswet (WW), die dit jaar 1,4 procent is, zou vol gend jaar 1,2 procent kunnen zijn als ten minste de ombuigingen woerden doorge voerd. Anders zou wellicht een premie van 1,3 procent noodzakelijk zijn. Deze ontwik keling is mede een gevolg van het feit dat Het aantal uitkeringsgerechtigden zal in 1979 en 1980 naar schatting met 60.000 per jaar stijgen. Voor volgend jaar worden de totale lasten op 5 miljard gulden geraamd. lasten zullen in 1979 ruim 8,5 miljard gulden bedragen. Bij het berekenen van de benodigde premie is geen rekening gehou den met de invloed van de ombuigingsope- ratie Bestek '81, evenmin als met de gevol gen van de verwerking van de omstreden toeslagen in de bouw in de gemiddelde loonindex, maar wel met een rijksbijdrage van ruim 900 miljoen gulden. Dit geldt ook voor de gedachte verho ging van de AAW-premie. De AAW-lasten kwamen in 1978 hoger uit dan verwacht. werklozen. De regering moet, in afwachting van de uitslag van gesprekken tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties in de Stichting van de Arbeid, geen concrete voorstellen doen tot korting van een half procent op de sociale uitkeringen. In het derde kwartaal van dit jaar steeg de winst van Unilever, toekomend aan de houders van het gewone kapitaal, ten op zichte van het overeenkomstige kwartaal van 1977 met 16 pet van 293 mln tot 339 mln. De winst per aandeel van 20 in Unilever NV ging in het derde kwartaal het aantal langdurig werklozen en niet voor de WW in aanmerking komende werklozen nog steeds blijft toenemen. Se dert 1976 krijgt ruim 70 procent van het aantal uitkeringsgerechtigden een uitke ring die geheel via het overheidsbudget, dus niet via een verzekering, wordt be taald. Dit is meegedeeld door de Overleg groep Preventieve Tandheelkunde. Meer dan de helft van de in Neder land verkochte tandpasta is gefluori deerd. Op het moment van de inval waren twin tig mensen aanwezig in het gokhuis. Vijf tien zijn na verhoor naar huis gestuurd, de overige vijf worden nog vastgehouden. Drie weken geleden was hetzelfde gokhuis na een inval door de politie gesloten. De president wil zich ook het recht voor behouden om de invoer van rundvlees te kunnen vergroten in tijden van schaarste op de binnenlandse markt. Hij sprak zijn veto uit over een voorstel om de import te Een ontwerp dat Carter zou hebben ver hinderd afspraken te maken met derde landen over een verlaging van invoerhef fingen op textiel, werd door de Ameri kaanse president verworpen omdat de handelsbesprekingen in Genève daardoor wellicht zouden mislukken. Bovendien was Carter er bang voor dat andere landen tot beperking van de invoer van Ameri kaanse produkten over zouden gaan als de VS de invoer van textiel niet willen bevor deren. Tenslotte wilde Carter geen prece dent scheppen voor andere industrietak ken in de VS die aandringen op bescher mende maatregelen. de maatschappijen bleven een bevredigen de bijdrage leveren, maar de bedrijven in Nigeria beginnen de gevolgen te ondervin den van de minder gunstige economische omstandigheden. De verkopen en winsten in de overige landen buiten Europa waren wederom zeer goed, aldus Unilever over de resultaten in het derde kwartaal. t-b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind' ROTTERDAM (ANP). Bij een inval in een illegaal gokhuis in Rotterdam heeft de politie gisteren drieduizend gulden, twee speeltafels, drank en een speelauto maat in beslag genomen. In een toelichting op de gang van zaken in het derde kwartaal van 1978 in de verschillende geografische gebieden meldt Unilever voor Europa opnieuw aanzienlijk hogere resultaten van de bedrijven op het gebied van eetbare vetten, diepvriesartike len, consumptie-ijs en wasmiddelen dan in LONDEN (AFP). De Britse regering en het vakverbond TUC hebben overeen stemming bereikt over matiging van de loonstijging. Op het jongste Labourcon- gres was een ernstige controverse ont staan tussen de labourregering, die de loonstijging wilde beperken tot vijf pro cent en de vakbonden, die geen loonpla- fond meer wilden. De minister voor werkgelegenheid, Al bert Booth, verklaarde gisteren tegenover journalisten dat het TUC zijn aangesloten bonden zal voorstellen hun looneisen te beperken tot maximaal acht procent, het geen gelijk staat met het huidige inflatie percentage. De details van het compromis zullen woensdag of donderdag bekend worden gemaakt, mits het centrale bestuur van het vakverbond, dat zich er nog over moet uitspreken, zich ermee akkoord heeft ver klaard. WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft zijn veto uitgesproken over drie wetsvoorstellen die het Amerikaanse Congres had aangenomen, en daarmee is de federale begroting voor 1979 en 1980 met in totaal 800 miljoen dollar ontlast. AMSTERDAM (ANP). De Rabohypo theekbank heeft haar tarieven met 0,2 pet verlaagd. Voor de gewone hypotheken geldt nu een rente van 9,2 pet, voor de combi-hypotheek (die mede een topdeel tot 90 pet omvat) geldt nu 9,45 pet. De afsluit- provisie is 1,5 pet, aldus de Rabo. De adviesrente voor de Rabobanken is onge wijzigd gebleven (9 pet, resp. 9,25 pet af- sluitprovisie, 1,25 pet). Het loonoffer kan onder, maar eventueel ook boven de halve procent zitten die Van der Meulen onlangs opperde. Hij zei dat enkele bonden wel bereid waren afhankelijk van de resultaten van het CAO-overleg straks nog iets meer in te leveren dan een halve procent. „De bonden zijn er volstrekt autonoom in te bepalen hoeveel eventueel zou moeten worden ingeleverd." AMSTERDAM (ANP). Op 23 novem ber kan worden ingeschreven op een 8,25 pet, 10-jarige lening van 100 mln van het verzekeringsconcern Ennia. De koers van uitgifte zal uiterlijk op dinsdag 21 novem ber voorbeurs worden bekendgemaakt, al dus een mededeling van de Amrobank. Van de lening, die verdeeld is in stukken van 1000 en coupons per 15 december draagt, zal maximaal 10 mln aan de Deutsche Bank en Swiss Bank Corp, wor den toegewezen die op inschrijvings- voorwaarden bij niet ingezetenen in het buitenland zullen worden geplaatst. De stortingsdatum is 18 december. De lening zal a pari worden afgelost in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, voor de eerste keer op 15 december 1979. Vervroegde of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Notering aan de Amster damse beurs zal worden aangevraagd. Jjl Verder moeten afspraken in de stichting worden aanv aard als alternatieven van bepaalde onderdelen van Be stek '81, het ombuigingsplan van de regering. Ook zal de regering met concrete ideeën op tafel moeten komen om zulke oplossingen mogelijk te maken en de nodige finan ciële steun te verlenen. Wat de aftopping van de prijscompensatie betreft acht het CNV het juist dat hoger betaalden meer bijdragen aan bestrijding van de werkloosheid. Op grond daarvan vindt het CNV aftopping van de prijscompensatie bij inkomens vanaf 50 mille een juist uitgangspunt. (De FNV op 40 tot 45 mille - red.). Wat de arbeidstijdverkortende maatregelen betreft geeft het CNV duidelijk de voorkeur aan vervroegd Aan dat „loonoffer” stelt het CNV een aantal voorwaar den: met de werkgevers moeten per CAO waterdichte afspraken worden gemaakt over het in dienst nemen van Een onderzoek naar de werktijdbenutting heeft uitgewezen dat te veel tijd verloren gaat aan het begin en aan het einde van de werkdag, met het verplaatsen over het raffinaderijterrein en met koffiedrinken. In een brief aan het personeel zet de directie uiteen dat, gezien de teruggang van de economische groei en het hoge kostenpeil in Nederland, de werktijd beter benut moet worden. In de brief worden maatregelen aangekondigd om dit doel te bereiken. Zo zal het gebruik van eigen koffiezetapparaatjes en kookplaatjes niet langer worden toegestaan. De lunchpauze zal in het vervolg in de dichtstbijzijnde koffiekamer gebruikt moeten worden, zo dat de toegestane lunchpauze van een half uur niet hoeft te worden overschreden. Nadrukkelijk merkt de directie in de brief op dat iedereen bij het begin en aan het eind van de werktijd aanwezig moet zijn op de plaats waar het werk wordt verricht. De tijd die nodig is voor het verkleden, wassen en voor het vervoer over het terrein naar personeelsbussen of eigen vervoermiddelen wordt door de di rectie niet als werktijd beschouwd. uittreden. Dat heeft de eerste prioriteit, maar daarnaast kan er met het CNV ook worden gepraat over andere vormen van arbeidstijdverkorting. Van der Meulen zei dat het inleveren van een half procent prijscompensatie niet van de baan is. „Die halve procent is niet van tafel, maar het kan natuurlijk wel eens wat verschillen per bedrijfstak. In de ene bedrijfstak kan dat wat meer gaan kosten dan in de andere. Dat moeten we maar bij de CAO-onderhandelingen bij de diverse ondernemingen en bedrijfstakken bekijken." eveneens met 16 pet omhoog van 5,26 tot 6,08. Over de eerste negen maanden komt de winst, toekomend aan de houders van het gewone kapitaal, uit op ƒ885 mln. Dat is 4 pet meer dan de 853 mln van de eerste drie kwartalen van vorig jaar. De winst per aandeel steeg in de eerste negen maanden eveneens met 4 pet van 15,31 tot 15,88. De raad van bestuur heeft besloten over 1978 per gewoon aandeel Unilever N.V. een onveranderd interimdividend van ƒ3,40 uit te keren, aldus een mededeling van Unilever. het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar, maar die van de produktgroep pa pier, kunststoffen en verpakkingsmateri aal waren lager. De veevoederbedrijven behaalden een goed resultaat. In Noord-Amerika waren de resultaten in totaal lager dan die in het overeenkom stige kwartaal van vorig jaar, mede als gevolg van hoge reclamekosten voor de introductie van nieuwe produkten door Lever Brothers. De verkopen en bedrijfs winst werden gunstig beïnvloed doordat hierin met ingang van 15 augustus jl. de resultaten van National Starch zijn begre pen. De in verband met deze acquisitie opgenomen lening is de belangrijkste re den voor de hogere interestlasten. Zij ste gen in totaal in het derde kwartaal van 43 tot 52 mln. De groep UAC International behaalde opnieuw goede resultaten. De geassocieer- Deze stijging ligt ruim onder de norm volgens het plan tegen de inflatie van de Amerikaanse regering. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vooral de premies voor de arbeidsongeschiktheidsverzekeringen zouden in 1979 belangrijk omhoog moeten als de regering de adviezen daarover van de Sociale Verzekerings Raad overneemt. De WAO-premie zou van 11,4 naar 13,4 procent moeten en de AAW-premie van 3,5 naar 3,3 procent. Het is lang niet zeker dat de regering dergelijke voorstellen zal goedkeuren gezien het streven naar stabi lisering van de premiedruk. De WW-pre- mie zou daarentegen iets omlaag kunnen. De raad zal donderdag over zijn adviezen beslissen. De bedrijfswinst van Unilever in het derde kwartaal van 1978 is ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1977 gestegen met 20 pet van 590 mln tot 708 mln in de eerste negen maanden met 8 pet van 1.803 mln tot 1.949 mln. Inclusief het aandeel in de winst van geassocieerde maatschappijen en minderheidsdeelne- mingen, en na aftrek van rentelasten, be droeg de winst voor belastingen in het derde kwartaal van 1978 ƒ747 mln (derde kwartaal 1977 ƒ631 mln) en in de eerste negen maanden van 1978 ƒ2.039 mln (overeenkomstige periode 1977 ƒ1.888 mln). De nadelige invloed van veranderin gen in wisselkoersen op de door Unilever gerapporteerde winst heeft in het derde kwartaal van 1978 ƒ13 mln bedragen; in de eerste negen maanden verminderde de ze de winst met 37 mln, aldus blijkt uit de door Unilever bekendgemaakte resulta ten. Het interimdividend over 1978 ad ƒ3,40 per gewoon aandeel van 20 in Unilever N.V. is verkrijgbaar van 21 december a.s. af. Het totale dividend over 1977 bedroeg 8,56. Motabécane fietst t.w.v. 629,-. (ADVERTENTIE) I Mafitano Halfzwaar. Schoon gesneden (zonder stelen) Er lijkt ondertussen een einde te zijn gekomen aan de sedert het begin van de laren zeventig geconstateerde groei van het aantal uitkeringsgerechtigden voor WAO. Dat neemt niet weg dat er wel met een toeneming rekening wordt gehouden en dat ook de lasten blijven stijgen. De beperken tot 1.2 miljard pounds per jaar. Tenslotte ging de president niet akkoord met een wet om financiële middelen ter beschikking te stellen voor de opleiding tot verpleegster. De president heeft verder richtlijnen verstrekt voor het landbouw programma voor voedergraan in de VS. Dit programma voorziet in een onttrek king van land dat bestemd is voor de verbouw van voedergraan aan zijn be stemming. Boeren die aan het programma deelnemen wordt door de Amerikaanse overheid een waarborg verstrekt van een minimumprijs voor hun oogst. Stuart Eisenstat, president Carters spe- ciale adviseur voor binnenlandse aangele genheden, raamt de kosten van dit pro gramma voor het komende jaar op 900 miljoen dollar tegen 800 miljoen dollar in het lopende jaar. De prijzen van voeder graan zullen door de produktiebeperking met gemiddeld 2,5 procent per jaar stijgen in de komende twee jaar, zo zei Eisenstat. B HALFZWARE SHAG M132

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13