Werkzaamheden bijna afgerond Minister Albeda becijfert: utCHV Vervroegd pensioen 20.000 banen extra het weer Regering: Aantjes vermoedelijk Nederlander Douanebeambte overleden Miljoenenbrand stagneert produktie van Hoogovens showroomkeukens J Vredesbesprekingen op springen 1 I® vandaag: nijman HAARLEM Aunnr keukens het woord is aan... vihamijlxittinger Gratie Palestijnen op Cyprus Lont in oliemagazijn ■EM agenda pagina Begroting Begroting En verder VOOR KANTOOR-BEDRIJF TEKENKAMER Veel wind SASSENHEIM Mm ■i DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 10 V Tl komst zouden komen. De presi dent noemde beide partijen hals starrig: „Ik wil niet zeggen wie de koppigste is, ik denk aan beide kanten”. Kijk direct even op de achterste pagina van deze krant Telefoonbeantwoorders Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuwsI Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 11 Economie13 Beurs14 Sport15,17 2 12,3 2 5, 6,7,8 Opperhoofd Tuiavii: VERKOOPMEDEWERKER Koude schotels mm NA6KS Barteljorisstraat 24-28 Haarlem speelt voor I Sinterklaas wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele aan met hoge korting kom snel kijken in de toonzaal van: Wasbeekerlaan 59 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM/ CAIRO. De Amerikaanse pre sident Carter heeft gisteren op emotionele wijze Israel en Egypte gevraagd „asjeblieft opbouwend te zijn, geen standpunten te be wezen, te blijven onderhande len". Volgens Carter zou het „ver schrikkelijk” zijn wanneer beide landen niet tot een vredesovereen- Mil IJmuider Courant iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zie plaatselijke pagina's (ADVERTENTIES) Zie pagina 2. (ADVERTENTIES) Zie pagina 3. GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 llll,lllllllll|IIIHIIII(tlllll|||||||||||||||||||||||||||||||iii|||||||inill Het CNV is bereid tot een loonoffer om de werkgelegenheid te bevorderen. Zie pagina economie. dat de president de Egyptische delegatie wilde terughalen. Sadat vergaderde in Is- mailia met onder meer de Amerikaanse ambassadeur Eilts. Beiden spraken over het gesprek van een dag eerder tussen de Israëlische premier Begin en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance. Vance legde Begin toen een com promis voor ten aanzien van het tijdsche ma dat Egypte wil op het punt van de totstandkoming van de zelfstandigheid van de Palestijnse bevolking op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Beide gebieden zijn door Israel bezet. 's Avonds laat meldde het Egyptische persbureau Mena, dat Sadat de delegatie PRESIDENT CARTER voorlopig nog in Washington zou laten blijven. Intussen zou Begin van plan zijn de vredesbesprekingen naar het Midden oosten te verplaatsen. Israel voelt daar voor omdat er dan meer greep vanuit Jeruzalem op de gesprekken kan worden gehouden. De onderhandelingen in Was hington zijn een paar keer opgeschort om dat de Israëliërs naar hun land terug moesten voor ruggespraak. „Deze onder brekingen scheppen een crisissfeer waarin Israel tot extra concessies wordt gedwon gen”, zo meldde een woordvoerder giste ren in Tel Aviv. Het gunstige effect zal alleen blijvend kunnen zijn als ook de vervroegde uittre ding blijvend is, zo schrijft de minister. Minister Albeda ziet geen algemene toe passing van vervroegde uittreding. Hij pleit voor selectieve uittreding op bepaal de deelmarkten om al te sterke spannin gen op de arbeidsmarkt te voorkomen. De verhouding actieven/niet-actieven zal bij vervroegde uittreding ongunstig wor den beïnvloed, omdat volgens de bewinds man niet alle vrijkomende arbeidsplaat sen opnieuw worden bezet. Voorwaarde is dat ieder jaar een half percent van de lonen aan dat doel kan worden besteed. Als 30.000 oudere werknemers uittreden, wordt dat half percent gerealiseerd. In zijn beantwoording van de vragen geeft Albeda aan dat globale lastenverlich ting voor het bedrijfsleven in 1982 25.00.0 arbeidsplaatsen kan opleveren. Arbeids- marktmaatregelen moeten 10 a 15.000 werklozen aan het werk helpen in 1982. Stadsvernieuwing geeft volgend jaar naar schatting 600 arbeidsplaatsen. De raming van het jaargemiddelde voor dit jaar van het aantal werklozen valt iets gunstiger uit: 203.000 werklozen tegenover de eerder geschatte 207.000. De minister is nogal somber over het aantal schoolverlaters dat werk vindt. Hij schat dat 70 percent van hen dit jaar als werkzoekende bij het arbeidsbureau zal belanden. Vorig jaar was dat 64 percent. Het aantal schoolverlaters ligt dit jaar tussen de 210.000 en de 220.000. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 In de raadscommissie, die maandag middag in het Stadskantoor van Bever wijk vergaderde, maakte men zich zor gen over eventuele gevaarlijke stoffen die de Beverwijkse industrieën gebrui ken. Om de begroting sluitend te krijgen behoefde de gemeente Heemskerk de belastingen nog niet tot het maximum op te voeren, maar veel ruimte voor nieuwe initiatieven is er financieel niet Als de Franse regering niet erg snel komt met duidelijke toezeggingen, lijkt de kans erg klein dat ons land kiest voor de Bréquet Atlantic als opvolger voor de Neptune-vliegtuigen. Het wordt dan de Amerikaanse Otion. Van Parijs wordt verlangd, dat het deelneemt in het F- 28-project van Fokker. De Westduitse liberale coalitiegenoot van de socialisten, de FDP, trekt duide lijk naar links. Dat bleek gisteren op de tweede dag van het partijcongres. Ook sprak de partij zich uit tegen de Berufs- verbote. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het inwonertal van Beverwijk is in 1977 opnieuw gedaald. Vrij veel bewolking met vannacht plaat selijk regen. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen rond 10 graden. GEVRAAGD: Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem KERKRADE (ANP). De douane beambte die na een schietpartij in Ker krade op 1 november zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen, is vanmor gen overleden. Het is de 24-jarige J. P. Goemans. Hij was ongehuwd. De daders van de aanslag bij de grens post van Kerkrade zijn nog steeds voort vluchtig. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat het hier om leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) gaat. Eén douanier werd tijdens de schotenwisseling op 1 november op slag gedood. Op het Jan Dellaertplein voor het nieu we NS-station bij Schiphol wordt de laat ste hand gelegd aan de groenvoorziening. De afgelopen dagen zijn er een honderdtal bloembakken en meer dan veertig bomen geplaatst. Het plein heeft ongeveer zes jaar het troosteloze beeld van verbouwin gen te zien gegeven. De uitbreiding van het luchthavenstatiónsgebouw vormde de inleiding van de werkzaamheden, daarna werd de Schipholspoorlijn aangelegd en het bijbehorende NS-station. De werk zaamheden moeten 20 december zijn afge rond. Op die datum wordt het eerste deel van de Schiphollijn (Schiphol-Amster- dam-Zuid) geopend. Mét de renovatie van het Jan Dellaertplein is een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid ge weest. In Europa gaat men er blijkbaar van uit dat iemand die haast heeft een waardevoller mens is dan iemand die rust. De brand is ontstaan door kortsluiting in een voedingstransformator. Het vuur kon zich naar andere installaties verspreiden door brandende olie uit die transformator. Onder meer werd daardoor een kabeltun- nel zwaar beschadigd. Als gevolg daarvan werd de stroomvoorziening uitgeschakeld. IJMUIDEN. Een korte maar hevige brand in Koudbandwalserij 2 heeft een. gedeelte van de staalproduktie bij Hoogo vens in IJmuiden voor zeker drie weken lamgelegd. Vierhonderd man personeel, werkzaam op deze afdeling, is voor de- duur van die tijd met verlof naar huis gestuurd. Door de stagnatie verwacht Hoogovens 20.000 ton staal minder te pro duceren. Deze achterstand verwacht men na herstel van de schade die wordt geraamd op enkele miljoenen guldens in te lopen zonder in moeilijkheden te komen met het nakomen van leverings contracten. DEN HAAG. De regering vindt dat ex-CDA-fractieleider mr. W. Aantjes hoogstwaarschijnlijk zijn Nederlander schap niet heeft verloren door zich aan te melden voor de SS. Dit staat in het ant woord dat de regering vanmiddag schrif telijk heeft gegeven op het grote aantal kamervragen dat over de zaak-Aantjes is gesteld. Volgens de regering kan uit de beschik bare gegevens niet worden afgeleid dat Aantjes zich daadwerkelijk in vreemde krijgsdienst heeft begeven. Er bestaat dan jok geen grond voor het oordeel dat Aan- :jes zijn Nederlanderschap heeft verloren, zolang geen nadere gegevens ter beschik king zijn gekomen. Wel is er aanleiding de jraag naar het Nederlanderschap van Aantjes verder te onderzoeken. Aantjes heeft zich waarschijnlijk wel schuldig gemaakt aan hulpverlening aan ie vijand. Ook bestaat het vermoeden dat Aantjes in 1945 het vragenformulier ten behoeve van de studentenzuivering nie+ geheel juist of volledig heeft ingevuld. Daardoor zou hij schuldig kunnen hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte. Het recht tot strafvervolging is echter in 1957 vervallen, aldus de regering. DEN HAAG. Als de helft van de 63- en 64-jarige werknemers bereid is met vervroegd pensioen te gaan, zullen 20.000 werklozen aan het werk kunnen. Dat heeft minister Albeda van Sociale Zaken vandaag becijferd in antwoord op vragen van Kamerleden, welke de voorbereiding vormen op de behandeling van de begroting van Sociale Zaken volgende week in de Tweede Kamer. De Egyptische president is gisteren op het laatste moment teruggekomen op zijn besluit de onderhandelingsdelegatie uit Washington te laten terugkeren. Wel heeft Sadat duidelijk laten blijken, dat de vre desbesprekingen op springen staan. Gistermiddag werd in de Egyptische stad Ismailia officieus bekendgemaakt, Twee weken zal de gemeenteraad van Velsen uitvoerig discussiëren over de gemeentelijke begroting 1979. Het startsein voor deze jaarlijkse marathon zitting viel gisteravond toen woordvoer ders van de verschillende fracties hun algemene beschouwingen spuiden. Vanavond zal het college hierop in eer ste termijn reageren. Goed voorbeeld doet goed volgen Terwijl in Driehuis vanavond het initiatief voor een wijkcomité zal worden be krachtigd met de installatie van een officieel bestuur, gaat een groepje be woners van Velsen-zuid ook een en quête houden om te onderzoeken of hun woongebied behoefte heeft aan een wijkcomité. Het personeel dat met verlof naar huis is gestuurd, heeft het consigne gekregen be schikbaar te blijven. De bedrijfsbrand weer van Hoogovens slaagde er in het vuur te blussen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. NICOSIA. Twee Palestijnen, die mor gen in de Cypriotische hoofdstad Nicosia zouden worden opgehangen, hebben gra tie gekregen. Het vonnis is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Dit heeft hun advokaat vandaag bekend gemaakt. De twee veroordeelden zijn de 28-jarige S. M. Chadar en de 26-jarige Z. H. A. Ali. Zij doodden in februari dit jaar de Egypti sche hoofdredacteur Joesef Sebai, een in tieme vriend van president Sadat van Egypte, in een hotel te Nicosia. Daarna kaapten zij een vliegtuig en gijzelden 12 mensen. Emotioneel beroep Carter Nog steeds zijn de ogen der wereld ge- ■icht op de ontwikkelingen in Iran (Perzië), raar grote veranderingen op til lijken te ijn, die enorme invloed zouden kunnen litoefenen op de gehele internationale si- uatie. Het belang van de toestand in Iran oor de gang van zaken in het Midden- tosten is niet het enige aspect van deze angelegenheid. De economische situatie 1 Europa bijvoorbeeld heeft ook direct iet de Perzische situatie te maken. men mag niet vergeten dat Iran een natie tn bijna 36 miljoen mensen is, die in otentie ver uitgaat boven elk ander land izijn nabijheid, behalve dan de Sovjet- nie. De sjah, wiens positie als machtheb- ir en autocraat op het ogenblik sterk in t geding lijkt te zijn, had een politieke en rategische lijn uitgestippeld die er op richt was de overheersende positie van an in het gebied van de Golfstaten niet leen te behouden, maai' ook zoveel moge- Ijk te versterken. Daartoe heeft hij in een ndrukwekkend tempo twee krachtige pij- rs gebouwd: een machtig leger en een op idustrialisatie gerichte economie. De ont- iglijke rijkdommen die Iran uit de olie- ibrengsten nog steeds verkrijgt, worden rotendeels aan de bouw van deze pijlers Jsteed. De geologen hebben de sjah er in doordrongen, dat zijn olievoorraden et verder zullen strekken dan het jaar 100. Tegen die tijd moet het land een goed inderende industrie hebben opgebouwd 1 door machtsuitbreiding zoveel belan- m in de oliehandel hebben verkregen, at het zijn economische basis kan hand- aven. In sommige Arabische staten leeft de rees, dat de sjah op veroveringen uit is en aar toe een aanvalsleger opbouwt. Het is chter waarschijnlijker dat de grote mili- aire potentie van Iran in de eerste plaats edoeld is als verdedigingsschild voor het •hele Golfgebied tegen mogelijke Sovjet- ussische plannen in deze richting. De sti- aulerende hulp van de VS bij de bewape ning van Iran is daarom des te beter te ttklaren. Het gaat ook niet alleen om de raanse olie, maar om beveiliging van de üeroutes van alle Golfstaten in de rich- ing van Amerika, Europa en Israel. Van aar dat de sjah niet alleen een zeer sterk kapend landleger heeft Opgebouwd, naar ook bezig is met de bouw van een litgebreide vloot handelsschepen, oorlogs vaartuigen en tankers. De spil van dat beleid is de sjah zelf. Aan fe ene kant is hij de grote inspirator van ie legerleiding, aan de andere kant domi- leert hij de bewindslieden die de economi se en industriële sectoren beheren. Hij leeft er voor gezorgd dat het proces van de Wlitarisatie en industrialisatie in snel tem- X> kon verlopen en niet vertraagd werd 'Oor ingewikkelde parlementaire besluit vorming. Toch heeft hij daarbij zichzelf voorbijgelopen, want de weerstanden die “in autocratische beleid heeft opgewekt [lijken nu in regelrechte revolutionaire wtiviteiten te zijn omgezet. Van twee kan on wordt de positie van de sjah op een baarlijke wijze belaagd. De conservatie ve religieus-culturele stroming in de Iraan- ie samenleving heeft de sjah als een „af vallige” gebrandmerkt, omdat hij de uit gangspunten van de Moslim-cultus heeft geofferd aan zijn overrompelend mo- ierniseringsproces, dat uiteraard geba kerd moest zijn op westerse patronen, nan de andere kant heeft zijn minachting voor het democratisch-sociale recht ook [ooral de jongere intellectuelen geprik- ‘uld, die hun land zien afglijden naar een Militaire dictatuur van Zuidamerikaans ®odel. Zijn Amerikaanse adviseurs heb- “en de sjah voor dit gevaar niet tijdig Sowaarschuwd, integendeel, waarschijn- 'Jk hebben zij hem eerder op de mogelijk- eid gewezen een binnenlandse revolutie et geweld neer te slaan. Daarvoor is het oment waarschijnlijk nu toch wel voor- 1J- De sjah heeft door zijn maatregelen an de laatste weken duidelijk blijk gege- ,.en van vertwijfeling en onzekerheid. De van zijn beleid is afgebroken en zijn “etstuk is bezig te vermolmen. Dat is een stige situatie, aangezien een burgeroor- reiët 'n een van de meest kwetsbare bieden van de wereld. v x-\ op Israel en Egypte X*:-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1