PVDA VEROORDEELT BESTEK’ 81 MOTIE s ert mogelijk voor Iers Progressief Velsen wil af van subsidie Telstar „Velsen betaalt „Toelichting is knipselkrant waarin rode draad ontbreekt” Tweeslachtig betoog VVD over functie democratie kerncentrales” „Uitgebreide behandeling 99 begroting weinig zinvol 99 99 en ers bia sie AMENDEMENT IN VOORUITZICHT CDA-LEIDER DE BOER IN ALGEMENE BESCHOUWING: CPN hekelt landelijke politiek en economie in algemene beschouwing SCHOONKIND VRAAGT NAAR RESULTATEN SPREEKRECHT rant a III I 4 4 5 DINSDAG 14 VELSEN-IJMUIDEN NOVEMBER 19 7 8 medio volgende D'66 TELEURGESTELD OVER AANBIEDINGSBRIEF i Schiltmeijer (PvdA): a VELSEN. Het PvdA-raads- lid C. Kleijwegt heeft gisteravond tijdens de algemene beschouwin gen over de gemeentebegroting 1979 een motie ingediend, waarin het beleid van het kabinet Van Agt wordt afgekeurd. Vooral de maatregel om de uitkering uit het gemeentefonds te verlagen was de oorzaak van het indienen van de ze motie. Niet alleen verzwakt de ze maatregel de financiële positie van de gemeente, maar ook wor den de mogelijkheden en de auto nomie van de gemeentelijke over heden nog verder beperkt. Wan neer de motie in stemming wordt gebracht is nog niet bekend, mo gelijk vanavond aan het eind van de algemene beschouwingen of anders aan het eind van het be- grotingsdebat week Maatregelen kabinet tasten gemeentelijke autonomie aan C. A KLEIJWEGT (PVDA) tnd) H. A. DE BOER (CDA) VELSEN. „Ondanks de stijging tot D. H. KUIJPER (PVJ ).V. ►n iO utend’ IR. G. A. SCHOONKIND (VVD) I ebonden >rs uitje- ternpun- idsvoor- mber in stuurden directies ilever en KO-o vet ers Ver- talsector rden uit je Indus- an dat er lissingen itend liet om een gaat. in Zam- Jederlan- eden tot instruc- neer dan ■reageert antwoor- ngen van paratuur, geweest 9.00 uur >.30 uur VELSEN. „De vraag naar de zin van algemene beschouwingen komt dringend op ons af wanneer men zich verdiept in de verbinding tussen de meerjarenbegroting met de prioriteitenstelling en de jaarlijk se begroting. De hoofdlijnen uit het be leid, waarover de algemene beschouwin gen dienen te gaan, komen in deze raad op andere wijze veel indringender aan de orde: bij de opstelling van het collegepro- In zijn algemene financiële beschouwing over de begroting deed Kleijwegt het voor stel met kwartaaloverzichten te gaan wer- Kleijwegt verwees naar het beleid van het kabinet Den Uyl, waardoor het aantal artikel-12 gemeenten (gemeenten die on der curatele staan van Gedeputeerde Sta ten wegens onverantwoorde begroting stekorten) terugliep met ruim dertig pro cent. „Door de verlaging van de algemene uitkering met 1,15 is te verwachten dat het aantal artikel-12 gemeenten sterk toe neemt, hetgeen de autonomie van de ge meente beslist niet ten goede komt. Daar om vinden wij als PvdA dat de gemeente die maatregelen in Bestek’81, die regel recht financiële consequenties voor de gemeente en de „schijnbare” autonomie van de gemeente hebben, moet afwijzen”, aldus Kleijwegt. Tussen de individuele vrijheid en de gebondenheid waar de overheid c.q. het gezag voor staat, ligt echter een spannings veld. Via het democratisch bestel dienen die spanningen te worden getransfor meerd. Daarbij moet de overheid waken voor eigen belang, willekeur of bevooroor deling. Juist omdat die overheid een totaal eigen verantwoordelijkheid heeft. De Boer refereerde hierbij aan twee zaken: de bur- gemeesterswoning en Oud-IJmuiden. De Boer plaatste de overheid als uniek instituut, uniek omdat zij als enige (door middel van beleid en wetgeving) de samen leving als geheel beschermt en niet een machtsinstrument is voor een specifieke groep. Terwijl individuen of groepen in de samenleving zich laten sturen door ver schillende sociale ethieken, zou de over heid haar koers moeten stabiliseren op het Evangelisch appel, opdat ook eenieder die zwak is of uitgestoten bescherming vindt. Een burger zal vertrouwen vinden in zo'n overheid door de openheid die betracht dient te worden. Toetreding tot de Kennemer Raad dan wel het toegezegde overleg daarover vormde het laatste onderdeel van het be toog van De Boer. Hij hekelde het uitstel van verdeling van macht, kennis, inkomen en arbeid. Nu zijn we echter weer ge strand; ombuigingen heet dat in Haagsche kringen. Maar als je een goede koers om buigt loop je de kans te stranden, en dat is hier aan de orde”, aldus Schiltmeijer. Hij merkte in zijn toespraak overigens op dat niet alleen de rijksoverheid verantwoorde lijk is voor het uithollen van de gemeente lijke autonomie, maar dat er ook provinci aal en regionaal ontwikkelingen zijn waar te nemen die deze uitholling bevorderen. Met deze woorden opende fractievoorzit ter van het CDA H. A. de Boer maandag avond zijn algemene beschouwing over de begroting 1979 in de Velsense gemeente raad. Dat hij na deze ontboezeming z’n mond niet hield, was te wijten aan zijn drang om toch over enkele zaken zijn mening kenbaar te maken. ken, zodat het beleid indien nodig eerder herzien kan worden. Dit kon zijns inziens noodzakelijk blijken gezien de overschot ten in voorgaande jaren. „Al jarenlang werkt de gemeente met een sluitende be groting, alle lof. Minder fraai is echter dat de gemeente in vijf jaar twee miljoen gul den heeft overgehouden. Mijn fractie stelt dan dat in die jaren de burgers van Velsen waarschijnlijk het een en ander onthou den is; er had in die jaren meer uitgegeven kunnen worden wat meer en betere voor zieningen voor de burgers betekent. Ik ben geneigd aan te nemen dat ook voor 1979 te ruim begroot is, zodat er wat geld over zal blijven. Aan de hand van de kwartaalbe richten kan dan ingegrepen worden, als blijkt dat bepaalde uitgaven achterblijven bij de ramingen, kan wellicht een ander- project gerealiseerd worden”, aldus Kleii- wegt. over deze zaak, die tijdens de begrotings behandeling vorig jaar middels een motie in beweging was gebracht. De CDA-frac- tie heeft genoeg geduld gehad en nu moet het college maar eens laten weten wan neer over deze kwestie een beleidsbrief te verwachten is, zo sprak hij, waarmee de inhoud van de begroting, voor zover de algemene beschouwing van De Boer, on gemoeid bleef. Een ander punt van kritiek was de ont trekking van 750 duizend gulden aan de saldi-reserve om de begroting sluitend te „De wetenschap dat de flats waarin wij wonen geen cellen zijn die ons isoleren van mensen die net als wij onzeker zijn, vrolij ke buien hebben maar ook angst voor de toekomst Het besef dat wij niet rijker, en misschien zelfs wel wat armer zullen wor den omdat de economische groei móet ophouden vanwege de lucht en de bomen; dat wij meer vrije tijd zullen krijgen die we niet uitsluitend voor de televisie willen doorbrengen, om niet gek te worden. De verbetering van dat leefklimaat is de hoofdinzet van onze fractie. Vanuit dat gezichtspunt praten wij ook mee over deze begroting; in hoeverre zullen deze miljoe nen bijdragen aan het behoud en de verbe tering van dat leefklimaat in de gemeente Velsen”. In zijn toespraak legde de D’66-leider vooral de nadruk op het leefklimaat, aan gezien dat hetgeen is dat zijn partij het meest beweegt. Daarbij moet niet alleen gedacht worden aan stoffelijke zaken, zo als luchtverontreiniging, geluidsoverlast en watervervuiling, maar ook aan onstof felijke zaken als het gevoel niet in de steek te worden gelaten als we ziek, oud of werkeloos worden, aldus Ten Brink. VELSEN. Fractievoorzitter J. ten Brink sprak tijdens de algemene beschou wingen over de begroting 1979 in de ge meenteraadsvergadering van gisteravond zijn teleurstelling uit over de aanbie dingsbrief van de gemeente. „Die brief is een knipselkrant, samengesteld uit net zoveel paragrafen als er afdelingen zijn, maar de rode draad ontbreekt. De ge meente Velsen bestaat uit rond zestigdui zend mensen die niet in gemeentelijke afdelingen of paragrafen van de begro ting zijn onder te brengen. Die mensen vormen één grote gemeenschap, die hun kert naar een goed leefklimaat. Mijn frac tie hoopt dan ook dat de volgende aanbie dingsbrief vanuit één omvattende visie kan worden geschreven - namelijk een die uitgaat van de samenhang van de belan gen van een zéér grote groep mensen, de bewoners van Velsen", aldus Ten Brink. In zijn speech ter ere van de begroting 1979 pleitte Kuijper voor een goedkoop kwaliteitsverbeteringsprogram. Hij noem de personeelsbeleid, organisatie van be stuur en de relatie burger-bestuur als drie fronten waarop het - geestelijk - leefkli maat voor zowel ambtenaren als burgers kan worden verbeterd zonder dat hier grote financiële offers voor moeten wor den gbbracht. Want kwaliteit van het be staan heeft voor een burger, die met z’n overheid omgaat ook alles te maken met goede service en werkelijke invloed. De Velsenaar betaalt belastingen en als wij als raad onze tarieven flink durven verho gen, dan moet daar ook kwaliteit voor worden geleverd.” „Met alle toezeggingen uit het college program resteert de raad eerder een af wachtende houding dan het stellen van vormen in deze zouden nooit door recht streekse verkiezingen tot stand moeten komen. „Op dat moment”, aldus de heer Schoonkind, „zou een vierde bestuurslaag gevormd zijn en een zelfstandig leven gaan leiden en dan haken wij af”. Met inachtneming- van deze voorwaarde sprak de heer Schoonkind zich in principe uit voor elk samenwerkingsverband, in clusief De Kennemer Raad. „Laten wij niet vergeten,” zo sprak hij, „dat Velsen in deze regio een belangrijke positie inneemt, waardoor wij mede richting kunnen geven aan gewenste ontwikkelingen en daarbij kan een geïsoleerde opstelling ons meer kwaad doen dan goed”. Als concrete vragen aan het college stel de de heer Schoonkind de aangekondigde nota over het personeelsbeleid aan de or de. Zijn vraag was hoe deze nota tot stand zal komen. Ten aanzien van de planologi sche ontwikkelingen in Velsen vroeg de WD-fractievoorzitter zich af hoe en met welke controle door de gemeenteraad de projectorganisaties gaan werken aan de Velserbroek en Plan Zeebad. Ten aanzien van de aangekondigde studie over arbeids- marktontwikkeling in de IJmond pleitte hij voor deelname door niet-bestuurlijke en niet-ambtelijke instanties en organisa ties aan dit overleg en vroeg voorts om een zo praktisch mogelijke aanpak. Wijzend op de belangrijke zaken die zich komend jaar in Velsen zullen gaan afspe len en ontwikkelen stelde hij dat de begro ting 1979 daar slechts een onderdeel van was. Aan de goedkeuring van die begro ting werden dan ook weinig woorden vuil gemaakt: „Daar hebben wij geen proble men mee” Kuijper sloot maandagavond zijn betoog af met de opmerking dat het gemeentebe stuur er goed aan zou doen pogingen aan te wensen om De Tuin, bij de Spaarnberg te behouden. Zijns inziens zou hiervoor ook best de weg van het verstrekken van subsidie mogen worden gewandeld. vragen”, zo stelde Kuijper, maar een uit zondering bleek wel te maken. Als enig raadslid stelde Kuijper de subsidie van Telstar aan de orde. „Vorig jaar heb ik al gezegd dat we voor het laatst instemmen met subsidie voor Telstar zonder die al die jaren toegezegde nota’s. Die 365.000 gul den subsidie is aan herwaardering toe. Bovendien is de passieve groep recreanten - en daar is de subsidie toch voor - wel heel klein geworden. Een amendement voor deze begrotingspost is dan ook naar mijn mening gewenst. De bedoeling ervan is om de subsidie in 1979 af te bouwen, het restant over te hevelen naar de amateur- sportverenigingen en dat in 1980 voort te zetten. Hiermee wordt een veelvoud van passieve recreatie gesteund en bovendien de ook de actieve sportbeoefening gewel dig gestimuleerd.” >ver een t, en dat uw wor- jd ragen. nd) van del eeft gis- n, bij 8 wegens mono- uzalem. i van de ippelijkt faculteit i Zambia len teng (eregeld- n woede ten afre- - Austra- t feit dal i Moskou i blijkt te De heer Kruisman entte zijn betoog ge heel en al op de landelijke politieke situa tie, die, zoals hij zei, bepalend is voor het Üoen en laten in Velsen. „Want”, zo sprak hij, „wij zijn met handen en voeten gebon den aan de rijksoverheid. We kunnen meerjarenplannen maken wat we willen, maar de uitvoering ervan blijft beperkt tot Verschuivingen binnen de financiële mo gelijkheden en dat geeft nu niet bepaald een bevredigend gevoel voor een raads lid”. Over de nieuwe gemeentelijke begroting stelde Kuijper helder vast dat het er niet rooskleurig uitziet, dat er financieel weinig armslag zal zijn. Tevreden vaststellend dat hij nog steeds kan staan achter de voor het meerjarenplan gedane keuze voor het duurste alternatief, kon Kuijper ook zijn genoegen uitspreken over het feit dat de afwijking van de gewone begroting van het meerjarenplan ook steeds kleiner wordt, waardoor kan worden geconclu deerd dat men met die procedure op de goede weg is. beslotenheid van de directiekantoren in Nijmegen. Wij zijn het er unaniem over eens dat het Zeeweg Ziekenhuis moet blij ven, of het mag blijven, wordt uitgemaakt in Utrecht. Voorhaven - een plan met zeer ingrijpende consequenties voor onze sa menleving, de beslissing ligt elders. En dan de spoorlijn, voor velen een belangrijke vervoersschakel naar buiten. Minister Tuynman beslist of die schakel mag blij ven. Daarom moeten wij extra kreatief zijn in het vinden van oplossingen en deze oplossingen energiek bevechten; wij moe ten de ruimte die ons blijft extra goed gebruiken", aldus mevrouw Maes. wogen, of beslissingen wel duidelijk ge noeg worden gemotiveerd. Anderzijds meende de heer Schoonkind te moeten waarschuwen voor het doorslaan naar wat hij noemde de andere zijde van de in spraak: het klakkeloos overnemen van wensen en meningen van wat naar zijn zeggen geen representatieve groepen uit de bevolking zijn. De heer Schoonkind sprak in zijn betoog zorg uit voor het juist functioneren van het democratisch bestel, maar in datzelfde be toog was in later stadium enige ambivalen tie te besprejuren. Sprekend over het func tioneren van de overheid en de duidelijk heid hierover voor de burger deed de heer Schoonkind het college vragen naar de ervaringen met het spreekrecht in com missievergaderingen. Zijn kanttekening was het gegeven dat weinig publiek ge bruik maakt van de hier geboden moge lijkheden tot inspraak. Zijn tweeslachtig heid lag in de slotopmerking: „Kennelijk zijn onze commissievergaderingen in het algemeen niet boeiend genoeg om veel publiek te trekken. Maar wij geloven niet dat we ons al te veel moeten verdiepen in het uitdenken van maatregelen om pu bliek te trekken: de openbaarheid is er en in voorkomende gevallen weet de burger zijn weg naar de commissievergadering wel te vinden”. De heer Schoonkind stelde in zijn betoog vast dat de problemen rond de bestuurlij ke samenwerking met de andere IJmond- gemeenten nog steeds bestaan. Hij pleitte voor een samenspel, voor intergemeente lijke regelingen en regionale samenwer kingsverbanden. Een voorwaarde stelde hij hierbij namens zijn fractie: bestuurs- VELSEN.' De relatie burgers en be stuur was maandagavond een onderwerp waar WD-fractievoorzitter ir. G. A. Schoonkind tijdens de algemene beschou wingen rond de begroting voor 1979 lang durig bij stilstond. In een kritische bezin ning vroeg de heer Schoonkind zich af of de gemeentelijke overheid, die zijns in ziens toch een dienende taak heeft tegen over de burgers, niet te vaak achter de wensen en meningen van die burgers aan wandelde, of bij het nemen van beslissin gen de inspraak wel zorgvuldig werd ge- VELSEN. Niet alleen de grote pro blemen waarover de Velsense gemeente raad komend jaar moet beslissen vorm den voor het raadslid van Progressief Velsen D. H. Kuijper maandag een bron van zorg. Kuijper voorzag in de algehele narigheid van bezuiniging, matiging, energieschaarste en terugloop van econo mische groei ook het ontstaan van een situatie waarin de kwaliteit van de be sluitvorming ernstig zou worden aange tast. „We zullen alle creativiteit bij elkaar moeten schrapen die we met elkaar bezit ten om goede besluiten te nemen in het licht van de toekomst. We moeten niet alleen bezien wat goed is voor de huidige situatie, maar ook voor de toekomstige generaties mogelijkheden scheppen om nog zelf te kunnen kiezen wat goed voor hen is in die omstandigheden.” aan pro Techm i van d« Stichting het begrotingstotaal van het voor Velsen en Hoge- enorme bedrag van 188 miljoen gulden iwerking kan van ons meerjarenplan voor 1979 de wens Ook het tweede fractielid, mevrouw Maes, voerde namens D’66 het woord. Zij drong er vooral op aan bij de raad om extra alert te zijn op een aantal zaken die van ingrijpend belang zijn voor de ge meente Velsen, maar waarbij de raad niet of nauwelijks te pas komt bij de besluit vorming. Zij noemde ook een aantal voor beelden, zoals de Hoogovens, Voorhaven, Leerlingenschaal, Macrobiotische tuin, grootscheeps LPG-vervoer door de ge meente, het voortbestaan van het Zeeweg Ziekenhuis en de spoorlijn naar IJmuiden. „Of Hoogovens uitbeeldt of inkrimpt wordt niet door ons beslist, maar in de maken. Deze kritiek was vrij algemeen, ook de financiële deskundigen van de VVD en het CDA, respectievelijk mr. A. B. J. Koch en W. N. Koopman brachten dit punt ter sprake. Aan het slot van zijn betoog pleitte Kleijwegt nog voor af schaffing van de presentiegelden aan raadsleden omdat hij (en zijn partij) dat principieel onjuist achtten, en vroeg hij of het college de mogelijkheden te bekijken om de toelichting bij de begroting zoda nig te verbeteren dat de begroting voor iedereen begrijpelijk was. „.Gezien het feit dat wij het college hier moeten mach tigen tot het uitgeven van een niet gering bedrag is dat wel noodzakelijk”, aldus Kleijwegt. Tot slot sprak hij nog schande van het feit dat er zo een grote achter stand bestond in de rekeningen; zelfs die van 1973 zijn nog niet afgesloten. Ook mr. Koch (VVD) bracht dit ter sprake en vroeg om de toezegging dat de achter stand van vier jaar ingehaald zou zijn voor de volgende begrotingsdebatten in 1979. maar heel weinig terecht komen. Boven dien is er in de jaren hierna evenmin verbetering te verwachten als het duo Van Agt-Wiegel de teugels in handen houdt. Het is duidelijk dat we bij de begroting van Velsen niet voorbij kunnen gaan aan de gevolgen die uitvoering van Bestek 81 voor onze bevolking heeft. Het is niet alleen het half miljoen dat we minder uit het gemeentefonds krijgen voor de algemene uitvoering en de ver minderde uitkering voor onderwijszaken, maar de Velsenaren krijgen ook te maken met de vele bezuinigingen die dit kabinet wil doorvoeren”. Met deze sombere woor den schetste CPN-raadslid Th. Krüisman maandagavond de Velsense situatie tij dens de algemene beschouwingen rond de begroting voor ’79. Na een kort verhaal over de algemene financieel-economische toestand, met daarbij de opmerking dat de noodzakelij ke matiging ook bij het vaststellen van het gemeentelijk meerjarenplan in acht moet worden genomen, nam De Boer de gele genheid waar zijn visie op de specifieke status van de overheid voor zijn mede- raadsleden uit de doeken te. doen, dit ge-' zien tegen de achtergrond van de demo cratie. Ai sliliiiF" Uitgebreid ging de heer Kruisman in op het landelijke economische gebeuren. Ge detailleerd schetste hij middels kwartaal- joverzichten de winsten bij de grote bedrij nen en zette daar tegenover de belasting verhogingen vanuit rijk zowel als gemeen te. Kritiek op een en ander en mogelijk Alternatieve oplossingen daarvoor wissel den elkaar af. De behandeling van de gemeentelijke begroting bewaarde dit Raadslid voor de hoofdstuksgewijze be- Jiandeling later deze week. Over de plaat- Selijke situatie stelde hij slechts zich aan te fluiten bij de vriendelijke woorden van het Raadslid voor Progressief Velsen D. H. Xuijper, voor het behoud van De Tuin bij Spaarnberg in Santpoort. ‘VELSEN. „Bij de behandeling van wt meerjarenplan hebben wij gekozen Voor een maximale verhoging van de On roerend Goed Belasting van in totaal een half miljoen. Nu zien wij dat de uitkering Van rijkswege met exact dat bedrag wordt teruggebracht. Wat gaat het rijk Jet die vijf ton doen? Mogelijk heffen wij flaardoor een belasting voor het tot stand bomen van kerncentrales, voor bijdragen ban het bedrijfsleven, voor opslag van Feutronenwapens of - ais het nog meer tegenzit - voor een Voorhaven. Dat is toch ■e bedoeling niet geweest”, aldus PvdA- ■ractieleider A. Schiltmeijer in zijn alge- Bene beschouwing van gisteravond. De PvdA-fractieleider ging ook in op de Invloed die met name het rijk heeft op de gemeentepolitiek. Hij vond dat dat een zaak kon zijn in een geordende gemeenschap, het nadeel was echter dat je •"middellijk kon merken wie er regeerde. enkele aanzetten waren wij onder het Kabinet Den Uijl gekomen tot een begin gram, bij behandeling van de meerjaren begroting en daarbij nog bij behandeling van deelnota’s over het beleid. Hierdoor is de waarde van begrotingsbehandeling kleiner geworden. De praktijk is echter omgekeerd: de begrotingsbehandeling duurt langer dan vroeger toen die andere momenten van koersbepalen niet voor kwamen. Dit lijkt ons een slechte ontwik keling en de commissie algemene zaken zou zich eens moeten buigen over de vraag of het ook anders kan".

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5