Nasmaak aan Jan van Gilse Positieve indruk huldiging Joris Ivens Schouwburg wil in zomer open 1 Schildersplezier bij aftasten fantasie Rijke droomwereld bij Margot Dukker a amrobanki&J „Lebensmesse” Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders 1 !l i w 648 Pagina’s, ruim 25j000onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. 8 door Charles Boost Expositie Roelof Klein bij SBK i Spelstijl jk Theepotten 9 KUNST DINSDAG 14 NOVEMBER 19 7 8 V ivond NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST i Deze encyclopedie geeft u een schat (minimale inleg f 15,-) kunnen deze fraaie aan informatie. Veel van wat u zou willen encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. weten staat erin. En hoe. Van a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto’s en tekeningen. Van a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie- periode een spaarrekening openen AMSTERDAM. In een nog niet half gevuld Amsterdams Concert gebouw werd maandagavond de Nederlandse muziek op originele wijze gediend. Composities met een zekere overeenkomst in strekking, klonken van Kees van Baaren en Jan van Gilse; respectievelijk dus werk van een overschat en een ondergewaardeerd componist. Van Baaren (1906-1970) heeft door zijn op de tweede Weense school geba seerde avant-gardistische opstelling en grote pedagogische kwaliteiten waarvan de huidige componistengeneratie geprofiteerd heeft een opgeschroefd image als scheppend kunstenaar gekregen. En het is dan weer voor een fors gedeelte aan de journalistieke vuilspuiterij van Van Baarens leraar Willem Pijper te wijten, dat Van Gilse (1881-1944) tijdens zijn leven juist niet goed tot zijn recht is gekomen. Bovendien ontvangen ze nog f 7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de- tjember a.s. Dus wees er snel bij, want voor de encyclopedie geldt: zolang de n voorraad strekt I I I I (ADVERTENTIE) (ai.) entrée f 10, om onze sepiatekening van (ADVERTENTIE) CEES STRAUS 't. Kwaal formaat 21,5 x 28,7 cm eidt u in liste (nor- us word] toezicht, Dat klonk allemaal overtuigend en van een welgemeende bewondering. En als het hierbij gebleven was, had Ivens eindelijk de onversneden lof in ontvangst kunnen nemen van officieel Den Haag, dat altijd met enige achterdocht en terughoudend heid in een grote boog om de jubilaris was heen gelopen. Maar de prijs moest door de betrokken minister, in dit geval drs. J. de Koning, uitgereikt worden, die zijn waar dering beperkte tot „de grondige aanpak en artistieke verfilming van het complexe ontwikkelingsproces in China” en het toen het juiste ogenblik vond om zijn visie op mogelijk oplossingen van het ontwikke lingsvraagstuk te plaatsen tegenover die van Ivens. Waar Ivens in zijn films vooral zou ge pleit hebben voor het collectivistische sys teem, stond in de visie van De Koning de opbouw van een democratische samenle ving centraal. In zijn dankwoord, dat Ivens vooral de woorden van lof ook de vele, jongere camera-verslaggevers liet delen die vaak met gevaar voor eigen leven de strijdtone len in de Derde Wereld bezochten, kon de gehuldigde filmer niet nalaten zich ver wonderd te tonen over de uitspraak van de minister wat betreft hun beider maat schappijvisies. Ter verklaring: de Dick Scherpenzeel- prijs werd in 1974 ingesteld door de toen malige minister van ontwikkelingssamen werking, drs. J. Pronk, ter stimulering van de voorlichting over het ontwikke lingsvraagstuk. De naam Dick Scherpen- leel werd aan de prijs verbonden om de grote waardering van de overheid tot uit- irukking te brengen over de wijze waarop de te vroeg gestorven Dick Scherpenzeel door zijn publicistische arbeid bijgedra gen heeft aan die bewustwording. en B. V. breder” Door onbekend werk van deze twee componisten te belichten, waarin deze bo vendien nog geen van beiden hun eigen weg hadden gevonden, heeft Huub Ker stens een daad van belang gesteld. Wat deze dirigent met „zijn” gemengde koren van de beide Amsterdamse universiteiten, aangevuld met het R.-K. Hoofdstadkoor, in combinatie met het Utrechts Stedelijk Orkest (waarvan Jan van Gilse overigens, merkwaardige coïncidentie, van 1917-1922 dirigent is geweest) en vocale solisten liet horen, bood een interessante kijk achter de schermen van de ontwikkelingsgang van beide creatieve naturen. Zeker, Van Baarens cantate „The Hol low Men”, geschreven voor twee solostem men, koor en begeleidende instrumenten, op cultuurpessimistische poëzie van T. S. Eliot, was in het ontstaansjaar 1949 al bij het studentenmuziekgezelschap van de Amsterdamse Universiteit, waarvoor het gecomponeerd werd, in première gegaan. Maar met de uitgebreide versie, zoals de componist die zes jaar later in partituur bracht, kon men eerst nu met Lucia Kerstens en Ruud van der Meer in de niet- ingewikkelde soli kennis maken. En het HAARLEM. Roelof Klein behoort tot de wat oudere generatie van Haarlemse schilders die de natuur zo men wil de realiteit als uitgangspunt hebben geko zen. Die generatie, waartoe bijvoorbeeld ook een Leo de Winter, Jan van der Veer of een Wim Steyn en Cor Hak behoren, groeide op met de academische stelregel dat de natuur onvervormd moest worden weergegeven. Een deel van deze generatie koos daadwerkelijk voor het naturalisme, een vaak snel vervelend soort kunst waar in de werkelijkheid belangrijker is dan de schildersidee. Een andere groep ging die regel vrijer interpreteren. Zij brachten hun schildersplezier in en ontkwamen er zodiende niet aan om de realiteit naar hun eigen hand te zetten. Tot dat deel behoren alle hierboven genoemde schilders, ieder voor zich een eigen wereld scheppend die in de eerste plaats op dat schildersplezier is gebaseerd. je de keramiek omschrijven die Marjolijn Juray uit Broek in Waterland in de kelder van de SBK laat zien. Marjolijn Juray maakt theepotten die daar eigenlijk een parodie op zijn. De symmetrie die in ge- bruiksaardewerk zo’n grote rol speelt, wordt door haar aangevochten. Haar theepotten zijn slappe gevallen in zoete kleurtjes als roze, crème en lichtblauw. De deksels hangen er schots en scheef over en misschien zullen deze potten ook helemaal niet zo goed schenken, maar daar gaat het ook niet om. Het is een geslaagd grapje dat niet meer pretendeert te zijn en als zodanig verfrissend overkomt. opmerkelijke was, dat het uit diverse volksliedjes opgebouwde conglomeraat, nog niet als muziek van Van Baaren te herkennen is. Het met enige moeite als (kunstmatig) bindend element te ervaren achttonigmo- tief, dat zich door de gehele compositie een weg baant, wijst met zijn intervalsopeen- volging misschien al enigszins in de rich ting van de twaalftoonstechniek, waarmee Van Baaren uiteindelijk de aandacht zou trekken. Maar alhoewel alles, in technisch betrekkelijk eenvoudige partijen toch to naal wordt opgelost, trof deze cantate met meer fascinerende momenten dan in heel Van Baarens atonale oeuvre te bekennen zijn. Zou dit op een averechts ontwikke lingsproces kunnen wijzen? Bij Van Gilse zijn de bevindingen eigen lijk tegengesteld. Wagner, Bruckner, (Ri chard) Strauss en Mahler komen in „Eine Lebensmesse”, zoals het hier uitgevoerde „feierliches Spiel" wat deze ondertitel ook moge beduiden heet, nog te veel aan het woord om daarin de toekomstige, zich zelfstandig opstellende componist van de Tagore-liederen of van de opera „Thijl” in te zien. Wat daarentegen wél duidelijk Want al verwachtte je na de, inderdaad ook het vroegst (1903) geschreven, Wagne riaanse inleiding nog louter Duitse dikdoe nerij; samen met de componist ontdekte je gaandeweg veel meer mogelijkheden inza ke een persoonlijker en boeiender uitdruk kingswijze, ter illustratie van de hier (ook al) aan de orde gestelde existensieel-filoso- fische tekst van Richard Dehmel. Muzi kaal epigonisme en originaliteit wisselden elkaar constant af, terwijl het tenslotte toch de intensiteit van de eigen invallen is, die een positieve eindindruk van deze groots opgezette en ruim een uur durende „Lebensmesse” bewerkstelligen. werd, was dat hier in het eerste decennium van onze eeuw een artiest aan het werk was, die met uitgesproken sterk gevoel voor klankkleur, sfeer en monumentali teit, grote vormen kon hanteren. En al kon onder Huub Kerstens’ leiding niet van een rijk genuanceerde uitvoering worden gesproken, toch heeft deze diri gent met het hiervoor benodigde solisten kwartet, koor en orkest, het geïnspireerde vakmanschap van Van Gilse kunnen laten zien. Hanneke van Bork, Lucia Kerstens, Jean van Ree ep Ruud van der Meer in de vaak dramatische, opera-achtige soli; de drie Amsterdamse koren in hun vloeiend geschreven partijen a la Bruckner en het USO in de voor de zangers soms al te zware, maar briljant geïnstrumenteerde orkestbegeleidingen; gezamenlijk hebben zij met de uitvoering van Van Gilse’s ko lossale partituur een overtuigend pleidooi gehouden voor de Nederlandse toonkunst, ook al getuigt die (om met Pijper te spre ken) tevens van „verouderde, Duits-ro- mantische opvattihgen”. JOHAN VAN KEMPEN Margot Dukker is vijf jaar bezig met tekenen. Ze werkt onder zeer beperkende omstandigheden: het tekenpapier komt na een drukke dag als huisvrouw in de avond uren op tafel. Je moet die omstandigheden weten om je enigszins een beeld te kunnen vormen in welke situatie dit werk gegroeid is. Inhoudelijk is het er namelijk niet aan af te zien. Integendeel zou je zelfs kunnen zeggen want Margot Dukker blijkt in die avonduren de sluizen van haar fantasie breed open te zetten. Haar prenten vallen in de categorie „literaire” kunst, ze blijkt HAARLEM. Twee leden van Kunst Zij Ons Doel hebben ditmaal de expositie zaal van De Waag (Spaame hoek Dam straat) tot hun beschikking. Beiden deden mee aan de voorjaarstentoonstelling van KZOD in de Haarlemse Vishal waar de mogelijkheden om tot een afgerond beeld te komen van de afzonderlijke deelnemers nu eenmaal zeer beperkt zijn. Het karak ter van De Waag, hoe beperkt van omvang misschien, biedt een betere presentatie dan in een groepstentoonstelling mogelijk is waar je vaak door de bomen het bos niet meer kan zien. Zowel het pentekenwerk van Margot Dukker als de plastieken van Guus Offerhaus zijn een expositie zeker waard, niet in het minst door de ongebrei delde fantasie die door eerstgenoemde wordt aangewend. c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Concertgebouw Haarlem - vrijdag 17 november 1978 - 20.15 uur TWEEDE CONCERT SERIE B „COMPONISTENSERIE” dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT soliste ANA CHUMACHENCO - viool enorm veel te willen vertellen. Er is prak tisch geen plaatsje wit overgebleven, elke vierkante centimer wordt bevolkt met vreemde natuurwezens die de beschouwer in veel gevallen nogal wreed in de ogen staren. Het is alsof je een voetbalelftal huldigt met te zeggen dat je zijn spelstijl niet kan bewonderen, vond Ivens, die in verband met ontwikkelingshulp eraan herinnerde hoe in zijn „katholieke” jeugd zilverpapier ingezameld werd voor de „missie”, waar bij vergeten werd dat degeen die het mees te zilverpapier inleverde, eerst heel veel chocolade had moeten eten. Maar verder wilde hij op deze gezellige bijéénkomst geen politiek debat met de minister aan gaan (Beide exposities lopen tot en met 30 no vember, van dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur, op zaterdag van 11-17 uur en op donderdagavond bovendien van 19- 21 uur). CEES STRAUS AMSTERDAM (ANP). De directie van de Stadsschouwburg van Amsterdam vindt dat dit theater in het vervolg ook in de zomermaanden open moet zijn en heeft het gemeentebestuur voorgesteld goed keuring te geven aan het plan bij wijze van proef in de vakantieperiode een thea terprogramma op de planken te brengen. Dit bljkt uit de toelichting op de begro ting 1979 van de gemeente Amsterdam. Tot dusver is de Amsterdamse Stads schouwburg in de zomermaanden geslo ten, terwijl er dan juist grote behoefte blijkt te bestaan aan culturele activiteiten. Het college van B. en W. wijst in de begro tingstoelichting op het grote succes van de openluchtvoorstellingen in het Vondel park in de zomermaanden. Verder is er in de zomer, als het theater seizoen voorbij is, weinig te beleven in de hoofdstad. Ook het nationale ballet, het Concertgebouworkest en het Amsterdam se Philharmonisch Orkest treden in de zomermaanden niet of nauwelijks op, al dus B. en W. Ier vanM Mitmunisii ip vrijdü ijkebijw GL 2 .Werkelo: /oerig is or de dal >k. Kaart /rknjgb» loezelstn •uxembtu ;n, Sami» an de zaa C betaalt f25,- voor het boek L krijgt^ f7,50 spaar- premie. De aard van de prijs die daarvoor aan de journalisten Lockefeer en Van der Putten, aan de tv-rubriek Kenmerk van de IKON en aan dr. S. Bosgra van het Zuidelijk Afrika Komitee was toegekend, ligt geheel inde lijn van de idealen van waaruit Ivens zijn leven lang gefilmd heeft. Het door Aad van den Heuvel voorgelezén juryrapport liet daarover dan ook geen enkele twijfel bestaan. „Het is niet overdreven te stellen, dat Ivens zijn leven in dienst gesteld heeft van de strijd voor onafhankelijkheid en ontwikkeling. Als kunstenaar heeft hij zich bewezen door vaak vér voor anderen de strijd van groepen en volkeren te her kennen als een echte vrijheidsstrijd”. Verder heet het; „In zijn werk heeft Ivens nooit geaarzeld om partij te kiezen, hetgeen hem soms kwalijk werd genomen. Men denke slechts aan zijn films over de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië, „Indonesia Calling”, uit 1946”. Programma: LUDWIG VAN BEETHOVEN 4 Duitse dansen en 4 Contradansen Symfonie no 4 Vioolconcert Nederlandse muziek op originele wijze gediend Joris Ivens verjaardag en ter herdenking van het feit dat hij 50 jaar als „wereld-cineast" werk zaam was geweest, de Dick Scherpenzeel- prijs werd uitgereikt in het Nederlands Filmmuseum te Amsterdam. Balletdanseres”, Roelof Klein en geëxposeerd bij de SBK in Haarlem. echter1 denng ten k<®È als lid iet bestuï iar besta* besta»» het eefi compe® ueuw is n Wijk aai Als bij zoveel fantastisch-realisten creëert Margot Dukker haar eigen symbo liek, haar eigen mythes en legenden. Ze maakt haast nauwelijks historische of so- ciaal-psychologische toespelingen zoals dat bijvoorbeeld wel in het surrealisme het geval is waar de symboliek universele ver schijningsvormen heeft. Ze hoeft zich niet te verschuilen achter duidelijk aanwijsba re thematiek, maar het uitleveringsproces is hier zo optimaal opgevoerd, dat er voor de meeste kijkers wel een aanknopings punt bij zijn of haar eigen droomwereld is. De overstelpende rijkdom aan ideeën werkt nogal eens vermoeiend door een technisch gebrek aan nuancering. Dat doet zich niet alleen in de onderwerpkeuze voor, ook de manier waarop de lijn wordt neergezet is hard en scherp, soms te hard. Een enkele maal is de ondergrond gewas sen en dan doet zich meteen wat meer spanning voor die anders alleen in het onderwerp gesuggereerd wordt maar ver der nergens tot uiting komt. Een enkele maal werkt Margot Dukker met kleur en het is teleurstellend dat ze juist dan voor een streng-naturalistische aanpak kiest die tamelijk commercieel overkomt. Een betere nuancering van zwart en wit of een delicate toepassing van kleur in de fantastische beelden zou haar werk op een hoog niveau kunnen brengen. De plastieken van Guus Offerhaus-Lan- ge zijn in brede kring bekend. Zij ontleent haar onderwerpen aan de dierwereld, ze kiest het dier in zijn element. Een vissende kat, een reiger die een aal beet heeft of een poes die op haar prooi loert, het zijn alle maal karakteristieke poses in de dierenwe reld die bekwaam worden neergezet. In dit werk telt het moment en voor de beeldhou wer, die immers met een soort van verstil ling moet werken, vormt zo iets een extra uitdaging. Guus Offerhaus gaat die uitda ging niet uit de weg en weet tussen de beweging en de verstilling een heel eigen spanning te scheppen die er voor zorgt dat je lang geboeid blijft. Een zekere hang naar een traditionele oplossing van de wijze waarop het brons als „huid” moet spreken, is een van de weinige mispunten die tegen dit werk kunnen worden ingé bracht. (Tot en met komende zondag, dagelijks van 14-17 uur). Misschien zorgt dat laatste er ook voor dat tentoonstellingen van deze realistën niet snel vervelen. Bij Roelof Klein die deze maand bij de Stichting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht 127 in Haarlem is te zien, valt dat schildersple zier bijna optimaal terug te vinden. Ieder onderwerp dat hij voor zijn olieverven, aquarellen of tekeningen uitkiest, is door trokken van een intense liefde voor het vak, een bewogenheid die er tenslotte toe kan leiden dat het bewuste schilderij wer kelijk wat te vertellen heeft. Als Roelof Klein met de realiteit gaat stoeien, brengt hij al vrij snel zijn eigen fantasie in. Hij „vermenselijkt” als het ware de dode materie. Rotsblokken, boom stronken, vergezichten krijgen een mense lijk gezicht door het inwerken van ogen en andere gezichtselementen. Bij Roelof Klein kijkt een landschap terug, het houdt je bezig omdat je verplicht bent je eigen fantasie er aan te geven. Klein tast in het werk zoals dat nu bij de SBK hangt, maar al vaker te zien is ge weest, ook zijn eigen grenzen van de fanta sie af. De ene keer is de suggestie van de „vermenselijking’ maar zeer sporadisch aan te duiden, een andere keer gaat Klein veel verder en misschien wel over de grens van de realiteit. Soms is de fantasie zo consequent doorgetrokken dat ze een ge voel van huivering opwekt maar er zijn ook momenten dat de toepassing niet ge heel geslaagd is en er een te opgelegd effect ontstaat. Een enkele keer ontsnapt Roelof Klein aan deze stijl, dan stelt hij zich zeer ont vankelijk op voor pure schoonheid. Ik moet zeggen dat dan zijn mooiste prenten ontstaan: een imponerend zelfportret, een intiem en poëtisch portret van een danse res. Zelfs in een neo-impressionistisch Frans landschap dat niet meer te vertellen wil hebben dan wat er op staat, vind je zijn wens om met schoonheid te behagen opti maal terug. Roelof Klein en al die andere „oude” generatiegenoten behoren allang niet meer tot de avant garde kunstenaars. Ze maken herkenbare kunst, niet in de zin van „gemakkelijk te begrijpen” kunst zo als de schilderijen van het-kind-met-de- weggepinkte-traan of de-zigeunerin-met- één-blote-borst pretenderen te zijn. Klein’s kunst is herkenbaar omdat hij een schoon heid wil bereiken die van alle tijden is. Dat hem dat met veel plezier afgaat, is een bijkomend genot voor de beschouwer. Variaties op een grappig thema, zo kan AMSTERDAM. Officieel Den Haag heeft het nog altijd wat moeilijk met de militante Neder landse filmer Joris Ivens. Dat bleek maandag weer even toen hem naar aan leiding van zijn 80e Het daarop volgende samenzijn met een drankje en een hapje vond hij een betere gelegenheid om onder een borrel verder te discussiëren met de minister. Wat dan ook uitvoerig gebeurde, met een door De Ko ning weinig gewaardeerde VARA-micro- foon in de buurt, zodat geïnteresseerden aanstaande zaterdagochtend in de VARA- radio-uitzending Z.l. het debat kunnen volgen. Achteraf wilde Ivens over zijn gesprek met de minister wel kwijt dat het een vriendschappelijk, maar pittig ver loop had, waarin De Koning toegaf dat Ivens met Indonesia Calling inderdaad een koploper was geweest en de situatie >n Indonesië beter doorzien had dan de Meeste politici in die dagen. Zou minister l>e Koning het nu wel of niet eens geweest aijn met het rapport van de jury door de Dick Scherpenzeelprijs 1977?. Men mag aannemen dat hij de passage in het rapport over de China-film volledig heeft kunnen onderschrijven, zonder zijn Maatschappijvisie veel geweld aan te doen. Maar dat hij in de toekomst niet opnieuw in een voor hem moeilijke positie wil worden gemanoevreerd, zou kunnen blijken uit een bericht in het NRC waarin preken, sur verb® irheid” H le CPN, Ie strijdt /erker) id houdt5 IverenjgÜ riaan” W adering1 'tredenL --- icature^ wordt gespeeld met de gedachte dat De ir de h® Een knap uitgewerkte verbeeldingswereld spreekt uit deze pentekening van Margot Dukker die onder de titel „Overmacht” in gebouw De Waag is te zien. i ip van t lebben zi ichuivid uw en Vi DZBreg ond in hl islag opi Zij stond, richtte op het juryrapport en waarin hij in its. De t lolen (DZI M. de Joi Vreugd-i pnt. Ep< De Leem Jew. Drol t.; 3. hr.e >71 pnt.» m dezedii i woensda Herderen Koning thans overweegt de huidige jury (prof. dr. J. C. Breman, dr. A. H. Van den Heuvel, A. van den Heuvel, dr. K. Roskam van Kaam) uit te breiden en „wat samen te stellen. Genoemd wor den in dit verband dr. B. Goudzwaard, Hoogleraar aan de Vrije Universiteit, en “r S. Faber, hoofdredacteur van het rriesch Dagblad. Al met al toch een huldiging met een h^u*881^ Den Haa8 blijft het moeilijk “ebben, ook met de 80-jarige Ivens.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9