DOOR ONDERNEMINGSRADEN GESLOTEN BEDRIJVEN rs Eerste baby-ambulance Aanzienlijk minder verlies voor Akzo in derde kwartaal Vl Vraagtekens bij rendement en effect gezondheidszorg Estel actief in Saoedi-Arabië Werktijdverkorting bij Ford afgewezen :r b.i 1 1 Mijn smaak valt niet te temmen Een leeuw vaneen shag. „Situatie in Nederland zorgwekkend Lekker pittig als altijd en zachter dan ooit Vragen Koersverlies Zorgwekkend PROF. LEENEN OP CONGRES IN UTRECHT: i Aanpassen Uniek Vragen ■J Conclusies Patiënt zelf 19 18 19 7 8 ECONOMIE NOVEMBER 1 5 WOENSDAG IS den tot M deling UTRECHT (ANP). Prof. dr. H. Leenen heeft vanochtend als voorzitter van het Nederlands Congres voor Openbare Gezondheids- regeling vele vraagtekens gezet bij het effect van de professionele hulpverlening in de gezondheids- en welzijnszorg. Het congres - in Utrecht - had als thema „arbeidsmarkt, werkgelegenheid en perso neelsbeleid in de gezondheidszorg”. I den HAAG (ANP). De on dernemingsraden van zes wollen- stoffenfabrieken, die tijdens het herstructureringsproces van deze bedrijfstak zijn gesloten, hebben in een open brief de Tweede Ka mer gevraagd een onderzoek in te stellen naar de besteding van de 100 a 150 miljoen gulden aan overheidsgelden, die volgens hen aan deze herstructurering zijn be steed. De reden, waarom zij dit hebben gevraagd, is dat er on danks deze omvangrijke finan ciële injecties vrijwel niets is overgebleven van de wollenstof fenindustrie. Beweringen als zou de Derde Wereld gebaat zijn bij deze verdwijning van Nederland se produktievermogen, wijzen de ondernemingsraden af, daar de Nederlandse markt nu niet van uit de Derde Wereld, maar vanuit andere landen van de EEG wordt voorzien. 4 I I ARNHEM (ANP). Akzo heeft over het derde kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 12,0 mln tegen een nettoverlies van ƒ48,5 mln in dezelfde periode van 1977 bij een van ƒ2.467,6 mln tot ƒ2.536,3 mln gestegen omzet. De eerste drie kwartalen van 1978 werden afgesloten met een nettowinst van 3,8 mln tegen een netto verlies van 38,1 mln in de eerste negen maanden van vorig jaar. Het resultaat van de groep blijft zich in overeenstemming met de in het jaarverslag over 1977 uitgesproken verwachtingen ontwikkelen, aldus de raad van bestuur in een toelichting op de kwartaalcijfers. JÉ Onderzoek gevraagd naar rijksgeld wolindustrie 9 9 A I' z.- genot, foi 11,is iat. 0,95 (ADVERTENTIE) t M ermijn (Van onze redactie economie) 'ormatie an technisd unen fouten beurskoerset jiedt voor dl oorkonten et r excuus aai c is ex-clai fdaan-lateq n Nederland, met inbegrip van financie ringskosten, een aanzienlijk verlies, waar op geen belastingen in mindering kunnen worden gebracht. De stijging van de omzet met 125 mln tot 7.857 mln in de eerste negen maanden van 1978 werd afgezwakt door de verdere waardedaling van een aantal buitenlandse valuta’s, in het bijzon der van de Amerikaanse dollar ten opzich te van de gulden. De verbetering van het bedrijfsresultaat (van 13,2 mln tot 72,4 mln in het derde kwartaal en van 174,9 mln tot 264,1 mln in de eerste drie kwar talen) werd voornamelijk bereikt doordat het verlies in de hoofdproduktgroep che- In de nieuwe maatschappij, die Khaldia- Estel Contracting and Trading Company gaat heten, neemt prins Bandar voor 51 procent en Estel voor 49 procent deel. Dit heeft Estel gisteren bekend gemaakt. De partners stellen zich tot doel de Saoedi- Arabische markt te openen op het gebied van bedrijfs- en machinekunde. Verder staan bouw van industriële installaties, verbetering van de infrastructuur en de levering van staal op het programma. NIJMEGEN. Estel (Hoesch-Hoogo- vens) heeft in Saoedi-Arabië een nieuw afzetgebied gevonden. Deze houdster maatschappij gaat een samenwerkings verband aan met Khaldia International Trading and Contracting Establishment, een firma van prins Bandar, de oudste zoon van koning Khaled van Saoedi-Ara bië. mische vezels aanmerkelijk kon worden teruggebracht. De minister heeft schriftelijk aan Ford- Nederland laten weten dat er redelijker wijs gesproken kan worden van beïnvloe ding van het verloop van de staking in Engeland indien hij zou instemmen met de werktijdverkorting. Indien een aanvraag voor werktijdver- korting wordt toegewezen, dan worden de loonkosten van het betrokken personeel uit de „WW-pot” betaald. De minister wijst er in zijn brief op dat er tussen de situatie bij Ford-Nederland en de Engelse staking een directe samenhang bestaat, omdat een en ander zich binnen hetzelfde multinatio nale concern afspeelt. Bovendien staat de minister op het standpunt dat er niet ge sproken kan worden van een volledig on- Prof. Leenen waarschuwde, dat het te eenvoudig beschouwen van de hulpverle ning als werkgelegenheid voor beroeps krachten tot gevolg kan hebben, dat de zelfzorg onvoldoende tot ontwikkeling komt. Door een overmaat aan zorg kan de cliënt of patiënt te weinig ruimte overhou den om zelf zijn problemen op te lossen: „Soms maakt hulpverlening mensen nog hulpelozer”. woord, aldus de briefschrijvers, dat de overheid nooit daadwerkelijk heeft inge grepen en afdoende controle heeft uitgeoe fend, ja zelfs als saneerder is opgetreden. Een onbekendheid met de gang van zaken is niet te geloven, gezien de functies, die diverse politici hebben gehad of nog heb ben binnen de wollenstoffenindustrie. De kosten van de welzijnsvoorzieningen zijn de laatste tien jaar nog sterker geste gen dan die voor de gezondheidszorg. Ook het aantal werknemers in deze sector is sterker gegroeid. Toch zijn „onwelzijnsge- voelens” alleen maar toegenomen. „De professionele hulp heeft geen zichtbaar gunstig effect", zo concludeerde prof. Leenen. Kamerleden hebben inmiddels vragen gesteld aan de regering over de Sigmacon B V. te Tilburg, die behalve met een inter ne inkrimping ook belast was met de her structurering van andere bedrijven. De Kamerleden hadden twijfel over de beste ding van 50 miljoen gulden, die door de overheid voor de herstructurering was uit getrokken en door Sigmacon werd be heerd. De open brief is geschreven naar aanlei ding van de erkenning van de minister van Economische Zaken, drs. G. van Aarden- ne, dat deze herstructurering mislukt is. Staat de patiënt of cliënt eigenlijk wel centraal - aldus prof. Leenen - en legt men in de gezondheids- en welzijnszorg niet nogal eens de eigen persoonlijke en maat schappelijke (soms zelfs politieke) visies al dan niet nadrukkelijk op aan de hulpvra gers? rnd genoli nts) 440,00 4.55 1« I S’ t: s AMSTERDAM (ANP). Minister Albe- da van Sociale Zaken heeft besloten de aanvraag van Ford-Nederland voor een werktijdverkorting, voor 1227 werkne mers voor de duur van zes weken, niet te honoreren. Ford-Nederland heeft nauwe lijks werk voor het produktiepersoneel omdat door een massale staking van de 50.000 Engelse Ford-werknemers de aan voer van onderdelen stilligt. In septem ber vroeg het bedrijf werktijdverkorting aan. Een tweede gevaar van professionele hulpverlening is, dat de hulpvrager zich moet aanpassen aan de hulpverlener. Met andere woorden, dat hij kan krijgen wat het systeem biedt, maar dat het systeem niet op zijn behoeften is afgestemd. Naar het „rendement” van de professio nele hulp is nog weinig onderzoek gedaan, maar prof. Leenen uitte wel de nodige twijfels. Hij herinnerde eraan dat de direc te kosten van de gezondheidszorg in de laatste twintig tot dertig jaar sterk geste- Volgens een woordvoerder van de In dustriebond NW is het een zeer unieke zaak dat de minister een dergelijke beslis voorzienbaar bedrijfsrisico. Dit laatste ba seert hij op wat hij noemt „de stakingstra- ditie in Engeland”. De oorzaken van deze „onwelzijnsgevoe- lens” liggen misschien elders. Maar vol gens prof. Leenen kan men er niet onder uit, vragen te stellen bij het nut van het ter beschikking stellen van meer professione le krachten aan de hulpverlening. Een van die vragen is, of de hulpverlening de hulp- 5i .11 85 167 r ir n 2! IK a 51 61 a in IK 8 a 61 111 J! a Het verzoek om een parlementaire en quête wordt ondersteund door ondermeer De raad van bestuur verwacht dat, be houdens onverwachte tegenvallers, 1978 met een zeer bescheiden nettowinst kan worden afgesloten. Over 1977 leed Akzo een nettoverlies van 167 mln. gen zijn, maar dat de algemene sterfte per 1000 inwoners desondanks is toegenomen, terwijl het ziekteverzuim tussen 1950 en 1977 is gestegen van vier naar tien procent. Anne» lur; 0251» In het resultaat over 1978 is een koers verlies verwerkt van ƒ35 mln op de uit staande leningen in Zwitserse franken, waarvan 24 mln in het derde kwartaal ontstond. Een aantal eveneens in het be drijfsresultaat begrepen incidentele baten hebben echter dit verlies grotendeels ge compenseerd. Het aandeel van Akzo in het resultaat van niet-geconsolideerde deelne mingen bleef in de periode januari-sep- tember 1978 ruimschoots boven het ni veau van vorig jaar 30,3 mln tegen 21,2 mln) o.a. door verbeterde resultaten bij een aantal chemische vezelondernemin- gen buiten Europa. Per aandeel van 20 kwam het nettoverlies over het derde kwartaal uit op 0,40 tegen 1,64. Over de eerste negen maanden bedroeg de netto winst 0,13 tegen een nettoverlies van 1,29 in de eerste drie kwartalen van 1977. dit beleid met volledige instemming van de overheid is overgelaten aan een zeer kleine groep van particuliere belangheb benden, die over de vele gemeenschapsgel den konden beschikken. De open brief is ook gericht aan diverse De verbetering in het derde kwartaal betrof de ondernemingen van Akzo buiten Nederland. De Nederlandse activiteiten vertoonden een zorgwekkende verdere achteruitgang in resultaat, aldus de raad van bestuur. De groep leed hierdoor in het centrum voor ontwikkelingssamen werking Tilburg, het IKVOS (Interkerke lijk Vormingswerk Ontwikkelingssamen werking), de staf van het Provinciaal Or gaan Noord-Brabant en een aantal, mede werkers van de Katholieke Hogeschool Tilburg. Men wil tevens een onderzoek naar het herstructureringsbeleid, omdat 102,00 40,50 123,40 1,12 143,00 37,80 6,70 81,30 21,60 49,00e 103,50 34,10 51,40 44,50 61,00 28,50 50,00 118,20 102,00 82,50 28,60 97,50 62,50 114,50 49,00 36,50 31,00 54,00 63,00 39,00b 29,50 549,50 55,; 44,20 58,00 46,50 43,00 41,10 118,00 UI 31,10 37,90 117,00 lij 48,50 34,70 5,40a 53,40 139,00 M| 59,80 85,00 168,00 51,00 48,30 117,00 43,00 24,60 64,40 55,30 83,10 45,00 27,20 106,00 76,00 46,10 46,50e 160,20 31,50b J 74,00e 1 107,00 10 47,20 53,50 35,00b I 38,00 290,00 1 544,00 158,00 l 142,00 I 280,00 1 Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft enige maanden geleden tegenover de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken gezegd, dat, nu na vier jaar de balans kon worden opge maakt, de herstructurering van de wolin dustrie als mislukt moet worden be schouwd. In 1973 bood deze bedrijfstak nog werk aan 7200 mensen; vier jaar later was het aantal arbeidsplaatsen, ondanks de herstructurering, gedaald tot 4900. organen binnen de vakbeweging. De on dernemingsraden hopen dat door het on derzoek conclusies getrokken kunnen worden voor op handen zijnde herstructu reringen van andere bedrijfstakken. Zij willen een herhaling voorkomen van affai res als die van Seriös, Nederhorst, Tealtro- nic en de wolindustrie. Het is onverant- Volgens een woordvoerder van Estel worden eventuele staalleveranties ver deeld over IJmuiden en Ruhrgebied. In Europa bleef voor de Enka-onderne- mingen de marktsituatie voor chemische vezels bestemd voor textiele toepassingen en tapijten in het derde kwartaal onbevre digend, met name door het nog steeds te lage niveau van de verkoopprijzen. De verbetering van het bedrijfsresultaat steunt grotendeels op de doorwerking van de maatregelen tot kostenvermindering. Bij de industriële garens was de gang van zaken door toenemende concurrentie min- der gunstig dan vorig jaar. In de V.S. w^ bij American Enka sprake van een voort gezet, doch nog bescheiden herstel. O 3nk 428,00 vrager niet verzwakt. Andere vragen: hoe staat het met de doelmatigheid in de hulp verleningsorganisatie, is de hulpverlening niet teveel verbureaucratiseerd en richt de hulpverlening zich niet op een te kleine groep mensen (in de gezondheidszorg de genen die de modernste en intensieve zorg nodig hebben en in de welzijnszorg een beperkt aantal „interessante gevallen”). Volgens hem moeten deze vragen wor den gesteld, ook al omdat het niet denk beeldig is dat de hulpverlening door ge brek aan nut voor de mensen in diskrediet raakt met alle gevolgen van dien. Patiën ten, cliënten en de bevolking in het alge meen moeten naar zijn mening meer wor den betrokken bij het richting geven aan de hulpverlening. „Niet de dokter en de verpleegster moeten zeggen hoe de patiënt zich voelt en wat hij wil, maar de patiënt zelf.” sing neemt. Volgens de woordvoerder heeft de bewindsman in zijn brief aan Ford dezelfde argumenten naar voren ge bracht die de bonden hebben aangevoerd. Tegen de afwijzende beslissing van mi nister Albeda is beroep mogelijk bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, maar een woordvoerster van Ford kon gisteren nog niet zeggen of het bedrijf hier gebruik van zal maken. Overigens wil Ford geen commentaar geven op de argu mentatie die de minister heeft gebruikt bij zijn afwijzing. Vrijwel het totale produktiepersoneel brengt de week thuis door en slechts een- vijfde werkt nog gedurende één dag per week, aldus de woordvoerster. De werken den houden zich overigens niet bezig met de assemblage van automobielen, maar met onderhoud van de gebouwen. De Rotterdamse GGD nam gisteren de eerste baby-ambulance ter wereld in gebruik. De ambulance bevat onder meer transport-couveuses, dubbele beademingsapparatuur en apparatuur voor hartbewaking. In de wagen kunnen kleine chirurgi sche ingrepen worden verricht. De wagen wordt bemand door een kinderarts, een ziekenbroeder en een chauffeur. De ambulance kost 200.000 gulden. Wilt JTEMEYER

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19