Loslippigheid over SS-verleden Aantjes Lanser ondanks verzet nu commissaris Steun Rijk bij Eindelijk boven water vervangen van spaanplaat is onontbeerlijk rshop KEUKENS 023-313645 haverkort Minder winst bij Philips het woord is aan... Bouwplaats het weer vandaag: Hamer Openbaarheid Van Thijn pleit voor behoud lijn Santpoort-IJmuiden Meisje omgekomen in verkeer agenda pagina 11} enige tijd storm déviesenzoonbv En verder WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 (ADVERTENTIE) 20 Jacob Cats: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 11 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimimiiiiiiii F HEULE MAKELAARDIJ goed in onroerend goed en nog veel meer Weerrapporten Blnnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 17 Economie19 Beurs18 Sport23,25 Gastenhoek11 turfmarkt 6 haarlem Als het echt n mooie diamanten ring moet zijn. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM, DEN HAAG. Het nieuws over het SS-verleden van de voormalige CDA-fractieleider Aantjes was enkele dagen voor de publikatie (6 november) van het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie al bekend was bij zeker dertig mensen in Assen. De vrouw van professor dr. L. de Jong van het rijksinstituut blijkt gegevens uit het rapport op 3 november te hebben besproken met haar broer, de gepensioneerde waarnemend griffier van de Staten van 'Drenthe, mr. H. Cost Budde. installatiebedrijf A. KORS <MUm ADVIES OP ALLERLEI GEBIED o.a. sanitair - keukens - c.v. Uitgebreide kollektie sanitair en accessoires. Riole- ring-gas-water. Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. |ft IJmuider Courant Familieleden De Jong 2 praatten mond voorbij JAN LANSER Kabinet Israel wacht nieuwe Oud-ARP-voorzitter Berghuis wist in voorstellen af ED VAN THIJN (ADVERTENTIE) (Zie verder pag. 4) W- Zie pagina 3 (ADVERTENTIES) HOKE A Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: I Deze zegt overigens nooit te hebben be- Krepen dat de informatie over Aantjes bertrouwelijk was en heeft in zijn kennis senkring over het oorlogsverleden van Aantjes gesproken. De Jong heeft een en 'ander bevestigd. WIJK AAN ZEE. De zevenjarige Tan ja van Amersfoort uit Wijk aan Zee is dinsdagmiddag om het leven gekomen in de Verlengde Voorstraat. Zij kwam aan de hand van haar negenjarig zusje van de Dorpsweide, rukte zich los en stak onver hoeds de weg over. Een 42-jarige automo bilist uit Akersloot kon haar ter hoogte van het Boothuisplein niet meer ontwij ken. Ernstig gewond werd het kind naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht, waar het binnen een uur na aankomst overleed. 1967 dat er geruchten de ronde deden over het SS-lidmaatschap van voormalig CDA- fractieleider Aantjes. Dit blijkt uit een brief van Berghuis aan Aantjes van 7 juni 1967 waarin de toenmalige AR-voorman aan Aantjes opheldering vraagt over diens oorlogsverleden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. PvdA-woordvoerder Ed van Thijn heeft gisteren in de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor het behoud van de spoorlijn Santpoort-IJ muiden. Volgens Van Thijn is de beslis sing over staking van deze NS-dienst al genomen. Ten onrechte, meent de socialistische woordvoerder, omdat naar zijn mening de bewindsman van de foute veronderstelling uitgaat dat passagiers dan automatisch van het busvervoer gebruik zullen gaan maken. Ook pleitte de woordvoerder van de Par tij van de Arbeid voor aansluiting van de Schiphollijn via de westelijke ringbaan op het Centraal Station van Amsterdam. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Oud-CNV-voorzitter J. Lanser is gisteren met onmiddellijke ingang benoemd tot lid van de raad van commissarissen van Smit-Internationale NV in Rotterdam. De benoeming van Lanser wordt fel be streden door de ondernemingsraden van Smit-Internationale Havensleepdienst en Smit-Vos. Vorige week echter gaf de Rotterdamse rechtbank president de ondernemingsra den ongelijk in het kort geding, dat zij hadden aangespannen om de oud-CNV- voorzitter buiten de raad van commissa rissen te houden. Wat die nieuwe voorstellen inhouden was vanmiddag niet bekend. Premier Begin van Israel zei, dat de berichten over nieuwe voorstellen „nog niet officieel en volledig waren”. Daarom heeft het Israëlische kabinet zijn politieke debat over het verloop van de vredesbe sprekingen vanmiddag uitgesteld totdat alle „nodige opheldering inzake de nieuwe Aangenomen wordt dat de ankers dateren uit de zeventiende of achttien de eeuw en mogelijk heb ben toebehoord aan sche pen van de VOC (Vere nigde Oostindische Compagnie). Sw»‘''wCf Voor wie houdt van een exclusief restaurant met, J een volstrekt eigen karakter. Fantasierijke „CARTE" en toch niet duurder Driehuis heeft een dorpsraad. Niet minder dan 124 plaatselijke bewoners waren getuige van de benoeming van het bestuur van de dub die de belangen van de Driehuizenaren gaat behartigen De oranjevereniging Driehuis bood de kersverse voorzitter Dunselman een even kersverse voorzittershamer aan. De eerste klap is een daalder waard! Actiegroepen schrijven in een brief aan regering en Tweede Kamer dat zij vinden dat in Almelo geen uranium uit Namibië verrijkt moet worden. Dit is, aldus de actiegroepen, in strijd met een decreet van de VN-raad voor Namibië. Zie pagina 2 Het partijcongres van de Duitse FDP heeft gisteren besloten dat de kernreac tor in Kalkar pas mag worden afge bouwd als eerst in het parlement de resultaten zijn besproken van een on derzoek naar de snelle-kweek-techno- logie. Aanvankelijk regen, later ook enkele opklaringen. Harde wind tot storm uit het zuidwesten, overdag afnemend. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden, maximumtemperatuur area 11 graden Tel. 023-323224, lid MVA Rustenburgerlaan 4, Haarlem Tel. 020-766633, de Lairessestr 16 (Van een onzer verslaggeefsters) vloeren vloerbedekkingen gramto HAARLEM. Het Haarlemse college van B. en W. heeft becijferd dat vervan ging van het spaanplaat in drie honderd woningen in Molenwijk 7,5 miljoen kost. De betrokken woningbouwverenigingen Groot Haarlem en Spaarne kunnen uit hun reserves 1,2 miljoen op tafel leggen. Om het resterende financiële tekort te kunnen dekken vindt het college steun van het Rijk onontbeerlijk. spaarne 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstbordeo perspex signs vinyl JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk Restaurant ïilnlk tfabbe Alle dagen geopend v.a. 17.00 uur. FRANKESTRAAT 27 HAARLEM Reservering 023 - 312273 Berghuis heeft sinds de publikatie vori ge week maandag van het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie steeds ontkend iets te hebben geweten van verhalen over een mogelijk SS-verleden van Aantjes. In de genoemde brief uit 1967 vraagt Berghuis echter onder andere aan Aantjes te antwoorden op verhalen „dat je lid van de Germaanse SS bent geweest.” Aantjes ging in zijn antwoord op de vraag van Berghuis niet concreet in op het lidmaatschap van de Germaanse SS, maar legde uit waarom hij „politiediensten” in Nederland was gaan vervullen: om zich aan de arbeidsinzet te onttrekken en in ons land te kunnen onderduiken. In zijn brief zegt Aantjes ook nooit lid te zijn geweest van de NSB (wat ook door Berghuis werd gevraagd - red.) of enige andere nationaal-socialistische organisa tie. Berghuis heeft na het antwoord van Aantjes geen actie laten volgen. In een notitie onder de brief van Aantjes schreef hij destijds dat voor hem (Berghuis) hier mee de kous af was. Aantjes bleef volgens Berghuis wel kwetsbaar in zijn politieke functioneren maar volgens Berghuis moest een en ander toch maar op zijn beloop worden gelaten. Toch is uit onderzoek van Kamervoorzit ter Vondeling gebleken, dat Aantjes verle den wel een- rol heeft gespeeld in diens carrière. Om der minne van de smeer, leekt de kat de candeleer. LOODGIETERS TEGEN REDELIJKE PRIJZEN Vraag vrijblijvend prijsopgave. Showroom administratie en werkplaats GREVELIN- GENSTRAAT 2-4, UMUIDEN. Tel. (02550)-10231 (zat. geopend tot 13.00 uur), (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. In Jeruzalem heeft het Israëlische kabinet vandaag rond het middaguur de ministersvergadering uitgesteld in afwachting van nieuwe Egyptische voorstellen. aan de loswal bij de vi- safslag boven water ge bracht. EINDHOVEN (ANP). Ondanks een drie percent hogere omzet heeft Philips over het derde kwartaal van dit jaar 20 miljoen minder nettowinst gemaakt dan in dezelfde periode over 1977. (120 miljoen, respectievelijk 140 miljoen). De nettowinst over de eerste negen maanden van 1978 kwam hiermee op 431 miljoen tegen 437 miljoen in de eerste drie kwartalen van 1977. In deze periode steeg de omzet met vijf percent (vorig jaar twee percent), van 21.904 miljoen tot 23.050 mil joen. Dit blijkt uit het kwartaalbericht van Philips. Twee Urker viskotters kregen dinsdag bij het „in-span” vissen voor de kust bij IJmuiden een stokanker in hun net. Het acht meter lange his torische stuk scheep stuig lag op een diepte van achttien meter. Po gingen om het anker op zee te bergen mislukten. Het net liep zware scha- De groene Wijkerbroekpolder blijft voor het Beverwijkse college een belangrijke bouwplaats. Om het woning tekort in de IJmond te verlichten zullen er na 1990 in die polder huizen moeten worden gebouwd. Volgens B. en W. is er plaats voor 2000 stuks. In Heemskerk blijkt de bouw van een B. en W. zijn van mening, dat vervanging van het spaanplaat de enig mogelijke op lossing is om de gezondheid van de bewo ners te waarborgen. Het college is tot deze conclusie gekomen, nadat er veel twijfels zijn gerezen over de resultaten van de behandeling van de spaanplaten met verf. Het college somt de verschillende aspec ten van de problematiek rond het spaan- plaatgas in Molenwijk op in een brief aan de leden van de vaste Tweede Kamercom missie voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. De specialisten van de politie ke fracties gaan morgen met staatssecreta ris Brokx en minister Ginjaar in de slag om uitsluitsel te krijgen over het stand punt van beide bewindslieden in deze kwestie. Tot nu toe is Brokx steeds van mening geweest, dat het Rijk niet hoeft bij te dragen in de kosten van vervanging. CDA’er Bakker vindt dat de mogelijk heid tot steun aan de gedupeerde Haarlemse gezinnen open moet blijven. De PvdA’er Kombrink en de D’66’er Nypels zijn beiden van mening, dat Brokx met geld over de brug moet komen. De WD heeft bij monde van kamerlid De Heer laten weten vooralsnog geen verantwoor delijkheid van het Rijk te zien in de kwes tie. Volgens hem zijn de woningverenigin- gen in eerste instantie verantwoordelijk. toofpot, die in de afgelopen jaren al t 'aak dienst heeft gedaan, is er wat Aantjt tetreft na maandag 6 november niet m« lan te pas gekomen. Ook de Kamer zal t •an moeten wennen dat de pers verplicl 8 alles wat zij te weten komt bliksems» •Penbaar te maken. Dertig jaar na datur 8 trouwens niet zo bliksemsnel. ^INWIllllllllllllllillllllilllliillHHIIIIIIIIIIIIIIIIMHHWmil I Morgenochtend begint het opzien baren- Ide Kamerdebat over de onthullingen in de ■westie-Aantjes, waarbij niet de zwaarte Ivan de schuld in het oorlogsverleden van ■Aantjes inzet is, maar de vraag hoe de ■jpenbaarheid van het rapport over Aan- Itjes door het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is bevorderd en waarom het ■abinet dit rapport niet eerder aan de Kamer heeft doorgegeven, althans niet (eerder dan dat het op andere wijze reeds wolledig aan het daglicht was gekomen. Intussen is ijverig gegraven in de archie ven en zijn gegevens naar boven gebracht die een nader licht op de gedragingen van kantjes en de bekendheid daarvan binnen He kring van de ARP werpen. Het is duide- ijk geworden dat Aantjes zich in de loop Her jaren wel omzichtig over zijn misdra- zingen heeft geuit, maar het voornaamste neeft verzwegen en voor de rest excuses heeft aangedragen die door zijn partijge noten ten minste als weinig overtuigend konden worden beschouwd. Hij kenmerk te zich als een „besmette persoonlijkheid” die ook in zijn eigen belang van verant woordelijke partijmensen de tip had moe ten krijgen om maar naar een andere werkkring om te zien. Toen het voornaamste wel aan het dag tocht kwam, tengevolge van nog steeds niet ppgehelderde initiatieven en door de acti viteit van het instituut van dr. L. de Jong, [was het zaak geweest dat het kabinet on- hiddellijk de voorzitter van de Tweede Kamer had ingelicht en het initiatief tot publiciteit aan de Kamer had overgelaten. [Intussen lekte het rapport echter uit en de Regering gaf dr. De Jong toestemming om [op een persconferentie de inhoud van het [rapport mede te delen. I Ofschoon het grote probleem van de [Komende debatten wordt gevormd door de [vraag of de regering wel juist gehandeld [heeft, waarbij formeel gezien de Kamer het volste recht lijkt te hebben dé regering [verwijten te maken over haar handelwijze [Mie zelfs „meedogenloos” en „in strijd met |de rechtsorde” is genoemd) kan toch niet [worden voorbijgegaan aan het feit dat dr. De Jong - die al eens vaker te maken heeft [gehad met het voortijdig uitlekken van pijn „geheime” rapporten - verstandig ge handeld heeft door onmiddellijk de gehele pers in te lichten, nadat hem was gebleken dat een deel van de pers al op maandag het rapport openbaar zou maken. Verstandig of in een dwangpositie, maar in ieder geval heeft dr. De Jong de erva ring dat in zo’n geval verdere geheimhou ding averechts werkt op de meningsvor ming. Zowel dr. De Jong als de regering zou ongetwijfeld te maken hebben gekre gen met de verdachtmaking van „doofpot- taktiek”, als er niet onmiddellijk na het uitlekken een persconferentie zou zijn ge weest. Een andere vraag is of bij zo’n persconferentie de aanwezigheid en de woordvoering van de minister-president het „meedogenloze” effect misschien zou den hebben vermilderd, maar dan zou wel Kamervoorzitter Vondeling met nog méér recht hebben kunnen protesteren dat de Kamer genegeerd werd. Dus: op de pers conferentie hadden de heren Van Agt, De Jong en Vondeling gezamenlijk moeten voorzitten, nadat tevoren kennisneming van het rapport zou hebben plaatsgehad, en bovendien zouden zeker ook de A.R.- •eiding en de C.D.A.-fractie op de hoogte moeten zijn geweest van wat er ging ge beuren. Of dat allemaal in zo’n kort tijds bestek mogelijk zou zijn gebleken? De pers en de publieke opinie kunnen in ieder geval de voldoening hebben dat zij zeer snel en volledig zijn ingelicht. Na de [Persconferentie van dr. De Jong op maan dagavond kregen zij reeds dinsdag de gele- aanvullende punten” is verkregen. In Jeruzalem worden de nieuwe voor stellen overigens vandaag niet meer ver wacht. Men hoopt binnen twee dagen met de inhoud bekend te zijn. De Egyptische vice-president Hosni Moebarak die vandaag naar Washington is vertrokken, zou de nieuwe voorstellen bij zich hebben. de op en één van beide kotters liep zelfs een knik in zijn mast op. Voor de UK 20 en de UK 18 een dubbele schade post. De zondag-begon nen visreis moest wor den afgebroken. Ook kreeg de UK 18 een lijn van het net in haar schroef. De curieuze vondst werd in IJmuiden w wvM« van aan nieuw politiebureau onvermijdelijk te worden Dat hij in 1967 geen minister werd in het kabinet-De Jong was rechtstreeks een gevolg van zijn oorlogsverleden. Tegen formateur en latere premier De Jong werd echter door de AR-top gezegd dat Aantjes op medische gronden niet ge schikt was voor een ministerschap. De AR-voorzitters Veerman en De Ko- ning (de huidige minister van Ontwikke lingssamenwerking) hebben in het verle den wel informatie over Aantjes’ oorlogs verleden ontvangen. Na ruggespraak met AR-topman Smallenbroek maakte Veer man er (in 1969) geen werk van. De Koning negeerde de mededelingen omdat de infor mant zijn anonimiteit niet wilde opgeven. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland vindt de te rugkeer van Aantjes in politieke of publie ke functies onaanvaardbaar. Dit zou vol gens de raad tot verdergaande tweespalt leiden. Het voormalig verzet schrijft dit in een open brief aan het kabinet en de Eerste en Tweede Kamer. Het Kamerdebat over de kwestie-Aan- tjes begint morgenochtend om kwart over tien en wordt rechtstreeks door de NOS- televisie uitgezonden. In de vergaderzaal zullen ook de directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, professor dr. L. de Jong en wetenschappelijk mede werker A. J. van der Leeuw, aanwezig zijn. Het tweetal zal in de directe omgeving van het kabinet plaatsnemen zodat De Jong en Van der Leeuw eventueel kunnen worden geconsulteerd. (Zie ook pagina's 2 en 4) Op de markt, de arbeidsmarkt wel te verstaan, zit het allemaal niet zo lekker. Gebrek aan ongeschoolden en een overschot aan bollebozen. De directie van Hoogovens IJmuiden heeft de pro blemen die daaruit voortkomen op een rijtje gezet. De toekomstvisie lijkt niet zo bemoedigend. De werkeloosheid zal tussen 1980 en 1990 zeker toenemen, tenzij Zie de plaatselijke pagina's WH M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1